Борисов: с вота на недоверие си вадим магариите



Дата21.01.2018
Размер300.1 Kb.
#49302



Пресклипинг на тема: „Здравеопазване”
24.12.2017
Национални вестници



Борисов: С вота на недоверие си вадим магариите


Аз не воювам с Радев. Пратих Ананиев първо него да уведоми, че ще има мораториум. После съм бил изгубил човешкия си облик

24 часа  стр. 4-5  

Ние искаме да покажем всичките си магарии и всичко, което можем, сега за тези шест месеца.

Така коментира премиерът Бойко Борисов вота на недоверие, който опозицията ще внесе в първите дни след като България поеме председателството на Съвета на ЕС. "Обикновено, като идват гости, всяко семейство - поне така в нашето беше, мама и татко ме предупреждаваха: "Няма сега да правиш бели, ще се държиш възпитано, така, така, така...", за да си тръгнат гостите, да кажат: "Е, това е възпитано семейство", каза Борисов в предаването "Панорама" на БНТ.

"Ние сега ще се млатим в парламента, вместо да свършим работа.

Да изчакат 6 месеца", призова той

Според него БСП го прави, "за да се покаже на света колко сме калпави". "Един ден ще ни слушат как искаме да повдигнем състоянието на хората и на региона, а на другия ден ще ни слушат какво си говорим в парламента, защото ние няма да се оставим. Още януари ще си изкараме всичко лошо на показ", загрижен е премиерът.

А свършеното наистина е много, настоя той и изреди: "Втори-трети сме в Европа по външен дълг, има 12% ръст на доходите и под 6% безработица". Напомни и за изградената инфраструктура.

"Доган е един мъдър човек, 27 г. е в управлението и сам разбира какво би станало, ако вотът успее", разтълкува Борисов думите на почетния председател на ДПС пред актива му в четвъртък вечерта -че властта в момента е без алтернатива. Традиционната реч на Доган преди Нова година се смята за знакова, след нея преди 2 г. Лютви Местан бе сменен като председател на ДПС. А седмица преди сбирката в сараите Борисов апелира почетният лидер да не допуска вот точно през януари.

"Да допуснем, че вотът на недоверие успее. Как да придвижваме Балканите, какво да правим с Япония, като дойде тука премиерът, какви инвестиции, какви иновации, какви неща да строим, ние ще тръгнем на предизборна кампания? Момент! Няма да има парламент, няма пленарни заседания. Как си го представят?", изреди Борисов. Понеже Доган знаел технологията на управление, а и много добре познавал БСП, защото е бил няколко пъти в коалиция с тях познава и своята партия, и затова предупредил, че в този момент няма кой да замести това управление. "И това го знае и всяко дете тук, и социологическите проучвания, дори и червените соцагенции показват, че ГЕРБ е водеща политическа сила. Сиреч ние, вместо да се съсредоточим за шест месеца да изкараме, макар и малък, дивидент за България, искаме да си изкараме кирливите ризи на показ. Добре, да го направим!", гневен е Борисов. Премиерът не скри, че е разочарован и от отношението на държавния глава Румен Радев: "Аз не воювам с президента, спрях и ГЕРБ да не го критикува. Той всеки ден ни дава оценки и взема страната на Нинова."

Липсва политическа класа - така отговори Борисов на въпроса защо е отстъпил от мораториума върху директното плащане за т.нар. скъпи молекули за онкоболни. Той разказа, че преди да се приеме временната забрана, държавният глава е бил уведомен: "На Киро Ананиев, служебен министър на финансите в кабинета на президента Радев, му казах: "Ще се обадиш на президента и ще му обясниш това, което ми обясняваш на мен - как тези кражби и тези неща можем да ги спрем без риск за здравето на хората." Затова Борисов се засегнал, като прочел думите на Радев за загубения човешки облик. "Той говори малко обтекаемо - "управляващите", но аз разпознах себе си. При положение, че преди 8 г., когато ГЕРБ дойде на власт, за здравеопазване се даваше 1 милиард, откакто ГЕРБ е на власт под 3,5-4-4,5 милиарда не падат", подчерта Борисов. И обобщи: "Краде се много от лекарствата - вместо да отидат при болните, се изнасят в други държави. Тръгнахме с най-добри намерения - да ограничим кражбите. Има огромен проблем с ТЕЛК-овете и изписването на скъпи лекарства. Не можем на всеки доктор да сложим полицай или СРС, да го следим."

"Но и не съм инат - дори риск за един човек да има да изпуснем със седмица-две срока, не мога да си го позволя", обясни Борисов защо в крайна сметка ГЕРБ обърна се отказа от тази мярка. Сега премиерът разпоредил изключително строг контрол, за да няма реекспорт на скъпите лекарства.

Купуват 400 нови линейки


24 часа  стр. 4  

по програма "Региони в растеж". Предвиден е и ремонт на 27-те центъра за спешна медицинска помощ в страната и всичките им филиали. Общата стойност на проекта е 163,5 млн. лв., МРРБ обяви процедурата.



Звездна Коледа в името на децата


Васил Найденов, Орлин Горанов, Криско, Миро, Графа, Б.Т.Р., "Фондацията", любими спортисти и актьори в нощта, в която българите даряват надежда

24 часа  стр. 18-19  

Звездна нощ - с участието на едни от най-известните и обичани български изпълнители навръх Рождество, ще озвучи празника и ще призове за поредна година българите да отворят сърцата си за децата в беда.

За 15-и пореден път концертът в Народния театър "Иван Вазов" ще е кулминация на кампанията "Българската Коледа", която традиционно се провежда под патронажа на държавния глава. А тазгодишното издание е първото за президента Румен Радев и съпругата му Десислава.

Със сигурност в понеделник вечерта още една президентска двойка, дамата в която също носи името Десислава, ще седне до действащия държавен глава -Росен Плевнелиев и приятелката му Деси Банова

И въпреки че събирането на двамата продължава да е най-актуалната светска новина, с която изпращаме 2017-а, всякаква суета ще бъде загърбена във вечерта, посветена на децата в беда.

Тазгодишната кампания е под мотото "В подкрепа на спасения детски живот". Защото със съвременните постижения на медицината спасяването на живота на родени в риск деца се превръща в сбъдната мечта, но през следващите месеци и години, а понякога - и до живот, те се нуждаят от допълнителни грижи. Малките герои и техните семейства минават през продължително лечение и рехабилитация, именно на осигуряване на средства за такива е посветена "Българската Коледа" 2017/2018 г.

За последното си издание кампанията набра близо 2,6 млн. лева. Пари може да се даряват целогодишно, но точно в коледната нощ десетки хиляди българи пускат своя есемес, с който даряват не просто 1 лв., но и нещо безценно -надежда

Много звезди без колебание откликват на поканата да участват в спектакъла. Тази година негов водещ ще бъде актьорът Юлиян Вергов.

Концертът е от 20 ч и ще бъде излъчен пряко по Българската национална телевизия, Нова телевизия и Българското национално радио.

Васил Найденов, Орлин Горанов и Еделина Кънева, групите Б.Т.Р. и "Фондацията", Михаела Филева, Владимир Ампов-Графа, Криско, Миро, Поли Генова, Васил Петров, Орлин Павлов, Мариана Попова, Михаела Маринова ще пеят на сцената. На нея в помощ на своите болни връстници ще излязат възпитаниците на Национално училище за танцово изкуство в София, детска вокална група "Бон-Бон", фолклорен танцов ансамбъл "Пламъче".

Виртуозите от Софийската филхармония и хорът към ансамбъл "Филип Кутев" допълват музикалните звезди.

Дони бе поканен да напише химна за кампанията. Песента се казва "Заедно с теб", а той е автор както на текста, така и на музиката. Прави аранжимента заедно с Иван Христов, а оркестрацията е дело на Славил Димитров, който влиза в ролята и на диригент при записа. Сингълът се изпълнява от "Фондацията", Нети, Михаела Филева, Графа, "Бон- Бон", Софийската филхармония и Софийския филхармоничен хор.

Освен тях с апел за съпричастност към децата на България в спектакъла ще се изяват спортисти, актьори и журналисти.

Сред най-вълнуващите моменти на вечерта се очаква да бъде специалното обръщение на Гришо

Освен тенис звездата на България още много имена в световния спорт се присъединяват към благородната кауза -лекоатлетката Ивет Лалова, сноубордистите Александра Жекова и Радослав Янков, алпинистът Боян Петров, волейболистите Радостин Стойчев и Владимир Николов, лекоатлетката Мирела Демирева, един от най-добрите български състезатели по тенис на маса - Денислав Коджабашев, художествената гимнастичка Невяна Владинова.

Актрисите Марта Вачкова, Десислава Бакърджиева и спортният журналист Иво Иванов също ще са сред застъпниците, които ще призоват за съпричастност и подкрепана децата в беда. А колегите им Владо Пенев и Владимир Карамазов вече се запознаха с много от храбрите малчугани, на които е посветена "Българската Коледа" -двамата актьори учасваха заедно с децата в украсяването на елхата в президентството по покана на Румен Радев и съпругата му.

След срещата си с децата Деси Радева пък промени профилната си снимка във фейсбук - на нея вече е прегърнала детенце от кампанията.

Участие в спектакъла ще вземат и журналисти от Българската национална телевизия, Нова телевизия и bTV, съобщиха от "Дондуков" 2. По време на концерта ще бъдат разказани историите на деца, които се борят с болестта си, както и такива, които са успели да преодолеят изпитанията.

Техните истории всяка година ви разказва и "24 часа" -медиен партньор на "Българската Коледа".

Ивон каза "мама", опитва да ходи сама. Кампанията й помага вече 7 години


Йоана РУСЕВА

24 часа  стр. 18-19  

Ивон е на 9 г. и обожава да е сред хора. Много е емоционална, а като истински представител на зодия Риби обича водата и плуването.

Има големи сини очи, в които личи огромно желание за борба и живот. Именно очите са единственият й пряк контакт с хората около нея, защото момичето е диагностицирано с детска церебрална парализа и придружаващи заболявания.

Вече седем години Ивон е дете на дарителската кампания "Българската Коледа" под патронажа на президента.

Средствата от инициативата подпомагат посещенията й при рехабилитатор, логопед и всички необходими специалисти.

Преди 2 години Бранимира, майката на Ивон, си пожела за Коледа такива чудеса, с които дъщеря й да бъде полезна на себе си -да може да се храни, да се обслужва, да се облече.

"Здраве, ходещи крачета и най-вече да проговори. Не може да е все лошо. И при нас трябва да дойдат добрите неща", каза тогава Бранимира.

Днес Ивон все още не говори, казва само "мамо". Започнала е обаче да разбира повече какво й казват, а най-важното - прави опити да ходи сама.

"Все още търси някого да го държи за ръка, не е проходила сама, но се опитва", споделя майка й.

Един от коледните подаръци за Ивон тази година е дошъл по-рано. Детето е включено в програма за специализирана конна терапия, която ще започне през март. Изчакват финално одобрение, но Бранимира вярва, че това ще се случи.

"Животните успокояват много децата с такива проблеми. Създава се специфична връзка между тях и ги кара да се отпуснат. Специалистите също са доказали терапевтичния ефект от това и аз го виждам. Когато е на езда, Ивон е много спокойна и щастлива, помага й да се развива", казва Бранимира.

"Беше първа и много желана бременност", разказва тя за Ивон.

Тя е здравен работник и следи бременността си много стриктно. До самото раждане всички изследвания показват, че семейството трябва да очаква живо и здраво момиченце, затова шокът от състоянието на детето е бил много голям

Нормално е родена, в 39-а гестационна седмица, но имало проблем при раждането. Баща й пръв забелязал, че цялата е синя. "Два часа по-късно докторката ми каза, че детето не е добре", разказва Бранимира.

Същата вечер превели момиченцето в неонатологичното отделение на болницата за активно лечение на детски болести "Проф. И. Митев", където спешно я интубирали и поставили в кувьоз.

Първата диагноза на Ивон била атрезия на носната кухина - генетично заболяване, при което се появява преграда между носа и фаринкса.

Тя възпрепятства правилното дишане. След направени изследвания специалистите обаче отхвърлят това мнение.

Месец след раждането, когато подготвят момиченцето за изписване от неонатологията, за изненада на майката я местят в Първа градска болница в София - в отделението за деца с повишен риск.

"В деня на изписването ми казаха, че са открили други проблеми в нейното здравословно състояние, но не ми обясниха какви", спомня си Бранимира.

Изследвания на структурата и големината на хромозомите не показали никакви усложнения и там.

"При последното изписване една от докторките ми каза да не се притеснявам, да гледам Ивон като нормално дете, да не я страня от другите деца. Като чух това, вече ми стана ясно, че ще се сблъскаме със сериозен проблем", разказа майката.

Въпреки това, след като се прибират вкъщи, детето започва да се развива добре, храни се нормално и няма проблеми с физиологичното или физическото си състояние.

"На 5-ия месец обаче на мен ми направи впечатление, че си държи ръчичките свити и не е двигателно активна -не се върти в леглото, не се обръща, не рита с крачетата. Заведох я на рехабилитация, където специалистката първа установи проблем. Тя го определи като детска церебрална парализа, но каза, че Ивон седи по-отпусната в сравнение с децата с подобна диагноза, които са по-стегнати", спомни си още Бранимира.

От този момент започват и по-обстойните изследвания за състоянието на детето. Пробите на кръв и урина показват високи стойности на натрий и хлор. Генетичните изследвания, както и ядрено-магнитният резонанс на коремни органи също не показват никакви отклонения.

По-късно правят снимка и на главата, която установява лека увреда на мазолестото тяло, което свързва двете полукълба на мозъка. Последвалите консултации с невролог обаче отхвърлят това да е причината за състоянието на детето. "Има хора, при които това тяло дори липсва, но симптоматиката не е такава", коментира Бранимира.

"Лекарите ми казват: Спокойно, гледайте напред, детето да върви. Да, то върви, наистина много бавно, с много усилия, но проблемът не е разрешен докрай.

Няма да оставя нещата така, ще се боря, докато мога", категорична е майката.

А в борбата активно й помагат родителите и сестра й.

Като здравен работник Бранимира е стигнала до извода, че децата с увреждания се увеличават, а специалистите са малко

"Говоря не само за специалисти за диагностициране, но и за работа - логопеди, психолози, рехабилитатори.

Вкъщи е един малък рехабилитационен център, за да мога и аз да работя с нея. Техниката също е много остаряла и трябва да се отпускат средства за децата, за кувьози, за апаратура и още много неща", споделя майката.

От септември Ивон вече е ученичка в 1-и клас. Записана е в помощно училище, но по новите изисквания за социализация то се води дневен център и е към средно училище "Христо Ботев" в София.

Ходи там два пъти седмично по един час, но за нея е важно да е в среда с други деца, за да може да се социализира. Част от уроците са под формата на игри, песни и музика.

Божидара Ангелова


24 часа  стр. 19  

се ражда със синдром на Даун. Досега е минала през различни терапии и специалисти. За да може да каже любимо стихче на Дядо Коледа и да получи подарък, Божидара и вчера посети своята логопедка. С нейна помощ момиченцето може да говори много, макар и не съвсем ясно за всички. За нея е важно обаче да я разбира братчето й близнак, с когото са неразделни в игрите и пакостите. Божидара е дете на "Българската Коледа" 5-а година поред.



2017: пробивите в медицината


Революционните открития ще спасят живота на милиони

24 часа  стр. 56-57  

Изследователи и лекари по света непрестанно напредват с малки и големи крачки в борбата с широко разпространени болести и неизлечими досега синдроми, спасявайки милиони човешки животи.

Ето някои от най-значимите постижения в медицината през 2017 година.

Успех в лечението на рака на гърдата

Две нови лекарства за рак на гърдата бяха пуснати на пазара във Великобритания през ноември. Препаратите palbociclib и ribociclib забавят разпространението на рака в напреднал стадий с поне 10 месеца, пише в. "Гардиън". Те могат да отложат прилагането на химиотерапия и дават възможност на пациентите да водят по-дълго нормален живот. Британският институт за изследване на рака обяви лекарствата за най-големия пробив от две десетилетия насам в лечението на жени с напреднал рак на гърдата.



С генетика ликвидират вируса на СПИН

Учените са на крачка от пълното ликвидиране на чумата на века - болестта СПИН. През месец май специализираното списание Molecular Therapy съобщи, че изследователи от университета "Темпъл" във Филаделфия успешно са унищожили вируса HIV-1 у мишки, чрез генетична модификация, преди болестта да се развие, и така са предотвратили бъдещата инфекция. Тази стратегия се е оказала 96% успешна при премахването на вируса при гризачите, на които са присадени човешки имунни клетки. Чрез метода на генетично инженерство CRISPR/Cas9 те са успели да премахнат напълно HIV директно от ДНК на клетките. Използваните днес лекарства само потискат размножаването на вируса с лекарства, които се вземат до живот.



Откриват по дъха рак на белия дроб

В близко бъдеще ще стане възможно ракът на белия дроб да се открива само с изследване на дъха на пациента. Екип от клиника на института

"Макс Планк" в Бад Наухайм, Германия, успяха да поставят точна диагноза с тест, откриващ в изпускания от дробовете въздух наличие на молекули рибонуклеинова киселина, променени от болестта. Това ще позволи откриването на рака на белия дроб на по-ранен стадии и започването на лечение с по-голям шанс за оцеляване.

Лекарство забавя болестта на Стивън Хокинг

В САЩ за първи път от 22 години одобриха за продажба ново лекарство срещу амиотрофична латерална склероза - болестта, от която страда гениалният астрофизик Стивън Хокинг. То се нарича Edaravone и може да забави с около една трета характерната за синдрома прогресивна дегенерация на моторните неврони - клетки в гръбначния и главния мозък, която води до парализа и смърт. Този вид склероза, известна още като болест на Лу Гериг и болест на Шарко, причинява атрофия на мускулите и мозъкът изгубва напълно способността да ги контролира, но, за разлика от алцхаймер невинаги уврежда разума на болния. Edaravone във формата на инжекция се прилага и за лечение на пациенти след инсулт.



Удар по причинителя на Болестта на Хънтингтън

Английски учени постигнаха успех в лечението на болестта на Хънтингтън - друго дегенеративно генетично разстройство, което засяга мускулната координация и води към когнитивен спад и психични проблеми. За първи път специалистите успяха да намалят с лекарство токсичния протеин, причиняващ болестта, при експериментално лечение на 46 пациенти. Те са били инжектирани с новия медикамент в гръбначномозъчната течност. Името на препарата не се съобщава, тъй като още е на експериментален етап. Лекарите се притеснявали, че той може да причини менингит, поради което пациентите са били под постоянно наблюдение. Резултати показали, че лекарството е напълно безвредно, приема се добре от организма и драстично намалява токсичния протеин, който причинява заболяването.



Свързаха алцхаймер с нисък протеин

От алцхаймер в света страдат 50 млн. души, а според прогнозите броят им ще расте драстично и до 2050 г. ще засяга 1 на 85 души. През април екип изследователи от американския институт "Джон Хопкинс" обяви, че болестта е свързана с ниски нива на протеина NPTX2 в мозъка на пациентите. Откритието ще помогне да се разбере какво причинява заболяването, което води до деменция и смърт след средно 7 години, и за развитие на ефикасна терапия. Въведен е и нов метод - терапия с ултразвук на амилоидните плаки в мозъка, които се трупат около невроните и се смята, че допринасят за алцхаймер.



Трикордер като в "Стар трек"

Почитателите на филма "Стар трек" познават апарата трикордер, който, поставен на пациента, моментално сканира и диагностицира организма. Това устройство вече е реалност. През април д-р Базъл Харис, лекар от спешната помощ в Уинууд, Пенсилвания, и неговите двама братя - инженерите Джордж и Гюс, получиха приз от $ 2,6 млн. на конкурса Tricorder X Prize, който награждава откриватели на портативна техника за здравна диагностика.

Апаратурата на Харис колкото голям мобилен телефон следи със сензори възлови жизнени показатели на тялото и открива диабет, пневмония, анемия, предсърдно мъждене, нарушаване или прекъсване на дишането по време на сън, което може да доведе до смърт. Данните могат да се предават на здравните служби на хиляди километри разстояние. Засега устройството открива 30 синдрома, но учените го усъвършенстват, за да констатира над 50 болести.

Синтетична кръв

Екип учени от Бристол, Кеймбридж и Оксфорд изолираха и видоизмениха лабораторно стволови клетки, за да получат червени кръвни телца. Предстоят тестове върху пациенти от всякакви кръвни групи, особено с редките, които се намират трудно. Краткосрочната цел е да се получи синтетична кръв за болни от анемия, а дългосрочната е да се произведе достатъчно количество за преливане на по-широк кръг пациенти, което би решило проблема с дефицита на кръв.



По-безопасна терапия на хепатит С

През август американската Агенция за храните и лекарствата одобри ново лекарство срещу хепатит С - болест, която уврежда черния дроб и може да има фатални последици. Лечението с Mavyret (с общо наименование glecaprevir и pibrentasvir) се прилага 8 седмици на пациенти със или без цироза и чернодробни увреждания. То скъсява периода на терапия, има по-малко странични ефекти и се понася по-лесно от болните.

Същевременно британски учени от университета в Саутхамптън откриха Т-клетката в човешкото тяло, която разпознава не само вируса на хепатит С, но и на зика, денге и жълта треска.

Откритието, казват учените, е важна стъпка към създаване на ваксина срещу тези болести чрез задействане на човешките NK-клетки убийци на бактерии, вируси и тумори.



Напредък срещу рак на панкреаса

3 постижения в тази област обещават напредък в борбата със смъртоносната болест. Сп. "Сайънс" обяви, че е открита бактерия в панкреасния тумор, която блокира препаратите от химиотерапията и ги прави неефективни. Откритието може да доведе до ново лечение, устойчиво на телесния микробиом.

Учените откриха и връзка между новодиагностицирания диабет тип 1 и рака на панкреаса, което ще помогне за ранното му диагностициране. При някои хора този тип диабет може да е причинен от карцином, развиващ се в панкреаса. Изследвайки този сигнал, лекарите ще успеят да открият заболяването в първоначален стадий.

В същото време тест на екип начело с д-р Зев У айнбърг от Калифорнийския университет показа, че комбинацията между два различни вида имунотерапия помага на някои пациенти. Досега имунотерапията не даваше резултат при този вид рак.



Нова победа над холестерола

Изследователски екип от Кливланд успя да снижи у пациенти нивата на лошия холестерол със 75 на сто. Резултатът се получи, след като специалистите комбинираха статии с нов клас мощни лекарства - инхибитори на PCSK9.



Болни от диабет отслабват със семаглутид

Експеримент на британски ендокринолози с 632-ма души постигна значително понижаване на нивата на глюкоза в кръвта и смъкване на теглото им. Пациентите с диабет тип 2 са лекувани с препарата семаглутид (semaglutide) веднъж седмично и 71 % от тях са отслабнали значително, което е важен фактор за овладяване на болестта. Сега някои лекарства срещу диабет 2 отключват неочаквано трупане на килограми. Според учените медикаментът успешно ще контролира болестта, наричана "скрития убиец".



Спасиха бебе със сърце извън тялото

Британски лекари от болница "Гленфийлд" в Лестър оперираха и спасиха новородено момиченце, родено със сърце и част от стомаха извън тялото. Синдромът, известен като ectopia cordis, се появява при 1 от 8 млн. души, а малката Ванелопи Хоуп Уилкинс е единствената във Великобритания, оцеляла след такава операция. Проблемът е констатиран още в утробата, когато плодът е на 9 седмици, но родителите решават да не прекъсват бременността. Ванелопи се ражда преждевременно с цезарово сечение в началото на ноември. Тя е без гръдна кост (стернум) и претърпява 3 операции - първата 50 минути след раждането. В третата на 11 ноември участват 50 специалисти, които връщат сърцето в гръдната кухина. След време лекарите ще се опитат да вкарат костна защита на органа, като използват 3D принтиран елемент или органичен материал, който да расте заедно с момичето.



Начин за възстановяване на кръвоносни съдове

Изследователи от Института за медицински открития към Станфордския университет откриха способ за възстановяване на повредени кръвоносни съдове. Задействането на механизма за съдова регенерация е постигнато с помощта на белтъчната активизация на протеинкиназата.

Възстановяването на повредените съдове с тази "белтъчна терапия" се оказва значително по-просто и евтино в сравнение с отглеждането на нови съдове чрез създаването на ендотелий.

С новия метод частично може да се реши възстановяването на вътрешния слой на кръвоносните съдове с помощта на наситени клетки VEGF. Ако клиничните тестове с новия метод преминат успешно, може да бъде осъществен исторически пробив в лечението на сърдечносъдовите заболявания.


20 от най-четените истории на годината

Владо Плацентата заби юмрук в лицето на д-р Албена Гагова от АГ болница "Шейново"


Хора, драми и сюжети, предизвикали голям интерес • Истории, които трогнаха читателите на сайта ни 24chasa.bg

24 часа  стр. 10  

На 3 юли 37-годишният Владимир Стоянов, вместо да празнува раждането на сина си, посреща вечерта в ареста на Първо РПУ. Причината -забива юмрук в лицето на гинеколожката от "Шейново" д-р Албена Гагова. От удара му уважаваната лекарка е със счупен нос, комоцио, ръзкъсана горна устна, множество наранявания, силен шок. Стоянов я удря, защото отказала да му даде плацентата на детето и му обяснила каква е процедурата. Затова и мъжът се сдоби с прякора Владо Плацентата.

Пациенти и колеги на д-р Гагова се вдигат на протест, настоявайки да се спре насилието над лекари. Постъпката му възмущава и жената, която ражда от него, и тя се отрича от Владо. "Опитвам се да го забравя и да се отдам на детето", откровена е младата майка.

Стоянов излезе от ареста в края на октомври срещу 500 лв. гаранция.


20 от най-четените истории на годината

Д-р Евгений Желев загина при инцидент с трактор


Хора, драми и сюжети, предизвикали голям интерес • Истории, които трогнаха читателите на сайта ни 24chasa.bg

24 часа  стр. 8  

Нелепа смърт отнесе бившия кмет на Стара Загора и бивш здравен министър д-р Евгений Желев малко след като навърши 60 г. Уби го японски трактор, който се обърна и го затисна при опит да фрезова между плодните дръвчета на имота си в чирпансксото село Яздач.

Съдбата не сбъдна една негова отколешна мечта - да стане дядо. Не му стигнаха няколко месеца до нея.

Родната му Стара Загора го изпрати със стихотворението на Валери Петров "Хвърчащите хора" и десетки пламтящи китайски фенери, които негови приятели пуснаха в нощното небе след погребението. В прощалното си слово неговият добър приятел и съратник бившият президент Георги Първанов каза: "Д-р Желев бе един от малкото примери за това, че доброто в политиката не е слабост".


20 от най-четените истории на годината

Съдбата на Тони трогна хиляди: да й помогнем да стъпи в живота с нови крака


Хора, драми и сюжети, предизвикали голям интерес • Истории, които трогнаха читателите на сайта ни 24chasa.bg

24 часа  стр. 7  

Влак откъсна краката на 21-годишната Антония Спасова на 6 ноември в Бургас, когато момичето опита да сложи край на живота си. Лекари от УМБАЛ-Бургас, върнаха Тони към живота. С кампания, подета от в. "24 часа", кмета Димитър Николов и депутатката от ГЕРБ Диана Саватева, започна набиране на средства. Те ще са за поставяне на протези и рехабилитация. Столични специалисти вече са се заели със случая на Тони, чиято трудна съдба трогна хиляди.

Антония е изоставена от родителите си като невръстно хлапе и израства в дома за сираци в село Тотлебен. През последните 3 г. ръка й подава екипът на хотел в Слънчев бряг. Управителката Ростислава Димитрова е сред първите, които помагат след инцидента. Невероятна подкрепа Антония получава и от 27-годишната Николета от Бургас, която я посещава всеки ден в болницата.

Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний:

Връзката между свещеника и хората трябва да бъде жива


Не е задължително да стоиш по цял ден в църквата, за да зачиташ ближния

Виктория ПЕНКОВА

Телеграф  стр. 8-9  



Това е той:

  • Роден е на 17 януари 1978 г. в Стара Загора

  • Завършва Пловдивската духовна семинария "Св. Кирил и Методий" и Богословския факултет в Софийския университет "Св. Климент Охридски"

  • Подстриган е за монах в Клисурския манастир

  • От 1 май 2007 г. е назначен за протосингел на Пловдивската митрополия, а на 23 март 2008 г. е хиротонисан за епископ 6 пловдивския храм "Св. Марина" и назначен за негов викарий, като е изпратен на служение в Смолян

  • От юни 2010 г. е назначен за викарий на Западно- и Средноевропейския митрополит

  • На 27 октомври 2013 г. е избран за митрополит на Западно- и Средноевропейската епархия на БПЦ и представител на БПЦ в Брюксел


- Митрополит Антоний, в навечерието сме на Коледа, един от най-светлите празници. Прави ли ви впечатление, че все по-рядко и само на празници влизаме в църквата, защо според вас?

- За съжаление, защото хората са изгубили вярата в самата църква като институция заради нашите човешки слабости. В последните години сме свидетели на много скандали в църквата и за неукрепналите човешки души това е съблазън. От друга страна дългогодишният период на атеизма, след това на пагубния разкол, след това прекаленият модернизъм, който привнесохме от западното общество, объркаха хората. Освен това и пазителите на нашите ценности - нашите баби и дядовци, просто си отиват и се губи тази традиционна връзка с църквата Това прави нашата задача още по-трудна, трябва да привлечем особено младите хора към храма. Според мен другият проблем е, че семейството боледува. Хората живеят без брак, без регламентирани съпружески отношения.



- Много хора ще ви отговорят, че бракът е отживелица и само един подпис. Защо според вас боледува семейството?

- Не е така. Когато няма здрави основи в семейството, няма традиции и децата по един или друг начин са оставени на самоотглеждане от бавачки, баби и т.н.



- Оставени са, защото родителите трябва да работят. Какво предлагате, да останат у дома, докато малките станат пълнолетни ли?

- Не говоря за чистото изпълнение на задълженията. На хората някак им е по-лесно да оставят същинското и духовното израстване на децата си на трети лица. Никой родител не може да убеди когото и да е, че няма време за собственото си дете. Хората са станали доста големи егоисти и към собствената си плът - децата, не полагат достатъчно грижи.



- Вашите баба и дядо на какво са ви научили - в личен и духовен план?

- В духовно и църковно отношение те са ме възпита ли като човек който Д а различава доброто от злото, да е добър и морален. Не е задължително да стоиш по цял ден в църквата, за да зачиташ достойнството на ближния, да не посягаш към чуждото, да не бъдеш грубиян. Знаете ли, спомням си, че баба и дядо ме учеха на труд. Поливах градината, помагах им в прибирането на реколтата. Те имаха лозе 12 дка в Чирпан и всяка есен, преди да отида на училище - бях плътно до тях. Правеше ми впечатление, че в неделния ден те си обличаха нови дрехи и отиваха в храма, за да се помолят и да благодарят най вече на Бога за изминалата седмица и да измолят благословение за предстоящата. Нещата са много прости - когато някой отиде от сърце в църквата, Господ го чува. Това сега го няма, не сме благодарни. Хората по някой път, водени от своята мъка, тичат в храма, отрупват целия свещник със свещи, за да измолят бога да ги утеши в мъката, а когато той им протегне ръка, забравят да му благодарят. Както притчата за 10-те прокажени. Само един от тях се върнал да благодари.



- През месец избухва църковна бомба - сексскандал, финансови злоупотреби, кръчма никне в двор на храм. Това отблъсква хората, а и няма как в 21-ви век да остане скрито. Как може да поправите това, да привлечете отново хората към вярата?

- Светците са на небето. Всеки от нас има своите грехове и грешки, които прави. Въпросът е, че човек трябва да си прави равносметката, да моли за прошка. Живеейки в ерата на комуникациите, скандалите стават бързо достояние на обществото. Не че едно време пороците и страстите не са били същите. Имало ги е. Но сега трябва да сме много по-бдителни, да не правим грешки, защото в ерата на комуникациите тези новини и действия на духовни лица бързо се разбират. В това отношение сме длъжници на хората и трябва да се стремим да сме по-въздържани. Помня, че баба и дядо казваха преди да направя нещо, да броя до 10, за да го обмисля.



- Броите ли?

- Старая се. Винаги, когато съм броял, не съм съжалявал. Много сме сприхави в ежедневието си, особено зад волана. Лесно може човек да се изкуши и трябва да внимаваме. Всяко едно слово, което излезе от устата ни, може да е мехлем, но може и да е меч.



- Митрополит Антоний, честно, вие не се ли изнервяте, докато карате, особено в България?

- Стремя се да не се ядосвам. Това са човешки слабости. Почти винаги в колата слушам църковна музика и това ме успокоява.



- Сериозно ли говорите? У нас се слуша друга музика...

- Да, сериозно, особено на дълъг път.



- Вие сте почти постоянно в Западна Европа. Какво ви споделят българите зад граница и по-често ли ходят на църква?

- По-често ходят, защото за разлика от България, където храмът е буквално зад всеки ъгъл в големите градове, то в европейските столици има по 1. В неделния ден те се стремят да отидат не само да се помолят, но и да се срещнат с други сънародници. Освен място за молитва е и средищен център. Споделят най-различни проблеми -някои търсят работа, други подкрепа или съдействие за лечение. Заедно с нашия свещеник в Берлин Юлиян Ангелов помагаме на много онкоболни българи. Даже и самият свещеник ги придружава в болниците, защото голяма част от тях не говорят немски и им превежда. За тези, които търсят работа, опитваме да помогнем чрез контактите със сънародници, които имат малък бизнес. С каквото можем опитваме да сме полезни.



- Говорите за онкоболни, а преди няколко дни падна мораториумът върху лекарствата. Следите ли темата и каква е вашата позиция, все пак църквата трябва да е във всяко отношение с хората?

- Разбира се, че следя тези въпроси и имам отношение. Подкрепям отпадането на мораториума. Църквата не може да живее извън обществото, тя е част от него, заедно сме и в радостта, и в тъгата. Спомням си, когато бившият министър на културата и мой скъп приятел Вежди Рашидов беше на лечение в Берлин. Посетихме го в болницата с нашия свещеник Юлиян Ангелов. В момент, когато се чувстваш слаб и виждаш, че не всичко е в твоите ръце, една подкрепа, една блага дума е много важно. Винаги, когато имаме време, посещаваме нашите сънародници, за да видят, че не са сами. Църквата не може да остане безразлична към проблемите на обществото, защото сме едно цяло. Затова и гласът на църквата е много важен, като преди всичко една опора.



- Познавате много управници, политици, включително и премиера Бойко Борисов. Какво му казвате лично на него?

- Казвам му Господ да му дава преди всичко здраве и много, много, много търпение. Когато държиш кормилото на изпълнителната власт, има много изпитания, много изкушения. Както навремето онези, които са били първа линия в редовете на войската в битка, са поемали удара, така и първите мъже в държавата -министрите, винаги са първият буфер в политическите дрязги, външнополитическия натиск. В такива моменти е много важно да се молиш за тези хора, които ръководят държавата и проявяват лично отношение към църквата и я подпомагат.



- Посрещаме Коледа с убийство на 7-годишно момиченце, с прегазено дете от джип. Тъжно е. Правили ви впечатление, че злобата и агресията вземат превес?

- Да. Липсата на любов между хората поражда злоба, а злобата - агресия. Тя се материализира в най-грозните действия, особено в отнемането на живот. Знаете ли, това може би е знак от Господ, който за пореден път иска да ни накара да си направим равносметка, да се обърнем преди всичко към себе си, за да можем да подредим нашата си къща в душата. За да можем всичко лошо да изхвърлим, да го заменим с любов, търпение, умереност. Агресията поражда агресия, получава се лавина на негативизъм, а тя много често може да ни затрупа.



- Църквата как може да повлияе да не сме толкова агресивни?

- Преди всичко с призив, молитва, трябва да говорим повече с хората.



- Защо обаче това не се прави? Може би това е липсващото звено между църквата и българите?

- Пак казвам, в това отношение църквата е длъжник на хората. Силата на църквата е в молитвата и словото. Чрез нашето слово и молитва да призоваваме хората да отхвърлят злото, агресията.



- Скъсана ли е връзката между обикновения човек и свещеника?

- За съжаление се е скъсала нишката. Може би до една степен вината е в нас и ние трябва да бъдем по-близко до хората в самото ежедневие. Хората искат да ни докоснат. Трябва да бъдем по-близо, това е наша вина.



- Бяхте в Германия, когато нашият ром изрита жената в метрото. Беше ли ви срам?

- Да, беше ме срам, защото ставаше дума за авторитета на България. Никой не говореше за лицето X, а за българина. Направихме всичко възможно да се свържем с жената, за да се извиним, но по закона нямаме право да я потърсим, а оставяме нашите контакти и ако тя иска, ни позвънява. Тя не го направим.



- Казвате, че църквата трябва да е по-близо до хората. Това означава и до онези, които ги управляват. Вие какво бихте посъветвали сегашния кабинет в това отношение?

- Всички партии трябва да показват, че работят за благото на държавата. Не може да има различия по този въпрос. Политиката е една - за благото на българския народ. Усилията трябва да се насочат към хората, които са зад граница, за да ги уверят, че винаги са добре дошли в България и страната ги чака с отворени обятия, да им се внуши, че са полезни. Трябва да се обърне внимание на страдащи, болни, с увреждания, на децата и на нещастните възрастни хора. В социалните отношения трябва да има по-адекватни неща. Трябва да се погрижим и за подрастващото поколение, което може да отиде да учи на Запад, но после да се върне у нас.



- Казвате, че църквата е част от обществото и имате отношение към най-важните въпроси в държавата. Тогава какво мислите за онези, които я разграбиха, но вместо присъди, получиха милиони. Кой ще ги съди?

- Вижте, рано или късно всеки ще отговаря за своите дела пред Бога. Това, което е минало, няма как да върнем, така че може би трябва да се поучим от грешките на прехода и да вървим напред. Ако останем само в миналото, няма да имаме бъдеще.



- Кой ви е най-скъпият спомен за Коледа?

- Очакването сутринта на Рождество да видиш подаръка под елхата (смее се). Знаейки, когато ставаш по-голям, че това го правят родителите, има нещо много лично, много съкровено...



- Кога разбрахте, че родителите ви купуват подаръците?

- Не можаха да ме излъжат много (смее се).



- Ако ми позволите още един личен въпрос, кога ви е било най-тежко на Коледа?

- Бях епископ в Смолян. По Коледа ходехме в дома за сираци в Широка лъка. Тогава видях искрите в очите на децата, когато някой ги посети. А ти знаеш, че като си отидеш оттам, остават сами и искрата в очите им угасва, остават сами. Може би трябва да работим в това да се улеснят правилата за осиновяване, за да не са сами тези деца. Процедурата у нас е много сложна, хората се проучват все едно са едва ли не криминални престъпници. Дори някой да поиска да осинови детенце, трябва да мине през жестока процедура. Трябва да има строги правила, за да не станат жертва на трафик или на други посегателства върху личността им. Но трябва да се помисли как да се помогне на хората, които искат да отгледат дете. Давам си сметка, че не можем да спасим света от глад и бездомни хора, но...



- Извинявайте, че ви прекъсвам, но искам да ви попитам - вие лично давате ли пари на бездомни хора?

- Купувам им храна. Знаете ли, невинаги, когато даваш пари, те отиват за човека. Има организирани групи за просия, има наркомани, алкохолици. Те не искат да се хранят, а да се тровят. Ако им дадеш пари, те ще си купят наркотици, алкохол и ще си навредят, може и престъпление да извършат. Аз ги водя в магазин и им купувам храна. Имаше и случай на жена, която в най-големия студ седеше пред "Св. Ал. Невски", и продаваше цветя от нейната градинка. Видях ръцете й, бяха посинели от студа, гледката беше много жестока и не издържах. Просто купих всичките и я помолих да се прибере у дома на топло. Тя искаше просто да изкара пари с честен труд. Често я виждам там, стремя се да помагам доколкото мога.



- Какво ще пожелаете на българите за Коледа и Новата 2018 година?

- Искам да им пожелая да имат повече любов в сърцата и да я раздават на хората. Да имат търпение и смирение, да се стремят да творят добро всеки според силите си, да имат вяра и надежда и преди всичко вяра в бъдещите ни успехи -като хора преди всичко и като българи.



23.12.2017
Национални телевизии


Университетската детска клиника по белодробни болести към столичната болница "Св. София" се нуждае от нови чаршафи


БНТ  Новини в 12.00, 20.00 часа

Университетската детска клиника по белодробни болести към столичната болница "Св. София" се нуждае от нови чаршафи за леглата на малките пациенти, както и от поставянето на алуминиеви щори и комарници на част от прозорците. Желанието на ръководството на болницата е да направи по-приятен и комфортен престоя на децата, чието лечение понякога продължава с месеци.

Детската белодробна клиника е единствената у нас Специализирана клиника по детски белодробни заболявания. Отделението за лечение на детска туберкулоза обаче по нищо не се различава от останалите отделения, тук е чисто и топло, но липсва уютът на детската стая, чаршафите са бели, няма пердета на герои или цветни картинки по стените и играчки, а престоя на малките пациенти може да продължи и до осем месеца.

Доц. Светлана Велизарова: Децата влизат без придружители и това е отговорността на всички, които работят тука, че те заместват за престоя на децата в клиниката, заместват родителите и близкото обкръжение. Затова ние трябва да бъдем безкрайно отговорни към тях, защото замествайки дома им, те трябва да останат с хубави спомени от престоя си тук, независимо че това е болница.

В момента в клиниката има десет деца, като повечето от тях ще изкарат коледните празници в стаите си.



Д-р Наталия Габровска: Лечението на нашите деца е продължително, то трае с месеци при някои от тях, така че е важно децата да бъдат заобиколени от една така приятна материална среда.

В отделението има елха, а Дядо Коледа вече е раздал подаръците на малките пациенти.



Доц. Светлана Велизарова: Комфортът на отглеждане на едно дете е част от лечебния режим. Точно поради тази причина нас ни се иска не само по Коледа да става благотворителност, всеки да отвори сърцето си по всяко време на годината към болните деца.

Университетската детска клиника по белодробни болести приема всякаква безвъзмездна помощ, която би направила престоя на малките пациенти по-комфортен – от книжки и играчки до консумативи.



Благотворителният концерт "Българската Коледа" вече има песен, написана специално за кампанията


БНТ  Новини в 20.00 часа

Благотворителният концерт "Българската Коледа" вече има песен, написана специално за кампанията. "Заедно с теб" е по музика и текст на Добрин Векилов - Дони. За първи път на живо химнът на Българската Коледа ще прозвучи по време на концерта в понеделник вечер в Народния театър.

Песен за доверие, приятелство, надежда. Текстът е създаден само за ден, а комбиниран с нежната мелодия дава възможност на всеки да разчете различно послание.

Дони: Вие ще трябва да го чуете просто.

Нети: Това е като химн за добротата.

В изпълнението на песента участват Софийската филхармония, Михаела Филева, Владимир Ампов - Графа, Нети, "Фондацията" и Детска вокална група "Бон-бон".



Дони: Всеки се съгласи от едно изречение да участва в тази песен, което означава, че има някаква положителна енергия вътре. Никой няма никакви користни подбуди за участие.

Тази година мотото на кампанията е „В подкрепа на спасения детски живот" и акцентът ще е върху продължаващото лечение и рехабилитацията.



Дони: Музиката, текстът, нашето общо изпълнение да призове хората да дарят в тези два часа докато тече концертът.


400 нови и модерни линейки иска да купи здравното министерство


Нова телевизия  Новини в 12:00, 19.00 часа

У нас 400 нови и модерни линейки иска да купи здравното министерство по европейската програма „Региони в растеж”. Проектът предвижда да бъде направен и ремонт на 27 центъра за спешна медицинска помощ в областните градове, заедно с техните 170 филиала и 6 изнесени екипа. Общата стойност на проекта е 163 милиона и половина лева и с него се очаква да се повиши качеството на здравната услуга у нас, както и да се осигури по-ефективна медицинска инфраструктура.



Национални радиа


Над 2 000 лева събраха на благотворителен базар децата от училище „Проф. Марин Дринов” в Кюстендил


БНР  

Над 2 000 лева събраха на благотворителен коледен базар децата от Трето основно училище „Проф. Марин Дринов” в Кюстендил. Парите са проведени по сметката на националната кампания „Българската Коледа”.

В коледната благотворителна проява на училището тази година се включи и Центърът за обществена подкрепа „Света Петка” към общината. В инициативата участваха продавачи, майстори-готвачи, дегустатори от града. Възпитаници на училището се учат и на благотворителност, миналата година те събраха над 1800 лева за онкологично тежко болен възпитател, който за съжаление почина. Половината от събраните тогава пари бяха дадени отново на „Българската Коледа”, припомнят преподаватели.

Международната организация за мигрантите осигури за здравния дом в Босилеград специализирана линейка


БНР  

Международната организация за мигрантите осигури за здравния дом в Босилеград специализирана линейка, съобщиха от Културно информационния център в града. От Американското посолство в Сърбия са дарили средства за изграждане на ново помещение за спешната помощ, каза Радко Стоянчов от центъра.



Новата линейка ще се използва за обслужване на спешните случаи на територията на цялата община Босилеград. Дарителите на този модерен медицински бус ще посетят града в началото на новата година за среща с екипа на здравни дом там. След скандала със задържането на тримата българки лекари, отишли в началото на ноември да прегледат десетки пациенти в Босилеград, темата „здравеопазване” за живеещите в Западните покрайнини стана твърде актуална. От общината в Босилеград поканиха дори и лекари от Белград, има идея пациентите от Босилеградско да се поемат от болницата в Кюстендил, затова обаче ще е необходимо решение на здравното ни министерство, съгласуване със здравните служби в Сърбия и финансиране, казаха от здравното заведение.



Zdrave.net

София, бул. Др. Цанков” 31 Б, офис 10; Тел.: 0893 33 53 07

Каталог: uploaded
uploaded -> Магистърска програма „Глобалистика" Дисциплина „Политическият преход в България" Доц д-р П. Симеонов политическа система и политически партии на българския преход студент: Гергана Цветкова Цветкова Факултетен номер: 9079
uploaded -> Конкурс за научно звание „професор" по научна специалност 05. 02. 18 „Икономика и управление" (Стопанска логистика) при унсс, обявен в дв бр. 4/ 15. 01. 2010
uploaded -> Здравната каса забавя парите за болници, аптеки, пациенти
uploaded -> Автобиография Лична информация
uploaded -> Отчет на ип "Реал Финанс" ад към 31 декември 2009 г. А. Статут и предмет на дейност ип „Реал Финанс"
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> Москов се закани на директори на болници заради борчове и ктб
uploaded -> „Здравеопазване


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница