Българска федерация по баскетбол



страница1/3
Дата10.02.2018
Размер0.5 Mb.
#57300
  1   2   3

БЪЛГАРСКА ФЕДЕРАЦИЯ ПО БАСКЕТБОЛ




Н А Р Е Д Б А
ЗА

72 рото ДЪРЖАВНО ПЪРВЕНСТВО за мъже

НАЦИОНАЛНА БАСКЕТБОЛНА ЛИГА

ПРЕЗ 2013 – 2014 ГОДИНА


Август 2013г.


I. ОБЩА РАЗПОРЕДБА




Българската федерация по баскетбол притежава изцяло правата и задълженията да организира, провежда и администрира Държавното първенство за мъже на основание член 19 от Закона за физическото възпитание и спорта и член 4, алинея 1 от Устава на федерацията.



II. УПРАВЛЕНИЕ НА НАЦИОНАЛНА БАСКЕТБОЛНА ЛИГА ЗА МЪЖЕ (НБЛ)
1. НАЦИОНАЛНА БАСКЕТБОЛНА ЛИГА (НБЛ)

1.1. НБЛ е структура към БФБаскетбол, която организира Елитната група на Държавното първенство за мъже.

1.2. НБЛ не е самостоятелно юридическо лице, но има самостоятелно финансиране и отделна банкова сметка;


  1. ОБЩО СЪБРАНИЕ НА КЛУБОВЕТЕ

    1. 2.1. Общото събрание на клубовете, участници в НБЛ се състои от по 1 представител на БК, който съгласно последното съдебно решение има право да представлява БК или упълномощено от него лице с нотариално заверено пълномощно и се събира поне веднъж годишно преди жребия за редовния сезон. Ако на събранието от името на БК присъства лице, което няма право да представлява клуба и не е упълномощено с нотариално заверено пълномощно то може да участва при вземането на решения само със съвещателен глас. Протоколът с решенията от всяко заседание се подписва от всички упълномощени представители на БК в края на заседанието.

2.1.1. Общото събрание се председателства от Главния мениджър на НБЛ;

2.1.2. Главният мениджър на НБЛ участва в Общото събрание на клубовете със съвещателен глас.

2.1.3. В Общото събрание на клубовете със съвещателен глас може да участва и Президента на БФБ.

2.1.4. Клуб прекратява членството си в Общото събрание на клубовете:

а) по собствено желание – с писмено искане.

б) при изваждане на отбора от участие в НБЛ – автоматично, с влизане в сила на решението за изваждане на отбора.

2.1.5. Изваждане на отбор от участие в НБЛ става, при предвидените в настоящата наредба случаи, с решение на Главния мениджър на НБЛ. Решението на Главния мениджър подлежи на обжалване в тридневен срок пред УС на БФБ. Решeнието на УС е окончателно.

2.1.6. Изваждане на отбор от участие в НБЛ може да стане и с решение на УС, при системно нарушение на разпоредбите на БФБ или при системно показване на слаби резултати.

2.1.7. Нов клуб придобива членство в НБЛ при следните условия:

а) Представителният отбор за мъже на БК трябва да има осигурен бюджет, който дава възможност за конкурентноспособно представяне на отбора в НБЛ.

б) БК трябва да подаде заявка за участие в НБЛ мъже и да заплати дължимата вноска за членство в НБЛ съгласно сроковете, предвидени в чл. 4;

в) На Общо събрание БК, членове на НБЛ за мъже трябва да вземат решение за предложение до УС за утвърждаване на новия клуб за член на НБЛ и допускането му до участие в Държавното първенство на НБЛ мъже. За взимането на решение по тази точка е необходимо мнозинство от 2/3 от всички БК, членове на НБЛ за мъже.


    1. 2.2. Общото събрание на клубовете, участници в НБЛ се свиква по иницитаива на :

а) УС на БФБаскетбол;

б) Президента на БФБаскетбол;

в) Главния мениджър на НБЛ;

г) 1/3 от клубовете, участници в НБЛ



    1. 2.3. Общото събрание на клубовете, участници в НБЛ решава с мнозинство от повече от полoвината от броя на всички членове следните въпроси:

а) Предлага кандидатури за Главен мениджър на НБЛ;

б) Избира Арбитър, който налага дисициплинарните и административните санкции на първа инстанция;

в) Предлага на УС на БФБаскетбол промени и допълнения в настоящата Наредба;

г) Решава по предложение на Главния Мениджър как да се разпределят сумите за БК, получени от спонсорски и рекламни договори, както и годишния излишък от бюджета на НБЛ.

д) Одобрява разходната част на бюджета на НБЛ;

е) Разглежда жалби срещу решенията на арбитъра;



ж) Предлага на УС на БФ Баскетбол нови членове за приемане в НБЛ мъже
2.4. Решенията на ОС на клубовете по т.д се обжалват в 7 дневен срок от уведомяването пред АК на БФБаскетбол.


  1. МЕНИДЖМЪНТ И АДМИНИСТРАЦИЯ НА НБЛ

    1. Главният мениджър представлява НБЛ и отговаря за финансирането, маркетинга и популяризирането на НБЛ;

    2. Главният мениджър е подчинен на и се назначава от Президента на БФБаскетбол.

    3. Решенията на Главния мениджър, с изключение на тези по чл.41.3, подлежат на контрол от УС на БФБаскетбол;

    4. Главният мениджър се отчита пред УС на БФБаскетбол и Общото събрание на клубовете и носи пълна финансова отговорност за средствата постъпили в сметката и касата на НБЛ.

    5. Спортният директор на НБЛ отговаря за администрирането на НБЛ и комуникацията с клубовете.

    6. Кореспонденцията между официалния електронен адрес на НБЛ и официалния електронен адрес на БК се счита за официална кореспонденция.



III. ПРАВО НА УЧАСТИЕ

  1. Право на участие в НБЛ имат мъжки БК, които са членове на БФБаскетбол и отговарят на следните условия:

    1. Имат бюджет от минимум 250 000лв. за сезона;

    2. Заявят лицензирана за НБЛ от Комисията по материално-техническата база спортна зала за провеждане на домакинските си срещи. При липса на такава в населеното място БК може да заяви за провеждане на домакинските си срещи лицензирана за срещи от НБЛ спортна зала в друго населено място.

    3. В срок до 5 август 2013г. представят в БФБаскетбол официална заявка за участие в НБЛ по образец, подписана и подпечатана от лице, което има право да представлява клуба, посочено лице за контакти и E-mail за официална кореспонденция; Клубовете, които не са участвали през миналата година в НБЛ внасят в същия срок и 5000лв. като първо плащане от вноската си за членство в НБЛ.

    4. В срок до 15 септември 2013г. преведат по банков път на сметката на НБЛ сумата, необходима до попълването на вноската за членство в НБЛ до размер на 25 000лв.

    5. Вземат участие през спортно-състезателната 2013/2014г. поне до края на етап междуобластно първенство минимум със следните представителни отбори в ДП за подрастващи - възрастови групи 10г, 12г, 14г. + един отбор 16 или 18 годишни.

    6. Нямат финансови задължения към ФИБА, ФИБА Европа и/или БФБаскетбол, нито към треньорите, работещи по писмен договор с БК.

    7. В предвидените от тази наредба срокове е картотекирал поне минималния брой състезатели и треньор, необходими за участие в първенството на НБЛ.


IV. ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА КЛУБА – ДОМАКИН

  1. ОБОРУДВАНЕ В ЗАЛАТА

БК домакин е необходимо да осигури в лицензираната от Комисията по материално-техническата база спортна зала:

    1. Изправни технически съоръжения по изискванията на официалния състезателен правилник.

    2. Размери на таблата 180см (+3см) в хоризонтална и 105 (+2см.) във вертикална посока. Долните и страничните ръбове на таблата да бъдат обезопасени с тапицировка по изискванията на официалния състезателен правилник и приложенията му.

    3. Монтирани на таблата специални чупещи се обръчи, които поддават свободно при пряко натоварване върху тях по изискванията на състезателния правилник.

    4. Резервно баскетболно табло от подходящ прозрачен материал с чупещ се ринг, съгласно изискванията на Официалния състезателен правилник, готово за монтаж.

    5. Летва за измерване височината на баскетболните рингове.

    6. Информационно електронно табло отчитащо времетраенето низходящо от 10 мин. kъм 0 мин.

    7. Уред за 24 сек. стопиращ се отделно от информационното табло с 4 или 2 монитора, отчитащи периода низходящо от 24 сек. към 0 сек., както и от 14 сек. към 0 сек. (във връзка с новите баскетболни правила) и поставени по изискванията на състезателния правилник.

    8. Оборудване с най-малко два подчертано различни сигнала с много силен звук по изискванията на чл. 3.4.3 от състезателния правилник.

    9. Радиоуредба с микрофон;

    10. Табелки за броя на нарушенията на състезателите и сигнални показатели за отборните нарушения, отговарящи по изисквания и размери на състезателния правилник.

    11. Стрелка-показалец за алтернативно притежание на топката.

    12. Постоянна интернет връзка на масата на статистиците;

    13. Компютър с инсталиран статистически софтуеър и принтер.




  1. БАСКЕТБОЛНИ ТОПКИ

    1. БК домакин е задължен да предостави на гостуващия отбор най-малко три (3) отговарящи на изискванията на официалния състезателен правилник и годни за разгряване и игра еднакви баскетболни топки марка „Спалдинг”, модел TF-1000.

    2. За провеждане на тренировка на гостуващия отбор, БК домакин е задължен да осигури най-малко шест топки лицензирани от БФ Баскетбол, от модела, който ще бъде използван в официалната среща.

    3. В случай че „Спалдинг” предостави на БК количка за топки, БК е длъжен да я постави на центъра на терена по време на официалното загряване преди срещата и на полувремето.




  1. РЕЗЕРВНА СКАМЕЙКА И ЗАПАЗЕНИ МЕСТА

    1. БК домакин е задължен да предостави на участващите отбори по 14 седящи места, находящи се в зоната на отборната скамейка за: старши треньор, треньор, до пет души ръководство или придружители на отбора, като: ръководител, лекар и др. и до седем редовни резервни състезатели, записани в състезателния протокол. За лицата заели места на резервната скамейка, носи отговорност ст. треньора на отбора.

    2. Спортните зали, в които зад резервната скамейка на гостуващия отбор има трибуна за зрители – на първите три (3) реда задължително, а по преценка на дежурния представител (главен съдия) до пет (5) реда, не се допускат зрители и редовете се охраняват от униформена въоръжена охрана на МВР или от лицензирана охранителна фирма. Освободените редове могат да се ползват единствено от лица или привърженици, посочени от ръководството на гостуващия отбор. Това изискване се отнася и за спортните зали, в които са монтирани защитни козирки над отборите.

    3. БК домакин е задължен да осигури:

а) минимум 20 отделени VIP места на трибуната с осигурена минерална вода, които да бъдат ползвани от Председателите и членовете на управителните органи на БФБаскетбол и участващите в срещата клубове. За тези гости БК домакин е длъжен да осигури на полувремето VIP зона, по възможност отделно помещение.

б) минимум 10 места за журналисти, които да са разположени така, че да дават възможност на журналистите да получават копия от статистическите доклади на полувремето и след мача;

в) място на посочен от гостуващия отбор оператор за заснемане на срещата, като записът може да се ползва единствено за клубни цели или за предоставяне на БФ по баскетбол.


  1. ПРОВЕРКА НА ДОКУМЕНТИТЕ ПРЕДИ СРЕЩАТА

За провеждане на срещите НБЛ БК домакин е задължен най-късно 30 мин. преди началния час на срещата да осигури на секретарската маса:

а) официалните представители на участващите отбори за представяне на тимов лист, състезателни карти, отборен списък на лицензираните състезатели и документите за периодичен и предсъстезателен преглед;

б) секретарския апарат за представяне на лицензите, издадени от СЪДИЙСКА КОМИСИЯ КЪМ БФБ;

в) отговорникът на въоръжената униформена охрана на МВР за съгласуване на разстановката и изискванията;



г) деж. лекар за представяне на заповед – назначение, която до завършване на срещата остава на разположение на дежурния представител и за проверка на документите за периодичен и предсъстезателен преглед.


  1. СЕКРЕТАРСКИ АПАРАТ

    1. БК домакин е задължен да ползва единствено утвърдените от СЪДИЙСКА КОМИСИЯ КЪМ БФБ и притежаващи лицензионна карта лица за секретарския апарат: секретар, времеизмервач, времеизмервач на 24те секунди, помощник секретар и информатор облечени с еднакво облекло – (ризи, фланелки, якета, анцузи или др.). В случай че има предоставено облекло от НБЛ, то секретарския апарат трябва да е облечен с него.

    2. За дейността на секретарския апарат и стриктното изпълнение на задълженията им се упражнява контрол от дежурния представител на БФБаскетбол.

    3. Назначаването, ръководството и контрола върху дейността на секретарския апарат е в правомощията на СЪДИЙСКА КОМИСИЯ КЪМ БФБ и МСК, но за уведомяването им за промени в часа, датата или спортната зала носи отгоровност БК домакин.




  1. ИНФОРМАТОР

    1. По време на среща от НБЛ радиоуредбата в залата е допустимо да се ползва единствено от назначения информатор за текуща информация на публиката.

    2. Информаторът няма право по време на периодите и интервалите от играта (включително и при спряно време за игра) да отправя призиви, да прави оценки на съдийски решения или на поведението на длъжностни лица или състезатели и др.



11. ДЕЖУРЕН ЛЕКАР

11.1. БК домакин е задължен да осигури дежурен лекар на състезанието, назначен със заповед на медицински център по рехабилитация и спортна медицина “Диана Спорт", диспансерите по спортна медицина, отделенията и кабинетите по спортна медицина в държавните здравни заведения, а където няма такива от останалите държавни или частни здравни заведения. Назначените дежурни лекари проверяват медицинските прегледи на участниците в състезанието, включително и съдиите, които трябва да бъдат извършени съгласно изискванията на Наредба №8 от 18.03.2005г. на МЗ.

11.2. За дежурно медицинско лице на състезанието не може да се назначава лекар на отбор – участник в същото състезание.

11.3. При неявяване на назначен със заповед дежурен лекар – срещата не може да започне.

12. ОХРАНА

    1. БК домакин е задължен да спазва всички изисквания на Закона за опазването на обществения ред при провеждането на спортни мероприятия.

    2. БК домакин е задължен да обезпечи по договор униформена въоръжена охрана от МВР или лицензирана охранителна фирма, чиито представител да завери официалния протокол.

    3. БК домакин е задължен да уведоми писмено съответната дирекция на полицията или лицензираната охранителна фирма не по късно от 48ч. преди срещата за:

  • мястото, времето и отборите, които ще играят;

  • очаквания брой зрители от отбора-домакин и гостуващия отбор;

  • броя за отпечатаните покани и билети, пуснати в продажба или раздадени безвъзмездно;

  • броя на служителите, ангажирани в проверката на документите за достъп до спортното съоръжение.

    1. БК носи отговорност за осигуряването на безопасността на състезателите, треньорите и другите, придружаващи отборите лица, дежурния представител, съдиите и представителите на БФБ на територията на града-домакин, съгласно изискванията на Закона за опазване на обществения ред при провеждане на спортни мероприятия(ЗООРПСМ).

    2. Всеки БК, участващ в НБЛ трябва да определи за придружител на феновете на своя отбор отговорник, който се ползва с авторитет сред тях. Придружителите трябва да предприемат мерки съгласно чл. 17 ал.2 от Закона за опазване на обществения ред при провеждане на спортни мероприятия (ЗООРПСМ).

    3. При неявяване на униформена въоръжена охрана от МВР или от лицензирана охранителна фирма или недостатъчна охрана – официалното представяне на отборите и срещата може или не може да започне по преценка на старши съдията, в зависимост от условията и обстановката в залата.

    4. Ако според старши съдията срещата не може да започне поради недостатъчна охрана, дежурният представител има право да задължи БК домакин да осигури допълнителна охрана, която трябва да се яви в залата в срок до 30мин. след обявения начален час на срещата.




  1. СТАТИСТИКА И ПРЕДОСТАВЯНЕ НА ДАННИ И СНИМКИ НА КЛУБА

    1. БК домакин е задължен да осигури водене на теренна компютърна статистика на игровите показатели, одобрена от БФБаскетбол на срещите от първенството.

    2. В случай че има предоставено облекло от НБЛ, то статистиците трябва да са облечени с него.

    3. Копие от статистическия протокол в три екземпляра да се предоставя на полувремето и след завършването на срещата на дежурния представител и на участващите отбори, както и на всички представители на средствата за масова информация, които изявяват желание.

    4. Статистическите данни се изпращат по електронната поща на БФБ най-късно 30 мин. след края на срещата.

    5. БК домакин е задължен да осигури постоянна интернет връзка, подходяща за компютърната статистика в залата.

    6. Най-късно 10 дни преди първенството и при всяка нова картотека БК е длъжен да предостави в БФБ следните данни за отборите си от, необходими за официалната интернет страница на НБЛ, както и за други рекламни и промоционални инициативи на НБЛ:

- снимка на отбора в официален екип;

- индивидуални портретни снимки на играчите в официален екип

- индивидуални портретни снимки на треньорския щаб;

- попълнени форми по образец с информация за отбора;

- кратка история на клуба;

- логото на отбора в добра разделителна способност.




  1. ЗАСНЕМАНЕ НА СРЕЩАТА НА DVD

    1. БК домакин е задължен да осигури запис на DVD носител на всяка среща от НБЛ;

    2. Записът на DVD трябва да обхваща периода от началото на официалното представяне на отборите и съдиите преди срещата до окончателното напускане на терена и пространството около него на участниците след приключване на срещата.

    3. Допуска се прекъсване на видеозаписа по време на интервала между втора и трета част.

    4. Видеооператорът задължително трябва да заснеме всички инциденти и дисциплинарни прояви, случили се включително в интервалите или след завършване на срещата, но в описания по-горе период.

    5. Когато в официалния протокол е запазено правото за подаване на контестация и/или при допуснати дисциплинарни прояви, отразени в т.10 от доклада на деж. представител (гл. съдия), записът на срещата, независимо на какъв електронен носител е направен се предава незабавно в срок до тридесет (30) мин. след завършването на срещата на деж. представител, който е задължен да го изпрати незабавно на БФБаскетбол по такъв начин, че да бъде получен в офисите на БФБаскетбол до 12.00ч. на следващия ден.

    6. Когато срещата се предава пряко по телевизията, с която БФБаскетбол има сключен договор за излъчване на срещите от НБЛ, на БК се разрешава да предаде този запис.

    7. В случаите на нормално завършила среща след приключване на срещата БК домакин е длъжен да качи копие от видеозаписа на срещата в определен формат (.avi) и резолюция на определен от БФБаскетбол сървър. Ъплоудът трябва да се осъществи не по-късно от края на деня (24:00 ч.).

    8. При поискване от БФБаскетбол на запис от срещата, БК домакин е длъжен да изпрати в срок от 24 часа копие на DVD в офиса на БФБаскетбол.

    9. Всеки БК има право да получи запис от всяка среща, като заплати на БФБаскетбол такса в размер на 20 лв.




  1. ОЗВУЧАВАНЕ

15.1. Озвучаването на залата с музика е задължително по време на загрявката, едноминутните прекъсвания и почивките между периодите на играта.

15.2. Не се допуска озвучаване на залата с музика по време на игра;

15.3. Не се допуска ползването от публиката на музикални инструменти, тромби, сирени и допълнителни тон колони за озвучаване от страната на съдийската маса и отборните скамейки.


  1. ТРЕНИРОВКА НА ГОСТУВАЩИЯ ОТБОР

    1. В зависимост от пристигането на гостуващия отбор БК домакин е длъжен да предостави на гостуващия отбор до 24 часа преди срещата най-малко 60 мин. за тренировка в състезателната зала.

    2. В случай, че отборите участници в предстоящата среща ползват състезателната зала за тренировки в последователни часове – отборът домакин ползва залата в първия час.

    3. При всички случаи тренировката трябва да бъде в удобен за гостуващия отбор час – за предишния ден 60мин. в периода 16-20ч., или в деня на срещата 60мин. в периода 9-12ч., освен ако по споразумение гостуващия отбор е съгласен да проведе тренировка в друг час или съобразно пристигането си не може да тренира в посочените часове.




  1. БИЛЕТИ И АФИШИ

17.1. БК са длъжни да организират платен вход за срещите от НБЛ в залата при продажба на билети с минимална единична цена 2 лева.

17.2. Въз основа на официална писмена заявка, постъпила до 36 часа преди началния час на срещата, БК домакин е задължен да предостави на гостуващия отбор входни билети до 10% от наличните седящи места в спортната зала, в която се провежда срещата с единична цена еднаква с тази за цялата публика.

17.3. БК са длъжни да разлепват на подходящите за целта места адекватен за населеното място брой афиши, предоставени от НБЛ преди всеки мач. (минимум 50бр.)


  1. СЪБЛЕКАЛНИ

БК домакин е задължен да осигури на гостуващия отбор и за съдиите самостоятелни съблекални с баня находящи се в сградата на спортната зала.
19. ТЕМПЕРАТУРА В ЗАЛАТА

19.1. Температурата в залата по време на среща от НБЛ не трябва да пада под 16Со;

19.2. Ако температурата падне под 10 Со срещата не може да започне или да продължи. В този случай се прилага чл.32.
20.ПОДСУШАВАНЕ НА ТЕРЕНА

БК домакин е длъжен да осигури за подсушаване на терена по минимум две деца облечени в еднакво облекло, а в случай, че НБЛ предостави определено облекло, то децата трябва да са облечени с него.


21. РАЗВЛЕЧЕНИЯ ЗА ЗРИТЕЛИТЕ НА ПОЛУВРЕМЕТО

21.1. БК домакин на среща от НБЛ е длъжен да осигури на полувремето на срещата някакво развлечение за зрителите с продължителност 10 мин. като игри с награди с публиката, изпълнения на артисти или танцьори (но не на мажоретките, които танцуват в другите интервали и едноминутни прекъсвания на срещата) или минимум 10 състезатели по минибаскетбол от своята школа, които да играят помежду си на терена.



21.2. БК домакин на среща от НБЛ е длъжен да организира игра с публиката на полувремето с награди от „Спалдинг” за всяка среща, за която е получил такива от НБЛ .


V. КАРТОТЕКИРАНЕ
22. ТРАНСФЕРНИ ПЕРИОДИ

22.1. Картотекирането на състезатели в НБЛ се извършва в три трансферни периода:

а) Първи период: преди началото на спортно-състезателната година, когато могат да бъдат картотекирани неограничен брой състезатели в определен ден и час, определен по споразумение между БК и НБЛ;

б) Втори период: след началото на спортно-състезателната година до първата среща от трети етап разменено гостуване на редовния сезон, когато могат да бъдат картотекирани неограничен брой състезатели, независимо дали са взели участие в настоящото държавно първенство в България или не. В случай, че някой клуб отложи първата си среща от трети етап разменено гостуване за по-късна дата, за краен срок за картотекиране се счита датата, обявена в наредбата за начало на трети етап разменено гостуване.

в) Трети период: до началото на етап плей-оф, когато може да бъде картотекиран само един допълнителен състезател роден след 31.12.1993г., който има право да играе за националния отбор на България.



22.2. Един състезател не може да бъде картотекиран последователно в повече от два български клуба за една спортно-състезателна година;
23. ЗАБРАНА ЗА КАРТОТЕКИРАНЕ

БК, които имат финансови задължения към ФИБА, ФИБА Европа, БФБаскетбол, НБЛ и/или към към треньорите, работещи по писмен договор с БК нямат право на картотекиране на състезатели до изплащане на задължението в пълен размер;


24. ДОКУМЕНТИ ЗА КАРТОТЕКИРАНЕ НА СЪСТЕЗАТЕЛИТЕ И ТРЕНЬОРИТЕ

24.1. Документите за картотекиране се представят от служител на БК, който носи отговорност за редовността на представените документи;

    1. За картотекиране на състезателите и треньорите в представителните отбори, БК е необходимо да представят:

      1. Опис на предоставените на федерацията документи за картотекиране в два екземпляра, които се подписват от представителя на БК, предоставил документите и служителят на НБЛ, който ги приема;

      2. Списък-формуляр в два екземпляра с всички данни, попълнени на пишеща машина или компютър, подписан и заверен с печата на БК.

      3. Декларация от БК, че няма дължими плащания към треньори за предходната състезателна година.

      4. Състезателна карта за състезателите и треньорска карта за треньорите, издадена от БФБаскетбол;

24.2.5. Снимка в цифров формат (jpeg) за състезателите и треньорите, които нямат състезателна или треньорска карта;

24.2.6. Удостоверение по образец, подписано от БК и състезателя и съответно треньора, което удостоверява срока на подписания договор между двете страни или декларация по образец за аматьор, подписана от състезателя или треньора, в случай, че той няма договор;

Всеки БК, който по някаква причина прекрати предсрочно договора си с някой състезател или треньор е длъжен в едноседмичен срок да уведоми писмено за това НБЛ;



24.2.7. Декларация, подписана от клуба, че всички състезатели са били картотекирани в предишен сезон в баскетболен отбор;

24.2.8. Разрешение от съответната национална федерация (Letter of clearance) за състезателите, чиято последна картотека е била в друга държава . Състезателят може да бъде картотекиран в сроковете по чл.22.1 и без да е получено разрешението от националната федерация, но то трябва да пристигне в офисите на НБЛ до 10 дни след картотекирането, като до получаването му състезателят няма право да упражнява състезателните си права;

24.2.9. Разрешение от БК, който държи трансферните права на състезателя, при преотстъпване на състезател, който има сключен договор с друг БК;

24.2.10. Разрешение за пребиваване в Република България, за състезателите и треньорите с националност от страна извън Европейския съюз, като:

а) ако състезателят или треньорът е професионалист е необходимо да се представи разрешение за работа на чужденец в Република България и състезателят да пребивава в страната законосъобразно през целия период на договора с БК;

б) ако състезателят или треньорът е аматьор – в периода, докато се състезава като аматьор трябва да пребивава в страната законосъобразно.

24.2.11. Разрешение за пребиваване в Република България, за състезателите и треньорите с националност от страна в Европейския съюз, като:

а) ако състезателят или треньорът е професионалист е необходимо да се представи Удостоверение за регистрация в НАП за гражданите в Европейския съюз;

б) ако състезателят или треньорът е аматьор – в периода, докато се състезава като аматьор трябва да пребивава в страната законосъобразно.


24.2.12. Декларация за картотекиране по образец, подписана от състезателя.
24.3. Състезателят може да бъде картотекиран в сроковете по чл.22.1 и без да е получено разрешението за дългосрочно пребиваване, но то трябва да пристигне в офисите на НБЛ до 30 дни след картотекирането, като до получването му състезателят няма право да упражнява състезателните си права. Чуждестранен треньор може да бъде картотекиран по всяко време, но след получването на разрешението му за дългосрочно пребиваване.
24.4. За да се смени статутът на един състезател с националност от страна извън Европейския съюз от аматьор в професионалист, не е достатъчно да се сключи договор между БК и състезателя, а е необходимо да се издаде и разрешение за работа на чужденец в Република България, както и той да да пребивава в страната законосъобразно през целия период на договора му с БК;

. Без издадено разрешение за работа, въпреки наличието на евентуален договор между състезател със статут на аматьор и БК, НБЛ ще третира състезателя като аматьор по отношение прилагането на чл.2 ал.4 от Правилника за състезателните и трансферните права.




  1. ТАКСИ ЗА КАРТОТЕКИРАНЕ

25.1. БК дължи такса за картотекиране в размер:

- 50 лева за всеки състезател;



- 100 лева за всеки треньор за НБЛ;

- 3 000лв. за старши треньор без необходимия лиценз;

25.2. 600лв за всеки състезател, който не е с българско гражданство (дължима на ФИБА Европа при картотекиране на всеки чуждестранен състезател).




25.3. Прогресивна такса за картотекиране на състезатели и треньори с националност извън страните от Европейския Съюз както следва:


за първи

състезател



за втори състезател

за трети състезател

за четвърти състезател

за пети и всеки следващ

състезател



500 лв.

1 000 лв.

2 000 лв.

4 000 лв.

8 000 лв.

За старши треньор

За помощник треньор









5 000лв.

10 000лв.












Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница