Биотични фактори на околната среда



Дата19.11.2018
Размер29.96 Kb.
#105317
Биотични фактори на околната среда
Ако вземем биологичните връзки при рибите, то те са твърде разнообразни. Основните форми на биотичните връзки както междувидовите така и вътревидовите са на базата на храненето. Това са отношенията:

  • хищник-жертва

  • храна-потребител

  • паразит-гостоприемник

Противоречиви връзки на базата на хранене със сходна храна(от 1 страна взаимопомощ при търсенето на храна при рибите в стадото, а от друга потребителите на изходната храна и по такъв начин при нейния недостиг- влошаване на условията на охраняване другите индивиди от същия вид).

Към групата на връзките развиващи се на базата на храненето се отнасят и симбиотичните отношения, а също и много вътревидови групировки. Те възникват за съвместна защита от враговете, такива като стадата и колониите в частност гнездовите.

Качеството на защитни от враговете приспособления се изработват различни форми на защитна окраска.

Поведението на хищникът влияе върху поведението на жертвата, променяйки нейният ритъм на хранене и характера на лов. В същото време поведението на хранителните за жертвата организми се отразява и на нейното поведение, по този начин и на поведението на хищника. По този начин възниква тричленна взаимосвързана и взаимоустановена система,т.нар. тротроф.

Системата на биологичните връзки има място в природата на базата на възпроизводството на себеподобни: това са вътревидови взаимоотношения на индивидите от един пол и различни полове, между родителите и потомството. Една от най-важните форми е стадообразуването.

Стадото може да има също приспособително значение при търсенето на миграционни пътища и при зимуване(зимна миграция). Приспособяването към биолог. среда участва в процеса на видообразуването когато идва и взаимното приспособление на паразита и гостоприемника и т.н. При това хищника се приспособява към хранене с определен тип жертва, която от своя страна изработва в себе си приспособления защитаващи от пълно приспособяване от хищника.

Взаимоотношенията от вида „паразит” и вида „гостоприемник” се регулират в 2 форми:

1. те могат да бъдат основани или основаване

2. на унищожаване на организма на гостоприемника

1-ви случай –вида „паразит” живее в гостоприемника без да го унищожава и обратното „заинтересован” е в „разцвета” на вида гостоприемник (колкото повече разцъфтявагостоприемника, толкова повече може да се разселва). При това паразита използва соковете на тялото или храната на гостоприемника в такава степен, така че да не нанесе на организма съществена вреда. Такива взаимоотношения се придават при чревните паразити и техните гостоприемници- хищните риби. В оптимални условия когато организмът на рибата не е изтощен тези паразити не му нанасят съществена вреда. Те могат да предизвикат гибел на индивидите само в случаи ако се нарушат някои други взаимоотношения на индивидите гостоприемници. Съвсем друго е когато паразита се е приспособил към съществуване унищожавайки своя гостоприемник (лигулата живееща в рибата) в този случай паразита силно отслабва организма на своя гостоприемник правейки го по достъпен за хищниците и по този начин обезпечавайки се за понататъшно развитие. Паразитизмът базиран на оцеляване на гостоприемника, заразяването може да обхване всички индивиди на популацията. При паразитизмът унищожаващ гостоприемника паразита обхваща определена част от популацията, тъй като заразяването превиши определена норма и се наруши възпроизводсвото на популацията на вида гостоприемник, то тя бавно или бърз ще изчезне следователно ще изчезне и популацията на вида паразит.

Паразитизмът водещ до унищожаване на гостоприемника обикновено развит в тези случаи когато гостоприемникът е мирна риба, употребявана като храна от хищна риба.

Паразитизъм водещ до унищожаване на хищна риба като гостоприемник е рядко явление, накрая за обезпечаване на съществуването и възпроизводсвото на популацията и достигането на максималната й численост, при дадени условия изработва сложна система от вътревидови приспособления.

Биотичните връзки както и междувидовите така и вътревидовите са взаимнообословени и по най-тесен начин свързани с абиотичната среда и ето защо отделяйки ги обратно при обсъждането на едни или др. въпроси следва да се има предвид, че биотичните връзки както и абиотичните в природата изолиране не съществува, те са свързани образувайки биотично единство организъм и среда.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница