База за отдих в м. Св. Дух, землище с. Стойките Нетехническо резюме



Дата29.07.2017
Размер342.79 Kb.
#26799

База за отдих в м. Св. Дух, землище с. Стойките Нетехническо резюме



нетехническо резюме
Настоящият доклад за оценка на въздействието върху околната среда на инвестиционното е изготвен от екип лицензирани експерти в състав: инж. Лидия Борисова Петрова, арх. Красимира Николова Петкова, Атанас Томов Згуров, Стили­ян Казалиев и инж. Руска Петкова Келевска.

Ръководител на екипа е инж. Лидия Борисова Петрова.



1. анотация

на инвестиционното предложение
1.1. Наименование на обекта, предмет на ДОВОС

Обект на оценка е Инвестиционно предложение за изграждане на “База за отдих” в ПИ: 693453.9.245, 693453.9.309, 693453.9.313 и 693453.9.314 с площ по ПУП-ПРЗ 14715 м2 в м. Свети Дух в землището на с. Стойките, община Смолян, включващ реализирането на няколко сгради за настаняване, обслужваща сграда и прилежащата към тях инфраструктура, с общ капацитет около 160 легла.

Намерението ще се реализира в извън урбанизирана територия.


1.2. Лица за контакти

Възложители на инициативата за изграждане на базата са:



  • “Клуб инвест” ООД, гр. София, ул. “Лозенец” № 15, ет. 1, ап. 2

Управител Любомир Генов Генов

Лица за контакти:

ü от стра­на на инвеститора:

* Дияна Спасова, тел. 0899 107 997



ü от стра­на на еки­па, из­гот­вил док­ла­да за ОВОС:

* инж. Лидия Борисова Петрова – тел. 0301 / 8 29 78; 0889 62 52 34.


1.3. Предназначение, мотивация за изграждане

Предназначението на базата е да създаде разнообразна среда за отдих, туризъм и спорт, в която основен елемент е базата за настаняване.

Ще се предоставят на почиващите възможности за използване на спортната база на к.к. Пампорово чрез лифтовата станция, разположена на около 1 км от площадката, както и ползването на благоприятните балнеоложки условия, които предлагат лечебните термоминерални извори в гр. Девин, намиращи се на около 25 км от обекта.

Не се налага изграждане на пътища по нови трасета, което е благоприятно относно въздействието върху околната среда. Обслужващата зона ще включва малък ресторант (закусвалня) за хранене, бар, механа и паркинг.

Очаква се цялостно подобряване на средата за отдих чрез предлагане на алтернативен начин на туризъм, включващ активната почивка, преходи по туристически маршрути и посещения на природните забележителности, пещери, конен и вело-туризъм и др.

На територията на инвестиционното предложение не се предвиждат за в бъдеще изграждане на производствени мощности, които да влошат екологичното състояние в района.

Общата площ на четирите имота е 14 715 м2. Преобладаваща е тревната и храстова растителност. Съседни имоти са ПИ – 693453.9.243, 693453.9.246, 693453.9.248, 693453.9.317, 693453.9.315, 693453.9.316, 693453.9.379, 693453.9.380, 693453.9.377, 693453.9.378, 693453.9.310 и общински полски път от северната страна на УПИ.

Базата за отдих ще включва две УПИ съответно създадени от: ПИ 693453.9.245, част от 693453.9.314 с обща площ 8416 м2 и УПИ от ПИ 693453.9.309, 693453.9.313 и част от 693453.9.314 с площ и 6295 м2, към тях ще се придадат и 4 м2 за улица с показателите за застрояване:



  • Плътност на застрояване – 30 %

  • Интензивност на застрояване – Кинт. = 1.5

  • Озеленена площ – 50 %

  • Етажност – максимална 4 етажа с обща височина Н = 12 м

  • Техническа инфраструктура – 20 %.


2. Алтернативи

за осъществяване на инвестиционното предложение
2.1. Алтернативи по отношение на местоположението и строителството

Алтернативите, които могат да се разгледат, са за оптимално разработване на външния вид на сградите с цел вписването им в архитектурата на района.

По отношение на използваните технологии за строителство е удачно да се използват най-съвременните, ориентирани към спестяване на енергия и съответно косвено влияещи върху намаляване замърсяването на околната среда.
2.2. Алтернативи по отношение на отоплението

Възможните начини на отопление са на ток, твърдо, течно и газообразно гориво. Инвеститорът предвижда отоплението да е предимно на ток. Този начин на отопление ще въздейства благоприятно в локален мащаб върху имисионния фон на района, който е чист поради липсата на активна промишлена дейност. Възможно е след допълнително проучване на ефективността на инсталациите инвеститорът да разгледа вариант за частично отопление със слънчеви колектори и/или природен газ.



2.3. Алтернативи по отношение на водоснабдяването,

пречистването на отпадните води и електрозахранването
В разглеждания случай инвеститорът е облагодетелстван при избора на подходяща алтернатива за водоснабдяването, които могат да са две – използването на собствен водоизточник и използването на водопроводната система на с. Стойките. В схемата на ВиК е предложено захранването на обекта да се извърши от водопроводната система на с. Стойките. Тази алтернатива е оптимална.

По отношение на пречистването на отпадните води са възможни също две алтернативи – изграждане на собствен канализационен колектор и включването му в новопроектирания главен колектор в с. Стойките и пречистване в бъдещата пречиствателна станция, разположена под селото. Другата алтернатива е изграждане на собствено пречиствателно съоръжение за пречистване на битовите отпадни води – локално с заустване в близко разположения водоприемник р. Малка. В схемата за ВиК е предпочетен варианта със канализационен колектор и включване в гл. колектор на селото.

За електрозахранването е предпочетено да се осъществява от новопроектиран БКТП 2x800 kVA в ПИ 246 с кабел НН 380/220, положен в земен канал. Измерването на консумираната електрическа енергия ще става чрез електромерно табло, разположено в границите на площадката.
2.4. Алтернативи по отношение на събирането и

оползотворяването на изгребаните земни маси
Оползотворяване на почвите на площадката на инвестиционното предложение е най-добрият вариант. Хумусният слой би могъл да се използва за оформяне на вертикалната планировка. Другата алтернатива е извозването им до место, определено от община Смолян.
2.5. Алтернативи по отношение на третиране на отпадъците

Третирането на твърдите битови отпадъци се свежда до два основни начина – начините на събиране и начините на депониране.

Събирането на отпадъците се свежда до два варианта – разделно и смесено. Най-разпространеният метод е смесено събиране, при което отпадъците се събират и се извозват до местата за депониране и загробване. В последните години усилено се създава мрежа за разделно събиране на отпадъците преди те да бъдат предадени за обработка. Вторият вариант е най-удачният за нови строителства. По този начин ще се създадат условия за намаляване на въздействието върху околната среда по отношение на вторично оползотворяване на твърдите битови отпадъци.
2.6. Нулева алтернатива

Съгласно определението в допълнителните разпоредби на ЗООС като нулева алтернатива се дефинира възможността да не се осъществява дейността, предвидена с инвестиционното предложение.

При “нулева алтернатива” съществуващото състояние на разглежданата територия се запазва, без да се реализират намеренията на инвестиционното предложение. “Нулева алтернатива”, т.е. инвестиционното намерение да не се реализира, не се предлага.
3. Описание, анализ и оценка

на предполагаемите въздействия върху населението

и околната среда в резултат от реализацията

на инвестиционното предложение
3.1. Атмосферен въздух

Разглежданият регион на територията на с. Стойките попада в планинската климатична област, която обхваща районите с надморска височина над 1000 м. Характеризира се с по-ниските температури, малка температурна амплитуда, голяма облачност и валежи, продължителна и устойчива снежна покривка, ниско атмосферно налягане, висока относителна влажност, силни ветрове.

Средногодишната температура на страната е между 10 °С и 14 °С, като преобладаващи са стойностите между 11 °С и 12 °С. Тя показва ясно изразена зависимост с надморската височина. В планините с нарастване на надморската височина топлинните условия се влияят от условията в свободната атмосфера. В планинските райони (1000-1400 м) и котловинните полета средните януарски температури са –2 °С и –4 °С.

В про­уч­ва­не­то за оцен­ка на за­мър­ся­ва­не­то на ат­мос­фер­ния въз­дух в ра­йо­на са об­х­ва­на­ти след­ни­те гру­пи източници:



  • транспорт;

  • би­то­ви източници.


А) Анализ и оцен­ка на еми­си­ите и ими­си­ите от транспорта

  • Емисиите на азотен диоксид и въглероден оксид са определящи. Причината е най-вече в повишеното общо потребление на бензин, както и повишената употреба на газ “пропан-бутан”.

  • Положителна е тенденцията на намаление емисиите на олово от автомобилния транспорт в резултат от изпълнението на Националната програма за постепенно преустановяване на производството и употребата на оловни бензини в Р България след 2003 г.

  • Голяма част от автомобилния поток преминава през населените места, поради което той се явява основен фактор, определящ КАВ в тях.

От­па­дъч­ни­те (из­го­ре­ли­те) га­зо­ве се от­де­лят от ав­то­мо­бил­ния по­ток, кой­то се със­тои от раз­лич­ни ви­до­ве ав­то­мо­би­ли. Ко­ли­чес­т­во­то им е раз­лич­но за то­вар­ни­те ав­то­мо­би­ли и ле­ки­те ко­ли, а съ­що по от­но­ше­ние на бен­зи­но­ви­те и ди­зе­ло­ви­те дви­га­те­ли.

При из­га­ря­не­то на теч­ни­те го­ри­ва се от­де­лят твър­ди, теч­ни и га­зо­об­раз­ни ве­щес­т­ва. Те по­па­дат във въз­ду­ха на ви­со­чи­на­та на аус­пу­си­те (око­ло 50 см от по­вър­х­нос­т­та на зе­мя­та) и се раз­п­рос­т­ра­ня­ват с раз­лич­на ско­рост в за­ви­си­мост от тех­ния вид и ат­мос­фер­ни­те ус­ло­вия.

Обхватът на замърсителите се локализира по най-натоварените пътища. Поради ниският интензитет на транспорта в разглежданият район, замърсителите на атмосферния въздух отделяни при движение на двигатели с вътрешно горене са пренебрежима ниски.
Б) Анализ и оцен­ка на за­мър­ся­ва­не­то на

ат­мос­фер­ния въз­дух от битови източници

Изгарянето на го­ри­ва през зим­ния пе­ри­од е един­с­т­ве­на­та при­чи­на за от­де­ля­не­то на ня­как­ви вред­ни ве­щес­т­ва в атмосферата, по­ра­ди което, ма­кар и на пръв пог­лед незначителни, пред­с­тав­ля­ва ин­те­рес те да бъ­дат оп­ре­де­ле­ни количествено:



  • Най-го­ле­ми са еми­си­ите на въг­ле­ро­ден окис, кой­то се по­лу­ча­ва в ре­зул­тат на не­пъл­но­то из­га­ря­не на го­ри­ва­та в би­то­ви­те отоп­ли­тел­ни устройства. Преобладаващото пот­реб­ле­ние на дър­ва в населените места в региона обус­ла­вя оп­ре­де­ля­щия дял на съ­щи­те и в то­ва отношение.

  • Поради неб­ла­гоп­ри­ят­ния със­тав на бри­ке­ти­те и ка­фя­ви­те въг­ли­ща за отопление, не­за­ви­си­мо от срав­ни­тел­но мал­ко­то им потребление, те оп­ре­де­лят ос­нов­на­та част от за­мър­ся­ва­не­то на въз­ду­ха с прах и въг­ле­ро­ден окис и са поч­ти един­с­т­ве­на­та при­чи­на за за­мър­ся­ва­не­то със се­рен двуокис.

Не съ­щес­т­ву­ва опас­ност от раз­п­рос­т­ра­ня­ва­не на ат­мос­фер­ни за­мър­си­те­ли на да­леч­ни раз­с­то­яния, как­то и да се въз­дейс­т­ва на със­то­яни­ето на въз­душ­ния фон в ра­йо­на от пре­но­си “от­вън”, по­ра­ди спе­ци­фич­ния ре­леф на пло­щад­ка­та на обек­та.

Липсата на големи източници на вредни вещества във въздуха, ниската интензивност на транспортно движение и богатството на наличните зелени площи дават основание да се определи разглеждания район като “чист” на атмосферни замърсители.


3.2. Повърхностни и подземни води

Водният ресурс в района на обекта се определя от характерните климатични условия, голямата надморска височина, наличието на горски масиви и релефа. Антропогенните дейности също са определящи за състоянието на водите.

Основни дрениращи артерии в близост до обекта са река Малката и река Голямата, които след сливането си са известни като река Широколъшка.

Максималните стойности на оттока на повърхностните води (реки и дерета) са през месеците март, април и май по време на снеготопенето и про­ливните дъждове, а минималните през м. август и м. септември. При без­валежни есени се наблюдава маловодие и през месеците октомври и ноември. Обикновено маловодието е устойчиво и не се прекъсва от високи води.

В района на обекта няма промишлени източници на замърсяване на водите.

Площадката на инвестиционното предложение, предмет на доклада за ОВОС, не попада в обхвата на санитарно-охранителните зони на питейните водоизточници, ползвани за водоснабдяване, както и на минералните Беденски извори, разположени в терасата на река Широколъшка.

Оттокът на реките се формира основно от валежите от дъжд и сняг и в по-малка степен от карстовите и пукнатинните подземни води (изворите), намиращи се във водосборите им.

Грунтовите води са безнапорни подземни води, залягащи върху най-близкия до земната повърхност водоупор. Те имат свободна водна повърхност (водно ниво), над която няма водонепропусклив пласт. Водното им ниво най-често е успоредно на земната повърхност.


3.3. Отпадъци

Битови отпадъци

Този вид отпадъци се образуват както по време на строителството, така и в периода на експлоатацията.



По време на строителството – при норма 120 г/чов./дневно и средно заети около 20 души, за период на строителството – около 12 месеца, ще се генерират:

0.120 кг × 20 бр. работници × 300 дни = 720 кг = 0.72 т/годишно



По време на експлоатацията – в Ръководството за определяне броя и вида на необходимите съдове и техника за събиране и транспортиране на отпадъци, МОСВ, 2004 г., е посочено, че средногодишната норма на натрупване на отпадъци на 1 бр. легло в почивна база е 80 кг при обемно тегло 200 кг/м3.

При 160 бр. легла количеството на отпадъците ще бъде:

160 бр.л. × 80 кг/л. = 12 800 кг/год. = 12.8 т/год. = 64 м3/годишно

Тези отпадъци ще се събират в найлонови чували и ще се съхраняват в предвидено за тази цел помещение или навес. Ще се извозват периодично за депониране на сметището в м. Теклен дол.

Освен изброените по-горе отпадъци е възможно да се образуват и някои опасни видове отпадъци – опаковки от бои, лакове, разтворители, използвани лампи и акумулатори, перилни и почистващи препарати.

По експертна оценка очакваните количества опасни отпадъци при строителството и експлоатацията на комплекса ще бъдат незначителни.


3.4. Геоложка среда (земни недра)

Направените проучвания през последните години доказват, че макар стабилизирана земя, Родопите са претърпели в редица свои дялове промени от по-ново време, които са оформили релефа на днешната планина.

В обхвата на площадката и района около нея основно – повече от
90 %, коренните скали са представени от биотитови и двуслюдени гранитогнайси. Припокрити са почти повсеместно с делувиални кватернерни отложения.

В обхвата на площадката и в района около нея не се наблюдават свлачищни явления и процеси.


3.5. Вредни физични фактори

Проблеми поради по-значително шумово натоварване върху здравето на хората и върху животинския свят възникват около натоварените пътни артерии. Шумовото натоварване е от различни източници. Измервания на шумовите нива, както и оценката на натоварването с шум на работниците в дърводобива, дървообработването, строителството, селското стопанство са задължителни, съгласно изискванията на нормативната база у нас. Те трябва да се извършват периодично за контрол на шума за работещите в тези браншове.

Приемливи са нивата на производствен шум под 70 dB, средна сте­пен на биологично въздействие има шумът от порядъка на 71-84 dB при хигиенна норма 85 dB.

Ако трябва да се обобщят изводите за последиците от въздействието на вредните физични фактори, то се налага становището, че няма данни за превишение на граничните стойности по отношение на йонизиращите, нейонизиращите лъчения, на шума и на вибрациите на територията на базата. 


3.6. Земи и почви

Почвите в района са планинско-ливадни и кафяви горски. Използват се главно като пасища. Не се наблюдават нарушени, ерозирали и замърсени терени.

Въздействие върху почвите се очаква да има при извършване на изкопни работи за строителството на вилните сгради, при прокарване на линейните обекти (водопроводи, канализация, ел. проводи), при извършване на взривни работи. Възможно е вторично замърсяване на почвите с горива и масла от работещата строителна и транспортна техника.
3.7. Биологично разнообразие

Растителен свят

Ландшафтът е типично планински с надморска височина на терена на обекта от 1460 м до 1495 метра. Теренът е с югозападно изложение.

От растително-географс­ка глед­на точ­ка районът е ви­со­коп­ла­нин­с­ки – в не­го пре­об­ла­да­ват рас­ти­тел­ни фор­ма­ции от иг­ло­лис­т­на­та гор­с­ка рас­ти­тел­ност.

Срещуположният скат, срещу базата за отдих, е покрит с тревиста ливадна растителност. Тревистото растително съобщество на ливадите, върху които ще се разполага обектът, не е богато във видово отношение. В средната част на имота са се оформили две редица от около 15 смърчови дървета на възраст 20-25 години, които придават характерен облик на площадката. Доминантни растителни съобщества върху територията на ливадните площи са тези на житните треви и на папратите, като тревистата растителност в района е представена от тривиални видове житни треви.

Поради дългогодишното неизплолзване на посочените имоти в горната и средната се е оформило голямо петно от папрати, което заема почти половината от общата площ на двата урегулирани поземлени имота.

От направените теренни проучвания и преглед на литературни данни може да се заключи, че територията на имотите, предвидена за изграждане на база за отдих в местността Св. Дух, с. Стойките не включва представителни типове при­родни местообитания, включени в Приложение 1 на Закона за биологичното разнообразие, както и местообитания на застрашени, редки и ендемични видове в рамките на Националната екологична мрежа, както и представители на растителни видове, включени в Приложение № 3 към чл. 37 на Закона за биологичното разнообразие. В рамките на имота не са открити растителни видове от списъка към Конвенцията за опазване на дивата европейска флора и фауна и природните местообитания.





Животински свят

Фа­уна­та на разглеждания район съг­лас­но би­оге­ог­раф­с­ко­то под­раз­де­ле­ние се от­на­ся към Ри­ло-Ро­доп­с­кия ра­йон на Пла­нин­с­кия ра­йон (Груев, Б., 1988 г.). Тя има бо­ре­ален и пла­нин­с­ки об­лик. Жи­во­тин­с­ки­ят свят в ра­йо­на се от­на­ся към цен­т­рал­ния ви­со­коп­ла­нин­с­ки фа­унис­ти­чен ра­йон.



  • Без­г­ръб­нач­на фа­уна

Не съществуват литературни данни за наличие върху територията на имотите на защитени безгръбначни видове, посочени в Приложение № 2 и Приложение № 3 на Закона за биологичното разно­образие. При извършения оглед на терена не открихме наличие на мравуняци върху площта на разглежданите имоти.

  • Херпетофауна (зем­но­вод­ни и вле­чу­ги)

Теренът на имотите е сух – наблизо няма дерета. Потенциални представители на влечугите са зелен гущер (Lacerta viridis), стенен гущер (Podarcis muralis), усойницата (Vipera berus).

  • Пти­ци

Видовете птици в района около мястото за изграждане на базата за отдих принадлежат към орнитокомплекса на горските птици.

От ана­ли­за е оче­вид­но, че сред по­тен­ци­ал­ни­те пред­с­та­ви­те­ли на ор­ни­то­фа­уна­та на района не се сре­щат ви­до­ве, ко­ито да са зас­т­ра­ше­ни и съ­щев­ре­мен­но с не­бла­гоп­ри­ятен ста­тус (уяз­ви­ми, ред­ки, на­ма­ля­ва­щи).

По­ве­че­то от пред­с­та­ви­те­ли­те са три­ви­ал­ни ви­до­ве за ви­со­коп­ла­нин­с­ки­те иг­ло­лис­т­ни го­ри, по­ве­че­то от ко­ито се на­ми­рат под за­щи­та­та на Закона за биологичното разнообразие.


  • Бо­зайни­ци

Много голямата близост на имотите с новозастроената част на с. Стойките и автомобилния път Смолян – Девин значително ограничава възможността за обитаването на територията на коментирания обект от представители на едрата бо­зайна фауна (мечки, вълци, диви прасета).

Територията на бъдещата база не е място за размножаване, хранене и почивка при миграции и линеене на дивите животни. Районът на обекта не е КОРИНЕ място, Рамсарско място и не е орнитологично важно място.

Площта на имотите, предстоящи за застрояване, не се населява трайно от животински видове, вклю­чени в Приложение 2 на Закона за биологичното разнообрази. В рамките на имотите не са установени местообитания на застра­шени, редки и ендемични видове в рамките на Националната екологична мрежа.
3.8. Ландшафт

С реализацията на плана човешката намеса ще внесе антропогенни елементи в природната среда.

Оценяваната територия е с средноетажно застрояване – ≤ 12 м височина кота корниз. Намерението на собственика е в урегулираните поземлени имоти да използва готови сглобяеми двуетажни къщи, като ги монтира върху подготвен фундамент според ситуираното в плана петно. Парковото озеленяване ще заеме 50 % от УПИ, като ½ от него ще е с дървесна растителност.
3.9. Здравно-хигиенни аспекти на околната среда

Анализът на съществуващото състояние и очакваните изменения на компонентите на околната среда показва, че само в процеса на строителството, при невнимателно боравене с горива, масла, машини и др. е възможно да се прояви негативно въздействие, което се оценява като слабо вероятно.

Потенциални рискове за здравето на работниците могат да се появят основно по време на строителството на обекта в резултат от неспазване указанията за работа по отделните строителни процеси. Всички работници задължително преминават курс за инструктаж по БХТПБ.
3.10. Природни обекти

На около 5 километра северозападно се намира природната забележителност “Сарийска чука – Главата”. На разстояние 7 километра североизточно от обекта се намира природната забележителност “Дълбок дол”. На разстояние около 10 километра, но на по голяма надморска височина и от другата страна на прохода Превала и Мургавец, се намира природната забележителност “Смолянски езера”. Също от другата страна на вододела се намира природната забележителност “Не­вяс­та­та – Тур­лу­ка” (около 11 км по права линия). Представлява внушителен ска­лен риолитен масив, разположен се­вер­но от най-дол­но­то Смо­лян­с­ко езе­ро.

Разглежданият обект е извън обхвата на защитени зони по НАТУРА 2000. Най-близко разположената граница на защитена зона е на около 2000 метра южно от обекта. Това е северна граница на защитена зона “Триград – Мурсалица” за опазване на дивите птици. Границите на други две зони “Родопи – Средни” (за опазване на природни месттобитания) и “Персенк ” са съответно на минимум 4 километра южно и на 7 километра северно (вж. приложената карта на защитените зони с посочена локаклизация на обекта).
3.11. Материално и културно наследство
В оценяваната територия не е регистрирано наличие на исторически, археологически и архитектурни паметници.

По време на реализацията на проекта при допустими находки да се приложат специфични правила и норми.



4. Мерки,

предвидени да предотвратят, намалят или, където

е възможно, да прекратят вредното въздействие

върху околната среда и населението
Мерките за предотвратяване и намаляване на неблагоприятните по­сле­дици са посочени по компоненти, тъй като всеки от тях има собствена роля в цялостното функциониране на обекта.

Процесът на намаляване, ограничаване или недопускане на нега­тив­ни въздействия върху околната среда и човешкото здраве обхваща всички етапи от създаването и функционирането на даден обект. В настоящия доклад те са обобщени в три основни етапа на изпълнение:



  • Проучване и проектиране (П);

  • Строителство (С);

  • Експлоатация (Е).






Мерки

Период на

изпълнение

Резултат

По отношение на атмосферния въздух

1.

Оросяване на площадката по време на сухо и ветровито време при извършване на изкопни работи, особено при работа с машини

С

Избягване разнасянето на прахови емисии в атмос­фер­ния въздух

2.

При изграждането на зелената сис­тема да се предвиди участие на ви­дове с прахозадържащ ефект

С

Ограничаване на неорганизи­раните прахови емисии от площни източници

3.

Поддържане на график за редовно изминане на вътрешноалейната пътна мрежа

Е

Ограничаване разпростране­нието на прахови емисии

4.

Повишаване топлоизолационните качества на сградите, употребата на прозорци със стъклопакет

П

Подобряване топлоизола­ци­ята на сградите намалява раз­хода на гориво, съответно – замърсителите на въздуха

5.

Ориентацията на сградите, съобра­зена с посоката на преобладава­щите ветрове и слънчевото греене

П

Икономия на употребявана енергия за отопление и охлаждане на обитаемите помещения

6.

Да не се допуска работа на багери, автосамосвали, булдозери и др. с неизправни двигатели с вътрешно горене. За целта да се упражнява непрекъснат контрол

С

Предпазване от замърсяване на въздуха и почвите

7.

Да се упражнява стриктен контрол при изпълнението на топлинната изолация на сградите, съгласно разпоредбите за енергийната ефективност

С

Е


Намаляване разхода на енергийни източници

8.

Да не се допуска извънгабаритно натоварване на самосвалите със земни маси, за да се предотврати тяхното разпиляване по време на транспортирането, с цел да не се създадат условия за увеличаване на праховите емисии

С

Намаляване на праховите емисии във въздуха

9.

При разтопяване на битум за асфалтовите пътни настилки да не се допуска повишаване на температурата до точката на кипене, при което емисиите на въглеводороди (включително и тежки) са най-големи

С

Предпазване на въздуха от вредни емисии

10.

След приключване на строителния процес всички площи на откритите складове за насипни строителни материали да бъдат своевременно и щателно почистени, за да не се допусне появата на прахови емисии

С

Е


Запазване чистотата на въздуха в района на площадката и намаляване на праховите емисии

11.

Рационална организация на вътреш­нотран­спортните комуникации за обекта

П

Подобряване пропусква­е­мост­та на транспортните средства

12.

Квалифициран обслужващ персонал

Е

Недопускане на аварии, съот­ветно замърсяване на възду­ха от дефектирали машини и съоръжения

Подземни и повърхностни води

1.

Да се направи хидро-геоложко и инженерно-геоложко проучване на площадката на обекта

П

Уточняване техническите параметри на геоложката основа и нивото на подпоч­вените води и предотвратя­ва­не на евентуалното им въз­дей­ствие върху строителните дейности и експлоатацията на обекта

2.

Да се изготви ПОИС, като се обърне внимание на: минимизиране обема на земните работи, водоотвеж­дане­то на скатните води, зачимяване и затревяване на постоянните откоси, безопасно извършване на СМР

Преди започване на строител­ството

Безопасно извършване на СМР и предотвратяване въз­никването на неблагоприятни въздействия върху околната среда

3.

Да се проектира и изпълни каломас­лозадържател за замърсените дъж­довни отпадъчни води в района на паркинга.

П

С


Постигане на необходимия пречиствателен ефект и опаз­ване от замърсяване на поч­вите и водоприемника, в т.ч. на околната среда

4.

Канализационните мрежи да се про­ектират с полиетиленови тръби ви­со­ка плътност и да се изпълнят ка­чес­твено, с оглед недопускане на течове

П

С


Предпазване на подземните води от замърсяване

5.

Проектиране и изграждане на надеждна водоплътна обваловка с необходимия обем за съдовете (резервоарите) за съхранение на нафта

П

С


Предпазване от замърсяване на почвите, подземните и повърхностните води при евентуални аварийни ситуации и течове от съдовете за нафта

6

Проектиране и изграждане на пречиствателно съоръжение на отпадъчните води от обекта, осигуряващо необходимата степен на пречистване в съответствие с категорията на водоприемника, при реализация на вариант с локално пречиствателно съоръжение



П

С


Предпазване от замърсяване на повърхностните и подземните води

Вредни физични фактори, шум, вибрации

1.

Трасиране на пътните артерии при рационално използване шумозащит­ните качества на естествените елементи на релефа на местността (падини, възвишения, наклони и др.)

П

Намаляване нивото на шума

2.

Засаждане на допълнителна подхо­дяща растителност около пътната връзка

П

Е


Намаляване нивото на шума и праховите емисии

3.

Направа на гладки асфалтови и ас­фалто-бетонни настилки на обслуж­ващата пътна връзка

П

Снижават шумовите емисии

4.

Изготвяне на правилник за вътреш­ния ред на обекта

Е

Намаляване нивото на шума

5.

Работниците да бъдат снабдени с лични шумозащитни средства

С

Гаранции за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд

Отпадъци

1.

Определяне на подходящо място или помещение за съхранение на отпадъците от обекта

П

Минимизиране отрицателния ефект от отпадъците

2.

Внедряване и реализация на систе­ма за разделно събиране на отпа­дъ­ците в съответствие с общинска­та програма за УО

Е

Екологосъобразно оползо­творяване на отпадъците

3.

Оползотворяване на излишните земни маси в съответствие с общинската програма за УО

С

Екологосъобразно оползотво­ряване на отпадъците

4.

Сключване на договор с общин­ската фирма по чистотата за из­воз­ване и оползотворяване на отпа­дъ­ците от обекта

Е

Изпълнение на изискванията на ЗУО

5.

Да се разработи Програма за управ­ление на отпадъците от обекта, съгласно изискванията на чл. 29 от ЗУО

П

Минимизиране отрицателния ефект от отпадъците

6.

Излишните земни маси да се изпол­зват за запръстяване на съществу­ващите депа, рекултивация на нере­гламентирани депа или моделиране на терени

С

Изпълнение на предвидени с общинската програма за УТБО дейности

7.

Писмено искане до Кмета на общи­ната за маршрута на извозване на отпадъците и мястото на депони­ране и/или третиране

С

Е


Изпълнение на изискванията на ЗУО

8.

Подовете на помещенията за съ­хра­нение на дезинфектанти и ве­щества с опасни свойства да са с устойчиво на химикали покритие и с влагозадържаща способност

С

Елиминиране риска от въздействие върху средата

9.

Смазочни материали да не се съ­хра­няват в близост до пожаро­опасни места

Е

Изпълнение изискванията на БХТПБ

По отношение на геоложката основа

1.

Проектирането на обекта да се съо­брази с резултатите, изводите и пре­­поръките в бъдещия доклад за инже­нер­но-геоложкото проучване и с изиск­ванията на “Наредба №1/ 01.09.1996 г. за проектиране на плос­ко фунди­ране”, “Норми за проектиране на сгради и съоръжения в земетръсни райони” и др. нормативни документи

П

Изпълнение на изискванията на нормативната уредба

2.

Изпълнението на дълбоки изкопи и високи насипи да се осъществява въз основа на индивидуални про­екти, включващи стабилитетна оцен­ка на откосите

С

Гаранции за минимизиране на въздействието върху геоложката среда

3.

Изготвяне проект за буровзривни работи

П

С


Осигуряване максимална защита на компонентите на околната среда по време на изпълнение на буровзривните работи

4.

По време на строителството и ек­сплоатацията да не се допуска разливане на нефтопродукти от стро­ителни и транспортни средства и пр.

С

Недопускане проява на физи­ко-геоложки явления и проце­си и предпазване на подзем­ните води от замърсяване

5.

Изготвяне на инженерно-геоложки доклад за площадката

П

Спазване на нормите за проектиране

По отношение на земите и почвите

1.

Отнемане на чимовете и хумусния хоризонт и депониране отделно от останалата земна маса

С

Използване по предназначение – при създаване на нови тревни площи (норм. изисквания)

2.

Разделно депониране на земните маси – повторно връщане за моде­лиране на терена или засипка на сметища

С

Използване на излишните зем­ни маси за възстановяване на нарушения от строителството. Оформяне на граничните отре­зи с цел недопускане на ерозия

3.

Изготвяне проекти за вертикална планировка и озеленяване на площадката

П

С


Гаранции за минимизиране въздействието върху почвите

4.

Излишните земни и скални маси и строителни отпадъци да се депо­ни­рат на предварително определено от Община Смолян място

С

Минимизиране на въздействията върху почвите

5.

Изпълнение на техническа и биоло­гична рекултивация по трасетата на линейните подобекти – канализа­ция, водопровод, ел. провод и пътен подход

С

Предпазване от ерозия

6.

Рекултивиране терена на местата на изкоренените дървета чрез извадените преди това чимове

С

Максимално възстановяване на околната среда

7.

При взривяване да се използват защитни съоръжения от гумено-транспортни ленти, греди и дъски, затрупани с чували с пясък

С

Предпазване нарушаването на почвената покривка на територията на обекта и съседните такива от извършваните взривни работи

8.

Ежедневна проверка и контрол на работещата на обекта строителна и транспортна техника и незабавен ремонт на същата при установяване на течове от ГСМ

С

Предпазване от вторично замърсяване с горива и масла на почвите

По отношение на биологичното разнообразие

1.

Разположението на сградите, алейната мрежа и спортните площадки да бъде опре­де­лено по начин, минимализиращ сечите на дървета.

П

С


Намаляване на обема на сечите

2.

Извършването на основните строи­телни дейности да се извърши из­вън размножителния период на пти­ците (април, май)

С

Запазване популациите на гнездящи птици в рамките на парцела

3.

В случай на извършени сечи, да се изготви компенсационна програма за възстановяване на засегнатата зе­ле­на маса – дървета, храсти, треви

Е

Намаляване на нанесените вреди от строителството

4.

При извършване на рекултивация и оформянето на терените за озеле­няване да се използват местни рас­тителни видове

С

Запазване на типичната за района растителност и инте­гриране на обекта в ландшаф­та

5.

Напълно да се елиминира възможността за изпускане на непречистени отпадъчни води в река Малката или върху площадки от имотите, като се проектира и изпълни локално пречистване на водите или отвеждането им в бъдещия колектор и ПСОВ на с. Стойките

П

С

Е



Запазване чистотата на водите със стойности за приемник ІІ-ра категория

6.

Вместо да се асфалтира, препоръчително е паркингът да се покрие с мрежовидни бетонени плочи, отворите на които естествено ще се затревят. По този начин ще се избегне оформянето на голямо асфалтово петно в обхвата на имотите

С

Да се запази в по-голяма степен естествената покривка върху територията на базата за отдих

7.

След извършване на строителните дейности, всички засегнати терени да бъдат рекултивирани, затревени и залесени с местни растителни видове.

С

Е


Запазване на естествената тревиста растителност в района

8.

Изграждането на базата за отдих трябва да бъде основано на концепцията за проектиране на нискоетажно строителство с оглед оформяне на архитектурна среда в съзвучие с ландшафта

П

Запазване на типичните особености на ландшафта

По отношение на културно-историческото наследство

1.

При реализация на инвести­цион­но­то предложение изкопните работи да се извършват при спазване на чл. 18 от ЗПКМ

С

Създаване на гаранции, че ако при провеждане на стро­ителните работи се установи наличие на археологически структури или движими наход­ки, ще бъде възможно взема­не на необходимите норми

2.

При евентуално попадане при из­пълнение на изкопните работи вър­ху градеж или находка, да се спре работата и да се уведоми незабав­но Общината и Историческия музей.

С

Гаранции за опазване на културно-историческото наследство.

Спазването на предвидените мерки ще гарантира опазването на околната среда, контрола за състоянието ù, както и максимално ограничаване на негативните въздействия.

В заключение, пред­ла­га­ме на РЕЕС при РИОСВ – Смолян да вземе решение по одобряване на инвестиционно предложение за обект База за отдих” в м. Свети Дух, в имоти ПИ 693545.9.245, 69345.9.309, 69345.9.313 и 69345.9.314, землище с. Стойките, община Смолян, при спазване на мерките, предвидени в Доклада за оценка на въздействието върху околната среда.
РЪКОВОДИТЕЛ:

(инж. Л. Петрова)



ЕКИП

ЛИЦЕНЗИРАНИ ЕКСПЕРТИ:

1.

(Ат. Згуров)



2.

(Ст. Казалиев)

3.

(арх. Кр. Петкова)



4.

(инж. Р. Келевска)






Каталог: ovos


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница