Бщина аксаково варненска област



страница1/3
Дата26.10.2018
Размер446.95 Kb.
#100474
ТипАнализ
  1   2   3


О

БЩИНА АКСАКОВО
ВАРНЕНСКА ОБЛАСТ


гр. Аксаково 9154 тел. (052) 76 20 40

ул. “Г.Петлешев” №58Б факс (052) 76 32 93

e-mail: aksakovo@mail.orbitel.bg





УТВЪРДЕН:
СВЕТЛАНА ДОБРЕВА

Председател на

Общински съвет – Аксаково

СЪГЛАСУВАН:
КИРИЛ ДИМОВ

Директор на ТД на ДАНС – Варна
ДАНИЕЛ ПАШОВ

Директор на ОД на МВР – Варна
ТИХОМИР ТОТЕВ

Директор на РД ПБЗН - Варна





ОБЩИНСКИ ПЛАН
ЗА ПРОТИВОДЕЙСТВИЕ НА ТЕРОРИЗМА

АКСАКОВО

2017г.

І. ОСНОВАНИЕ ЗА РАЗРАБОТВАНЕ
Общинският план за противодействие на тероризма е разработен в изпълнение на чл. 22, ал. 3 от Закона за противодействие на тероризма.
ІІ.ЦЕЛ НА ПЛАНА
Основната цел на плана е създаване на оптимална организация за координиране на действия за осигуряване на постоянна и адекватна защита на гражданите на територията на Общината срещу терористични заплахи.Организация за оповестяване, информиране, реагиране и управление на силите и средствата на органите на изпълнителната власт за предотвратяване и неутрализиране на терористични заплахи и за овладяване на последствията при осъществен терористичен акт.
ІІІ.ОЦЕНКА И АНАЛИЗ НА РИСКА ПРИ ТЕРОРИСТИЧНА ДЕЙНОСТ
Анализът на извършените през последните години терористични нападения извежда следните основни сценарии:                                                                              

- задействане на взривно устройство  в обекти от критичната инфраструктура с цел предизвикване на промишлени аварии или бедствени ситуации.

Такива  могат да бъдат обекти от националното стопанство:

- летищен комплекс – Варна, бензиностанции, газстанции, училища, административни сгради с голям персонал и някои по малки фирми и предприятия, тръбопроводи за природен газ и етилен, помпени станции за питейна вода и магистрални тръбопроводи за вода, магистрални и второстепенни електропроводи. Възможно е след взривяване на даден обект от националното стопанство да последва вторично огнище на криза – замърсяване с токсични вещества, голям пожар, както и  заразяване или отравяне на водоизточници и вододайни зони.
- използване на огнестрелно оръжие в места, сгради и съоръжения с масово пребиваване на хора.

Такива вероятни обекти на тероризъм в Общината:

- сградата на общинска администрация на община Аксаково, летищен комплекс – Варна, религиозни храмове, училища, детски градини и детски ясли, читалища,  здравни заведения, градския стадион, сгради на големите хранителни вериги и др.

- Вземане на заложници.

Такива вероятни обекти на тероризъм в Общината:

- сградата на общинска администрация на община Аксаково, летищен комплекс – Варна, религиозни храмове, училища, детски градини и детски ясли, читалища, здравни заведения, градския стадион, сгради на големите хранителни вериги и др.



- Авиационни катастрофи.

- Летищен кмплекс Варна е разположен на територията на община Аксаково. Авиационна катастрофа в района на комплекса може да предизвика голям пожар, който да достигне покрайнините на гр. Аксаково. Авиационна катастрофа на подходите на летищния комплекс ще има трудно предвидими последствия за населението, инфраструктурата и икономиката.



- Автомобилни катастрофи.

- Автомобилна катастрофа с участието на тежкотоварни автомобили от типа TIR и автоцистерни, превозващи течни горива и втечнен газ в участъка от пътя Добрич – Варна, преминаващ в покрайнините на гр. Аксаково може да доведе до човешки жертви, събаряне на сгради, да предизвика опожаряване на голям район или обгазяване на целия град.

Осъществяването на мерки за пресичане на терористична дейност и овладяване на последствията от терористични актове ще се осъществява в сложна обстановка, изискваща добра предварителна организация за реагиране,определена от следните фактори:

- затруднено управление вследствие неопределеност и липса на информация за параметрите на разрушенията, жертвите и риска за живота и здравето на хората;

- нарушени или силно затруднени комуникации в зоната на терористичния акт;

- наличието на паника и стрес сред намиращите се в зоната на инцидента граждани;

- усложнени условия за въвеждане на силите за реагиране в зоната на инцидента поради наличие на разрушения, наводнения, пожари или заплаха за живота и здравето на служителите при терористични актове с използване на биологично или химично оръжие;

- затруднено взаимодействие между силите на различни ведомства, изпълняващи задачи при пресичане на терористична дейност или при овладяване на последствията от терористични актове;

- съкратени срокове за вземане на решение.
ІV.НИВА НА ТЕРОРИСТИЧНА ЗАПЛАХА

Нивото на терористична заплаха за конкретен обект, личност, за част или за цялата територия на страната се определя от Националния

контратерористичен център (НКТЦ).НКТЦ предлага на председателя на Държавна агенция „Национална сигурност” (ДАНС) съответно ниво на заплаха, степен на готовност и мерки за противодействие.Нивото на заплаха се снема или променя от председателя на ДАНС по предложение на НКТЦ.

Нивата на терористична заплаха са:

- Ниско ниво (ниво на предпазливост), наричано ТРЕТО НИВО;

- Високо ниво (повишено ниво), наричано ВТОРО НИВО;

- Много високо ниво (критично), наричано ПЪРВО НИВО.

Критериите за обявяване на съответните нива на заплаха са:



ТРЕТО НИВО - НИСКО НИВО НА ЗАПЛАХА

Наличната информация и събитията предполагат оценка за ниска вероятност за осъществяване на терористичен акт.Елементите от средата за сигурност не индикират възможности за планиране и осъществяване на терористичен акт.



ВТОРО НИВО – ВИСОКО НИВО НА ЗАПЛАХА

Значителен брой елементи на заплаха са оценени като налични в страната или в непосредствено съседство. Разпорежда се при реален риск от осъществяване на терористичен акт. Анализът на елементите от средата показва, че са налице възможности за осъществяване на терористичен акт.



ПЪРВО НИВО - МНОГО ВИСОКО НИВО НА ЗАПЛАХА

Всички или почти всички елементи за заплаха са налице в страната или в непосредствено съседство. Нивото се разпорежда, когато съществува неизбежен риск за осъществяване на терористичен акт. Съществуват непосредствени намерения за осъществяване на такъв акт, с налични средства и създадена организация.



V.СТЕПЕНИ НА ГОТОВНОСТ НА РЕАГИРАНЕ

Органите на централната и местната изпълнителна власт, юридическите лица и едноличните търговци, собственици и ползватели – експлоатиращи или оператори, на стратигически обекти и/или обекти от критичната инфраструктура прилагат мерки за сигурност, съответстващи на нивото на заплаха.

Степените за готовност се предлагат от НКТЦ и съответстват на нивото на заплаха.Прилагат се за конкретен обект, отделна личност, за част от територията на страната или за цялата страна.

Преминаване от една в друга степен на готовност се разпорежда от консултативната група по противодействие на тероризма и се осъществява по линия на оперативните дежурни.

При обявяване на конкретно ниво на заплаха и степен на готовност оперативните дежурни информират незабавно компетентните ръководители на министерства и ведомства, областните управители, кметове на общини, юридически лица и еднолични търговци, собственици или оператори на съответните обекти.

Степените на готовност на реагиране при терористична заплаха са:

- Постоянна готовност – „ЗЕЛЕНА” СТЕПЕН;

- Предупреждение – „ЖЪЛТА” СТЕПЕН;

- Повишена готовност – „ОРАНЖЕВА” СТЕПЕН;

- Реагиране – „ЧЕРВЕНА” СТЕПЕН.

При различните степени за готовност се прилагат общи и специфични за отделните субекти мерки за сигурност и съответни дийствия за реагиране.

Общите мерки са:

ЗЕЛЕНА СТЕПЕН” – ПОСТОЯННА ГОТОВНОСТ

Прилагат се постоянни мерки за сигурност, съответстващи на риска, определен в стратигически национални документи или при годишния анализ на риска.Институциите изпълняват ежедневната си дейност, като водят системна предварителна подготовка за поддържане на необходимото ниво на готовност за реагиране при извънредни ситуации, като:

- поддържат готовност за своевременно и координирано противодействие на терористичните заплахи;

- изграждат и поддържат в готовност за използване на комуникационни и информационни системи за управление;

- разработват планове за противодействие на тероризма и ги поддържат в актуално състояние;

- водят системна подготовка за реагиране и усвояване на плановете, провеждат практически учения за реагиране.

ЖЪЛТА СТЕПЕН” – ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ

Средата за сигурност е променила състоянието си и съществува реален явен риск от осъществяване на терористичен акт.Институциите повишават дейността си по отношение наблюдение на конкретни параметри на средата за сигурност и по отношение готовността за прилагане на допълнителни мерки за сигурност, като:

- извършват проверки на степента на готовност за противодействие на терористичните заплахи;

- активизират дейността си по събиране, оценка, анализ и обмен на информация по конкретната заплаха и средата за сигурност;

- правят преглед и оценка на плановете за реагиране и при необходимост ги актуализират;

- при необходимост провеждат допълнителна подготовка на служителите в зависимост от характера на риска от извършване на терористична дейност;

- проверяват изправността на комуникационните и информационните системи;

- усилват охраната на отделни стратигически обекти, масови мероприятия или отделни сгради и съоръжения с масово пребиваване на хора;

- извършват подготовко на транспортни, комуникационни и други материални средства за осигуряване на действията.

ОРАНЖЕВА СТЕПЕН” – ПОВИШЕНА ГОТОВНОСТ

Има наличие на информация за неизбежен и непосредствен риск за осъществяване на терористичен акт.Институциите привеждат в действие необходимите допълнителни специфични мерки за сигурност, като:

- активизират всички източници за добиване и събиране на информация, оценяват, обобщават и анализират придобитата информация и я предоставят на Временния опиративен щаб;

- при необходимост се въвеждат ограничения за придвижване на гражданите, ограничаване посещението на места с масови събирания на хора,масовия транспорт, търговски и други дейности;

- при необходимост се извършва евакуация на хора и материални средства;

- планират и провеждат допълнителна подготовка на служителите по отношение на конкретния риск;

- проверяват изправността и въвеждат в експлоатация комуникационните и информационните системи;

- подготвят транспортни, комуникационни и други материални средства и сили за осигуряване на действията при възникване на извънредна ситуация;

- усилват дежурството и при необходимост преминават на постоянен дежурен режим на работа;

- компетентните държавни органи привеждат в работен режим органите си за управление при противодействие на тероризма;

-прилагат специфични мерки за сигурност в зависимост от степента и характера на риска.

ЧЕРВЕНА” СТЕПЕН – РЕАГИРАНЕ

При осъществен терористичен акт:

- въвеждат се в действие плановете за действие при терористичен акт;

- започва работа Националният оперативен щаб;

- привеждат се в най-висока степен на готовност специализираните сили на МВР за пресичане на терористична дейност и неутрализиране на терористи;

- директорът на съответната териториална структура на МВР разпорежда и организира действия, свързани с изолиране района на инцидента, действия на специални сили за поставяне на ситуацията под контрол и първоначални действия в района на инцидента, извеждане на хора, както и провеждане на първоначални действия по разследване;

- директорът на съответнаа териториална структура за пожарна безопасност и защита на населението разпорежда изпълнение на незабавни действия за овладяване на ситуацията, като с приоритет се изпълнават тези, свързани с опазване на живота и здравето на населението;

-директорът на съответната регионалната здравна инспекция координира дейностите по медицинското осигуряване , създава организация за оказване на медицинска помощ на пострадалите и провеждане на хигиенни и противоепидемични мероприятия за гарантиране здравето и живота на населението;

- до пристигане на представители на специализираните формирования, действията се ръководят от Временния оперативен щаб, който ги запознава с конкретната обстановка;

- привежда се в готовност за работа Общинския план за противодействие на тероризма;

- въвежда се постоянен режим на работа за управление на силите и средствата за овладяване на извънредната ситуация.

VІ. РЪКОВОДСТВО И УПРАВЛЕНИЕ

Кмета на Общината осъществява управление на силите и средствата чрез Щаба за изпълнение на Общинския план за защита при бедствия, създаден във връзка със Закона за защита при бедствия.

За непосредствено управление на силите за реагиране в зоната на терористичния акт със заповед се създава Временен оперативен щаб (ВОЩ).В съсстава на ВОЩ се включват ръководителите на екипите, изпълняващи задачи по овладяване на ситуацията и представители на областния управител и кмета на общината.

Ръководството на ВОЩ се осъществява от директора на областната дирекция на МВР, на чиято територия е извършен терористичен акт.

Общата координация на действията на териториалните структури на органите на изпълнителната власт при овладяването на последствията от извършен терористичен акт се осъществява от Областния управител.

За пресичане на терористична дейност се провежда специална антитерористична операция, която се осъществява със сили и средства на МВР. При мащабни терористични атаки и при необходимост се провежда съвместна специална антитерористична операция от сили и средства на МВР и МО. Операцията се координира от ВОЩ под ръководството на служител на МВР. Тактическите действия на специалните сили се координират от Тактически оперативен център.

За овладяване на последствията от терористичен акт се провежда съвместна операция на привлечените за участие сили и средства. Кмета на Общината въвежда в действие плана за противодействие на тероризма и се изпълняват планираните мерки.

VІІ. РЕД ЗА УВЕДОМЯВАНЕ НА ОБЩИНСКОТО РЪКОВОДСТВО,

СИЛИТЕ ЗА РЕАГИРАНЕ НА НАСЕЛЕНИЕТО ПРИ ТЕРОРИСТИЧЕН

АКТ.

1.Система за оповестяване

1.1.Налична система за оповестяване

На територията на община Аксаково населените места се оповестяват чрез локално задействани сиренни системи.



1.2.Оповестяване

1.2.1.При получен сигнал за терористичен акт

При получаване сигнал за терористичен акт в работно време при оперативния дежурен на Общината, същият незабавно го докладва в канцеларията на Кмета и на Координатора оперативно управление на щаба за изпълнение на Общинския план за защита при бедствия. По указание на Кмета се предава предупреждението чрез Оперативния дежурен на Кмета/Кметския наместник на населеното място, където се е случило събитието.

В неработно време Оперативния дежурен незабавно докладва на Заместник кмет или Секретаря на Общината, които са дежурни, определени със Заповед на Кмета за съответния месец. Те от своя страна информират Кмета на Общината за полученото съобщение и получават указания, съобразно които се предприемат необходимите действия.

1.2.2. За оповестяването на:

А/ Органи за управление

Оповестяването на органите за управление се извършва от Оперативния дежурен на община Аксаково, който оповестява Оперативните дежурни на Областния управител и РД ПБЗН – Варна за станалото събитие.

Основните длъжностни лица ( Кмет на община, Заместник кметове, Секретар на община, Координатор оперативно управление на щаба,кметовете и кметските наместници на населените места) се оповестяват по указание на Кмета на Общината от Оперативния дежурен.След оповестяването им той докладва за тези от тях, които не са открити и и неизвестени за станалото събитие.

Б/ Щаб за изпълнение на Общинския план за защита при бедствия

Щаба за изпълнение на Общинския план за бедствия се оповестява и привежда в готовност само по заповед на Кмета на Общината. Оповестяването на членовете на щаба се извършва от Оперативния дежурен на Общината.



В/ Сили за реагиране

Оповестяването и привеждане в готовност на силите за извършване на спасителните и авариино-възстановителни дейности до пристигане на основните сили на ЕСС – ВОЩ, ОД на МВР – Варна и РД – Варна се извършва по указание на Кмета, съобразно създалата се обстановка и взетото решение за действие.



Г/ Население

Обикновено развитието на процесите при терористичен акт е трудно предсказуемо и затова предупреждението и оповестяването се извършва при проява и констатиране на първи признаци.Оповестяването на населението се осъществява от общинската администрация, като при доказани терористични действия Кмета на общината издава заповед за ограничаване достъпа до засегнатия район.



2.Организация на комуникацията

Налични средства и възможности за комуникация

За осъществяване на комуникация се използват:

- телефонната мрежа за връзка с Оперативните дежурни на Областния управител, на населените места и ОД МВР – Варна и РД ПБЗН – Варна;

- мобилна връзка между оперативните дежурни и ръководния състав в Общината и населените места;

- проводна свръзка между Оперативния дежурен на Областния управител и Оперативния дежурен на община Аксаково



VІІІ. ВРЕМЕ ЗА ГОТОВНОСТ ЗА РЕАГИРАНЕ НА СЪСТАВНИТЕ ЧАСТИ НА ЕДИННАТА СПАСИТЕЛНА СИСТЕМА.

Основните части на единната спасителна система – ОД на МВР, РД ПБЗН и ЦСМП имат екипи, които поддържат постоянаа готовност и могат да реагират незабавно. При тях е създадена организация за незабавно оповестяване на личния състав и привеждането на всички екипи в готовност.



ІХ. СПИСЪК С ПРИЛОЖЕНИЯТА:

1.Възможни сценарии за осъществяване на терористични актове

2.Отговорности на компетентните институции

3.Степени на готовност и дейности, свързани с тях

4.Телефонен указател на членовете на щаба за изпълнение на обпзб

ИНЖ. АТАНАС СТОИЛОВ

Кмет на община Аксаково

Изготвил:

Димитър Димитров

Координатор оперативно управление

на щаба за изпълнение на общинския

план за защита при бедствия

Приложение № 1

ВЪЗМОЖНИ СЦЕНАРИИ ЗА ОСЪЩЕСТВЯВАНЕ НА ТЕРОРИСТИЧНИ АКТОВЕ
1. ЗАДЕЙСТВАНЕ НА ВЗРИВНО УСТРОЙСТВО В ТРАНСПОРТНИ СРЕДСТВА ИЛИ НА МЕСТА С МАСОВО СЪБИРАНЕ HA XOPA

Такъв тип терористични актове могат да се извършат от терористи, които се самовзривяват или чрез дистанционно взривяване на предварително заложено взривно устройство.

Очаква се възникване на ситуация, при която има множество загинали и ранени хора. Налага се бързо евакуиране на пострадалите и много добра организация на спасителните действия. Най-вероятно комуникациите в района на инцидента ще бъдат затруднени. Задължително е извършването на действия за тьрсене и обезвреждане на взривни устройства в близост до района, чието взривяване може да доведе до множество допълнителни жертви. С цел задържане иа евентуални извършители се блокира зоната на инцидента, извеждат се гражданите и се снемат данни за тяхната самоличност. От изключителна важност е бърз мониторинг на състоянието на околната среда за наличие на токсични вещества или радиационно замърсяване в района на инцидента.

2. ИЗПОЛЗВАНЕ НА ОГНЕСТРЕЛНО ОРЪЖИЕ В МЕСТА С МАСОВО ПРЕБИВАВАНЕ НА ХОРА, ЗНАКОВИ СГРАДИ И СЪОРЪЖЕНИЯ, С ЦЕЛ УБИЙСТВО НА ХОРА

Тази терористична дейност се осъществява от лица, които в общия случай ще използват открито огнестрелно оръжие на обществени места. При това стремежът им ще бъде убийството на максимален брой хора или убийството на знакови за обществото личности. Основна роля за овладяване на такива ситуации имат полицейските сили, които да обезвредят стрелеца/стрелците, бързо да изведат хората от обсега на огнестрелното оръжие и да осигурят свидетели за разследване на престьплението. Може да се очаква затруднена комуникация в района на инцидента, наличие на паника сред хората, значителен брой убити или такива с тежки огнестрелни рани. От голяма важност е оказването на спешна медицинска помощ на пострадалите. Изключително сложна ситуация може да възникне при добре планирани


многоточкови атаки, проведени в няколко места с масово събиране на хора при използване на мощно огнестрелно оръжие или дълго хладно оръжие.

3.ВЗЕМАНЕНАЗАЛОЖНИЦИВСГРАДИ,ВЪЗДУХОПЛАВАТЕЛНИ ИЛИ ДРУГИ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА

При такава терористична дейност се вземат заложници, като в общия случай те се поставят под контрол в сграда, самолет или друг вид превозно средство. Целта е водене на преговори с официалните власти, или печелене на време, като е възможно такива действия да се осъществяват и с цел отвличане на вниманието. Овладяването на ситуацията изисква бързото й поставяне под контрол чрез участие на добре подготвени преговарящи екипи, изолиране на района на инцидента, подготовка и провеждане на специална операция от СОБТ за обезвреждане на терористите и извеждане на заложниците. Необходимо е търсенето и обезвреждането на евентуални взривни устройства в близост до мястото на инцидента, както и предварителната подготовка за извършване на спасителни дейности и медицинска евакуация.



4. ЗАДЕЙСТВАНЕ НА ВЗРИВНО УСТРОЙСТВО В ОБЕКТИ ОТ КРИТИЧНАТА ИНФРАСТРУКТУРА С ЦЕЛ ПРЕДИЗВИКВАНЕ НА ПРОМИШЛЕНИ АВАРИИ ИЛИ БЕДСТВЕНИ СИТУАЦИИ

Терористичният акт може да бъде извършен чрез активиране на взривно устройство, намиращо се в превозно средство или чрез използване на летателен апарат. Възможно е изпускане в атмосферата на токсични вещества, причиняване на наводнения, свлачища или срутване на големи земни маси, които да доведат до множество човешки жертви и значителни икономически загуби. В зависимост от мащабите на последствията може да се очакват множество жертви, екологично замърсяване, разрушения на сгради, пътни съоръжения или железопътна инфраструктура. От съществена важност са ефективните спасителни операции, гасенето на възникнали пожари и оказването на спешна медицинска помощ на пострадалите.



5. ИЗПОЛЗВАНЕ НА ОРЪЖИЯ ЗА МАСОВО УНИЩОЖЕНИЕ

Различните начини за извършване на такъв вид терористична дейност я прави особено опасна. Трудното разкриване на причините и последствията прави изключително сложни спасителните дейности, както и тези по разследването. Възможни са множество жертви, за спасяването на които са необходими специализирани медицински действия. Очакваните щети са значителни.



6. НЕРЕГЛАМЕНТИРАНО ПРОНИКВАНЕ В ЕЛЕКТРОННИ МРЕЖИ ОТСИСТЕМИ ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА РЕСУРСИ(ЕНЕРГОСНАБДЯВАНЕ, ГАЗОСНАБДЯВАНЕ, ВОДОСНАБДЯВАНЕИ ДРУГИ)

Терористичният акт е насочен към осъществяване на неоторизиран достъп до информационни източници и/или мрежи, които управляват, контролират или показват, важни за страната дейности (енергоснабдяване, газоснабдяване, водоснабдяване и други). Допълнителни цели са уебресурсите на държавното ръководство, на публични личности и други, насочени към радикализиране на настроенията и уронване на легитимността им. За осъществяването на такава терористична дейност се използват дефицити в информационните инфраструктури и в служители, имащи пряко отношение за поддържането им. Реагирането попада основно в областта на системите за киберсигурност. Съответните министерства, ведомства, собственици и оператори на поразените системи планират и прилагат допълнителни мерки за стабилизиране работата на ключово важните системи и мрежи.

7. ТЕРОРИСТИЧЕН АКТ, ИЗВЪРШЕН НА ТЕРИТОРИЯТА НА ЧУЖДА ДЪРЖАВА, СРЕЩУ БЪЛГАРСКИ ГРАЖДАНИ, ВЪЗДУХОПЛАВАТЕЛНИ СРЕДСТВА, КОРАБИ, ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА ИЛИ ОБЕКТИ.

Терористичният акт е осъществен на територията на чужда държава, в международни води или във въздушното пространство на чужда държава. Основната комуникация по повод на пострадали български граждани и тяхната евакуация се осъществява по линия на МВнР. При необходимост се подготвят екипи за извършване на спасителни дейности или такива за специализирана намеса, съгласно обстановката.





Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница