BТВ, „Тази неделя”, 14. 01. 2018 г. За българската култура във фокуса на Европа Боил Банов – министър на културата



Дата08.06.2018
Размер79.9 Kb.
#72548
bТВ, „Тази неделя”, 14.01.2018 г.
За българската култура във фокуса на Европа

Боил Банов – министър на културата


Водещ: Тук при мен е министърът на културата Боил Банов. Ще си говорим наистина затова каква ужасно богата култура на България ще се превърна в запазена марка за Евопредседателството ни. Кажете ми преди това, кое от клишетата за България най-много ви дразни?

Боил Банов: Пълно е с клишета за нашата страна, но дразни ме това, че все пак ни клишират. Няма смисъл да изброяваме. В крайна сметка ние сме страна, която наистина освен с богата история, наистина се развиваме и страшно бързо, много адекватно. Наистина станахме фактор, реален партньор в Европейския съюз /ЕС/ и една от големите цели на това Председателство е да излезем от клишетата, да покажем че клишетата за нас са нелепи.

Водещ: Добре. Аз ще ви кажа това, което най-много ме дразни – това за шопската салата.

Боил Банов: Е, то да е само за шопската салата, нали, нормално. Малко по-различен род сме, малко по-непознат естествено, с оглед и на географското положение, с оглед и на православието, което изповядваме. Така че естествено е да ни клишират. Между другото ние също клишираме и французи, и италианци. Имаме си за всеки от тях клишета. Това не е толкова страшно.

Водещ: Хайде, поглед към клипа, който наистина представя България като председател на целия ЕС. Той наистина предизвика разнопосочни реакции. Безспорна е обаче красотата на България в него. Има хора, които харесаха клипа, има хора, които не го харесаха. Наистина ли струва 200 хиляди лева?

Боил Банов: Не знам, нямам участие в клипа. Но със сигурност клипът е много добър. Много телевизионерски, много добър, много качествен. Затова няма две мнения. Сега, кой искал да представя боклуците на София, не красотите, дето се казва, си е негов проблем.

Водещ: Сега, хайде малко приятелска критика, градивна критика. Тя е от Венци Мицов, общински съветник, който написа във „Фейсбук“, че ако струва 200 хиляди лева този клип, с тези пари може да се изхрани, т.е. да се дадат заплатите на един малък оркестър, един провинциален театър или може с тези пари да се изгради ново читалище.

Боил Банов: Нямам какво да кажа.

Водещ: Защо?

Боил Банов: Не ми е интересно.

Водещ: Не ви е интересно?

Боил Банов: Не. Такива популистки изказвания никога не са ми били интересни от малък.

Водещ: Добре. Кои критики към клипа приемате?

Боил Банов: Аз трудно мога да критикувам този клип.

Водещ: Приемате ли критиките на тази френска евродепутатка, доколкото разбирам от „Зелените“, която се нарича Карима Дели, която иска да изтеглим клипа си, защото в него се говори, че на български „не“ може да значи „да“, тя го свързва с кампанията „Me too“ и смята, че вътре в този клип има сянка на сексуален подтекст, затова че тук „не-то“ може да го объркаме с „да-то“. Как го приемате въобще това?

Боил Банов: Всеки има право да даде своята оценка. Има някаква заигравка, на която тази френска дама вероятно се уповава по повод на тази кампания, която върви „не“ значи „не“, но дотам. Тук много ясно е казано всичко. Освен това аз бих приел тези критики, ако да кажем, след като слязат от влака, той я хване за косите и я засили към всички тези красоти и тя вече ще-неще започва да ги възприема. Тук просто е нелепо да се говори затова. Мисля че, не знам как да се изразя, некомпетентно е това мнение.

Водещ: Некомпетентна е госпожа Карима Дели. Добре. Хайде още едно видео да видим кои са част от културните проекти, които ще ни представят като председател на целия ЕС. Но да чуем и за скандалите, които съпътстваха подбора на тези проекти.

Репортер: Срещнахме се с Красимира Величкова, която е сред отказалите да журират проектите.

Красимира Величкова: 14 дни за 400 проекта ми дадоха основание да смятам, че няма да мога да си свърша качествено работата, че няма да има истински обективни критерии.

Репортер: Независимо от оттеглянето на двама оценяващи, от 485 проекта са одобрени 55. Бюджетите на всички са орязани, защото държавата заложи само 1 милион 650 хиляди лева за дотация на съпътстващата културна програма.

Борислав Геронтиев, директор на Фонд „Култура“:Подобно нещо се е случвало само веднъж и то е в Библията, когато Христос е нахранил с 5 риби човечеството. Става дума отново за всеобщата ни сиромашия.

Репортер: Един от проектите с по-голям бюджет е посветен на „Роза дамасцена“ – мотив – цветето и маслото от него са разпознаваеми за чужденците още преди демократичните промени у нас. Журито не подкрепи проекта за един от най-великите оперни изпълнители на 20 век – Борис Христов.

Водещ: Така. Защо Борис Христов не?

Боил Банов: Не мога да ви кажа. Не ги оценявам аз проектите. Със сигурност в тези 500 проекта е имало много качествени неща, които не са подкрепени поради една или друга причина.

Водещ: Можете ли обаче вие като министър на културата да кажете или да гарантирате, че това което е избрано, наистина е избрано по обективни, по прозрачни критерии?

Боил Банов: При максимално обективни и прозрачни критерии. Първата дама, която каза, че се е отказала, ами да си даде сметка, че с 6 месеца се съкрати времето, в което ние поехме председателство. Не знам, много хора започнаха да го забравят това. Тези 6 месеца, които ние имахме иначе за подготовка нормално, говоря не само за културата, за цялата държава, те изведнъж се изпариха. Ние влязохме в обстоятелства, в които с половин година ни се съкрати времето за подготовка. Така че направили сме всичко възможно всичко да бъде прозрачно. Аз съм го казвал и друг път, ще го кажа пак – аз имам самочувствие, че мога да избера 50 качествени проекта, да ги финансирам. Само че имам самочувствие на човек, който е демократично мислещ, живее в нормална държава и в такава държава те се избират чрез комисия и чрез компетентни хора. Това е. А когато имаш ресурс, който е 10% от искания ресурс, 17 милиона е искания ресурс от проектите, ние имаме 1 милион и 700 хиляди. Ако дадем, или държавата даде, 3,5 милиона този колега, който цитирахте, ще сметне в театри и в оркестри, вече ще бъде колосална сметката. Ще бъде страшно. Така че никога няма, най-важното е да има процедури, да има логика, председател на Комисията все пак беше проф. Боян Биолчев. Аз на проф. Боян Биолчев му имам голямо доверие, да ви кажа.

Водещ: Има ли критерии, има ли обективност, наистина всичко би трябвало да е наред. Вероятно всички си даваме сметка, че този ремонт, който се случи на НДК в следващите 30-40 г. няма да се повтори, нали. Каквото беше-беше. Доволен ли сте от това, което беше направено? Харесва ли ви НДК?

Боил Банов: Доволен съм, да. Доволен съм. Нещо много сериозно се направи. то е разбира се, че е прекрасно, дава визия в тези 6 месеца, основните събития са там. Но то е дългосрочно и това е ключово. НДК чрез този ремонт се връща към една негова същност, една идентичност. Наистина културен и конгресен център. И то вече с възможността да поеме на най-високо ниво събития, конгреси, културни изяви от всякакъв характер. Това е ключово за развитие въобще на културния живот в София и в страната.

Водещ: Кажете, господин министър, какво се случи със стенописа на Йоан Левиев, върху който беше закачена плазма?

Боил Банов: Не беше закачена върху него. Бяха правили опити ръководството да реагират във всякакви ситуации. Плазмата беше на около половин метър от стенописа, който между другото е реставриран както всички останали.

Водещ: На половин метър не е било от стенописа. Гледах снимките, това не е половин метър, може да е 15 см, но половин метър не е.

Боил Банов: Мисля че 50 см е разстоянието, от което е от стенописа, в смисъл то се махна на следващия ден. Аз не бих правил проби върху стенописа, бих правил върху други стени, но в крайна сметка, пак казвам – нито е допирало платното. Аз се убедих лично.

Водещ: Важен е въпросът увреден ли е стенописът?

Боил Банов: По никакъв начин, той е реставриран стенописът и всички останали, между другото, те са близо 60. Те всички са реставрирани. И в момента една от добавените стойности на НДК са точно тези стенописи, които носят времето в себе си, носят миналото и някак си встъпват в настоящото и го правят уникален дворец. Така че със страшно уважение сме се отнесли – и ръководството на НДК, и аз лично. Всичко е реставрирано. И пак казвам – тук, то това е горе-долу разстоянието, на което беше. Сега, дали са 40 см или 50, но това е разстоянието.

Водещ: Важното е стенописът увреден ли е? Вие казахте – не. Това е важното.

Боил Банов: Не. Той не е докосван, освен от реставраторите. Той не е докосван.

Водещ: Добре. Господин министър, миналата неделя се случи нещо наистина страхотно. Тук почти през цялото предаване предавахме откриването на реставрираната Желязна църква в Истанбул. Значимо събитие. Но въпросите оттук насетне, след като Турция вложи толкова много, не само финансово в реставрирането на Желязната църква, какви ангажименти ние поехме пред Ердоган в замяна? Например поехме ли ангажимент да реставрираме тук джамии?

Боил Банов: В момента няма официално поети ангажименти, но то е най-естественото, защото иначе ще се окажем в ситуация, че Турция е по-толерантна към многообразието и към различието, отколкото България. А то нито е така, нито бива така да се възприема. Така че аз мисля, че по естествен път ще се достигне до подобен род споразумение.

Водещ: Ще попаднете в капан с патриотите.

Боил Банов: Напротив. Когато Славчо Атанасов, който е от патриотите, от групата на Валери Симеонов беше кмет на Пловдив си спомням, че всъщност точно тогава се реставрира пловдивската джамия. Това са паметници на културата. Това са световни паметници на културата, както нашата църква там, която е уникална, така и голяма част от джамиите, които са тук.

Водещ: Добре. Дано да е така. На финала нещо лично. Аз имам страхотен баща, но и вашият не е лош. Актьорът Васил Банов, който е ваш баща, беше гост на Диана Любенова преди няколко седмици. Нека да видим какво каза той за вас.

Васил Банов: Като стана дума за жени, Боил, който нали той ми е роднина и е малко такъв началник сега…

Водещ: Говорим за Боил Банов, настоящият министър на културата.

Васил Банов: …да, все пропускам на разни интервюта и такива срещи да кажа, че той няма как да е взел много от мен.

Водещ: Защо?

Васил Банов: За да бъде това, което е сега, не е само шахът като малък. 90% и повече се дължи на майка му. Стояна Симеонова се казва тя, тя ми е първата жена и големите благодарности, за да бъде такъв смислен, умен, уравновесен и прочие качества, главно на нея се дължи. Ако беше на мен, сигурно щеше да е по-кофти.

Водещ: Какъв баща си?

Васил Банов: Казах преди малко – да са живи и здрави жените. Мен не ме бива много.

Водещ: Любвеобилен ли си?

Васил Банов: Аз си ги обичам, но по мой си начин. Видях как виден артист и певица, семейство, много мили и симпатични, Весо Плачков и Мариана Попова, как се целуват двете децича, хубаво, в устата така, с хубаво чувство и се сетих, чак ми се дорева. Беше в Карлово това. Дорева ми се, че аз не съм си целувал така децата. Но и аз не съм целуван. То е някак си, то си върви, нали – няма какво да се целуваме толкова.

Водещ: „Няма какво да се целуваме толкова“, казва Васил Банов. Сърдите ли му се, че не е бил любвеобилен баща навремето или?

Боил Банов: Не. Аз си обичам много баща си. Обичам си и майка си. Аз също не съм еталонът за баща. Така че не мога да се сърдя на никой. Радвам се, че мога да общувам с тях.

Водещ: Какво от чертите на баща си разпознавате днес в себе си?

Боил Банов: Надявам се най-вече неговата почтеност да има в мен. Иначе имаме много общи неща. Доста неща се и различаваме. Но чувството за почтеност се надявам, че е едно към едно имам неговото.

Водещ: Критикува ли ви сега, че сте министър. Казва ли „Боиле, еди какво си?“

Боил Банов: Той и сега ми е сърдит, защото забравих да му се обадя за Василовден на 1 януари, не смея да му звънна, той е тежък характер много.

Водещ: Стига, де. Кажете му нещо сега?

Боил Банов: Така че сега му казвам, че го обичам много и ще му се реванширам.

Водещ: Супер. Сигурна съм, че ще ви прости. Добре. Благодаря ви много, господин министър. Боил Банов, министър на културата е мой гост.




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница