БТВ, „Тази сутрин”, 09. 11. 2017 г. Готов ли е Националният дворец на културата за Европредседателството



Дата26.09.2018
Размер130.31 Kb.
#82940
бТВ, „Тази сутрин”, 09.11.2017 г.
Готов ли е Националният дворец на културата за Европредседателството

Боил Банов – министър на културата

Водещ: Намираме се в Националния дворец на културата, при прословутите плочки, ремонта, който продължава да тече, но вече е към финала си. Тази сутрин ще направим ексклузивно в ефира, на живо проверка заедно с министъра на културата, който отговаря след прословутите скандали за това как тече ремонтът, колко пари са отделени, дали има злоупотреба с тях – Министерство на културата пое като отговорност Двореца на културата, като подготовка за европредседателството ни. До това скеле ви намираме. Много голяма част от това, което видяхме до този момент, е завършено, но има все пак довършителни дейности. Как сте, г-н Банов?

Боил Банов: Има довършителни дейности, разбира се. Има комуникации, които все още се прокарват – затова е и това скеле тук. Но виждате, че общо взето нещата са финализирани.

Водещ: Кога последно бяхте на проверка тук, в двореца?

Боил Банов: Аз редовно идвам на проверка тук, но невинаги обявявам, че идвам. Минавам си като обикновен гражданин.

Водещ: Ако минете покрай НДК – инкогнито проверка, така ли?

Боил Банов: Винаги, когато мога, винаги.

Водещ: То инкогнито е трудно да се случи, по-скоро необявена.

Боил Банов: Като си по дънки, става инкогнито.

Водещ: Има ли хора, които бездействат? На някой да сте казали „Хайде, работете тук, не се помотвайте. Няма време“.

Боил Банов: Не, общо взето се работи. Винаги човек има усещане, че темпът може да е по-добър, но се работи сериозно. Между другото, тук сме на едни мраморни стълби, за които ставаше много въпрос, че са част от естетиката на НДК, важно е да се съхранят. Те са съхранени. Виждате, че изглеждат добре, просто са направени, полирани, всичко необходимо, за да изглеждат качествено, освен новите неща.

Водещ: Полиран мрамор. Но и за много от хората, които например са били на концерти в НДК последните дни, виждат тези нови бели плочи, които са и на първите етажи, и на другите етажи.

Боил Банов: Тези нови бели плочи са доста сериозни плочи, отговарят на всички възможни сертификати за качество за такъв обем хора, които минават по тях, и са сериозно положени.

Водещ: Дано не се начупят. Дано не се начупят, защото…

Боил Банов: Не.

Водещ: … мраморът трудно ще се напука, плочата, обаче, ако са некачествено залепени, ще е голям проблем. Накъде поемаме сега и къде отиваме?

Боил Банов: Поемаме към Зала 3, която е ключова за провеждането. Това е основната зала, в която ще се провеждат всички събития. Искам да я погледнете. Тя общо взето вече е пригодна да поема всичко най-важно, случващо се. Между другото, само да покажа – ето едно пано, нарочно сме го отворили, те всички са опаковани – това са паната, които са правени, също част от стилистиката, от визията на НДК. Те са съхранени. Беше ключов въпрос, който се повдигаше и то съвсем резонно.

Водещ: Ключовият въпрос за това дали ще се запазят всичките…

Боил Банов: Дали ще се съхранят, да. Те са съхранени. Даже пак казвам – заради вас специално сме махнали в момента охранителните мерки, найлоните, за да може да ги видите.

Водещ: Това и в другите зали ли се случва?

Боил Банов: Навсякъде, навсякъде, да.

Водещ: Навсякъде са съхранени. Подновени ли са допълнително?

Боил Банов: Да. Те не могат да бъдат подновени – те са произведения на изкуството, но са реставрирани и се реставрират и в момента.

Водещ: Реставрирани, да. Там, където е имало проблеми, със сигурност с годините.

Боил Банов: Виждате, че са съхранени абсолютно. Тук са големи наши художници. Монументално изкуство от този характер има…

Водещ: Ванко Урумов.

Боил Банов: Да. Монументални изкуства от този характер има в цялото НДК и са положени усилия те да бъдат запазени и съхранени.

Водещ: Изключително красиви са някои от тях. Не знам, естетиката се е променила през годините, министър Банов, но…

Боил Банов: Ами, то, изкуството, това му е хубавото – че годините някой път го правят още по-добро.

Водещ: Не, понякога е било подвластно и на други влияния, разбира се, изкуството, когато говорим за монументалност.

Боил Банов: Не всичко, но тук има наистина много сериозни неща.

Водещ: Виждаме много пакети, които са натрупани тук. Какво е това?

Боил Банов: Всичко това са мебели – приготвени, опаковани, съхранени финално, за да се разположат тук, по фоайетата, по залите вътре.

Водещ: Предполагам, че това са бюрата, които са предвидени за хората, които ще бъдат тук, на Съвета, защото вътре…

Боил Банов: Бюра, фотьойли, дивани, маси, защото те имат и кътове за отдих. Цялата мебелировка е взета, съхранена и готова да бъде разположена.

Водещ: Цялата мебелировка, както разбрахме… в случая вие отговаряте за реконструкцията на НДК, но мебелите са друга собственост. Чия собственост са столовете?

Боил Банов: На Министерството на председателството, на министър Лиляна Павлова, но ние се грижим те да бъдат опазени и съхранени.

Водещ: Това е прословутата зала, която ще посрещне…

Боил Банов: Това е най-… Да. И други зали има – 7, 8, 9, 6 долу /…/

Водещ: Знаковата.

Боил Банов: Но това е най-голямата, най-знаковата зала, която между другото ще ни бъде много полезна и след председателството, защото животът не свършва с това председателство. Тук в рамките на 2000 човека могат да се събират. Отговаря на абсолютно всички условия, като комуникации, като климатизация, като преводачески кабини – всичко съвременно.

Водещ: Предполагам, че много хора са си мислели, че тук ще има тотална реконструкция, но вие по-скоро подобрявате това, което е било в миналото.

Боил Банов: Истината е, че голямото качество на този ремонт, който е много труден, защото да ремонтираш нещо частично, което го има и което има своята стойност, е много трудно, но е запазен стилът на НДК, запазена е наистина идеята за НДК.

Водещ: Доколкото разбрах, някои от секторите тук са били неизползваеми, били са дори складове.

Боил Банов: Ето там примерно, директно – беше… Сега го разкрихме всъщност цялото помещение назад. То беше просто отрязано и ползвано като склад. Така че има и…

Водещ: Да не говорим колко прах се беше натрупала през годините.

Боил Банов: … подобрения. Но виждате, че…

Водещ: И покрай изборите /…/ всеки път тук се…

Боил Банов: … наистина изглежда сериозно, като една сериозна европейска зала.

Водещ: И конструкцията горе, която е предвидена за осветлението, и подът разбрах, че…

Боил Банов: Всичко, цялото осветление е подменено. Тук са всички комуникации вече – така, както е стандартът по целия свят – те са вкарани отдолу, това е двоен под. Просто отговаря наистина на световните стандарти.

Водещ: Има зали, които са встрани, те са като джобове, където също ще се провеждат срещи.

Боил Банов: Също ще се провеждат срещи, ще отпочиват, ще коментират неформално. Всичко е общо взето приготвено, направено с мисъл. Горе е кухнята-майка – изцяло променена, осъвременена, така че да поеме и изхранване тук. Въобще, за мен нещата седят… не че не се притеснявам, защото времето идва – виждате, още накачваме неща и така, но нещата седят много сериозни.

Водещ: Ще видим ли този стандарт – кръглата маса, столовете около нея, всички хора, събрани тук, в центъра?

Боил Банов: Разбира се, разбира се, разбира се. Ще видим всичко, което сме виждали по телевизията.

Водещ: Ще има и видеостена. Обаче колко време има до това ремонтът да бъде окончателно завършен? Може ли да се даде срок в този момент? Имате ли вече окончателна дата?

Боил Банов: Аз мисля, че на 1 декември ще сме в състояние вече да извършваме последни проби, проби на техника най-вече.

Водещ: Проби на техника. Всичко ще е по места?

Боил Банов: Да, да.

Водещ: Когато очакваме с трепет – или по-скоро вие – как ще се представим ние, българите, на европредседателството, как се представихме вчера на срещата в Брюксел? Защото основното, което видяхме, бяха прегръдките на Борисов с Юнкер. Какво обаче се случи зад това?

Боил Банов: Да ви кажа, никак не е малко прегръдките на премиера с Юнкер.

Водещ: Не ги подценяваме, но… Каква беше вашата роля, защото целият кабинет беше там?

Боил Банов: Много сериозна среща, на която се коментираха всички аспекти на предстоящото председателство, най-вече темите, по които ще се работи, най-вече досиетата, които са ключови, които България ще движи в рамките на председателството. И беше важно, защото получихме една оценка за много висока степен на готовност. Както министър Павлова се изрази – „Вече даже не се и готвим, вече просто работим пряко по въпросите“.

Водещ: Пряко по всички допълнителни въпроси и никой не коментира вече толкова много. Европа, между другото, развълнува ли се? Имаше ли хора, които…

Боил Банов: За НДК ли?

Водещ: … следяха как тече НДК, как тече подготовката, хотелите, стаите? Защото ние тук винаги коментираме, или по-скоро в центъра на скандалите не беше толкова европредседателството и темите в него, а кой какво ще подмени, колко пари ще вземе конкретна фирма.

Боил Банов: Не, Европа се вълнува от темите, които са водещи за Българското председателство – от Западните Балкани, която е ключова тема. Тя не е нова, но предложена по този начин и акцентирано на нея, тя ще се превърне наистина в нещо базисно, от което да стартират реални процеси. Това са вълненията на Европа и мисля, че там, в най-важните неща, ние се справяме много добре.

Водещ: А Европа изобщо вълнува ли се от това какво ние искаме да наложим като тема?

Боил Банов: Да, да, мен това ме впечатли най-много.

Водещ: Защото повечето хора си мислят, че ние ще бъдем едни добри домакини, че имаме представителните функции на това едни хора да се съберат тук в кръг и да говорят важни неща. Важни, обаче дали са съобразени с България?

Боил Банов: Напротив, не. Вслушват се, и то много сериозно, и подкрепят нашите инициативи, което е голямото качество и което мен лично ме впечатли, защото за първи път участвам на такъв форум.

Водещ: Споменахте Лиляна Павлова – министъра, който отговаря изцяло за европредседателството. И споменахме в самото начало, че ето тези столове… Колко стола има тук, знаете ли?

Боил Банов: Мисля, че трябва да покриват 2000, но те не всичките са тук.

Водещ: Абе, 20 са в редичка някъде, доколкото мога да преброя сега, опаковани. Най-вероятно на един от тези столове ще стои пък и Юнкер, нали така?

Боил Банов: Със сигурност.

Водещ: Със сигурност. Ние също ще седнем на един от тези столове, който после пък може да бъде част и със сигурност ще бъде част от срещите. Ние сядаме на тези столове само след минути, заедно с министъра на културата си говорим за Националния исторически музей, рокадата, която беше направена там след пенсионирането на дългогодишния директор Божидар Димитров, и разбира се, „Бюджет 2018“, колко пари ще има допълнително за култура и за какво ще бъдат изразходвани те. За първи път всъщност, министър Банов, ние стоим на тези столове.

Боил Банов: Ние с вас, да.

Водещ: Собственост на Лиляна Павлова – на другото министерство, не на Министерството на културата. Дано не ни се разсърди.

Боил Банов: Да, собственост на българската държава.

Водещ: Собственост на българската държава. Най-вероятно пък на вашия стол ще седне Жан-Клод Юнкер. Ние сме първите, които стоим тук, и ще си говорим и за бюджета за култура 2018 г., и за всички теми, свързани с вашата материя. Преди това обаче да кажем общата сметка каква е до този момент за ремонта и за всичко, което показахме до този момент в НДК?

Боил Банов: Това, което е отделено до този момент, е 45 милиона. В тези рамки ще извършим ремонта, в тези рамки ще изглежда добре НДК. Те не са малко пари, но на фона на дейностите, които имаме, реално не достигат. За да се направи по първоначални данни и по реална обстановка ремонт, трябваше над 50 милиона. Няма откъде да се вземат. Най-важното е, че успяхме в наличните 45 милиона да направим необходимото всичко да бъде качествено и да изглежда добре.

Водещ: Да кажем отново откъде идват тези пари.

Боил Банов: От държавата, от държавния бюджет.

Водещ: От държавния бюджет. Искали сте повече пари за нещо друго, по-козметично, за нещо по-визуално, по-добре изглеждащо?

Боил Банов: Знаете, че ние, така да кажа, наследихме НДК, т.е. друга визия е имало за много от работите. Въпросът е, че ние сме се съобразили с наличните средства и сме направили нещата качествено, в рамките на парите, с които разполагаме.

Водещ: 45 милиона. С колко пари ще разполага Министерството на културата през 2018 г. по заложения бюджет на финансовия министър Горанов?

Боил Банов: Със 17 милиона, близо 18 милиона повече, плюс още 12 милиона в сфера „Култура“, които са вече за общински музеи, галерии, читалища и библиотеки.

Водещ: Което означава около 30 милиона.

Боил Банов: Общо около 30 милиона е реалното увеличение в сфера „Култура“, да.

Водещ: За какво ще отидат 12-те милиона, каква дейност, свързана с читалищата, например?

Боил Банов: Огромната част – 8 милиона, отиват за повишаване, над 15-процентно увеличение на бройката за читалища, субсидираната бройка, върху която се формира техният бюджет, което е едно много сериозно увеличение и се отчита изключително добре. 2 милиона ще отидат за библиотеките – също едно много сериозно увеличение. И 2 милиона – в музеите и галериите, което по-скоро покрива минималната работна заплата.

Водещ: За заплати по-скоро ще бъдат част от тези пари. Другите?

Боил Банов: Не, те са за дейност. Огромната част от парите за библиотеките и за читалищата са за дейност, което всъщност е качеството. И въобще, знаете, че се опитва правителството не само в сфера „Култура“, а навсякъде да инвестира в дейност, в неща, които да подобрят в крайна сметка развитието, да подобрят обстоятелствата.

Водещ: Във всеки един сектор – и за сигурността, когато говорим, не достигат парите и повечето, които се дават допълнително, са само за заплати. В сектор „Култура“ обикновено парите абсолютно никога не стигат, не само за заплати, но и за развиване на допълнителни дейности.

Боил Банов: Основните акценти в предстоящия бюджет, който предстои да се гласува, са свързани с делегираните дейности. Т.е. пак казвам – не със заплати, а с дейности, със създаване на обстоятелства с развитие. Така е и в сценични изкуства, където са 10 милиона, така е, както казах, и в читалищата, където са 8 милиона. Субсидираните бройки, т.е. парите за дейност – повишава се, най-големите увеличения са там, където има дейност. Така че ние не можем да кажем, че раздаваме на калпак. Точно обратното – даваме пари в секторите и провокираме хората да бъдат иновативни и да работят. Включително това касае и за археология парите, за Венецианско биенале, за библиотеките – 1 милион, което не са пари за заплати, те са пари за дейност, за да се развива секторът.

Водещ: Пари за дейност. Това, което ще видят хората, обаче, ми е интересно кое ще е, което ще е вашият акцент за 2018 г. и накрая на 2018 г. да кажете „Ето, обещахме нещо, че ще се случи – то стана“.

Боил Банов: Аз не искам да деля изкуствата и сфера „Култура“ не искам да деля на по-важно и на по-маловажно. Много пъти съм казвал, пак ще го кажа: не може един художник да бъде по-маловажен от един театрал. Всичко, всичко. Нашите сектори са такива, творецът е нещо уникално. Той не може да бъде делен на по-маловажен и по-важен.

Водещ: Не искате да ги /…/

Боил Банов: Във всички трябва да се усети вървене напред, всички трябва да усетят, че министерството все повече започва да работи на проекти, все повече дава възможности за мислещия и за иновативния.

Водещ: В първото ни включване показахме и едно от монументалните пана тук, в НДК. Всички са запазени, всички са реставрирани. Само че паметникът пред НДК го няма. На вас така повече ли ви харесва или не?

Боил Банов: То не е важно на мен как ми харесва. Важното е, че това са реални обстоятелства. Със сигурност мога да кажа, че сега, като се разхождам с детето там, отваря се една перспектива, която аз не съм очаквал. Добре изглежда цялото, монументално – и НДК, и зад него планината. Този паметник сега, който се сложи, също е изключително ценен и исторически свързан с духовността на София.

Водещ: Дано да бъде и красиво завършен този паметник.

Боил Банов: Така че да оставим анализа за поколенията. Мисля, че в момента нещата са оптимални.

Водещ: На вас – все пак така да разбирам – повече ви харесва?

Боил Банов: Като гражданин – да.

Водещ: С лъва. Дано и тези стени с имената на загиналите от І и VІ пехотен полк бъдат възстановени.

Боил Банов: Това е почит, това е почит.

Водещ: Да, това е истинската почит. И може да се каже, за голяма част от хората правдата възтържествува – поне в този конкретен случай, макар че някои искаха запазването…

Боил Банов: Не бива да го делим на правда или не. Има обстоятелства, има обстоятелства. Този паметник наистина се рушеше и имаше съмнения – аз помня – от самото му начало, от самото му изграждане имаше съмнения в неговите конструктивни качества най-вече.

Водещ: И се видя, че е неподдържан, той се разпада в продължение на години, на десетилетия. Казахте, повече пари за археология. Археолог ще бъде сега начело на Националния исторически музей. Това ли е и вашият избор за човек, който пък ще остане на тази позиция? Знаете, предишният конкурс се провали заради липса на подходящ кандидат. Ако на следващия се яви само Бони Петрунова, най-вероятно ще го спечели – така ли да разбирам?

Боил Банов: Не мога да преценя аз. Комисията се прави от много компетентни хора. Дали когато обявим конкурс ще се яви само доц. Петрунова, дали ще се явят и други хора – виждате, че и сега беше един кандидат. Комисията, като прецени, че не отговаря на условията, той получава по-малко точки и така. Важното е, че…

Водещ: Били сте с нея заместник-министри в кабинета на Вежди Рашидов.

Боил Банов: Важното е, че доц. Петрунова със сигурност е много качествен човек и е визионер. Аз обичам да слагам хора, които са визионери, които имат визия, а не просто да направят две и две, а да погледнат в бъдещето – краткосрочно и дългосрочно, и да формират политики.

Водещ: Защо се спряхте на нея? Защото сте били заедно заместник-министри в кабинета на Вежди Рашидов?

Боил Банов: Защото е изключително борбен и почтен човек. Аз съм я виждал лично в ситуации, които няма как обществото да знае. Това е човек, който защитава каузи и идеи и нищо друго не го интересува. Когато има идея, когато има кауза, когато хората, с които работи, застават зад нея, тя не я интересува нищо друго, тя защитава докрай.

Водещ: Колко често се съветвате с Вежди Рашидов?

Боил Банов: Виждаме се с г-н Рашидов, включително имахме… на ЮНЕСКО голямата асамблея миналата седмица се видяхме, коментираме неща. Естествено, и работим заедно, защото той, като председател на Комисията по култура, моята работа е пряко и да контактувам с него и с неговия щаб. Така че сме в една нормална комуникация.

Водещ: Нормална комуникация, която ще продължи другата седмица в „Лувъра“. Предполагам, че и той ще бъде там.

Боил Банов: Точно така. Поканили сме го специално, защото…

Водещ: Какво ще е събитието, да ни кажете на финала на разговора?

Боил Банов: Новото подписване с „Лувъра“ е от изключителна важност за България. Това е нов програмен период, с договаряне на две наши изложби там, две техни изложби тук – изключително нещо, което в крайна сметка той изработи в годините. Ние сега ще подпишем и ще договорим като детайли, но то е негов ход.

Водещ: Негов ход. Благодарим на министъра на културата Боил Банов за това, че ни прие в Националния дворец на културата.

Боил Банов: Благодаря и аз.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница