Българска социалистическа партия



Дата15.08.2018
Размер168 Kb.
#78984

БЪЛГАРСКА СОЦИАЛИСТИЧЕСКА ПАРТИЯ


НАЦИОНАЛЕН СЪВЕТ


ПРАВИЛНИК

за финансовата и деловодната дейност

в Българската социалистическа партия


І. ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. Този Правилник е приет в съответствие с чл. 49 от Устава на БСП и урежда организацията на работа по финансовата и деловодната дейност в БСП.
Чл. 2. БСП е юридическо лице, което се представлява от председателя на НС на БСП, съгласно чл. 1 от Устава на БСП. Той може да упълномощава други лица за извършване на определени действия.
Чл. 3. За целите на този Правилник в съответствие с действащото законодателство и чл. 19 (21) и чл. 25 (27) от Устава на БСП общинските партийни съвети и областните партийни съвети, а в градовете с районно деление районните партийни съвети и градските партийни съвети, се считат за поделения на партията. Те не са юридически лица.
Чл. 4. Поделенията по чл. 3:

а) имат свое седалище и адрес, които съвпадат с центровете на административно-териториалното делене на страната;

б) извършват политическа дейност в района, която е част от дейността на юридическото лице;

в) представляват се от председателя на общинския (районния), и/или председателя на областния (градския) партиен съвет;

г) общинските, районните и градските партийни съвети приемат структура, щат и бюджет, а областните партийни съвети – план-сметка за приходи и разходи;

д) областните и градските партийни съвети водят самостоятелно счетоводство и съставят годишен финансов отчет;

е) откриват и закриват при необходимост разплащателни сметки в банки;

ж) превеждат своевременно дължимите данъци и осигурителни вноски по фондовете на ДОО и ЗО и подават информация за заетите лица в териториалните поделения на Националната агенция за приходи;

з) регистрират се по регистър БУЛСТАТ;

и) сключват от свое име, за своя сметка и на своя отговорност договори с други физически и юридически лица след консултация с юрист и носят отговорност за изпълнение на задълженията си;

к) имат собствен печат;

л) задължително отчисляват и превеждат в указаните срокове определените им финансови средства за издръжка на централата.


ІІ. ИЗТОЧНИЦИ НА СРЕДСТВА В БСП
Чл. 5. (1) Източниците на средства на БСП се формират от собствени приходи и държавна субсидия, и съответстват на действащото законодателство в страната.

(2) Поделенията на БСП не могат да получават парични средства и имущество от физически и юридически лица и еднолични търговци поставящи ги в положение на зависимост от тях.


Чл. 6. Собствените приходи на БСП са от:

1. Членски внос.

2. Собствени недвижими имоти.

3. Издателска дейност, авторски права и ползване на интелектуална собственост, както и от продажба и разпространение на печатни, аудио- и аудиовизуални материали с партийно-пропагандно съдържание.

4. Дарения и завещания от физически лица до размери, определени в действащото законодателство.

5. Лихви по парични депозити в банки и други, съгласно Закона за политическите партии.


Чл. 7. (1)Членският внос се плаща от всички партийни членове в основната партийна организация или по изключение в общинския (градския) партиен съвет.

(2)Размерът, редът и начинът на неговото събиране, отчитане и разпределение се определят от НС на БСП.


Чл. 8. (1) По решение на НС на БСП народните представители социалисти могат да внасят в Националния, областните и в общинските съвети на БСП необходимите средства за осигуряване на дейността им, до размера на даренията разрешени по Закона за Политическите Партии.

(2) По решение на НС на БСП или на ОблС (ГС) могат да организират дарителски кампании сред членовете и симпатизантите на БСП за осигуряване на дейността им.


Чл. 9. (1) За специални и непериодични мероприятия - изборни кампании и други, се приемат и отчитат от съответните партийни органи отделни план-сметки, които са неразделна част от годишния финансов отчет на партията.

(2) Изпълнителното бюро на НС и/или Националният предизборен център на БСП приемат указания за набирането и изразходването на средства за изборните кампании.

(3) Националният съвет на БСП създава и води публичен регистър чрез интернет страницата на партията съгласно Закона за политическите партии, в който се вписват:

а) дарителите - физическите лица, видът, размерът, стойността и целта на направеното дарение или завещание;

б) разпоредителните сделки с движимо или недвижимо имущество, чиято стойност надхвърля 1000 лв.;

в) годишните финансови отчети и отчетите за предизборните кампании и друга публична информация, съгласно изискванията на закона.

(4) Организирането, функционирането на дейността на публичния регистър, поддържането, съхранението и архивирането на данните се осъществява от системен администратор, определен от Изпълнителното бюро на НС и от областните (градските) съвети на БСП.
Чл. 10. (1) Собствените приходи и държавната субсидия се изразходват за подготовка и участие в избори, за осигуряване работата на партийните структури, за организационни разходи по провеждане на мероприятия и за други присъщи за дейността на партията разходи, при спазване на единната бюджетна класификация на приходите и разходите, утвърдена от НС на БСП. (Приложение № 1)

(2) Първостепенен разпоредител с финансите на партията е председателят на НС на БСП. Той ежегодно предлага на НС на БСП да се преразпределят бюджетни средства в изпълнение на чл. 49 от Устава.

(3) Председателят на НС и председателите на общинските (районните) и областните (градските) съвети или упълномощени от тях лица, членове на ИБ на съответния ръководен орган, отговарят за приходите, разходите и счетоводната дейност в БСП съгласно изискванията на Закона за политическите партии.
ІІІ. ОРГАНИЗАЦИЯ НА ФИНАНСОВО-СЧЕТОВОДНАТА ДЕЙНОСТ И УПРАВЛЕНИЕ НА СОБСТВЕНОСТТА
Чл. 11. (1) БСП организира текущата си финансово-счетоводна дейност и съставя годишен финансов отчет (ГФО) в съответствие с изискванията на Закона за счетоводството, приложимите счетоводни стандарти, утвърдената счетоводна политика и индивидуален сметкоплан.

(2) Отчетният период е календарната година.


Чл. 12. (1) Финансово-счетоводната дейност е следствие от специфичната дейност на партията като юридическо лице с нестопанска цел и териториалното разположение на поделенията на партията - общински и областни съвети.

(2) Счетоводната дейност в БСП се организира в централното управление - Национален съвет, областните и градските съвети на БСП.

(3) За осъществяване на финансово-счетоводната дейност в БСП, се използва единен счетоводен софтуер, съгласно решение на ИБ на НС на БСП и ОПКК.

(4) За разработването, внедряването и използването на единен счетоводен софтуер в БСП, се определя работна група от длъжностни лица, с участието на главния счетоводител, който дава методически указания на поделенията по чл. 3 и осигурява единна методология на счетоводните записвания.


Чл. 13. (1) Основните партийни организации водят касова книга с необходимите оправдателни документи, инвентарна книга и се отчитат на партийно събрание.

(2) Областните партийни съвети обобщават ГФО на общинските съвети и съставят ГФО на областта. Той включва всички отчетни данни за активи и пасиви, приходи и разходи на общинските партийни съвети и план-сметката на областния партиен съвет. ГФО се подписва от председателя на областния съвет и съставителя, и се подпечатва с печата на областния партиен съвет.

(3) Националният съвет на БСП съставя сборен годишен финансов отчет (ГФО ) на БСП, който включва ГФО на Националния съвет и ГФО на областните съвети.

(4) Градските съвети на БСП изготвят годишен финансов отчет на градската партийна организация. Той включва всички отчетни данни на пасивите и активите (приходите и разходите на районните съвети на БСП) и план – сметката на ГС на БСП. ГФО се подписва от председателя на ГС на БСП и съставителя и се подпечатва с печата на градския съвет на БСП.


Чл. 14. (1) За обща координация и съгласуваност между общинските партийни съвети, по предло­жение на председателя на областния съвет на БСП се определя лице, което съставя Годишния финансов отчет (ГФО) на областта.

(2) Съставителят на ГФО на областта може да бъде физическо лице или специализирано счетоводно предприятие. Когато съставителят на ГФО е физическо лице, то трябва да бъде в трудово или облигационно ( гражданско ) правоотношение с БСП.


Чл. 15. Лицето което съставя и подписва ГФО на областа, трябва да отговаря на посочените в Закона за счетоводството изисквания за образование, квалификация, професионален и действителен стаж.
Чл. 16. (1) При прекратяване на договорните отношения с лицето по чл. 14 счетоводната документация се предава на неговия приемник и/или председател на партийния съвет.

(2) Предаването и приемането на документите по ал. 1 се извършва от комисия определена от председателя на областния (градския) съвет на БСП, съгласно изискванията на Закона за счетоводството.


Чл.17. Ежегодно в срок до 31 март, в съответствие със Закона за политическите партии, Председателят на НС на БСП представя в Сметната палата годишния финансов отчет на партията за предходната година.
Чл. 18. (1) Лицата, които са съставили и подписали счетовод­ните документи и ГФО, носят отговорност за достоверността и законосъобразността на информацията в тях.

(2) Движението на счетоводните документи от момента на тяхното съставяне и/или получаване в общинските и областните партийни съвети до момента на унищожаването им се осъществява в съответствие със Закона за счетоводството и правилата за документооборота в БСП.



Чл. 19. Председателите на общинските (районните) и областните партийни съвети отговарят за своевременното съставяне и представяне на годишния финансов отчет на областта в НС на БСП, в определените срокове по чл. 20.
ІV. БЮДЖЕТ И ЩАТ НА БСП
Чл. 20. (1) Бюджетът на БСП включва бюджета на Националния съвет, на ОПКК и на общинските партийни съвети.

(2) Ежегодно в срок до 15 януари, основните партийни организации приемат и предават в общинския (районния) партиен съвет, финансов отчет за приходите и разходите за предходната година.

(3) Ежегодно в срок до 15 януари, общинските (районните) партийни съвети приемат: Отчет за изпълнението на бюджета за предходната година и структура, щат и бюджет за текущата финансова година.

(4) Ежегодно в срок до 30 януари, общинските (районните) партийни съвети представят в областните (градските) партийни съвети отчетите по т. 3 за обобщаване.

(5) Ежегодно в срок до 20 февруари, Областните (градските) съвети на БСП съставят и представят в Националния съвет на БСП Годишния финансов отчет (ГФО) на областта за предходната година и обобщен бюджет и щат за текущата финансова година.

(6) Ежегодно до 20 февруари ГС на БСП, на съвместно заседание с ГКК приемат отчет за изпълнение на бюджета на ГС и сборния бюджет на градската партийна организация за предходната календарна година. Приемат структура, щат и бюджет за текущата година.

Чл. 21. Ежегодно в срок до 31 март, съвместно заседание на НС на БСП и ОПКК приема структура, щат и бюджет на Националния съвет на БСП за текущата година и Годишния финансов отчет (ГФО) на партията за предходната година.
Чл. 22. (1) Контролът по изпълнението на предходните членове се осъществява от изборните контролни партийни органи.

(2) Текущ и последващ контрол по изпълнението на бюджетите на НС и ОбС на БСП се осъществява от Общопартийната и съответните местни контролни комисии на БСП.


Чл. 23. (1) Право да осъществява цялостен вътрешнопартиен финансов контрол в БСП има Общопартийната контролна комисия.

(2) По предложение на местните партийни контролни комисии, а също и въз основа на собствена информация, ОПКК на БСП изисква отстраняване на допуснати нарушения.


Чл. 24. Цялостен контрол върху финансовата дейност на БСП и управлението на предоставеното и имущество се осъществява от Сметната палата.
V. АРХИВНО-ДЕЛОВОДНА ДЕЙНОСТ
Чл. 25. (1) В основните партийни организации (ОПО) на БСП се водят и съхраняват следните документи:

1. Книга на членовете на ОПО.

2. Протоколите и материалите към тях от отчетно-изборните събрания на ОПО.

3. Протоколите от събранията на ОПО.

4. Документите от последната изборна кампания в избирателните секции на територията на съответната ОПО.

5. Финансово-счетоводни документи:

а) ведомости за събиране на членския внос;

б) касова книга с необходимите оправдателни документи;

в) инвентарна книга за имуществото на ОПО заедно с документите за неговата собственост.

6. Други - по преценка на ръководството на ОПО.

(2) Документите по т. 1 и по т. 5, букви "в" се съхраняват постоянно.

(3) Документите по т. 2 се съхраняват 3 години, считано от датата на изготвянето им.

(4) Документите по т. 3 се съхраняват една година след отчетно-изборното събрание.

(5) Документите по т. 4 се съхраняват до следващите парламентарни, респективно местни избори.

(6) Документите по т. 5, букви "а" и "б" се съхраняват до извършване от общинската контролна комисия или от контролна комисия, избрана от ОПО, на проверка на финансовото състояние на организацията във връзка с провеждането на отчетно-изборното събрание.

(7) В общинските (районните) партийни съвети се представят - след изтичане на сроковете за постоянно съхранение - документите по т. 2, 3 и 5 на част от ОПО, определени от съответното общинско (районно) партийно ръководство.

(8) След изтичане на сроковете, посочени в предходните алинеи, документите на нефигуриращите в списъка на ОбС (РС) на БСП партийни организации се унищожават с протокол от комисия.
Чл. 26. (1) В ОбС (РС) на БСП се водят и съхраняват следните документи:

1. Документите за встъпване, напускане и прекратяване на членството от упълномощени за това лица.

2. Протоколите и материалите към тях от отчетно-изборните конференции (общите събрания) на общинските (районните) партийни организации.

3. Протоколите и материалите към тях от заседанията на общинските (районните) партийни съвети и техните изпълнителни бюра.

4. Документите от последните избори (за народни представи-тели и за кметове и общински съветници) на територията на общината (района).

5. Списъкът на ОПО и на федерациите към ОбС (РС) на БСП.

6. Дневник за входяща и изходяща кореспонденция, както и документите, регистрирани в него.

7. Финансово-счетоводни документи:

а) квитанционна книга за членския внос;

б) инвентарна книга за имуществото;

в) касова книга с необходимите оправдателни документи;

г) ведомости за заплати;

д) документи за партийна собственост на територията на общината;

е) копия от предадените в Областните (Градските) съвети на БСП първични счетоводни документи.

ж) отчети за приходите и разходите;

8. Документите по т. 7, букви "г", "е" и "ж" се съхраняват в ОблС и ГС съвети на БСП.

9. Личните трудови дела на щатните работници (служители).

(2) Документите по т. 1, 2 ,3 ,5 и 7 (букви "б" и "д") и т. 8 се съхраняват постоянно, като копия от документите по т. 7, „б” и “д” се предоставят на НС на БСП.

(3) Документите по т. 4 се съхраняват до следващите избори.

(4) Дневникът за входяща и изходяща кореспонденция се съхранява 5 години, като на всеки 2 години се извършва експертиза на регистрираните в него документи, и по преценка на ОбС (РС) на БСП те се съхраняват постоянно или за определен срок.

(5) Документите по т. 7 (без букви "б" и "д") се съхраняват съобразно сроковете, определени с действащите държавни нормативни документи.

(6) Документите по т. 7, буква „г“ се съхраняват 50 години.

(7) В НС на БСП се представят документите, предви­дени в Инструкцията за организацията, движението, съхранението и архивирането на документите в БСП.

(8) След изтичане на сроковете, посочени в предходните алинеи, с подлежащите на унищожаване документи се постъпва по реда, указан в ал.8 на предходния член.


Чл. 27. (1) Областните и градските съвети на БСП водят и съхраняват следните документи:

1. Протоколите от избора на ръководство на ОблС (ГС) на БСП.

2. Протоколите и материалите към тях от заседанията на областните (градските) партийни съвети и техните ръководства.

3. Документите, с които съответните общински (районни) партийни съвети са предоставили свои права на дадения ОблС (ГС) на БСП.

4. Документите от последните избори за народни представители в съответния многомандатен избирателен район (а за София, Пловдив и Варна - и документите от последните местни избори).

5. Финансово-счетоводни документи:

а) регистър на заверените квитанционни книги за членския внос;

б) инвентарна книга за имуществото;

в) касова книга с необходимите оправдателни документи;

г) ведомости за заплати;

д) документи за партийна собственост на територията на областта;

е) счетоводни регистри;

ж) отчети за приходите и разходите;

з) баланс;

и) протоколи от извършени одити за съответствие.

6. В общинските (районните) и областни (градски) съвети на БСП се съхраняват и обобщават ежегодно документите за числения и качествения състав на общинските организации.

7. Регистър на клубовете ползвани от общинските (районните) партийни организации с точен адрес и координати за връзка.

8. Други - по преценка на ръководството на ОблС (ГС) на БСП.

(2) Сроковете за съхраняване на документите на областните и градските партийни съвети са аналогични на сроковете, указани в предходния член.
Чл. 28. (1) В Националния съвет на БСП се водят и съхраняват следните документи:

1. Протоколите и материалите към тях от конгресите и общопартийните конференции.

2. Протоколите и материалите към тях от заседанията на НС на БСП.

3. Протоколите и материалите към тях от заседанията на Изпълнителното бюро и НС на БСП.

4. Протоколите и материалите към тях от заседанията на комисиите на НС на БСП.

5. Документи, свързани с парламентарната дейност на партията.

6. Документи от общопартийни съвещания, семинари, срещи и други мероприятия.

7. Протоколи, споразумения и други документи, третиращи връзките на БСП с други политически сили, синдикални и обществени движения и организации.

8. Документи за връзките на БСП с партии и организации от чужбина.

9. Документи по кадровия и числения състав на партията.

10. Документи от проведени социологически, научни и други изследвания.

11. Входяща и изходяща кореспонденция.

12. Документи, свързани с финансовото състояние, материалната база, имуществото и съдебните дела на партията:

а) инвентарна книга за имуществото;

б) касова книга с необходимите оправдателни документи;

в) ведомости за заплати;

г) документи за партийна собственост;

д) счетоводни регистри;

е) отчети за приходите и разходите;

ж) баланс;

з) протоколи от извършени одити за съответствие.

13. Указания и разпореждания на председателя на НС на БСП.

14. Личните трудови дела на щатните работници и служители на НС на БСП.

15. Документи на направленията, отделите, научните и други структурни звена на НС на БСП.

16. Документи на ръководствата на идейните течения в БСП.

17. Други - по преценка на ИБ на НС на БСП.

(2) Работата по организацията, движението, съхранението и архивирането на документите в НС на БСП се определя от специална инструкция, утвърдена от ИБ.
Чл. 29. Воденето и съхраняването на документите и организа­цията на деловодната дейност в Общопартийната и местните контролни комисии се осъществява по ред и изисквания, определени от Бюрото на ОПКК на БСП.
Чл. 30. (1) Печатът на БСП има форма и писмени обозначения по определен образец.

(2) В БСП се използват и правоъгълни печати (щемпели) за уреждане на трудови отношения, регистрация на документи и други, необходими за осъществяването на установеното в страната административно делопроизводство.

(3) Областните и общинските съвети на БСП получават от НС на БСП печати с форма и писмени обозначения по определен образец.

(4) Печатите се поставят върху подписите на лицата, представляващи Българската социалистическа партия като юридическо лице, или на упълномощените от тях лица съгласно чл. 3 от Устава на БСП.

(5) Отговорност за съхранението и ползването на печатите носят изборният ръководител на партийния орган и съответните длъжностни лица.

(Приет с решение на НС на БСП

от 24 февруари 2018 г.)



Приложение №1
БЮДЖЕТНА КЛАСИФИКАЦИЯ на БСП
на...............................................................................................20....г.

(лева)




НАИМЕНОВАНИЕ

Сума




ПРИХОДИ




1.

СОБСТВЕНИ ПРИХОДИ:







1.1.Членски внос








1.2.Собствени недвижими имоти







1.3.Дарения и завещания от физически лица - общо



в т. ч. - за текуща политическа дейност - без условие ..................
- за Избори за ..........................................- под условие................

- за Избори за ..........................................- под условие................
Прилага се поименен списък на дарителите за периода от 01.01.20... г до 31.12.20...г. на магнитен и хартиен носител.

………………......


.......................................
…………………………...
…………………………...




1.4.Лихви по парични депозити в банки и доходи от ценни книжа








    1. Издателска дейност, авторски права и ползване на интелектуална собственост, както и от продажба и разпространение на печатни, аудио -и аудиовизуални материали с партийно-пропагандно съдържание.









1.6.Заеми от банки








1.7. Други …………………………………………………………..

....................………………………………………………………….









2.


ДЪРЖАВНА СУБСИДИЯ







- субсидия от НС на БСП






3.


ВСИЧКО ПРИХОДИ:

(т.1 + т.2)





Стр.2




РАЗХОДИ с/ка 641





1.

Начислен фонд "Работна заплата" с/ка 604




1.1.

Други възнаграждения с/ка 604




2.

Начислени осигурителни вноски – работодател с/ка 605







а/ за ДОО







б/ за ДЗПОУПФ







в/ за НЗОК







г/ за ТЗПБ




3.

Командировки с/ка 609




4.

Абонамент с/ка 602




5.

Набавяне на инвентар с/ка 602




6.

Канцеларски и консумативни материали с/ка 601




7.

Осветление, отопление и вода – общо: с/ка 602







а/ осветление







б/ отопление







в/ вода




8.

Телефонни,пощенски и интернет услуги с/ка 602




9.

Поддържане и текущ ремонт с/ка 602




10.

Разходи за автомобилен транспорт с/ки 601,602,609




11.

Пленуми,съвещания и масови прояви с/ка 602, 609




12.

Наеми с/ка 602




13.

Протоколни разходи с/ка 602, 609




14.

Данъци и такси с/ка 602




15.

Финансова помощ (субсидии) с/ка 609




16.

Пропаганда и агитация с/ки 602,609




17.

Външни услуги по договори с/ка 602




18.

Непредвидени с/ки 602,609




19.

Внесен членски внос в…………… с/ка 609




20.

Разходи за "Избори 20... г " - Общо: с/ки 601,602,609







в т.ч.

- за..........................................................................................








- за..........................................................................................




21.

Разходи за издателска дейност с/ка 609




22.

Други с/ки 602,609







ВСИЧКО РАЗХОДИ: (т.1 до т.22)



Изготвил:………………............. Председател:……………………..

/………………………./ /….………………………/

Име и фамилия Име и фамилия
ПРИЛОЖЕНИЕ № 2 КЪМ

БЮДЖЕТНА КЛАСИФИКАЦИЯ на БСП
на...............................................................................................20....г.

(лева)




НАИМЕНОВАНИЕ

Сума




ПРИХОДИ




1.

СОБСТВЕНИ ПРИХОДИ:







1.1.Членски внос, от който:

1.1.1. Община .......

1.1.2. Община ........

1.1.3. община ........









1.2.Собствени недвижими имоти, както следва:

1.2.1. В община ......

1.2.2. В община ......

1.2.3. В община ......








2.


ДЪРЖАВНА СУБСИДИЯ







- субсидия от НС на БСП

2.1. Изплатена на Общ. Съвет на БСП ......

2.2. Изплатена на Общ. Съвет на БСП ......

2.3. Изплатена на Общ. Съвет на БСП ......








РАЗХОДИ





4.

Абонамент с/ка 602

4.1. Общ. Съвет на БСП ....

4.2. Общ. Съвет на БСП ....

4.3. Общ. Съвет на БСП ....






20.

Разходи за "Избори 20... г " - Общо: с/ки 601,602,609

20.1. За Общ. Съвет на БСП ....

20.2. За Общ. Съвет на БСП ....

20.3. За Общ. Съвет на БСП ....









ВСИЧКО РАЗХОДИ: (т.1 до т.22)




Изготвил:………………............. Председател:……………………..



/….………………………./ /….………………………/

Име и фамилия Име и фамилия





Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница