Българска агенция по безопасност на храните център за оценка на риска



Дата21.06.2018
Размер66.04 Kb.
#75187



СИГУРНОСТ ВСЕКИ ДЕН

БЪЛГАРСКА АГЕНЦИЯ ПО БЕЗОПАСНОСТ НА ХРАНИТЕ

straight arrow connector 3ЦЕНТЪР ЗА ОЦЕНКА НА РИСКА

Гр. София, 1606, бул. ”Пенчо Славейков” № 15A



+359 (0) 2 915 98 20, +359 (0) 2 954 95 93, www.babh.government.bg

Безопасно ли е сиренето, закупено от интернет на територията на Европейският съюз?
д-р Теодора Георгиева, център за оценка на риска

Департамента по общественото здраве и ветеринарните въпроси на Австрия, съвместно с Института по хигиена и технология на млякото и Университета по ветеринарна медицина са направили мащабно проучване обхващащо закупуване на 108 сирена от седем държави – членки, с цел изследването им за безопасност на потребителите от консумацията на сирена, направени от сурово мляко и годността им след доставянето им (табл.1).
Различни сирена, произведени от сурово мляко и закупени по интернет са били разгледани по отношение на опаковането, етикетирането, физикохимични параметри и микробиологичната безопасност. Изследвани са за наличие на Salmonella spp., Listeria monocytogenes, Escherichia coli и коагулазо-положителни стафилококи (SA). Всички 108 проби са описани в уеб сайтовете като сирена, произведени от сурово мляко. Въпреки това, след доставката е отбелязано, че 4,6% (5/108) от сирената са отбелязани като произведени от термично обработено или пастьоризирано мляко. Продължителността на доставката варира от 24 часа до шест дни. Веднага след получаването температурата на сирената е варирала между 5 и 23°C, като при 61,5% температурата е била по-висока от 15°С. Етикетирането на сиренето е разгледано по отношение на насоки на Директива 2000/13/ЕC относно етикетирането, представянето и рекламата на храните и Регламент ЕО № 853/2004 относно определяне на специфични хигиенни правила за храните от животински произход. Само 17,6% (19/108) от сирената са били правилно етикетирани и са изпълнени всички европейски изисквания. В 50.9% не са спазени специфичните изисквания за съхранение; в 38.8% са липсвали имената и адреса на производителя; в 46.3% не е отбелязано нетно тегло, а в 39.8% няма отбелязан срок на годност. Дори и информацията на етикетите „ направени от сурово мляко“ не е ясна за 36% от всички доставени сирена.


Страна производител

Брой проби

Видове сирена

твърдо

полу-твърдо

меко

прясно

смесено-от прясно и полу-твърдо

Франция

65

1

3

59

2

-

Италия

15

1

7

6

1

-

Холандия

12

-

12

-

-

-

Германия

10

-

6

3

-

1

Швейцария

3

1

2

-

-

-

Испания

2

-

2

-

-

-

Белгия

1

-

-

1

-

-

ОБЩО

108

3

32

69

3

1

Табл1.: Страна производител и брой проби, видове сирена;
Listeria monocytogenes е открита в 1,9% от всички проби. Salmonella spp. не e открита в нито една от пробите. Е.coli e откритa съответно в 29,6% (≥ 10 CFU/g; 32 /108), a SA в 8,3% (≥100 CFU / g; 9/108) от пробите, което е показател за лоши хигиенни условия.

Суровото мляко и неговите продукти, контаминирани с важни за общественото здраве патогени, отдавна са признати като причинител на заболявания при хората. Сиренето не е изключение, тъй като неговото производство включва няколко стъпки, при които може да възникне замърсяване. След производството му сиренето се оставя да зрее за продължителен период от време при различни температурни условия. Физикохимичните характеристики, като водна активност и pH на някои видове сирена са подходящи за микробния растеж на зоонозни и коменсални бактерии. Някои от тези бактерии, като Listeria monocytogenes и Salmonella spp., могат да доведат до тежко заболяване и дори смърт. Сирена с високо водно съдържание, като например меки сирена, както и тези, които претърпяват бавно покачване на рН по време на зреенето са особено уязвими към растеж на микроорганизми.

За потребителите, възможността да пазаруват когато пожелаят без да се налага да напускат дома, е изключително удобно и нарастващата тенденция за пазаруване на сирена по интернет предизвиква сериозни опасения относно безопасността на продукта след доставката му по пощата. В сравнение с електронната търговия на не-хранителни стоки са необходими по-високи логистични изисквания за храните, като подходяща хладилна верига, подходящо етикетиране и хигиенична опаковка. От друга страна, готовността на интернет потребителите за допълнителни разходи за тези предпазни мерки в сравнение с нехранителните стоки, е ограничена.

Електронната търговия се популяризира до такава степен, че очевидно няма граници за това, което може да се търгува. Все повече фирми предлагат интернет стоки за потребителите и възможности за закупуване от дома. Очертава се, че продажбите на храни с относително кратък срок на годност не правят изключение от тази тенденция.



Регламент (ЕС) № 1169/2011 на Европейския парламент и на Съвета от 25 октомври 2011 година за предоставянето на информация за храните на потребителите, се отнася до правилно и пълно етикетиране на храни, предлагани на потребителите на дълги разстояния. Температурата на доставените продукти е силно променлива, вариращи от 5.1 до 23,4 °C. Дори, ако микробиологичното качество на сиренето в този момент е приемливо, срока на годност е компрометиран. Освен това 89.9 % от анализираните сирена са в състояние на потенциален растеж на хранителни патогени, Обезпокоително е, че L. monocytogenes е открита в 1.9 % от всички проби. Въпреки че рискът от заразяване е сложен и зависи от фактори като начина на хранене, вирулентност и чувствителност на организма, нивата на замърсяване на пробите открити в това проучване са били достатъчно високи, и с голяма вероятност да предизвикат листериоза на потребителите, особено за хора в рисковата група.

L. innocua e откритa в 7.4 % от сирената. Непатогенните видове имат ориентировъчна функция по отношение на съвместно наличие с L. monocytogenes. Особено уязвими сирена към растежа на Listeria spp. са тези с високо съдържание на вода (меки сирена) и по-специално тези, при които рН се повишава бавно по време на процеса на зреене. Това се наблюдава при сортовете покрити с бяла плесен, като Камамбер и Бри и в сирена с червена обвивка като Limburger, Munster, Romadur и Quargel.

Публикуваните доклади относно разпространението на L. monocytogenes в сирена показват големи колебания. Проучване проведено в Обединеното кралство разкрива честотата от 0.93% на L. monocytogenes в сирена, произведени от сурово и топлинно обработено мляко. Друго проучване показва разпространението на L. monocytogenes в европейски сирена с червена обвивка и сирене, направено от сурово мляко, съответно 6.4 % и 4,8 %,. И накрая, според последните доклади на ЕОБХ от 3452 меки и полу-меки сирена в Европейския съюз преобладаването на L. monocytogenes е 0,47 % в края на срока на им на годност.

Една обща тенденция предполага непрекъснат ръст в онлайн продажбите и това развитие е малко вероятно да пренебрегне продажбите на храни с кратък срок на годност и специфични изисквания за съхранение. Въпреки това задълженията към потребителите не трябва да се пренебрегват и това поставя отговорности за производители, доставчици и контролните органи да спазват микробиологични критерии за опазване на здравето на потребителите.



Резултатите от това проучване показват, че хигиенните опасения по отношение на микробиологичната безопасност на сирена, произведени от сурово мляко и закупени по интернет в Европа, са оправдани.
Каталог: language
language -> Българска камара на химическата промишленост
language -> Рафинирано слънчогледово олио седмична справка: средни цени за периода 6 – 13 април 2016 Г
language -> „ Новото при reach, clp, Споделяне на добри практики, Енергийна ефективност и зелена икономика”
language -> За 15 години вестник „мляко+
language -> Решение на 17-18 септември да бъде проведена национална конференция
language -> Онлайн платформа (EN)
language -> Рафинирано слънчогледово олио седмична справка: средни цени за периода 16 – 23 март 2016 Г
language -> Изложение «месомания 2016»
language -> Рафинирано слънчогледово олио седмична справка: средни цени за периода 23 – 30 март 2016 Г
language -> Рафинирано слънчогледово олио седмична справка: средни цени за периода 30 март – 6 април 2016 Г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница