Благоевград започва да налага традицията като домакин на Джаз фестивал, който се провежда през месец май



Дата23.09.2016
Размер41.25 Kb.
#10487
ДЖАЗ ФЕСТИВАЛ

Благоевград започва да налага традицията като домакин на Джаз фестивал, който се провежда през месец май.

Инициатор на събитието е благоевградчанинът Венцислав Благоев - тромпетист и джазбудител. Той е носител на Кристална лира за джаз за 2010 година. Свирил е на една сцена с Ранди Брекър, Аирто Морейра, Милчо Левиев, Дидие Локууд, Били Кобам и др

Венци Благоев допринася за развитието на джаз сцената в родния си град с три изключително успешни проекта: "Пролетна джаз сюита" в АУБ (2009), концерта с Ари Роланд квартет (2010) и формацията им с Ранди Брекър на фестивала Джаз панорама Благоевград 2011 г.

Джаз фестивалът през 2012 г. – от 17 до 19 май се открои със забележителна програма и участието на музиканти от висока класа.

Трите фестивални вечери бяха обособено тематично като вечер на класическия джаз, вечер на модерния джаз и вечер, в която джазът беше оцветен с класика, етно и рок.

В първата фестивална вечер на класическия джаз в зала "Яворов", Биг бенд Благоевград откри събитието с концерт - почит към биг бендовете от Ерата на суинга, водени от Дюк Елингтън, Каунт Бейзи и Бени Гудман. 

Един от солистите на Биг бенд Благоевград бе новото явление на вокалния джаз у нас - габровецът Цветомир Цанков. Завършил е Националната музикална академия в класа на Стефка Оникян и НАТФИЗ - актьорско майсторство. Солист е на Габровския и Търновския диксиленд, както и на Военния биг бенд - Стара Загора. 

Биг бенд Благоевград представи и дългогодишните си солистки: Александрина Александрова, Христина Палева и Марияна Костова.

Специален гост - солист на Биг бенда беше Емануил Манолов - Бадема - "живата история" на джаза в България. Дълги години саксофонът му е запазената марка на Биг бенда на БНР. Бадема е от малкото музиканти от своето поколение, признати и в Европа. Концертирал е в Германия, Русия и др.

Във втората част от концерта се включи един от големите специалисти по история на джаза - проф. Владимир Радулов (пиано), преподавател в Държавната музикална академия и Софийския университет. Владо Радулов е създател на джаз клуба на Софийския университет, в който са свирили много от известните днес джаз музиканти. Заедно с клуба основава и Университетския рагтайм бенд. Повече от 30 години проф. Радулов води предаването за джаз по БНР - "Джаз студио".

За стилната джаз вечер допринесе и колоритното присъствие на един от възпитаниците на проф. Радулов - Александър Куманов (китара, банджо и вокал), представител на Пловдивската школа. Куманов създава формациите "Дикси джоукърс", "Дикси - трикси" и "Ретро Блу", в които се изявява еднакво успешно като певец, китарист и шоумен. Свирил е в Германия, Чехия, Южна Корея и др.

Вечерта на класическия джаз беше оцветена от разпознаваемия кларинет на Невилиян Гемижев, известен с изключителното си познание и вкус към стила. Свири в "Александров рагтайм бенд" и дълги години е работил в Германия с класически и диксиленд формации.

Втората вечер на Благоевград джаз фест запозна публиката с модерния джаз у нас, а началото постави Биг бендът на Българското национално радио с диригент Антони Дончев - всепризнатият джаз лидер. Приемник на Милчо Левиев и Вили Казасян, Дончев внася нова концепция - за модерен европейски джаз, която силно повлиява на стила на Биг бенда. Дългогодишната му кариера го среща на една сцена с Ранди Брекър, Кени Уилър, Стефано Белмондо и др. 

След изпълнението на Биг бенда тримата му основни импровизатори - саксофонистите Петър Момчев, Васил Енчев и Борис Петров се изявиха със свои малки формации. На пианото беше Антони Дончев и неговият млад талантлив колега - Теодор Петков.

В основата на трите фестивални вечери бяха двамата млади басисти - Димитър Карамфилов и Александър Леков, наложили се като незаменими в повечето джаз проекти в Пловдив и София. Във вечерта на модерния джаз на барабаните ще бъде Димитър Семов - изключителен професионалист, представител на Варненската школа. Еднакво търсен е както от джаз, така и от поп музиканти. Свирил е с Чико Фрийман, Живко Петров, Камелия Тодорова, Педро Негреску и др. 

В последната фестивална вечер - "Джаз, оцветен с класика, етно и рок" публиката имаше възможността да чуе авторски джазови пиеси с класически акцент от известния пианист - Любомир Денев, еднакво популярен като композитор на филмова и симфонична музика. Денев започва кариерата си през 70-те години като барабанист на Симеон Щерев квартет. По-късно неговото трио и квартет се превръщат в едни от най-интересните формации на джаза у нас. Денев пише музика за оркестри и музиканти в Европа и САЩ, а с мюзикъла "Ненапразни усилия на любовта" Благоевградската камерна опера гостува за откриването на Новия Вердиев театър в Кайро. Денев печели множество международни награди, носител е на Кристална лира за джаз за 2006 година.

Заедно с него на сцената се изяви и атрактивната Милица Гладнишка - джаз певица и актриса с невероятен усет към шоуто и живия контакт с публиката. Милица работи с изявени музиканти като Любомир Денев, Михаил Йосифов, Васил Спасов и др. Импровизаторският й талант я прави интересна както за музикалната, така и за телевизионната аудитория.

Етно акцентът в последната джаз вечер беше поставен от семейния тандем - Валери Димчев и Десислава Димчева. Утвърденото дуо е важна част от културата на Благоевград в последните десетилетия. Двамата, заедно с различни изпълнители, са изнасяли концерти в Дания, Германия, Канада, Норвегия и др. Запомнящ се ще остане етно-джаз проектът на Валери Димчев от Благоевградски фестивал с музиканти от Румъния, Македония и Гърция през 2011 г.

Специално за Джаз фестивала 2012 г. в Благоевград от Холандия пристигна младият и изключително талантлив барабанист Борислав Петров. Започва кариерата си в рок група "Сленг", след което открива фолклора с фолк-фюжън формацията "Brainstorm". По време на обучението си в престижните консерватории в Грьонинген и Амстердам, Боби създава няколко джаз проекта, повлияни от българския фолклор, сред които "Джазаница". Свирил е с холандски, европейски и американски музиканти в различни формации из цяла Европа.



В рамките на Джаз фестивала в Градската градина до фонтана се провежда и "Джаз за деца с Венци Благоев". Докато музикантите изпълняват известни детски песни в джаз аранжименти, децата и родителите могат имат възможността да участват с различни видове перкусии - маракаси, яйца и др. Сутрешното матине под открито небе подготвя доброто настроение за фестивалната вечер и създава неповторима атмосфера в града, който в дните от 17 до 19 май живее в ритъма на джаза.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница