Болниците се оказаха с по-малко излишни легла



страница1/20
Дата21.01.2018
Размер0.95 Mb.
#49207
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   20



Пресклипинг на тема: „Здравеопазване”
24.03.2016
Национални вестници


Болниците се оказаха с по-малко излишни легла


Липсват 470 общопрактикуващи лекари

Янина Здравкова

Сега Стр. 3

Излишните легла за активно лечение в болниците са 2429, гласи последният вариант на националната здравна карта, приет вчера от Министерския съвет. При представянето на картата от здравния министър Петър Москов преди месец и половина леглата, които надвишават потребностите на населението, бяха малко над 3000. Междувременно обаче при публичното обсъждане на картата са постъпили над 150 предложения за промени, над половината от които са приети и явно така излишъкът е намалял с над 500 легла.

Общо у нас леглата за активно лечение са 38 284, пише в картата. Потребностите са за 35 855 легла, което е средно 4.9 легла на 1000 души. Самият показател, по който са определяни нуждите, е доста компромисен, тъй като средно в ЕС осигуреността е 4 на 1000, а според Москов реално у нас са нужни 25 000 легла за активно лечение. Излишъкът е основно от терапевтични и хирургични легла и в някои от големите градове, където има и повече болници. При представянето на картата най-много легла над нужното имаше в Пазарджик, Пловдив и София. Според картата има недостиг на педиатрични легла, а също и на такива за дългосрочни и палиативни грижи и продължително лечение.

Картата няма да минава през Народното събрание и след като бъде публикувана в "Държавен вестник", ще стане задължителна за здравната каса при сключването на договорите с болниците за тази година. Там, където има излишък от определени легла, НЗОК ще избира кои болници да финансира, а не както досега - всички. Предимство според нормативната база ще имат големите лечебни заведения със спешен прием и поемащи тежки случаи.

Недостигът на лични лекари е над 470 за цялата страна, е изчислено в картата. Те са общо 4886, а трябва да са 1 на 1500 души. Частта за спешна помощ пък определя потребност от 17 изнесени екипа за спешна помощ в районите със затруднен достъп.

БОЙКОТ


Лекари, дори общопрактикуващи, може да откажат да подпишат договори със здравната каса тази година, предупредиха от Българския лекарски съюз. Джипитата обявиха и ефективен протест от следващата седмица. Причината е нормативната неяснота как ще се работи след 1 април, когато по закон трябва да има нов рамков договор. Съсловната организация отказа да подпише договора и НЗОК ще регламентира служебен договор. В него има доста неясни моменти, най-вече заради отмененото от Конституционния съд разделяне на пакетите за лечение на основен и допълнителен. Освен това БЛС смята да обжалва пред административния съд решението за служебен договор, тъй като според съюза по закон при липса на съгласие между касата и лекарите трябва да остане в сила сега действащият договор, а не нов, написан еднолично от НЗОК.

И външни експерти ни предупредиха за листите на чакащи за лечение


Ана Атанасова

Сега Стр. 3

България е на едно от последните места в Европа по ефикасност на здравеопазването. За да са доволни пациентите, трябва да се елиминират листите на чакащите за лечение и да се публикуват данни за работата и качеството във всяка болница, посъветва Арне Бьорнберг, председател на Health Consumer Powerhouse. Организацията измерва индекса на здравна удовлетвореност на пациентите в Европа и прави ежегодна класация за ефективността на здравните системи. За 2015 г. България беше на 31-во от 35-те места в класацията.

Наскоро и докладът на Еврокомисията за икономическото и социалното развитие на България предупреди, че въвеждането на листи на чакащи може да увеличи още повече неравнопоставеността сред населението при достъпа до здравни грижи. Разделянето на пакетите лечение на здравната каса на основен и допълнителен, в което управляващите искаха да регламентират листите на чакащи, беше обявено за противоконституционно, тъй като в закона нямаше описани критерии кои болести в кой пакет попадат. Намерението на правителството е текстът за разделянето на пакетите да бъде приет отново. Заради строгите лимити, наложени на болниците още през 2015 г., листи на чакащи се образуваха и без законовата промяна. Тази година също се очаква здравната каса да спусне лимити за дейност.

"Достъпността на здравната услуга няма нищо общо с финансирането. Болниците могат да съществуват и без листи на чакащите и не е нужно да се съкращават легла", каза още Бьорнберг.



България е с най-щедрото майчинство в света


Десислава Колева

Сега Стр. 3

България предлага най-щедрите условия за майчинство в света, става ясно от изследване сред 41 държави на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. Страната ни предлага най-дългия платен отпуск в сравнение с всички страни от ОИСР (37), както и членките на ЕС - Румъния, Латвия, Литва и др., които не са в организацията.

Въпреки че е най-бедната в ЕС, с 410 дни (58.6 седмици) платено майчинство България е на първо място, а след нас се нарежда Гърция с 43 седмици. У нас месечните плащания са 90% от брутната заплата през първата година, а при втората година се вземат по 340 лв. на месец. Майчинството може да бъде прехвърлено на бащата или на бабата или дядото. Като цяло във всички изследвани страни отпускът по майчинство е добре платен - повече страни от ОИСД осигуряват над 50% от доходите на майката, преди да излезе в отпуск, а в 12 страни се взема 100% от доходите преди това, пише в изследването. Сред страните, където майките вземат 100% от заплатата си, докато гледат малко дете, са Хърватска, Естония, Полша, Люксембург, Полша и др.

Плащанията са най-ниски във Великобритания и Ирландия - около 1/3 от заплата на майката се замества с майчински. В резултат на това въпреки сравнително дългия позволен отпуск, изцяло платеното майчинство в тези страни трае само девет седмици в Ирландия и 12 седмици в Англия. На трето място по дълго майчинство е Великобритания, където на жените се полагат по 39 седмици. 34 седмици е майчинството в Словакия, 30 седмици в Хърватска. 28 седмици отсъстват от работа младите майки в Чехия, по 26 - в Полша и Ирландия. Майките в Германия получават 14 седмици напълно платен отпуск, както и във Франция, Австрия и Испания. Ирландия предлага отпуск по майчинство от 42 седмици, 26 от които са платени с фиксиран размер от 230 евро на седмица, а останалите 16 седмици са неплатени. САЩ са единствената страна, където няма платен отпуск по майчинство. Най-малко време могат да не работят майките в Австралия и в Португалия - само по 6 седмици, като те са платени.






Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   20




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница