Българска социалистическа партия инициатива за учредяване на ляво крило в бсп



страница1/6
Дата26.09.2017
Размер0.87 Mb.
#31017
  1   2   3   4   5   6


БЪЛГАРСКА СОЦИАЛИСТИЧЕСКА ПАРТИЯ

ИНИЦИАТИВА ЗА УЧРЕДЯВАНЕ НА ЛЯВО КРИЛО В БСП
Стенографски протокол

КОНФЕРЕНЦИЯ “115 ГОДИНИ БСП – СЪВРЕМЕННО СЪСТОЯНИЕ, ПРОБЛЕМИ И ПЕРСПЕКТИВИ”

12 август 2006 г. – Къща-музей

на Димитър Благоев – Дядото

София
СЪДЪРЖАНИЕ


ОТКИВАНЕ …………………………………………...3

Председателстващи Янаки Стоилов,

Димитър Генчев

Янаки Стоилов …………………..3, 82, 86, 90, 91, 92

Емил Костадинов ……………………………………16

Красимир Премянов …………………………………21

Илия Божинов ………………………………………..25

Павел Писарев ……………………………………….33

Донка Михайлова ……………………………………37

Иван Генов …………………………………………...40

Андрей Пантев (писмено изказване) ……………..43

Николай Петев ………………………………………48

Александър Лилов ………………………………….50

Искра Баева ………………………………………….54

Михаил Ангелов …………………………………….56

Димитър Генчев …………………………………….58

Боян Киров ………………………………………….62

Ивка Цакова …………………………………………67

Надя Живкова ……………………………………….72

Веселин Найденов (Манифест на лявото крило)...74

Игнат Минков ……………………………………….79

Александър Благоев ………………………………..86

Димитър Попов ……………………………………..87

Бончо Карастоянов ………………………………...88

Иван Илиев ……………………………………….…89

Костадин Узунов …………………………………...91

ЗАКРИВАНЕ ………………………………………..93
(10,10 часа)
ЯНАКИ СТОИЛОВ:

Уважаеми другарки и другари,

Госпожи и господа,

Днешната конференция – “115 Българска социалистическа партия – съвременно състояние, проблеми и перспективи”, е организирана от Инициативен комитет, в който участват: Добрин Спасов, Емил Костадинов, Нешка Робева, Николай Петев, Павел Писарев, Илия Божинов, Красимир Премянов, Петко Тодоров, Георги Божинов, Виолета Гиндева, Александър Лилов, Никола Койчев, Димитър Генчев, Иван Генов, Боян Киров, Златко Златев, Димитър Гъндев, Никола Инджов, Върбан Тодоров, Стефан Груев, Панко Анчев, Иван Ганев, Дилян Дамяновски, Тодор Канев, Димитър Димитров.

Тук присъстват членове на Висшия съвет на Българската социалистическа партия, народни представители от Коалиция за България, председатели на общински и партийни съвети и главно социалисти, които стоят на леви позиции в БСП. Това събиране заявява необходимостта от левица, от ляво крило в Българската социалистическа партия. В хода на дискусията ще бъде представен манифест на левицата в Българската социалистическа партия.

Сто и петнайсет години са дълъг път, през който Българската социалистическа партия преминава през различни периоди и изпитания. По своя път БСП има трайни, преходни ориентири – стремежът към социална справедливост и изкореняване на бедността, отстояване на интересите на трудовите хора. Историята на Българската социалистическа партия е неразривно свързана с борбите за национална независимост, срещу експлоатацията и фашизма, със социалистическия градеж на страната. Благодарение на дълбоките си исторически корени и на своята идейно-политическа промяна БСП се запази като основна политическа сила и след рухването на държавния социализъм.

Наред със своите достойнства и добри традиции, нашата партия е наследила и политически рефлекси, които често й пречат. Всяко ръководство, докато е на върха, получава общо взето безусловна подкрепа от партията, а след като се оттегли или бъде свалено, върху него се стоварва цялата отговорност за неблагополучията.

Ние се опитахме да преодолеем този рефлекс. В годините на прехода настъпиха дълбоки социално-икономически разделения, които засягат социалната база на БСП. В партията са се оформили относително устойчиви различия по идеен, професионален, геополитически и други признаци. Това обяснява защо в БСП, както и в другите големи демократични партии съжителстват, конкурират се и надделяват различни политически тенденции.

Проблемът е как при съществуването на разнообразие партията да остане единен политически и морален организъм. Лявомислещите социалисти са много, за да не кажа преобладаващата част от партията. Разбира се, ние живеем в материален свят, в който административните длъжности и облагите карат мнозина да се въздържат публично и категорично да изразяват своята позиция.

За друга значителна част от най-ляво настроените членове на БСП чувството на партийна дисциплина, формирано през изминалите десетилетия, надделява над техните идейни убеждения.

Независимо от всичко това, ние, инициаторите на днешната конференция, смятаме за свой дълг пред българското общество и пред Социалистическата партия да изразим нашата позиция по състоянието, проблемите и перспективите на БСП. Готови сме да отговорим на критиките, да устоим на хулите.

Мнозина вероятно ще ни запитат – защо сега, след като в момента няма политическа или друга криза и сме малко преди президентската изборна кампания, предприемаме тази инициатива?

Няколко са причините за това.

Вече се навърши една година от избора на правителството, което е достатъчно време, за да се анализира и оценява неговата дейност. Предстои предлагане и обсъждане на данъчната и бюджетната политика за следващата година, от която до голяма степен ще зависи обликът на управлението до края на мандата.

Напоследък се създават нови леви и патриотични организации, които се опитват да запълват политическата празнота, освободена от одесняването на БСП. Ние се опитваме да спрем този “кръвоизлив” като казваме истината за състоянието и предлагаме съвременна лява политика.

Сегашните проблеми на БСП не са от днес и отвчера. През последните 8-9 години БСП отива все по-надясно. В периода на управлението обаче това се откроява все по-ясно и с критична острота, като засяга освен партията и цялата нация. Затова сега бием камбаната. Все още можем да променим курса на политиката, без да претърпим тежки загуби.

В какво се изразява одесняването на БСП?

Социализмът като историческа цел и перспектива за ново общество изчезна от лексиката на ръководството и от характеристиката на БСП. Използването на лява фразеология преди избори и провеждането на дясна политика в управлението става траен синдром. Производството на множество политически документи не може да прикрие нито лицемерието, нито управленската недостатъчност на такава политика.

Изборните резултати на БСП и коалициите, в които тя участва от 1997 до 2005 г., показват две неща: значителен спад в сравнение с първата половина на 90-те години и електорална стагнация след това.

След напускането на властта през 1997 г. досега, резултатите не БСП се движат в диапазон от 150-200 хиляди гласа, като през първата половина на посочения период спадат под 1 милион, а през втората – значително го надхвърлят. Тези резултати се съпровождат с последователно намаляване на общия брой на избирателите в България и на избирателната активност. Следователно с такава политика, независимо дали е в опозиция или в управление, БСП не е в състояние значително да разшири влиянието си сред избирателите.

Реалната политика на БСП в редица случаи се разминава с интересите и очакванията на нейната социална база. Ако БСП не отговори на очакванията на хората на труда, на бедните и онеправданите, няма да може дълго да се разпростира в левия политически спектър.

Тук не става дума само за доходите. Пита се – кого предимно подкрепя БСП – потребителите на услуги, на ток, парно, вода и пр., или монополистите, в повечето случаи чужди или частни, които ги предоставят? Не се ли превръща приватизацията от средство за повишаване на икономическата ефективност в средство за извличане на користни изгоди и в бягство на държавата от социалните отговорности?

Могат да се задават и други подобни въпроси, но ръководството на БСП обикновено упорито ги заобикаля.

От масова и парламентарна партия БСП все повече се превръща в електорална партия, в която партийните организации и представителните партийни органи играят все по-малка роля при формирането на политиката и контрола върху нейната реализация.

Допълнителен фактор за одесняването на БСП е участието й в сегашната тройната коалиция. Но повечето, подчертавам, и то главните причини за това се намират в самата нея. Всичко това създава опасност за изборен неуспех или провал на БСП в следващите парламентарни избори и за развитие на идейна, политическа, организационна и кадрова криза в партията.

Отслабването на политическите партии и в частност на БСП отваря широко пространство за изява на десни популистки движения и лидери. Все още е възможно, ако БСП коригира своята политика, да завърши успешно парламентарния мандат и да продължи да има решаващо участие във властта, както това направи Социалистическата партия в Унгария. Или напротив, ако не се върне към предизборните си ангажименти и не извърши промяна в провежданата от предишните правителства политика, тя може да претърпи изборна катастрофа, както това стана със социалдемократите в Полша.

Тези са причините, които стоят в центъра на днешната конференция – да изразим тревогата си от състоянието и тенденциите в развитието на БСП, да заявим позицията си на лявомислещи хора в партията и сред нейните избиратели. Ние не само критикуваме, но и търсим решение на поставените въпроси. С днешното събиране даваме сигнал за необходимостта от формиране на левица, на ляво крило в Българската социалистическа партия.

Каква е нашата визия за България?

Ние споделяме националната цел и усилията на сегашното управление България да стане член на Европейския съюз от 1 януари 2007 г. България обаче все още не е формирала ефективна национална политика за отстояване на своите интереси като член на Европейския съюз. За това пречат както недостатъчната подготвеност на част от управляващите, така и користните интереси на политици, които поставят собствените си интереси над националните.

Ние се застъпваме за провеждане на политика за индустриална и постиндустриална модернизация на страната - технологична, инфраструктурна и пр., и за създаване на общество на знанието, за икономически растеж 6-8% годишно.

Ние се стремим към преодоляване на бедността в България през следващите 5-10 години, към постигане на жизнено равнище и качество на живот, съизмерими с тези в Европейския съюз, и особено с тези в новоприетите членове на съюза.

Ние искаме сигурност за българските граждани, за живота, здравето и тяхното имущество; прелом в борбата с организираната престъпност и корупцията на всички нива и във всички случаи, включително в среди на управляващата коалиция и на БСП.

Ние сме за провеждане на пробългарска, проевропейска и мирна политика. Българското военно участие извън страната е допустимо само в съответствие с международните норми, след решение на Съвета за сигурност на ООН и в рамките на НАТО.

Ние сме за активизиране на балканската политика на България, за сътрудничество със Съединените американски щати, поради тяхната лидираща геополитическа и технологическа роля в света; за сътрудничество с Русия, поради културно-историческата ни близост, както и поради нейното значение за осигуряване на енергийни източници за България и за стабилността в евразийската зона; за сътрудничество с Китай, поради засилването на неговите икономически възможности и ключова роля във формирането на многополюсен свят.

Каква е нашата позиция по основни актуални въпроси на политиката и управлението?

За правителството.

Получените изборни резултати в решаваща степен определят формулата на управлението – тристранната коалиция. Отделен въпрос е, че БСП се оказа неспособна да убеди по-голям брой избиратели, че е носител на промяна на досегашната политика, което й попречи да постигне поставената изборна цел.

Освен това вместо да придобие подчертано национален облик, изпълнителната власт се разпредели по квотен признак, който вместо да засили взаимния контрол между управляващите, води до партийни злоупотреби с властта. Политиката на правителството често поражда песимизъм и примирение, което може да прерасне в открито недоволство. Засега то е правителство на външната политика, на присъединяването ни към Европейския съюз. Съсредоточаването само върху тази национална задача обаче е недостатъчно, защото правителството не приключва своята дейност с приемането ни в Европейския съюз и трябва да решава всички други належащи въпроси за българските граждани.

След приемането ни в Европейския съюз дори ни очаква ново повишаване на цените; нови разходи на Държавния бюджет, които в началото дори ще надвишават средствата, които ще влязат в България по различни програми; нова емигрантска вълна.

Трябва да е ясно, за да се избегнат всякакви спекулации, че левицата в БСП не подлага на изпитания стабилността на правителството и не отслабва позициите на БСП в него. Не бива обаче всяка претенция, дори критика към правителството да се представя като атака срещу него. Нашето отношение към правителството може да се изрази с две думи – подкрепа и критика.

Ние подкрепяме активната дейност за приемане на България в Европейския съюз от 1 януари 2007 г., усилията за поддържане на политическата и финансовата стабилност на страната, опитите за намиране на решение на някои социални проблеми, например за по-добро осигуряване на майчинството, за концентриране на социалното подпомагане върху действително нуждаещите се и др.

Ние изразяваме критично отношение към:

- подмяната на обявената предизборна политика на доходите и заместването й с досега практикуваната от предишните правителства;

- голямото и неколкократно увеличение на цените на електро- и топлоенергията, на транспорта, което изпреварва номиналното увеличаване на заплатите и пенсиите. Дори вследствие на нарастване на дохода с 5-6%, хиляди хора отпадат от системите за социално подпомагане и губят много повече средства от тези, които са получавали досега;

- задълбочаването на проблемите в здравеопазването, което става все по-трудно достъпно за мнозинството от хората;

- липсата на прелом в борбата срещу организираната престъпност и корупцията;

- поддържането на значителен бюджетен излишък.

Ние настояваме за:

- оценка в началото на 2007 г. на резултатите от досегашното управление на тройната коалиция и за съсредоточаването на правителството върху вътрешната политика и върху изпълнението на предизборните ангажименти.

Предстоящата година, в която се преполовява мандатът на упра влението, ще е решаваща за неговата съдба. Не са достатъчни декларациите, че БСП ще изпълни своите предизборни ангажименти до края на мандата. Освен да се каже, това трябва да се докаже чрез определяне на вида и времето на основните управленски решения, включително чрез Държавния бюджет за следващата година.

Настояваме също за:

- осигуряване на по-голям дял от брутния вътрешен продукт за увеличаване на средствата за здравеопазване и нарастване на доходите;

- обединяване на усилията на държавата и общините за поддържане на осезаем годишен темп на растеж на доходите в бюджетната сфера, а оттук косвено и в реалния сектор;

- значителни инвестиции в образованието и науката както от страна на държавата, така и на бизнеса;

- решаване на двата основни въпроса на голяма част от пенсионерите и на хората в предпенсионна възраст - промяна на пенсионните коефициенти, за да се доближи размерът на пенсиите за една и съща работа и длъжност, независимо от времето на пенсиониране, и за гъвкава система, която да позволи пенсиониране при минимален недостиг на някои от изискванията;

- определяне на национални приоритети в определени отрасли на икономиката;

- активна и навременна подкрепа за земеделските производители;

- създаване от държавата на система за проектно подпомагане на общините и дребните производители за ефективно усвояване на европейските фондове;

- нарастване на административния капацитет, но не чрез продължаващо увеличаване и раздробяване на административните структури, а чрез засилване на контролните функции на държавата и професионалните организации;

- засилване на контрола върху изпълнението на приватизационните и концесионните договори и върху обществените поръчки;

- обсъждане на възможността да се изземва не само имуществото, придобито от престъпна дейност, но и това в значителни размери, ако то не съответства на размера на платените данъци за продължителен период;

- прозрачност в управлението и преустановяване на злоупотреби с властта, някои от които, наред с другите отрицателни последици, носят и рискове от етническо напрежение и противопоставяне.

За президентските избори.

Ние подкрепяме кандидатурата, зад която застава БСП – тази на Георги Първанов, като настояваме партията публично да формулира очакванията си към президентската институция и към бъдещата дейност на президента. Освен общите изисквания, които Конституцията поставя пред президента, БСП и самият президент трябва да убедят отново левите избиратели, че това е техният кандидат. Това е особено важно за мотивацията в изборната кампания. Ние ще работим активно за спечелването на президентските избори.

За съвместните военни съоръжения със САЩ и за Ирак.

Настояваме тези съоръжения да не се използват за действия срещу трети страни. В тях да не се разполага ядрено оръжие и да не се извършват дейности, които могат да застрашат здравето на хората и околната среда.

Настояваме за изпълнение на предизборното обещание на БСП за прекратяване на военното участие в Ирак.

За царските имоти.

Пренебрежението към правото съпътства цялата нова история на България, което се отразява и върху проблема с т.нар. царски имоти. Характерно за конституционната монархия е разграничаването между имуществото на монарха, на короната, от това на съответната персона. Това разграничение у нас не е ясно проведено нито при придобиването, нито при отнемането на имуществото на Фердинанд и Борис.

Ние сме против това съдбата на коалицията да зависи от политическа сделка с царските имоти. Ние сме за юридически обосновано решение на въпроса с тези имоти. Последиците от обявяването на един акт за противоконституционен се решават от органа, който го е приел. Затова е необходимо приемането на закон от Народното събрание. Той трябва да предвиди условията и реда за възстановяване на личните и семейните имоти на Симеон Сакскобургготски и другите наследници и да постанови, че имотите на царското интендантство принадлежат на държавата.

Какво е състоянието на БСП и как да продължи нейното реформиране?

Одесняването на БСП през последните години се съпровожда със свръхконцентрация на партийна и държавна власт в ограничен кръг нейни ръководители. При това те принадлежат към една тенденция в партията, а някои от тях укрепват своето влияние чрез раздаване на постове в администрацията и в ръководните органи на търговски дружества с държавно и общинско участие.

БСП се отдалечава от своите традиционни избиратели, подвластна, както и другите партии, на капитала. Освен това значителна част от капитала в България е създаден чрез използване на властта, респективно чрез ограбване на обществото и държавата.

През последните години не са малко хората в центъра и по места, които покрай собствеността се опитват да приватизират и партията. Мнозина започват да гледат на партийните постове като на трамплин към бизнеса и към властта. Тези постове за тях са гаранция, че независимо от резултатите в управлението, няма да изпуснат лостовете за партийно влияние.

Стига се дотам, че точно партийни ръководители, които си осигуряват политическа подкрепа срещу предоставяне на административни и стопански длъжности, раздават оценки за политическа чистота. Призванието на БСП е да бъде основна сила за модернизацията на България и да изведе стотици хиляди български граждани от бедността, да осигури качествен и достоен живот на хората на труда. На всеки социалист трябва да е ясно, че без силна БСП не може да има силно нейно управление. Ако тя не се справи с тези задачи, ще загуби своето обществено предназначение и може да я сполети съдбата на десницата, в частност на СДС.

Доказателства за лява идентичност БСП трябва да даде освен със своите цели и политика и с начина, по който я формира и провежда. Затова ние настояваме за допитване по най-важните национални, местни и партийни въпроси. Предлагаме преминаване към смесена избирателна система. Обявяваме са за издигане на качеството на политическия живот, за преодоляване на посредствеността и корупцията сред политическия елит, за предимно професионални критерии при подбора на държавните служители и управлението на търговските дружества с държавно и общинско участие.

Левицата в БСП не подлага на изпитание организационното и политическото единство на партията. Тя отстоява автентичната лявост на Социалистическата партия. Тя е за обединяване на левите сили в партията, за да даде тласък за нейното развитие и реформиране, но не надясно, а наляво. Ние виждаме своето място сред левицата на Социалистическия интернационал и на Партията на европейските социалисти като достойни техни членове.

Ние ще се борим Българската социалистическа партия да бъде модерна партия на слединдустриалната епоха; лява - по своите ценности и политика; европейска - по своята ориентация и принадлежност; социалистическа - по своите традиции и историческа перспектива; българска – по национални цели и интереси.

БСП днес продължава да е най-голямата и авторитетна политическа сила в България, защото тя все още се възприема като партия на трудовите хора, тя има вековен опит в борбата за социална справедливост и в съграждането на България, тя успя навреме да започне своята модернизация в съответствие с новите реалности и с възможностите на информационната епоха, в глобализиращия се свят.

По този път трябва да продължим реформирането и развитието на партията. Нашият курс е ясен – курс наляво!

Благодаря ви. (Ръкопляскания.)

Сега можем да пристъпим към изказвания. Някои са заявили това желание предварително, други ще го направят сега. Моля изказванията да бъдат до пет минути, да се формулират ясни тези с кратки аргументи, за да могат всички желаещи от участниците в конференцията да вземат отношение.

ПРЕДС. ДИМИТЪР ГЕНЧЕВ:

Уважаеми другарки и другари, давам думата за изказване на Емил Костадинов.

ЕМИЛ КОСТАДИНОВ:

Уважаеми другарки и другари, от доста време си задавам въпросите, чиито отговори трябва да ми обяснят какво е да си ляв днес, защо оставаме неудовлетворени от лявостта на БСП.

Наом Чомски – един от тези, които твърдят, че действително съществуват граници на нашето познание, разделя научните въпроси на проблеми, които най-малкото съдържат потенциал да им бъде отговорено, и на мистерии, които не се поддават на отговор. Очевидно е, че въпросите, които аз си задавам, не принадлежат към втората категория.

Днес в цял свят много по-голям брой хора, отколкото преди, са изправени или поне са принудени да се сблъскат с най-фундаменталното деление на човешкото съществувание – свобода, справедливост и равенство, какво означават те и как биха могли да бъдат постигнати?

В същото време сякаш отказваме да приемем съществуването и упорития паразитизъм на бедността, докато някои констатират, че “икономическият ни растеж бележи стабилни показатели” и едва ли не охолството се е превърнало в начин на живот за мнозина.

Най-същностният критерий, който определя лявото, е свързан с отношението на хората към идеала за равенството. Заедно с идеалите за свободата и за мира, това е идеалът, който в най-голяма степен може да мобилизира социалните и политическите движения. Оттук нататък възникват редица въпроси, които не са леки, но според мен имат отговори, при това убедителни, въздействащи отговори. Ще изтъкна само два.

Идейно и интелектуално левицата приема, че живеем и ще живеем задълго в условията на либерална демокрация и пазарна икономика в български условия. Тогава как изглежда равенството при тези обстоятелства? Равенство – да, но възможно ли е то? Равенство в какво, между кого и въз основа на какви критерии? И второ, в условията на днешния все по-сложен и по-динамичен свят това никак не е достатъчно.

На второ място, ние често повтаряме, че живеем в условията на икономика на знанието, но обикновено спираме дотук. Днес вторият най-важен фундамент на лявото е отношението към развитието на човешкия потенциал, инвестирането в човешкия капитал безотлагателно. Пазарът прави безмилостен подбор на хората, но тяхното развитие не е негова грижа.



Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница