Ананиев започва промени в "Пирогов"



Дата10.04.2018
Размер196.51 Kb.
#65658



Пресклипинг на тема: „Здравеопазване”

18.03.2018
Национални вестници


Ананиев започва промени в "Пирогов"


Стандарт  стр. 5   

"Пирогов" трябва да се преструктурира. Това коментира здравният министър Кирил Ананиев по повод проверката на прокуратурата в спешния център и още 6 болници в страната. Те се разследват заради източване на пари от Касата по схемата болница в болницата.

"В "Пирогов" има например четири хирургии, четири ортопедични отделения, просто ненужни структури, ненужни началници, управленски персонал, когато може да се оптимизират тези структури", коментира Ананиев. И допълни:

"Ще влезем следващата седмица в "Пирогов" с конкретен оздравителен план. Той ще подобри в значителна степен финансовото състояние, както ще оптимизира разходите, така ще оптимизира и структурите вътре в болниците". Министърът подчерта, че когато има сигнали, прокуратурата е длъжна да действа. "Подали сме в прокуратурата 8 случая на база на проверки от преди няколко месеца. Тя ги анализира и преценява дали да влязат някъде или не", посочи той. Според него причината за финансовото състояние на 7-те болници е, че от 10 години назад "са тръгнали по нанадолнището" и никой не им е обърнал внимание. "Сега, когато са стигнали в това критично положение, трябва да се оздравяват. За съжаление това ми се падна на мен като чест", заяви ресорният министър.



Оставаме без детски лекари


Търсят на пожар 400 педиатри, закриват отделения 

Стандарт  стр. 1   

Оставаме без детски лекари. Педиатрите са с 400 по-малко, отколкото е необходимо, сочат данните на Министерството на здравеопазването.

Според официалната статистика, детските лекари в страната са около 1400. Но една значителна част от специалистите са в пенсионна възраст, съобщи доц. Димитър Калайков, секретар на Българската педиатрична асоциация.

Болниците в страната масово имат нужда от педиатри, алармира асоциацията. Тя предупреди, че липсата на специалисти ще доведе до закриване на детски отделения. Педиатричното крило на клиниката в Сандански вече хлопна кепенци. Пред закриване е и отделението на смолянската болница. За да съществува, там се командироват медици от други градове, подобна е ситуацията и на много други места в страната.



По-високи заплати за здравните инспектори


Стандарт  стр. 5   

Вдигат със задна дата заплатите на здравните инспектори. Всички служители в 28-те структури на Регионалните здравни инспекции ще получат увеличение на възнагражденията си, считано от 1 януари тази година в съответствие с Наредбата за заплатите на служителите в държавната администрация. Това съобщиха от Министерството на здравеопазването.

В държавния бюджет за 2018 г. са предвидени пари за увеличение на заплатите на работещите в системата на здравеопазването. За структурите на РЗИ средното увеличение е 18%. То ще бъде изплатено на служителите заедно с мартенските им възнаграждения. До момента в РЗИ се разписваха срещу около 640 лв. на месец. Сега средната заплата става 754 лв.

С 13% тази година ще бъдат вдигнати заплатите и на служителите в държавните психиатрични болници. Ведомството е предвидило и със 7 на сто увеличение на месечните пари за служителите в домовете за медико-социални грижи за деца. Заплатите в Националния център по трансфузионна хематология ще скочат с 11.5%, в регионалните центрове по трансфузионна хематология - с 11.5%.

 

1 от 10 българи спортува


Стандарт  стр. 3   

Само 1 от всеки 10 българи спортува активно поне два часа в седмицата. Това сочат данните на Евростат за нагласата на европейците към спортни занимания през миналата година. Средният показател за Европейския съюз е около 40 процента, или почти 4 от всеки 10 европейци. По този показател зад нас са единствено румънците, където едва около 7 на сто спортуват активно. В Дания това правят 80% от населението.

Във Финландия, Норвегия, Исландия, Швеция и Германия със спорт се занимават между 60 и 80% от хората. В съседна Гърция - над 20%.

Анализът потвърждава необходимостта от мерки, които да насърчат повече хора да спортуват и да бъдат физически активни, тъй като това е изключително важно не само от гледна точка на здравето, благосъстоянието и интеграцията на хората, но и заради значителните икономически разходи, дължащи се на липсата на физическа активност, отчита Евростат.




Липсват 400 педиатри


Затварят детски отделения, други трудно функционират 

Тереза ДАМЯНОВА 

Телеграф  стр. 7  

В България не достигат 400 педиатри за нуждите на здравната ни система, поради което болници затварят детските си отделения.

По официална статистика детските лекари у нас наброяват около 1400 души. Значителна част от тях работят в пенсионна възраст, заяви доц. Димитър Калайков, секретар на Българската педиатрична асоциация по БНТ. По данни на Министерството на здравеопазването от 2016 година кадрите в специалността у нас са 400 по-малко от необходимото.

Край

Резултатите от тази тенденция са вече налице. Доказателство за това е затварянето на детското отделение в Сандански поради липса на специалисти. Същият проблем представлява трудност и за нормалното функциониране на болницата в Смолян. От други лечебни заведения в страната също се оплакват от дефицит на детски лекари, обясняват още от Българската педиатрична асоциация. За да се преодолее този проблем са налага командироване на медици от други населени места.



Специалисти

Подобна липса на кадри съществува и сред неонатолозите, като дори се предвижда затварянето и на АГ отделения в бъдеще. По-малко са и интензивните медицински сестри, оплака се лекарската гилдия още преди месеци. Причина за това те виждат в липсата на финансови възможности на болниците да назначават специализанти, недостатъчното финансиране и краткото време за обучение на студенти в специалността, поради което те не са достатъчно квалифицирани.



Глад за гладни лекари


Телеграф  стр. 10   



Поради недостига на педиатри болници затварят детските си отделения (виж стр. 7). 

Недостигът на лекари у нас е един от наболелите проблеми на съвремието ни. Дефицитът на специалисти в различни медицински направления не е новост. Педиатрите в страната наброяват едва 1400 души, което се оказва стотици под необходимия брой за нормалното функциониране на отделенията в болниците. Броят на липсващите кадри расте и ще продължава да расте, докато не се предлагат условия за работата, които да привличат младите медици. Лекарската професия е като всяка друга. Те също са хора и имат семейства да хранят. Ето например защо зъболекарите у нас не намаляват? Защото 99% от дейностите им са на частно, за разлика от лекарите, мнозина от които чакат на НЗОК, за да им плати. Ето защо нормално е да се ориентираме в по-печелившо направление, когато то гарантира бъдещето ни. Ако не бъде направена стъпка към промяна и привличане на кадри в педиатрията, дефицитът на специалисти ще продължава да расте.

А всеки може да си направи извода какво е нация, която няма лекари за децата си...
17.03.2018
Национални телевизии


Във водата на старозагорското село Казанка е открит естествен уран над нормата


БНТ  Новини в 23.30 

Във водата на старозагорското село Казанка е открит естествен уран над нормата. Направените проби от два водоизточника показват концентрация два пъти над максималната допустимост от 0.03 милиграма. Заради завишеното съдържание на уран от днес е забранено ползването на водата в селото за питейни нужди и готвене. Вода за битови нужди се доставя с водоноски. Нови проби от два водоизточника и от домакинство ще бъдат изпратени в Националния център по радиобиология, за да бъде изследвана отново концентрацията на естествен уран.



Недостигът на педиатри в страната. Коментар на доц. Димитър Калайков, главен секретар на Българската педиатрична асоциация


БНТ  Новини в 08.00 часа



Водещ: Продължаваме с един проблем, за който и преди сме ви разказвали – недостиг на педиатри в страната. По данни на здравното министерство от 2016-та детските лекари са с 400 по-малко от необходимото. През тази седмица се появиха и първите сериозни последици от липсата на педиатри.

Детското отделение на болницата в Сандански беше затворено. В Смолянската болница също се оплакаха, че нямат педиатри. За да не бъде закрито детското отделение, са командировани медици от други градове. От Българската педиатрична асоциация предупреждават, че и лечебни заведения от други райони на страната може да изпаднат в подобна ситуация.



Продължаваме темата с коментара на доц. Димитър Калайков, главен секретар на Българската педиатрична асоциация. Добро утро! И така, нека да започнем оттам, колко всъщност са педиатрите в страната момента?

Димитър Калайков: По официална статистика се водят около 1400, но трябва да ви кажа, че без да имаме точни данни, една значителна част от тях, може би 20-30% са педиатри, които работят в пенсионна възраст.

Водещ: А колко трябва да бъдат, колко не достигат на системата? Казахме данни от 2016-та, а какви са актуалните?

Димитър Калайков: Ами това е трудно да се каже, но мога да кажа, че в много от детските отделения са на ръба на нормалното съществуване, защото за да има нормална работа в едно детско отделение, трябва да има поне 5-6 педиатри, за да може да се съставя график и да има 24-часово наблюдение на децата, не само през деня, но и през нощта. И в много отделения просто са на границата да паднат под този необходим минимум, което е много обезпокоително. Само за сравнение мога да кажа, че докато преди 10-15 години на сесиите за изпит за придобиване на специалност педиатрия се явяваха по 50-60 души, сега се явяват по 5-6 души. Значи смятайте, намалението е десетократно. Първо, специалността е много непрестижна вече, защото е една от най-ниско платените, а от друга страна, е една от най-тежките специалности, защото няма друга такава специалност в медицината, вече никой не отива при специалист вътрешни болести, отива при кардиолог, при гастроентеролог, при нефролог, а педиатърът трябва да владее всичките тези области на медицината, и тя се придобива след доста големи усилия.

Водещ: А в кои райони на страната има най-голям недостиг на педиатри?

Димитър Калайков: Ами най-голям недостиг има в такива райони, които са по принцип е затруднено и лекари въобще не достигат, това са такива като Кърджали, Смолян, някои други райони в Североизточна България и т.н.

Водещ: Доц. Калайков, казахте, че средната възраст на педиатрите...

Димитър Калайков: ... София, Пловдив, Варна. Моля?

Водещ: Казахте, че средната възраст на педиатрите у нас е доста висока, т.е. много от тях са в предпенсионна възраст, казахте, че не е достатъчно заплащането, но за каква средна заплата говорим?

Димитър Калайков: Ами мога да ви кажа в нашата болница, която е единствената педиатрична болница в страната, тя обслужва само деца, докато всички други детски отделения са в състава на многопрофилните болници, а болницата, в която аз работя, заплатата на асистент лекаря, и то понякога с 20-, 30-годишен стаж, основната заплата е 800 лв.

Водещ: А защо според вас повечето педиатри не искат да работят в отделения, а предпочитат да станат и лични лекари, или само лични лекари, в какво виждате вие решението на този голям проблем в страната в момента?

Димитър Калайков: Това не е само за педиатрите, но включително и педиатрите, защото главните причини са икономически. Сега ще ви обясня две причини. Първо, когато човек работи в извънболничната помощ, обикновено доходите му са по-високи, и второто, което е много важно, когато работиш в едно болнично отделение, ти трябва да даваш дежурство. В едно отделение, където работят 5-6 педиатри, ти имаш най-малко 7-8 дежурства през месеца. Сами разбирате, като имате предвид, че педиатрията е най-феминизираната професия, 80% от работещите педиатри са жени, една жена, която трябва постоянно да отсъства от вкъщи, нощни дежурства, събота и неделя, а в извънболничната помощ нямаш никакви дежурства, работиш си на кабинет, събота и неделя не работиш и т.н. Така че всеки може да си направи извода къде е по-изгодно да се работи. Да не говорим, че парите, които можеш да вземеш са повече в извънболничната помощ, понякога значително повече.

Водещ: набелязахте някои от основните проблеми в системата, пак ви питам, според вас в какво се крие решението?

Димитър Калайков: Ами няма едно решение, проблемът трябва да се реши чрез много стъпки, много мерки. Така че с вълшебна пръчка за една или две години няма да се решат нещата. Има едно друго нещо, което ние много настояваме, не е свързано с конкретно, но има пряка все пак връзка с тази тема, която обсъждаме за недостига на педиатри, че тези педиатри, които бяха старите, и станаха общопрактикуващи лекари, на тях се дължи все още сравнително приличното обслужване на децата, защото голямата част от децата са записани в техните листи. Но сега вече 18 години непрекъснато те излизат от системата, тъй като се пенсионират, поради възраст и т.н., ще идват все повече общопрактикуващи лекари, които да обслужват децата, тяхната подготовка е на много ниско ниво. Само мога да ви кажа, че обучението им по педиатрия е 9 седмици, което и гений да си като Айнщайн, не можеш за 9 седмици да усвоиш такава сложна специалност. Така че поставили сме го много пъти пред министерството този въпрос, че трябва да се увеличи това обучение поне на половин година, но остава глас в пустиня.

Водещ: Благодаря ви!


Жена с детска церебрална парализа стана майка на красиво и здраво момченце


bTV  Новини в 19.00 часа 

На този фон една вдъхновяваща история – жена с детска церебрална парализа стана майка на красиво и здраво момченце. Малкият Никола пое първата си глътка въздух вчера в болница „Св. София”.

Всяка жена има право да стане майка, убедена е 27-годишната Магдалена.

Магдалена Жишева, майка на Никола: Чувството не мога да го опиша. Виждаш, съжалявам...

Д-р Димитър Георгиев: Малкият е прекрасен, с много хубави размери 2 килограма и 610 грама, 45 сантиметра.

За младата майка болестта не е пречка, а предизвикателство. Признава, че й е било трудно, но е постигнала всичко, което иска – завършила е университет, срещнала е любовта, работи в голяма IT компания, а сега е ред на най-важния житейски урок –



Магдалена Жишева: Да бъдеш родител. Искаме да си го възпитаме, да си го обичаме.

Заради болестта Магдалена често е срещала неразбиране и враждебност.



Кирил Жишев, баща на Никола: Ще е трудно на някои хора да им се покаже, че майката, тъй като има увреждане, няма никакъв проблем да бъде майка и да бъде пълноценен родител. Мисля, че с това ще се справим.

Магдалена Жишева: Смятам, че всеки един човек заслужава да има дете, и това, че аз имам увреждане или някой друг, не означава, че не може да отгледаме дете, дете се гледа с любов.

Надяват се, синът им да е много щастлив, именно заради любовта, с която ще го отгледат.



Откриха уран над нормата в старозагорското село Казанка


bTV  Новини в 19.00 часа 

Откриха уран над нормата в старозагорското село Казанка. На хората е забранено да използват водата за питейни нужди. Наднорменото количество естествен уран е открито при химически анализ, съобщиха от РЗИ Стара Загора. Става въпрос за повърхностни води във водоизточници, разположени на територията на полигон Змеево. За жителите на селото ще бъдат подсигурени водоноски.



По неофициални данни хората, които са напълно парализирани и не могат да говорят, вследствие на заболяване или инцидент, са малко над 7 хил. души


bTV  Новини в 12.00 часа

По неофициални данни хората, които са напълно парализирани и не могат да говорят, вследствие на заболяване или инцидент, са малко над 7 хил. души. Как технологиите помагат на обездвижени хора да общуват?

Често пъти заради невъзможността си да общуват с външния свят те остават затворници в собствените си тела.

Д-р Евгения Христова, фондация „Асист – помагащи технологии”: Едно много голямо предубеждение, което съществува във всички хора, е, че ако човек не може да говори, това означава, че той нищо не разбира и че няма смисъл да му се говори.

Могат ли новите технологии да преобърнат представите ни за разговор, така както Стивън Хокинг и неговият апарат доказаха, че физическото увреждане не прави никого по-малко способен да твори.

Анжела Пенчева е на 50 години. Родена е с детска церебрална парализа. Не може да говори и да движи контролирано крайниците си. Преди година обаче животът й се променя. Открива, че съществува устройство, което й позволява да общува.

Анжела Пенчева: Използвам устройство за писане с очи от една година и вече не мога да си представя живота ми без това изключително устройство.

Благодарение на комуникатора, Анжела се решава да завърши средното си образование. Сега е в 10-и клас. Мечтае след дипломирането да се занимава с театър.




Липсва какъвто и да било обществен контрол върху харчовете на държавните болници


Нова телевизия  Новини в 12.00 и 19.00 часа

Липсва какъвто и да било обществен контрол върху харчовете на държавните болници. Позицията е на пациентски организации, които настояват за промяна в структурата и начина на финансиране на здравната система. Вчера от прокуратурата обявиха, че разследват "Пирогов" и още 6 лечебни заведения за безстопанственост. Става дума за болниците в Попово, Бургас, Благоевград, Русе, Велико Търново и Кърджали. От повечето здравни заведения предпочетоха да запазят мълчание. Според ръководството на болницата в Русе те самите са подали сигнал още през 2015 г. за наличие на частно звено в областната болница.



Д-р Иван Стоянов, изпълнителен директор на УМБАЛ – Русе: На територията имаше съвместна дейност, за което ръководството информира прокуратурата още в началото на нашето управление, след което със съдебни дела премахнахме съвместната дейност. В момента такава няма, в резултат на което болницата е на печалба в момента.

Д-р Станимир Хасърджиев: В една държава, в която лечебните заведения са търговски дружества, които по нищо не се различават от кварталната бакалия по своята същност, защото и кварталната бакалия трябва да прави печалба, и болницата трябва да прави печалба, не може да очакваме, че нещата ще вървят добре. В тези лечебни заведения, които разпределят милиони годишно от нашите пари, от парите за здраве, от здравните ни вноски, няма и липсва какъвто и да било обществен контрол.

Прокуратурата в болниците. 7 лечебни заведения обвинени в безстопанственост?


Нова телевизия   Събуди се 



Водещ: В крайна сметка проблемът е вече пациентски, защото накрая ние страдаме от недофинансирана система, от доплащания в болниците и т.н., ние пациентите, след като сме си платили и данъците и осигуровките. Д-р Хасърджиев, чух две мнения след анонса на прокуратурата вчера, едното, че това е най-сериозната проверка до момента, че тя много дълго ще отзвучава, че резултатите от нея имат шанс едва ли не да преподредят системата по нов начин. И другото мнение, че това е пушилка. Вие как смятате?

Станимир Хасърджиев: Надявам се да е първият вариант. Защото от пушилки нямаме нужда. Всички знаем, че здравната ни система е много зле, отчитат го българите ежедневно като се сблъскват с тази система. Скъпа, необърната към пациента, незнаеш какво ти се случва, липсва информация, не знаеш дали се прилагат наистина съвременни стандарти или не, не знаеш дали не те насочват към частното лечебно заведение, или към частната лаборатория, или към частната фирма да си купиш някакви медицински изделия, само защото някой има пряка финансова изгода. Система, която не е обърната към гражданите и пациентите. Система, в която нито хората имат доверие в нея, затова много хора не си плащат и здравните осигуровки, нито лекарите са доволни, тези, които работят вътре...

Водещ: Евростат казаха най-високата смъртност в Европа е в България.

Станимир Хасърджиев: Точно така, излязоха вчера данните.

Водещ: Добре, обаче чухме заедно директора на болницата в Русе. Той каза, влизам аз, заварвам такива договори, болница в болницата, сезирам прокуратурата, спира се това нещо. Добре. Обаче редно ли е сега всички ние да се изненадваме от някакви схеми, при положение че първо, някой е разрешил тази болница да съществува в болницата, второ, някой е сключил договори, трето, някой си е затворил очите, че пациенти се пренасочват и че печели частната болница, а пък държавната е на загуба? Т.е. не е ли малко лицемерна тази история в момента?

Станимир Хасърджиев: Изключително. И то защото изведнъж всички сме много изненадани за неща, които знаем.

Водещ: Контролните органи какво са правели?

Станимир Хасърджиев: Ами вижте, цялата система е така построена, че тя, за съжаление, облагодетелства една шепа хора в тая държава.

Водещ: Министерствата какво са правели?

Станимир Хасърджиев: Трябва да питаме министерствата какво са правели.

Водещ: Медицински одит какво са правели? Отворих сайта, те имат едни стратегически цели, на първа страница на сайта, агенцията работи за предотвратяването на появата, действието и разпространението на корупционни практики в системата на здравеопазването.

Станимир Хасърджиев: И никой не е виновен като се направят проверки. Вижте, системата е остаряла по начина, по който е структурирана и по начина, по който се управлява. Пак ще кажа нещо, което хората не знам доколко разбират, но в една държава, в която лечебните заведения са търговски дружества, които по нищо не се различават от кварталната бакалия по своята същност, защото и кварталната бакалия трябва да прави печалба, и болницата трябва да прави печалба, не може да очакваме, че нещата ще вървят добре. Второ, държавните болници, тези, които би трябвало да бъдат гръбнакът на нашето здравеопазване, което да подсигури здравеопазването на хората, дори и в най-отдалечените райони, те имат модел на управление, в който при всяка смяна на властта се правят политически назначения на нови директори, които почнат да разчистват сметки със старите, политически поръчки непрестанно се изпълняват, това го видяхме и в скандала с лекарствата, (...) директори излязоха и започнаха да повтарят мантри, определени, които им бяха спуснати отстрани. Фактът, че в тези лечебни заведения, които разпределят милиони годишно от нашите пари, от парите за здраве, от здравните ни вноски, няма и липсва какъвто и да било обществен контрол. И са направени по такъв начин, че на практика да позволяват подобни злоупотреби, показва колко е остаряла нашата система и начина, по който се управлява.

Водещ: Едно е да си говорим, че системата е недофинансирана, колкото и се повече, повече, повече пари да се наливат в нея, от години говорим за тази система като за каца без дъно. Друго е да се получат, да имаш сигнали, че аптеката в болница Х плаща наем 50 лв., че частния медицински център в държавната болница в края на месеца е получил 13 млн. по пътеки, а пък държавната 1 млн. В тези случаи, кажете, за корупция ли говорим в чистия й вид? Корупция с нашите пари за здраве.

Станимир Хасърджиев: Дори да не става въпрос за пряка корупция, а размяна, някой да е получил пари, очевидно има покровителстване на определени модели, които не са в полза нито на гражданите, нито на обществения ресурс. И пак ще повторя, тези лечебни заведения, държавните, държавата отдавна е доказала, че тя не е добър стопанин, те боравят с обществен ресурс. Върху тях няма никакъв обществен контрол. По света отдавна лечебните заведения имат настоятелсва, които са от НПО, гражданите, които живеят в даден град, които следят, общи събрания, имат управителни съвети, които назначават с конкурс тези директори, а не всеки нов министър да си назначава негови хора, които след това да си назначават техни, да си сключват договори с техни фирми и т.н. Моделът ни е такъв, че позволява да се случват тези неща. И мен ме е страх, че това е само върхът на айсберга. Това, което можем да видим с договори, преки и очевидни нарушения на закони. Какво се случва обаче на тайно и на скришно, неща, които обществото ни отдавна знае, пренасочване на пациенти към частни лечебни заведения, тези пациенти биват насочвани неслучайно. Те са обикновено такива с къпи пациенти, които...

Водещ: По скъпи пътеки.

Станимир Хасърджиев: Ето виждате скандала с поредната частна болница отново е за клинична пътека, която е сравнително добре...

Водещ: Говорите за случая в Ловеч, там...

Станимир Хасърджиев: Да. Кардиологична е клиниката. Тази клинична пътека е добре платена, поради което в България всеки започна да открива сам такъв тип болница. Никой не прави инфекциозни болници, никой не прави педиатрии, всички правят кардиологични лечебни заведения.

Водещ: Защото са скъпи пътеките.

Станимир Хасърджиев: Защото са скъпи пътеките. Оттам цялата система, която е ориентирана към това да бълваш колкото се може повече пациенти, за да вземеш колкото се може повече пари. Така се стига и до случая, ако си спомняте, навремето пак от същата тази верига болници един човек загуби ръката си при извършване на ненужна кардиологична процедура, доказано ненужна, той загуби ръката си.

Водещ: Т.е. тези зависимости, за които вие говорите, плюс структурирането на системата по начин, по който, и сме говорили за това много пъти, колкото повече работи една болница, толкова повече...

Станимир Хасърджиев: По скъпи пътеки обаче...

Водещ: Не, не, толкова повече губи, защото, примерно, в случая с "Пирогов", там има много неосигурени пациенти, там са спешните случаи и т.н. Добре, накрая с едно изречени, връщам ви там, откъдето тръгнахме, оптимист ли сте, смятате ли, че с такъв тип акции, проверки, ей сега ще започнат и досъдебни производства, нещо ще се промени ли ?

Станимир Хасърджиев: Те само най-накрая ще покажат ясно на обществото и на политиците, че повече така не може. Системата има нужда от промяна, от преструктуриране, много от тези лечебни заведения в момента само имат табела болница без реално да могат да осъществяват дейност за гражданите в тези населени места. В другите държави, дори съседни нам държави отдавна направиха реформи, в които предлагат на гражданите си по-достъпно и качествено здравеопазване, не задължително в болница, но с бърз достъп до големите лечебни заведения, където има и лекари, и персонал, и апаратура и т.н. Тук нещата ги оставихме и се затлачиха години, години, години, оставихме разни хора да си властват по върховете и да се облагодетелстват от държавни поръчки, от търгове с лекарства, от каквото се сещате и тия хора да бъдат политически зависими и да бъдат подменяни, ей, затова сме на това дередже.

Водещ: Благодаря ви!
Национални радиа


Специалисти от Военномедицинската академия извършиха поредна чернодробна


трансплантация

БНР   

Специалисти от Военномедицинската академия извършиха поредна чернодробна трансплантация.

Петчасовата операция е осъществена от екипа на проф. Никола Владов, началник на Клиниката по чернодробна хирургия.

Реципиентът е 56-годишен мъж от София в крайна фаза на чернодробна цироза, а донорът - на 52 години, от Плевен, с мозъчен кръвоизлив. За 10 години в болницата са направени над 60 трансплантации на черен дроб.



Два апарата за хемодиализа получи като дарение общинската болница в Гоце Делчев


БНР   

Два апарата за хемодиализа получи като дарение общинската болница в Гоце Делчев. Отделението, в което се лекуват 40 пациенти от 5 общини вече разполага с 13 апарата. Статистиката през последните години отчита увеличаване на роя на заболелите от бъбречна недостатъчност в региона. Хемодиализата остава единственият начин да се поддържа животът на тези пациенти, които с години чакат за бъбречна трансплантация, коментира лекарите от общинската болница.



За трета поредна година младежите от великотърновския клуб на „Ротаракт” организираха акция за кръводаряване


БНР   

За трета поредна година младежите от великотърновския клуб на „Ротаракт” организираха акция за кръводаряване, на която днес се отзоваха близо 20 граждани.

Кампанията е под мотото „В кръвта ти е да спасяваш животи”, обясни един от организаторите Мариела Семова: „Това е доста голям проблем както на националния, така и на търновския център по хематология, защото банките имат нужда от обновяване. Винаги има хора, които имат нужда от дараяване на кръв.”

Доброволното кръводаряване е хуманен акт и към него трябва да се възпитават навици посочи д-р Ина Иванова от великотърновската болница и допълни: „Важното е самите хора да пожелаят да го направят. Когато те дойдат и са в добро здравословно състояние, ние няма да върнем никой и ще се радваме, че са дошли при нас.”


 




Zdrave.net

София, бул. Др. Цанков” 31 Б, офис 10; Тел.: 0893 33 53 07

Каталог: uploaded
uploaded -> Магистърска програма „Глобалистика" Дисциплина „Политическият преход в България" Доц д-р П. Симеонов политическа система и политически партии на българския преход студент: Гергана Цветкова Цветкова Факултетен номер: 9079
uploaded -> Конкурс за научно звание „професор" по научна специалност 05. 02. 18 „Икономика и управление" (Стопанска логистика) при унсс, обявен в дв бр. 4/ 15. 01. 2010
uploaded -> Здравната каса забавя парите за болници, аптеки, пациенти
uploaded -> Автобиография Лична информация
uploaded -> Отчет на ип "Реал Финанс" ад към 31 декември 2009 г. А. Статут и предмет на дейност ип „Реал Финанс"
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> Москов се закани на директори на болници заради борчове и ктб
uploaded -> „Здравеопазване


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница