Безплатно е – изисква само вашето време и труд. Ефективно е



Дата10.04.2018
Размер137.02 Kb.
#66077
Среща на клуб „Спри и помисли!“ - Маркетинг чрез съдържание: блогът

1. Защо да си направите блог (или да продължите да поддържате такъв)




  • Безплатно е – изисква само вашето време и труд.

  • Ефективно е – помага ви да постигнете няколко цели едновременно.

  • Ваш е – не се съобразявате с ничии изисквания.

  • Дългосрочна реклама е постовете, които сте писали преди месеци и дори години продължават да са полезни на хората, да се индексират от търсачките и да привличат посетители към блога ви.


Защо да не си направя само Фейсбук страница и това е безплатно, и даже още по-лесно?

  • не разполагате със съдържанието, което качвате. Ако Фейсбук от утре стане платен, решат да го затворят, превърнат в нещо друго или просто решат да не показват съдържанието на бизнес страниците, за да си плащате за реклама, не можете да направите нищо. Или спазвате наложените правила, или се отказвате от постигнатото до момента и започвате отначало.




  • Постовете ви се обезценяват бързо – буквално за часове или за ден новият пост вече е стар, затрупан е от други новости. Търсенето на постове и информация няколко месеца назад, да не говорим за години, вече е трудно.




  • Това, че всички са във Фейсбук не значи, че вашите читатели/потенциални клиенти ще искат да четат написаното от вас именно в тази социална мрежа.


Пример с Copyblogger:
Един от най-големите сайтове с копирайтинг съвети и статии за дигитален маркетинг официално закри своята Фейсбук страница преди година – две. Създателите му обясниха, че хората не искат да четат, коментират и споделят съдържанието на Copyblogger през страницата им в тази социална мрежа и те предпочитат да я закрият, за да не пилеят ресурса си, а да го насочат там, където от него има полза.

Да, но социалните мрежи наложиха бързото общуване, хората вече искат всичко да е кратко и лесносмилаемо
Ако човек се интересува от нещо, има въпроси, иска да научи повече по дадена тема и вие успеете да му дадете това, което търси, да сте му полезен с вашето съдържание, със сигурност ще задържите вниманието му.
Освен това с времето, когато спечелите доверието на вашите читатели/клиенти и те ви четат редовно, ще се обръщат към вас и блога ви за мнение, информация, съвет по определени теми така, както се обръщат към най-добрия си приятел.

2. Искам блог, но не мога да пиша


Това е поправимо.

Първо, по-важно е да имате какво наистина полезно да кажете на своите читатели/клиенти, за да им помогнете да си решат конкретни проблеми.


Второ, да пишете можете да се научите само с писане. И четене. И пак писане. Може би няма да достигнете кой знае какви висоти в това изкуство, но и не това е целта. Важното е да овладеете основните правила за писане в уеб и да се научите да изразявате ясно мислите си. Пробвайте с простички, къси изречения. Особено в началото това ще ви помогне много. А и ще дисциплинира мисълта ви.
Трето, наемете си копирайтър. В случая имате два проблема. Той може да не е експерт във вашата област и тогава едва ли ще успее да дава на вашите читатели полезната информация, която им е нужна. А ако е специалист във вашата област, вероятно цените му са твърде високи. Затова намерете копирайтър, който е съгласен да редактира написаните от вас статии. Така ще плащате по-малко и ще предоставяте на читателите си добре структурирано, интересно поднесено съдържание, което ги подтиква към действие.

3. Какъв ви е проблемът?


Преди да си направите блог определете какви проблеми искате да си решите с него.


  • Хората знаят, че има такъв продукт/услуга, какъвто предлагате, но не знаят за вас и че вие го предлагате.

  • Хората знаят за съществуването на продукт/услуга като вашите и за вас, но ви нямат достатъчно доверие.

  • Нямат достатъчно доверие в продукта/услугата, които предлагате.

Ако знаете какъв ви е проблемът, ще знаете каква е целта на блога ви.

4. Определете целите, които искате да постигнете с блога си




  • Да си създадете авторитет и име във вашата област.

  • Да привличате клиенти.

  • Да реализирате директни продажби през него.

  • Да информирате за нови продукти/услуги, т.е. да създавате нужда в потребителите за нови продукти/услуги, които са непознати на пазара.

Това, последното, е много трудно да се случи само с блог, но блогът е добър помощен инструмент за образоване и създаване на потребности.




  1. 5. Не започвайте преди да сте наясно за кого пишете

Кои са вашите читатели? Кои са вашите клиенти?


Направете им профил по:

  • пол

  • възраст

  • голям/малък град

  • доходи

  • образование

  • интереси

Научете колкото се може повече за тях:




  • какъв начин на живот водят;

  • как взимат решение за покупка;

  • какво ги тревожи;

  • какво ги радва;

  • за какво мечтаят.

Отговорете си на следните въпроси:




  • Защо имат нужда от продукти/услуги като вашите?

  • Защо биха ползвали точно вашите продукти/услуги?

  • Какви проблеми срещат при използването им?

  • Какво би им било интересно/полезно да научат?

  • Как стигат до нужната им информация – таблет, телефон, компютър?

  • Как обичат да се информират – като четат, гледат видеа, слушат аудио файлове?

От воденето на блог има още една полза – вече написаното лесно може да се трансформира в съдържание за друг канал. Можете да направите запис на поредица от статии за тези, които предпочитат да слушат; да заснемете кратки видеа за тези, които предпочитат видео. След като веднъж сте написали текста вече имате основата, на която да създадете съдържание за каквито решите канали, за да стигнете до своята аудитория.



Нямам възможност да плащам за проучвания, как да разбера всички тези неща?


  • Говорете с настоящите си клиенти.

  • Изучавайте редовно статистиките на сайта си.

  • Четете форумите, в които пишат вашите потенциални и реални клиенти.

Това е напълно достатъчно. Събраната информация, ще ви помогне да си отговорите на следващия въпрос.

6. За какво да пиша в този блог
Ако познавате клиентите си, знаете какво да им разкажете, за да ги заинтригувате.
Пример със „Свободна практика“
Когато реших да започна блог, първо ми се видя логично да пиша за копирайтинг, защото това е професията ми. Само че, сетих се, моите клиенти не са копирайтъри. Много често те са фрийлансъри с други професии, собственици на малък бизнес, предприемачи. Значи, казах си, трябва да пиша за тях. А аз така или иначе живея с проблемите на фрийлансърите, изпитвам ги на гърба си всекидневно. Говоря с колеги, оплакваме се, помагаме си. Затова и не страдам от липса на теми, а блогът предлага актуално и полезно съдържание по въпроси, които вълнуват конкретната аудитория.
Не спирайте да си говорите с вашите клиенти и ще знаете за какво да пишете в блога си


  • Записвайте си какви проблеми имат; от какво се оплакват при употреба на вашия продукт; за какво не пестят похвали; какво ви споделят дори за неща, които на пръв поглед изглеждат съвсем далеч от вашата професионална сфера.




  • Гледайте на нещата, които ви се случват в работата през деня като на казуси, които можете да разкажете в блога си. (Когато ги описвате, направете го с максимална дискретност, за да не обидите свои клиенти или партньори и за да се чувстват хората спокойни, че могат да работят с вас без после всички да ги видят изтипосани в блога ви с имена и подробности.) От това имате две ползи – анализирате собствените си грешки и не ги повтаряте; осигурявате си страхотно съдържание.




  • Не говорете само за собствените си продукти и услуги. Разширете темите, така че да сте максимално полезни на аудиторията.




  • Раздавайте знанията си щедро. Това е най-важното в интернет – ако дадеш, непременно ще получиш. Бъдете спокойни, никой няма да ви вземе хляба. Хората, които искат да разберат как да направят сами това, което предлагате вие, така или иначе няма да станат ваши клиенти. Те вероятно не могат да си позволят услугите ви. Но пък, ако им помогнете, ще останат с добри чувства към вас и може би ще ползват услугите ви в бъдеще. Или ще ви препоръчат на някого. Хората, които могат да си позволят да ви платят или не разполагат с достатъчно време, за да се оправят сами, ще се убедят, че вие сте техният човек и ще ви потърсят. При всяка ситуация печелите.

Тайната на успешния бизнес блог за мен – не продавай, а помагай.


Разбира се, не забравяйте да проучите какво прави в тази посока конкуренцията. Не я копирайте. Анализирайте пропуските й и използвайте блога си, за да ги запълните и да дадете допълнително информация и помощ.

7. Как точно читателите се превръщат в клиенти


Бавно, заредете се с търпение.

Най-важното е да изградите доверие с посетителите на вашия блог. Което пък се постига с постоянство, отзивчивост и желание да им помогнете да си решат конкретни проблеми. Давайте на аудиторията си нещо, което не им дава никой от вашите конкуренти.


Някои от читателите сами ще ви потърсят като специалист и ще се възползват от продуктите/услугите ви. На други ще трябва да отправите конкретно предложение. Ако това не се случва прекалено често и е по линия на „този продукт/услуга може да ви помогне“, ще постигнете желания ефект – ще превърнете читателя в клиент.
8. Често срещани грешки и как да ги избегнете


  • Отбиване на номера – писане на текстове за търсачките, поддържане на блога само, за да изкарате пари. Когато правите нещо за пари, а не за хора, това се усеща. Вие не се стараете да давате полезна информация, а само пълните място с общи приказки и ключови думи, съответно хората спират да посещават блога ви, не го споделят, не коментират, не харесват статиите.

Ако се кефите, че можете да споделите знания, няма значение, че не сте много добри в писането. Страстта е заразна, ще успеете да увелечете аудиторията и да изградите отношения с нея.


  • Лошо оформление и подредба на текста. Основните правила за писане в уеб са прости. Можете да се сетите за тях дори само, ако обърнете внимание как са оформени статиите, които на вас ви е лесно и приятно да четете онлайн.

  • Нямате лице пред очите си, когато пишете, не знаете кой е вашият читател; затова говорите твърде сложно или твърде простичко, въобще на език, който вашите читатели не разбират. Как да знам на какъв език говорят моите читатели? (Върнете се на точка 5.)




  • Правите се на нещо, което не сте – сега започвате, но лъжете, че имате опит; one man show сте, но говорите в множествено число - „ние“, „екипът ни“. Ако ще градите доверие, започнете на стабилна основа. Бъдете открити, честни.




  • Лошо отношение към читателите, потребителите, клиентите си; харесвайте ги. На всички ни се случва да си говорим за гадните клиенти, за тъпите клиенти. Хубаво е в тези моменти да си припомняме, че някой някъде в този момент говори така за нас, нали и ние сме нечии клиенти. Лошото отношение си личи не само при личен контакт, но и при писмено общуване. А вие, чрез вашия блог, общувате с аудиторията. Харесвайте я и й го показвайте, иначе ще я отблъснете.




  • Твърде много постове, твърде малко постове – следете статистиките на посещенията и експериментирайте, докато намерите това положение, при което не прекалявате с информацията – това кара читателите да ви игнорират, но и не позволявате да ви забравят.




  • Липса на търпение.

Въпроси, които обсъждахме по време на дискусията




  • Колко дълъг трябва да е един блог пост?

Добре е постът ви да е с минимална дължина около 300 думи – заради търсачките.

800 – 1200 думи е подходящата дължина за пост, който се харесва на търсачките и се чете леко от хората, стига съдържанието да е полезно, текстът – добре структуриран, а изказът – ясен.
Най-важното обаче е какво имате да кажете. Ако ще редите общи приказки, за да стане постът ви 800 – 1200 думи, по-добре се откажете. Пишете толкова, колкото е смислената информация, която искате да споделите. Най-бързият начин да затриете блога си е да угаждате на Google без да се съобразявате с хората. Най-важното за успеха на вашия блог са вашите читатели. Пишете за тях. Тогава те ще се връщат да четат, ще споделят статиите ви, ще ги харесват и коментирате.



  • По кое време е добре да се пускат постове?

Експериментирайте и следете какво показват статистиките. Така ще разберете кога предпочитат да четат нови статии вашите читатели.


Другият вариант е да публикувате постовете си винаги в един и същи ден от седмицата, в един и същи час. Така редовната ви аудитория знае кога да очаква нова статия и посещават блога, за да я прочете.


  • Какво да направя, някои хора искат да четат дълги, а други – къси постове?

Пишете постове и за двете групи, като ги редувате, за да има за всеки по нещо за четене. (Непременно погледнете следващия въпрос!)



Моето предложение беше в края на всяка статия да има препратки към съдържание и от другия тип.


Предложиха и още един, чудесен вариант: в началото на всяка статия да има резюме на дългия текст и насочващи линкове. Който иска да чете кратък текст, чете резюмето, който иска дълъг текст, клика на линковете.


  • Кога се отказва човек от писането на блог, какво прави, ако няма обратна връзка от хората?

Не бързайте да се отказвате. Ако нямате обратна връзка под формата на коментари, лайкове и споделяния, проверете какво не правите както трябва. Може би не ползвате подходящ за аудиторията ви език или не нацелвате интересните теми. Експериментирайте със заглавия, съдържание, ден на публикуване, докато видите кое работи за вас.


Възможно е също да бързате твърде много, рядко още от самото начало ще получите безброй коментари, лайкове, споделяния.
Понякога темата и доброто й изчерпателно представяне на предполагат коментари. Гледайте статистиките – ако имате посетители и те се задържат достатъчно дълго време на сайта ви; ако идват нови хора, но се връщат и старите, дори да не коментират, всичко е наред.


  • Всеки продукт ли става за блог? Какво правим, ако продуктът е скучен?

Въпросът беше придружен с пример: за какво пише в блога си някой, който продава винкели? Аз не разбирам от винкели и примерът ми може да е неточен по отношение на бранша, но пък е точен от гледна точка привличането на клиенти чрез съдържание. Ако произвеждате/продавате винкели; проучили сте, че аудиторията ви се интересува от определен тип ремонти, заварки и подобни (например), можете да й давате съвети именно за тях. Не говорите директно за своя продукт, печелите внимание и доверие с друг тип съдържание и от време на време оферирате директно това, което продавате.

Полезни линкове
Enchanting Marketing - http://www.enchantingmarketing.com/
Copyblogger - http://www.copyblogger.com/
Steve Slaunwhite - http://www.steveslaunwhite.com/blog/

Секцията с копирайтърски съвети на „Свободна практика“ и по-специално:


  • Как се пише блог пост http://svobodnapraktika.com/kak-se-pishe-blog-post

  • Общи правила за писане на статии и текстове в уеб http://svobodnapraktika.com/obshti-pravila-za-pisane-na-statii-tekstove-v-web

  • Оформление на текст за уеб http://svobodnapraktika.com/oformlenie-na-tekstove-za-web

  • 5 причини статиите ти да не привличат и задържат интерес http://svobodnapraktika.com/5-prichini-statiite-interes

  • Формула за писане на ефективни текстове за уеб http://svobodnapraktika.com/formula-efektivni-tekstove-za-web



Благодаря на Майк Рам за поканата и на вас, че отделихте време да прочетете моите писания. Пожелавам ви успех с поддръжката на вашия блог. Ако имате въпроси, пишете ми.
Иванка Могилска

mogilska@gmail.com


svobodnapraktika.com

rectangle 58


Каталог: wp-content -> uploads -> 2017
2017 -> 4 дни/3 нощувки 14. 04. 2017 17. 04. 2017
2017 -> Бисер Иванов Райнов “подобряване на корпоративното управление чрез изграждане на базисен модел за вътрешен контрол”
2017 -> Синхрон медия” оод
2017 -> за нашият клас. Пътуването ще се проведе от (10. 07) до
2017 -> Средно училище „антон попов”-петрич изпитни програми за определяне на годишна оценка на ученици
2017 -> До (Бенефициент- наименование)
2017 -> Четвърто основно училище “ иван вазов”
2017 -> Айфоны-москва рф +7(967)199-80-08 +7 (903) 558-01-95 (Москва)


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница