Бчк ще популяризира приемната грижа Актуално – Новини



Дата19.01.2018
Размер105.68 Kb.
#48092
БЧК ще популяризира приемната грижа
Актуално – Новини
6 март 2011
Проектът "Програма за предоставяне на услуги и подкрепа на деца и млади хора, напускащи социалните институции" се реализира с финансовата помощ на фондация "Велукс" и в партньорство с Международната федерация на Червения кръст и Червения полумесец (Зона Европа) в периода 1 декември 2010 г. – 30 ноември 2014 г., съобщиха от БЧК.
Проектът е разделен на две основни части. Първата се състои в откриване на консултативен център по приемна грижа, като основната цел е насърчаване и популяризиране на приемната грижа в България. Центърът ще работи с потенциални и настоящи приемни родители в партньорство с доброволците на организацията и институции и неправителствени организации, имащи отношение към приемната грижа.
Основни дейности на центъра са проучването на нагласите на обществото по отношение на приемната грижа, провеждане на обучения за бъдещи приемни родители, лобиране пред държавата за промяна на законодателството за подкрепа на приемната грижа.
Очакваният резултат от дейността на консултативния център е повишено познание и положителна нагласа към приемната грижа, увеличен брой приемни родители и редица обучения за настоящи и бъдещи приемни семейства, както и за доброволци.
Втората основна част на проекта е създаването на защитено жилище за млади хора, напускащи социалните институции за постигане на успешната им интеграция и ресоциализация. Капацитетът на жилището е 12 души, като всеки може да бъде настанен в него за не повече от година.
Целта на престоя в защитеното жилище е да се развият житейски и професионални умения на младите хора, да се създадат партньорства с корпоративния сектор за обучение и стаж на настанените в жилището.
Планирано е продължаващо обучение за младите хора чрез менторски програми за подготовка за приемни изпити във висши учебни заведения и чрез професионалните обучения, предоставяни от агенцията по заетостта. Всички, настанени в жилището младежи, ще имат възможността активно да се включат във дейностите на БМЧК, заедно с доброволците на организацията.

И майки-осиновителки ще получават пакети от ЕС
Посредник - 2 стр.
28 юли 2011
През втория и третия транш на кампанията обхватът на подпомогнатите лица ще бъде разширен, обявиха от БЧК. Ще бъдат обхванати и майки-осиновителки, получили през предходната календарна година месечни помощи за отглеждане на дете до една година, по реда на чл.8, ал.1 от Закона за семейните помощи за деца, а също и право-имащи лица, получили за предходната календарна година месечна добавка за отглеждане на дете с увреждания. Заради забавяне на нормативните промени те не бяха добавени в списъците, но по време на втория транш ще получат и пакетите за първия, уточниха от Червения кръст.
Младежкият БЧК разчита на 5000 доброволци
Новинар - 5 стр.
3 септември 2011
Започват кампании за изоставените деца и социално слабите семейства.Българският младежки червен кръст (БМЧК) разполага с 5000 реални доброволци от около 300 клуба в цялата страна. Те са готови да се отзоват на помощ във всяка една минута. Това заяви пред Фокус председателят на Българския червен кръст (БЧК) Христо Григоров. Според него БМЧК се явява алтернатива на многото негативни явления в съвременния живот. По думите му младите хора избират да членуват в организацията, за да търсят реализация в правилната посока.В края на седмицата се открива "Академия за доброволци”, която се провежда за четвърта поредна година. Очакванията са в нея да вземат участие около 120 души, които да обменят информация и да се запознаят с формите и начина на работа с обществото. Тази година инициативата е посветена на 90-ата годишнина от създаването на Българския червен кръст.Събитието ще продължи четири дни, в рамките на които ще бъде даден старт на две национални кампании, поясни Григоров. Първата инициатива е свързана с изоставените деца в социални домове и техните проблеми. Тя ще започне във всички области на страната, като в нея ще вземат участие 1300 доброволци от БМЧК от 81 общини.Втората национална кампания ще се проведе във Варна, където представители от БМЧК се надяват да съберат по един лев от около 90 000 ученици. Парите ще отидат за закупуване на храна на 4000 души, сред които социално слаби семейства и изоставени деца.2011 г. е обявена за Европейска година на доброволчеството. През цялата година в Европа ще се провеждат много мероприятия, събития, изложби и демонстрации на живо.В момента в Червения кръст и Червения полумесец има над 120 милиона души от 183 страни. Организацията е създадена от швейцареца Анри Дюнан.
Национална доброволческа информационна кампания по приемна грижа започват младежите от БЧК на 7 септември
Информационна агенция “Фокус” – Общество
6 септември 2011
София. Българският младежки Червен кръст (БМЧК) започва Национална доброволческа информационна кампания за насърчаване на приемната грижа от утре, 7 септември, съобщиха от пресцентъра на БЧК. Кампанията с надслов „Всички имаме грижата” ще започне от Бургас и ще обхване 28-те областни центрове и 81 общини в страната. В нея ще се включат 1 300 доброволци на БМЧК. Тя е част от Програмата за предоставяне на услуги и подкрепа на деца и млади хора, напускащи социалните институции, реализирана с финансовата помощ на фондация „Велукс” и в партньорство с Международната Федерация на Червения кръст и Червения полумесец, Зона Европа.

БМЧК е подготвила кампанията в партньорство и със съвместните усилия на над 80 организации и институции, ангажирани с каузата на приемната грижа по места, и цели да постигне максимална обществена съпричастност и отговорност. До момента готовност за отразяване на кампанията са заявили над 100 регионални печатни и електронни медии. За да бъде реализирана успешно кампанията, над 300 доброволци на БМЧК са преминали обучения по приемна грижа, в които с готовност се включиха консултанти и щатни специалисти на БЧК и професионалисти по въпросите на приемната грижа от партньорски организации.


На 07 септември от 12.00 ч. в сградата на Общинска администрация – Бургас ще се проведе пресконференция, на която ще бъде предоставена допълнителна информация за специфичните цели на програмата, очакваните резултати и приноса й към разрастването на приемната грижа в общността.
На откриването на кампанията ще присъстват кметът на Бургас Димитър Николов, неговият заместник Лорис Мануелян, генералният директор на БЧК д-р София Стоименова, председателят на БЧК – Бургас д-р Нено Ненов, директорът на областната организация Виолета Радева, председателят на БМЧК Петър Петров, представители на държавни структури и неправителствени организации – партньори на БЧК, координаторът на проекта Анна Ризова и др.
След пресконференцията на площада пред общината 120 доброволци на БМЧК от цялата страна ще организират атрактивен музикален флаш-моб. В него ще се включат и всички граждани, желаещи да подкрепят кампанията „Всички имаме грижата”.

БМЧК започва Национална доброволческа информационна кампания за насърчаване на приемната грижа
Радио “Фокус” новини - новини в 8.00 ч.
7 септември 2011
Българският младежки Червен кръст започва Национална доброволческа информационна кампания за насърчаване на приемната грижа. Пред Радио „Фокус” Атанас Цветарски, директор на Български младежки червен кръст заяви, че у нас хората не знаят какво представлява приемната грижа и много често се бърка с осиновяването: Атанас Цветарски допълни, чр кампанията под надслов „Всички имаме грижата” ще започне от Бургас и ще обхване 28-те областни центрове и 81 общини в страната, като в нея ще се включат 1 300 доброволци.
Българският младежки червен кръст и неговата мисия 
Радио България
7 септември 2011

Лина Иванова

Какво е благотворителността? Замисляме се за нея в навечерието на големи светли празници като Коледа и Великден, когато от всички медии ни заливат новини за направени дарения на детски домове, болници или самотни възрастни хора. Истината е, че във всеки един миг някой се нуждае от помощ, а и всеки един от нас, дори и да не го съзнава, има нужда да дари доброта на другите. Има една организация на млади хора в България, чиито членове са се отдали на мисията да носят в себе си и да възпитават у другите благородство и хуманност. Това е Българският младежки червен кръст (БМЧК), който от създаването си през 1921 г. е неотделима част от Българския червен кърст и Международното младежко червенокръстко движение. Днес членовете и доброволците на БМЧК са над 6000. Те са организирани в над 270 клуба в цялата страна. Директорът на БМЧК Атанас Цветански разказва за дейността им:

„Доброволчеството е локално явление. Това, към което ние се стремим, е да възпитаваме в членовете ни съзнанието, че всеки от тези клубове работи за своята общност. Не е необходимо да се опитват да спасят света. Въпросът е да променят нещата около тях самите, техния собствен свят. Така всеки клуб, променяйки света около себе си, ще помогне с нещо да промени и света като цяло. Тази година БМЧК навършва 90 години. Затова и нашето мото е „90 години променяме света””.

Различни и многобройни са благородните каузи, на които организацията се е отдавала през всичките тези години. В момента доброволците се подготвят за нов вид дейност. Амбицирани са да популяризират приемната грижа в България:

„Приемна грижа означава дете, попаднало в някой от специалните домове за деца, лишени от родителска грижа, да бъде настанено в семейство. Там то да бъде отглеждано и възпитавано до момента, в който може да се върне при своите родители или докато бъде осиновено – обяснява г-н Цветански. – Така вместо да попадат в домове-институции, децата могат да живеят в семейства, които са специално обучени. Ние българите сме малко по-затворени, особено в семействата си, и трудно приемаме чужди деца в домовете си. Това, което искаме да постигнем от БМЧК, е да разкажем на повече хора, че това е единственият шанс за тези деца. Искаме да им кажем, че е хубаво, че по Коледа и Великден се сещаме за тях, но това не е достатъчно. Много хора казват, че трябва да се направи нещо. Ето сега ние даваме възможност на хората да направят нещо благородно. В България има около 7000 деца в домовете. Това означава, че са необходими не повече от 7000 семейства, които да приемат по едно дете. А има семейства, които приемат по две и по три. Обявили сме септември за месец на приемната грижа и правим национална доброволческа информационна кампания във всички 28 области на страната, във всички общини, за да може повече хора да чуят за приемната грижа. Когато човек има повече информация, може би по-лесно ще се съгласи да стане приемен родител.”

Атанас Цветански споделя, че навсякъде доброволците от БМЧК са приемани с много голям интерес от децата, при които отиват. Работи се чрез подхода „връстници обучават връстници”. Обученията на младежите не се извършват под формата на лекции, а се разчита на свободен разговор между хора, които са на една и съща възраст. Това е и основният метод за набиране на нови доброволци:

„Ние имаме младежки аварийни екипи – разказва Атанас Цветански. – Това са млади хора, които се обучават за работа по време на бедствия. Изграждат се основни умения за реагиране преди, по време и след дадено бедствие. Изучават се основни техники за оказване на първа помощ. По време на наводненията в България през 2005 г. имахме такава ситуация, в която изпробвахме нашите младежки аварийни екипи. Тогава те за първи път влязоха в истинска акция и се доказаха като истински професионалисти. Тяхната роля разбира се беше в „зелената зона”, т.е. извън бедствието. Те отговаряха главно за разгръщането на подкрепителни пунктове и евакуационни центрове. Грижеха се за настаняването на хората, за раздаване на помощи и топли напитки. Оказваха и първа психологическа помощ, за което са преминали специално предварително обучение.”

Според г-н Цветански едно от важните неща, заради които младите хора се включват в БМЧК, е, че за тях това е възможност да осмислят свободното си време като участват във важни и стойностни дейности. Включвайки се в работата на клубовете, младежите преминават през обучения за комуникация или пък за работа с деца с увреждания. Има редица програми за намаляване на агресията сред децата, за възпитаване на толерантност и нетърпимост към дискриминацията. От 2000 г. насам членовете и доброволците на БМЧК се увеличават с около три до шест на сто годишно. Все повече интелигентни млади хора са привлечени от възможността да се занимават с нещо смислено и благородно, а доброволческата идея остава у тях завинаги:

„Има много случаи, в които доброволци от младежките ни аварийни екипи по-късно стават лекари – казва Атанас Цветански. – Сега те вече идват да обучават следващите поколения. Други пък, които заминават да учат в чужбина, стават доброволци в тамошните организации на Червения кръст, което също ни радва. Дори наша доброволка през 2009 г. отиде по една програма за обмен на ученици в САЩ, където се записа в Американския червен кръст и получи лично грамота от президента Барак Обама за доброволец на годината. Тя беше изработила 101 часа доброволен труд в рамките на шест месеца, което техен доброволец не е правил. Това ни кара много да се годеем с Пламена от Силистра. Аз също съм доброволец от тринадесетгодишен. Записах се в БМЧК в родния си град Пазарджик. Генералният директор на БЧК в момента – доктор София Стоименова, също е била някога доброволец в младежката организация.”



БЧК започна кампания за приемната грижа
Втора младост - 3 стр.
12 септември 2011
Кампанията под наслов „Всички имаме грижата", ще обхване 28-те областни центъра и 81 общини в страната, и в нея ще се включат 1300 доброволци на БМЧК. Инициативата е част от Програмата за предоставяне на услуги и подкрепа на деца и млади хора, напускащи социалните институции.
Младежите от БЧК с инициатива за приемната грижа
БГНЕС – България
24 септември 2011

Една страна в Европейския съюз трябва да е наясно с това какво представлява приемната грижа. Това каза пред БГНЕС Мила Русева от Българския младежки червен кръст по повод закриването на месеца на приемната грижа.


Мила Русева, само на 18 години, е доброволец от три години и вече е координатор на екипа по социална помощна дейност. Тя обясни, че днешната инициатива е по повод зариването на месеца на приемната грижа, който беше открит в началото на септември. По време на кампанията бяха разкрити информационни пунктове на различни места в цялата столица. Основната цел бе да се информират гражданите за приемната грижа. "Не одобрявам хората, които правят добри неща, само заради изявата, заради парите, т.е. заради PR-а и смятам, че да си доброволец ти дава много предимства. Дава ти опит, който не може да бъде натрупан по друг начин", каза още тя. Десетки граждани се събраха днес в Борисовата градина, където ще бъде отбелязан краят на месеца на приемната грижа с концерт на младежки групи и народни танци. Доброволците на БМЧК – София раздават брошури с информация за това, какво означава да си приемен родител и кои са доставчиците на услугата приемна грижа на територията на община София-град.
Информационната кампания се осъществява в рамките на проект "Програма за предоставяне на услуги и подкрепа на деца и млади хора, напускащи социалните институции", финансиран от фондация "Велукс" в партньорство с Международната федерация на Червения кръст/ Червения полумесец, зона Европа. С реализацията на проекта Българският Червен кръст за пореден път заявява съпричастност към съдбата на децата и младежите в риск и се присъединява към усилията приемната грижа да бъде разпозната като кауза на българското общество. /БГНЕС
Столичната организация на БЧК организира концерт под надслов "Приемната грижа – всички имаме грижата"
БНР (Хоризонт) - Новини 05:00 ч
24 септември 2011
Столичната организация на БЧК организира концерт под надслов "Приемната грижа – всички имаме грижата" от 16.00 часа на сцената в Борисовата градина.
Концертът е част от Националната доброволческа информационна кампания за популяризиране и подкрепа на приемната грижа.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница