Анорексия и булимия



Дата18.01.2018
Размер46.36 Kb.
#48025

Анорексия и булимия

Анорексията и булимията представляват заболявания, свързани с нарушения на хранителното поведение. Анорексията типично се явява при момичетата през или скоро след пубертета, но началото може да бъде преди появата на менструация или по-късно в периода на зрелостта. Заболяването рядко се среща при лица от мъжки пол.

Булимията подобно на анорексията се среща изключително при жените, най-често на възраст между 16 и 40 години.

Анорексията се характеризира с ниско тегло (най-малко 15% по-ниско от нормалното за съответния ръст и възраст), което се предизвиква от болните чрез гладуване или силно ограничаване на храненето, прекомерни физически упражнения, приемане на диуретични (пикочогонни) или разхлабващи лекарства, или провокирано от тях самите повръщане.

Наблюдава се силен и постоянен страх от наддаване на теглото. Болните могат да чувстват подуване на корема даже и след приемане на малки количества храна, имат чувство за студ, непрекъснато са уморени, апатични, могат да имат запек, болки в стомаха и други болестни симптоми. Често настъпват хормонални нарушения, които могат да доведат до спиране на менструацията и безплодие.

Анорексията може да бъде причина за нарушения и забавяне на развитието през пубертета, за възникване на остеопороза, увреждания на сърцето, черния дроб, бъбреците. Болните обикновено губят интерес към всички социални контакти и често са с депресия.

При липса на лечение може да се стигне до смърт на болния.



Булимията е сериозно нарушение в хранителното поведение, което се характеризира с честа консумация на големи количества храна, последвана от целенасочено “прочистване на организма”, което се осъществява по различен начин – чрез самопредизвикано повръщане, приемане на очистителни, диуретични (пикочогонни) средства и др. Булимията е свързана със загуба на контрол над храненето и постоянна, изключителна концентрация върху телесното тегло и форми.

Една от най-честите причини за появата на булимията е депресията. Друг отключващ момент е свръхтегло или затлъстяване в миналото, особено в детска възраст и пубертета. Има жени с анорексия, които имат булимични пристъпи. Силният, неконтролиран глад може да последва като реакция на хроничното полугладуване. Булимично поведение може да се появи и при жени с нормално тегло, които никога не са имали анорексия, но имат силно желание да имат много по-слаба фигура. Заболяването може да доведе до свръхтегло и затлъстяване, но обикновено теглото не се променя забележимо, поради прилагането на различни начини за изхвърляне на поетата храна.

Много от лицата с булимия имат проблеми с контролиране на реакциите си в другите сфери на поведението си. Някои имат проблеми с алкохолизъм или зависимост от лекарства. Приемането на големи количества храна, което се редува с повръщане, употреба на очистителни или диуретични лекарства, продължително гладуване, с времето може да доведе до сериозни здравни усложнения. Може да настъпи състояние на дехидратация (обезводняване), при което нивата на електролитите в кръвния серум се повишават. Анемията е честа, но тя може да се скрие от наличието на концентриране на кръвта. В резултат на прилаганото «прочистване» на организма, чрез продължителното гладуване, повръщане, очистителни може да се развият и други хранителни дефицити, които да влошат здравето и работоспособността: остеопороза, да се появят камъни в бъбреците и др.

През острата фаза може да има усложнения от страна на стомашно-чревния тракт, включително намаляване перисталтиката на червата до така наречените “атонични черва”, което може да предизвика паралитичен илеус (запушване на червата). Нарушенията на електролитния баланс могат да се проявят със силно намаляване на калия в кръвта, което да доведе до сърдечна аритмия, мускулна слабост.


Анорексията и булимията са сериозни заболявания, които трябва да се лекуват.
Лечението често е трудно и продължително, изисква включването на психиатър, клиничен психолог, диетолог, както и на други специалисти, в зависимост от настъпилите нарушения. То е насочено към възстановяване на нормалното хранително поведение, нормализиране на телесното тегло и преодоляване на настъпилите психически и физически нарушения.

Профилактика на стомашно – чревни инфекции

Чревните заразни инфекции /дизентерия, хранителни токсикоинфекции, различните видове ентероколити и др./ не са невинни заболявания. Те могат да доведат до много сериозни последствия за здравето.


1. Бактериална дизентерия /Шигелоза/

Дизентерията е остро инфекциозно заболяване, от което боледува само човекът .Причинява се от дизентерийните бактерии, които са обединени в род Шигела. Боледуват хора от всички възрасти, но най- засегнати са децата от 0 до 4 год. Източник на заразата е човекът – болен или здрав заразоносител. Най-често заразяването става по контактно - битов път, особено в семейна среда и в детски колективи. Инкубационният период е от няколко часа до седем, осем дни. Заболяването протича с гадене, отказ от храна, повръщания, които зачестяват, увеличава се броя на изхожданията до 10-15 за 24 часа. Температурата може да достигне до 39 градуса С. Чрез повърнатите материи и многократните изхождания се губят вода и соли, което води до дехидратация. При благоприятно протичане и навреме проведено лечение състоянието на пациента се подобрява. При тежко протичане възстановяването настъпва след15-20 дни.


2. Ешерихиози /колиентерити/

Причинител на заболяването са ентеропатогенни бактерии - Ешерихия коли. Те предизвикват остри стомашно чревни заболявания, специфични за ранната детска възраст. Основен резервоар на инфекцията е човека. Механизма на предаване на заразата е фекално-орален. Колибактериите притежават голяма устойчивост във външната среда. Инкубационният период е от 1-21 дни. Повръщането, отказа от храна, изразеното неспокойствие са характерни прояви на заболяването.

Диарията се засилва към 10-15 изхождания дневно. Лечението е в болнична обстановка и е продължително, особено при тежките форми.

3. Кампилобактериоза

Това е друга бактериална чревна инфекция, причиненена от Кампилобактер пилори на която се дължат голяма част от вътреболничните инфекции и заболяват предимно малки деца. Начина на предаване на чревната инфекция става посредством мръсни ръце, предмети от околната среда и хранителни продукти от животински произход.


За предпазване от стомашно - чревни заболявания е необходимо:

  • да се поддържа изрядна лична хигиена и щателно измиване на ръцете преди хранене и след ползване на тоалетна,

  • грижливо да се измиват с течаща вода суровите плодове и зеленчуци преди ядене,

  • да се опазват хранителните продукти и приборите за хранене от замърсяване от мухи и гризачи,

  • да се използва вода от гарантирани питейни източници,

  • да се спазват строго правилата за дезинфекция.



При настъпили

заболявания с чревно разстройство веднага потърсете лекарски съвет! Избягвайте самолечението!

ИЗДАВА ДИРЕКЦИЯ ПБПЗ ПРИ РЗИ - БУРГАС


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница