Болест на пейджет



Дата02.06.2018
Размер33.69 Kb.
#70970
БОЛЕСТ НА ПЕЙДЖЕТ


Това е една болест, която представлява бавно прогресиращо заболяване на костите, характеризиращо се с разрушаване на костите и образуване на нови, в които калцият е в недостиг и затова са по-чупливи от нормалните. Получават се увеличени и деформирани кости в една или повече части на скелета, костна дегенерация, болки, артрит, видими деформации и повишена уязвимост от фрактури.
Тази болест засяга обикновено костите на таза, гръбначния стълб, бедрата, черепа, долната челюст с предмишницата.
В ранните фази на болестта обикновено липсват субективни оплаквания, макар че понякога има леки болки в засегнатите кости. С напредването на процеса болките се усилват и стават постоянни, особено силни нощем и при физическо усилие. Често се наблюдава болка във врата и/или гърба, болка и/или скованост по ставите, затопляне на кожата над засегнатия участък, необясними фрактури, загуба на слуха (и с това завършвам цикъла за загуба на слуха), главоболие, замаяност, шум в ушите и обездвижване. Болестта протича с ремисии и рецидиви, които с времето стават все по тежки. Понякога има и ставно засягане с поява на остеоартроза. Наблюдават се и деформации на долните крайници, на гръдния кош, гръбначния стълб и костите на челото. Други усложнения са образуването на камъни в бъбреците(за което допринася и обездвижването), застойна сърдечна недостатъчност, глухота или слепота(причинени от разрастване на черепните кости, които притискат мозъка), високо кръвно налягане и подагра. При около 5% от случаите се наблюдава злокачествена дегенерация на засегнатите кости с поява на рак на костите (остеосарком). Очакваната продължителност на живота на болните е намалена, но повечето живеят около 10-15 години след откриването на болестта.
Заболяването обикновено започва безсимптомно и се открива доста късно или случайно – при ренгенографски или кръвни изследвания по друг повод. Причините за появата му са неизвестни, макар че се подозира наличието на вирусна инфекция или като инфекциозно заболяване с определена фамилност.
Често болеста на Пейджет може да се обърка с други заболявания, като хипертиреоидизъм и други състояния с промени в костите, като тумори, фиброзна дисплазия и миелом. Диагнозата се потвърждава рентгенологично, със скенер и ядрено-магнитен резонанс, кръвни и уринни изследвания и костна биопсия.
ХРАНИТЕЛНИ ВЕЩЕСТВА
ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ
Форевър фридъм – Съдържа хранителни съставки, необходими за правилното развитие на костите и съединителната тъкан. Помага при болка. Като локално средство – МСМ гел.
Калций, магнезий и витамин Д – За образуването на здрави кости. Синергизмът е необходим за пълното усвояване на калция.
Мед и Бор – по 3 мг/дн – Спомагат за костообразуването.
Омега-3 МК – Осигурява есенциални мастни киселини, които са много важни за растежа и образуването на клетките.
Натурални минерали, В12+, Пчелно млечице и Зелени поля – Способстват за образуването на червени кръвни клетки и производството на енергия. Освен това подпомагат усвояването на храната и образуването на клетките. Фосфорът е необходим за костообразуването. Манганът е необходим за нормалният растеж на костите. Цинкът способства за доброто функциониране на имунната система. Осигуряват желязо и др. 
Абета-карЕ – Засилва имунитета и способства за растежа на костите.
Абсорбент С – Укрепва имунитета и способства за растежа на костите.
Имубленд – намалява възпалението.
Ехинацея, хидрастис и сладък корен имат противовъзпалителен ефект.
БИЛКИ
Пищялката, моминската вратига, хмелът, пасифлората, преварата, коренът от дилянка и кората от бяла върба имат болкоуспокояващ ефект.
Цимицифугата и жълтият кантарион намаляват възпалението и болките.
Дивият коноп, коренът от глухарче, копривата, магданозът, шипките и юката стимулират изграждането на здрава костна тъкан.
ПРЕПОРЪКИ
Консумирайте богати на калций храни – бирена мая, суроватка, рожкови, козе мляко, листни зеленчуци, сьомга (с костите), сардини, черупчести мекотели, тофу, кисело мляко.
Яжте повече чесън или пийте добавка – той подобрява кръвообращението и намалява възпалението.
Пийте повече алое, то съдържа ензими и вещества, потискащи възпалението.
Избягвайте зеленчуците от семейство Картофови – домати, картофи, патладжани, червени чушки, люти чушки. Те са богати на алкалоиди (субстанции с голяма биологична активност), които повлияват отрицателно обмяната на калция и по необяснен засега механизъм водят до извличането му от костите и натрупването му на необичайни места – артерии, стави и бъбреци.
Топлината облекчава болките – можете да използвате действието на топлата вода, топлите компреси и нагряващите лампи.
Редовно правете подходящи физически упражнения, за да предотвратите обездвижването.
Спете на твърд матрак – това ще намали риска от развитието на деформации на гръбначния стълб.
Обезопасете дома си, за да предотвратите евентуални падания. Избягвайте хлъзгавите подови настилки, поставете дръжки в банята и тоалетната.
Избягвайте претоварването на костната система.
Редовно се преглеждайте – трябва да бъдете наблюдавани за развитие на костни тумори или глухота.
ЗАБЕЛЕЖКИ
Засега не е разработено лечение на тази болест. Повечето болни остават безсимптомни цял живот и не се нуждаят от терапия. Когато вече е наложително лечение, се предписват лекарства, които облекчават симптомите.
Каталог: zdravi-krasivi-bogati -> wp-content -> uploads -> sites -> 168 -> 2016
2016 -> Алое вера за здрава и красива коса
2016 -> Алое вера и алергии
2016 -> Димитър Николов – Мениджър
2016 -> Акнето е възпалително кожно заболяване,което се проявява с пъпки,черни и бели точки. За страдащите то е нещо повече от козметичен проблем
2016 -> Алкохолизмът е хронично състояние, характеризиращо се със зависимост към етанола етиловия алкохол. Тази зависимост може да бъде физиологична, психологична или комбинация от двете


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница