Брюксел, 14 2004 com(2004)492 крайна 2004/0163 (avc) Предложение за наредба на съвета



страница1/17
Дата18.12.2018
Размер0.57 Mb.
#107938
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   17
КОМИСИЯ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ

Брюксел, 14.7.2004

COM(2004)492 крайна
2004/0163 (AVC)

Предложение за

НАРЕДБА НА СЪВЕТА
съдържаща основните разпоредби на Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд и Кохезионния фонд
(представено от Комисията)
ОБЯСНИТЕЛЕН МЕМОРАНДУМ


  1. ВЪВЕДЕНИЕ: НЕОБХОДИМОСТ ОТ ПРЕРАЗГЛЕЖДАНЕ НА НАРЕДБИТЕ

На 10 февруари 2004 г. Комисията прие предложение за финансовите перспективи за периода 2007 –2013 г. на разширения Европейски съюз, съставен от 27 страни - членки [COM(2004)101]. В този контекст Комисията споделя виждането, че интервенцията на Съюза в множество ключови области изисква засилване. По-конкретно, Комисията взе решение, че амбициозна кохезионна политика следва да съществен елемент от финансовия пакет.


Решението отразяваше работата, извършена след публикуването на Втория доклад за кохезия през 2001 г., което даде начало на дебата за бъдещето на кохезионната политика в разширения Съюз [COM(2001)24]. На 18 февруари 2004 г. Комисията прие Третия доклад за кохезия [COM (2004)107], който представлява подробно предложение за приоритетите и системата за предоставяне на новото поколение програми, в рамките на кохезионната политика за периода 2007-2013 г.. Предложението е в съответствие с общите препоръки за следващата финансова перспектива, представени в комюникето на Комисията.
Третият доклад за кохезия заключи, че разширяването на Съюза до 25 страни - членки, в последствие до 27 и повече, е безпрецедентно предизвикателство за конкурентноспособност и вътрешната кохезия в Съюза. Разширяването доведе до задълбочаване на разликата в икономическото развитие, изместване на проблема с “неравенството” на изток в географски аспект и по-трудна ситуация по отношение на заетостта:
- разликата в БВП на глава от населението между 10% от населението, което живее в най-проспериращия регион и същия процент, живеещ в най-слабо проспериращите региони е нараснал повече от два пъти в сравнение със ситуацията при EС с 15 страни - членки.
- в ЕС с 25 страни – членки , 123 милиона души, които представляват 27% от общото население живеят в региони, в които БВП на глава от населението е под 75% от средния за ЕС в сравнение с 72 милиона души, или 19% в ЕС с 15 страни - членки. От тях, всеки 4 от 10 души живеят в регионите, принадлежащи на “старите” 15 страни - членки, докато другите 6 от националности на 10-те “нови” страни - членки.
- 4 милиона работни места ще трябва да бъдат открити, ако средното ниво на заетост в 10-те нови страни - членки трябва да се изравни с това на ЕС. В рамките на разширения ЕС се оформя значителен разлика в безработицата според възраст и пол.
В същото време целият Съюз е изправен пред предизвикателствата, произтичащи от вероятно акселериране в икономическото преструктуриране в резултат на глобализацията, отварянето на търговията, технологическата революция, развитието на икономика и общество, основаващи на знанието, застаряващото население и нарасналата имиграция.
И накрая, икономическият растеж в ЕС е намалял значително след 2001 г. В резултат на това безработицата се е покачила отново в много части на Съюза, с всички произтичащи от това социални последици,. Като трамплин към бъдещето Съюзът трябва да използва в пълна степен възможностите, предоставени от настоящата тенденция към възстановяване.
В опит да се подобрят икономическите резултатина ЕС държавните ръководители и правителството на Съюза, които се събраха с Лисабон през март 2000 г., изготвиха стратегия, целяща да направи Европа най-успешната и конкурентна “икономика на знанието” в света до 2010 г. Съветът от Ница през декември 2000 г. превърна целите от Лисабон за намаляване на бедността в координирана стратегия на ЕС за социално интегриране. На съвета в Гьотеборг през юни 2001 г. стратегията от Лисабон беше разширена, като бе прибавен нов акцент върху защитата на околната среда и постигането на по-устойчиво развитие.
Кохезионната политика направи важен принос за реализирането на тези цели. В резултат растежът и кохезията са взаимно поддържащи се. Като намалява неравнопоставеността, Съюзът помага да се гарантира, че всички региони и социални групи да могат да допринесат за и да извлека полза от неговото цялостното икономическо развитие. Член 3 и 158 от договора отразяват тази визия, която беше засилена в проекто - договора, създаващ Конституцията чрез изпълнението на ясна препратка към териториалните измерения на кохезията.
Кохезионната политика е необходима и в ситуация, при която другите политики на Общността имат важни ползи, комбинирани с ограничени, но локализирани разходи. Кохезионната политика помага за разпространение на ползите. Като предсказва промяната и улеснява адаптирането, кохезионната политика може да допринесе за ограничаване на негативните влияния.
Поради тази причина, кохезионната политика във всичките си измерения следва да бъде разглеждана като неделима част от Стратегията в Лисабон, дори ако, както Комисията изтъкна в предложението си за следващата финансова перспектива, формулирането на политика според нуждите на Стратегията от Лисабон трябва да бъде завършено и обновено. С други думи кохезионната политика трябва да включва целите от Лисабон и Гьотеборг и трябва да се превърне в ключово средство за тяхното реализиране посредством национални и регионални програми за развитие.
Засилването на регионална конкурентноспособност, посредством правилно насочени инвестиции в Съюза и осигурявайки икономически възможности, които помагат на хората да реализират своите възможности, определя потенциала за растеж на икономиката на ЕС като цяло в полза на всички. Като осигурява по-балансирано разпростиране на икономическа активност в Съюза, регионалната политика помага за намаляване на товара от свръхконцентриране, задръстване и пренасищане.
Реформата на кохезионната политика трябва също да осигури възможност за по-голяма ефективност, прозрачност и политическа отчетност. Това изисква най-вече определянето на стратегически подход, за определяне на политическите приоритети, гарантиращи координация със системата на икономическо и социално управление и позволяващи редовен, открит преглед на направения напредък. Това изисква допълнително опростяване на системата за управление, чрез въвеждане на диференциация и пропорционалност в контекста на добро финансово управление. Освен това е необходимо по - нататъшно децентрализиране на отговорността към партньорите по места в страните членки, регионите и местни власти.
Настоящата проекто-наредба е предложението на Комисията за следващото поколение програми за кохезионната политика. Тя представлява основата, върху която Съветът ще разглежда споменатата наредба най-късно до 31 декември 2006 г., съгласно Член 55 от Наредбата на Съвета (ЕС) Nо. 1260 / 1999 от 21 юни 1999 г. за общите разпоредби за структурните фондове, Комисията отчита нуждата от приемане на наредбите през 2005 г., за да посвети 2006 г. на програмирането за периода 2007 – 2013 г.



  1. НОВАТА АРХИТЕКТУРА ЗА КОХЕЗИОННАТА ПОЛИТИКА НА ЕС СЛЕД 2006 г.

Комисията предлага дейностите, подкрепяни от кохезионната политика, да се фокусират върху инвестиции в ограничен брой приоритети на Общността, които отразяват програмите от Лисабон и Гьотеборг, където интервенцията на Общността може да доведе до ефект на левъридж и значителна добавена стойност. Следователно, за оперативните програми Комисията предлага целеви списък с ограничен брой ключови теми както следва: иновации и икономика на знанието, околна среда и предотвратяване на риска, достъпност и услуги от общ икономически интерес. За програми, свързани със заетостта, фокусът ще е върху въвеждането на реформи, необходими за постигане на пълна заетост, подобряване на качеството и продуктивността на работното място, социално интегриране и сътрудничество, което е в съответсвие с препоръките на Европейската стратегия за заетост (ЕСЗ).




Каталог: sites -> default -> files
files -> Образец №3 справка-декларация
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Отчет за разкопките на праисторическото селище в района на вуз до Стара Загора. Аор през 1981 г. ХХVІІ нац конф по археология в Михайловград, 1982
files -> Медии и преход възникване и развитие на централните всекидневници в българия след 1989 година
files -> Окръжен съд – смолян помагало на съдебния заседател
files -> Семинар на тема „Техники за управление на делата" 18 19 юни 2010 г. Хисар, Хотел „Аугуста спа" Приложение
files -> Чинция Бруно Елица Ненчева Директор Изпълнителен директор иче софия бкдмп приложения: програма
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   17




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница