Артериосклероза и атеросклероза



Дата01.02.2018
Размер52.66 Kb.
#52547
АРТЕРИОСКЛЕРОЗА И АТЕРОСКЛЕРОЗА

Артериосклерозата и атеросклерозата се изразяват в образуване на натрупвания по вътрешната повърхност на стените на артериите, което предизвиква надебеляване и втвърдяване на артериите. 


При артериосклерозата натрупванията се състоят предимно от калций, а при атеросклерозата – от масти. И двете състояния оказват сходен ефект върху кръвообращението и причиняват повишено артериално кръвно налягане и в крайна сметка стенокардия /болка в гърдите при усилие/, инфаркт, мозъчен удар и/или внезапна сърдечна смърт. 
Въпреки, че артериосклерозата предизвиква повишено кръвно налягане, високото кръвно налягане от своя страна също може да причини артериосклероза. Калциевите и мастните отлагания обикновено се образуват в онези части на артериалните стени, които са били увредени от високо кръвно налягане или разтягане. Предизвиканото стеснение на артериите допълнително повишава вече високото кръвно налягане. С намаляването на гъвкавостта и със стесняването на артериите, клетките могат да започнат да страдат от исхемия/кислороден глад/ поради недостатъчно кръвоснабдяване. Ако една от коронарните артерии се запуши от тези отлагания или от образуван там или задържан от атеросклеротичната плака кръвен съсирек, сърдечният мускул започва да страда от кислороден недоимък и настъпва инфаркт на миокарда. При по-възрастните хора рискът от такива проблеми е по-голям. При запушване на артерия на мозъка поради артериосклероза настъпва мозъчносъдов инцидент или инсулт. 
Смята се, че всяка година много хора се инвалидизират от периферни съдови заболявания. При повечето от тях е налице поне един голям рисков фактор за атеросклероза: ТЮТЮНОПУШЕНЕ, НАСЛЕДСТВЕНОСТ, АРТЕРИАЛНА ХИПЕРТОНИЯ, ЗАХАРЕН ДИАБЕТ ИЛИ ПОВИШЕНО НИВО НА ХОЛЕСТЕРОЛА. С напредването на възрастта рискът от развитие на тези заболявания нараства, увеличава се и атеросклерозата на коронарните и мозъчните артерии. 
Периферната атеросклероза, наричана още облитерираща артериосклероза, е заболяване на периферните съдове, засягащо долните крайници. В ранните стадии от мастни плаки се стесняват големите артерии, които кръвоснабдяват краката. Атеросклерозата на краката може не само да ограничи подвижността на страдащия, но и да доведе до загуба на крайника. При хората със заболяване на артериите на краката, обикновено има и други увредени артерии – най-често на мозъка и сърцето. Ранните признаци на периферна атеросклероза са болки в мускулите, лесна уморяемост и спазми на мускулите на прасеца и ходилото. В зависимост от това коя артерия е засегната може да има болка и в бедрото и таза. Болка в краката/най-често в прасците, но понякога и в ходилото, бедрото, таза или седалището/, която се провокира от ходене и се облекчава бързо при покой, се нарича периодично накуцване. То често е първият признак на развиващата се периферна атеросклероза. Допълнителни симптоми са изтръпване, мускулна слабост и чувство на тежест в краката. Тези прояви се дължат на това, че количествата на обогатената с кислород кръв, успяваща да премине през стеснената от атеросклеротичната плака артерия, не може да задоволи нуждите на работещите мускули на краката. Колкото по-близо е разположено стеснението до коремната аорта – централна артерия, разклоняваща се към краката, толкова повече тъкани са засегнати и толкова състоянието е по-опасно.

ХРАНИТЕЛНИ ВЕЩЕСТВА



Форевър калций – Нужни за поддържане на тонуса на мускулите на съдовата стена.
Коензим Q10 – Подобрява кислородното снабдяване на тъканите.
Омега 3 есенциални мастни киселини – Намаляват кръвното налягане и нивото на холестерола и запазват еластичността на съдовите стени и ги изчистват от плаки.
Гарлик – Има регулиращо мастите действие. Разрежда кръвта -антикоагулант.
Абета-карЕ – Мощен антиоксидант и чистач на свободни радикали. Блокира началното развитие на заболяването. Подобрява еластичността на съдовете.
Абсорбент С – Антиоксидант отстраняващ свободните радикали. Действа съвместно с витамин Е. 
Алое – приема се и преди и след ядене, мултиензимният комплекс в алоето е важен за правилното храносмилане. Фитостеролите на алоето са в помощ на прочистването на кръвоносните съдове.
Витамин В12 и фолиева киселина – С общи усилия те понижават хомоцистеина, който е рисков фактор за атеросклерозата. Възможно е също да намаляват стреса и да повишават издръжливостта и нервната проводимост.
Гинко+ - Гинкото е известно като,”естественото чудо на кръвообращението”. То подобрява снабдяването с кислород и оросяването на ръцете, мозъка и сърцето. Предотвратява и съдовата импотентност.
ПРЕПОРЪКИ
Зеленият чай понижава холестерола и липидите и така намалява опасността от атеросклероза. Пийте зелен чай поне 4 чаши дневно ,защото едно японско скорошно изследване показа, че той е средство за понижаване на окислението на липопротеините – химическа реакция, която повишава вероятността от отлагане на мазнините от кръвтта върху артериите. Л-карнитинът – Предпазва сърцето и намалява нивото на триглицеридите.
Л – цистеинът – Подобрява изгарянето на мазнини и изграждането на мускулите.
Л – метионинът – Предпазва от натрупване на мастни плаки в артериите.
Цинкът – Спомага за очистването и оздравяването на организма – в комбинация с мед за баланс на цинка.
Основната част от менюто трябва да се състои от плодове, зеленчуци и зърнени продукти. При 18 от 22 души /82%/, преминали на вегетарианска храна с ограничен прием на мазнини, за една година е наблюдавано значително обратно развитие на исхемичната болест на сърцето.
Като мазнини използвайте само чист студенопресован зехтин. Не трябва да се обработва термично.
Пийте само качествена вода.
Не яжте бонбони, чипс, пържени храни, мазни сосове, бързи закуски, торти, преработени храни, червено месо или наситени мазнини. Избягвайте яйчени жълтъци, сладолед, сол и всички храни, съдържащи бяло брашно и захар. Не използвайте стимуланти като кафе, кола и тютюн. Откажете се от алкохола.
Поддържайте оптимално телесно тегло според ръстта и възрастта си. Затлъстяването може да повлияе неблагоприятно мастите в кръвта.
Намалете стреса в живота си и усвоете техники за релаксация.
Правете редовно умерени физически упражнения. Всекидневното ходене е препоръчително.
Следете редовно кръвното си и ако се налага, правете нужното да го нормализирате. Това е много важно!
Не пушете. Избягвайте задимени помещения. Тютюневият дим съдържа високи концентрации свободни радикали, много от които окисляват липопротеините с ниска плътност-ЛНП /т.н.”лош” холестерол/ и улесняват отлагането им в стените на кръвоносните съдове. Свободните радикали са един от основните фактори за развитието на атеросклерозата. Ефектът на цигарения дим вероятно се дължи на прякото окисление на мастите и на протеините, но също и на непреки въздействия като например изчерпването на защитните антиоксидантни системи и ускоряването на някои клетъчни процеси/например възпаление/, които модифицират ЛНП. Освен това, тютюнопушенето увеличва нивото на ЛНП, понижава липопротеините с висока плътност /ЛВП или “добър” холестерол/ и увеличава склонността към тромбооразуване.
Ако взимате Гарлик или Аспирин като антикоагуланти, трябва да избягвате храни и добавки богати на витамин К.
Това заболяване може да доведе до импотентност.
Есенциалните мастни киселини омега-3 действат благотворно на сърдечно-съдовата система. Те се предшественици на простагландините/добрите ейказаноиди/, които способстват за понижаване на високото кръвно налягане и помагат при главоболие, артрит и други сериозни заболявания. Има данни, че коренните жители на арктическия район, чиито храни са богати на такива мазнини, не боледуват от артериосклероза.
Метионинът, холинът, инозитолът и бетаинът са липотропни вещества, а това означава, че основната им функция е да предотвратяват наднорменото или прекомерното натрупване на мазнини в черния дроб. Освен това липотропните вещества повишават производството на лецитин в черния дроб, който поддържа холестерола по-разтворим, прочиства дроба от токсини и подобрява устойчивостта на болести, като помага на тимуса като стимулират производството на антитела, растежа и действието на фагоцитите, които обграждат и унищожават навлезлите в организма вируси и микроби и унищожават чуждата или ненормална тъкан. Метионинът и холинът са необходими още и за детоксикиране на амините, които представляват страничен продукт на белтъчния метаболизъм. Във всички случаи липотропните веществе задържат холестерола в безопасни граници.
Каталог: wp-content -> uploads -> sites -> 168 -> 2016
2016 -> Алое вера за здрава и красива коса
2016 -> Алое вера и алергии
2016 -> Димитър Николов – Мениджър
2016 -> Проблеми с намиране на думите
2016 -> Продуктите на флп в офталмологията
2016 -> Болест на паркинсон
2016 -> Програма "Ф" и др. Глава 19. Флуориране на водата и флуорни таблетки, или заговорът "здрави зъби"
2016 -> Витилигото,наречено още левкодерма,е кожно заболяване,което се характеризира с тебеширенобели петна с тъмен ръб по кожата. Петната могат да бъдат малобройни или многобройни,малки или покриващи цялото тяло
2016 -> Болестта на Алцхаймер е широко разпространен вид деменция или западане на умствената дейност


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница