Bulgarian climbing and mountaineering federation



Дата09.01.2018
Размер52.25 Kb.
#42451



Българска федерация по катерене и алпинизъм

BULGARIAN CLIMBING AND MOUNTAINEERING FEDERATION

София 1040

бул. “Васил Левски” 75


Тел/факс: 987 17 98, 9300532

Bulgaria, Sofia 1040

75 Vassil Levski Blvd


Tel/fax: +359 2 9871798, 9300532

Web: bfka.org


E-mail: office@bfka.org


Изх. № 66 / 25.06.2008 г. ДО

ДИРЕКТОРА НА

ДИРЕКЦИЯ НА

НП “ПИРИН”

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ДИРЕКТОР,
Българската федерация по катерене и алпинизъм е националната спортна федерация, която администрира алпинизма, ски-алпинизма, леденото и спортно катерене. Една от важните задачи на федерацията е осигуряването на достъп до катерачните обекти на членовете си – алпинисти и катерачи. БФКА работи в сътрудничество с националните паркове и други отговорни институции за регламентиране на достъпа до катерачни обекти за извършване на спортната дейност на федерацията.
Във връзка с актуализиране на План за управление на НП “Пирин”, приложено Ви предоставяме информация за дейностите на Българска федерация по катерене и алпинизъм на територията на парка.
Надяваме се дейностите, посочени в приложението, да бъдат включени в Плана за управление.

С УВАЖЕНИЕ,

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

/КИРИЛ РУСЕВ/



ОБЕКТИ ЗА КАТЕРЕНЕ И АЛПИНИЗЪМ
Района на х. «Вихрен»


  1. Вр.Вихрен - северната стена

Достъп – от х. «Бъндерица» и х. «Вихрен» . Слизането от върха може да стане през Кабата или по Джамджиевия ръб. Период за катерене - декември до април, юни до септември, посещаемост – до 5 свръзки на месец.


  1. Вр. Башлийски чукар

Достъп - от х. «Вихрен» през Рибното езеро и Бъндеришки чукар или от х. «Вихрен»през Бъндеришката порта и Дончови караули. Период за катерене - декември до април, юни до септември, посещаемост – до 2 свръзки на месец.

  1. Хвойнати връх

  2. Бъндеришки чукар

  3. Спанополски чукар – северната стена

  4. Василашки чукар


Района на х. «Яворов»


  1. Стъпалата

Достъп – от х. «Яворов». Период за катерене – декември – април, май-септември, посещаемост – до 5 свръзки на седмица

  1. Вр. Разложки Суходол – северозападната стена

Достъп – от х. «Яворов». Период за катерене – май-септември, декември – април, посещаемост – до 5 свръзки на месец

  1. Вр. Каменитица

  2. Даутов връх


Района на Синаница


  1. Георгиица – северната стена

Подходи:

- От х. «Вихрен» по пътеката за х. «Яне Сандански» (Попина лъка) до излизане на Голямо Спано поле през Спанополската порта. Оттук в западна посока следва пътека, водеща към Синаница. След първата седловина, намираща се западно от Муратов връх, се отделя пътека, изкачваща южните склонове на вр. Георгийца. Западно от пътеката, над красиво езеро в клека се намира северната стена на върха.

- От х. «Вихрен» се излиза на превал между Муратов връх и Хвойнати. Оттук в западна посока се слиза по пътека, траверсираща от юг циркуса на Влахини езера. Изкачва се превалът на хребета Гредаро, след което се слиза на Долното Георгийско езеро. Пътеката преминава по западния склон на езерото, изкачва срещуположния склон и съединявайки се с тази от Спано поле, достига стената на вр. Георгиица.

Период за катерене – май-септември, декември – април, посещаемост – до 2 свръзки на месец




  1. Момин връх – североизточната стена

Достъп – з. «Синаница». Период за катерене – май-септември, декември – април, посещаемост – до 5 свръзки на месец


  1. Синаница – източната стена

Достъп – з. «Синаница». Период за катерене – май-септември, декември – април, честота – до 5 свръзки на месец
Района на Тевното езеро


  1. Вр. Каменица – северозападната стена

Достъп – з. «Тевно езеро». Период за катерене – май-септември, декември – април, посещаемост – до 2 свръзки на месец

  1. Вр. Дженгал – западната стена

Достъп – з. «Тевно езеро», х. «Безбог», х. «Демяница». Период за катерене – май-септември, декември – април, посещаемост – до 7 свръзки на месец

  1. Вр. Стражите

Достъп – з. «Тевно езеро», х. «Безбог», х. «Демяница». Период за катерене – май-септември, декември – април, посещаемост – до 2 свръзки на месец
Района на карстовото било
Достъп - хижите «Яворов», «Вихрен» и «Бъндерица». Интерес за алпинизма представляват северните стени на Кончето, Кутело и Вихрен и западната стена на Църномогилски чал. Острите и стръмни ръбове на Средоноса, Котешки чал и Църномогилски чал, спускащ се на север към циркусита на Баюви дупки и Бански Суходол, представляват особен интерес за преодоляване при зимни условия.

Карстовото било е част от алпийския траверс Рила – Пирин.

Период за катерене – май-септември, декември – април, посещаемост – до 5 свръзки на месец
Района на вр.Пирин


  1. Вр.Пирин

  2. Вр.Плешки



СКИ-АЛПИНИЗЪМ
Ски-алпинизъм (ски-туризъм, ски свободен стил) представлява придвижване, изкачване и спускане със ски в планината.

Преминаването по маршрута се извършва през зимния сезон, като скиорите избират добре затрупани със сняг терени. По този начин те преминават по маршрута без да допират със ските дървесна или храстова растителност. Това е от особено значение, тъй като при движението със ски се оставят следи единствено в снежната покривка. Това определя посещението на планините със ски като един от най-екологосъобразните начини.

За голямата популярност на ските като средство за посещение на планините през зимния период има и друга причина. Тя е в по-добрите възможности за движение (малко затъване дори в дълбока снежна покривка). Това е основната причина, поради която ските са се утвърдили като основно средство за придвижване в зимната планина в световен мащаб. Подобна е тенденцията и в България. Периодът, в който се практикуват ски-преходите в България е свързан с наличие на достатъчна по количество снежна покривка. Обикновено той стартира след началото на м. декември. Повечето маршрути се посещават след началото на м. януари и съответното натрупване на по-дебела снежна покривка. Повечето ски-преходи се извършват в периоди със задържане на няколко дни със стабилно време през месеците януари, февруари и март и първата половина на м. април.

Обикновено ски-преходите се извършват от малки групи, които се състоят от 5 до 10 човека. Рядко преминават групи до 15 човека. Случаите на предвижване на по-големи групи обикновено са свързани с организирани туристически посещения, образователни курсове или спортни прояви. Те подлежат на съответен режим на съгласуване с ДНПП.



При ски-преходите за придвижване нагоре обикновено се използват ръбовете и била. Това е свързано с по-малката опасност от попадане в лавини. Спускането се извършва в улеи и открити склонове в близост до маршрута на изкачване, като избора на безопасен маршрут зависи много от моментните снежни условия. Често за изкачване се използват утвърдените маршрути за зимен туризъм, които са трайно маркирани със стълбова зимна маркировка (подробно описание може да се намери на интернет адрес http://btsbg.org/modules/icontent/index.php?page=28). Само в отделни райони ски-алпинистите напускат маркировката, за да осъществят спускане по характерни склонове или улеи (кулоари), като напр. тези по западния склон на вр.Тодорка, източните склонове на вр.Вихрен и вр.Кутело, северния склон на Башлийски чукар, склоновете на Черномогилски чал и др.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница