Азотни торове



Дата15.12.2022
Размер28.58 Kb.
#115901
1Азотни торове

Азотни торове
Азотните торове се използват широко както за производствени култури, така и в селските райони. Те се разделят на много видове, всеки от които има свое приложение и характеристики. Какви азотни торове са минералните торове, как да се предотврати увеличаването на нитратите в реколтата, кои растения се нуждаят от азотни торове и опасно ли е използването на химикали, вижте в нашата статия.
Азотните торове се използват за повишаване на нивото на азота в почвата. Те могат да бъдат както органични, така и неорганични и да съдържат различни количества азот. По правило те се използват като предсеитбени торове и подхранване.
Защо са необходими?
Азотът е макроелемент и играе важна роля в развитието на растенията. Благодарение на него:
-образува се хлорофил, който участва във фотосинтезата;
-укрепва кореновата система на растението;
-зеленината има здрав, лъскав вид;
-формират се здрави яйчници;
-културите растат по-бързо;
-качеството и количеството на реколтата се повишава.
Класификация на азотните торове
Азотните торове се класифицират в зависимост от азотното съединение. Всеки вид има свои специфични приложения и се различава по концентрацията на този елемент в състава.

Нитратни торове


В нитратните торове азотът е под формата на групата NO3.
-Натриев нитрат. Наричан още натриев нитрат или натриев нитрат, или чилийска селитра, в състава си съдържа 16 % азот. В миналото той се е добивал в природата, но сега се произвежда като страничен продукт при производството на азотна киселина от амоняк.
Натриевият нитрат е фина кристална сол, която може да бъде бяла, сива или кафяво-жълта на цвят. Той е добре разтворим във вода и ако се съхранява в сухо състояние, не се слепва и остава рохкав.
-Калциев нитрат. Съдържа около 17% азот. За първи път е синтезиран в Норвегия през 1905 г., но по това време не е широко използван, тъй като при нормално съхранение бързо изсъхва, разпръсква се и се разпада. В днешно време към нитрата се добавя гипс или парафинов мазут, което намалява хигроскопичните ѝ свойства.
Амидни торове
Това е група торове, в които азотът е представен в амидна форма. Амидите са производни на амоняка.
-Карбамид. Известен като карбамид, той съдържа 46,7 % азот. Това е един от най-концентрираните видове твърди азотни торове. Външно той представлява бяло или жълтеникаво кристално вещество и се предлага и под формата на гранули. Карбамидът обикновено се използва като основен тор за всички типове почви. Но поради силната концентрация на азот дозировката трябва да се спазва стриктно.
-Калциев цианамид. Съдържа 20-21 % азот. Това е светъл прах с черен или тъмносив цвят. Трябва да се внимава много при работа с него: при разпръскване той е прашен и може да причини възпаление при попадане в очите или дихателните пътища.
Непрекъснатата употреба на калциев цианамид върху кисели почви ще подобри физико-химичните им свойства, тъй като той може да неутрализира киселинността и да обогати почвата с калций. Като правило торът се прилага 7-10 дни преди сеитба или през есента по време на обработката на почвата и не се препоръчва да се използва като подхранване.
Амониев тор
Това е група азотни торове, в която този елемент е представен като амониева група. Те се произвеждат по-лесно от нитратните, тъй като отпада етапът на окисление на амоняка в азотна киселина.
-амониев хлорид. Това е фин кристален прах с бял или жълтеникав цвят. Съдържа до 26% азот, както и до 60% хлор, което се отразява неблагоприятно на гроздето, лука, зелето, картофите, лена, цитрусовите плодове, зеленчуците и овощните култури. Ето защо се прилага през есента, така че до засаждането хлорът да се отмие от валежите.
-амониев сулфат. Съдържанието на азот в него е 20,5 %. Широко използван в региони с висока влажност, както и за ориз и памук, той е подходящ за леки почви.
Амониево-нитратни торове
Това е група торове, които съдържат едновременно амониева и нитратна форма на азота.
Течни амонячни торове
Ефективни са колкото твърдите азотни торове, но са по-евтини за производство. Основните им предимства са, че те се разпределят равномерно в почвата и няма възможност за слепване или разслояване.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница