Антиоксидантите – шепа несинтетично здраве!



Дата19.01.2018
Размер42.07 Kb.
#48588

Антиоксидантите – шепа несинтетично здраве!


Списания, телевизия, радио ни заливат ежедневно с реклами за фармацевтични лекарства. „Излекувай болката“, „Облекчи болката!“, „Накарай болката да изчезне!“- всякакви търговски похвати, под чието въздействие с ентусиазъм купуваме чудодейните лекарства. Само, че той-ентусиазма се стопява още с прочитането на страничните въздействия и ефекти на тези лекарства.

Със сигурност е по-добре да вземаме превантивни мерки, предотвратявайки момента с шепите синтетика. Нека вземем здравето си в наши ръце.



Кой е нашия враг?

Ти никога не си го виждала! И няма да го видиш. Той е микроскопичен, живее в тялото ни за хилядна от секундата, същата, в която атакува здравите ни клетки. Уврежданията, които оставя след себе си са необратими – запознай се със свободните радикали!



Кои са те? И как ни вредят!

Свободните радикали са активни частици, съдържащи най-малко един свободен електрон във външните си орбити. Те увреждат клетъчните мембрани и молекулите на ДНК, когато баланса в организма ни е нарушен. Практически свободните радикали участват в храносмилателните процеси и в поддържането на имунната система. Но! Поради химическата си нестабилност, те лесно се свързват с други съединения. Така, атакувайки най-близката молекула свободния радикал й отнема електрон, превръщайки нея самата в свободен радикал. Тя на свой ред, отнема електрон и…усещате зловещия магически кръг нали?

Представете си, всяка клетка произвежда около 10 000 свободни радикала ежедневно. Това окисляване в големи количества води до рак, артитрит, проблеми със съня, преждевременно състаряване, запушване на артериите, Алцахаймер, диабет и…за съжаление много други!

Основна причина за свободните радикали са замърсяванията, радиацията, хербициди и пестициди използвани в храната, прекомерното или намаленото движение, пушенето, недоспиването, стреса.



Ползата от Антиоксидантите

Малко се наплашихте нали? Е може би вече си зададохте въпроса: Как да неутрализираме свободните радикали в тялото ни? Антиоксиданти! Те са защитни вещества, който неутрализират вредния окислителен ефект. Един от най-добрия начин да предпазим тялото си от окисляване на клетките е да пием и ядем храна богата на антиоксиданти храни. По просто казано те да съдържат витамините: А, С, Е и бета-каротинът, минералите селен, цинк, мед.



Подложен ли си на риск?
Жизненоважно е да започнем да се грижим повече за здравето си. Отговори си честно (ама съвсем честно!) на въпросите по-долу

Вървя ли от работа до вкъщи и обратно- нищо че работата ми е на 10-15 минути пеша?

Обграждам ли се с приятни за общуване хора или се изнервям по цял ден на колегите?

Колко често се разхождам навън?

Колко често пуша?

Колко плодове и зеленчуци съм изяла днес?



Отговори ли си? А сега се опитай да промениш поне едно нещо към по-добро!

Антиоксидантите – къде да ги намерим?


Сигурно знаете, че липсата им в организма може да доведе до неприятни последици в нашия организъм.
Антиоксиданти е общото име на няколко полезни вещества между които витамините: А, С, Е, бета – каротинът, минералите: селен, цинк, мед.

Къде да ги намерим?

Витамин А: Предпазва от респираторни заболявания, важен за поддържане на добро зрение, тъй като е важна съставка на зрителния пигмент на ретината на очите. Важен за доброто състояние на костите, кожата, косата, зъбите.
Хапвай: животински продукти – яйца, черен дроб, мляко. Някои растения съдържат каротин /провитамин А/, който организма след това превръща във витамин А – домати, моркови, кайсии, тиква, зелен лук, брюкселско зеле и други.
Нужно е : дневно от 6,0 до 8,0 мг

Витамин C: Укрепва имунната ни система, осигурява защита от канцерогени и стрес, спомага за намаляването на холестерола в кръвта.
Хапвай: ананас, киви, грах, домати, салатни зеленолистни зеленчуци, спанак, цитрусови плодове, картофи, пъпеш, ряпа
Нужно е: дневно 100-200 мг

Витамин Е: Подобрява окислението на витамин А и витамин C. Засилва имунната система, заедно с витамин А, защитава белите дробове от замърсяване. Липсата му води до безплодие и спонтанни аборти.
Хапвай: зехтин, авокадо, зърнени храни, салатки, семена, ядки
Нужно е: дневно 10-20 мг

Селенът: Заедно с витамин Е забавят стареенето – едновременната им употреба усилва действието им. Селенът може да предпазва от определени видове тумори
Хапвай: зърнени храни, мляко, яйца, чесън, броколи, кафяв ориз
Нужно е: 55 мкг дневно

Цинк: В организмът ни цинка контролира и управлява метаболитните процеси. Липсата му води до нарушена обмяна на веществата, депресия, апатия и раздразнителност.
Хапвай: пилешко и телешко месо, ядки, яйца, зърнени храни, морски храни.
Нужно е: дневно 15-20 мг

Мед: Този микроелемент е важен за функционирането на имунната система, заедно с цинка и витамин C спомагат за еластичността на кожата ни – те са взаимосвързани и увеличаването на едното, намалява другия антиоксидант в организма.. Важен е за развитието на костната ни система, участва в образуването на пигментацията на кожата и косата.
Хапвай: черен дроб, зърнени храни, варива, ядки, гъби, морска храна
Нужно е: дневно 0,9 мг
Каталог: zdravi-krasivi-bogati -> wp-content -> uploads -> sites -> 168 -> 2016
2016 -> Алое вера за здрава и красива коса
2016 -> Алое вера и алергии
2016 -> Димитър Николов – Мениджър
2016 -> Акнето е възпалително кожно заболяване,което се проявява с пъпки,черни и бели точки. За страдащите то е нещо повече от козметичен проблем
2016 -> Алкохолизмът е хронично състояние, характеризиращо се със зависимост към етанола етиловия алкохол. Тази зависимост може да бъде физиологична, психологична или комбинация от двете


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница