Българска кухня традиционни ястия



Дата15.08.2018
Размер31.4 Kb.
#78820
Българска кухня – традиционни ястия

Много от българските продукти и ястия са известни по  света. Нашата кухня и напитки имат свои фенове и сред най-изисканите гастрономи и дегустатори. Българското кисело мляко е индустрия, а Великата червена печена чушка - атракция. Човек, хапнал българска ябълка, разбира защо Ева е била изкусена с този плод.

Сред най-известните традиционни български ястия са: баница, таратор, шкембе чорба, шопска салата, туршия. А сред най-разпространените и обичани традиционни напитки са: айран, боза, ракия.

Тук ви представяме и няколко рецепти от традиционната българска кухня.



Таратор


Тарат̀ор е студена супа, характерна за българската кухня.

Тараторът се прави от кисело мляко, вода, ситно нарязана или настъргана краставица, олио или зехтин, сол, копър и счукан, пресован или нарязан на ситно чесън. Към тях по желание могат да се добавят счукани орехови ядки и оцет, ако млякото не е достатъчно кисело.

Прави се и вариант на таратора без кисело мляко — само с оцет и вода, както и т.нар. сух таратор, който се прави без вода, само с кисело мляко (най-често добре изцедено, за да се сгъсти). Подобна е рецептата на зимната салата Снежанка, която се прави с изцедено кисело мляко и кисели или пресни краставички.

Приготвянето се състои в смесване на продуктите и разбъркване.

Баница



Продукти: 1/2 кг готови кори, 125 гр масло; за плънката - 1 чаена чаша настъргано сирене, 4 яйца, 1 чаена чаша кисело мляко, 1/2 чаша газирана вода.

Намазваме тавата с олио и слагаме един лист от корите. Поръсваме го с разтопено масло и върху него нареждаме следващите кори, които също поръсваме с масло и плънка, приготвена от разбитите яйца, смесени с настърганото сирене и киселото мляко. Най-горната кора поръсваме с последното яйце, разбито с газираната вода. С остър нож разрязваме банизата на парчета и я печем четвърт час в силна фурна. Изваждаме я и наливаме останалото масло там, където е минал ножът. Печем още десетина минути или докато баницата стане златиста.

Шопска салата



Продукти: 5-6 домата, 1 глава лук, 1 краставица, 1 чушка, 2 суп. лъжици олио, 1 суп. лъжица оцет, 300 гр настъргано сирене, цели листа от магданоз, сол

Нарязаваме на кубчета доматите и обелената краставица. Прибавяме нарязаните на тънки ивици чушки и лука, нарязан на ситно. Посоляваме на вкус, разбъркваме и добавяме олиото и оцета. Разпределяме салатата в 4 чинийки и във всяка сипваме от настърганото сирене, което оформяме като пирамида. Украсяваме с листата от магданоз.

Шкембе чорба




Продукти: 1/2 телешко шкембе, 1 кафеена чашка прясно мляко, 1 глава чесън, смлян черен пипер, сол, оцет, червен пипер.

Внимателно почистваме шкембето, особено онези части, които са надиплени - те се остъргват с нож и се измиват обилно. Ако шкембето е леко запарено, накисваме го във вода с малко оцет. ЗА да се запазят хранителните качества на шкембето, поствяме го, както е цяло, в тенджера с вряща вода. Варим дълго, докато шкембето започне да омеква. После го изваждаме, оцеждаме го и го нарязваме (най-добре с ножица) на малки парченца. Прецеждаме бульона и връщаме в него нарязаното шкембе. Правим застройка от прясното мляко, слагаме сол и черен пипер на вкус, а отделно счукваме чесъна, който смесваме с оцет. Всеки сам слага в чинията си допълнителните подправки - чесъна и черния пипер.


Боза


Продукти: вода - 5 л. ,брашно - 2 ч.ч. ,захар - 2 ч.ч. ,закваска (боза) - 1 ч.ч. За закваската: брашно - 1-2 с.л. ,вода (хладка) - 1 ч.ч. ,захар - 1 с.л.

Брашното се препича до бледорозово, като се внимава се да не прегори (бърка се по време на печенето). Разтваря се в малко хладка вода. Така получената смес се изсипва в съда с останалото количество вода и се поставя на огъня. Добавят се двете чаши захар и се бърка, докато заври. След завирането продължамва да се бърка в продължение на 5-6 минути. Оттегля се от огъня, охлажда се и след това се досипва или 1 чаша боза, или 1 чаша от предварително приготвената закваска. Съдът се държи 2-3 дена на топло да ферментира, след което се налива в бутилки и се съхранява в хладилник.

Забележка: Прибавяната към основната смес чаша боза или закваска може да се замени с 6-7 леко навлажнени и натрошени филии от черен хляб или сухар или 6-7 супени лъжици хлебно тесто (с мая). Имаме основание да предполагаме, че би могла да се използва като прибавка малко мая, размита с вода и лъжичка захар и оставена да ферментира.

Приготвяне на закваската:



Препеченото брашно се размива във водата и се прибавя захарта. Оставя се на топло 2-3 дни да шупне, като отвреме-навреме леко се разбърква.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница