Автобиография на доц д-р Любомир Хараланов



Дата25.07.2016
Размер180.13 Kb.
#5477




АВТОБИОГРАФИЯ

на доц. д-р Любомир Хараланов Хараланов

живущ в София, кв. “Дианабад” ул. „Апостол Карамитев” №7, вх.”Б”, ап.1

Началник клиника по нервни болести

при МБАЛ „Национална кардиологична болнеца” ЕАД
І. ОБЩ ДАННИ

Роден съм на 14 октомври 1956г. в София. Баща ми, Харалан Илиев Хараланов е роден през 1923г. По професия беше лекар и пенсиониран от 1989 год.. До 1984 год. е работил като доцент в Института по физиология на БАН, а след тази дата е назначен в Катедра по неврология при Медицинска академия София. През 1985 е избран за професор по неврология и до 1989 год. беше завеждащ Катедра по неврология към Медицинска Академия, след което е пенсиониран. Покойник. Майка ми Милка Димитрова Николова е работила до 1985 като икономист към ДСО "БДЖ". Покойник. Брат ми Светлозар Хараланов е доцент по психиатрия и завеждащ клиника към СБАЛНПЗ "Свети Наум". Съпругата ми, Елена Атанасова Мермеклиева-Хараланова е лекар със специалност по офталмология, ординатор в Очна клиника при Катедра по офталмология МБАЛ „Александровска”, имаме 3 деца.

Средното си образование завърших в 19 СПУ “Елин Пелин” - София с много добър успех през лятото на 1974 год.

От есента на 1974 год. до есента на 1980 год. следвах медицина в Медицинска академия – София, като завърших висшето си образование с отличен успех от държавните изпити - Диплома № 000654/25.08.1980 г., рег.№28876.

От есента на 1980 год до декември 1982 год. отбивах редовна военна служба в БНА. По време на нея завърших тримесечен курс по "Организация и тактика на медицинската служба" и като старшина-школник бях “Завеждащ батальонна медицинска служба” в поделение към Транспортни войски. Завърших военната си служба като офицер.

След уволнението си бях назначен за ординатор по неврология във Военен санаториум за лечение на логоневрози, гр. Белово за периода от януари до април 1983 год.

С конкурс през април 1983г. бях назначен по член № 68 от КТ за “асистент по неврология” към женско нервно отделение при І-ва неврологична клиника, Катедра по неврология, Медицинска академия – София с ръководител проф. Н. Узунов.

След един месец отново спечелих конкурс с отличен успех за редовен асистент по неврология към първото нервно интензивно отделение в страната с ръководител доц. Емил Стаменов, което тогава беше към І-ва неврологична клиника при Катедра по неврология с ръководител проф. Б. Йорданов, Медицинска академия - София.

През юли 1986 год,. бях избран за "старши асистент" по неврология. През лятото на 1986 год. интензивното неврологично отделение беше преместено на територията на база ІІ (бивш ИСУЛ), където беше сформирана нова Катедра по спешна неврология с ръководител проф. Р. Рашев към Център по спешна медицина при Медицинска Академия-София. По-късно беше създадена Клиника по спешна неврология и неврохирургия към Център по спешна медицина към Медицинска академия - София.

През м. октомври 1989 год. бях избран за "главен асистент" по неврология към Катедрата по спешна неврология при Център по спешна медицина.

През м. август 1993 год. след сключен договор с Експомед към МНЗ работих като консултант по неврология към университетска болница "Ал Таура", Сана, Република Йемен. През април 1994 год., поради "форсмажорни обстоятелства" причинени от гражданската война в Йемен се завърнах в България. През 1999 год. Клиниката по неврология беше отново включена към Катедрата по неврология към Медицински университет - София.

От началото на 2000 год. до юни 2003 год. работих към Сектор по ЕЕГ и клинична електрофизиология към Клиниката по неврология на преименуваната болница "Царица Йоанна" в кабинет по Евокирани потенциали. В него бяха изследвани слухови стволово-мозъчни, зрителни патерни и соматосензорни евокирани потенциали. Като епилептолог бях член на Национална комисия за разрешаване на скъпоструващо антиепилептично лечение към НЗОК с председател проф. П. Стаменова и доц. М. Рашева като друг член.

От 20.07.2003 год. след конкурс съм назначен за началник Отделение по мозъчно-съдова патология при Специализирана болница за активно лечение на сърдечно-съдовите заболявания" (СБАЛССЗ) ЕАД - София. Конкурсът беше спечелен с програма за развитие на отделението в тясна интеграция и разработване на общи теми с останалите звена на болницата, основно свързани с диагностика и лечение на сърдечно-съдови заболявания и техните усложнения. В програмата са заложени внедряване и развитие на методи като ЕЕГ и ЕЕГ- мониториране при неврологични болни, внедряване на мултимодални евокирани потенциали в неврологията за изследване на съдово болни. Развитие на интензивния сектор с възможности за дихателна реанимация и интензивно лечение, като тогава интензивните легла бяха общо 16.

От м. ноември 2005 год. след като бях избран през юни 2005 год от ВАК за старши научен сътрудни ІІ степен отделението беше преатестирано като клиника по мозъчно- съдова патология при СБАЛССЗ “Национална кардиологична болница” и бях преназначен като началник клиника.

От м. ноември 2005 до м. ноември 2006 год. бях назначен от Министъра на здравеопазването проф. Гайдарски за временно изпълняващ длъжността Изпълнителен директор на СБАЛССЗ – “НКБ”. Прокурист на борда на Директорите на университетска НКБ беше доц. Марио Станкев.

От м. декември 2006 год., с решение на Борда на директорите на университетска СБАЛССЗ „НКБ”, клиниката беше преименувана на „неврологична клиника” с цел разширяване обхвата на неврологично болните и създаване на Комисии към НЗОК, с която болницата има и досега договорни взаимоотношения за безплатно консултиране на болни нуждаещи се от реинбурсно лечение от здравната каса.

От създаването на клиниката по неврология съм началник, като на всеки 3 годишен период съм се явявал на конкурси провеждани под патронажа на МЗ.

Клиниката е акредитирана от Акредитационна комисия към МЗ за клиника по неврология с интензивни легла. Клиниката изпълнява договорените от Борда на Директорите към болницата почти всички клинични пътеки финансирани от НЗОК.



ІІ. НАУЧНА СТЕПЕН

Разкрих процедура през 1989 год. за кандидат на медицинските науки с ръководител проф. П. Стаменова и през 1990 взех с отличен успех кандидатския минимум по неврология и политика. На 25.04.2000 год. придобих научно-образователната степен “Доктор”, диплома №26634/25.04.2000 год от ВАК след защита на дисертация на тема ”Слухови мозъчно-стволови предизвикани потенциали при болни с остри разстройства на мозъчното кръвообращение”. Рецензенти бяха проф. Д. Хаджиев и проф. Д. Чавдаров.



ІІІ. СЛЕДДИПЛОМНО ОБУЧЕНИЕ И СПЕЦИАЛИЗАЦИИ

През юни 1983 год бях зачислен към Ректората на Медицинска академия по специалността неврология. През пролетта на 1986 год. бях на основен курс по неврология, който се провеждаше на трите бази на Научния институт по неврология, психиатрия и неврохирургия. През месец април 1986 год. взех изпита за специалност по неврология с отличен успех и придобих специалността с диплома №30083/1.04.1986.

По идея на тогавашния завеждащ Катедрата по неврология проф. д-р Б. Йорданов се зачислих през юни 1984 год. и като специализант по "Анестезиология и реанимация". За периода от септември до декември 1983г. бях на основен курс по "Анестезиология и реанимация", от който придобих способността за извършване на всички манипулации, необходими за работа с болни с остра или хронична дихателна недостатъчност, както и други, които използвам и до днес в ежедневната си работа. Тогава имах идеята да взема втора специалност по анестезиология и реанимация и затова давах анестезии, първоначално в 1-ва психиатрична клиника на НИНПН, а по-късно в операционната на неврохирургията на Клиниката по спешна неврология и неврохирургия.

През 1985 год. завърших тримесечен курс за напреднали по английски език към Катедра чужди езици на Медицинска академия.

Завършил съм курсовете по педагогика за асистенти, организирани от СДК на Ректората на Медицинска академия към Катедрата по социална медицина, през 1985 год.

Завършил съм три модула с общо 240 часа по здравен мениджмънт, проведени в Катедрата по социална медицина под ръководството на доц. д-р Глутникова д.м.н и организирани от Деканата на Медицински университет София през 2003 год.

Специализацията ми по въпроси на неврологията съм провеждал на кратки курсове, основно свързани с подготовка на международни научни проучвания, за които са издавани съответните сертификати.

ІV. ДИАГНОСТИЧНО-ЛЕЧЕБНА И ЕКСПЕРТНА ДЕЙНОСТ

Диагностично-лечебната и експертна дейност съм осъществявал през целия период на работа в Първа неврологична клиника към Катедрата по неврология, Клиниката по спешна неврология и неврохирургия към Център по спешна медицина при база ІІ, а по-късно Клиниката по неврология при университетска болница “Царица Йоанна” и от 2003 год. на територията на СБАЛССЗ, т.нар. Национална кардиологична болница, основно в отделенията за лежащо болни и при амбулаторния контрол и лечение на пациентите ни. От самото начало на работата ми като невролог давам консултации в клиниките на Медицински университет – София. Работил съм като съдебно-медицински експерт по едно съдебно дело.

Друга дейност, която бележи моя жизнен път с приносен характир, е разработване на български модел за изследване на предизвикани мозъчни потенциали, в резултат на който те бяха внедрени за първи път в България за изследване на неврологично болни с мозъчно-съдова патология в условията на интензивно лечение и реанимация, мониториране с мултимодални предизвикани потенциали.

През периода 2006-2015 год., под мое ръководство като председател са изградени и функциониращи Комисия за диагностика и лечение на болни с множествена склероза, Комисия за диагностика и лечение на болни с болестта на Паркинсон, Комисия за лечение на болни с тежка диабетна невропатия, Комисия за диагноза и лечение на болни с епилепсия, Комисия за диагноза и лечение на болестта на Алцхаймер.

Участвал съм като член на организациония комитет в организиране на Национални конгреси и конференции с/без международно участие (раздел ХVІІ: 215, 216, 217, 218, 219, 220). Също като проява на научна активност са моите участия като модератор на международни конференции, национални конгреси и конференции с/без международно участие (раздел ХVІІІ: 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229), както и ежеседмично организирам в клиниката която ръководя кръгли маси.

За научна активност, която приемам с висок проносен характер е участието ми като национален експерт в организираните от Научното дружество по неврология на национални консенсуси свързани с диагностиката, алгоритмите за лечение и препоръки с които се съобразява Управителния съвет на НЗОК, касаещи мозъчносъдови заболявания, епилепсия, болест на Паркинсон, болест на Алцхаймер, болкови синдроми, плазмафереза и др. (национални консенсуси, раздел ХІІ: 174, 175, 176, 177, 178, 1791 1801 181182, 183, 184, 185, 1861 187, раздел Х монографии 173). консенсусни конференции и други подобни.

Редовно съм член на национални комисии за провеждане на държавни изпити по научна специалност „Нервни болести” след Заповед на Министъра на МЗ и Председателя на комисиите акад. проф. д-р Иван Миланов (членство в държавни изпитни комисии, раздел ХХІ; 236, 237, 238, 239, 240). Редовен член съм на изпитни комиси за провеждане на изпит по научната специалност „Нервни болести за аспиранти (раздел ХХІІ 241, 242, 243, 244).

Като специалист по неврология съм канен като гост в редица широкодостъпни медийни мероприятия в телевизионни и радио предавания (интервюта и мнения в здравни радиопредавания, телевизионни и интернет рубрики (раздел ХVІ; включени за обща информация – 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214), както и съм давал интервюта и мнения в научно-популярни списания (раздел ХІІІ; 188, 189, 190) и специализирани вестници (раздел ХV; 206, 207).

Бил съм лектор на конференции организирани от фармаиндустрията и съм представял своя и международния опит за редица лекарствени средства широко използвани в ежедневната неврологична проктика, както и свои оригинални лекции посветени на клиничната електрофизиология на национални конгреси с международно участие (раздел ХІV; 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205).

V. УЧЕБНО-ПРЕПОДАВАТЕЛСКА И НАУЧНА ДЕЙНОСТ

От заемането на асистентската ми длъжност от 1983 год. до юни 2003 год. преподавах неврология на студенти по медицина и стоматология, включително и в чужбина, участвах във всички форуми на СДО за лекари специализиращи неврология, анестезиология и реанимация и обща медицина. Имам педагогическа квалификация и богат опит в преподаването на различни категории и възрастови групи обучаеми, дори извън сферата на медицината, каквито са студентите по педагогика и социално дело при СУ ”Климент Охридски”. Разностранният ми научен опит ми позволява да се изявявам в много перспективната за новаторски резултати зона между тясно специализираните подобласти на неврологията и другите специалности, работещи със сърдечна и съдова патология. В това изложение ще се спра само на някои елементи на научната ми дейност.

За периода от 1984 год. до 1985 год. бях председател на Клуба на младите научни работници към ТНТМ при Научен институт по неврология, психиатрия и неврохирургия. За периода 1986-1989 год. бях избран за секретар на ТНТМ при Медицинска академия с Председател проф. Наков. За този период съм подготвял ежегодните научни сесии за студенти. Бях научен ръководител на три студентски разработки, участвали в студентските научни сесии за годините 1985, 1988, 1989. За периода, когато бях секретар по ТНТМ работеха повече от 30 Клуба на младите научни работници към всички научни институти при Медицинска Академия. По моя идея започнаха да се сформират сателитни научни школи за млади научни работници към конгреси и симпозиуми с международно участие, провеждащи се в България. На тях бяха канени изтъкнати наши и чуждестранни учени, гости на научните форуми, които бяха канени като лектори на тези школи. Годишно се провеждаха повече от 10 школи, финансирани от Клуба по ТНТМ към Медицинска академия. Под методическото и финансово ръководство на този клуб бяха всички научни кръжоци по различните специалности. Една от задачите му бе подготовка на разработки на младите учени към Медицинска Академия за участие в международни изложби. В личен план бяха разработени устройства с български елементи за извършване на изследвания в областта на неврологията, психиатрията и неврохирургията. Разработеният под мое ръководство "Универсален генератор модулатор" получи награда на Експо-1985. През периода 1985-1989 год. извършвах разнообразна обществена дейност свързана с младите учени в България.

Като асистент съм обучавал по неврология студенти по медицина и стоматология в продължение на повече от 21 години. Също така част от преподавателската ми дейност беше свързана с обучение на специализанти по неврология, посещаващи основния и специализираните курсове. Основни теми, водени от мен пред специализанти, са били "Лечение на епилептичния статус", „Евокирани потенциали в неврологичната практика", "Интензивно лечение и реанимация на неврологичните заболявания", "Диагностика и лечение на някои отоневрологични заболявания" и др.

Ориентацията ми към реална научна дейност се проявява още в студентските години. По-късно, знаейки важността за ранна насоченост към научна дейност, бях ръководител на три студентски разработки, взели участие в студентски научни форуми, на част от които съм участвал в организирането им като секретар на ТНТМ. Това са студентските доклади с номера 78, 79, 80 в раздел V от приложения списък.

Като асистент съм участвал в две грантови научни теми спонсорирани от високоавторитетни български научни организации. На една от тях бях научен ръководител и съвместно с колектив на Лабораторията по биоинженерство към БАН разработихме "Модел за анализ на слуховите стволово-мозъчни предизвикани потенциали при болни с мозъчни инсулти". Темата беше финансирана от Научния отдел към Ректората на Медицинска академия. На втората тема бях консултант на тема разработвана от д-р Константин Узунов "Изследване на регенерацията на зрителен нерв върху зайци след приложение на нервен растежен фактор"(статии и доклади раздел VІІІ: 96). По тази тема за първи път бяха изследвани зрителни евокирани потенциали на оригинален неврохирургичен модел за прекъсване на зрителните нерви. Тази тема беше финансирана от Министерство на образованието и науката.

Освен като преподавател към Медицинска Академия, а в последствие в Медицински университет, бях преподавател и в други учебни заведения. За периода 1984-1985 година преподавах неврология на курса за медицински сестри към Медицински факултет на Медицинска академия. За периода от есента на 1999 год. до пролетта на 2003 год. бях хоноруван преподавател по "Анатомия и физиология на висшата нервна дейност" на студенти по педагогика във Факултет по педагогика при СУ “Климент Охридска”, редовно и задочно обучение с 30 лекторски часа и 90 часа упражнения на семестър, както и на студенти по "Социално дело" за периода 1999-2001 год.

През 2010 год. Клиниката по неврология при МБАЛ „НКБ” е атестирана от Акредитационна комисия от Министерство на образованието за подготовка на докторанти по специалността неврология. Оттогава под мое ръковоство като „доцент” по неврология, е разкрита процедура за докторантура с форма на самостоятелна подготовка на гл. асистент към клиниката д-р Валентина Игнатова, която успешно защити своята дисертация през 2015 год. и придоби образователната и научна степен „доктор” (докторанти раздел ХХІІІ: 245). Към клиниката бяха зачислени двама външни докторанти с форма на самостоятелна подготовка. Единият е д-р Бехидже Садарзанска, невролог в МУ-Плевен, която разкри процедура в МБАЛ „НКБ” през 2014 год. Научни ръководители на нейния дисертационен труд сме заедно с проф. Пламен Цветанов, който е дългогодишен сътрудник с нея. Д-р Садарзанска е отчислена след решение на НУС и със заповед на изп. директор на МБАЛ „НКБ” след успешна вътрешна защита през м. юли 2015 год.. Избрано е научно жури и предстои през м. октомври външна защита (докторанти раздел ХХІІІ: 247). Другият външен аспирант е д-р Иван Георгиев Лисичков, ординатор по неврология в областната МБАЛ, гр. Русе, който също през м. ноември след решение на НУС при МБАЛ „НКБ” и със заповед на изп. директор беше зачислен като докторант с форма на самостоятелна подготовка. Д-р Лисичков също премина през задължителните процедури и успешно защити докторска теза през юли 2015 год. С решение на НУС и заповед на изп. директор също е отчислен и му предстои външна защита през м. октомври 2015 год. (докторанти раздел ХХІІІ: 246). На него сме научни ръководители също с проф. Пламен Цветанов.

Клиниката е база за обучение на студенти чрез сключени споразуминия за обучение на студенти по магистърска програма по кинезитерапия към факултет „Кинезитерапия, туризъм и спортна анимация” (ФКТТСА) между МБАЛ „НКБ” и НСА „Васил Левски” – София за периода 2012-2015 год. (раздел ХХV(255).

VІ. НАУЧНА ДЕЙНОСТ И НАУЧНА ПРОДУКЦИЯ

Научната ми дейност почти напълно се представя от приложения списък на научната ми продукция. Тя е разностранна и в същото време последователна и взаимно свързана и с други мои научни изяви извън полето на неврологията. Разностранният ми научен опит ми позволява да се изявявам в перспективната за нови научни изследвания зона между тясно специализираните подобласти на неврологията с други гранични области, занимаващи се с проблемите на мозъчно-съдовата патология, каквито са специалностите по анестезиология и интензивно лечение, сърдечна и съдова хирургия, рентгенологията работеща с техники за диагноза и лечение на мозъчната съдова патология и други. С метода за изследване на болни с евокирани потенциали е посветена голяма част от моите трудове. Една част са при болни с множествена склероза, (статии раздел І: 2, 4, 5, 15, 19, рационализации раздел ІІ: 35, доклади раздел ІV: 39, 40, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 57, 70, студентски доклади раздел V: 80, кандидатска дисертация раздел VІІ, 83, раздел VІІІ: 87, 91, 98, 99, 102, 103, 109, доклади раздел ІХ: 139, 148, 149, 156, докторанти раздел ХХІІІ: 245, 246, 247), а друга каквито са късните евокирани потенциали при Болест на Паркинсон (статии раздел VІІІ: 105, 106, 115).

Още през първите години на моята работа като невролог започнах да работя с колективи, с които да направим първият български апарат за евокирани потенциали. Тази пионерска дейност отне много години, но ми позволи да познавам в детайли всички процеси свързани с работата на електрофизиологичната апаратура. Поради спецификата на времето тогава и ограничените възможности за закупуване на готова апаратура се наложи да създам с помощта на компетентни инженери тази апаратура. От 1986 год. датира сътрудничество с ЦЛЕМА към Медицинска академия с ръководител проф. инж. И. Даскалов д.м.н и неговите ученици проф. инж. М. Матвеев д.м.н. и инж. Марина Даскалова к.м.н. Оттогава там, а по-късно в БАН съвместно с тях беше разработена българска апаратура за изследване на евокирани потенциали в условия, когато този тип апаратура едва навлизаше на търговския пазар. Тя беше внедрена в първата в България електрофизиологична лаборатория работеща в условията на интензивно лечение на неврологичните заболявания, уникална дори в световен мащаб. Голяма част от моите научни публикации са свързани с тази тема. Практически, моите публикации, посветени на изследването на предизвиканата мозъчна активност при болни с мозъчно-съдова патология, бележат пионерския път на този вид проучвания в България.

В резултат на това сътрудничество, бяха разработени редица научни теми, част от които разработихме за първи път в страната при болни в нервно интензивно отделение. Това сътрудничество продължава и до днес с проф. инж. М. Матвеев д.м.н. ръководител на Лабораторията по биомедицинско инженерство към БАН. (статии раздел І: 19, научноизследователски проект, раздел ІІІ:,37, доклади раздел ІV: ,44, 46, 49, 57, статии раздел ІІІ: 87, 99, 103, 104, 109).

В областта на невромониторирането с евокирани потенциали работих с анестезиолозите проф. д-р Пламен Кенаров д.м.н и проф. д-р Димитър Карадимов д.м.н (статии раздел І: 4, 5, 15, доклади раздел ІV: 51, 72,).

Ранната ми работа в областта на клиничната електрофизиология и психофизиология беше под ръководството на проф. д-р Х. Хараланов, като сътрудник в Експерименталната лаборатория за изследване на мозъка и неговите функции към БАН, намираща се на територията на Института по хигиена, която работеше в тясно сътрудничество с видния германския специалист по отоневрология проф д-р Клаус-Франц Клаусен. (статии раздел І: 1, 2, 3, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 31, доклади раздел ІV: 55, 70, )

Като клиничен невролог съм се учил от проф. д-р П. Шотеков д.м.н.. Като негов пръв ученик работих в първата за България лаборатория за Доплерова сонография за периода 1983-1986 год. В резултат на това сътрудничество бяха първите ми публикации и доклади, посветени на Доплеровата сонография при патология на мозъчното кръвообращение. (статии раздел І: 21, 22, , доклади раздел ІV: 58, 61, 62, 63, 64, 67, )

В продължение на няколко години работих под ръководството на завеждащия тогава нервно интензивно отделение проф. д-р Е. Стаменов д.м.н, а по-късно с проф. д-р П. Стаменова д.м.н. С тях бяха разработени редица пионерски за времето теми, свързани с интензивното лечение на съдовите неврологични заболявания и особено с диагностиката на изолираната мозъчна смърт. (статии раздел І: 6, 20, 30, 33, доклади раздел ІV: 39, 40, 47, 48, 68, 71, 73, 75, 76, 77)

През този период са и първите ми доклади съврзани с кардиологичните проблеми при неврологично болни в съавторство с кардиолозите проф. д-р Христо Кожухаров д.м.н и гл. асистент д-р Силвия Велкова (доклади раздел ІV: 54, 60, 65), а по-късно и досега с проф. д-р Цветана Кътова к.м.н, доц. д-р Яна. Симова д.м., доц. Елина Трендафилова д.м. и гл. асистент д-р Любомир Бауренски (статии раздел ІІІ: 111, 114, доклади раздел ІХ: 152, 153, 154, 163).

Работил съм и съм черпил опит в областта на експерименталната биологична психиатрия от доц. д-р Св. Хараланов к.м.н. Съвместно с него разработихме редица теми, свързани с гранични проблеми на неврологията и психиатрията (статии и доклади раздел І: 10, 13, 14, 23, 24, 25, 28, 31, доклади раздел ІV: 53, 66, рационализации раздел ІІ: 35, 36).

В областта на клиничната електрофизиология и епилептология съм се учил и съвместно разработвал редица теми с доц. д-р Мария Рашева к.м.н. (статии раздел І: 9, 16, 17, 18, доклади раздел ІІ: 56) и доц. д-р Александър Алексиев к.м.н (доклади раздел ІV: 74,

В областта на неврохирургията работих с проф. Кирчо Романски д.м.н и гл. асистент д-р Христо Рангелов по теми в онконеврохирургията (статии раздел І: 11, 12, 23) и помагах на доц. д-р Константин Узунов д.м. при разработване на неговата дисертационна тема свързана с хирургията на спонтенните мозъчни хематоми (статии и доклади раздел VІІІ: 124).

В тясно съвместно сътрудничество с д-р Владимир Дамянов, невролог в амбулаторната неврологична практика, разработихме няколко теми, които са посветени на проблемите на невролозите срещащи се първи с неврологично болните (статии раздел VІІІ: 94, 101, 113, 117, 118, 119, 120, доклади раздел ІХ: 146).

Като водещ автор в началото с моите колеги от университетска болница „Царица Йоанна” (статии раздел І: 1, 2, 4, 5, 6 7, 8, 9, 34, доклади раздел ІV: 38, 39, 45, 47, 48, 51, статии раздел VІІІ: 107, доклади раздел ІХ: 166), а след това с моите сътрудници в МБАЛ „НКБ”, разработихме, публикувахме и докладвахме на международни и национални конгреси и конференции редица редки случай, който наблюдавахме съвместно в ежедневната ни практика (статии раздел VІІІ: 84, 85, 86, 88, 89, 90, 93, 94, 95, 97, 100, 110, 116, 122, раздел ІХ: 136, 137, 138, 140, 141,142, 144, 145, 150, 151, 157, 158, 159, 160, 161, 165).

От 2000 год. съм бил Главен изследовател на редица клинични проучвания ІІ и ІІІ фаза при болни с множествена склероза, с Паркинсонова болест, Болест на Алцхаймер, с исхемични мозъчни инсулти, с невропатна болка и др. Като член на международни екипи съм признат за съавтор на няколко клинични проучвания, чиито доклади са публикувани в реномирани списания с висок инпакт фактор (статии раздел Х: 125, 126,127, 128, 129, 130,131,132).

VІІ. НАУЧНА ПРОДУКЦИЯ

За периода от 1983 до 2015 год. има общо 83 статии и доклади публикувани в сборници. От тях 30 са на английски език и са публикувани в международни списания и сборници от международни доклади, като 18 от тях са след избора за „доцент. От всички 83 реални публикации, 49 са публикувани след 2005г., когато бях избран за старши научен сътрудник. ІІ ст. от ВАК, към СБАЛССЗ „НКБ”, а след приемане на новия закон за научните степени и звания, бях преименуван в „доцент”. Имам 2 рационализации внедрени в НИНПН, съгласно решение на ТИС при МА. За периода 1983 до 2015 год. имам общо 75 научни съобщения, от които 18 са изнесени на международни конгреси в България и в чужбина преди избора за „доцент” и 6 след този избор. От 2001 год., след придобиване на образователна и научна степен „доктор” докладите публикувани в резюмета са общо 35, за които прилагам електронен носител за тях на CD.



VІІІ. ЦИТИРАНИЯ.

Приложена е справка за приносите и цитиранията (раздел ХІХ; 230, 231, 232, 233). От справка № РТ 205/19.06.2015г. за направено търсене за цитирания на публикации в български източници са издирени 61 български цитации. На база данни Web of Knoledge са открити 711 основно в чужди списания, предимно от статии посветени на резултати от големи клинични проучвания с болни от множествена склероза и една статия при болни с мозъчни инсулти. Подробна справка е представена чрез издирване с Google Scholar, където са проследени до 285 цитации.



ІХ. ИМПАКТ ФАКТОР (IF)

В отделна справка на базата на откритите 285 цитации е направено сумиране на общия импакт фактор на всички списанията с импакт, в които има мое участие, като общия IF e 198,415. Статиите, които са допринесли за този висок импакт фактор са престижни и в тях основно публикуват статии, чиито авторски екипи участват големи колективи. По таза причина е трудно изчисляването на индивидуален IF за вески от авторите.



Х. НАУЧНО-СОЦИАЛНА АКТИВНОСТ

Член съм на софийския клон на Дружеството по неврология в България от 1983 год. досега, като от 2013 год. съм избран от членовете на Управителния съвет на дружеството за Председател на Комисията по етика към дружеството. През м. май 2015 г. отново бях преизбран на същата позиция.

Член съм на научното дружество по ЕЕГ и клинична електрофизиология от 1984 год.

Член съм на Българския лекарски съюз и от 1999 год. до 2003 год бях делегат на Софийските събори на съюза.

Член съм на редакционните колегии на сп. „Българска неврология” с главен редактор акад. проф. д-р Иван Миланов дмн. и от 2006 год и на сп. „Невросонология и мозъчна хемодинамика” с главен редактор проф. д-р Екатерина Титянова д.м.н.

N.B. Към автобиографията съм приложил списък на научните трудове и научна активност за периода 1985-2015 г. Като доказателствен материал към комплекта за рецензиране след избор на „доцент” съм прибавил и научните трудове до избор на доцент.
06.08.2015 год. Подпис:

д-р Л. Хараланов д.м.






Каталог: uploads -> Profile -> Doctor
Doctor -> Биография на Доц д-р светлозар хараланов, д м. Дата на раждане: Месторождение: Месторабота: Настояща позиция: 20 ноември 1954
Doctor -> Европейски формат на творческа автобиография
Doctor -> Автобиография име: Дориан Николаев Босев дата на раждане
Doctor -> Биография І. Статии и доклади, публикувани в списания и сборници до избор „Доцент": Хараланов Л. Шотеков П., Хараланов Х., "
Doctor -> С п и с ъ к на научните трудове след избор „доцент” на доц д-р любомир хараланов д м


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница