Bg комисия на европейските общности брюксел, 2008 com(2008) 453 окончателен съобщение на комисията до съвета и до европейския парламент



Дата21.06.2018
Размер238.02 Kb.
#75011


BG



КОМИСИЯ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ

Брюксел, 8.7.2008

COM(2008) 453 окончателен





СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО СЪВЕТА И ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ

относно насърчаване на адаптирането на рибарските флоти на Европейския съюз към икономическите последствия от високите цени на горивата

СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО СЪВЕТА И ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ

относно насърчаване на адаптирането на рибарските флоти на Европейския съюз към икономическите последствия от високите цени на горивата

1. Въведение

Европейският съюз (ЕС) има огромен интерес от запазването на рибарството като устойчив сектор. Секторът на рибарството е ключов компонент в икономическия живот на редица крайбрежни райони. Европейските рибари дават важен принос към продоволственото осигуряване и националното здраве, като осигуряват голям диапазон от висококачествени местни продукти за потребителите на ЕС.

Дълго време секторът на рибарството на ЕС страдаше от порочен кръг от ниска икономическа рентабилност и свръхексплоатация на запасите в резултат на свръхкапацитет. Бяха предприети редица стъпки от реформата на общата политика в областта на рибарството (ОПР) през 2002 г. досега. Свръхкапацитетът и прекомерно интензивната риболовна дейност остават обаче проблем за много части от флота на ЕС и продължават да излагат на опасност икономическата жизнеспособност на този сектор.

Уловът на риба в ЕС намалява постоянно от 1993 насам, средно с 2 % годишно, което води до постоянно намаляване на приходите (-25 % от началото на 90-те години насам). В частност почти всички запаси на дънни видове са намалели през последните години и в момента не са устойчиви. В допълнение цените на пазара останаха постоянни или дори намаляха. С намаляването на приходите и прекалено големия инвестиран капитал (оценяван на около 40 %) настъпват промени на оперативните разходи с дългосрочен ефект, което изцедяваше печалбата на този сектор в продължение на няколко години. Липсата на достатъчна възвращаемост на капитала забави модернизацията и намали допълнително конкурентоспособността на сектора на рибарството.

На фона на тази структурна нестабилност рязкото увеличение на световните цени на петрола представлява силен удар. Международната цена на нефта Брент се увеличи повече от петкратно от 20 USD за барел през 2002 г. на над 130 USD за барел през 2008 г. и няма изгледи да спре да се покачва. От януари 2008 г. досега суровият петрол поскъпна с 35 % (в USD) и с 22% (в EUR). От 2002 г. досега цените на корабно гориво в ЕС се увеличиха с около 240 % (увеличение, частично смекчено от силата на еврото спрямо щатския долар) и в много случаи са дори над 0,7 EUR за литър, въпреки че корабното гориво, използвано за риболов, е вече е освободено от акциз.

Най-силно засегнатите от увеличението на цените на горивата сегменти от флота са теглените риболовни уреди (например тралове), които по принцип имат двигатели с голяма мощност; разходите за гориво в някои случаи (например при риболовни кораби с бийм тралове от Обединеното кралство и Холандия) представляват 60 % от стойността на разтоварената на брега риба. Влиянието върху кораби, използващи пасивни уреди (например рибни капани, хрилни мрежи и дълги въжета) е значително по-малко, като се има предвид характерът на техните риболовни операции, но въпреки това разходите за гориво могат да възлизат между 5 и 20 %. Много малки флоти, ще бъдат в последната категория.

По принцип увеличение на разходите следва да се отрази върху цените на рибата. Цените на първата продажба на риба продължават обаче да са в застой през последното десетилетие и поради това рибарите не бяха в състояние да предадат увеличението на своите разходи надолу по веригата. Това се дължи отчасти на ограничения от страна на голямата покупателна сила на преработвателни и търговски вериги, които имат достъп до рибни продукти на ниски вносни цени от световния пазар, включително значителни количества от незаконна, нерегламентирана и недекларирана риба (ННН).

Рибарството не е единственият сектор, който изпитва затруднения поради високите цени на нефта, както бе изложено в скорошното съобщение на Комисията относно цените на нефта1 и на неотдавнашната Европейска среща на върха. Комисията отбеляза също, че високите цени на горивата са предимно структурен феномен и не се очаква да спаднат в бъдеще. Но проблемът на сектора рибарство е особено сложен, както Европейският съвет призна в своите заключения на срещата на върха през юни. Тази особеност се състои в двойно ограничение – от страна на ресурсите и на пазара – което го прави по-малко устойчив спрямо икономически натиск. Освен това почти целият сектор се състои от малки и средни предприятия и е силно концентриран в перифернитe райони, които се характеризират със силна зависимост от сектора рибарство по отношение както на доходите, така и заетостта.

През 2006 г. Комисията представи съобщение, в което признава тези икономически затруднения и очертава редица възможни политически инструменти на ниво ЕС и на национално ниво за преодоляване на тези проблеми. Но от тогава насам цените на горивата се покачиха драстично и ситуацията се влоши допълнително. Затова в момента е крайно необходимо и е възможно да се действа решително, за да се предотврати тежката криза в сектора рибарство на ЕС и да се подпомогне така необходимото преструктуриране.

По тази причина Комисията предлага пакет от спешни мерки за преодоляване както на непосредствените икономически и социални трудности, така и да допринесат в дългосрочен план за справяне със свръхкапацитета на системата. Тези мерки трябва да бъдат приложени и координирани в целия ЕС, за да се избегне нарушаване на конкуренцията между държавите-членки или флоти.

2. Принципи в основата на пакета от мерки



Осигуряване на задълбочено приспособяване на флотата на ЕС в посока на икономическа и екологична устойчивост

Кризата, предизвикана от високите цени на горивата, прави наложително повече от всякога да се атакува коренът на структурните проблеми на сектора. Затова пакетът ще се съсредоточи на първо място върху намаляване на риболовния свръхкапацитет и в същото време да осигури възможност на корабите да извършват своята дейност по-ефективно и по-производително, което ще помогне на сектора да стане по-конкурентноспособен; няма да бъдат позволени никакви мерки за увеличаване на капацитета на флотата или на риболовната дейност. Също така пакетът ще е насочен към проблема с голямата зависимост от горивото, която трябва да се намали посредством модернизация и пренасочване към риболовните методи и оборудване с икономично потребление на гориво. Редица предложени мерки ще подобрят енергийната ефективност и ще намалят емисиите от риболовната флота като цяло. Още повече, че това ще съдейства за премахване на риболовни техники, които са особено вредни за околната среда (например траулерите за дънен риболов). Накрая пакетът ще е насочен към увеличаване на цената при първоначалната продажба на рибата.



Предоставяне на незабавна помощ на сектора за смекчаване на социалните и икономическите затруднения

Настоящата ситуация не е устойчива за големи части от сектора. Все повече риболовни кораби са принудени да останат в пристанището, тъй като при настоящите обстоятелства за много от тях е икономически неизгодно да излязат в морето. На първо място е необходима временна помощ за членовете на екипажите, чиито доходи са намалели през последните месеци. Освен това е необходима подкрепа за собствениците на кораби, които имат нужда от време да си поемат дъх, за да започнат преструктуриране, което е единственият начин за подобряване в дългосрочен план. Затова пакетът предвижда някои спешни мерки с ограничен период на действие, предимно от социален характер.



Концентриране на основната част от усилията върху силно засегнатите сегменти на флотата посредством схеми за адаптиране на флотата

От първостепенно значение е ЕС и държавите-членки да съсредоточат своите усилия и ресурси там, където има най-голяма нужда от тях и върху тези, които са по-уязвими. Това трябва после да се превърне в специфични мерки особено по отношение на идентифициране на получателите и дерогации от сегашните прагови стойности според регламента на ЕФР. Въпреки че проблемът с високите цени на горивата оказва влияние върху цялата рибарска индустрия, възможността за увеличаване на ефективността е най-голяма в секторите, които най-силно са засегнати. Затова пакетът е насочен главно към сегменти на флота, в които разходите за горива са особено високи (мин. 30 % от общите производствени разходи). На тези сегменти на флота ще бъде предоставена помощ под различна форма, при условие че те представят подробна схема за адаптиране на флота, която включва, между другото, устойчиво постоянно намаление на капацитета на риболовната флота (мин. -30 %) и значително подобряване на енергийната ѝ ефективност.



Осигуряване на координирани действия на ЕС чрез засилено използване на ЕФР и евентуално на други фондове и инструменти на ЕС

Това е извънредна ситуация в ЕС, която изисква координирани решения на ниво ЕС. Като се има предвид, че ЕС има общи рибни ресурси и общ рибен пазар, трябва да се избегнат некоординирани национални инициативи, които могат да завършат с изместване на проблемите в други области, което ще повлияе отрицателно на лоялната конкуренция между държавите-членки. По тази причина в пакета се разчита на засиленото използване на Европейския фонд за рибарство (наричан по-нататък „ЕФР“), който по принцип е инструментът от Общата политика в рибарството (ОПР), създаден да подпомага сектора. Пакетът предвижда приспособяването на съществуващи разпоредби и процедури на ЕФР по изключение и временно, за да ги направи по-използваеми в настоящата ситуация. По този начин ще бъдат освободени финансови средства за незабавно използване в структурни действия и преходни съпътстващи мерки, както е необходимо в настоящата икономическа криза.

Комисията кани държавите-членки да преработят своите оперативни програми по ЕФР, за да се адаптира настоящето разпределение на средства между приоритетните оси, което да позволи по-голямо съсредоточаване на мерките по ос 1 през следващите две години. Комисията също така ще предложи дерогации от регламента на ЕФР, за да се увеличи размерът на авансовите плащания за държавите-членки по оперативните програми и за да се повиши горната граница на участие на ЕФР в мерките, финансирани във връзка с тази дейност.

Въпреки това размерът на кризата и обхватът на мерките, които трябва да се вземат, изискват допълнителни финансови средства. За това Комисията предвижда да предостави допълнително финансиране от ЕС на мерките, в съответствие с точките, описани в раздел 6 на настоящето съобщение.

Също така може да се улесни отпускането на държавна помощ за съпровождане на процеса, което може да изисква известно адаптиране към съществуващите правила, без обаче да се нарушават основните правни принципи в тази област. Пакетът ще бъде съставен внимателно, за да се осигури съответствие с правилата на СТО и съгласуваност с текущите преговори относно субсидии за сектора на рибарството.

3. Пакет от мерки

Пакетът ще се състои главно от мерки въз основа на временни дерогации от правилата по ЕФР за подпомагане на бързото адаптиране на флотата на Общността към настоящата ситуация и за осигуряване на временно облекчение, с цел смекчаване на икономическите и социални последствия през преходния етап. Той ще даде възможност на държавите-членки да разработят схеми за адаптиране на флота за тези флоти, които са най-зависими от гориво и най-силно са засегнати от ситуацията на свръхкапацитет.

Пакетът ще бъде главно под формата на предложение за регламент на Съвета, който да установи ad hoc специален временен режим с дерогация от някои разпоредби на регламента за ЕФР за периода до края на 2010 г.

4. Мерки

Предвидени са пет основни видове мерки: неотложни мерки, мерки за преструктуриране, хоризонтални мерки, пазарни мерки и мерки за улесняване на използването на ЕФР.

4.1. Неотложни мерки

4.1.1. Извънредна помощ за временно прекратяване на риболовни дейности

За да се позволи на държавите-членки и на рибарските предприятия да разработят необходимите инициативи за преструктуриране и адаптиране, Комисията предлага да се позволи на държавите-членки да предоставят извънредна помощ под формата на финансиране на временното прекратяване на риболовните дейности за максимален период от три месеца (който трябва да започне преди 30.11.2008). Тази мярка може да финансира разходите по екипажа и постоянните разходи на корабите. Тази мярка ще се прилага само в случаи, в които предприятието, получаващо помощта, е изразило изричен ангажимент да се включи в преструктурирането за намаляване на капацитета и риболовната дейност в рамките например на схеми за адаптиране на флота (виж по-долу), в планове за адаптиране на риболовните дейности, национални схеми за извеждане от експлоатация, риболовни планове, други мерки за преструктуриране и модернизация. Това преструктуриране следва да започне в рамките на шест месеца след датата на влизане в сила на регламента на Съвета, споменат в параграф 3 (в противен случай помощта трябва да се възстанови).

Общото участие на обществени финанси в тази мярка ще бъде ограничено до 400 млн. EUR и ще бъде разрешено на държавите-членки пропорционално на разпределението на националните финансови средства от ЕФР. Временното прекратяване няма да се взема предвид, когато се определят праговете (продължителност и бюджет), установени от регламента относно ЕФР за мерките за временното прекратяване.

Временното прекратяване трябва да се планира така, че да се увеличат икономическите изгоди, като се подпомага възстановяването на запасите и/или като се спомага за по-изгодни търговски условия. За тази цел държавите-членки се насърчават да свържат периода на временно прекратяване на риболова със съображения относно биологичната динамика, сезонни и пазарни аспекти.

4.2. Мерки за преструктуриране (схеми за адаптиране на флота)

Флотите могат да ползват специални подпомагащи мерки, като разработят схеми за адаптиране на флота, които следва да се приемат от държавата-членка. Задължителни изисквания за схемите за адаптиране на флота са:


  • средният дял на разходите за гориво да представлява най-малко 30 % от производствените разходи на флота

  • да се осигурява постоянно намаление на капацитета на риболовния флот от най-малко 30 %. С настоящия пакет трябва да се въведат мерки, които да осигурят съответствие с условията и резултатите от схемите за адаптиране на флота, включително изискването за намаляване на капацитета с 30 %. При изключителни обстоятелства и само за държави-членки, чиито флоти се състоят от по-малко от 100 кораба, този праг може да се намали, когато намалението от 30 % би засегнало прекомерно жизнеспособността на дейности, свързани с рибарството и зависещи от въпросната флота.

Комисията ще осигури въвеждането на подходящи механизми на контрол, които да гарантират съответствие със задълженията, поети от държавите-членки и предприятия във връзка с прилагането на пакета. Липсата на съответствие ще бъде санкционирана, като например помощи, които се отпуснати в нарушение на условията и изискванията, наложени от гореспоменатия регламент на Съвета, трябва да бъдат възстановени.

В частност Комисията ще наблюдава отблизо приложението на задължителните изисквания по отношение постигането на непрекъснато намаляване на капацитета в рамките на схемата за адаптиране на флота. За тази цел ще се изисква от корабите, определени за окончателно извеждане от експлоатация, да преустановят окончателно риболовните си дейности в рамките на шест месеца след приемане на схемата за адаптиране на флота.

Следните мерки ще бъдат позволени само за кораби и/или рибари, участващи в схеми за адаптиране на флота.

4.2.1. Улесняване на достъпа до премиите от ЕФР за окончателно извеждане от експлоатация на кораби от флоти, които се в процес на преструктуриране

Комисията предлага дерогация от разпоредбите на ЕФР, за да се премахнат всякакви ограничения до достъпа за премиите за извеждане от експлоатация за флоти, включени в схема за адаптиране на флота, при условие че корабите, които ще получат тези премии, прекратят незабавно своята риболовна дейност. Органите на държавите-членки следва да гарантират, че след успешното преструктуриране на флота ще бъдат на разположение достатъчни управленски механизми, за да се гарантира, че в бъдеще балансът между капацитет и ресурси ще се запази.

4.2.2. Допълнителна помощ за временно прекратяване на риболовните дейности

Комисията предлага да се разреши на корабите, включени в схема за адаптиране на флота, да получат помощ за допълнителни месеци на временно прекратяване на риболовни дейности, при условие че то е извършено преди 31.12.2009 г. Временното прекратяване няма да се взема предвид, когато се определят праговете (продължителност и бюджет), установени от регламента за ЕФР. Помощта ще подпомага финансирането на разходите за екипажа и постоянните разходи на корабите в периода на преустановяване на дейността.

Помощта ще бъде предоставяна при следните ограничения:



  • 3 месеца за кораби, които ще бъдат бракувани или ще се извърши смяна на двигател; могат да се отпуснат максимално три допълнителни месеца след 1.1.2010 г. в случай, че преструктурирането още не е приключило;

  • шест седмици за всеки друг кораб, включен в схема за адаптиране на флота.

Общото участие на обществени финанси в тази мярка ще бъде ограничено до 400 млн. EUR и ще бъде разрешено на държавите-членки пропорционално на разпределението на националните финансови средства от ЕФР. Временното прекратяване няма да се взема предвид, когато се определят праговете (продължителност и бюджет), установени от регламента относно ЕФР за мерките за временното прекратяване.

4.2.3. Увеличаване на интензитета на помощта за модернизация на кораба

В момента задължителното участие на частни инвеститори във финансирането на инвестиции на борда, е съответно 60 % и 80 % за уреди и смяна на двигател. За да предостави съществен допълнителен стимул за риболовните дружества да използват по-ефективни кораби и уреди, Комисията предлага да се намали задължителния дял на частни инвеститори във финансирането на мерки за модернизация в случай, че инвестициите се отнасят до енергоспестяващо оборудване, двигатели или уреди. Конкретният процентен дял ще бъде определен от държавите-членки въз основа на обективни критерии като възраст на кораба, подобряване на енергийната ефективност и степен на намаление на капацитета, включено в схемата за адаптиране на флота. Въпреки това минималното задължително участие на частни инвеститори следва да бъде не по-малко от 40 % от разходите за инвестиции.

Също така трябва да се разреши помощ за модернизация на уредите и оборудването на кораби не по-стари от 5 години, при условие че това ще доведе до устойчиво намаление на консумацията на енергия.

4.2.4. Разрешаване на помощи за частично извеждане от експлоатация в случай на замяна на стар кораб с нов, по-малък и енергийно по-ефективен кораб

Комисията предлага собственик на кораб, който бракува един или няколко кораба и ги заменя с нов, който е по-малък и консумира по-малко гориво, да може да получи премия за бракуване (т.е. „частично извеждане от експлоатация“) съобразно с разликата между капацитета на бракувания и на заместващия кораб. При частично извеждане от експлоатация държавите-членки могат да заменят само 25 % от общия капацитет, който е изваден окончателно от експлоатация в рамките на схемата за адаптиране на флота, за който се прилага частично извеждане от експлоатация.

Това предложение въвежда повече гъвкавост в политиката по бракуване на кораби. Мерките обаче трябва да се планират внимателно, за да подпомогнат не само преструктурирането на флота, но и общи цели на политиката по отношение на опазването. Капацитетът на новите кораби трябва да бъде по-малък от изведения от експлоатация капацитет; максималното съотношение на подмяна, позволено за кораб, следва да не е по-голямо от 2:5. Освен това мерките трябва да бъдат разрешени само, ако схемата за адаптиране на флота засяга голям процент от корабите на една хомогенна флота.

4.3. Хоризонтални мерки (извън схемите за адаптиране на флота)

4.3.1. Увеличение на интензитета на помощта от EFF, предназначена за оборудване, спестяваща гориво

Комисията предлага да се намали делът на задължителното участие на частните инвеститори (40 %) за инвестиции на борда, свързани с оборудване, което спомага за значително намаляване на консумацията на гориво.

4.3.2. Експертно мнение по отношение на енергийна диагностика/енергийни одити и разработване на планове за преструктуриране

Комисията предлага адаптиране на наредбите на ЕФР относно колективни действия, за да могат държавите-членки да предоставят финансова подкрепа на собствениците на кораби при търсене на експертно мнение по отношение на енергийни одити и експертни съвети за разработване на планове за преструктуриране/модернизация.

4.3.3. Разширяване на обхвата на получатели, отговарящи на изискванията за социално-икономически мерки от ЕФР

В момента в рамките на ЕФР се дават помощи за ранно напускане на риболовния сектор, включително ранно пенсиониране само на рибари. Комисията предлага да се разреши подобна помощ и за други работници, които извършват дейности, свързани с рибарството (например тръжните зали, пристанищни услуги), за да се преодолеят трудностите, които се появяват при затваряне и консолидация в резултат на намалени риболовни дейности.

4.3.4. Насърчаване на изследванията за техническо подобряване на кораби/двигатели/оборудване/уреди, за да се намали консумацията на енергия и разшири приемливостта за финансиране на пилотни проекти

Изследователски дейности, свързани с енергийната ефективност в риболова, остават жизненоважни в дългосрочен план и поради това трябва да са на разположение повече средства за техническо развитие в тази област. Поради това Комисията предлага да се променят наредбите за ЕФР относно приемливостта за финансиране, за да могат държавите-членки да насърчават пилотни проекти за техническо подобряване, целящи намаляване на консумацията на енергия.

В целия ЕС в момента се провеждат изследователски проекти, които след приключване заслужават подходящ обмен на знания2. Комисията ще продължава да проучва начини за насърчаване на допълнителни изследователски програми и проучвания в тази област, заедно с други сектори на индустрията.

Секторът също така може да насърчи тези, които финансират национални изследвания, да вземат под внимание възможни изследователски дейности в тази област посредством мрежи като ERA-NET3. В тази връзка в предвиденото съобщение на Комисията за „Стратегия за мореплавателски и морски изследвания за Европа“се предлага по-стратегически подход, надхвърлящ настоящата координация на няколко действия от ERA-NET, които се отнасят за морски изследвания.

4.4. Пазарни мерки

Комисията насърчава държавите-членки да предоставят възможност и финансови средства на заинтересованите страни, за да се насърчат действия, целящи повишаването особено на цената на рибата при първоначалната ѝ продажба. Това се извършва чрез използването както на неизползваните до голяма степен възможности, предоставяни от ЕФР, така и на възможностите в рамките на общата организация на пазара, заложени в Регламент (ЕО) № 104/2000 на Съвета. Комисията предлага насърчаване на инициативи със следните цели:



  • Подобряване на търговската позиция на рибарите чрез съвместни усилия в рамките на по-големи организации на производителите или местни търговски асоциации

  • Подобрено планиране на производството на ЕС и неговото приспособяване към търсенето

  • Насърчаване на инициативи, свързани с качеството, например маркировка, етикетиране и по-добро третиране и обработка

  • Насърчаване на информирането на потребителите (здравни аспекти, хранителна стойност, отговорен риболов и др.)

  • Разработване на средства за анализ на веригата на формиране на стойността и цените: одитиране и оценки на пазара, създаване на система за наблюдение на цените, свързана с наблюдение на текущите цени на храни, което се осъществява от Комисията.

  • Засилване на наблюдението с цел осигуряване на съответствие с разпоредбите за етикетиране и борба с риболова ННН .

4.4.1. Мерки в рамките на общата организация на пазара

Производственият сектор трябва да намери начини за успешно и ефективно приспособяване и регулиране на предлагането към изискванията на пазара и особено към нуждите на пласмента. Единственият начин за гарантиране на приемливи цени е да се предложи на пазара това, което се изисква от него по отношение на количество, качество и редовност на снабдяването. Прекалено големи доставки в периоди на риболовни години, когато пазарът е в застой, могат да имат обратен ефект по отношение на бизнес управлението и търговската печалба.

В това отношение организациите на производителите разполагат с оперативни програми, мощни инструменти за регулиране на пазара. Това са стратегиите за приспособяване на предлагането към търсенето, при които организациите на производителите трябва да заплануват предварително доставките от своите членове и да проучват начини за подобряване на финансовите печалби от техния улов на риба. В настоящата ситуация Комисията препоръчва на организациите на производителите да пренасочат някои от своите мерки и да заемат нова позиция по отношение на членовете си и пазара. За да увеличат максимално цената при първоначалната продажба на своя улов, организациите на производителите се насърчават да предприемат специфични инициативи като пренасочване на продукти към други пласментни канали, увеличаване на тяхното качество, въвеждане на доброволни инициативи за етикетиране или разработване на други рекламни инициативи, както и концентриране на рибната продукция в периоди на по-високи цени.

При продукти, които се предлагат на пазара в прясно състояние, е нужно производственият сектор да създаде средства за подобряване на качеството и по този начин да повиши стойността. Плановете за подобряване на качеството са механизъм с цел насърчаване на организациите на производителите да повишат качеството на своите продукти във всички етапи на производство и пласиране. Въпреки съществуващата финансова подкрепа в рамките на ЕФР те все още будят много малък интерес. Затова Комисията кани държавите-членки да подпомагат организациите на производителите в техните усилия за подготовка и изпълнение на планове за подобряване на качеството.

Освен това е наложително производителите в Общността да вземат под внимание промените в навиците на потребителите и в пласмента. Понастоящем повечето продукти се продават чрез големи дистрибуторски вериги, чиято политика се състои главно в изкупуване в големи количества въз основа на прогнозите за търсене. Несигурността относно разтоварването на улова на брега и разпокъсаният характер на първия етап на пускане на пазара са причини тези големи вериги да избягват да купуват продукти на Общността. Създаването на междубраншови организации може да допринесе за подобряване на ситуацията. Тези организации обединяват представители на производството, бизнеса и преработването за осъществяване на мерки, които да бъдат от полза за цялата индустрия. Повечето от тези мерки отговарят на изискванията за финансова подкрепа от ЕФР. Въпреки това тези организации намериха досега малка подкрепа. Затова Комисията насърчава държавите-членки да съдействат за установяването на междубраншови организации, за да се повиши сътрудничеството между различните участници в търговската верига.

4.4.2. Обсерватория / система за наблюдение на цените

Комисията ще въведе необходимите мерки за създаване на система за наблюдение на цените на рибни продукти и продукти от аквакултури по цялата търговска верига, във връзка с наблюдението на текущите цени на храни, извършвано от Комисията. Това ще доведе до разработване на средство за анализ и вземане на решения, с цел подобряване на знанието за ценообразуването и да се разбере как се генерира добавената стойност след първата продажба. Някои проучвания напоследък показаха, че механизмите за предаване на цената и добавената стойност се различават съобразно групата на продуктите и търговската верига. Системата за наблюдение на цените ще се отнася до аквакултури и риби, които са уловени, претоварени, разтоварени или внесени.

Подобен аналитичен инструмент няма за цел да влияе директно върху цената, но ще дава възможност за подобряване на прогнозите за колебанията в цените. Освен това се очаква, че подобрената информация относно механизмите на пазара ще даде възможност на производителите да приспособят своето предлагане, за да получат повече за своите продукти.

Комисията провежда проучване относно търсенето и пласмента на рибни продукти и продукти от аквакултури в рамките на ЕС, при което се обръща особено внимание на ценовите механизми. Освен това проучването ще допринесе методически за създаване на система за наблюдение на цените Първите потвърдени резултати и препоръки ще бъдат представени на заинтересованите лица и обсъдени с тях в началото на 2009 г.

Различни елементи на анализа на цените вече са отнесени към общата организация на пазара (ООП), които може да бъдат разгледани при предстоящото преработване на ООП, запланувано за 2009 г.

4.4.3. Проекти за специфични инициативи на заинтересовани лица

Комисията ще разгледа възможността за промяна на втория инструмент за рибарството, за да се финансират пряко инициативи на организации на заинтересовани лица в областта на наблюдение на пазара, етикетиране и др. посредством покани за представяне на предложения.

4.5. Мерки за улесняване на използването на ЕФР

4.5.1. Повторно планиране

Държавите-членки силно се насърчават да използват ЕФР във възможно най-голяма степен чрез адаптиране на оперативните програми, където е необходимо, за да се увеличи максимално финансовата подкрепа за инициативите, които се стремят да се справят с кризата с горивото. За тази цел в рамките на своите оперативни програми държавите-членки трябва да имат предвид прехвърляне на значителни средства от други оси на ЕФР за увеличаване на заделените средства за ос 1 (адаптиране на риболовния флот на Общността)

В някои случаи засилването на подкрепата от ЕФР за тези инициативи може да се нуждае само от преразпределение на средствата в рамките на ос 1, което може да се реши самостоятелно от държавите-членки. В повечето случаи ще се наложи промяна на програмата. Комисията ще се ангажира да разгледа и одобри всички подобни промени във възможно най-кратък срок, за да позволи тяхната бърза реализация.

Подобно повторно планиране ще е необходима предпоставка държавите-членки да получат достъп до възможни допълнителни възможности за финансиране, които Общността може да предостави в по-късен етап.

4.5.2. Улесняване на достъпа до средства от ЕФР

За да улесни тези държави-членки, които могат да имат затруднения при бързото мобилизиране на националните фондове за съфинансиране на мерките по ос 1, Комисията предлага да се увеличи размерът на разрешените средства за съфинансиране на действия, извършени във връзка с предложената ad hoc мярка, до 95 % от общите публични разходи.

В допълнение Комисията предлага да се удвои размерът на средствата за предварително финансиране от ЕФР, които се изплащат от Комисията след приемане на оперативните програми, от 7 % на 14 % от общото участие на ЕФР в оперативната програма, за тези държави-членки, които го поискат. Това ще увеличи значително средствата, които са на пряко разположение на държавите-членки, за да могат те бързо да платят за незабавни мерки, веднага след извършване на необходимия бюджетен трансфер.

4.5.3. Обратно действие

Мярката за временно прекратяване на риболовните дейности, прилагана от 1 юни 2008 г. ще може да се подпомага от ЕФР.

5. Други мерки

5.1. Помощ de minimis

Понастоящем горната граница от 30 000 EUR за предприятие по наредбите de minimis поражда големи разлики по отношение на изгодите, които рибарите могат да получат от схемите на държавите-членки, финансирани съобразно граничната стойност de minimis. На базата на допълнителен икономически анализ Комисията ще обмисли евентуални промени на настоящия режим за сектора на рибарството, които да позволят предоставянето на de minimis помощ от 30 000 EUR за кораб, а не за фирма, но при горна граница от 100 000 EUR за предприятие. Комисията се ангажира да извърши необходимия икономически анализ в много кратък срок.

5.2. Социална помощ под формата на намалени вноски за социално осигуряване

Поради важността на запазването на заетостта, чрез промяна на Насоките за оценка на държавните помощи за риболова и аквакултурите Комисията ще предостави възможност на държавите-членки да поемат отговорност за част от размера на вноските за социално осигуряване за рибарите.

Това ще се отнася само до вноските, плащани от рибарите (и не се отнася до предприятията, при които рибарите са наети на работа) и при условие, че работодателят няма да предприеме съответно намаление на нормалното заплащане на въпросните работници и служители. Специфичният случай на онези непромишлени рибари, които работят сами на собствен кораб, също трябва да се включи.

Тази мярка ще донесе пряка изгода на назначените рибари, включително и на самостоятелно заетите, работещи сами, които ще продължат да получават помощи от социалната осигуровка. Тази мярка е възможна максимално за период от две години.

6. Допълнителни средства



От първостепенно значение е настоящият пакет да бъде приложен по начин, който да гарантира равни условия в целия съюз. Не трябва да се нарушава конкуренцията между рибарите на ЕС поради различната възможност на държавите-членки да мобилизират публични средства или средства на Общността. Не трябва да има дискриминация спрямо онези държави-членки, които вече са предприели преструктуриране на флотата. Най-добрият начин да се постигне това е да се използва ЕФР като главен инструмент за структурното адаптиране на флотите на ЕС. Следователно ЕФР остава да бъде най-важният вносител на средства за пакета. Остават обаче няколко важни проблеми, които не могат да бъдат разрешени само чрез използването на ЕФР в настоящата му форма.

  • Няколко държави-членки, получават много малко средства от ЕФР. Това е така, защото ключовете за разпределение на средства между страните в рамките на ЕФР не съответстват пряко на размера на флотата, а са основани на по-общи критерии за управление на структурните фондове. Ако пакетът се приложи чрез използването само на ЕФР, могат да възникнат неоправдани нарушения в ущърб на тези държави-членки.

  • В някои държави-членки голяма част от средствата от ЕФР се концентрира в райони по цел „Сближаване“ в съответствие с общата логика на прилагане на структурните фондове на ЕС. В резултат на това средствата от ЕФР не могат да бъдат мобилизирани достатъчно добре, за да преструктурират флотите, които се намират извън райони по цел „Сближаване“.

  • Някои държави-членки получават повече средства от ЕФР, но те все още не са достатъчни за провеждането на всички мерки, необходими за едно обширно преструктуриране на флотите, засегнати от кризата.

  • В своите оперативни програми за ЕФР някои държави-членки предвиждат важни планове за преструктуриране, които обаче се отнасят за целия период от време (2007—2013 г.). За преодоляване на настоящата криза те ще трябва да скъсят периода на тези планове, което ще доведе до значително увеличаване на необходимостта от финансиране в краткосрочен и средносрочен план.

  • Размерът на кризата изисква безпрецедентни усилия за преструктуриране. Затова прилагането на пакета ще включва участие в голям размер от страна на публичното финансиране. Финансовите средства само за окончателното и временното прекратяване на риболовни дейности за сегменти на флота, засегнати тежко от кризата, се оценяват на повече от 1,6 млрд. EUR. Като се имат предвид допълнителните помощи за инвестиране за намаляване на консумацията на енергия, пазарните и социално-икономически мерки, колективните действия и пилотни проекти, които са включени във временните специфични действия за насърчаване на преструктурирането на риболовните флоти, засегнати от икономическата криза, необходимите общи финансови средства се оценяват от порядъка на 2,0 млрд. EUR. Настоящето планиране на ос 1 от ЕФР за тези мерки предвижда приблизително 600 млн. EUR плюс допълнително около 250 млн. EUR от националното съфинансиране. Освен това Комисията смята, че 550 млн. EUR трябва да дойдат от повторното планиране на оперативните програми на ЕФР. Оставащата сума се оценява на 600 млн. EUR. Част от тази сума може да бъде финансирана от неразпределените средства по бюджетен ред 2 на финансовата рамка за 2009 г. и 2010 г., като по-голямата част ще дойде от 2009 г. Това няма постави под въпрос действителния размер на разходите за ОСП. Допълнителни суми ще бъдат отпуснати само, ако размерът на разходите за ОСП през тези години е доста под съответните гранични стойности, и ще подлежат на пълен анализ и обосновка.

Преди да се осигурят допълнителни средства, Комисията първо ще осигури предоставянето от държавите-членки на значителните горепосочени ресурси чрез повторно планиране на оперативните програми и национални фондове. За целите на осъществяването, Комисията ще разгледа възможността за създаване на ad hoc финансов инструмент. Този инструмент ще бъде с ограничена продължителност и ще бъде съобразен с мерките срещу кризата с горивото в рамките на ЕФР. Ресурсите в рамките на този ad hoc инструмент ще бъдат разпределени между държавите-членки, като се използват специфични критерии.

Освен това, за да получат тази допълнителна помощ, държавите-членки преди това трябва да са предоставили значителна част на отпуснатите им от ЕФР средства за мерки, необходими за преодоляване на кризата посредством повторно планиране на средствата от своите оперативни програми в полза на ос 1 или трябва да са създали амбициозни схеми за адаптиране на флота, които се отнасят до значителна част от националната флота.

7. Срок

Действията в съответствие с регламента на Съвета следва да се реализират преди 31 декември 2010 г.



1Да посрещнем предизвикателството на по-високите цени на петрола, COM (2008) 0384, 13.6.2008 г.

2Изследване на Европейската Комисия „Пестене на енергия в рибарството“ (ESIF) FISH/2006/17, интернет сайт на Европейската Комисия относно енергийна ефективност в рибарството (заплануван старт през септември 2008 г.), проекти от Шеста програма за научни изследвания на Европейската Комисия „HOP — макроикономическо влияние на високата цена на нефта в Европа“ и „Икономии от удължения експлоатационен срок на корабните витла“; www.hop-project.eu, http://canal.etsin.upm.es/superprop/.

3Целта на ERA-NET е да насърчава координацията и сътрудничеството на национални и регионални изследователски програми

BG BG

Каталог: pub -> ECD
ECD -> Съдържание
ECD -> Към общия бюджет за 2013 Г. Разходна част на бюджета по раздели раздел III — Комисия Раздел IV — Съд на Европейския съюз
ECD -> I. въведение
ECD -> Съвет на европейския съюз
ECD -> Точки за открито обсъждане1 Страница обсъждания на законодателни актове
ECD -> Доклад на комисията за финансирането на сигурността на въздухоплаването доклад на комисията
ECD -> Регламент за изменение на Регламент (ЕО) №1466/97 на Съвета
ECD -> Доклад за 2007 Г. За фар, предприсъединителната помощ за турция, cards и преходния финансов инструмент
ECD -> Открито обсъждане в съответствие с член 16, параграф 8 от Договора за ес


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница