Борово отбелязва края на Втората световна война, Денят на Европа и Денят на храбростта с тържествен концерт



Дата01.05.2018
Размер21.65 Kb.
#67545
Борово отбелязва края на Втората световна война, Денят на Европа и Денят на храбростта с тържествен концерт
На 5 май от 19.30 часа в салона на читалище „Искра” се състоя тържествен концерт, посветен на три важни събития – 65 години от края на Втората световна война, 9-ти май – Деня на Европа и 6-ти май – Деня на храбростта. Организаторите на концерта – читалище „Искра” и СОУ „Св. Климент Охридски” – град Борово споделят идеите, които са ги ръководители при обединяването на трите чествания.

Втората световна война оставя трайна диря в европейската история на 20-ти век. На 8-ти май 1945 г. Чърчил и президентът Труман обявяват края на войната в Европа. Рано сутринта на 9-ти май немското ръководство в Берлин подписва капитулацията и спрямо съветската армия. И така датата 9-ти май става символ на европейския мир.

Пет години по-късно министърът на външните работи на Франция Робер Шуман, отново на датата 9-ти май представя идеята за наднационален съюз, които има за основна задача да работи така, че между европейските страни да няма повече конфликти, които да се решават с кръв и войни. Франция, Западна Германия, Италия, Белгия, Нидерландия и Люксембург са първите 6 страни, които подписват европейския договор за сътрудничество. Днес Европейският съюз, роден с идеята за мир и просперитет, е сериозно икономическо и политическо обединение, в което членуват 27 страни. От 2007 година към голямото европейско семейство се присъедини и България.

Страните членки на Европейския съюз приемат определени икономически и политически правила, но съхраняват своята културна идентичност. Единни в многообразието е основната идея на обединена Европа. България съхранява и развива своята национална самобитност, а един от най-светлите християнски празници в нашата културна история е Гергьовден. Дори в народните песни се казва: „Личен ден Великден, по-личен ден Гергьовден”. Празникът на светеца войн, изобразяван по иконите, яхнал бял кон, е символ на непобедимата българска армия, тази която е записала славни битки във военната си история. Дните на слава за българската армия не се изчерпват с великите битки при Одрин и Дойран. По време на Втората световна война Първа българска армия участва със 110 000 войници, сержанти и офицери в състава на Трети украйнски фронт, командван от маршал Толбухин. Девети май заварва българската армия в Австрийските Алпи, на крачка от Берлин.



Гост на тържеството бе кмета на Община Борово – д-р Иван Попов, той разказа на своите съграждани, че във военните действия от септември 1944 до май 1945 г. участват 19 боровчани. В битките за свободна и обединена Европа Борово дава и своите три скъпи жертви – поручик Кънчо Митев Димов, убит при Торянц, Унгария, край Драва на 21 март 1945 г., подофицер Кольо Николов Денев, убит при Лоповци, Югославия на 1 ноември 1944 и подофицер Георги Иванов Цонев, убит на 9-ти ноември 1944 г. на Кота 1020, Голак планина, Югославия.

От 19-те боровчани, участвали в различни формирования на Първа българска армия, е останал жив само един - военноветеранът Христо Новаков Митев. Той е бил картечар в Пета рота на 31-ви Силистренски полк, а това е един от най-славните полкове в Българската армия. Кметът на Община Борово връчи поздравителен адрес и юбилеен плакет на г-н Митев.



За да се почете паметта на загиналите през Втората световна война боровчани, по-рано същият ден общинска администрация покани гражданите на Борово да присъстват на поднасянето на венци на паметната плоча на поручик Кънчо Димов.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница