Бюлетин октомври 2010 съдържание: магистратури, стипендии, стажове



страница1/3
Дата24.07.2016
Размер310.83 Kb.
#3022
  1   2   3
БЮЛЕТИН
ОКТОМВРИ 2010
СЪДЪРЖАНИЕ:

МАГИСТРАТУРИ, СТИПЕНДИИ, СТАЖОВЕ
ПРОГРАМИ
СЪБИТИЯ
ПУБЛИКАЦИИ

МАГИСТРАТУРИ, СТИПЕНДИИ, СТАЖОВЕ

Стипендии на фондация „Еврика” за учебната 2010-2011 година

Срок: 15.10.2010 г.


За осма поредна година фондация „Еврика" ще определи студентите, които ще получават именни стипендии в размер на 2 000 лева годишно в 10 области:
1. Компютърни науки на името на Джон Атанасов;
2. Математика на името на акад. Никола Обрешков;
3. Физика на името на акад. Георги Наджаков;
4. Химия и химични технологии на името на акад. Ростислав Каишев;
5. Медицина и биология на името на акад. Методи Попов;
6. Аграрни науки, вкл. ветеринарни науки и горско стопанство на името на акад. Дончо Костов;
7. Инженерни науки в областта на електрониката, автоматизацията и електротехниката на името на акад. Димитър Мишев;
8. Инженерни науки в областта на машиностроителните технологии на името на акад. Ангел Балевски;
9. Строителство и архитектура на името на Кольо Фичето;
10. Икономика на името на акад. Евгени Матеев.
Право на кандидатстване за стипендиите на фондация „Еврика" имат български студенти в български университети в определените области, съгласно именоването на стипендиите, завършили най-малко втори курс от обучението си с успех по учебни години, не по-малък от мн. добър (5,00), и записани за редовно обучение в университетите по предвидения ред за учебната 2010\2011 година.
Кандидатите за именните и специални стипендии трябва да представят лично или по пощата във фондация " Еврика" от 01.09.2010 г. до 15.10.2010 г. следните документи:
1. Формуляр по образец;
2. Заявление (свободен текст) за желанието за участие в конкурса за получаване на именна стипендия на фондация „Еврика”;
3. Уверение от университета за успеха по учебни години и записването за новата учебна 2010/2011 година;
4. Копие от документи, удостоверяващи участие и класиране в национални и международни конкурси, олимпиади и конференции, публикации в научни издания и други такива за постижения на кандидата в овладяването на съответните науки, изява на творчество и други;
5. Есе на тема ”Младият специалист на бъдещето” (до 3 страници).
За изпратените по пощата документи важи датата от пощенското клеймо.
За допълнителна информация и уточнения може да звъните на тел. (02) 9813799 begin_of_the_skype_highlighting              (02) 9813799      end_of_the_skype_highlighting; 9815483; 9815181, както и да ползвате адресите:
office@evrika.org, grigor@evrika.org

Регистрационен формуляр за студенти, носители на медали от средношколските олимпиади



Национален конкурс за студентски научни съчинения

Краен срок: 15 октомври 2010 г.


Кръжокът по Гражданско право при Юридически факултет на СУ „Св. Климент Охридски” обяви Национален конкурс за студентски научни съчинения на свободно избрана тема от областта на гражданското право, търговското право и гражданското процесуално право в памет на 100 години от рождението на проф. Иван Апостолов.
Право на участие имат всички студенти от специалност „Право” в Юридическите факултети в страната.
В разработката следва да бъдат посочени трите имена на автора, курса, факултета, факултетния номер и областта. Съчинението трябва да бъде с максимален обем от 20 страници

Стаж по връзки с обществеността в Бон

Асоциацията "Международен съвет за местни екологични инициативи - Местни самоуправления за устойчиво развитие" (ICLEI – Local Governments for Sustainability) предлага възможност за стаж на завършили висшето си образование специалисти по връзки с обществеността. Програмата е с продължителност 6 месеца и ще се проведе в международния секретариат на асоциацията в Бон, Германия. Стажантската позиция е свободна от 1 ноември. Информацията е публикувана от Mladiinfo.

Асоциацията "Международен съвет за местни екологични инициативи - Местни самоуправления за устойчиво развитие" е световна организация, включваща над 1200 региона, градове и общини в над 70 държави. Създадена е през 1990 година с подкрепата на ООН и има за задача да създаде световна мрежа от местни общности, които да въведат практиките на устойчивото развитие.

Стаж
Работата на стажантите е главно в подкрепа на комуникационните дейности по глобалните проекти на асоциацията. Стажантите ще трябва да поддържат контакт с медиите, както и да подготвят комуникационни материали, като прессъобщения, новини, брошури и др. Също така, те ще се грижат за администрирането на официалния сайт на организацията, като захранват съдържанието му и изготвят онлайн-бюлетини.

Изисквания
Необходимо е кандидатите да са завършили висшето си образование в комуникационната сфера, връзките с обществеността или журналистиката. Допускат се също специалисти, завършили политически, обществени науки и международни отношения, с изразен интерес и опит в областта на публичната комуникация. Изисква се много добра устна и писмена култура, както и внимание към детайлите. Кандидатите трябва да са мотивирани, креативни, организирани и  да умеят да създават различни комуникационни продукти с оригинално съдържание, в зависимост от нуждите на асоциацията.
Владеенето на отличен английски език е задължително. Познанията по други езици се смятат за предимство. Кандидатите трябва да имат и добри компютърни умения.

Кандидатстване
Кандидатите за стаж трябва да изпратят мотивационно писмо, автобиография със снимка, като задължително посочат гражданството си. Кандидатурите се подават онлайн на jobs.bonn@iclei.org, или по факс на +49–228 / 97 62 99 01.
Стипендия
Стажът е платен, като размерът на стипендията е 640 евро месечно.
Настаняването е за сметка на стажантите, като асоциацията оказва съдействие при намирането на квартира.

Крайният срок за подаване на документи е 20 октомври 2010 г.
Допълнителна информация за стажа можете да намерите на интернет страницата на асоциацията.


Конкурс на Европейската комисия за студенти по журналистика
Европейската комисия (EK) обяви конкурс "Млади репортери срещу бедността" (Young Reporters Against Poverty), който е насочен към студенти по журналистика от държавите-членки на Европейския съюз (ЕС). Целта на ЕК е да ангажира младите журналисти с въпросите на развитието на бедните страни.

Жури, съставено от журналисти и преподаватели по журналистика от държавите-членки на ЕС, ще определи 33 участника. Избраните ще се включат в отразяването на Европейските дни на развитието през месец декември в Брюксел. Одобрените кандидати ще имат възможността да участват в работна среща и да отразяват директно Дните на развитието на специална интернет страница.



Награда

Одобрените 33 участници ще се състезават за награди в следните категории:
- най-добър писмен репортаж;
- най-добър радио репортаж;
- най-оригинално представяне на новините.
Голямата награда ще бъде журналистическа мисия до една от делегациите на ЕС в Африка.

Кандидатстване
Участниците в конкурса, трябва да са на възраст от 18 до 30 години и да са записани като студенти по журналистика през настоящата академична година в някоя от държавите-членки на ЕС. Кандидатите трябва да имат и добри познания по английски език.
Желаещите да участват в инициативата, трябва да изпратят свой писмен или радио репортаж на един от официалните езици на ЕС. Репортажите трябва да са на тема "Европейска помощ за развитие" ('EU development assistance'), като фокусът трябва да е върху подкрепата на ЕС за икономическото, обществено и политическо развитие на развиващите се страни.

Краен срок: 29 октомври 2010 г.
Допълнителна информация и формуляри за участие можете на намерите на страницата на "Млади репортери срещу бедността".


Стипендии “Snorri Sturluson Iceland Fellowships” от Исландия

Краен срок: 31 октомври 2010 г.


Arni Magnusson Institute for Icelandic Studies отпуска стипендии “Snorri Sturluson Iceland Fellowships” за граждани от Европа, Азия, Африка, Латинска Америка и Океания, в т.ч. и за България.
Стипендиите са предназначени за писатели, преводачи и учени (но не за студенти) извън Исландия в областта на хуманитарните науки, за период не по-малък от 3 месеца, с цел изследване на исландския език, култура и общество.
Стипендията покрива пътните разходи до и от Исландия и средства за издръжка по време на престоя.
Стипендиите “Snorri Sturluson Iceland Fellowships” се отпускат веднъж годишно.
Няма специален образец на заявление за кандидатстване. Кандидатите трябва да представят кратко, но изчерпателно описание на целта на техния престой в Исландия, посочвайки периода на престоя, както и данни за образованието и публикациите си.
Заявленията трябва да се изпратят на адрес: Arni Magnusson Institute for Icelandic Studies, Sigurour Nordals Office, P.O.Box 1220, 121 Reykjavik, с обикновена поща.


Стипендии за чуждестранни граждани за обучение

Краен срок: 29 октомври 2010 г.


Корейският институт за развитие (Korea Development Institute) предоставя стипендии за чуждестранни граждани за обучение в образователно-квалификационна степен „магистър” и образователна и научна степен доктор.

Стипендии за обучение или изследователска работа, предоставени от правителството на Мексико

Краен срок: 30 октомври 2010 г.


Правителството на Мексико отпуска стипендии за чужденци, в т.ч. и за български граждани във връзка с предстоящото честване на 100 годишнината от Мексиканската революция (1910-2010) и на независимостта на Мексико.
Стипендиите се предоставят за обучение или изследователска работа, свързани с историята на Мексико, и по-специално с гореспоменатите събития и са предназначени главно за студенти, историци, социолози или политолози. Всички кандидати е необходимо да владеят много добре испански език и да притежават международно признат документ.
Стипендии за млади творци в Щутгарт
За 13-и път немската фондация "Академи шлос солитюд" (Akademie Schloss Solitude) обявява конкурс за стипендианти. Стипендиантската програма е международна и финансира творческия престой в Щутгарт на млади творци в различни сфери на изкуството и науката. Информацията е публикувана от Mladiinfo.

Програмата продължава от 3 до 12 месеца, като е фокусирана върху изкуството, науката и бизнеса и взаимодействието между тях. Чрез нея се цели обмяна на опит и знания в трите области, което да доведе до по-ефективно управление, повече креативност и иновации.



Стипендии
Всеки участник в програмата получава месечна стипендия в размер на 1000 евро. Настаняването на стипендиантите в Щутгарт се поема от организаторите.
Кандидатите могат да кандидатстват за стипендия в една от следните категории: архитектура, дизайн, визуални изкуства, сценично изкуство, литература, музика, кино или нови медии.

Изисквания
За участие се допускат кандидати до 35 години, които са завършили висшето си образование през последните 5 години. Кандидатите трябва да се занимават с архитектура, дизайн, визуални изкуства, сценично изкуство, литература, музика, кино или нови медии.
За стипендия могат да кандидатстват учени или професионалисти в областта на хуманитарните и обществените науки, правото или икономиката.
Кандидатите трябва да владеят немски, английски или френски език.
Краен срок: 31 октомври 2010 г.
Първият етап от кандидатстването се извършва чрез онлайн регистрация.
Допълнителна информация можете да намерите на интернет страницата на фондацията.


Платен стаж в Европейския център за превенция и контрол на заболяванията
Европейският център за превенция и контрол на заболяванията предлага стаж на млади дипломанти. Стажовете се провеждат два пъти в годината в централния офис на центъра в Стокхолм, а продължителността им е между три и шест месеца, съобщава Еurodesk.org. Дейността на  центъра е насочена към подобряване на защитата срещу инфекциозни заболявания на европейско равнище.
Стаж
Стажантската програма предоставя възможност на младите дипломанти да се запознаят с дейността на центъра, както и да натрупат професионален опит в областта на борбата с инфекциозните заболявания.
Желаещите могат да кандидатстват за стаж в следните области: клинични инфекциозни заболявания, микробиология, публично здравеопазване, епидемиология, статистика в областта на инфекциозните заболявания, социални науки, медицинска информатика, научна комуникация или комуникация на риска.
Изисквания
Кандидатите трябва да имат диплома за завършено висше образование и да владеят един от официалните езици на ЕС, както и английски език, който е работен език на програмата. Те не трябва да са участвали в стажантски програми на други европейски институции или да са работили в такива.

Стипендия

Европейският център за превенция и контрол на заболяванията осигурява на стажантите месечна стипендия в размер на 1207.83 евро и покрива пътните им разходи.
 Кандидатстване
Кандидатите трябва да изпратят европейски формат на автобиография и мотивационно писмо на английски език, копие от диплома за висше образование и други валидни сертификати на електронна поща traineeship@ecdc.europa.eu.

Крайните срокове
за подаване на документи са 30 януари 2011 г. и 30 април 2011 г.
Допълнителна информация и необходимите формуляри за кандидатстване можете да намерите на интернет страницата на www.ecdc.europa.eu=">http://www.ecdc.europa.eu/en/aboutus/jobs/Pages/Traineeships.aspx>" target="_blank">Европейския център за превенция и контрол на заболяванията.


Стажове и стипендии в Европейския център за съвременни езици (ECML)

Краен срок: 31 март (за периода юли - декември, а от септември до февруари, за стажанти в администрация)

Европейският център за съвременни езици (ECML) набира стажанти два пъти годишно за платен стаж от три до шест месеца.
Обучаемите ще работят на две нива:
1) Те ще отговарят за задачи в точно определена сфера. Предлагат се специализирани области, които отговарят на различни видове стаж:
- Уеб страници
- Специализация в областта на организацията и планирането
- Специализация в областта на документацията
И в трите случая, обучаващият се трябва да демонстрира отборен дух, гъвкавост и интерес към дейността на ECML.
- Специализация н областта на финансите и общата администрация
И в четирите случая обучаващият се трябва да демонстрира отборен дух, гъвкавост и интерес към дейността на ECML.
2) Стажантите ще бъдат натоварени и с изпълнение на общи задачи в рамките на програмата.
Стажантите трябва да се специализанти, за предпочитане на следдипломно ниво.
Те трябва да бъдат многоезичната (английски, френски, немски) и да притежават добри компютърни умения, тъй като те често ще бъдат молени да превеждат официални документи.

Стипендии за изследвания „Георг Форстер” за кандидати на науките

Краен срок: Текущо


Подайте молба, ако сте изследовател от чужбина с над средните квалификации, в началото на академичната си кариера и сте завършил/а докторат си в рамките на последните четири години. Стипендията (2250 месечно) позволява да се извърши дългосрочен изследователски проект (6-24 месеца), който сте избрали за себе си в сътрудничество с академичен домакин - научно-изследователска институция в Германия.

Конкурс на "УниКредит" за най-добра докторска дисертация

Краен срок: 31 декември 2010 г.


Фондацията "УниКредит и университети" (UniCredit & Universities) учреди първите награди за най-добри докторски дисертации за Централна и Източна Европа. Инициативата е насочена към всички млади докторанти от 19 източноевропейски страни.
Ще бъдат присъдени 6 награди, всяка от които на стойност 5000 евро. Отличените текстове ще бъдат публикувани от фондацията.
Допустимите сфери на науката, в които трябва да се вписват кандидатурите, са икономика, политическа икономика, банково дело и финанси. Две награди ще бъдат връчени за разработки конкретно по проблеми на миграцията и две - за развитие и демография.
Участниците трябва да са граждани на Азербайджан, Босна и Херцеговина, България, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Казахстан, Киргизстан, Полша, Румъния, Русия, Сърбия, Словакия, Словения, Турция, Украйна, Хърватия или Чехия.
Кандидатите трябва да имат докторска степен от акредитиран университет в областта на икономиката, политическите или хуманитарните науки. Докторските дисертации трябва да бъдат написани на английски език и да са защитени в периода между 1 януари 2009 и 30 юни 2010.
Необходимите документи за кандидатстване освен автобиография и копие от дисертацията включват диплома за докторска степен и поне две препоръки от преподавател и научен ръководител.

Стипендии за "Еразмус мундус" магистратура по европейски перспективи и глобалистика

По програма "Еразмус мундус" се отпускат стипендии за магистратурата "Глобалистика - Европейска перспектива" (Global Studies - A European Perspective).



Програмата се провежда съвместно от пет европейски университета - Университета в Роскилде (Roskilde Universitet), Лондонското училище за икономика и политически науки (London School of Economics and Political Science), Университета в Лайпциг (Universität Leipzig), Виенския университет (Universität Wien) и Университета във Вроцлав (Uniwersytet Wrocławski). Консорциумът от европейски университети си сътрудничи и с висши учебни заведения в Канада, САЩ, Индия, Китай, Австралия и Южна Африка.
Курсът на обучение се стреми да предложи на студентите качествено образование, основано на изследвания в различни сфери на науката. Програмата съчетава обучение по история, международни проблеми, икономика, социални и хуманитарни науки, които помагат за по-доброто разбиране на процесите на глобализация.
Учебната програма на магистратурата е двегодишна, като освен в европейските университети студентите имат право да прекарат един семестър и в някой от университетите партньори извън Европейския съюз. Обучението предвижда и едно лятно училище.

Стипендия и такса
Годишната такса за обучение е 3600 евро.
На студенти от ЕС по програма "Еразмус мундус" се отпускат еднократна сума от 3000 евро за пътни разходи и месечна стипендия в размер на 500 евро за разходи за живот.

Изисквания и документи
Кандидатите за магистърската програма трябва да имат завършена бакалавърска степен в сферата на хуманитарните и социалните науки или да им предстои за завършат такава.
Студентите трябва да имат сертификат за владеене на английски език. Познанията по немски, датски, полски или друг европейски език се предимство. Другите задължителни документи включват попълнен формуляр за кандидатстване, мотивационно писмо, копие от диплома и две академични препоръки.

Краен срок за кандидатстване: 1 декември 2010 г.
Повече информация за магистратурата можете да намерите на Интернет страницата на програмата.


Стипендии за магистратура по устойчиво управление на природните ресурси
По програмата "Еразмус Мундус" се отпускат стипендии за двегодишна магистратура "Устойчиво управление на горите и природните ресурси" (Sustainable Forest and Nature Management (SUFONAMA)). Програмата се провежда съвместно от пет университета в Европа – Университета в Копенхаген (University of Copenhagen), Университета в Бангор, Великобритания (Bangor University), Университета в Гьотинген (University of Goettingen), Шведския университет за селскостопански науки в Алнарп (Swedish University of Agricultural Sciences), Университета в Падуа (University of Padova).
Основната цел на програмата е да подготви студентите да се справят с предизвикателствата, пред които е изправена Европа при устойчивото управление на природните ресурси. Всеки студент трябва да избере два университета, в които да се обучава. След успешното си завършване магистрите получават диплома и от двете висши учебни заведения. Работният език на програмата е английски.

Стипендия и такса
"Еразмус Мундус" отпуска стипендия за студенти от Европейския съюз в размер на 21 000 евро за двете години.

Таксата за участие в програмата е 4500 евро на година.



Изисквания и документи
За магистърската програма могат да кандидатстват студенти, които са завършили бакалавърската си степен в някоя от следните специалности: лесовъдство, биология, екология, география или икономика, мениджмънт, политология. Студентите трябва да имат сертификат за владеене на английски език (TOEFEL или IELTS). Стаж в областта е предимство.
Кандидатстването се извършва с подаване на формуляр. Към него трябва да се добавят автобиография, мотивационно писмо, копие от дипломи, сертификата за език и две препоръки.

Краен срок за кандидатстване: 1 декември 2010.
Повече информация за програмата можете да намерите в сайта на SUFONAMA.

Платени стажове на ЕП по писмен превод

Краен срок: 15 ноември 2010 г.


Платените стажове по превод са предназначени за лица завършили университет или приравнено учебно заведение. Тяхната цел е да позволят обогатяване на познанията, придобити по време на тяхното обучение, и запознаване отблизо с дейността на Европейския съюз и в частност с тази на Европейския парламент.
Стажовете за преводачите се провеждат в Люксембург.
Размерът на стипендията през 2010 г. възлиза на 1 190,71 евро на месец.

IHS Film & Fiction Стипендии (до 10 000 щ.д. за една академична година)

Краен срок: ежегодно до 15 януари


Стипендии до 10 000 щ.д. дава Institute for Humane Studies за подкрепа на студенти, които

- работят върху получаване на Master of Fine Arts (M.F.A.) в сферите на филмопроизводството, писане на проза/пиеси;


- са демонстрирали интерес към класическите либерални идеи и приложението им в съвременното общество;
- демонстрират желание, мотивираност и творчески способности да преуспеят в избраната професия.

www.theihs.org/subcategory.php/15.html



Фондация Gottlieb Daimler и Karl Benz - стипендии за изследователи

Краен срок: 1 март ежегодно


Могат да кандидатстват начинаещи докторанти. Кандидатите следва да не са над 30-годишни. Подкрепата е за не повече от 2 години.

Конкурс за стипендии за изследователи

Краен срок: 1 март


Германската фондация "Даймлер-Бенц Щифтунг" обяви конкурс за стипендии за младежи от различни държави, включително и България, които искат да направят докторантура и да реализират свой изследователски проект в Германия. За програмата могат да кандидатстват младежи с магистърска диплома, без значение в коя област е тя. Стипендиите са предназначени за индивидуални кандидати. Продължителността на стипендията зависи от изпълнението на проекта, но не може да надвишава две години.


Assembly of European Regions - стажове за студенти

Краен срок: текущ


Стажовете са от 3 до 6 месеца.
Няма определен формуляр.
При интерес изпратете писмо и CV на адрес:
Estelle Delangle
Assembly of European Regions
6, Rue Oberlin
F-67000 Strasbourg
Tel. : +33-(0)3-88.22.74.38 begin_of_the_skype_highlighting              +33-(0)3-88.22.74.38      end_of_the_skype_highlighting
Fax : +33-(0)3-69.20.13.18
e.delangle@a-e-r.org

Ежегоден конкурс за наградата „Еврика” за "Млад изобретател"

Краен срок: 10 декември


Фондация „Еврика”, Национално патентно ведомство и Съюза на изобретателите в България организират Ежегоден конкурс за наградата „Еврика” за "Млад изобретател". Право на участие в конкурса имат български граждани, които не са навършили 35 години към датата на подаване на заявката за патент и не са навършили 39 години към 31 декември на годината, за която се присъжда наградата. Те следва да представят свои изобретения и/или изобретения, в които са съавтори с принос по-голям от 50%. Представянето става чрез заявка, анотация и защитни документи от България или от чужбина, издадени през последната година и в период от 3 години, предхождащи присъждането на наградата.
Заявките се изпращат във Фондация „ЕВРИКА” не по-късно от 10 декември на адрес: София 1000, бул. „Патриарх Евтимий” 1. За справки: 981-51-81 и 981-37-99, office@evrika.org

Каталог: Documents -> Infobulletin
Infobulletin -> Месечен информационен бюлетин на нис при су „СВ. Кл. Охридски” декември 2011 с пожелание за весели празници
Infobulletin -> Ma in european history leiden, paris, oxford
Infobulletin -> Бюлетин май 2010 магистратури, стипендии, стажове ma in european history and civilisation
Infobulletin -> Конкурс за стипендия "дамян балабанов" за академичната 2010/ 2011 Г
Infobulletin -> Месечен информационен бюлетин на нис при су „СВ. Кл. Охридски” октомври 2011 съдържание
Infobulletin -> Месечен информационен бюлетин на нис при су „СВ. Кл. Охридски” ноември 2011 съдържание
Infobulletin -> Месечен информационен бюлетин на нис при су „СВ. Кл. Охридски” септември 2011 съдържание
Infobulletin -> Програма по медиен мениджмънт със стипендии от виена


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница