Bulgaria-turkey ipa cross-border programme



Дата15.02.2018
Размер47.22 Kb.
#58533



BULGARIA-TURKEY IPA CROSS-BORDER PROGRAMME

CCI Number: 2007CB16IPO008



И Н Ф О Р М А Ц И Я
Относно: Изпълнението на Съвместна програмна стратегия за опазване на биологичното разнообразие на територията на Община Стралджа, РБългария и Община Сулоглу, РТурция

Настоящата стратегия е разработена във връзка с изпълнението на проект ”Стралджа и Сулоглу –пътуване отвъд границите” с РЕФ.№ 2007 CB16IPO008 – 2009 -1 - 064 по Договор за финансиране № РД - 02-29 - 158/30.06.2011 г. по Програма за трансгранично сътрудничество по ИПП България - Турция CCI № 2007CB16IPO008, приоритетна ос 2:”Повишаване качеството на живота”, Мярка 2.1: „Опазване на околната среда, природата, историческото и културно наследство”(инвестиционна) по Първата покана с № 2007CB16IPO008 – 2009 –1 на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, изпълняван от община Стралджа (водещ партньор), РБългария и община Сулоглу(партньор), РТурция. При разработването на Стратегията са взети в предвид действащото екологично законодателство, действащите стратегии, програми и планове в областта на околната среда.


Целта на настоящата съвместна стратегия е устойчиво използване на биологичните ресурси, опазване, възстановяване и поддържане на богатото биологично разнообразие и местообитания и устойчиво управление на околната среда.
През последните години Община Стралджа реализира много проекти в различни сфери, свързани с опазване на околната среда, енергийната ефективност и Възобновяеми Енергийни Източници; зелена система; биоразнообразие, ВиК сектор. Всички те допринесоха за осигуряване на по – добри условия за живот на хората и съхраняване на природното наследство в региона на общината.

За периода от разработване на програмната стратегия до м. декември 2016г. изпълнението на заложените в Плана за действие мерки е следното:




  • Дейност 5 – Мерки за предотвратяване на горски пожари, забрана за палене на стърнища и гори


През 2015 г.Община Стралджа осъществи проект „Интегрирана система за ранно известяване на горски пожари”. По проекта се изгради високотехнологична система за пасивно пожаронаблюдение на територията на Община Стралджа, област Ямбол в землището на с.Войника, м.Войнишки Бакаджик. Предназначението на съоръжението е да се осигурява в общинския център бърза информация за възникване на пожар, това ще се осъществява чрез предвиденото технологично оборудване – термокамера, видео камера, метеорологична станция. Апаратурата работи при непрекъснат режим на работа, като информацията се предава в контролен център, разположен в помещение на общината където се следи от оторизиран служител.





  • Дейност 8 - Управление и поддръжка на еко-маршрути

Община Стралджа през годините управлява и поддържа със средства от общинския бюджет изградените по проект: ”Стралджа и Сулоглу –пътуване отвъд границите” еко – маршрути в м. Войнишки Бакаджик.




  • Дейност 9 – Планиране на дейности, свързани с опазване и рационално използване на ресурсите от ценни лечебни растения

Общината осъществява контрол и издава позволителни за ползване на лечебни растения. За периода са издадени само 2 бр. позволителни за бране с цел опазване на растителната популация.


  • Дейност 13 – Провеждане на природозащитни образователни инициативи

През 2015 г. приключи проект „За по -добър живот“, финансиран по Програма за трансгранично сътрудничество България – Турция. Част от дейностите по проекта бяха свързани с повишаване на екологичната култура на населението на общината. Беше извършено следното:

*Разработени и разпространени са 4 вида брошури - за разделно събиране на хартия, пластмаса, метал и стъкло; за разделно събиране на биоразградими отпадъци; за разделно събиране на батерии, акумулатори и излязло от употреба електрическо и електронно оборудване; за разделно събиране на излезли от употреба моторни превозни средства, гуми, отработени масла и строителни отпадъци;

*Обособени са 6 бр. природо-защитни кътове с обучителни материали в следните учебни заведения: СОУ „П. К. Яворов“, гр. Стралджа, ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“, гр. Стралджа, ЦДГ „Мати Рубенова“, гр. Стралджа, ОДЗ „Здравец“, гр. Стралджа, ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“, с. Зимница, ОУ „Христо Ботев“, с. Войника. За осигуряване на разнообразието на материалите в тези кътове допринесе и организацията „Екобулпак“, която предостави различни книги, наръчници с добри практики и тетрадки;

*Проведен е литературен конкурс за есе на тема „Моята зелена идея”;

*Организирана е изложба на произведения, изработени от различни отпадъчни материали;
*Проведена е кампания за разделно събиране на батерии сред учениците;

*Проведен е двуседмичен семинар за ученици на различни екологични теми;



*Организиран е концерт, на който ученици от различните училища представиха свои творчески проекти, свързани с природата и опазване на околната среда;


  • Дейност 14 – Установяване и прилагане на характерни за региона практики за развитие на екологично устойчиво селско и горско стопанство

За периода Община Стралджа приключи два проекта по мярка 223 „Първоначално залесяване на неземеделски земи” от Програма за развитие на селските райони 2007-2013 г. Постигнати резултати: залесени общо 418 дка изоставени ниви.


  • Дейност 15 – Повишаване на информираността на заетите в селскостопанския сектор за използване на биологичното разнообразие и за възможностите за прилагане на агроекологични мерки

Община Стралджа, съвместно с Държавен фонд „Земеделие” информират земеделските производители от Общината за възможностите за кандидатстване по агроекологични схеми, прилагане на добри земеделски практики.
Община Стралджа е предприела мерки във връзка с европейската и национална политика, насочени към намаляване на емисиите от парниковите газове и пряко свързаната с този факт промяна на климата. Изпълнени са проекти свързани с повишаване на енергийната ефективност и внедряване на възобновяеми енергийни източници. Редица обществени сгради, училища, детски градини са санирани в съответствие с изискванията за енергийната ефективност. През 2016 г. приключи проект: "Оползотворяване на местния потенциал от хидротермална енергия в отоплителни инсталации на училища, ОДЗ и ЦДГ в гр.Стралджа, обл.Ямбол" финансиран по програма BG04 „Енергийна ефективност и възобновяема енергия“ по Финансов механизъм на европейското икономическо пространство 2009-2014 към Министерство на енергетиката. Резултати които бяха постигнати с изпълнението на проекта: изграден довеждащ водопровод до учебните заведения, доставени и монтирани топлообменници, изградена централизирана отоплителна система, използваща геотермална вода.
Община Стралджа чрез прилагането на Плана за действие от Съвместна програмна стратегия за опазване на биологичното разнообразие на територията на Община Стралджа, РБългария и Община Сулоглу, РТурция успя да съхрани доброто състояние на околната среда в общината .








Straldzha Municipality Suloglu Municipality, Belediye Baskanligi

12 Hemus Str, Straldzha Suloglu, Edirne, Suloglu




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница