Болниците вече няма да са хоремаг



Дата08.06.2018
Размер342.7 Kb.
#72508
18.03.2015


Заместник здравният министър д-р Ваньо Шарков:

Болниците вече няма да са хоремаг


Отношението към пациентите не може да бъде като към касичка

Жулиета Недялкова
Д-р Ваньо Шарков е роден на 27 септември 1962 г. в Белоградчик. През 1988 г. завършва Медицинска академия-Плевен. Има магистърска степен по здравен мениджмънт. От 1999 до 2002 г. е директор на МБАЛ-Свищов. От 2002 до 2004 г. ръководи Центъра за спешна медицинска помощ София-област.

- Състоянието, в което заварихте сектора, д-р Шарков, определено не беше добро. Какви бяха най-важните оздравителни мерки през първите 100 дни?

- Спешната помощ, наредбата за специализация на младите колеги, премахването на лимитите при плащане на трансплантации, приемането от Висшия медицински съвет на концепцията за реформи в здравеопазването, както и на програмата за майчино и детско здравеопазване. Спешната помощ е базата, върху която можем да градим добро здравеопазване, а чрез приетата от правителството концепция и финансирането й с европейски средства наистина можем да я направим по-качествена и по-достъпна за пациентите. На всички вече им беше писнало от административни пречки пред младите лекари да останат в България. Сега само за месец и половина имаме над 180 места за млади колеги в различните болници, докато по старата наредба те все още не биха се явили дори на изпита за зачисляване. А на работа биха постъпили чак през август.

Относно програмата за майчино и детско здравеопазване - няма по-добър измерител за отношението на едно управление от здравето на децата ни и техните майки. Последните капиталови разходи на министерството за 2014 г. насочихме към детски и АГ клиники и тази политика ще следваме и занапред.

- Наясно ли сте вече как точно ще разделите пакета на касата на три и кой за какво ще плаща?

- Основният пакет ще включва социалнозначимите заболявания - онези, които дават почти 96% от смъртността в България: сърдечносъдовите, онкологичните, мозъчните, детските и други. Това са заболяванията, които предизвикват трайна инвалидизация, или онези, по които от години имаме драстично по-лоши показатели от средноевропейските. Въпрос на приоритети в държавната политика е справянето с тези негативни резултати и затова финансовият и кадрови ресурс на министерството и касата трябва да бъде ударно пренасочен към справянето с тези заболявания. Допълнителният пакет е всичко друго, за което пациентът би могъл да изчака, както е в останалите европейски държави. А ако не желае да изчака, би могъл до използва възможностите на доброволните здравни дружества.



- Признавате официално, че ще има листа на чакащи?

- Т.нар. листа на чакащите съществува и сега, въведена е през 2006 г. и точно разписана в наредбата за достъпа през 2011 г. в член 22. Това не е новост, но е въпрос на приоритизиране на работата на лечебните заведения. Спешният пакет ще е гарантиран и занапред чрез държавния бюджет, без листа на чакащи, и на него ще имат право дори здравнонеосигурените.



- Ако се приеме тази идея, това ще означава ли свиване на основния пакет?

- Ще означава по-добро финансиране за лечението на социалнозначимите болести, по-добър достъп на пациентите, по-качествена здравна помощ и постепенно придвижване към онези здравни показатели, които имат останалите европейски страни. Всичко друго ще ни остави на опашката на Европа. На някои това може и да им харесва, защото си гарантират приходи от публични средства, но този екип на Министерството на здравеопазването има амбицията да промени нещата.



- Ще се върви ли към закриване на болници?

- Едно от първите неща, с които стартирахме, беше изработването на стандарт за индикатори за качество. Не гледаме на болниците като на нещо, което да се закрие, а което трябва да бъде стимулирано, за да оказва медицинска помощ в обем, достъпност и човечност, създаващи усещане за удовлетвореност от страна на пациентите. Който не може да отговори на потребностите на българските граждани от здравеопазване, сам ще се закрие. И това не важи само за болниците, а за всяка структура от системата. Не можем повече да толерираме мърлявщина, липса на компетентност, безхаберие и отношение към пациентите единствено като към касичка.



- Докъде стигна идеята за цялостна промяна във философията на заплащане за болнична услуга - тоест да се плаща за оздравял, а не на преминал болен?

- Тук не става въпрос единствено и само за болнична услуга. Пациентът в извънболничната помощ, който е навременно и правилно изследван и диагностициран, качествено лекуван и проследяван, въобще не трябва да стига до лечение в болница. Но ако пациентът не просто е хоспитализиран, а се появява в рамките на следващата година още в две или три болници, значи философията на заплащане е дълбоко сгрешена. Тоест имаме лечение, насочено единствено към усвояване на пари, а не към ефективност. Можем да продължим така, но на кого помагаме?

От друга страна, винаги ще има пациенти с хронични заболявания, на които се подобрява състоянието, но те едва ли някога ще приемат, че са излекувани. Просто е невъзможно. С промените в закона за здравното осигуряване сме въвели изискването за удовлетвореност на пациента, за да получи лечебното заведение заплащане за дейността си. Кой, ако не потребителят на здравна услуга, би могъл най-точно да каже за какво държавата си заслужава да плати?

- Искате да кажете, че акредитацията на болниците ще зависи и от пациентите?

- Да, в наредбата за акредитация е записано, че един от елементите, по които се дава оценка на лечебното заведение, е анкета сред пациентите за тяхната удовлетвореност. Без това болницата няма как да получи акредитация. На второ място, има изработени европейски методологии за оценка на удовлетвореността на пациентите, които включват редица критерии като степен на информирано съгласие, болка, обяснение на всички клинични процедури и т.н. Това не е откритие на топлата вода, а просто за първи път го свързваме с финансирането на лечебното заведение.



- Това ще спести ли пари на системата?

- Ще спести нерви и здраве и на пациентите, а и на лекарите.



- Ще стигнете ли и по-далеч, като смените статута на държавните болници и те вече не са търговски дружества. Кой ще плати тогава дълговете им?

- Категорично не трябва да са търговски дружества. Готов съм да споря с всеки, който твърди, че това са предприятия, които имат търговска дейност, произвеждат нещо и го продават на някой друг, и то на печалба. Въпросът е юридически, в него няма медицина, и то от години. Ако само дълговете им са причината да продължават да са хоремаг, хайде да кажем "стига вече". Кой ще плати дълговете им? Не е ли най-простото нещо те да бъдат платени от собствеността им върху имоти, които реално не ползват, нямат общо с медицинската им дейност, не носят нищо на пациентите и лекарите и трупат разходи за градинари, косачи и всякакви други...



Болните от грип платиха над 168 млн. лв. за лекарства


"Тексас" покоси близо 1,7 млн. българи, няма данни за броя на жертвите

Радина Василева
Само за януари и февруари грипът "Тексас" и острите респираторни заболявания са покосили над 1,68 милиона българи. Половината от тях (или 840 230 души) са отишли на лекар и са регистрирани в системата. Това сочи справка на Националния център по заразни и паразитни болести, предоставена на "Преса". "Реалният им брой е двойно по-голям, защото не всеки отива при джипито си", категоричен е епидемиолог номер едно у нас д-р Ангел Кунчев. Националният епидемиолог проф. Мира Кожухарова подчерта, че грипната вълна още не е отминала и броят на заразените продължава да расте. Центърът отчита 1151 души заболеваемост на 10 000 за времето от 1 януари до 28 февруари.

За сравнение с миналата година, когато предимно ни поваляше свинският грип, болните бяха повече - 950 460 по официални данни, което означава, че реално заразилите се с вируса са били около 2 млн. души. Общата заболеваемост е била 1 302,07 на 10 000 население. Сега обаче грипът ни тормози не за седмица, а за две и уврежданията за организма са много по-тежки.

Без да изчисляваме косвените щети - колко пари сме загубили заради отсъствието си от работа, само за хапчета за една седмица ни се е наложило да броим между 85 и 100 лева, и то ако не сме получили усложнение. В сумата влизат прахчета за понижаване на температурата - за седем дни ще ни трябват две опаковки, които общо струват около 15 лв. Капките за нос варират между 6,50 и 10 лв., подобна е цената и на сироп за кашлица или таблетки за смучене. Тъй като през тази година все повече хора се оплакват, че поддържат постоянна температура по 3-4 дни често болният прибягва и до течен аналгин, чиято цена е около 5,30 лв. За опаковка витамини за един месец ще "олекнем" с още 15 лв. В тази сума не влизат противовирусните препарати, които все още не са популярни сред хората въпреки тяхната ефикасност. Една опаковка за лечение от 5 дни с тях излиза около 35 лева. Българинът се лекува с антибиотик. Той обаче помага само ако се стигне до бактериална инфекция. Тогава за широкоспектърен антибиотик, който е съпътстван и от пробиотик, общият разход набъбва с още 35-40 лева. Почти винаги се наблюдава разлика, варираща от стотинки до левчета, ако купуваме медикаментите от голяма верига или от малка аптека. При евентуално усложнение въпросните 85-100 лв. стават двойно повече, отчитат фармацевтите.

Сметките сочат, че българите, покосени от "Тексас", общо са платили за лекарства над 168 милиона лева. Данните на собствениците на аптеки показват, че лечението на грипа през 2015-а ни излиза по-скъпо. Макар продажбите през този сезон да са по-слаби, ако ги разделим на броя болни, излиза, че цената за лечение на глава от населението е по-висока. През януари 2015-а те отчитат спад с около 10% на всички медикаменти, свързани с грипа и простудите.

В Наредбата за условията, правилата и реда за регулиране и регистриране на цените на лекарствените продукти, приета на 19 април 2013 г., е записано, че надценката на дадено лекарство варира между 16 и 20 на сто. По конкурентни причини сравнително малко собственици могат да си позволят да продават на горната граница от 20%. Но дори и да вземем предвид минимума от 16%, изчисленията показват, че аптеките (според различни източници общият им брой варира между 3600 и 3700) са отчели обща печалба от около 26,8 милиона лева. Така средно всяка от тях е прибавила по около 7466 лева допълнително към печалбата си за двата месеца.

Най-тревожното е, че все още няма официална статистика за страната, която да показва колко са смъртните случаи вследствие на вирусните инфекции. Голяма част от лекарите посочват хронично заболяване на пациента като причина за фаталния изход, а не грипа. Реалната бройка на починалите е поне 2000 души, твърдят епидемиолозите.



С нов апарат спасяват 1000 деца на година


Жулиета Недялкова
Уникален за България апарат заработи вчера в "Пирогов". С него ще бъдат изследвани бебета с неврогенен пикочен мехур. "Тестът се нарича видеоуродинамика и показва защо мозъкът не може да контролира мехура на болното дете и то или задържа урина, или постоянно се изпуска", обясни урологът от спешната болница д-р Стоян Пеев. Нужда от такова изследване имат около 300 хлапета годишно, които са родени с увреждане на гръбначния мозък, спинабифида и хидроцефалия. При поставяне на правилна диагноза и започване веднага на лечение те имат шанс за нормален живот. "Иначе в рамките на 5-10 години развиват тежка бъбречна недостатъчност и умират", посочи д-р Пеев. Досега нуждаещите се българчета са били пращани в чужбина на това изследване, за което фондът за лечение на деца е заплащал по 10 000 евро. Помощта са получавали обаче едва 20 малчугани годишно.

Апаратът струва 60 000 лева и е купен от "Българската Коледа". Без хонорар, по покана на фонда за лечение на деца в чужбина, у нас вчера пристигна д-р Агнешка Пастуска от Полша. Тя ще обучи българския екип да работи с новата техника. С нея уролозите ще могат да лекуват и 600-700 деца всяка година с урологични проблеми, причинени от инфекции, с хиперактивен или нетрениран пикочен мехур и др.



Крадецът, нападнал лекарка, й се извини


Божидар Събев
Крадецът, пребил зверски и ограбил д-р Велислава Джонева в Хасково миналия петък - Йордан Александров, остава за постоянно в ареста, реши вчера съдът Александров е направил пълни самопризнания пред полицаи и съдия. "Аз бях, извинявам се, съжалявам", каза пред магистратите ромът с километрично досие за кражби. В неговия дом на ул. "Ястреб" криминалистите откриха вещите от чантата на лекарката, включително шофьорската й книжка. За бруталното посегателство Александров го очаква наказание от 5 до 15 години затвор. Той е безработен, учил е до трети клас.

Освен полицейски преписки за грабежи и кражби, по които все още няма присъди, Александров има излежани две ефективни наказания през 1998 и 2012 г. "Не мога да защитавам някого, който е извършил такова долно нападение над жена. Познавам и уважавам д-р Джонева и се отказвам от защитата на Александров", каза вчера назначената му съдебна защитничка адвокат Милена Петкова. Вместо нея на самото съдебно заседание беше назначен друг служебен адвокат - Атанас Сепетлиев.

Българинът побойник над лекарите в спешното отделение на Хасково в събота - димитровградчанинът Станимир Делчев, е освободен. Той прекара едно денонощие в ареста в Хасково и в понеделник е трябвало да бъде съден по бързата процедура за борба с дребното хулиганство. "Прекратих това дело и сезирам прокуратурата, защото според мен има по-тежко престъпление от дребна хулиганска проява. Пациентът е ударил с юмрук лекар, шамаросал е санитарката и е ритнал още един медик. Това е най-малкото едро хулиганство", каза за "Преса" районният съдия Гроздан Грозев. Ако магистратът не беше прекратил делото за дребно хулиганство, побойникът щеше да се размине най-много с 10 дни арест и глоба. Ако обаче бъде съден за нанасяне на леки телесни повреди на длъжностни лица, го очаква присъда до 3 години затвор. Това предвижда приетата скоро поправка в закона, която приравни нападенията над лекари към тези над длъжностни лица. В момента Делчев няма наложена мярка за неотклонение, защото прокуратурата все още не е завела срещу него досъдебно производство. Очаква се това да стане до няколко дни.




Експерти спъват Темида


Медиците почти никога не застават срещу свои колеги в съда

Мария Кадийска
Всеки юрист знае, че експертизите са най-важното и решаващо нещо за изхода на едно дело. Заключенията на вещите лица дават познание на магистратите, за да преценят какво и как е станало и съдът да отсъди за вината. Затова има експерти с десетки специалности. Самите те осъзнават своята значимост, но не винаги са в достатъчна степен отговорни. Поведението на петима лекари вчера ядоса сериозно състав на Софийския градски съд, който разглежда делото срещу футболиста Борислав Балджийски, подсъдим за убийство на човек. И в началото, и в края на съдебното заседание съдията ясно отбеляза, че процесът не може да приключи заради неявяването на вещите лица, които трябва да защитят съдебномедицинска експертиза на труп и съдебнопсихиатрична.

"Получили са призовките си и са имали достатъчно време, за да уведомят съда, че няма да могат да се явят заради служебни ангажименти. Не можем да приключим делото заради тях", констатира съдът и наложи и на петимата лекари - вещи лица, най-големия размер глоба - по 500 лв.



Въпреки толерантността към заетостта и служебните ангажименти на медиците Темида този път просто не издържа на явното според нея спъване на процеса. Какво да кажат близките на жертви, по чиито дела едва се намират медици експерти. Не защото няма такива, а заради нежелание да се правят експертизи, когато делото е за лекарска грешка.

Три години след смъртта на 19-годишната родилка Деяна Георгиева от София дело още няма. Причината са медицинските експертизи. "Предишната беше направена от варненски лекари, а новата беше възложена на плевенски. Шестима софийски лекари са обвиняеми за смъртта на детето ми - четирима от "Пирогов" и двама от "Шейново". Някои от тях са светила в медицината, национални консултанти. Прокурорите искат да се подсигурят с експертизи от гинеколози, патоанатоми и други лекари. Проблемът е, че едва се намират лекари, които да се наемат да ги изготвят", разказа пред "Монитор" преди време майката на починалата жена Людмила Велинова.



За 3 години са се сменили няколко прокурори по досъдебното производство. На 24 октомври м.г. близките на Деяна почетоха паметта й с притеснението, че разследването се точи прекалено дълго. Агонията в съда за тях все още предстои. Деяна почина на 24 октомври 2011 г. - 42 дни след като е родила в “Шейново". “Дъщеря ми не беше избрала екип, приятелят й говорил с някакъв лекар, който му казал да му позвъни, когато започне да ражда. Като му звъннал, онзи се отметнал, че раждането е с проблеми и не може да се ангажира. Тоновете на бебето паднали и за да не го загубят, лекарите направили секцио. Преди да роди, Деяна ми звънеше и молеше: “Майко, умирам, плащайте!" Но на мъжа й са му казали - “Ако сте искали внимание, да сте си платили предварително", страда почернената майка.

Състоянието на Деяна се влошило след раждането и в “Пирогов" установили, че част от плацентата е останала в нея, което е предизвикало сепсис, а част от дебелото черво гние.

Делото за смъртта на Галина Нигохосян-Николова пък се е запънало и едва се точи на първа инстанция в Софийския градски съд. На 29 февруари 2012 г. 32-годишната жена почина след операция от апендицит в "Пирогов". Два дни по-рано снахата на тогавашния зам.-шеф на Върховния касационен съд Гроздан Илиев била приета по спешност и оперирана по метода лапароскопия. Големият спор в съда сега е каква е причината за срязването на артерия в корема на пациентката - технически проблем с инструмента троакар, при който острието не се прибрало и продължило напред, или лекарска грешка. На подсъдимата скамейка е доктор от спешната болница с 26 г. стаж. След инцидента две лекарски комисии направиха проверка и заявиха, че проблемът е технически. Според прокуратурата обаче д-р Виктор Попов е виновен за срязването на артерията на пациентката. След гафа хирурзите я зашили, компенсирали обилната кръвозагуба с преливане, премахнали болния апендицит и уж всичко се разминало.

Ден по-късно обаче състоянието на жената се влошило и се наложила спешна повторна операция, тъй като се оказало, че тромби са запушили бедрените артерии, това предизвикало високо налягане в зашитата коремна артерия и тя се спукала. Хирурзи я възстановили отново, освободили запушените артерии и пак овладели положението. Въпреки усилията на лекари от различни специалности Галина Нигохосян получила органна недостатъчност и починала. Д-р Попов отговаря за непредумишлено убийство, а негови колеги от цялата страна са експерти по делото. Трудното им събиране вече е проблем за процеса, който, изглежда, ще продължи дълго.

Лекарските експертизи на делото за смъртта на 4-годишната Гергана Илиева, която почина след вадене на сливици в столичната болница “Царица Йоанна" (ИСУЛ) през декември 2010 г., също бяха тежки. При изслушването на последната тройна съдебномедицинска експертиза юристите буквално се шашнаха от медицинските спорове.

Проверката на действията на анестезиолога д-р Иван Табаков по документи и последвалите заключения и обяснения са си ясни само на медиците. Тезата на обвинението, че не е действал адекватно, беше опровергана с мотивите, че каквото и да е направил, за детенцето вече е било късно. Господ знае дали наистина е било така. Но заключенията на експертите са си заключения на експерти. Те са специалистите, те са вещите лица. Те носят отговорност и пред себе си, и пред Бога какво казват. Въпреки че беше доказано по безспорен начин подценяването на усложненията след операцията на детето и неглижираното отношение към него, на първа инстанция, Софийският градски съд постанови три условни присъди за лекарите - 2,5 г. за опериращия д-р Михаил Маджунов и по 6 месеца за колегите му Иглика Станчева и Юлиян Рангачев. Първият от тях е лишен от лекарски права за 4 г., другите - не.
Факти

В интерес на истината трябва да се отбележи, че лекарите експерти не са единствените, заради които се бавят дела. Емблематичен е случаят на едно от т.нар. дела "Софийски имоти", при което съдът наложи глоба на вещо лице от... 2000 лв. Толкова беше изплатено за изготвянето на съдебносчетоводна експертиза, която вещото лице все не се явяваше да защити. В крайна сметка поведението на експертите е израз на личната им отговорност. Но заради липсата на такава от години магистратите настояват да се наложи по-сериозен контрол върху дейността и избора им. Защото понякога не е нужно да си просто добър експерт, а на първо място човек.



Съдът глоби с по 500 лв. петима лекари


Не се явили да защитят съдебномедицинска експертиза

Мария Бончева
Петима лекари - вещи лица по делото срещу бившия футболист на "Славия“ Борислав Балджийски, бяха глобени вчера от Софийския градски съд с най-високия размер на санкцията - по 500 лв. Причината е неявяването им, за да защитят съдебномедицинска експертиза на труп и съдебнопсихиатрична експертиза. Съдът отбеляза, че вещите лица са получили навреме призовките си и са имали достатъчно време да съобщят, че имат служебни ангажименти и няма да се явят. Според съда това е явно стопиране на процеса, който не може да приключи заради неприемането на двете експертизи.

Вчера най-после беше разпитана свидетелката Валентина Колева, която също не се явяваше досега. 26-годишната жена е управлявала "Опел Астра“ със затъмнени задни стъкла във фаталната вечер на 6 срещу 7 август 2013 г. Тя разказа, че карала бавно със свалено стъкло, докато минавала покрай казино "Милениум“ в ж.к. "Красно село“. Забелязала Петър Алексов, който вървял по тротоара. Според Колева бил видимо пиян, залитал и се олюлявал.

При разминаването им започнал да я нагрубява: "Да ти е.а майката“, "Махай се откъдето си дошла“, "Марш на село“, при което посегнал и се опитал да я удари. Пътуващите в колата двама мъже - приятелят й и подсъдимият Балджийски, слезли и започнали да се разправят и бутат с Алексов. Колева спряла и също отишла при тях. Пред съда тя беше категорична, че никой не е удрял Алексов. Според нейните показания той бил на една ръка разстояние от нея, после се обърнал, тръгнал назад и внезапно паднал по гръб на земята. Когато Колева си тръгвала, мъжът се надигнал и казал нещо.

Според държавното обвинение обаче Балджийски е ударил юрисконсулта на "Топлофикация“ Петър Алексов, при което той паднал и си ударил главата в улична шахта, което предизвикало фатална черепно-мозъчна травма. Балджийски избягал и се прибрал се в квартирата си, където на следващия ден бил открит от полицията.






Починало бебе било недохранено


Антоанета Марчева
Бебето, което издъхна от пневмония ден след болнично лечение на гастроентирит в Разград, имало признаци на недохранване и отравяне. Това съобщиха неофициално лекари, но по случая вече е назначен одит от министерството. Първото обяснение на лекарите беше, че пневмонията може да е резултат от аспириране на храна.

Бебето Сезен е било седмо дете в семейството на Метин Мехмед (35 г.) и жена му. Според родителите то не е боледувало. Вчера бащата бе на разпит в полицията. Той сподели, че бебето било "малко слабичко", но не са търсили доктор за това. Родило се 2,700 кг, а последно било към 5 кг. Хранели го с кисело мляко от магазина. Половин час преди да почине, майката му му дала сиропче, изписано от лекарите.

Той и съпругата му смятат да заведат дело срещу докторите. "В болницата не са му правили рентген, нито системи са му пускали. Лекуваха го от диария, а то нямаше, пък умря от пневмония", недоумява Метин.

Бияч на лекарка продал шофьорската й книжка


Делян Аврамов
Ромът, пребил и ограбил хасковска лекарка, е бил заловен, след като продал шофьорската й книжка. Това стана ясно вчера в Хасковския окръжен съд, който наложи постоянен арест на 34-годишния рецидивист Йордан Асенов Александров.

"Аз нападнах жената, искам да ме освободите и да си отида вкъщи", каза ромът. Срещу него е повдигнато обвинение за грабеж и нанесена тежка телесна повреда на педиатърката д-р Велислава Джонева и може да получи от 5 до 15 г. затвор.

Бандитът, маскиран с качулка, нападнал лекарката в гръб, когато тя отивала да постави инжекция на болната си майка. Д-р Джонева била съборена на земята и ритана. Ромът избягал с дамската й чанта, в която имало 130 лв., документи и стетоскоп. В момента д-р Джонева е в болница с отстранен далак и счупени ребра.

Йордан продал шофьорската книжка, а човекът, който я купил, е само свидетел по делото. След задържането на грабителя той се опитвал да твърди, че е намерил случайно захвърлената дамска чанта на лекарката, но после направил самопризнания.

Йордан има няколко присъди за кражби, последните две от които са ефективни и ги е излежал в затвор.

Калфин и Митов с прекъснати здравни права


Не са уведомили НАП, че са се осигурявали в ЕС

Диана Тенчева
Двама от министрите в правителството "Борисов 2" са с прекъснати здравноосигурителни права и в момента не могат да се лекуват по линия на здравната каса. Т.е. трябва да плащат от джоба си, показа вчера проверка на "Труд" в НАП. Става дума за вицепремиера Ивайло Калфин и за външния министър Даниел Митов. Проблемът при тях обаче е, че са работили в друга държава от ЕС и там са се осигурявали здравно. Само че и двамата не са подали заявление до НАП, както изисква, член 406 от Закона за здравното осигуряване, за да уведомят, че вноските им са превеждани в друга държава от ЕС. Само така приходната агенция не отчита задължения за периода, в който са се осигурявали зад граница.

"Проверката на здравоосигурителния статус се извършва по законов принцип, независимо за кои граждани става дума. А узнаването за осигуряването им в друга държава от ЕС става, след като получим уведомление от съответния човек", коментираха вчера от НАП за "Труд". Ако осигуреният подаде нужния документ, коригирането на неизрядния му статус става за минути. Т.е., ако днес или утре Калфин и Митов предоставят налагания от закона формуляр, за минути системата ще отчете, че вече не са с прекъснати здравноосигурителни права.

"Имам прекъсване, докато бях в Европейския парламент", коментира пред "Труд" вицепремиерът Калфин и обясни, че като евдродепутат многократно е проверявал как да се осигурява. "Сега този въпрос, също и за пенсионните осигуровки, стои за доста хора. Проучвам как да се промени законодателството", обясни Калфин. "Министър Митов ще внесе в първия възможен момент, щом е в България, необходимото заявление до НАП", каза Бетина Жотева, говорител на външното министерство. Тринадесет от 20-те министри са пълни отличници, те нямат и една от позволените им до 3 неплатени вноски за последните 36 месеца. Сред тях са премиерът Бойко . Борисов, здравният министър д-р, Петър Москов и спортният Красен Кралев.




Варненският медицински университет открива филиали в Шумен и Търново

Заради повишения интерес Варненският медицински университет открива свои филиали във Велико Търново и Шумен, съобщи вчера ректорът на учебното заведение проф. Красимир Иванов. По думите му двете звена вече са получили акредитация и се очаква да бъдат одобрени от Народното събрание. филиалите могат да започнат работа още през септември. Планира се всеки от тях да приема ежегодно по 20 медицински сестри и 20 акушерки, които да получават бакалавърска степен.

Иванов заяви, че броят на студентите в МУ се е повишил с 43% през миналата в сравнение с 2012 година. За едно място се борят по десет кандидати, което води до качествен подбор, коментира професорът. В момента там се обучават 3960 студенти, 3087 от които са български граждани. Все повече расте броят на чуждестранните студенти. Университетът е предпочитано място за младежи от Европейския съюз, САЩ, Норвегия, Португалия и др. Стремежът на ръководството е да се разкриват и нови специалности и магистърски програми, допълни ректорът на университета.




Жена обвинява доктора си, че е ослепяла

Жена от село край Велико Търново се оплака, че е загубила зрението на едното си око след операция в столична болница, съобщи TВ7.

По думите на пациентката Дочка Гецова тя била оперирана в болница "Св. Анна" в София от доц. д-р Борислав Дъбов, който й бил препоръчан от лекарите в Търново. "Д-р Дъбов ми оперира дясното око, след което ослепях. Получих отворена ретина след погребението на родителите си. Имам и диабет", обяснява жената. По думите й докторът я успокоил и й дал почти 100-процентова гаранция, че операцията ще е успешна.

"След операцията се оказа, че вместо да постави силикон, той ми е зашил лазерно окото. 4-5 дни виждах добре и изведнъж загубих зрението си. Върнах се при него и той призна, че е сгрешил и ме пита къде е правена операцията - в частната клиника или в държавната болница", разказва Гецова и допълва, че след това е легнала на операционната маса повторно, за да се сложи вече силикон в окото, който впоследствие се оказало, че лежал върху ретината и не бил залепен добре, твърди потърпевшата.

"Това е случай отпреди 2 години, когато оперирах два пъти по спешност тази жена", каза за "Новинар" д-р Дъбов. По думите му още тогава жената се обърнала към медиите с подобни обвинения, които обаче са безпочвени, защото това е операция и тя крие рискове, заяви докторът. "Жената има диабет, който уврежда цялото тяло. Аз направих всичко възможно и няма допусната грешка", категоричен е той. По думите му фактът, че тя е виждала добре няколко дни след операцията, говори, че самата интервенция е била добра. "Целият организъм е болен и в случая той атакува окото", заключава специалистът.

Модерна апаратура открива проблеми с кръвоносните съдове

Прецизна апаратура, която открива проблеми с кръвоносните съдове, е заработила в отделението по инвазивна кардиология в МБАЛ "Пловдив".

Новата придобивка ще помага на лекарите да виждат устройството и структурата на кръвоносните съдове, състоянието на съдовата стена, да "улавят" атеросклеротичните плаки и вътресъдовите тромбози, обясни д-р Иван Мануков.

При този метод се използва ултразвукова диагностика, която се съчетава с измерването на съдовото налягане. Той допълва стандартното инвазивно ангиографско изследване на сърдечносъдовата система и в същото време е предпоставка за по-прецизна интервенционална канална терапия, както и за стриктен контрол на постигнатите резултати.

Изследването се прави по лекарска преценка и само в болница. Продължителността на интервенцията е около 10 минути, на пациента се поставя местна упойка. МБАЛ "Пловдив" разполага и с още един апарат - за лечение на запушвания на съдовете чрез почистване на атеросклеротични отлагания в тях.



Българският фармацевтичен съюз е поискал проверка от отговорните институции във връзка с направена грешка от помощник-фармацевт в Кюстендил

Българският фармацевтичен съюз е поискал проверка от отговорните институции във връзка с направена грешка от помощник-фармацевт в Кюстендил. Припомняме – вместо изписаното лекарство за шестмесечно бебе, той е дал друго и така застраши живота и здравето на детето. От Фармацевтичния съюз напомниха, че според Закона за лекарствените продукти – единствено магистър-фармацевти имат право да изпълняват лекарски предписания. В края на миналата седмица семейство от Кюстендил се оплака, че шестмесечното им бебе е получило алергичен обрив и се наложило спешното му приемане в болница, заради объркано в аптеката лекарство. Детето вече е добре, след четиридневен престой в болница.





Водещ лекар под прицела на прокуратурата заради съмнения за фалшива диплома

Водещ лекар под прицела на прокуратурата. Защо? Сигнал на Медицинския университет в София, че дипломата му за специалността кардиология е неистинска. Д-р Иван Вуцов завежда Лаборатория по инвазивна кардиология в Старозагорската болница. Рада Богданова беше при него в търсене на истината.



Репортер: Медицинският университет се вглежда в дипломата на д-р Вуцов през пролетта на 2013. Под нейния номер в журналите от миналия век е записан дубликат на диплома по вътрешни болести, а не по кардиология.

доц. Йовчо Йовчев: Следователно документът е фалшив.

Стефан Милев: Също би трябвало да се провери кой е реалният съставител на този неистински документ.

Репортер: Авторство отричат и лекарят, и университетът.

д-р Иван Вуцов: Който ме познава, знае, че не съм от хората, които мошеничестват.

доц. Йовчо Йовчев: Как ще е от университета?

Репортер: Диплома може да се издаде само след успешно положен изпит. Според протоколите в университета д-р Вуцов се е явявал през 1995 и 1996 и не е издържал изпитите по кардиология.

д-р Иван Вуцов: Не съм издържал на първия.

Репортер: През октомври миналата година д-р Вуцов подава молба да бъде допуснат за трети път до изпит по кардиология.

доц. Йовчо Йовчев: Как когато вие имате специалност по нещо, ще искате пак да се явявате?

д-р Иван Вуцов: Аз съм човекът, който фактически е най-пострадавщ от цялата история. Въпросът е ако това нещо решава проблема, да го решим.

Репортер: Няма спор, че д-р Вуцов е издържал успешно изпита си по инвазивна кардиология. И че е търсен специалист.

-Д-р Вуцов е име в града и няма неблагоприятни случаи по отношение на пациенти.



Репортер: Има сигнал до компетентните инстанции от юрисконсулта на предната болница, в която е работил, че продължава да практикува с неистинска диплома по кардиология. До приключването на наказателното производство настоящият шеф на д-р Вуцов е решил лекарят да излезе в неплатен отпуск.



Д-р Вуцов от УМБАЛ - Стара Загора няма да работи до решаване на казуса с дипломата му

След интервю за "Хоризонт" директорът на Университетската болница "Проф. Стоян Киркович" в Стара Загора заяви, че д-р Иван Вуцов ще излезе в неплатен отпуск, докато разследващите органи се произнесат дали свидетелството му за специализация по кардиология е истинско.



Репортер: В предаването "Преди всички" доцент Йовчев каза, че в болницата д-р Вуцов е представил всички необходими документи, за да заеме длъжността началник на отделението по инвазивна кардиология. За "Хоризонт" доктор Славка Йорданова – директор на Регионалната здравноосигурителна каса уточни, че очакват от доц. Йовчев служебна бележка, която да удостовери, че д-р Иван Вуцов е добавен в приложения от Медицинския университет списък за следдипломно обучение по инвазивна кардиология, изпратен в НЗОК. В противен случай той няма да може да практикува по специалността. Валентин Димитров – юрисконсулт на МБАЛ "Тракия", откъдето д-р Вуцов е бил освободен миналата година като кардиолог, посочи, че през септември 2014 година от Четвърто РПУ в София са поискали от болницата справка за приложените от д-р Вуцов дипломи и сертификати по специалността. Поводът бил сигнал, изпратен от Медицинския университет в София до полицията, че доктор Вуцов е представил неистинско копие от свидетелство за специализация по кардиология, по повод поискан от него сертификат за поставяне на пейсмейкъри.

Разговор с Валентин Димитров, доц. д-р Йовчо Йовчев и д-р Петко Загорчев


БНР  "Преди всички"
Водещ: Продължаваме да разнищваме случая с Д-р Иван Вуцов, който беше уличен, че завежда отделение по инвазивна кардиология в Университетската болница „Проф. Стоян Киркович” в Стара Загора с фалшиво свидетелство за специалността. Знаете от нашите новини, че има образувано досъдебно производство по случая. Нашата кореспондентка Венелина Попова, която от самото начало информира за развитието на този казус, е на линия заедно с Валентин Димитров, юрисконсулт на частната болница „Тракия”, който е подал сигнала, първоначалния сигнал до главния прокурор и до окръжната прокуратура в Стара Загора за фалшивото свидетелство. Добър ден и на двамата!

Репортер: Добър ден!

Валентин Димитров: Добър ден!

Репортер: Ще си позволя само, Таня, да направя малка поправка. Че не следя самия случай от началото, а аз изнесох случая в медиите, след като г-н Димитров ми предостави необходимата информация. Така. И е странно, че вече четвърти ден институциите не реагират. Странно е, че Министерството на здравеопазването ни отказва участие в...

Водещ: Всъщност, за да сме точни, Министерството на здравеопазването последно вчера ни каза, че тече проверка и когато тя приключи и има какво да кажат, тогава ще говорят. Не са отказали.

Репортер: Ами, в такъв смисъл, отказват днес да участват.

Водещ: На този етап отказват.

Репортер: Да. Тази проверка е приключила. За да се образува досъдебно производство, преди това е имало предварителна полицейска проверка. И за да се образува досъдебно производство, има очевидни сигнали, не, а данни за извършено престъпление. Странно е, казвам, защото Министерството е принципал. 100% собственост на Министерството на здравеопазването е Държавната университетска болница „Проф. Стоян Киркович”. Странно е, защото тази проверка може да продължи... досъдебното производство може да продължи още месеци, а в това време Д-р Вуцов ще продължи да изпълнява длъжността си. Но както и да е, да не губим време, то и без това е малко. Да дам думата на г-н Димитров. Добър ден! Кажете защо решихте да сезирате съответните отговорни институции? Става дума за главния прокурор, за министъра на здравеопазването, за директора на Националната здравноосигурителна каса и окръжна прокуратура в Стара Загора и в това число Българското Национално Радио.

Валентин Димитров: Добър ден! Реших да сезирам компетентните институции, тъй като въпросният казус с дипломата на Д-р Вуцов на нас ни е известен от месец септември 2014 г., когато ни беше изискана писмена справка от IV РУП на СДВР, която справка ни искат съответните дипломи и копия на сертификатите на Д-р Вуцов. Това наложи да проведа разговори тогава със съответните длъжностни лица, за да изясня с каква цел ни ги искат и тогава ми беше обяснено, че от Медицинския университет София са изпратили сигнал, в който сигнал уведомяват МВР, че Д-р Вуцов е представил неистинско копие на свидетелство по специалността кардиология, както и молба да му бъде издаден сертификат за поставяне на пейсмейкъри. Доколкото съм запознат, тази молба е била представена още през 2013 г. През 2013 г. Е уведомено IV РУП.

Репортер: Тоест, говорим за един случай с давност повече от година. Скандално! Няма да коментирам повече.

Валентин Димитров: Така излиза, така излиза.

Репортер: След като...

Валентин Димитров: След като...

Репортер: След като казвам само с едно щракване на мишката в системата на Медицинския университет, веднаг би трябвало да излезе дали Д-р Вуцов е завършил специализация, дали е защитил тази специализация със съответните изпити пред комисия и дали е придобил свидетелство. Скандално! За пет минути се проверява.

Валентин Димитров: И в крайна сметка така е и установено. В рамките на пет минути служителката от Медицинския университет е установила, че това свидетелство е неистинско.

Репортер: Добре. Защо, според Вас, толкова дълго продължава този случай да се бави? Да не би да има опити да се потули?

Валентин Димитров: Според мен, заради бездушието на държавната администрация. Нямам друго обяснение. Затова бях принуден да потърся и Вас.

Репортер: Като медия.

Валентин Димитров: Като медия.

Репортер: Така. Трябва да кажа само още, Таня, това, че аз, разбира се, продължих, като журналист, да изисквам информация. Разговарях с Проф. Чакърова, която беше изпълнителен директор на Университетската болница преди Доц. Йовчо Йовчев. Тя ми каза, че също е имала проблеми със свидетелствата на Д-р Вуцов, че е била предупредена от Д-р Соня Митева от Регионалната здравноосигурителна каса, че Д-р Вуцов не фигурира в списъка на инвазивните кардиолози в България. Тя е поискала от Д-р Вуцов веднага да й предостави необходимото свидетелство. Той е пътувал до София, до Медицинския университет, обещал е да го предостави. Май го е предоставил, май не е много ясно. А сега това свидетелство било изчезнало от болницата. Как е възможно, г-н Димитров?

Валентин Димитров: Според мен, според мен, не би трябвало да е възможно. Не би трябвало да е възможно, тъй като това свидетелство, както и другите дипломи, се представят при сключването на договор, на трудов договор.

Репортер: Искате да кажете, че са сключени договорите първо неправомерно от неговия работодател Доц. Йовчев, второ, неправомерно от Здравната каса? Вчера Д-р Йорданова, директор на Регионалната здравноосигурителна каса, събра своите юристи. Спешно започнаха да работят по случая. И тя заяви пред мен и пред своите колеги, че ако той не предостави в най-скоро време този сертификат за... говорим за инвазивна кардиология, защото той вероятно дипломите, които се съмняваме, че са фалшиви, ги е предоставил, ще бъде заличен от списъка на инвазивните кардиолози в България. Което ерго, като юрист, какво означава? Че трябва да загуби правоспособността си, като кардиолог.

Валентин Димитров: Ако бъде сторено това, което е казала, това означава, да.

Водещ: Добре. Останете сега, за да чуем и гледната точка на Доц. Д-р Йовчо Йовчев, когото преди малко спомена Венелина, изпълнителен директор на Университетската болница „Проф. Д-р Стоян Киркович”. Да видим той виждал ли е тази диплома, сторила ли му се е наред или не. Здравейте, Доц. Йовчев!

Доц. Д-р Йовчо Йовчев: Здравейте!

Водещ: Вашата позиция по този случай? Вие виждали ли сте тази диплома? И след като от 2013...

Доц. Д-р Йовчо Йовчев: Сега говорим за сертификата или говорим за дипломата?

Водещ: И за двете неща.

Доц. Д-р Йовчо Йовчев: Значи, дипломата е добита през 1996 г. И нейният номер и дата на издаване е 2676 г. В досието на работника има копие на дипломата по кардиология. Свидетелството по инвазивна кардиология, за което стана въпрос, е било обект на дейност на Д-р Вуцов в съответните лечебни заведения, с които той е отчитал дейността си и то е издадено през 2011 г.

Водещ: Вие сте го виждали?

Доц. Д-р Йовчо Йовчев: Виждал съм го, да. Даже има и копие в документацията. И копие от тази документация в Касата има от 2011 г.

Репортер: А като има копие, защо Д-р Йорданова го изисква повторно от Вас и казва, че в противен случай ще го заличи от списъка на кардиолозите?

Доц. Д-р Йовчо Йовчев: Ами, повторно... Значи, всяка година от 2011 г. Преди сключването на който и да е нов рамков договор се изискват копия на всички видове документи и квалификации на работещите в лечебните заведения, на базата на което се прави Приложение №1 и въз основа на Приложение №1 съответният специалист се допуска до работа по съответните клинични пътеки, в която и да е болница на страната.

Репортер: Сега има ли такова свидетелство в Касата? Предоставихте или не?

Доц. Д-р Йовчо Йовчев: Има, такова свидетелство има.

Репортер: Не е вярно. Значи един от Вас лъже. Или Вие или Д-р Йорданова. Защото вчера Д-р Йорданова каза, че го очаква.

Водещ: Нека да поставим въпроса така, нека да поставим въпроса така. Кога това свидетелство ще бъде представено на Д-р Йорданова? Защото очевидно това е необходимо, Доц. Йовчев.

Доц. Д-р Йовчо Йовчев: Ами, значи, свидетелствата на всеки специалист, казвам, за работа по клинични пътеки се предоставят в Регионалната здравноосигурителна каса от момента, в който специалистът добие съответната квалификация.

Водещ: Тоест, те трябва да го имат и не е необходимо сега да го искат отново?

Доц. Д-р Йовчо Йовчев: Ами, те могат да го поискат, ако искат и десет пъти. Аз ще им предоставя копието. И това копие на този документ е предоставено от 2011 г. От различни лечебни заведения. Това повтарям, защото това са фактите.

Репортер: А защо, според Вас, защо, според Вас, Д-р Вуцов не фигурира в списъка на инвазивните кардиологи в България... кардиолози и затова Д-р Йорданова Ви търси? Няма го в списъка. Грешка ли е, може би, според Вас?

Доц. Д-р Йовчо Йовчев: Кое е грешка? Значи, има електронен регистър на инвазивните кардиолози.

Репортер: Че липсва в списъка. Да, там липсва. Там липсва Д-р Вуцов. И второ, как ще обясните, според Вас, че Д-р Вуцов има две свидетелства по кардиология? Те са пред мен копията. Едното е от 1 юни 91-а година, а другото е от 1 юни 96-а година. Възможно ли е да имаш две свидетелства по кардиология с различни дати? И не е ли ясно, че очевидно са фалшифицирани?

Доц. Д-р Йовчо Йовчев: Значи, значи говорим за наличието на диплом със съответен номер, подпис и печат на лицата, издали съответните документи.

Репортер: При мен има две, две свидетелства, две.

Доц. Д-р Йовчо Йовчев: В досието на Д-р Вуцов, които са два броя, тъй като той фигурира в щатното разписание на болницата от 85-а година, има дипломи по магистратура медицина, има диплом по вътрешни болести, има копие на диплом по кардиология и има копие на свидетелство по инвазивна кардиология. Това са наличните документи в досието на Д-р Вуцов.

Репортер: Така. Аз Ви говоря... аз Ви говоря... Така. Аз Ви говоря, Доц. Йовчев, за свидетелство под №0023201 за кардиология, специалност, с един и същи номер. Д-р Вуцов има две свидетелства по кардиология. Едното е от 91-а година, другото е от 96-а. Очевидно не може...

Водещ: Тоест, въпросът е да... след като са с един и същи номер, едното е фалшиво. Това е идеята.

Репортер: Ами, и двете са фалшиви.

Доц. Д-р Йовчо Йовчев: Ами, значи, аз не съм... казвам, не съм органът, който казва кой документ е фалшив и кой е легитимен.

Водещ: Добре. Тъй като няма да можем да разследваме случая в ефир очевидно, Доц. Йовчев, да кажете накратко...

Доц. Д-р Йовчо Йовчев: Да, естествено. Да, така е.

Водещ: ... Вие... какво е изобщо до момента впечатлението Ви от работата на Д-р Вуцов? Защо решихте, ако не сте си променили решението, да не го отстранявате от работа, докато тече това досъдебно производство? Не е ли по-добре обратният вариант, за да няма никакви съмнения върху него? И след като от 2013 г. Е имало подаден сигнал от Медицинския университет, изобщо се прави проверка в тази посока, не смятахте ли, че трябва нещо да се предприеме по-рано или Вие научихте едва сега, че има проблем около него?

Доц. Д-р Йовчо Йовчев: Значи, проблемът около Д-р Вуцов възниква на 3 февруари, казвам, когато ми стана достояние документация по отношение на искането на преписка от IV РПУ, сега не мога да кажа дали е в София или в Стара Загора, където...

Репортер: Софийско, софийско.

Доц. Д-р Йовчо Йовчев: ... подписано и от Проф. Чакърова и там изрично е указано: предоставяне на наличните документи за сертификати и дипломи на лицето Д-р Вуцов. Казвам какво е написано, като документация и като кореспонденция между звена.

Водещ: И преди 3 февруари Вие не подозирахте, че има някакъв проблем около Д-р Вуцов, така ли?

Доц. Д-р Йовчо Йовчев: Ами, какъв е проблемът покрай Д-р Вуцов?

Водещ: Ами, от 2013 г. ...

Доц. Д-р Йовчо Йовчев: Искат се ксерокопия на документи. O.K., няма проблем по отношение на ксерокопията на документите.

Репортер: Таня, ще кажа защо на 3 февруари. Защото досъдебното производство в Софийска районна прокуратура е образувано на 2 февруари 2015 г.

Водещ: Последно, Д-р Йовчев, оставате ли на мнение, че не бива да бъде отстраняван от работа, докато тече досъдебното производство, Д-р Вуцов?

Доц. Д-р Йовчо Йовчев: Значи, Д-р Вуцов по какъв начин да бъде отстранен? Да бъде освободен от лечебното заведение, така ли да разбирам въпроса?

Водещ: Ами, поне да бъде от този пост отстранен.

Доц. Д-р Йовчо Йовчев: Може да бъде в неплатен отпуск, което е нормалният ход.

Водещ: Ще бъде ли?

Доц. Д-р Йовчо Йовчев: Да, ще бъде. Но той днеска за първи ден е на работа от една седмица, тъй като си беше в платен годишен отпуск.

Водещ: Говорихте ли с него вече за този случай?

Доц. Д-р Йовчо Йовчев: Да, тази сутрин.

Водещ: Той какво казва? Какво Ви каза той, какво Ви обясни?

Доц. Д-р Йовчо Йовчев: За кое, за излизането в неплатен отпуск?

Водещ: Не, за свидетелствата и за целия проблем около него.

Доц. Д-р Йовчо Йовчев: Значи, аз попитах тези документи дали са налични. Отговорът е, че тези документи при него са налични. От там нататък не съм страна по отношение на истинността на който и да е документ, издаден на български лекар в страната, тъй като ние не сме институция, която издава документи.

Водещ: Не сте го питали дали са фалшиви, за да разберете какво ще Ви отговори?

Доц. Д-р Йовчо Йовчев: Не, това няма да го задам, като въпрос, на който и да е лекар в което и да е лечебно заведение.

Водещ: Добре. Оставаме да следим случая. Ще чуем след малко и едно мнение от Лекарския съюз. Благодаря на Доц. Йовчо Йовчев, изпълнителен директор на Университетската болница „Проф. Д-р Стоян Киркович” в Стара Загора, на Венелина Попова и нейния събеседник Валентин Димитров, юрисконсулт на болница „Тракия”. Сега рекламите и ще чуем от Лекарския съюз представител на Етичната комисия. Д-р Петко Загорчев, председател на Комисията по професионална етика към Българския лекарски съюз, е на линия. Здравейте!

Д-р Петко Загорчев: Добър ден!

Водещ: Чухте разговора от Стара Загора. Имате ли позиция по този случай? Изобщо, запознахте ли се с фактологията?

Д-р Петко Загорчев: Да, за съжаление, разговора го чух, но с фактологията не сме запознати, защото и ние, като организация, се самосезирахме от публикации в пресата. Нямаме... В медиите. Нямаме към момента към нас отправено изрично искане за проверка по случая. Но доколкото съгласно устава на Български лекарски съюз и Кодекса по професионална етика, в случаи, които имат социална и обществена значимост, имаме право да се самосезираме. За случая на практика разбрахме в последните дни. Днеска официално е изпратено писмо. Съгласно устава, ние, като Централна комисия, трябва всички тези случаи да ги представим на съответната етична комисия в Районната лекарска колегия, респективно в случая Стара Загора. Днеска тръгва писмо, с което молим... Централната етична комисия в Стара Загора да се заеме с проучване на случая и съответно да бъдем уведомени. В Стара Загора имаме и свой представител от Комисията по професионална етика, който също би могъл да окаже методична помощ. Но ние ще вземем позиция тогава, когато наистина тази фактология, за която така противоречиво се изказаха всички институции, бъде екзактно проверена, защото авторитетът на всеки един лекар трябва докрай да бъде защитаван от Лекарския съюз на база факти. За съжаление, начинът, по който трябва да избегнем от тези ситуации, е изграждането на един точен и хубав регистър, който да се води от Лекарския съюз и да бъде чест и достойнство за всеки един лекар всички документи, касаещи неговата квалификация, да бъдат в този електронен регистър и да бъдат на достъпен и да има съответния електронен достъп. Нещо, което започна Лекарският съюз да изгражда от две години и смятам, че това трябва да бъде пътят. Защото, за съжаление, се оказа, че немалка част от административните институции не могат да се справят с този въпрос. Няма точна... дори, ако щете, проблема, който възниква с лекари, идващи от чужбина с дипломи, които не се признават от нашето... пардон, не се ратифицират от нашето министерство, а се преподписват от Министерството на просветата, а касаят медицинско образование. А такива дипломи ще идват с не един и не двама лекари от чужбина. И пътят за нас е точно този – Лекарският съюз, като една организация на съсловието, да бъде организация, която да има поглед, контрол и съответната електронна база за квалификацията на своето съсловие.

Водещ: Което иде да покаже, че проблемът с дипломите на лекарите е симптоматичен. Не искам да генерализирам това, което става около Д-р Вуцов.

Д-р Петко Загорчев: За съжаление, ако трябва да бъдем откровени, проблемът с дипломите стана енигматичен в цяла България, не е само проблемът с лекарите. Затова, позволете ми, така както, нали, за повечето от случаите се правеше обстойна проверка, за да бъде фактологията ясна, така и ние в случая можем да си позволим да изкажем мнение едва след като проверим фактите и се вземе мнението на Централната етична комисия и на Регионалната етична комисия. Това са двете институции...

Водещ: Разбирам Ви. Да, така е редно. Колко време ще Ви трябва, за да приключите проверката?

Д-р Петко Загорчев: Зависим от регионалната комисия. Ще държим непрекъснато връзка. Ние имаме и представител в Централната комисия от Стара Загора, за щастие, който директно, при желание на комисията, би могла да участва с методична помощ и да проверим как вървят нещата. Но позиция ще има по случая едва след като двете комисии се произнесат. Обща позиция на Лекарския съюз ще бъде взета след това, защото в случая става въпрос не само за една фактологична грешка и нарушение от колега. Тук става въпрос за предотвратяване на бъдещи грешки в системата, медицинската.

Водещ: Д-р Петко Загорчев, председател...

Д-р Петко Загорчев: А такива, за съжаление, съществуват.

Водещ: Благодаря. Д-р Петко Загорчев, председател на Комисията по професионална етика към Българския лекарски съюз.

Районната лекарска колегия в Хасково осъди нападенията над медици



Районната лекарска колегия в Хасково осъди с декларация поредните нападения над медици и призова институциите да предприемат адекватни действия. За два дни в областния град има два инцидента. Пиян и дрогиран удари лекар, медицинска сестра и санитарка от Спешното отделение, където е бил доведен с линейка. При другия случай рецидивист нападна и ограби общопрактикуващата лекарка Велислава Джонева. В декларацията на лекарите се подчертава, че съществува проблем, който не само трябва да бъде показван и назоваван, но и да бъде ефективно решен


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница