Баби си броят стотинките за операция „Златно хапче Лекарствата излизат на двойна цена в родопските села без аптеки валентин хаджиев



Дата25.10.2018
Размер256.92 Kb.
#97595


17.12.2014 г., с. 16
Баби си броят стотинките за операция „Златно хапче"
Лекарствата излизат на двойна цена в родопските села без аптеки
ВАЛЕНТИН ХАДЖИЕВ
„Докато съм жив, трябва да пия лекарства. Тук няма нито лекар, нито аптека, а като ида до града, лекарствата ми излизат двойно по-скъпи." Това казва 39-годишният Ша-бан Касабов.

Той е инвалид с цироза на черния дроб, с две операции на хранопровода. Прекарал е инсулт, не вижда с едното око, не чува и с едното ухо. Шабан живее в с. Касаб на триде-сетина километра от Мадан, а част от пътя е черен. „Голяма мъка е, когато трябва да се купуват церове. Понякога и за елементарни хапчета трябва да пътувам до Мадан. Някои от лекарствата ми пък са специфични и ако ги няма там, трябва да се пътува до Смолян и до София", обяснява той.

Касабов получава 200 лв. пенсия, има дете и съпруга, която е безработна. „Трябва да има помещение, пригодено за прегледи и лекарства в селата, и поне един път месечно на място да идва лекар и да изпълнява и рецептите'4, казва съпругата му Ваня.

„Мъжът ми се поболя преди няколко години - с 82 % инвалидност е, иначе от 26 г. гледам болния си брат Нури. Той е с шизофрения, 100% инвалид с право на придружител. Сега е на 50 г., до 28-та виждаше, но му се стопиха очите. С памперси е, къпя го в леген в стаята, че ме е страх да не се пребие на плочките в банята. Давам рецептите на хора, които пътуват до града, и чакам", разказва съседката Емине Караасанова. Семейството има и кола и един път месечно, ако има пари, пътува специално за лекарства до Мадан. Основен „диспечер" по доставката на церовете е кметът на Касаб - Рамиз Касабов. Той обаче е управник на още 4 села -Гарабина, Купен, Миле и Дишлийци, с общо 110 души.

„Поне 15 души са тежко болни, все възрастни хора. Когато ми поръчат лекарства, им нося, ама пътищата са черни и рядко идват коли за махалите. Скъпо е лично да им ги карам, но понякога при много спешни случаи се налага. Обикновено следя кой ще пътува и ги насочвам да си пратят рецептата по него", казва кметът.

Той наглежда селата с мотор, защото няма пътища. Преди години до сградата на кметството, която е далече от махалите, имало лекарски кабинет, но го закрили.

Тези, които не могат да пътуват, пращат рецептите си по когото могат. Преди време едва не станала беля -две жени с еднакви имена усетили, че са им разменили хаповете

За да не ходят често до града, хората се запасявали с по-елементарни

лекарства - аналгин, аспирин и антибиотици. Понеже са възрастни и трудно виждат, пийват и хапове с изтекъл срок на годност.

„Понякога един аулин за зъбобол може да стигне и 20 лв. Истински ад е, ако ти потрябва хапче през нощта", казва мъж от Триград. Селото с 600 души няма аптека и е на 30 км от Девин. Още по-сложно е за Ждребово и Кестен, които са след Триград. Те нямат асфалтиран път. Лекарката не ги посещава, тъй като си потрошила колата. Купила джип, но и той се развалял постоянно.

„Всеки с кола в селото е като такси без пари, защото старците нямат превоз и постоянно се молят някой да им купи лекарства и да им занесе до доктора рецептурните книжки", казва кметът на Сивино Бойко Даракчиев. 185 жители са записани при две джипита от Смолян и с. Смилян. Проблемът е, че има само един автобус, който тръгва в петък до Смолян и се връща обратно в Сивино чак в неделя.

Години наред Сивино нямаше проблем с лекар, тъй като кмет беше Здравко Филипов, който по професия е фелдшер. Той обаче замина за родния си град Балчик.

Първи помощници на кметовете при доставка на лекарства са млекарите и пътуващите микробуси. Те събират рецептите от цели села, купуват лекарствата и след това ги разнасят по домовете. Обаче 55-годишен млекар е обвинен за доставка на медикаменти.

Гранична полиция го спряла и покрай редовния из селата алъш-вериш на цигари без бандерол намерили и 231 блистера от 75 вида лекарства, повечето парацетамоли, аналгетици, лекарства за сърце и т.н. Обвинението на мъжа от с. Трекале е за разпространение на лекарства, без да е магистър фармацевт.

В смолянското село Търън в дните, когато се раздават пенсиите, идват микробуси с хранителни стоки, защото хората имат пари. Възрастните им предават и рецептурните си книжки, а шофьорите им носели хаповете. Системата работела безотказно, разказват местните. По-голям проблем е беднотията, особено при жените. Възрастните жени нямат натрупан стаж и не могат да се пенсионират. И да са с пенсия, най-често тя е минимална и парите не им стигат за лечение.

„При нас бабите зъзнат на студа с часове, за да видят дали някой не пътува за Девин и да го помолят да иде и да им купи лекарства. На автобуса трудно може да се разчита, защото пътува само в понеделник и петък. В противен случай една рецепта за елементарна настинка, която, ако е 20 лв. примерно, може да излезе двойно. Селото е на 45 км от Девин в едната посока", казва кметът на Оси-ково Велин Палигоров.

Зъболечението пък е лукс. Хората с болки разчитат на 55-годишния оси-ковец Симеон Николов. Някога той се снабдил с клещи за вадене на зъби и се научил да ги измъква като истински стоматолог. Иначе работи като пазач.

„Аз само вадя4 зъби. Преценям сам дали мога да го премахна, или трябва да се иде на дипломиран стоматолог, ако има индикации, че ще възникнат евентуални усложнения", обяснява Симеон.

Хората го търсели главно през нощта, защото обикновено тогава най-

често зъбите се обаждали. Твърди, че не е вземал и стотинка. Правел го на добра воля, за да помогне. По груби сметки за 32 години стаж като „стоматолог" е извадил около 500 зъба. Той не използва упойка. „Всеки си идва, както си реши. Или е пийнал преди това, или идва въоръжен с куража си. След манипулацията обаче дезинфекцирам раната с истински медикаменти", уточнява местният „специалист". Общо

113 села в Смолянска област нямат аптеки Навсякъде се спасяват, както намерят. От години им обещават т.нар. мобилни аптеки, но до ден днешен нито една не е започнала да функционира. Въпреки че се усвояват реални пари за разработка на т.нар. телемедицина, и по този въпрос също нищо не е направено. Идеята е лекари да имат телевръзка с пациенти в най-отдалечените места - там, където трудно може да стигне линейка и да се окаже ефикасна медицинска помощ.

Системата е популярна в Европа и е внедрена през последните години в Румъния с множество те-лецентрове и 1500 устройства в различни общини на страната. Парите обаче засега прибират само авторите на проекти и консултантите. Те така не са стигнали до хората и сме далеч от северната ни съседка, която отскоро сочим като пример в здравеопазването.

„Законът позволява на личните лекари да продават лекарства

За целта обаче трябва отделно помещение, специален шкаф, документи за произхода им. Те трябва и да поставят цени на медикаментите, които не бива да надвишават максимално допустимите. Това е право, но не и задължение на личните лекари", казва Снежана Бакърова, председател на Съюза на общопрактикуващите лекари в Смолян.

Бакърова, която има кабинет в село Смилян, е продавала лекарства, докато се открие аптека там. При наличие на аптека обаче джипитата нямали право да търгуват с лекарства.

www.zdrave.net, 16.12.2014г.

http://zdrave.net/Portal/News/Default.aspx?evntid=CaXYVKSFi%2bE%3d
Николай Хаджидончев:
Прогенеричната политика е начин да се балансира изразходването на финансовия ресурс
Невена Попова

Прогенеричната политика не трябва да се възприема като подход, насочен единствено към изписване на генерични лекарства, а като начин за оптимално разходване на средства с цел максимална полза за пациентите. Това заяви на среща с журналисти днес председателят на Българската генерична фармацевтична асоциация Николай Хаджидончев. За да се използва пълноценно финансовия ресурс, в повечето случаи в терапията на разпространените заболявания се предписват генерични продукти - тогава има възможност да се освободят средства и да бъдат насочени за оригинални продукти и нови молекули, незаменими в случаите на тежко протичащи болести и специфични състояния, когато няма друго лечение, допълни още той. При сегашните нива на реимбурсация от НЗОК пациентите в повечето случаи доплащат 75% или 50% от цената на лекарствата си, поради липса на средства обаче някои от тях не са в състояние да го направят и се лишават от лекарства, а това води до компрометиране на терапията като цяло, каза още Николай Хаджидончев. Един от възможните начини това да се избегне е например да бъде възприето едно базово ниво на пълно заплащане от касата за генерично лечение и да се даде възможност на пациента да доплаща до цената на оригинален продукт, ако той държи да се лекува с такъв. През последните месеци има положителен напредък в развитието на механизмите на реферирането на цените на лекарствата, при генеричните продукти то вече се извършва един път в годината, а не два пъти както беше преди, допълни още той.


www.investor.bg, 16.12.2014 г.

http://www.investor.bg/ikonomika-i-politika/332/a/otstypki-v-cenite-na-genericite-shte-dovedat-do-novo-iztegliane-ot-pazara-185773/
Отстъпки в цените на генериците ще доведат до ново изтегляне от пазара
Генеричната фармацевтична асоциация ще аргументира защо договарянето на отстъпки не е подходящо за генеричните медикаменти
Евгения Маринова

Договарянето на отстъпки в цените на лекарствата със Здравната каса е удачно за иновативните медикаменти, които нямат по-евтин аналог. Но там, където има по-евтини генерични продукти, които в повечето случаи са поне няколко, и цените се определят на базата на международно рефериране с други 17 държави, няма смисъл да се говори за допълнителни отстъпки.

Това каза за Investor.bg председателят на Българска генерична фармацевтична асоциация (БГ ФармА) Николай Хаджидончев по повод на последните промени в Закона за здравното осигуряване, които бяха публикувани за обществено обсъждане от здравното министерство преди дни. Те предвиждат задължително централизирано договаряне на отстъпки за лекарства за домашно лечение и при тези за злокачествени заболявания.

Николай Хаджидончев обясни, че цените на генериците всяка година намаляват именно в резултат на външното рефериране и на вътрешна конкуренция на пазара.

Той посочи, че в предстоящи преговори от асоциацията ще се опитат аргументирано да обяснят защо договарянето на отстъпки не е подходящо за генеричните медикаменти, като допълни, че логиката е на страната на генеричните производители.

Ще търсим варианти по отношение на исканите отстъпки, за да не се стига до изтегляне на генерични лекарства от пазара, категоричен бе той. И припомни, че такова изтегляне вече имаше през тази и миналата година.

„Това не е в интерес на никого - нито на пациентите, нито на компаниите, нито на здравния фонд. Когато изтегляне от пазара се случи за медикамент за онкологията, например, и няма генерична алтернатива, се отива на по-скъпия оригинален продукт, което не е в ничий интерес, защото спъва и достъпа до лекарства за повече пациенти, разясни той.

Хаджидончев припомни, че употребата на генерици в Европа пести на здравните бюджети по около 8 милиарда евро годишно.

Ако повече генерични медикаменти влязат в списъка на плащаните от Касата лекарства и бъдат реимбурсирани в по-висока степен, това ще сведе доплащането от страна на пациента до минимум. В момента заради ниски нива на реимбурсация доплащането от джоба на пациентите у нас стига 66 процента, изчисляват от БГ ФармА. В момента 25 на сто от бюджета на здравния ни фонд отива за генерични продукти, а останалите за оригинални.

Според данните от последния анализ на изследователската компания IMS Health за фармацевтичния пазар у нас се очаква за 2014 година пазарът на лекарства в България да регистрира ръст от 8%.

Ръстът на аптечния пазар ще бъде 6,5%, а този на болничния пазар се очаква да достигне 15%. При болничния пазар ръстът не е повсеместен – той засяга само една голяма група – онкологията. При онкологичните медикаменти е регистриран ръст от 30% в стойност. Размерът на болничния и на аптечния фармацевтичен пазар тази година ще надхвърли 370 милиона лева за онкопрепарати.

По отношение на потреблението на генерични медикаменти данните за България сочат, че пазарът на генерици бележи ръст от 5% през тази година.


www.zdrave.net, 16.12.2014 г.

http://www.zdrave.net/Portal/News/Default.aspx?evntid=s9Mxni61ds8%3d
Деян Денев:

Нужен е контрол, за да може системата да понесе високите разходи
Включването на нови лекарства в Позитивния лекарствен списък само след като е направена отстъпка е разумно предложение, но требва да се предвиди някакъв краен срок, в който медикаментът да попада в списъка, ако не е договорена отстъпка. Това каза пред Zdrave.net председателят на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България и член на Надзорния съвет на НЗОК Деян Денев. Той коментира, някои от предложенията на МЗ за промени в Закона за здравното осигуряване. Денев обясни, че ако не бъде поставен някакъв краен срок това би довело до това някои продукти никога да не бъдат включени в позитивния списък. По думите му, тъй като цените на лекарствата са най-ниските в ЕС, ще има случаи, когато няма да бъдат договорени отстъпки за конкретни продукти. Ето защо според производителите на иновативни медикаменти, трябва да се търси гъвкав механизъм на договаряне на отстъпки. Според тях те трябва да са обвързани не само с определени продукти, а с портфолиото на компанията. Ако това стане, няма да се стигне до отлагането на включване на нови медикаменти в списъка, смятат от там.

По отношение на предложението в позитивния списък да се включват продукти само след като им е направена оценка на здравната технология Денев отбеляза, че въпросната оценка ще се прави занапред периодично и това ще дава възможност да се изваждат лекарства от списъка. Според асоциацията в този подход има резон, но от там не са съгласни с изискването компаниите да възстановяват средства при установяване на неефективност на медикамента. „Имаме забележки относно това, че инструменти за установяване на ефективността на лекарствената терапия в България към момента няма създадени. Няма нужните пациентски регистри, които да отчитат, да обвързват резултатите от лечението на даден пациент с прилагането на определена лекарствена терапия. Трябва да бъдат изградени, за да може да се оценява ефектът от терапията. Това съществува в много страни от ЕС, а у нас от години настояваме това нещо да се случи, но не се е случило до момента. Ако институциите се опитат да правят оценка без тези инструменти, то тази оценка няма да се случи. В Европа действат подобни модели, но те никога не са заложени в законодателството. Винаги са резултат от договор между компанията и заплащащата институция и в тези договори се описват случаите, при които, при установяване на липса на достатъчно ефективност за определени групи пациенти, компанията компенсира до известна степен съответното заплащане за определен период. Така, както е записан текстът на законовото предложение, да бъде неограничено време назад, това противоречи на европейските практики”, обясни ситуацията Денев. Той добави, че ако вместо чрез императивна норма в закона, предложението бъде приложено чрез сключването на договор между фармацевтичната компания и НЗОК, оценката на здравната технология може да се случи.

Запитан за възможността търговете за лекарствата да се провеждат централизирано в НЗОК Денев каза, че според него това няма как да се случи заради Закона за обществените поръчки. „Това означава да превърнем касата в купувач на лекарства, а тя към момента не купува лекарства. Надяваме се в тези законови текстове да се няма в предвид провеждането на централизирана процедура по Закона за обществените поръчки. Помним какво се случваше по времето, когато МЗ правеше търг за лекарства по Закона за обществените поръчки, как от септември месец нататък пациентите оставаха без лечение и трябваше да чакат следващата година, за да получат медикаментите. Помним колко дела имаше срещу министерството тогава и повечето от тях бяха спечелени от пациенти. Когато се провежда обществена поръчка има ограничение в количествата и когато количествата се изчерпат пациентът остава без лечение”, отбеляза той.

Денев също така коментира и предложението Надзорният съвет на НЗОК да определя за кои заболявания касата ще заплаща лекарствата за домашно лечение. По думите му, тези заболявания са част от здравната лекарствена политика на страната, а по закон тя се осъществява от министъра на здравеопазването, а не от касата. Според него прехвърлянето на такава компетентност на Надзорния съвет не е целесъобразно и не отговаря на българското законодателство. „Хората, които са в този орган изпълняват основно контролни функции, а тук говорим за определяне на лекарствената политика на държавата. Това е задача на министъра, който съответно носи и своята политическа отговорност”, заяви той.

Денев заяви още, че има увеличение с над 10% на разходите, както за медикаменти, така и за медицински дейности в болниците. По думите му, за лекарствата за домашно лечение за 2013 г. са похарчени 560 млн. лв., а за 2014 г. се очаква разходите да са за около 620 млн. лв. В онкологията е отчетено голямо нарастване на броя на пациентите – през 2013 г. са се лекували 24 000 пациента, а през 2014 г. пациентите са 32 000. Там имаме увеличение от 170 млн. лв. през 2013 г. на 210 млн. лв. през 2014 г., отчете Денев. По отношение на разходите в болничната помощ, Денев отбеляза, че през 2012 г. разходът е бил 1,326 млрд. лв. За 2013 г. е 1,494 млрд. лв., а за 2014 г. се очаква да достигне 1,7 млрд. лв. Според него увеличението и при медикаментите и в болничната помощ се дължи както на неефективност на контролните механизми, така и на това, че в България има непосрещнати медицински нужди. „Това е нормален процес и се обуславя по обективни причини. Разбира се той трябва бъде поставен под контрол. И при лекарствата, и при болниците темповете са с над 10%. Този ръст системата не може да го понесе и затова трябва да бъде поставен под контрол. А задачата, дайте да свалим разходите под предходната година, означава да пренебрегнем обективните процеси”, каза той.
www.zdrave.net, 16.12.2014 г.

http://www.zdrave.net/Portal/News/Default.aspx?evntid=aw80ocsPtf8%3d
Финансовата комисия прие бюджета на НЗОК за 2015 г. (обновена)
Бюджетът на НЗОК за 2015 г. бе одобрен на второ четене от парламентарната комисия по бюджет и финанси. Така сумата, която здравната каса ще може да изразходва през следващата година е 3 075 534 000 лв. Тези параметри на бюджета бяха предложени за гласуване в Народното събрание от Министерството на здравеопазването. Сумата се различава с 80 млн. лв. от одобрената от Надзорния съвет на НЗОК - 3 155 534 000 лв. Министърът на здравеопазването обясни преди няколко дни, че разликата в цифрите идва от това, че с пари от 2014 г. са плащани дейности за 2013 г. По думите му, предложената от него сума е равна на разходите на НЗОК за 2014 г.

В резултат на това разминаване в цифрите, на днешното заседание на комисията бе обсъдено предложение на Лютви Местан от ДПС въпросните 80 млн.лв. да се върнат в бюджета на касата за 2015 г. Бившият финансов министър и настоящ народен представител от ДПС Петър Чобанов мотивира предложението на своя колега с това, че парите са необходими на здравната система. Той отбеляза, че част от тях ще бъдат дадени за увлечение на средствата за дентална помощ – 56 млн. лв. „Те са много необходими за програми, като ефектът от програмите е дългосрочен и ще доведе до подобряване на редица чисто медицински показатели. Т. е. това е една истинска реформа в здравеопазването, която не е насочена само към финансова стабилизация или дисциплина”, отбеляза Чобанов. Предложението на ДПС бе отхвърлено от депутатите от управляващата коалиция.

Народните представители не одобриха и предложение, внесено от Емил Райнов от „БСП - Лява България”, да бъдат увеличени от 120 на 140 млн. лв. парите за дентална помощ и от 70 на 90 млн. лв. за медико-диагностична дейност, но за сметка на 40 млн. лв., взети от болничната помощ.

Не бе прието и предложение на колежката му Мая Манолова през следващата година лечебните заведения, които вече имат договор с НЗОК, да могат да започват работа и по нови дейности.

Прието беше обаче предложение на председателя на здравната комисия проф. Стоян Тонев от ГЕРБ, авансово от резерва на НЗОК да могат да се изваждат до 170 млн. лв. за болнична помощ, до 5 млн. лв. за първична помощ, до 10 млн. лв. за специализирана извънболнична помощ и до 5 млн. лв. за медико-диагностични дейности.

Управителят на НЗОК д-р Румяна Тодорова отбеляза пред журналисти, че предложението на проф. Тонев е единственото ново нещо в приетите на второ четене промени в Закона за бюджета на НЗОК , в сравнение с миналата година. Тя напомни, че досега е можело да се харчи процент от резерва, а не фиксирани суми.

Д-р Тодорова коментира, че приетият от финансовата комисия бюджет на касата за 2015 г. няма да стигне. „Опасенията за това ги имах още като взеха 80 млн. лв. Знаете, че първоначалният размер на бюджета от 3 155 534 000 лв. беше намален с 80 млн. лв. Освен това има един нормален ръст в медицината. И при онкоболните и при други заболявания. Разкриваемостта е по-добра, диагностиката е по-добра, така че има си ръст на болни, населението застарява, броят на хроничните заболявания нараства. Така че не очаквам тези пари да бъдат достатъчни. Да, има една по-добра финансова атмосфера тази година, но в никакъв случай не мога да кажа, че ще стигнат парите”, каза тя. Д-р Тодорова добави, че й се иска да вярва, че мерките за намаляване на разходите, предложени от министър Москов, ще се случат, но добави, че процедурата по промяна на законодателството е доста тромава и изисква време. Тя напомни, че докато тези мерки влязат в сила, цялата система ще си работи и договорните партньори ще харчат пари по старите правила.

Д-р Тодорова също така каза, че предложените от д-р Моксов промени в Закона за здравното осигуряване по никакъв начин не са вързани с финансовите плащания, като се изключи областта на лекарствата. „Там се говори за качество, което е чудесно, но не е казано как това качество ще се отрази финансово”, коментира тя.




17.12.2014 г., с.5
НЗОК предлага три вида отстъпки за лекарствата
Три вида отстъпки за лекарства да могат да дават фармцевтичните компании на касата, предвижда проект за промени в Наредба 10. Той е одобрен от Надзорния съвет на обществения фонд и е пратен на здравното министерство за окончателно решение.

Първата отстъпка е смъкване от цената на медикамента, която НЗОК плаща. В този случай тя ще се поделя между пациента и касата. Вторият вид е компенсация на част от разходите, които касата е направила за дадено лекарство. Тази отстъпка обаче ще е само за иновативни медикаменти, които са на един производител. Последната отстъпка е в натура. Не е ясно дали здравното министерство ще приеме този вариант на касата или ще изготви друг. Фармацевтичните компании обаче ще искат малки облекчения в даването на задължителните отстъпки, което междувременно министерството регламентира в закона за здравното осигуряване. Те ще настояват медикаментите, за които няма договорена отстъпка, да не се плащат определен период от време - например година, а не изобщо, както се предвижда сега.





17.12.2014 г., с. 13
"Тева България" ще пусне пет нови лекарства през следващата година
Световният генеричен лидер все още е на 18-о място в страната, но расте с темпове над пазарните
Десислава Николова

Израелската "Тева", която е световен лидер в производството на генерични лекарства и номер 10 сред фармацевтичните компании по продажби глобално, ще пусне пет нови лекарства на българския пазар, съобщи Николай Хаджидончев, изпълнителен директор на "Тева фармасютикълс България". В момента фармацевтичната компания има регистрирани 190 лекарства в България, като 76% от тях се плащат от здравната каса. Акцентите на фирмата са в лечението на сърдечно-съдови заболявания, множествена склероза, онкология, лечение на белодробни заболявания и женско здраве.

Малък пазар

По думите на Хаджидончев през последните три години компанията има двуцифрен ръст в продажбите, което е над пазара, и се стреми и към увеличаване на печалбата. Според данни от Търговския регистър продажбите на българския офис са се увеличили от 29.3 млн. през 2012 г. на 32.4 млн. лв. през 2013 г.

Сравнението на цените на лекарствата с тези в други държави обаче е принудило "Тева" да изтегли от страната част от продуктите си, тъй като е продавала на загуба. България е държава с най-ниски цени на лекарствата на ниво производител в ЕС. Тя обаче сравнява цените си с тези, които производителите са договорили за много по-големи количества с много по-големи здравни фондове в Западна Европа. Така се оказва, че в България например за 1000 бройки компанията трябва да произведе лекарства на цена, която твърдо ще получи за например 1 млн. опаковки и практически фирмата е на загуба. Освен това при генеричните лекарства производителите имат множество аналози от същия вид и конкуренцията е само на база цена.

Хаджидончев коментира проекта за промени в Закона за здравното осигуряване, според който държавата трябва да провежда централизирани търгове, за да уеднакви цените, на които купуват болниците. Търговете, които провеждаше здравното министерство до 2011 г., бяха обвеяни с лоша слава. Те бяха за медикаменти за онкозаболявания, обикновено количествата бяха недостатъчни, лечението на мнозина пациенти беше забавено, а от своя страна те съдеха държавата за компенсации от стотици хиляди левове.

"Идеята за централизирана поръчка е добра, но трябва да се даде възможност за поне два доставчика, тъй като има много случаи на производствени проблеми на единствената избрана компания и пациенти са оставали без лечение", коментира Хаджидончев.

Израелски инвестиции



По думите на Шаул Камиса Раз, посланик на Държавата Израел, само инвестициите на фармацевтичната компания "Тева" в България през последните години в клинични проучвания са над 8 млн. евро и в момента 603 пациенти участват в изследване на лекарства. Според неговите изчисления инвестициите на негови сънародници в България са на стойност 2-2.5 млрд. щатски долара. През следващата година израелска фирма планира да открие четири онкологични центъра, два от които в София. В края на декември във Варна се открива център за изследване на мозъчната дейност, където вероятно ще се извършват костно-мозъчни трансплантации. В Пловдив пък работи инвитро център, който също е израелска инвестиция. Другите инвестиции са в строителството, в търговията и по-специално – в моловете, в земеделска техника, в промишлеността, обработване на земя и в момента има идеи за развиване на СПА туризъм. Туристите от Израел продължават да се увеличават не само по Черноморието, но през зимата държавата е пуснала три извънредни полета заради увеличения брой посетители.


17.12.2014 г., с. 20-21
За 8 години сме станали 4 пъти
За социална защита: Унгария -1700 евро на човек, у нас - едва по 675 евро
Радина Василева

Продължителността на живота у нас е нараснала с около 2 години от 2006-а досега. Ако през 2006 г. жените са живели средно по 76,3 години, а мъжете по 69,2, през 2014-а нежният пол е достигнал 78,5 г., а силният - 71,5. Въпреки тази позитивна тенденция има друга, която не трябва да убягва от вниманието ни - годините, през които живеем болни. Ако през 2006-а средното ниво при жените е 4,4 години, само осем години по-късно те вече са четири пъти повече - 16,5 г. При мъжете тенденцията е същата. От средно 3 години в болест през 2006-а сега те са почти 12. Причините за това са много. Дотам се стигна не само заради начина ни на живот, стреса, некачествените храни, многото работа, ниските доходи, които пряко влияят върху цялото ни съществуване. Виновна е и здравната ни система. Има нещо в модела, което е сбъркано. Всичко започва от джи питата, чиято задача е не просто да ни пишат болничен, а да ни излекуват. От години насам обаче броят на хоспитализациите расте лавинообразно. Всеки знае, че ако лекарят ни издаде повече направления от предвидените, той ще бъде санкциониран. Абсурдът се крие и в това, че за разлика от другите страни в ЕС нито един общо практикуващ у нас не получава бонус, ако предотврати хоспитализация. Не липсата на добри кадри е проблемът у нас, а грешно измислената система. Джипитата са първата стъпка от цялата стълбичка на успешното ни здравеопазване. Щом тя е прогнила обаче, как да стигнем до следващото ниво... Нездравата доболиична помощ Това е една от наболелите теми, която се обсъжда много през последните години. Въпреки това проблемът продължава да се задълбочава. Ако през 2004-та парите, заделени за заплати на личните лекари, са били 104 млн. лв., а през тази -176 млн. лв., средствата за болнична помощ са нараснали над четири пъти -през 2004-та са били 245 млн. лв., а сега - 1,017 млрд. лв. Според председателя на Националната пациентска организация д-р Станимир Хасърджиев 87% от парите на джипитата идват от капитация месечна сума, която получават за всеки записан при тях пациент). „По този начин те не са мотивирани нито Да повишават квалификацията си, нито да излекуват пациентите си, вместо да ги пращат да се възстановяват в болниците. В почти всяка европейска страна те са стимулирани финансово, когато решат проблема на болния, без да се налага да отива в болнично заведение. Така държавата може да им даде процент от спестените пари, които иначе би дала за болничното лечение на конкретния човек. Това е моделът, който трябва да въведем и у нас", категоричен е д-р Хасърджиев. Така например над 1 милион българи са били лекувани в болница само през първото полугодие. Половината от тях са приемани по спешност, без направление от личния лекар и без преди това да са минали на преглед при специалист. Дотогава спешните хоспитализации са били 49% от всичките 1 034 807. Само при 25 000 от случаите обаче се е наложило болните да бъдат оперирани, да им се прави друга манипулация или да бъдат лекувани в интензивно отделение, показват още данните от отчетите на болниците. „Това означава, че другите 450 000 българи са били в здравно заведение без нужда", констатира управителят на НЗОК д-р Румяна Тодорова в интервю за „Преса" на 10 юли. По думите й има спешен прием на хора с температура, кашлица, болки в гърба или леко повишено кръвно налягане. Неотдавна в друго интервю за „Преса" бившият шеф на НЗОК и настоящ директор на столичната „Света Екатерина" проф. Генчо Начев отбелязва: „В здравната ни система има нещо сбъркано. Нужни са дълбоки промени. Най-напред това са взаимоотношенията между доболничната и болничната помощ. Първата не защитава втората. Липсва филтър, който да пропуска само тези, които имат нужда да се лекуват. Пропуска се всичко И в болниците влизат да се лекуват хора, които могат да го правят в домашни условия." Според него са нужни спешни стъпки, чрез които да намалим разходите в болничната помощ и да повишим качеството на предлаганите услуги. Пакетът, който е необходимо касата да плаща за болничната помощ, трябва да бъде прецизиран. Втората стъпка е въвеждането на националната здравна карта. Третата - да се спре източването на касата с извършване на дейности, които не са показани. Скоро стана ясно, че новият здравен министър д-р Петър Москов възнамерява да предприеме нова стъпка. Тя предвижда програма, свързана с изискването за качествена работа в здравеопазването, която да стартира през 2015-а. Ще бъде насочена към общо-практикуващите лекари, 10% от които ще получат бонус за това, че не са допуснали хоспитализации. Отделените за нея средства са 5 млн. лв. Това е една добра стъпка по дългия път, който всички трябва да извървим заедно - пациенти, лекари, министри.
Графика на една колона – Лекари на 100 000 души
Графика на две колони – Болнични легла на 100 000 души
Снимка на три колони – В болниците има спешен прием на хора с температура, кашлица, болки в гърба или леко повишено кръвно налягане.
Снимка на три колони – Към март 2013 г. болничните лечебни заведения у нас бяха 329.
Заделяме най-малко от БВП
Според данни на Световната здравна организация България плаща най-малко като процент от БВП за здравеопазване. Ако през 2012-а сме отделяли по 4%, в ЕС средните стойности са били около 7,5%. Публичните разходи на 1 млн. души население у нас са 200 млн. евро. Ако сумата ви се струва внушителна, вижте какви са парите, които се отделят в Гърция, за която до неотдавна се говореше, че е в криза - над 2 млрд. евро! Същевременно делът на здравно неосигурените пациенти у нас е около 850 хиляди (около 12%), въпреки че според някои експерти става дума за близо 2 млн. души. Същевременно около 3,9 млн. българи попадат в една от осемте групи, за чиито здравни осигуровки се грижи държавата. Такива са пенсионерите, непълнолетните, военните, полицаите и други. Те съставляват 54% от всички българи. Проблемът става още по-голям, когато ни се наложи да си купим лекарства от аптеката. От всички 28 страни членки на ЕС ние сме на първо място по доплащане цената на хапчетата. Ако в съседна Гърция се доплащат средно по 16,6%, у нас процентът е плашещ - 52 на сто. Средната стойност, приета в ЕС, е 18%. Тенденцията би могла да се намали не само при по-високо финансиране от страна на държавата, но и като се намали ДДС на лекарствата. В това отношение отново сме първи сред последните. Данъкът в България е 20%. В Румъния е едва 9 на сто, в Гърция е 10%, а в Чехия - 5%. „Лекарствата не са картофи! V нас обаче, ако човек, заболее от нещо по-сериозно, трябва да се чуди какво да продаде, за да плати за терапията си", коментира за „Преса" д-р Станимир Хасърджиев, председател на Националната пациентска организация. Според него един от големите воденични камъни в здравната система у нас е постоянно увеличаващият се брой нов»-лечебни заведения. За него обаче съществуват различни данни. Така например официалната информация на Националния статистически институт сочи за 2005 г. 262 болници с 45 537 легла; в публичното пространство, включително от официални представители, често се споменава за 280 и дори 300 броя. Към март 2013-а бившият здравен министър д-р Десислава Атанасова обяви, че в страната ни работят 329 болнични лечебни заведения, 105 от които са частни. Според данни на СЗО за 2011-а у нас се падат средно по 4,68 болници на 100 000 население, което е двойно увеличение в сравнение с1980 г. В Румъния относителният дял е едва 2,29, в Испания -1,65.
По €241 на българин за здраве
Евростат излезе с доклад, който изследва състоянието на страните членки на ЕС. В нето статистиците са измервали нивата на социална защита в различните страни. Тя включва разходите на правителствата за болест и инвалидност, пенсии, семейство и деца, безработица, жилище, обезщетение в натура и социално изключване. Според данните България е на последно място по заделяни средства за социална защита. Разходите на правителствата от страните на ЕС за секторите „Здраве" и „Социална защита" съставляват около 55% от всички правителствени разходи. Така например в Германия са заделяни 58,8%, в Дания - 58,3%, във франция и Финландия – по 57,3%. Защо се получава така, че България винаги е в дъното на такива класации? Изкривяването идва не от това, че ние сме по принцип и най-бедни, а от философията за преразпределение чрез държавния бюджет. Така например парите за следващата година на Държавното обществено осигуряване са 9,629 млрд. лв. От тях над 53% идват от държавния бюджет (нашите данъци), а едва 47% са от осигурителни вноски. Ако разделим парите за социална защита на глава от населението, данните сочат, че у нас се падат най-малко пари - по 675 евро на човек. На предпоследно място са румънците с 868 евро на човек. Една от водещите държави в класацията е Унгария, където се заделят по 1700 евро на човек. Най-значителни са средствата за социална защита на един жител в Люксембург - по 14 862 евро на човек. Следват Дания - по 10 892 евро, Финландия и Швеция - по 8000 евро на човек, Австрия, франция и Белгия - по около 7000 евро. Отчайваща е статистиката и в сектор „Здраве". В него отново сме „първенци", но сред последните места. Ако в Дания и Холандия се заделят по 8,5 на сто, в България средствата са двойно по-малко - 4,6%. Разделени на човек от населението, България е на предпоследно място в класацията по най-малко средства за здравеопазване - 241 евро на един жител.
Част от приоритетите на министър Петър Москов
В деня, в който представи заместниците си, здравният министър д-р Петър Москов обяви най-важните приоритети, по които ще работи. Част от тях са:

1 Въвеждане на електронно здравеопазване - край на недостига на талоните за направления.

2 Надграждащ, а не заместващ модел на здравно осигуряване - НЗОК да покрива един основен пакет от дейности, а допълнителните услуги да се поемат от частни фондове. Част от дейностите да бъдат извадени от болниците и да се извършват в доболничната помощ.

3 Детското и майчиното здравеопазване - педиатрията, неонатология-та, трябва да бъдат адекватно финансирани.

4 Затягане на контрола върху лечевнието - проследяване на болните, за да се плаща за резултати, а не просто за извършена дейност.

5 Подобрения в спешната помощ -„зелен", „син" и „червен" пациент в спешната помощ (според времето за реакция).

6 Затягане на контрола и при лекарствата - да няма разлика от 200-300% в цените, които плащат болниците за един и същ медикамент.



17.12.2014 г., с.3
Нови болници няма да работят със здравната каса догодина
Таванът на държавните гаранции се вдига на 3 млрд. лв.
Янина Здравкова, Ивет Миткова

Болниците, които са получили разрешение за дейност след 31 декември тази година, през 2015 г. няма да могат да сключват договори със здравната каса, предвижда бюджетът на НЗОК, приет на второ четене от бюджетната комисия в парламента вчера. За нови договори ще чакат поне до края на годината и новите отделения и клиники на вече съществуващи лечебни заведения.

Досега касата нямаше право да отказва договори и ежегодно разходите й растат, защото на пазара се появяват нови и нови болници.

Разходи за 3.075 млрд. лв. предвижда бюджетът на НЗОК за догодина. "Парите няма да стигнат", смята обаче управителят на НЗОК Румяна Тодорова. Тя припомни, че средствата са с 80 млн. лв. по-малко от първоначално предвиденото, а в същото време държавата продължава да прехвърля дейности към касата. Проектонаредба на здравното министерство отпреди дни предвижда касата да плаща и за лекарства за дихателните пътища на недоносени бебета за общо 1.5 млн. лв. годишно.

Комисията одобри на второ четене и бюджета за 2015 г. 1 млрд. лв. държавна гаранция ще бъде предоставена на Българската банка за развитие (ББР), за да може тя да потърси изгоден кредит от международни финансови институции, решиха депутатите. Така максималният размер на новите държавни гаранции, които могат да бъдат издадени, се вдига на 3 млрд. лв. вместо предложените и приети на първо четене 2 млрд. Парите ще се предоставят на общините за саниране на панелки безвъзмездно. Пред "Сега"председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова обясни, че това няма да струва нищо на общините, а заемът ще бъде връщан от държавата.

Увеличаването на държавните гаранции е една от малкото промени. Бюджетът мина през комисията ударно и почти без дебати. Според записаното в него общините ще могат и да ползват безлихвени заеми от бюджета, за да компенсират наложените им финансови корекции по европейски програми. Става въпрос за проекти, съфинансирани от Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд и Кохезионен фонд на ЕС. От думите на председателя на бюджетната комисия Менда Стоянова стана ясно, че на общини, които не са допуснали грешка, а трябва да плащат заради бюрократични проблеми, кредитите може да бъдат впоследствие опростени. Това обаче е въпрос на последващо решение, обясни Стоянова. Предоставянето на безлихвени заеми всъщност влиза в сила предсрочно - още от 1 декември 2014 г. Така общините ще могат да се разплатят с фирмите до края на тази година.

Депутатите решиха още парите за съдебната власт да бъдат увеличени с 13 млн. до 473 млн. лв. вместо гласуваните на първо четене 460 млн. лв.

www.btv.bg, 16.12.2014 г.

http://btvnovinite.bg/article/bulgaria/obshtestvo/d-r-moskov-zaradi-dps-ima-anklavi-bez-darzhavnost.html
Д-р Москов: Заради ДПС има анклави без държавност
Сигурността на лекарите е проблем и за пациентите, категоричен е министърът
ДПС не могат да дават морална оценка и да се чувстват оскърбени от решението линейки да отиват на рискови адреси само с гарантирана сигурност. Оскърбени могат да са милионите български граждани, които са били крадени в продължение на години заради това, че ромите са в хватката на тази партия. Това заяви здравният министър д-р Петър Москов в студиото на „Лице в лице”.

„Такива като Алиосман Имамов с политиката си доведоха до там в цели региони да няма държавност, да има анклави, където някакви партийни дерибеи купуват хората по избори – били те цигани или българи”, нападна той един от критиците си от партията на Лютви Местан.

Москов подчерта, че трябва държавата да влиза в гетото и негативните емоции на ДПС по въпроса са разбираеми. За пореден път той подчерта, че сигурността на лекарите от спешната помощ също е и сигурност за пациентите, които могат да разчитат, че линейката ще дойде когато им е нужна.

Министърът посочи, че законът е достатъчно добър (текстът за инкриминиране на нападенията срещу медици беше внесен от сегашния му заместник д-р Ваньо Шарков в 41 НС-б.р.), но сега вече темата за насилието над лекари е в светлината на общественото внимание. Той подчерта, че достъпът на хората „от гетоизирани общности” е част от проблема и трябва да се намери решение.

По-добри новини

Д-р Петър Москов повтори по-рано оповестените промени в заплащането на спешните медици, в резултат на които най-натоварените и разположените в най-отдалечените центрове ще получават възнаграждение съизмеримо с това на колегите им от болничната и доболничната помощ.

След преговори с ЕК е постигнато и споразумение финансирането на спешната помощ да е приоритет в новия програмен период, като то ще обхваща както нови линейки, така и обновяване на спешните центрове.

Той посочи, че 10% от автопарка е подновен още в рамките на тази година.

Вече има и цялостна концепция за реформа в спешната помощ.

Системно


Д-р Москов подчерта, че неосигурените пациенти вече ще могат да разчитат само на ясно дефиниран спешен пакет. „За всичко останало – моля, осигурявайте се”, призова министърът.

Той обясни защо НЗОК ще контролира удовлетворението на пациентите от лечебните заведения. Макар да призна, че е възможно да има злоупотреби, Москов посочи, че става дума за компонент от качеството на лечението, което по цял свят е свързано с финансирането.

По думите му клиничната пътека е измислена като измервател за качество, но през годните са махани параметри, които засягат удовлетворението на пациента.

Москов беше категоричен, че колкото бързо и строго ще се реагира при насилие срещу лекари, толкова ясна ще бъде реакцията и при прояви на непрофесионализъм. Той даде пример с медиците, оперирали грешната ръка на пациент в една от големите болници. И двамата лекари са уволнени.



Москов анонсиран споразумение с фармацевтичната индустрия за прогнозируемост. По думите му, има сфери, в които държавата е платила с 40% повече за лекарства на годишна база, а това не е приемливо.
Каталог: upload -> files
files -> Мотиви към законопроекта
files -> Мотиви към законопроекта
files -> Списък на участниците – 22 ученици от икономически професионални гимназии и 3-ма учители
files -> З а п о в е д № от г. На основание чл. 162, ал. 4 от Кодекса за застраховането, образците на отчет
files -> Наредба №23 от 18 декември 2009 Г. За условията и реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по мярка "прилагане на стратегиите за местно развитие" и по мярка "управление на местни инициативни групи
files -> Съдържание увод глава първа. Особености на отразяването на кризата в медийния дискурс
files -> Единни в многообразието замяза на „Еднообразни в разединението”
files -> Заседанието на кабинета, в което участваше и министър Москов продължава


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница