"асарел-медет" ад гр. Панагюрище индекс на документа



Дата31.03.2018
Размер158.55 Kb.
#63906


“АСАРЕЛ-МЕДЕТ” АД - ГР. ПАНАГЮРИЩЕ

    Индекс на документа



РИ-ИСУ-06.02.01.00.00/3-1




Вътр.№ 93-00-1548/03.02.2014г.

УТВЪРДИЛ:

Ген. Директор

/инж.Д.Николов/

Техническо задание (изисквания)

за възлагане извършване на услуги
ОТНОСНО: Прединвестиционно проучване - Оценка потенциала за производство на енергия от водните източници експлоатирани от „Асарел Медет”, включително и хвостопровода.

І. Съществуващо положение

Минно‐обогатителен комплекс „Асарел‐Медет” АД е първата, най‐голяма и водеща българска минна компания за открит добив и обогатяване на медни и други руди. Той е основен фактор за социално‐икономическото развитие и облика на община Панагюрище и Пазарджишка област, има структуроопределящо значение и уникално място в българската икономика. Стратегическата цел е постигане на ниска себестойност и високо качество на единица произвеждан метал мед, съответно на произвежданите концентрати, съпътстващи продукти и услуги ‐ при ефективно и максимално оползотворяване на минералните суровини и при здравословно‐безопасно и екологично минно производство.

Минно‐обогатителен комплекс „Асарел‐Медет” АД е разположен до гр. Панагюрище. Панагюрска община се намира в северозападната част на Пазарджишка област. Разположена е в северната част и граничи на север със Софийска област, на изток ‐ с община Стрелча, на юг ‐ с общините Пазарджик и Лесичово и на запад ‐ с община Ихтиман от Софийска област. Общината е разположена изцяло върху южните склонове на Същинска Средна гора. Характерът на релефа е средно ‐ до нископланински и хълмист.

Във физикогеографски план в тези си граници тя включва:

‐на запад ‐ източните склонове на Средногорския рид Белица;

‐на север ‐ главното било на Средна гора (само в района на “Медет” границата е на север от главното било);

‐на изток ‐ преминава в Стрелчанското поле;

‐на юг ‐ Бъта ‐ Банската котловина и част от последните южни разклонения на Същинска Средна гора и постепенно преминава в най‐западните части на Пловдивско‐Пазарджишкото поле.

Общината е разположена изцяло върху южните склонове на Същинска Средна гора.

Характерът на релефа е средно до нископланински и хълмист със средна надморска височина 683 m. Надморската височина се изменя от 1500 m при билните части на планината на север до 500 m на юг. Цялата територия на общината е разчленена и нарязана от долините на притоците на реките Луда Яна и Тополница.

Територията около Панагюрище принадлежи към преходноконтиненталната климатична област. Градът попада в 7‐ма климатична зона. В съответствие с Приложение №11, към член 194, ал. 1 и 2 от Наредба № 15 за техническите правила и норми за проектиране, изграждане и експлоатация на обекти и съоръжения за производство, пренос и разпределение на топлинна енергия, климатичните изчислителни параметри на външния въздух са: надморска височина 540m, барометрично налягане 95kPa, средна минимална външна температура /за зимния период/ θe, min= ‐16oC, средната януарска температура на въздуха е ‐1.1оС, средна максимална външна температура /за летен период/ θe, min=35oC, средната юлска – 20.6оС, a средно годишна температура θe=10,1 oC. Областта се характеризира с големи разлики в сезонните и денонощни температури и благоприятното съчетание между надморската височина (1050 м ‐ нивото на преобладаващата ниска облачност) и южната експозиция. В Панагюрската котловина относителният дял на случаите с тихо време е значителен (67.5%), чести са температурните инверсии (11‐15 случая месечно) и валежите са умерени. Районът е силно градобитен (с вероятност за повече от един валеж от град годишно през периода май‐август) и средно с 28 интензивни извалявания (над 30 l/s/ha) годишно.

1.1. Водоснабдяване

Водоснабдяването на Обогатителна фабрика /ОФ/ се реализира от два водоизточника, както следва:



Оборотна вода – Основната част от тази вода се подава от хвостохранилище „Люляковица”, посредством три помпени стъпала в резервоар с обем 35 000м3, от където се захранва Обогатителната фабрика. Малка част /около 6%/ се връща в процеса на обогатяване директно от междинните сгъстители.

С повишаване нивото на езерото в хвостохранилището и с пускането в експлоатация на втори колектор, се използва възможността за подаване на избистрените в хвостохранилището води от колектора, директно в помпената станция ІІ‐подем. Помпена станция І‐подем работи само за промиване на дренажните води от „Люляковица”.



Свежа вода – В настоящия момент във водоснабдяването за ОФ „Асарел” се подават около 4 млн. куб.м./годишно свежи води от Жеков вир и Ламашко дере намиращи се на площадка „Медет“, като количествата са следните:

• От Жеков вир – 2.5‐3.0 млн. куб.м./годишно

• От Ламашко дере – около 1 млн. куб.м./годишно

За нуждите на консуматорите в ОФ, изискващи използването само на свежа вода, е изградена деривация от язовир „Жеков вир”. Свежите води от „Жеков вир” се доставят гравитачно през тунел където се разделят на две : 1. По съществуващ тръбопровод до МВЕЦ „Калето” след което изтичат в река Тополница 2. Посредством 5 помпени стъпала – Калето І, Калето ІІ, Калето ІІІ, Кулата І, Кулата ІІ в изравнител „Ламашко дере“. От „Жеков вир” чрез деривационен тунел водата се довежда до ПС Калето І. Чрез 3 броя напорни тръбопрода ф530 (по един тръбопровод за всяка помпа) и дължина на всеки от тях 75м водата се припомпва на 42м височина до ПС Калето ІІ. От ПС Калето ІІ водата чрез 3броя напорни тръбопрода ф530 и дължина на всеки от тях 210м водата се припомпва на 94м височина до ПС Калето ІІІ. След това с напорни тръбопровода ф530 и дължина на всеки от тях 201м водата се припомпва на 94м височина до безнапорен канал Калето с дължина 6000м и ф1100 до ПС Кулата І. От ПС Кулата І водата се припомпва на 94м височина, чрез напорни тръбопроводи ф530 с дължина на всеки от тях 200м до ПС Кулата ІІ. От там водата се изпомпва на височина 94м по напорпни тръбопроводи ф530 до безнапорен канал Кулата с дължина 6000м и ф1100. Чрез стоманен тръбопровод ф1020 водата по гравитачен път се отвежда в изравнител «Ламашко дере». От „Ламашко дере” транспортът е чрез два помпени подема / Подем 1 и Подем 2/ до резервоар за свежа вода с обем 6 000 куб.м. на площадка „Асарел“. От „Ломашко дере” водите постъпват гравитачно в помпена станция, която ги подава в резервоара за свежа вода на площадката на ОФ „Асарел”.

Системата е една от най‐старите в комплекса – на повече от 40г., което прави експлоатацията й много трудна и енергоемка. Помпените станции се нуждаят от сериозни ремонти по аванкамерите, помпеното и ел. оборудване е морално и физически остаряло.

Във всяка помпена станция има монтирани по три помпи със самостоятелен тръбопровод. Помпите са модели 350Д90 и 300Д70 с дебит 300 до 350л/сек. Поетапно са подменени по‐голямата част от напорните тръбопроводи.

През 2012год. е иницииран проект за реконструкция и модернизация на водоснабдителна

система от „Жеков вир”.

Към настоящия момент е сключен е договор за проектиране и е изготвено предпроектно проучване, в което е оценено състоянието на съществуващите съоръжения в системата и са разработени варианти за нейната реконструкция с евентуално отпадане на ПС „Кале ІІІ” и ПС „Кулата ІІ”, оптимизиране броя на помпените агрегати и тръбопроводите; подмяна на помпените агрегати с по‐високо КПД и тръбопроводи; подмяна на синхронните двигатели на ПА с асинхронни, пълно автоматизиране на процеса. За работно проектиране е избран вариант за обезпечаване на необходимия обем вода със съществуващите пет помпени станции.

1.2. Хвостопровод /Пулпопровод

Хвостопроводът е техническо съоръжение осигуряващо отвеждането от ОФ на хвоста. Хвостът е хидравлична смес между вода и твърда фаза. Количеството отпадък излизащ от ОФ “Асарел” изчислен на база годишна преработка 13 500 000 т. е 1430 л/сек. с тегло =1.25 т/м3. Той се транспортира до хвостохранилище “Люляковица” посредством стоманобетонов улей и две нитки – работна и резервна със светли размери 1,30/1,30 м. Профилът на съоръжението е проектиран и изграден така, че да осигурява необходимите експлоатационни параметри за естествено /без напорно/ придвижване и неутаяване по цялата дължина на хвостопровода и поддържане на технологично определена скорост чрез профил на канала и технологични наклони. Хвостопроводът е с обща дължина 7 329м и преминава през различни терени, според които е конструиран и неговият технологичен профил с наклон от 1 % до 1,5 %, като отвежда хвоста от ОФ до хвостохранилище „Люляковица”. Хвостопроводът е покрит със стоманобетонови капаци с размери 0,5/1,40 м. и 1,0/3,0м. Началната точка на хвостопровода е на около 100 м преди Опробвателната станция на кота 911 и през надлеза продължава в тунел с дължина 316 м и светло сечение 12 м2. След тунела продължава около 500м по окисния отвал, след което преминава по трасе вкопано в ската. Транспортирането на пулпа до намивния хвостопровод се осъществява посредством батерия от базалтирани тръби в стоманен кожух с Ду = 490 мм. Намивният хвостопровод е изпълнен в една нитка от стоманени тръби ф 800. Дължината му е 1590 м и е разположен на бетонови блокчета на берма 812 м. За аварийно изпускане на пулп на улейния хвостопровод са изградени две съоръжения и едно за планово отвеждане на пулп/хвост към петата на западното насипище.

Основният предмет на дейност на Асарел Медет АД е открит добив и обогатяване на медни и други руди, при непрекъснатост на процеса. Основната задача на намиращите се техническите, производствени и други съоръжения на територията на предприятието е осигуряване качеството на продукцията. В тази връзка, хвостоканалът, като част от общия технологичен цикъл, е съоръжение, за което следва да се осигуряват и поддържат необходимите експлоатационни условия за отвеждане на отпадния продукт от производството. Нарушаването условията на работа на това съоръжение ще се отрази на основните производствени процеси, спиране и други технически проблеми с пряко финансово отражение.

Основната задача, при търсене на нови или иновативни методи за използване капацитета на това съоръжение, в случая за производство на енергия, следва да бъде осигуряване безпроблемното му и стабилно функциониране, според определените технически изисквания.



II. Цел на техническото задание

Изготвяне на технико‐икономическа обосновка за определяне на техническата възможност и икономическата целесъобразност и ефективност на инвестиционно намерение, анализирано и разгледано в две направления:

А. производство на енергия за собствени нужди.

Б. производство на енергия с цел продажба и реализиране на външен пазар.



ІІІ. Съдържание на услугата.

3.1. Оценка потенциалът и възможностите за производство на електрическа енергия, за собствени нужди и/или продажба, от намиращите се на територията и експлоатирани от „Асарел Медет” АД водни източници и системи, включително хвостопровода. Избор и обосновка за технология за изпълнение на проекта:

• оценка за наличност и прогнозен потенциал на ресурса и експлоатационни характеристики, включително оценка според действащите екологични и други изисквания;

• описание на различните технологии, предимства и недостатъци;

• определяне на произведената енергия по месеци и за година;

• определяне и анализ на параметрите и възможна инсталирана мощност на технологията с най‐висока производителност;

• определяне на минимална инсталирана мощност за организиране на рентабилно производство /избор и представяне на критерии и основа за определяне на рентабилност/;

• определяне на потенциални консуматори и обезпечаване с необходимите схеми и проекти на територията на площадка “Асарел”;

• обосновано становище относно избор на технология.

3.2. Оценка на икономическите показатели, икономическа ефективност и срок на възвращаемост на инвестицията в двата варианта / А. производство на енергия за собствени нужди и Б. производство на енергия с цел продажба и реализиране на външен пазар - Под външен пазар се има предвид, реализиране на продукта извън рамките на предприятието /:

• определяне на капиталови разходи, включително разходи за присъединяване към електроразпределителната мрежа до евентуални основни консуматори;

• определяне на оперативни разходи и анализ по процеси и по икономически елементи;

• определяне на цена на продажба на електроенергията приходи и анализ на факторите, които влияят при определяне на цените;

• определяне на екологичен ефект, редуциране на емисии CO2;

• анализ на чувствителността;

• анализ на нетната настояща стойност на проекта и срока на откупуване по метода на дисконтираните парични потоци.

3.3. Проучване на възможностите за използване на грантови схеми и схеми за целево финансиране на проекта.

3.4. Предварително планиране на изпълнението на проекта:

• график за изпълнение по фази;

• необходимо финансиране по фази;

• анализ и конкретизиране на възможни проблеми и забавяния при реализацията на проекта.

3.5. Анализ на риска – оценка и препоръки за управление:

• пазарен риск;

• финансов риск;

• технологичен/производствен риск;

• риск, свързан с ограничаване на производството при претоварване на системата за пренос и разпределение и отражение върху обема на годишното производство;

• правен риск;

• др. специфични рискове.

3.6. SWОT анализ на инвестиционното намерение. Изводи и препоръки.

3.7. Техническо задание за работно проектиране и изготвяне на идеен проект, който да послужи, като приложение към заданието за проектиране за препоръчания вариант на изпълнение, съгласно чл.15÷18 от Наредба №4 за обхвата и съдържанието на инвестиционните проекти, включително.

- Техническото задание и идейния проект ще се изработят след утвърждаването избор на вариант за изпълнение при ЕТИС на инвеститора.

3.8. Схема на разположение на основното и спомагателното оборудване на терена.

3.9. Мероприятия по опазване на околната среда и водите.

IV. Териториален обхват

На оценка по гореописаните изисквания подлежат всички водни ресурси и системи по описаната схема на водоснабдяване, обработка и отвеждане на водите, включително хвостопровода. При наличие на ресурс определен, като не потенциален, консултантът/ изпълнителят следва да обезпечи решението си с обосновано становище.

На задължителна оценка и анализ подлежат следните потенциални точки:

• След ПСІІ от горен подемник на кота 1027м по подаваща линия към Резервоар оборотни води 35000м3 на кота 1014м.

• От Резервоар оборотни води към Ершов смесител на кота 997м

• От Ершов смесител към ОФ на кота 965м‐930м



V. Допълнителни изисквания

  • Анализът потенциала на ресурсите да бъде осъществен в съответствие с Наредба №16‐27 от 22.01.2008 год. на Министъра на икономиката и енергетиката (обн. ДВ, бр.11/2008)

  • При оценка на потенциалът и прилагането на определените технологии да бъдат взети предвид всички действащите нормативни актове в страната, като:

• Закон за опазване на околната среда;

• Закон за биологичното разнообразие;

• Закон за водите;

• Закон за устройство на територията;

• Закон за енергия от възобоновяеми енергийни източници;

• Закон за енергетика;

• Закон за здравословни и безопасни условия на труд;

• НАРЕДБА № Із‐2377 за правилата и нормите за пожарна безопасност при експлоатация на обектите;

• Наредба № 14 за технически правила и нормативи за проектиране, изграждане и ползване на обектите и съоръженията за производство, преобразуване, пренос и разпределение на електрическа енергия;

• Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 1 от 2007 г. за проучване, ползване и опазване на подземните води;

• НАРЕДБА № РД‐02‐20‐19 от 29.12.2011 г. за проектиране на строителните конструкции на строежите

и всички други действащи в страната нормативи и стандарти свързани с предмета на проучването.



  • Прединвестиционото проучване да бъде извършено в съответствие с изискванията на от Наредба №4 от 21.05.2001г. за обхвата и съдържанието на прединвестиционните проучвания (обн. ДВ., бр. 51 от 05.06.2001г).

  • Да се представят референции от други възложители и референтен списък с участие в подобни проекти.

  • Прединвестиционото проучване да бъде изготвено в три хартиени екземпляра на български език и три на електронен носител CD.

  • Посещението за оглед на обекта се извършва след предварително съгласуване с лицата за контакт.

- Състезателна част:

1. Офертата да съдържа Работна програма и таблица за изпълнение на задачата, включваща мероприятия за изпълнение, срок за изпълнение, обща стойност /лв., без ДДС/;

2. Офертата да съдържа подробно описание на дейностите с конкретни цени;

3. Офертата да съдържа срок за изработка на прединвестиционното проучване;

4. Офертата да съдържа доказателства за възможностите на екипа на оферента за изпълнение на задачата- представяне на екипа, да се представят референции от други възложители и референтен списък с участие в подобни проекти;

5. Офертата да съдържа финансова схема на заплащане на проучването. С предимство е максимално разсрочен срок на плащане на сумите;

6. Офертата да съдържа предвидени неустойки при неизпълнение на задачата;

- Несъстезателна (техническа) част:

№ по ред

Задача



Регистрация по ЕИК



Точен адрес, лица за контакти, e-mail, факс, телефон



Изисквания за съдействие от страна на Възложителя



Срок за изработка на прединвестиционното проучване



Декларация за срок на валидност на офертата- минимум 90 дни от представянето им в „Асарел-Медет” АД.



Декларация за оглед на обекта



Автореференция и референции



Банкови гаранции в случай, че във финансовата схема е предвидено авансово плащане.



Копие от застрахователна полица, съгласно чл.171 и чл.172 от ЗУТ и Наредба за условията и реда за задължително застраховане в проектирането и строителството приета от ПМС №38 от 24.02.2004г., обн.ДВ бр.7 от 02.03.2004г.


VІ. Начин и критерии за приемане на извършената работа.

Утвърден протокол за прието прединвестиционно проучване от Експертен технико-икономически съвет / ЕТИС/ на Възложителя.



VІІ. Други условия.

1. Принцип за избор на изпълнител е икономически най-изгодната оферта за Възложителя и най-късия срок за изпълнение на услугата.

2. Да се спазват изискванията за дейности, изпълнявани от външни партньори в контролираните от „Асарел Медет” АД територии, относно безопасни и здравословни условия на труд, пожарна безопасност, опазване околната среда, пропускателен режим и сигурност и кадрово осигуряване, с които избраният изпълнител ще бъде запознат при сключване на договора.

3. Задължително е спазването на предписанията на отдели „БЗР”, „ВК”, „Екология”, „Фирмена сигурност” и от контролните органи.

4. На оферентите ще бъде осигурен достъп до обекта, а на избрания изпълнител условия за работа в рамките на работното време на Дружеството.

5. Офертата да бъде валидна минимум 90 дни от представянето ú в „Асарел-Медет” АД

6. Офертите да се представят до 14.00 часа на 24.04.2014г. адресирани до Рък. направление „ВО, Мониторинг на решенията и ИСУ” по един от следните начини:

- По обикновена или куриерска поща, запечатани в плик /валидно е и пощенско клеймо/ на адрес 4 500 гр. Панагюрище, „Асарел-Медет” АД; по факс 0357/60250; по Е-поща: pbox@asarel.com, с надпис: «Оферта за изготвяне на Прединвестиционно проучване - Оценка потенциала за производство на енергия от водните източници експлоатирани от „Асарел Медет”, включително и хвостопровода“ и забележка: „Да се отвори само в присъствието на определената за целта комисия !”.

Офертите се отварят и разглеждат от избраната за целта комисия .

Резултатите се оповестяват с приключване на работата на комисията, като подбора на подадените оферти се извършва в един кръг.


Обръщаме внимание, че създадения ред в Дружеството за съхранение на офертите, прозрачност и принципност при тяхното разглеждане изключва възможността за влияние върху избора на изпълнител чрез корупция. Освен това при констатиране подобни опити, съответните длъжностни лица се освобождават дисциплинарно от работа, а договорите със съответните партньори се прекратяват.
VІІІ. За контакти

“Асарел – Медет” АД – инж. П. Дееничин тел. + 359 357 /60 422, инж. Д. Кунчева тел. + 359 357 /60 373



ІХ. ПРИЛОЖЕНИЯ към ТЗ:

1. Приложение №1- ФИГ.1 Площадка Асарел;

2. Приложение №2- Декларация за оглед на площадката;

3. Приложение №3- Декларация за конфиденциалност;

4. Приложение №4 - Обща офертна цена и начин на разплащане;

5. Приложение №5 – Общ срок за изпълнение на проучването;

6. Приложение №6- ПРОЕКТО-ДОГОВОР;

7. Приложение №7- Декларация за срок на валидност на офертата, готовност за отпочване на работа и изисквания за съдействие от страна на Възложителя и условия за изпълнение на задачата;

8. Приложение №8- Административни данни за кандидатите;

9. Приложение №9- Общи условия към договори, сключвани от „Асарел-Медет”АД с външни партньори;

ИЗГОТВИЛИ: СЪГЛАСУВАЛИ:


Инженер енергетик:........... Директор «ПТД»:........... / инж. Д. Кунчева / / инж. Ив. Чолаков /

Р-л отдел „ЕС, ЕЕ и И”:........... Директор «КР»:...........



/инж.П.Дееничин/ /маг.Д.Цоцорков/





Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница