Бизнес-етиката анализира етичните аспекти на отношенията в бизнес-сферата. Бизнес-етиката е теория и приложно знание. Тя е нова и перспективна научна област



Дата10.04.2018
Размер118.87 Kb.
#66088
Бизнес-етиката анализира етичните аспекти на отношенията в бизнес-сферата. Бизнес-етиката е теория и приложно знание. Тя е нова и перспективна научна област.

Бизнесетиката поддържа стремежа за целенасочено стимулиране на етичните стандарти в бизнеса и търсенето на институционална подкрепа в това начинание. Най-често използваните структури за целта са именно етичните кодекси. Разчита се те да наложат основни етични ценности както на отношенията вътре в бизнеса /във фирмите и между фирмите/, така и на отношенията между бизнеса и обществото. В оперативен план мениджмънтът търси начини чрез кодексите да гарантира действието на морала и изискванията на бизнесетиката. Това очевидно е полезно за бизнеса.

Етичният кодекс събира в систематиозиран писмен вид най-значимите ценности и норми, които са важни за регулиране на поведението в бизнеса, като цяло-в конкретния бизнес или в определена фирма.

Съдържанието на кодекса включва както норми, които вече се практикуват и са утвърдени като традиционно в моралната практика, така и тези, които все още имат пожелателен характер, но са модел за желано поведение. Прескриптивният характер, систематичното изложение и писмената форма, в която обикновенно съществува кодексът, го правят ясен и лесен за разбиране. Това подпомага действието на морала, защото критериите и изискванията му стават достъпни и безусловни за хората, които трябва да ги спазват.

Кодексът дава недвусмисленост на нормите, без да отнема човешката свобода за избор на поведение. Той е само вид улеснение, което подпомага избора, като представя модела на етически правилното поведение.

Етичният кодекс цели да постигне, от една страна, ефективно функциониране на съответния бизнес, а от друга-приемане от обществото. Освен че предписва поведение, което в най-голяма степен съответства на целите на съответната фирма, бранш или сфера, кодексът в максимална степен защитава и обществения интерес в бизнесотношенията.

Широко се използват в бизнеса 2 типа кодекси. Едните са етични бизнескодекси на добрата бизнеспрактика, систематизиращи етичните изисквания за отношенията както между фирми в бизнеса, така и между бизнеса и обществото.Другият тип са фирмените (корпоративни) етични кодекси. Предназначението им е да регулират организационните отношения, които безпорно са важни за ефективността на всеки бизнес. Доминират в практиката, но все повече се налагат и тези, засягащи в глобални мащаби цели бизнессфери, стопански нива и браншове.

Етичните кодекси се променят лесно и така винаги се адаптират към изменчивата среда или към новите конкретни цели на съответната фирма. Предимството им да се променят е контрапункт на устойчивите и тромави по принцип морални ценности.Улеснява действието на морала. Модерното разбиране за етичните кодекси ги визира все повече като своеобразни „етически инструменти”, а очакванията към тях непрекъснато нарастват. Затова усилията за усъвършенстването им са все по-организирани.

Използването на етични кодекси в бизнеса е целенасочен процес.Той е израз на стремежа да се рационализират отношенията и поведението в тази особена и изключително важна за обществото сфера, както и да се оптимизира действието на морала в нея.

Налагането на етичните кодекси в бизнеса е изправено и пред проблема как да бъдат накарани хората в конкретната бизнессреда, фирма или корпорация да ги зачитат и изпълняват. Бизнесагентите са склонни да ги съблюдават най-вече заради това, че спазването на етични стандарти им осигурява добро приемане от обществото и съответно повече клиенти и печалба. Друга прагматична причина е, че кодексите осигуряват яснота и предсказуемост на изискванията и на поведението, което улеснява отношенията на всички нива в бизнеса и също е икономически изгодно. Възможността етичните кодекси да се ползват като икономически инструмент за печалба обаче трябва да се осъзнае. Анализите и опитът показват, че придобиването на такава вътрешна етическа нагласа от бизнесагентите е свързано с обучение, стимулиране, изграждане на навици за определено поведение и дори с някои форми на административна и икономическа принуда. Там, където е налице добра бизнеспрактика и се упражнява особено значим за обществото бизнес, днес вече е обичайно да се осъществява етическо обучение и етически тренинг, формиращи посочените етически умения и нагласи. Това подпомага действието на етичните кодекси и на морала.

Необходимост от етични кодекси

Всеки бизнес се нуждае от етичен кодекс в усилията си да се придържа към добрата бизнеспрактика и да налага позитивна репутация на пазара. Това е още по-валидно за нашия, все още изграждащ се пазар, където конкурентната борба често се приема „на всяка цена” и с всякакви средства, а зачитането на етични стандарти далеч не е традиционна практика. За постигането на тези цели и за цялостно подпомагане действието на морала са еднакво важни и двата типа етични кодекси.

Етичните кодекси на добрата бизнеспрактика може да се използват като инструмент за преодоляване на нелоялната конкуренция в отделните гилдии, където фирмите се борят ожесточено помежду си за всеки клиент и за налагане на пазара. Като актуален пример можем да разгледаме финансовия бизнес, който е ярък пример за конкурентна борба на нашия, все още, изграждащ се финансов пазар. Приемайки кодекса, финансовата сфера като цяло демонстрира своята съпричастност към основните етични принципи на добрата бизнеспрактика на световния пазар и се ангажира да ги съблюдава в ежедневните си отношения както с други бизнесагенти, така и с обществото.

Очевидно е, че привличането на клиенти с непълна или невярна информация от страна на банките е недопустимо от етична гледна точка. Това действително предизвиква много проблеми, което го прави и икономически неефективно. В същото време за цялото общество /като съвкупност от реални и потенциални потребители/ е важно да се защити от подобно поведение, не само защото то нарушава основни етични принципи, а и заради неблагоприятните му последствия. Въпросът е как да се ограничи сега и да не се допуска в бъдеще поведение, което вреди на банковата система, на целия бизнес и на обществото.

За цялостно решаване на проблема е необходимо да се търси взаимодействието на правните закони и етичните норми. На първо място самата банкова гилдия трябва да осъзнае важността на етичните стандарти, на етичните „инструменти” и на етичните анализи за собствения си бизнес и за благоприятното му възприемане в обществото. Съблюдаването на основните стандарти на бизнесетиката съставлява така наречената „добра банкова практика”. Банковата система трябва да я възприема като своя вътрешна цел, а не като съвкупност от изисквания, наложени отвън - от обществото, от закона, от теорията. Банките сами трябва да се стремят да налагат и спазват етичните норми, защото освен всичко друго, това е добра инвестиция за бъдещото им развитие. В банкирането, както във всеки бизнес, важи правилото, че като губят потребителите, губят банките, губи банковата сфера. Понякога тази зависимост се установява трудно в близък план, но в по-далечна перспектива действието й е ясно и недвусмислено.

Изготвянето на кодекса изисква обединени усилия и сътрудничество между бизнесагентите от всяка финансова гилдия за установяване на приоритетите. Това по-нататък ги задължава да съблюдават доброволно поетите ангажименти и да бъдат санкционирани, ако ги нарушават. Всички, практикуващи определен финансов бизнес, имат интерес да спазват поетите в кодекса ангажименти. Така те улесняват отношенията помежду си, ограничават нелоялната конкуренция, която ги застрашава, налагат добър имидж на своята гилдия в обществото и печелят общественото доверие, гарантират доверието на своите клиенти и същевременно печелят нови клиенти. Усилията в тази посока са обосновани не само етически, но и икономически. Защото никоя отделна фирма не може да се развива самостоятелно и да печели добре, ако на пазара нейният бранш няма добра репутация и не се ползва от общественото доверие.

Етичният кодекс на една фирма установява морално-етичните норми, принципи и стандарти за поведрние на работещите съобразно ценностите, залегнали във фирмената политика.Той представлява система от морално-етични норми и правила, които всички работещи във фирмата, включително и временно наетият персонал, доброволно избират, съблюдават и изпълняват.

Етичният кодекс на поведение представлява сбор от систематизирани етични стандарти, имащи препоръчителен характер.

При изпълнение на служебните си задължения работещите във фирмата трябва да спазват правилата на поведение.Те са:

-спазване и зачитане първенството на закона, защитаване на универсалните и неделими ценности-свобода, човешко достойнство, равенство и солидарност;

-работниците- да избягват всяко действие, което е или би могло евентуално да бъде окачествено като уронващо доброто име на фирмата;

-недопустими са действия, който са противоречащи на законовите разпоредби или на добрата търговска практика, извършването на незаконни действия не оправдава добрите намерения;

- в основата на етичното бизнес поведение е спазването на законовите разпоредби. Не се очаква служителите на фирмата да познават детайлно всички действащи закони. Те трябва да са запознати с основните правила, засягащи сферата на дейност, а когато се колебаят да търсят помощта на юридическия съветник на фирмата;

-считат се за задължителни договорните споразумения. Не е допустимо използването на власт над доставчик или подизпълнител;

-фирмената комуникация трябва да се осъществява без предубеждения към отсрещната страна.

Работещите трябва да се подчиняват единствено на интересите на фирмата, да прилагат установените правила за позитивно отношение, коректност, да зачитат честта и достойнството на другите във фирмата.Не трябва да влияят на професионалните взаимоотношения личните разногласия и да бъдат предмет на публична полемика.

Работещите във фирмата трябва да следват в общуването помежду си принципите на равнопоставеността.Не се допуска поведение, което да накърнява личното достойнството и честта на всеки работник.Отношенията от тях се ръководят от стремеж към постигане на доверие, толерантност, етичност и взаимопомощ.

Работещите при изпълнение на служебните си задължения и в обществения си живот следват поведение, което не уронва престижа на фирмата. Те изпълняват коректно свойте задължения и ангажименти спрямо фирмата. Осъждат форми на пряка и непряка дискриминация.

Работещите немогат да приемат парични суми и да получават лични облаги от услуга или дейност, която е предприета от името и за сметка на фирмата.В отнощенията си с партньори и дистрибутори са почтенни. По повод изпълнение на работа, свързана с фирмата, използват вътрешно фирмена информация. Опазват интелектуалната собственост на фирмата и на фирмените партньори.

Служителят не трябва да изразява лично мнение по начин, който може да бъде тълкуван като официална позиция във фирмата.

Работещите спазват Кодекса на труда и нормите за здравословни и безопасни условия на труд, съблюдават законите, които регулират извършваната фирмена дейност, както и приетите в дружеството вътрешни паравила.

Широко се прилагат във всеки бизнес фирмените етични кодекси.. Надежден инструмент са за регулиране на организационните отношения и улесняват действието на морала. Това е твърде важно за фирмите, тъй като заради спецификата на бизнеса в тях по необходимост обикновено доминират хора с висок интелект, добре осъзнати лични интереси и изградени собствени ценности. Нуждаят се от общи критерии, а като професионалисти по принцип ценят ясните правила.

Фирменият кодекс не е просто сбор от всички етични ценности и правила, валидни за съответната общност, а е обоснована систематизация на най-важните от тях. Представя основните цели и ценности на фирмата. Обобщава очакванията към хората, работещи в нея, декларира и това, което тези хора могат да очакват от своята бизнесорганизация. Очакванията, които са заявени правят отношенията ясни и предвидими, а споделените ценности сближават професионалистите. С предварително зададените правила, които съдържа, фирменият етичен кодекс създава условия за справедливи отношения и способства за предотвратяване на конфликти в организацията. Посоченото директно подпомага мениджмънта в усилията му да организира и мотивира по най-добрия начин човешкия фактор във всеки финансов бизнес.

Важни за малките фирми и големите корпорации са фирмените етични кодекси ,защото систематизират значимите за съответната фирма и бизнес ценности и ги превръщат в ясен и безусловен етичен критерий за поведението и отношенията.

Етичният кодекс, разбира, се не е морална панацея - той не изчерпва морала, защото не може да формализира и обхване всичко дори в сферата на бизнеса. Затова моралът в бизнеса не се свежда единствено до кодекса - той само започва от него. Етичният кодекс е просто един инструмент и изпитана възможност за налагане на добрата бизнеспрактика, която е в интерес на бизнеса и на обществото.

Работещите в дружеството са длъжни да спазват разпоредбите на фирмения кодекс и във връзка с това да се информират от ръководството за поправки и изменения на неговите разпоредби.

Нормите на кодекса се прилагат, доколкото не противоречат на Кодекса на труда и останалото действащо законодателство.

Етичната недостатъчност в българската бизнес-среда

Бизнес-етиката е предпоставка за всяка модерна, ефективна иустойчива пазарна икономика. Тя води до повишаване на продуктивността и забогатяване на нацията.

Липсата на бизнес-етика води до недоверие към държавността, недоверие в бъдещето, краткосрочно мислене и действия и ниско участие в гражданското общество. Липсата на бизнес-етика донесе много загуби на България.

Директно свързани с бизнес- Етиката проблеми пред малките предприятия

- Обявяване в несъстоятелност.

- Просрочени задължения и събирането на дългове.

- Реинвестирането.

Съдебна система. Липса на единна статистическа информация за образуването и хода на наказателните дела.

- Претоварени съдилища „ допотопна” материална база.

- Делата се бавят с години.

Срещу корупцията

- Липсва предвидена в Закона за съдебната власт Единна информационна система за противодействие с корупцията.

- Корупция сред магистратите.

- Корупция в : производството, държавната администрация, митниците, висшите училища, данъчните служби, приватизацията, здравеопазването, дуржавните поръчки, усвояването на Европейските фондове.

Причини за корупцията

- Липса на адекватно законодателство и съдебна система.

- Значителни финансови ресурси в областите на приватизацията.

- Не се е създала още бизнес съвестност.

- Бъгарските бизнесмени още не са се научили да работят с пазарноикономически категории като договорни норми и нормативи.

- Смесване на лични и биснес връзки.

Мерки, които трябва да се вземат.

- Създаване на комисия за координация на работа по борбата с коруп-

цията.


- Национална стратегия за противодействие на корупцията.

- Специализирани звена в отделни министерства за борба с корупцията.

- Създаване на „горещи: телефонни линии, електронни адреси, кутии за подаване на сигнали за корупция.

- Публичен регистър на административните услуги.

- Програми за обучение в антикорупционни практики.

- Етичен кодекс на работниците в някои министерства.

- Засилваща се роля на гражданското общество като участник в борбата срещу корупцията.

Приватизация и търгове

Приватизационния процес в България през периода 1997г.-2004г. беше проведен непрозрачно, с множество и чести промени на правилата. Резултатът от това е загуби на милиони за държавата; безвъзвратна загуба на доверие от чужди инвеститори.

Интересите на държавата са най-добре защитени в открит търг с ясни правила, които се спазват точно. Никога промени на правилата в последния момент не са довели до реално по-големи приходи за държавата.Изискването е максимална откритост на всички търгове и точно спазване на всички правила.Строг следприватизационен контрол. Преразглеждане на всички крупни приватизационни договори.

Обявяване в несъстоятелност

- Невнасяне на социални осигуровки.

- В много случаи, изпълнителните директори на неплатежоспособни предприятия, продължават да получават заплати и преследват лични интереси, насочвани към източване на предприятиети и неговото обезценяване.

- Няма осъден за неоткриване на производство по несъстоятелност.

Просрочени задължения

- Просрочени задължения в България са 7млрд. лв.-пари блокирани от неефективни фирми.

- Всяка година просрочените задължения нарастват от 10 до 20 %, което е заплаха за устойчивото развитие на икономиката.

- Основна причина е мудното принудително събиране на дългове от държавните съдия-изпълнители.

- От всеки 6 съдебни иска само един се изпълнява в поносими срокове.

- Съдебното решение за принудително събиране ци остава просто лист хартия и бизнесмени прибягват до черния пазар.

- Длъжникът се крие, сменя адрес, укрива имущество си т.н.

Изисквания

- Да се приеме Закон за частното изпълнение и свързаните с това бързи и ефективни процедури в Гражданския процесуален кодекс.

- Да бъде исграден единен национален имотен регистър.

Реинвестиране

- Реинвестирането е барометър на бизнес-етиката в Държавата.

- В България често не се влагат пари в производство, а в същото време собствениците живеят в лукс.

- Това е неетично отношение към работещите във фирмата, защото без реинвестиции фирмата е обречена на провал.


Развитието на световното стопанство през последните години се харак-

теризира с голяма динамика-глобализация на пазарите, структурни проме-

ни с тенденция към развитие на услугите, бурно технологическо развитие,

по-големи изисквания за екологична съобразеност, нарастваща потребност от квалифицирани специалисти и мениджъри,качество на живот, мобил-

ност, адекватност и отговорност на всички участници в бизнес-средата.

В съвременното динамично и ориентирано към резултати и печалби

бизнес-пространство, именно културата на поведение и общуване може

да намали напрежението, стреса, неприятните гневни, афективни състоя-

ния и конфликти.

Нормите на бизнес-етикета трябват на всички, за да се работи в атмос-

фера на коректност и тилерантност,от която зависи проспиритета на обществото.Следването на съвременните норми на поведение и общуване в

бизнеса хармонизират отношенията с колеги, партньори, клиенти, всички

участници в биснес-пространството с които се срещаме всеки ден.

България е част от Европа и ако искаме да се чувстваме действително

европейци,трябва да се държим не само като такива, но и като граждани



на света.
Каталог: files -> files
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Дебелината на армираната изравнителна циментова замазка /позиция 3/ е 4 см
files -> „Европейско законодателство и практики в помощ на добри управленски решения, която се състоя на 24 септември 2009 г в София
files -> В сила oт 16. 03. 2011 Разяснение на нап здравни Вноски при Неплатен Отпуск ззо
files -> В сила oт 23. 05. 2008 Указание нои прилагане на ксо и нпос ксо
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България
files -> Георги Димитров – Kreston BulMar
files -> В сила oт 13. 05. 2005 Писмо мтсп обезщетение Неизползван Отпуск кт


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница