Антихиперлипидемични лекарства Ив. Ламбев1 холестерол и триглицериди



Дата11.09.2016
Размер122.41 Kb.
#8969


Антихиперлипидемични лекарства
Ив. Ламбев1
ХОЛЕСТЕРОЛ И ТРИГЛИЦЕРИДИ. Холестеролът е основна съставка на биомембраните, а триглицеридите служат като енергийно депо на организма. Холестеролът и триглицеридите се транспортират под форма на липопротеини, които според размера, плътността, електрофоретичната подвижност, липидния и липопротеиновия състав се разделят на пет основни класа: chylomicrons (хиломикрони), VLDL – very-low-density lipoproteins (липопротеини с много ниска плътност), LDL – low-density lipoproteins (липопротеини с ниска плътност), IDL – intermediate-density lipoproteins (липопротеини със средна плътност) и HDL – high-density lipoproteins (липопротеини с висока плътност). Липопротеините са изградени от неполярна сърцевина (съдържаща хидрофобни холестеролови естери и триглицериди), обградена от хидрофилен, или полярен монослой фосфолипиди, свободни мастни киселини и протеини. Тази външна хидрофилна обвивка позволява транспортирането на неразтворимите холестеролови естери и триглицериди във водната фаза на кръвната плазма.
Петте основни класа липопротеини често се секретират под една форма и бързо се трансформират в друга чрез взаимодействие със специфични ензими, като лецитин-холестерол-ацетилтрансфераза, липопротеин-липаза и чернодробна триглицеридлипаза. Съществуват няколко метаболитни пътя за разграждане на екзогенните (постъпили с храната) липопротеини и на ендогенните липопротеини, образувани при чернодробния метаболизъм. Постъпилите с храната холестерол и триглицериди в тънкото черво се включват в хиломикроните – липопротеинови мицели с голям диаметър (75–1200 nm) и най-ниска плътност(около 0,95 g/dl), синтезирани в червата. Скоростта на секреция на хиломикроните в плазмата отразява скоростта на чревната резорбция на мазнините. Липопротеините, синтезирани в черния дроб и обслужващи транспорта на холестерол и триглицериди към екстрахепаталните тъкани, използват ендогенния метаболитен път. И двата метаболитни пътя осигуряват енергия на периферните тъкани чрез хидролиза на триглицериди и холестерол в свободни мастни киселини, чрез които се задоволяват метаболитните и структурните нужди на клетките. VLDL се синтезират в хепатоцитите. Имат плътност 0,95–1 g/dl, диаметър 30–80 nm и t1/2 12 h. Транспортират свободните мастни киселини от черния дроб към периферните тъкани.






LDL имат плътност 1,019–1,063 g/dl, диаметър 18–25 nm и t1/2 72 h. Съдържат около 65% холестерол. Транспортират холестерол от кръвта към черния дроб и екстрахепаталните (периферните) тъкани. HDL имат плътност 1,063–1,21 g/dl и диаметър 5–12 nm. Улесняват транспорта на холестерола от периферните тъкани към черния дроб. Чернодробният холестерол след това се екскретира в жлъчката или се превръща в жлъчни киселини. По тази причина високото плазмено ниво на HDL се свързва с намаляване на риска от развитие на ИБС. Плазмената концентрация на липопротеини се контролира от генетични и до известна степен от диетични фактори. Тя има пряко отношение към развитието на коронаросклероза. Липопротеините преминават през ендотела в артериалната интима, особено в атеросклеротичните плаки. Липопротеините са структурно сходни на плазминогена. Вероятно те нарушават неговото окисляване, конкурират се с тъканния плазминогенен активатор (t-PA) и предотвратяват свързването на плазминогена с фибрин. По този механизъм липопротеините могат да предотвратят процесите на нормална фибринолиза и заздравяването на съдовата стена при атеросклероза. Атерогенна роля имат пониженото плазмено ниво на високоплътностни липопротеини (HDL) и повишеното плазмено ниво на липопротеини с ниска плътност (LDL) и с много ниска плътност (VLDL). Значение има и отношението общ холестерол/HDL (норма ≤ 5). Атеросклерозата е основен предразполагащ фактор за развитие на съдови заболявания.





I. СРЕДСТВА, ПОТИСКАЩИ СИНТЕЗА НА ХОЛЕСТЕРОЛА И ЛИПОПРОТЕИНИТЕ

Инхибитори на HMG-CoA редуктазата (статини): Atorvаstatin (Sortis® – film-tab. 20 mg), Fluvastatin, Lovastatin (Holetar®), Pravastatin (tab. 20 mg), Rosuvastatin, Simvastatin

Фибрати (потискат липолизата в адипоцитите): Ciprofibrate, Clofibrate, Fenofibrate, Gemfibrozil

Никотинова киселина (потиска секрецията на VLDL и намалява продукцията на LDL): Niacin (Vitamin B3)



II. СРЕДСТВА, УСКОРЯВАЩИ МЕТАБОЛИЗМА НА ХОЛЕСТЕРОЛА И ЛИПИДИТЕ

Йонообменни смоли (потискат ентерохепаталната рециркулация на жлъчни киселини): Colestipol, Colestyramine (Cholestyramine)

Фитопрепарати: Pectin, Pectivit C® (pectin/vitamin C)

III. ХРАНИТЕЛНИ ДОБАВКИ: Escimo-3®, Oleum Lini (Flex oil)



Най-ефективни антидислипидемични лекарства са СТАТИНИТЕ. Те блокира HMG-CoA (хидроксиметилглутарил-CoA) редуктазата и потискат синтеза на холестерол и LDL. Понижават серумните нива на триглицеридите и повишават тези на HDL. Стимулират регресията на атероматозните плаки и намаляват склонността им към руптуриране. Терапевтичният ефект се проявява след двуседмично лечение и достига максимум след 4 седмици, като пациентите трябва да спазват подходяща диета. Всички статини понижават дозозависимо общия холестерол в кръвната плазма, но се различават значително по отношение на терапевтичната си ефективност. Най-силен ефект има аторвастатинът. Например 3–4 седмици след започване на терапията плазмените нива на LDL-холестерол се понижават средно с 38% от аторвастатина (ДД 10 mg p.o.), с 28% от симвастатина (ДД 10 mg) и със 17% от флувастатина (ДД 20 mg). Във високи дози (80 mg/24 h) аторвастатинът може да понижи LDH-холестерола с 50%. Не се развива толеранс при продължителна статинова терапия. Антидислипидемичният ефект на статините е малко по-силен, ако ДД се приема вечер в сравнение със сутрин, което е свързано с циркадния ритъм в холестероловия биосинтез.

Използването на статини намалява случаите на фатален и нефатален ОМИ, ИМИ и леталитета във връзка с тях; те са необходими още на пациенти с коронарен байпас (табл. 1 и 2). Препартите Atorvastatin, Lovastatin и Simvastatin са субстрати на CYP 3A4 и затова продължителната комедикация с циклоспорин, дигоксин, еритромицин, кларитромицин, протеазни инхибитори, антимикотични азоли, ниацин (никотинова киселина), варфарин, фибрати и други лекарства, представляващи инхибитори на CYP 3A4, по-често може да доведе до развитие на миалгия, миoзит, рабдомиолиза или остра бъбречна недостатъчност. При продължителна терапия със статини наред със сърдечно-съдовия статус на пациента се препоръчва периодичен контрол на функциите на черния дроб, бъбреците, нервната и мускулната система. Нужно е мониториране на серумните нива на креатинфосфокиназата, за да се предотвратят миопатични НЛР. Предимство на флувастатина и розувастатина е, че те основно се метаболизират от CYP 2C9, който участва в метаболизма на значително по-малък брой лекарства в сравнение с CYP 3A4, поради което рискът за развитие НЛР е нисък; а правастатинът изобщо не се метаболизира от CYP450.

 В резултат на мета-анализи от дългогогодишни клинични изледвания върху статините FDA (2012) прави следните изводи: (1) Поради изключително редките случаи на хепатотоксичност (средно 1:1 000 000), свързана с приемането на статини, следва да отпадне препоръката за честото рутинно мониториране на чернодробните ензими. (2) Продължителната терапия със статини се свързва с повишаване на на гладно серумните глюкозни нива, както и на гликирания хемоглобин; в 9 до 13% от наблюдавните случаи нараства диабетогенния риск, като много по-висок в сравнение с плацебо е той при розувастатина. (3) Статините, макар и рядко, могат да предизвикат обратими симптоми на когнитивни нарушения (загуба на памет, амнезия, конфузии), налагащи прекратяване на терапията с тях. (4) Ловастатинът е субстрат на P450 3A4 с доказана висока чувствителност in vivo към този клас изоензими. Комедикацията със силни инхибитори на P450 3A4 (антиретровирусни лекарства и др.) значително засилва риска от развитие на тежки НЛР (миопатия и/или рабдомиолиза) при ловастатинова терапия. Това може да изисква неговата замяна с друг статини или намаляване на ДД. Рискът е много по-голям при нарушена чернодробна функция и алкохолизъм.



 От друга страна обаче японски автори Okuyama et. al. (2015) считат, че съвременната терапевтична фармакотерапия със статини трябва да бъде критично преоценена. Те посочват, че дълготрайното приемане на статини в перспектива може да причини калцификация на коронарните и другите кръвоносни съдове чрез изчерпване на коензим Q10, инхибиране синтеза на селен-съдържащи протеини (глутатион пероксидаза) и други механизми. Това би могло да увеличи възможността за развитие на кардиомиопатии и застойна СН. Безспорно е, че критичните оценки са винаги полезни. Класически е случаят с таргетните стойности на артериалното налягане при пациенти с АХ. Тези стойности бяха преоценени. В същото време обаче редица клинични изпитвания недвусмислено доказват, че статините намаляват смъртността от ОМИ, т.е. благоприятно повлявата острата коронарна патология, вероятно като стабилизират атероматозните плаки. Високите дози статини намаляват също случаите на вътрестентово рестенозиране...
Таблица 1. Статини – фармакологични особености


Статини

Понижаване на LDL

Повишаване на HDL

Atorvastatin (субстрат на CYP 3A4)

29–50%

2–8%

Fluvastatin (субстрат на CYP 2C9)

21–34%

3–9%

Lovastain (in vitro силно чувствтителен субстрат на CYP 3A4)

24–40%

7–10%

Pravastatin (не е субстрат на CYP450)

18–37%

5–15%

Simvastatin (субстрат на CYP 3A4)

23–46%

6–12%


Таблица 2. Терапевтична стратегия в зависимост от плазмените нива на общия холестерол


3,4–5,2 mmol/l

нормални нива

контрол през 5 г.

5,2–6,2 mmol/l

гранично високи нива

без рискови фактори: контрол през 1 г., плюс диета.

при наличие на ибc и/или рискови фактори: анализ на липидния статус, диета и антидислипидемична терапия.



> 6,2 mmol/l

високи нива

контрол през 6–8 мес. с анализ на липидния статус, диета и антидислипидемична терапия.

Аторвастатинът (Sortis®) има бърза резорбция след p.o. приложение, СПП 98% и t1/2 14 h. Блокира HMG-CoA и потиска синтеза на холестерол. Понижава серумните нива на холестерол и триглицериди, а повишава тези на HDL. Стимулира регресията на атероматозните плаки и намалява склонността им към руптуриране. Терапевтичният му ефект се проявява след 14 дни и достига максимум след 4 седмици, като пациентите трябва да спазват подходяща диета. Показан е при хиперхолестеролемия тип IIa, IIb и IIc. Предписва се в ДД най-често 20–40 mg, приета вечер. Като ензимен инхибитор аторвастатинът засилва антикоагулантния ефект на варфарина и кардиотоничната активност на дигоксина. Подобно на симвастатина и ловастатина аторвастатинът се метаболизира при участие на CYP 3A4. Затова при комедикация с ензимни инхибитори (антимикотични азоли, макролиди, кларитромицин, протеазни инхибитори, циклоспорин, гемфиброзил, циметидин) се повишават плазмените му нива и нараства миозитогенният риск. Страничните му ефекти са: метеоризъм, запек/диария, отпадналост, безсъние, обриви, хепатит, миозит.

Rosuvastatin (Crestor® – филм-таблетки по 10 и 20 mg). Розувастатинът се метаболизира чрез изоензима CYP 2C9, който участва в метаболизма на значително по-малък брой лекарства в сравнение с CYP 3A4. По тази причина възможните нежелани взаимодействия са по-малко в сравнение с други статини.

Pravastatin има ниска орална бионаличност (17%) и t1/2 2 h. Метаболизира се в черния дроб без участие на CYP450. Правастатинът е хидрофилен статин, който благоприятства нормалното развитие на гладкомускулните клетки. Намалява значително (с 61%) тромбообразуването и риска от развитие на ангинозни пристъпи при пациенти с ИБС. Терапевтичният му ефект започва след около 10 дни, а максималният се развива след 1 мес. Приема се в ДД 10–20 mg вечер. ДД може да се раздели на два приема – сутрин и вечер.

Fenofibrate (Fenolip® – капсули 160 mg.) Понижава плазмените концентрации на холестерол с 20–25% и на триглицериди с 40–50%. Потиска естерификацията на мастните киселини и намалява образуването на атерогенни липопротеини (VLDL и LDL). Потиска тромбоцитната агрегация. Намалява плазмените нива на апопротеин B (главeн липопротеин в LDL и VLDL) и увеличава тези от група А1. Понижава серумните нива на триглицериди. Показан е при хиперхолестеролемия тип IIa, ендогенни хипертриглицеридемии – тип IIb, III и IV. На възрастни обикновено фенофибрат се предписва в ДД от 160 до 200 mg в 1 прием по време на хранене.. Фенофибрат потенцира ефектите на кумариновите антикоагуланти поради изместването им от плазмените протеини.

Escimo-3® се получaва от тъканите на дълбоководни морски риби. Стандартизиран е по отношение съдържанието на ейкозапeнтaнова и други полиненаситени омега-3-мастни киселини. Ейкозапeнтaновата киселина се конкурира с арахидоновата за липоксигеназата и циклооксигеназата. Затова в организма се синтезират слабо инфламатогенни левкотриени и тромбоксани и мощни тромбоцитни антиагреганти. Escimo-3 понижава серумните нива на триглицеридите с 64%, на холестерола с 8% и фибриногена с 23%. Намалява леталитета след миокарден инфаркт. Показан е при ИБС, хиперхолестеролемия, хипертриглицеридемия, артрози, колагенози, остеопороза, псориазис. Предписва се орално по време на хранене в доза 3 капсули 1–3 пъти на ден.



Oleum Lini (Flex oil) – маслото, получено от семената на лена, е богато на 3-омега-мастни киселини.



1 Ламбев, Ив. В кн.: Принципи на медицинската фармакология второ издание. Издателство „Медицина и физкултура, София, 2010, 135–137 (актуализация: 2015).



Каталог: files -> DIR%203 -> Head%206
Head%206 -> Антихипотензивни лекарства
Head%206 -> Антихипертензивни лекарства1 Въведение
DIR%203 -> Упражнение №18 Заверка: I. Антихипертензивни лекарства
DIR%203 -> 22. хомеопатични лекарства
DIR%203 -> Упражнение №10 Заверка: антисептици и дезинфектанти  Окислители
DIR%203 -> Холинергична медиация. Холиномиметици. Холинолитици I. Холинергична медиация
DIR%203 -> Упражнение №7 Заверка: I. Холинергична медиация
Head%206 -> Лекарства, прилагни при мигрена (антимигренозни лекарства)


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница