Август 2009 г. Тема: здравеопазване не му искат пари



страница1/4
Дата10.05.2017
Размер0.65 Mb.
#20978
  1   2   3   4
22 - 24 август 2009 г.

ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ


Не му искат пари
“Нашето решение е да подарим операцията и престоя на Слави Трифонов в болницата”, каза депутатът от ГЕРБ Иван Колев, представител на инвеститорите. Той отказа да съобщи колко струва това на лечебното заведение.

Слави обаче настоявал да си плати разходите. Даже вчера, като си тръгвал от отделението, попитал може ли това да стане по банков път.

“Ние ви подаряваме операцията, само гледайте да се оправите”, пожелал му и д-р Братоев.

Трифонов си тръгнал много доволен от клиниката, разказа още докторът. Снимал се за спомен с хората от персонала и им подарил свои дискове.

Д-р Братоев, който е бил в отпуск по време на инцидента, но бил повикан спешно за операцията, сега щял да продължи с почивката си.


Стоматолози пломбират извадени зъби
Пломби на извадени зъби са правили варненски стоматолози.

Това е едно от най-сериозните нарушения, което бе установено при проверките на 31 спецове по дентална медицина от морската столица.

Наблюдателни служители от здравната каса засекли далаверата, докато сравнявали зъбния статус на произволно избрани 50 пациенти от практиката на всеки проверен стоматолог. Те си харесали за проверка пациенти, които са посещавали един и същ зъболекарски стол в две поредни години.

Проверени са отразените зъбни статуси на пациентите за 2008 и 2009 г. и така е констатирано и друго нарушение. Направена и платена по здравна каса пломба на зъб през 2008 г. не фигурира в зъбния статус на пациента тази година. Само един от проверените ръководители на 31 дентални практики, договорни партньори на здравната каса, е бил напълно изряден при отразяването на реалния зъбен статус на пациентите си.

Въвеждането на електронен зъбен статус на българите е единственият начин порочната практика с надписването на медицински услуги да бъде преустановена, убедени са експертите от здравната каса.

След направените проверки са били съставени и връчени протоколи за нарушенията. Глобата е възстановяване на изплатената дейност от РЗОК в троен размер.




Проф. Патрашков: Оперирах Живков, затова ме глезел
проф. Тодор ПАТРАШКОВ, доайен на българската урология, разговаря Мира Радева
Това,че напоследък в медицината навлязоха много модерни технологии, е прекрасно. Диагнозите вече се поставят бързо и са по-точни. Но пък се скъса онази връзка лекар-пациент, която създаваше усещането за сигурност у болния. И беше изключително полезна в процеса на лечението му. Сега пациентите се превърнаха в стока. Задължително трябва да се намери баланс между техническия прогрес и човещината, без която един болен човек не може. Задачата не е лесна, но може да се реши. Дали ще стане - зависи от медицинските екипи.
Проф. Тодор Патрашков (83) е доайен на българските уролози, стотици пациенти дължат живота си на него. Бил е зам. началник на Военно-медицинска академия, а дълги години и шеф на катедрата й по урология. Член е на Световното дружество и Европейската асоциация по урология. На скалпела на опитния доктор са се доверявали много известни личности, както и бившият Първи Тодор Живков. Професорът е автор на стотици научни труда и учебници. Той продължава активно да работи,пред кабинета му винаги чакат болни.

- Как се чувства светилото на българската урология?

- Чак пък светило, аз съм обикновен лекар. Важното е, че се чувствам добре и продължавам да работя вече над половин век в тази болница /ВМА, б.а./. Имам усещането, че просто съм живял тук, а не вкъщи.

- Още ли трябват връзки за преглед при вас?

- Не. Леснодостъпен съм. Никога не съм отказал на пациент.

- Колко живота сте спасили?

- Правех по 100-200 операции годишно. Преди нямаше модерна техника, всичко отиваше под ножа... Сега поне на половината болни прилагат инструментално-апаратно лечение, то замества т.нар. отворени операции.

- Пак започнаха да ви хулят в пресата, направили сте кариера като приближен на бившия Първи Тодор Живков?

- Никога не съм му бил приближен! Вярно, поне 20 години бях консултант в Правителствена болница. Там се създаде връзката между мен -лекаря и Живков -пациента. Това стана след като го оперирахме през 1976 г.

- От тумор на простатата? Ако се вярва на бившия кореспондент на “Правда” у нас Александър Смурнов, Тато е бил на смъртно легло?

- Няма такова нещо! Той просто имаше уголемена простата, оттам и задръжка на урината. Лекарствата не помогнаха и се взе решение за операция. Препоръчаха я и професорите Роже Кувелер от Париж, Антъл Бабич от Буда Пеща, и Абравян от Кремълската болница.

- Вие ли оперирахте държавната глава? Носи се слух, че това сторил екип от СССР?

- Спекулации! Нямаше руски лекари. Но не аз бях операторът, а проф. Викторов. Парадоксалното е, че самият той почина от рак на уретера, без да си постави точната диагноза.

- След като спаси сума народ от тази беда?

- Така е. А моя милост, заедно с доц. Цоло Цолов, бяхме само асистенти. И това, че ме е глезил Живков са глупости!

- Но ви трепериха ръцете, като режехте плътта на Първия?

- Основната отговорност носеше проф. Викторов, но и нашата не беше малка. Честно казано, вълнувах се. Хубаво е, че в началото не знаех кого ще оперираме. Предишния ден проф. Викторов ме повика и ми каза в 6,30 ч да съм в Правителствена болница.

- Толкова рано?

- Той винаги работеше така. За да не закъснеем ставахме в около 4 ч. И до днес продължавам да се будя в четири. В 6 и 15 вече съм на трамвая пред нас и в около 6,30 ч в кабинета си.

- Прати ли ви Живков кутия с бонбони след успешната операция?

- О, бяхме възнаградени за страха./Смее се/. Получих вкъщи голяма кошница с цветя.

- Хайде, проф. Патрашков... По едно апартаментче не ви ли даде?

- Честна дума, не. Е, проф. Викторов получи жилище, но по друга линия. Него обаче го направиха Герой на социалистическия труд, а двамата асистенти ни наградиха с орден Народна Република България. Няколко години получавах по пощата и собственоръчно подписани от Живков поздравления за празниците.

- Чудно защо той не избра клиника в странство, а се оперира в България?

- Вижте, за разлика от много други пациенти, минавали на преглед в т.нар. Първо отделение /за височайши особи!, б.а./, той беше скромен и дисциплиниран човек. Прави му чест, че се отнасяше с изключително уважение към лекарите и сестрите, които си грижеха за него. Както и към санитарите. Шегуваше се с тях, предразполагаше хората към контакти.

- Рай за подмазвачите!

- В операционната не, но за другия персонал не зная. Информиран съм само, че имаше персонална медицинска сестра.

- Небезизвестната Ани, която после му кърпеше чорапите?

- Проф. Викторов и тя го обгрижваха навсъкъде, където пътуваше. В Европа, Африка...Поне в продължение на две години.

- Хубава ли беше тази Ани, г-н професоре?

- Зависи от гледната точка.

- Добре, каква е вашата?

- Ами, приемлива... /Смее се/. Аз се придържам към правилото, че “На вкус и цвет товарищи нет”.

- Говореше се за нежни чувства между Живков и хубавата Ани?

- .../Мълчание/. За това наистина не зная...

- Продължавате ли да режете простати?

- Вече не, само консултирам пациенти.

- Кои други големци са лягали под вашия скалпел, г-н професоре?

- Ами много са. Пеко Таков, който имаше бъбречно заболяване. Гриша Филипов - той беше с камък в уретера. Митко Григоров пък страдаше от друг вид бъбречно заболяване.

- Май ви е потръгнало на избрани “глави” след операцията на Генсека на БКП?

- Не бих казал. Градих си авторитета дълги години и сам. Лекарската професия е моят живот. Няма друга като нея. Харесвам това, което каза известният диригент Херберт фон Караян в интервю пред Кеворк Кеворкян. А именно: че всеки губи по малко от своята зависимост, когато застане пред лекаря. Т.е. последният е в позицията на силата. Самият аз съм го изпитвал на себе си, когато боледувах. Седя и слушам какво казва лекарят, гледам го в очите и му вярвам. Някой да ти вярва е голяма отговорност и велико чувство.

- Напоследък май се скъса тази връзка между доктор и пациент?

- Вярно е. И причината са новите технологии в медицината. Да, диагнозите се поставят по-рано и са по-точни. Но пък лекарят се отдалечава от пациента. Болният идва с готова диагноза от поликлиниката. Хирургът само му казва от вратата : А, ти ли беше Иван? Лягай да те режа! Докато преди разчитахме много на подробния разказ на болния.

- Лошо ли е това за пациента?

- Разбира се! Като че ли той вече се превърна в стока. В същото време живее със своята болест, с неизвестността при изхода от операцията. Болният е затворен в една стая, по цял ден гледа стените и тавана й. И мъждукащата лампа.

- Сгрешихте ли някъде в професионалния си път?

- Имам няколко грешки в оперативната работа. Добре че не бяха фатални. Вижте, когато доктор ви каже, че не е грешил, лъже! Един известен немски уролог Бьолер е написал над вратата на клиниката си: Днеска на мене, утре на тебе! Няма непогрешими хора.

- Вярвате ли в Господ?

- Моите родителите ме водеха редовно на църква заедно братята ми. После се поотдалечих от нея, не разсъждавах достатъчно върху някои неща. Но като вляза в църква сега сякаш усещам едно откъсване от безсмислието на живота. За сметка на други, по-важни мисли. Това е полезно. Холът ми вкъщи е пълен с икони. И на Св. Тодор, разбира се.


Билет за ада или рая? Сами решаваме
Бум на пазара в интернет, купуват се магиче­ски лекарства за от­слабване, за мускули, за „вдигане на самолета". Виагра и левитра по интернет - това е заявка за собствената ви смърт.

Не правете така! По няколко причини. Пър­во, светът днес е най-хубавото място за ментетата. Независи­мо откъде ни атаку­ват, от Китай или от Третия свят - те са ви­зи за Онзи. При това си ги плащаме. Доброво­лен билет за ада или за рая. Все тая. Мъртви­те така и не искат да ни информират за раз­ликата. Добре че Дан-те е имал достатъчно

развинтено въображе­ние, за да открием раз­ликата в „Ад" или „Рай". Второ, самодейците не се консултират с ле­кар. Нашенецът от­край време не се хаби да ходи на доктор, защо­то следва висококултурна практика, заве­щана от вампири, гледачки и безхаберие. До­бре, нека гълта хапче­та ментета! Ще вдиг­не самолета. Ама къде ще кацне?


ГЕРБ обсъжда – за всеки пациент болница на 30 мин
Диана ТЕНЧЕВА

Всеки българин да стига до най-близката болница в рамките на 30 минути. Това предложение било обсъждано на първата среща между новото ръ­ководство на Министер­ството на здравеопазва­нето и депутатите на ГЕРБ от парламентарната Ко­мисия по здравеопазване, която се проведе в Банкя в петък и събота. Идеята е на френски експерти, кои­то преди 2 години се за­познали със системата ни и изработили здравен план.

ГЕРБ-ерите и екипът на министър д-р Божидар Нанев говорили за досегашните работещи програми -като тази за превенцията на СПИН, но и за нуждата целият пакет от здравни закони да бъде променен.

От една от презентациите на срещата в Банкя ста­нало ясно, че от 1999 г. (от­когато съществува Нацио­налната здравноосигурителна каса) досега броят на приетите в болница па­циенти е нараснал 10 пъти.

Което означавало, че клиничната пътека не е най-доброто и се налага въвеждането на диагностично-свързаните групи. При тях, ако пациент влезе в болница, докторите леку­ват не само основното му заболяване (както е сега), но и придружаващите гo.


Сини настояват за 7 % ДДС върху лекарствата
ДДС върху лекарствата да стане 7%, а не 20 на сто както е в момента. Такава промяна в Закона за данъ­ка добавена стойност тази седмица ще внесе синият депутат д-р Ваньо Шарков. „Това ще е петото предло­жение от СДС за по-нисък данък върху медикаменти­те. Предишните бяха от­хвърляни от тройната коа­лиция", напомни докторът.

Последния път, когато парламентът гласува против идеята, беше на 13 ноември м.г. А тогава тя бе­ше подкрепена от настоя­щия зам.-шеф на парла­мента от ГЕРБ д-р Лъчезар Иванов.

В повечето страни от ЕС данъкът върху медикамен­тите е между 5 и 9%, а в някои дори е нула. Експерти са изчислили, че ако да­нъкът падне на 10%, тогава крайната цена на лекар­ствата ще се понижи с около 9%.



Скандално ниска присъда за лекар

3 години пробация за убито дете
Здравко Кескинов, който обърка трахеята с хранопровода на 11 –годишния Илия Павлов, скоро ще може да практикува
На 3 г. пробация бе осъден анестезиологът Здравко Кескинов, заради чиято грешка загина Илия Павлов, на 11 г., от Пирдоп.

Момченцето трябвало да бъде оперирано от апандисит на 19 ноември м. г. Вместо в трахеята обаче лекарят вкарал интубационната тръба в хранопровода му и детето издъхнало. Д-р Кескинов бе обвинен за убийство поради немарливост, което се наказва с до 5 г. затвор. Той обаче признал вината си и поискал бърза процедура, при която съдът е бил длъжен да му даде под минимума наказание. Така Кескинов се отървал с 2 г. и 7 месеца задължителна регистрация по адрес и срещи с пробационен служител, както и 3 г. безвъзмезден труд - по 320 ч през всяка.




Болницата не иска пари от Слави
Многопрофилната болница за активно лечение “Св. Иван Рилски” в Стара Загора не иска пари за лечението на Слави Трифонов. Това съобщи вчера Иван Колев, представител на инвеститорите в лечебното заведение.

Шоуменът постъпи в болницата в сряда, след като си счупи лява тазобедрена шийка. Екипът на шоуто му бе в Стара Загора за концерт от националното им турне No Mercy 2009 и инцидентът станал в хотелската стая на Слави. Самият той разказа, че става дума за нелепо падане в банята, но болката била толкова силна, че не можел нито да извика, нито да стигне до телефон. Финално хора от техническия екип му се притекли на помощ. За да избегне мъчително транспортиране до София, пострадалият реши да се довери на лекарите в Стара Загора, които му поставиха в крака 3 канюлирани винта от титан.

“Категорични сме. За нас фактът, че Слави избра болница “Св. Иван Рилски” и се довери на нашия екип, е повече от признание.

Единственото, което искаме, е той да се оправи по-бързо, каза Колев.

Точно в 9,45 ч Трифонов се появи на входа с две патерици. Сам слезе по 5-те стъпала, пред които бе паркиран джипът му “Ленд Роувър”, и успя да влезе също без чужда помощ. Всяко негово движение се наблюдаваше зорко от дузина бодигардове и от лекуващия го лекар д-р Петър Братоев, шеф на отделението по ортопедия и хирургия в болницата. За изписването на Слави дойде и сестра му Петя. Хората от екипа на “Шоуто на Слави” не пожелаха да говорят с журналисти. Водещият бе леко блед с неизменните си черни очила, облечен с анцуг и тениска на бяло и светлосиньо райе.

Охраната на болницата бе отцепила района съгласно с договорка с най-близките хора на ВИП пациента. Въпреки всичко обаче през нея преминаха десетина дечица, на които водещият помаха, а те пък не пропуснаха да го снимат.

От срещата със Слави най-развълнуван бе 3-годишният Сашко, който живее в блока срещу болницата. Момченцето не мигнало цяла нощ, защото се е притеснявало, че батко Слави може да си тръгне през нощта и той да не успее да го види. Накрая Сашко остана доволен, след като Трифонов му помаха и му изпрати въздушна целувка.

При повторен разговор с Иван Колев стана ясно, че звездата настоява да си плати за операцията и престоя, но болницата продължава категорично да отказва да приеме парите му. Не било изключено той все пак да направи превод по банков път, но докторите предупреждават, че ако това стане, ще върнат сумата.

Специален подарък за персонала е оставил Слави Трифонов. Тъй като се оказало, че рехабилитаторките и сестрите са големи фенове на неговото творчество и знаят песните му наизуст, той им подарил абсолютно всичките си албуми. Дисковете са подписани лично от водещия с благодарности и адмирации към хората, които са се грижили за него в този критичен момент.

На тръгване звездата стисна ръката на д-р Братоев, който пък от вчера вече е в отпуска. Заради проблема на шоумена докторът прекрати почивката си на морето, изминавайки разстоянието до Стара Загора за по-малко от два часа и половина. “От днес вече мога да съм спокоен, смятам дори да си изключа телефона.

Състоянието на пациента ми е добро, няма основания за притеснения, категоричен бе ортопедът.

Слави Трифонов напусна Стара Загора, придружаван от ескорт от две коли, като едната се движеше пред, а другата - след джипа му.

След инцидента в сряда последните 2 концерта от турнето на шоуто бяха отменени. Предаването обаче стартира отново на 7 септември по bTV.

ДАРИНА КОЛЕВА
Снимка на три колони - Слави слиза по стълбите на болницата в Стара Загора без чужда помощ. Сам той успя да се качи и в джипа си.
Иван Колев: Неговото здраве ни е наградата

- Г-н Колев, колко струва лечението на Слави Трифонов в болницата в Стара Загора?

- Това е конфиденциална информация. Съгласете се, че ако и вие си бяхте правили операция в нашата болница, въпрос на личен избор е да назовете колко сте платили за нея.

- Защо отказвате пари от Слави, все пак сте положили грижи за него?

- Поласкани сме. Все пак това е Слави. Той може да има най-доброто, може да разполага с екип, какъвто си пожелае. Избра обаче нашия, довери се на нашата болница. Това е повече от достатъчно заплащане. (24часа)
Д-р Петър Братоев: Винтовете може да останат

- Д-р Братоев, как е Слави?

- Стабилен. Не се наложи да го изнасяме на носилка. Оттук нататък остава да се възстанови. Смятам, че до 10-15 дни отново ще може да работи. Изрично правя уговорката, че това условие важи, ако нещата са такива, каквито са в момента.

- Ще се чувате ли по телефона?

- Е, това е нещо твърде лично. Ще правя консултации. Първоначално те трябва да са поне веднъж месечно.

- Кога трябва да бъдат свалени винтовете от крака му?

- Зависи от възстановяването. Всъщност те могат да останат в тялото на пациента. Няма никаква опасност за него. (24часа)


Хлебарки лазят родилки и бебета
Хлебарки и други насекоми нападна­ха стаите и леглата в родилно отделе­ние в Бургаската болница. За това алармираха родил­ки и техните близки.

Те споделиха, че са неприятно изненада­ни от условията, при които настаняват току-що родилите же­ни.

„Имаме договор с фирма, която редов­но пръска и дезин­фекцира всички от­деления против хле­барки и други насеко­ми. Но те пак се поя­вяват, защото паци­ентите внасят всяка­къв вид храна", ко­ментираха от Бургас­ката болница.

Вече е практика бургазлийки да раж­дат в болниците в Сливен, Варна и Со­фия. Като причини те отбелязват лошите условия в градската лечебница.




ШОКИРАЩИ РАЗКРИТИЯ КЪДЕ СА ПАРИТЕ НИ
8 МИЛИАРДА ПОТЪВАТ В КОРУПЦИЯ
Поне 8 милиарда лева потъ­ват всяка година в корупция и неефективност. Шокиращата сметка направи финансовият министър Симеон Дянков в интервю за сайта barekov.com.

Най-много се краде от митни­ците и енергетиката - по 3-4 милиарда годишно. Следва здравеопазването с 1,5 млрд. лв. годишно. С новата връзка между НАП и митниците се пресичат не само контрабанда­та и точенето на ДДС, но и трафикът на хероин.




Пациент струва 566 лева
566 лева средно е струва­ло лечението на всеки, ле­жал в болница през 2008 г.

Това сочи доклад на Сметната палата за бю­джета на здравната каса през миналата година. Об­що 1,6 млн. българи са били прието в болница. За тях ка­сата е платила 957175 хил. лева. Усвояването на сред­ствата за болнична помощ е 99,5%. Това е с 16,1% по­вече от 2007 г. През мина­лата година е бил осигурен пакет за болнична помощ по 298 клинични пътеки.

В първичната извънболнична помощ са похарчени 131 163 хил. лв., или 98,4% от плануваното. Сметките показват, че за 2008 г. на месец един личен лекар си е докарвал средно по 2234 лв. На джипи са се падали средно по 1329 души.

Разходите за преглед при специалист са нарасна­ли с 13,3% - изплатени са 140 300 хил. лв., или 97,7% от планираното.

За зъболекарска помощ са отишли 77 006 хил. лв. Сключени са 5609 догово­ра и са извършени над 5 млн. дейности при средна стойност за първична по­мощ -14 лв., и за специали­зирана-11 лв.

За диагностична дейност са изразходвани 53 466 хил. лв., или 96,1 от плани­раните. Извършени са с 200 хил. изследвания повече.




Болницата в Перник снова операционна
Пернишката болни­ца "Рахила Ангелова" ще има най-модерния операционен блок в цяла Югозападна България, съобщи ди­ректорът й д-р Симе­он Василев. Ремон­тът, който струваше на ръководството 250 000 лв., приключва до дни, похвали се той. Реанимацията и хи­рургичното отделе­ние, които са част от новия блок, ще разпо­лагат с 5 зали. Приба­вени към операцион­ните в ортопедията и АГ отделението, в за­лите ще могат да се оперират едновре­менно 12 души.


Симеон Дянков,финансов министър:
8 милиарда потъват в корупция
- Г-н Дянков, разбрахме, че сте имали драматично завръ­щане от САЩ, където бяхте, за да доведете семейството си...

- Семейството ми вече е тук, въпреки че вчера по Източното крайбрежие имаше буря и са­молетът тръгна с три часа закъс­нение. След това изпуснахме и самолета от Франкфурт, който също закъсня с час и половина, защото трябваше да свалят ня­какъв пиян пасажер. Но съпру­гата ми и двете деца вече са тук. От понеделник тръгват на учили­ще, а след десетина дни и съпру­гата ми ще започне работа.

Във Вашингтон се занимавах и с една от най-важните теми за целия мандат - здравеопазва­нето. И по-скоро клиничните пъ­теки. Ценообразуването им е направено през 1982 г.! Не знам как са го правили, но цените са от тогава. То тогава нямаше и цени. Другата голяма тема е оп­тимизиране на броя и на типа здравни заведения. Та, с това се занимавах във Вашингтон - се­мейството и здравето на бълга­рина.

- Преди 8 г. първото, което направиха НДСВ, беше да на­малят данъците за хазарта. Когато БСП получи властта, не направи ревизия на предиш­ната власт. Вие ще бъдете ли първото правителство, което ще довърши реформата в здравеопазването?

- Има много какво да се нап­рави. Много първи реформи са нужни. Сега се занимавам много с митниците, не очаквах да пра­вя това в първия си месец. Там има много загубени пари. Но из­вън финансите има две огромни реформи, които не са започна­ти - енергетика и здравеопазва­не. Това са най-неефективните сектори. България като брой здравни заведения, като брой болници е на първо място в Ев­ропа на глава на населението. Но като брой на социални домо­ве, за по-възрастни хора напри­мер, пък сме на предпоследно място в Европа. Има дисбаланс между това, което се предлага, и това, което се търси. Той тряб­ва да се реши не само от лекари, както

неуспешно е правено

- От това, което до момента сме видели, в АЕЦ „Белене" са внесени близо един милиард ле­ва. Вече са изчезнали тези пари, няма ги. Много пари са отишли за консултантски услуги, малко за чистенето на площадката... Част от тези пари поне на мен още не ми е ясно къде са. Близо 200 милиона са отишли за кон­султантски услуги досега. Всъщ­ност липсва финансов анализ дали този проект е възможен и по какъв начин ще се финанси­ра. Признава се, че има проб­лем с това кой ще финансира проекта. До преди месец се каз­ваше, че той струва 4 млрд. евро. А той реално по техните из­числения е над 10 млрд. евро. Другият финансов проблем е от­къде ще дойдат тези пари. Такъв разчет досега не е имало, но да кажем, че ще струва 10 млрд. евро. И срещу това ти, като фи­нансист, очакваш да пише след­ното - 2 млрд. евро ще дойдат оттук, 3 млрд. евро оттук и т.н. Един вид, от това, което аз раз­бирам, може би половината от сумата ще я гарантира държава­та. А гарантирането на 5 млрд. евро е финансово самоубийство за България. Особено по време на кризата. Ако днес обявим, че гарантираме тази сума, утре кредитните ни рейтинги ще пад­нат с 2 нива по-надолу, с което трябва да кажем "сбогом" на еврозоната за няколко години.

- А нужна ли е изобщо тази централа?

- Това е големият въпрос. Преди финансовия модел е не­обходим икономически модел, който да казва защо строим тази атомна електроцентрала. Първо - какви ще са цените след 10-15 години? Второ - в момента в Чехия се строят две големи мощ­ности, в Румъния се строи, в Гър­ция се строи мощност, в Македо­ния се строи или ще се строи... От това много ще зависят цените след няколко години, а подобни изчисления въобще не са праве­ни. В момента рамката, която са мислили да направят и дори не са написали, е неосъществима. Ня­ма такива пари и в този си фор­мат АЕЦ „Белене" не може да се строи. И не е обосновано.

-Ас енергийната мафия ще успеете ли да се справите?

- Там на сто процента разчи­там на Бойко Борисов. Според разделението на задачите от мен идва икономическият и финан­сов анализ. Политическите реше­ния идват от него. финансовият министър и експертите трябва да се занимават с това какво може и какво ни е нужно. А от главата на правителството трябва да дойде политическата воля. Досега на тема "Митници", на тема "Бюджет" съм получавал винаги неговата подкрепа. Тази сутрин до 9 ч вече два пъти си говорихме. Има мно­го неща, където ни трябва рефор­ма. Например в митниците тя е тръгнала на някакъв етап и след това внезапно е спряла. Ето връз­ката между НАП и агенция "Мит­ници". Има проект на Световната банка от 2001 г., в който пише -до 2002 г. това можем да го нап­равим заедно, подписваме заем и т.н.... Това е от първите месеци, когато Милен Велчев е бил фи­нансов министър. След това не­щата спират и за седем години няма нищо. А то е елементарно да се направи. Ние дойдохме на власт, след десет дни това стана.

- Има ли вече резултати от изграждането на системата?

- Вече има връзка не само на

национално ниво, но и на местно ниво в някои от по-големите ре­гионални дирекции на НАП и аген­ция "Митници". В Пловдив също са си направили временно връз­ка, за да могат да работят по-бър­зо. Виждате как започват за из­лизат тук-там някои неща. И из­лизат не само неща за контра­банда или ДДС, а започват да из­лиза внезапно хероин...

- И в събота беше хваната го­ляма пратка хероин.

- Да. И ако се задълбае малко по какъв начин излизат тези не­ща - някои от тях всъщност изли­зат заради тази връзка. Защото те декларират неща, които са не­възможни от финансова гледна точка. И ги хващат. Когато има политическата воля, реформите

много бързо могат да ста­нат.

- Защо са спрени тия ре­форми, щом като е въп­рос на де­сет дни да се напра­вят?

- Има няколко места, в които са потъвали огромни пари. В енергетиката - на година там по­тъват 3-4 млрд. лв. В митниците -също потъват 3-4 млрд. лв. Това са двете големи пера. От една страна, има корупция, от друга страна, има неефективност, коя­то покрива корупцията. И това е чиста загуба за всички. Така че тези два сектора спокойно могат да ни решат за дълго време и енергийните нужди за в бъдеще, и кризата, и т.н. Има няколко дру­ги по-малки сектора, неефектив­ни от гледна точка на пари. Такъв сектор е здравеопазването. Там се губят някъде около милиард-милиард и половина лева на го­дина. Не че изчезват напълно, а са извън системата. Толкова лесно могат да се направят някои не-а - като връзката между митниците и НАП - че мен това ме прави по-голям оптимист, отколкото бях преди месец и половина. Със сравни­телно малки стъпки се постигат резултати. За десет дни може да се направят сравнително лесни промени, от които контрабанда­та да намалее наполовина.

- Казвате, че другата година ще започнем да излизаме от кризата. Кога точно?

- Според мен България следва Европа някъде с 4 до 6 месеца, защото ние зависим много от тях. Вече започва да се вижда, че става нещо в Западна Европа и отчасти в Средна Европа. Но при нас нещата идват малко по-бав­но. Предполагам, че за нас най-тежката част на кризата ще бъде между октомври и януари. От януари ще има малко застопоряване или период на затишие. След това, особено ако успеем. междувременно да помогнем на икономиката с връщане на ДДС например, очаквам някъде през април-май вече да има ясни ре­зултати, че излизаме от кризата. Но има още време. Трудното те­първа предстои.

- От антикризисните мерки на Станишев има ли някакъв ефект?

- В самото начало на кризата беше правено точно обратното на това, което трябва да се нап­рави, за да се смекчи. При кризи, които идват не от банковия, а от реалния сектор, кризата се раз­деля на три отделни периода. През първия правителството трябва да се занимава най-много с улеснен режим на кредит. Кол­кото може повече кредит или фи­нансов ресурс да отива към ико­номиката. В средата на кризата главната задача е да се правят такъв тип реформи, че да не се губят много работни места. Ние сега реално сме в средата. И ве­че към края на кризата трябва да се намерят нови начини за уве­личаване на износа и производ­ството. В първия период държа­вата, вместо да увеличава това, което дължи като ДДС, трябва да го намалява. А реално е станало точно обратното - от 250 млн. миналата година ДДС-то, което трябваше да се върне, се е уве­личило над 600 млн. Ние сега сме го намалили под 300 млн., а предишното правителство е нап­равило обратното. След това, вместо да направят краткосроч­ни инвестиционни проекти, така че бързо да влизат пари, те зало­жиха на дългосрочни. И третото, което не стана, е, че трябваше чрез Българската банка за раз­витие бързо да влезе финансов ресурс в различни сектори на ре­алната икономика. Тази година България загуби около 1 -1,5% от брутния вътрешен продукт. Вместо спадът да е 6%, можеше да е 4%.

- Излиза, че планът „Стани­шев", вместо да облекчи кри­зата, я влоши още повече?

- Точно това казвам. Не само че не помогна, но направи така, че България загуби около 1 -1,5% от растежа си тази година. Зара­ди неща, които затрудниха част­ния сектор да се бори с кризата. Някои от тези неща сега се пра­вят бързо, като връщането на ДДС. Другото е връщането на до­верието на западните кредитори и инвеститори. В последния ме­сец сме успели да съкратим цената на външния ни финансов ресурс с близо 2%. Което е ог­ромна разлика. Ако продължим така, до края на годината това ще започне да се отразява много по­ложително върху всички цени на кредити в България. От март на­шият кредитен риск навън, което се определя и от политически риск, и от пропуските в програ­мата „Станишев", започна да се увеличава, увеличава... И се уве­личи някъде с 5 процентни пунк­та, по-скъпо струваше външният финансов ресурс. Ние вече сме намалили това наполовина. И смятам, че можем да го намалим напълно.

- В митниците основните проблеми са контрабандата на горива и акцизните бандероли за алкохол.

- За мен наистина това са две­те големи пера. Тръгнахме от зе­ленчуци, защото такъв е сезонът. Доволен съм, че бързо започнаха да се правят някои акции и вече дават резултат. Големите пари в митниците наистина са главно в горивата. Държавата губи 3

млрд. лв. годишно от акцизи, след което са алкохолите. Там гу­бим около милиард. А реално по­токът е много по-голям от този милиард. Аз изчислявах, че за първите три месеца на 2009 г. реалният легален пазар на алко­хол е някъде 15-20% от целия ал­кохолен пазар. Значи 4/5 от ал­кохола нямат истински бандеро­ли! И не плаща акцизи, нито ДДС. Или поне на много по-ниски це­ни. Това е тема, по която с г-н Танов говорим много често през последните дни. Там въпросът е малко по-лесен за решаване от техническа гледна точка, откол­кото при горивата, защото има няколко основни производите­ля, чрез които по принцип би могла да минава тази контрабан­да и работата може да се фоку­сира върху тези фирми. Те са по-малко от десет'. Докато при гори­вата са повече вносители, пове­че фирми... Там трябва да се стигне и до бензиностанциите.

- На практика кой спонсори­раше политическите партии? Дали парите са идвали оттам, щом е липсвала политическа воля.

- Едно от положителните неща е, че не съм бил в България от доста време и мен нещата ме ин­тересуват от гледна точка на бю­джет. Казвам на премиера Бойко Борисов - тук има 3 млрд. лв., с които можем да си решим бю­джета. И той казва - "Давай!". Допълнителни обяснения защо са губени тия милиарди... той се занимава с това. Точно затова е хубаво да има експерти. А поли­тическата воля трябва да идва от

премиера.

- А по какъв начин ще прив­лечем чуждестранни инвести­ции?

- Тази финансова криза дойде по малко неочакван начин в раз­виващите се икономики. Макар че дойде от САЩ и Западна Евро­па чрез банковия сектор, реално светът има свръхликвидност в банковите системи и в инвести­торите. В момента много инвес­титори са събрали парите си и ги държат в сейфове и не ги изпол­зват. Въпросът е кога това ще за­почне да се раздвижва и хората ще започнат да си използват те­зи пари. В САЩ вече има някакво движение, започва вторичен па­зар на покупко-продажба... В За­падна Европа още не се е разд­вижило, но ще започне да се раз­движва от края на годината. Така че идеята да имаме балансиран бюджет идва точно оттам - ако до декември покажем, че можем да балансираме бюджета, това ще даде сигнал на много инвес­титори, че в България нещата вървят много по-добре, отколко­то в други държави. И ще бъдем част от тяхната кошница на ин­вестиции. Понеже парите реално вече са там, няма тепърва да ги търсят, това може да стане много бързо и с голям обрат, както ста­ва в момента в Словакия. Инвес­титорите следят къде какво се прави и се надявам, це България може да е първата държава от Източна Европа, която да пробие - с балансиран бюджет, с реше­нията на някои от енергийните ни проекти.

(пред сайта barekov.com)

Роден е на 13 юли

19708.


Завършва езикова­та гимназия в Ловеч

" Магистър и док­тор по международни търговски и фи­нансови отношения в Мичиганския университет

От 1996 8. работи за Световната банка като главен иконо­мист по финанси и частно дело

Един от 100-те най-цитирани ико­номисти в света

Директор на нау­чен център в Харвард

- Семеен с две деца




Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница