Canine Inherited Disorders Database (1998), плод на



страница1/8
Дата31.03.2018
Размер1 Mb.
#63342
  1   2   3   4   5   6   7   8
НАСЛЕДСТВЕНИ БОЛЕСТИ ПРИ КУЧЕТАТА

За написването на този раздел от книгата е използвана информация от раздел Canine Inherited Disorders Database (1998), плод на съвместната работа на Sir James Dunn Animal Welfare Centre при Atlantic Veterinary College, University of Prince Edward Island и Canadian Veterinary Medical Association при пълно спазване на авторските права. Използвана е информация и от научни публикации на други автори, което е надлежно отбелязано. Моята работа се състои в това да събера необходимата информация, да я преведа на български език, да я анализирам и представя по подходящ начин на читателите. Считам, че тази книга ще бъде полезна най-вече на ветеринарните лекари и студентите по ветеринарна медицина.


Васкуларна пръстеновидна аномалия (Vascular Ring Anomaly)

Други наименования: васкуларна компресия на хранопровода.

Характеристика. Понятието пръстеновидна васкуларна аномалия включва няколко нарушения, които се появяват в резултата на анормално развите на кръвоносните съдове, които са разклонения на аортната дъга на фетуса. Най-често срещаната аномалия е перзистиращия пръстен на аортната дъга, който се развива вместо лявата аортна дъга, която нормално започва от перманентната аорта, която от своя страна води началото си от сърцето. Тези аномалии са относително чести при кучетата. Те не причиняват кардиоваскуларни проблеми, но анормалният кръвоносен съд образува пръстен, който обхваща хранопровода и понякога трахеята, предизвиквайки регургитация (повръщане) , намалена проходимост и нерядко аспирационна пневмония.

Наследяване. Според изследователите това заболяване се наследява комплексно, което означава, че върху фенотипната му проява влияние оказват не само наследствените, но и факторите на средата, в която живеят кучетата. Не е известен гена (или гените) които детерминират заболяването и това е основната причина да не се знае как точно се наследява. Установено е обаче фамилно разпространение на заболяването, което дава основание да се смята, че наследствените фактори играят съществена роля във фенотипната проявя на заболяването.

Признаци. Васкуларните пръстени са резултата от нарушения в развитието на кръвоносните съдове при кучетата и са известни шест вариации, които изменят морфологията на хранопровода им. От тях по-често срещани са тези, които се образуват в последната четвъртина на аортната дъга и левият шести ligamentum arteriosum. Васкуларните пръстени могат да засегнат значителен брой от родените кученца от едно кучило без значение половата им принадлежност. Аномалията по-често се среща при средните и едри по размер породи и особено при Германската овчарка, Ирландския сетер, Голямо Дейн (Great Dane) и Бостон териерите. Както се каза по-горе в зависимост от размера им те могат да предизвикат регургитация, намалена проходимост и нерядко аспирационна пневмония. Признаците са свързани със стесняването на хранопровода и се проявяват скоро след отбиване на новородените, когато те започнат да приемат полутвърда или твърда храна. Частичната обструкция на хранопровода предизвиква регургитация и след време дилатация на хранопровода в частта на му пред стенението причинено от васкуларния пръстен. Кучетата, страдащи от това заболяване са слаби, изглеждат недохранени и имат повишен апетит. Те са предразположени към аспирационна пневмония.

Диагноза. Подозрения за това заболяване възникват, когато скоро отбитите кученца покажат регургитация. Рентгеновата снимка ще потвърди диагнозата особено ако е направена с помоща на контрастни вещества (Бариев сулфат) и на такава снимка ще се види също и разширението на хранопровода преди стеснението му, което се намира близо до основата на сърцето. Това е важно да се установи за да се диференцира от мегаезофагуса, който показва подобни признаци, но хранопровода е разширен по почти цялата му дължина.

Лечение. Прилага се хирургическо лечение. Образуваният васкуларен пръстен се отстранява и това трябва да се направи възможно по-рано преди хранопровода да се е разширил и това увреждане да остане постояно. Постоперативните грижи включват хранене с течна храна, която трябва да се дава на малки порции, но по-често. При някои кучета може да се наблюдава повръщане от време на време.

Развъдни съвети. Кучетата с такава диагноза не трябва да се използват за разплод. Родителите и страничните родственици също трябва да се изключат от развъдната програма.

Литература.

1. Haverly, Christopher P. Vascular ring anomaly resulting in esophageal stricture in a cat, 2003, Seminar SF610.1 2003 H38, Cornell University, http://hdl.handle.net/1813/2750.

2. Patterson, D.F.  1996. The genetics of canine congenital heart disease.  ACVIM-Proceedings of the 14th Annual Veterinary Medical Forum: 225-226.  
Портосистемно отклонение (Portosystemic Shunt)

Други наименования: чернодробна енцефалопатия, конгенитално портосистемно отклонение, екстрахепатално или интрахепатално портосистемно отклонение.

Характеристика. При животните с портосистемно отклонение (PSS) има нарушение на кръвопотока към черния дроб. Кръвта би трябвало да се движи от храносмилателния тракт към черния дроб през порталната система от кръвоносни съдове и след като се пречисти да се влее в кръвообращението на тялато чрез v. cava caudalis. При портосистемното отклонение, както името подсказва, порталната кръв заобикаля черния дроб и се влива директно в системната венозна циркулация (чрез vena cava caudalis). Една от важните функции на черния дроб е да пречиства кръвта от токсини, идваща от храносмилателната система. При PSS тези токсини не се пречистват и циркулират в тялото. Това е причина за клиничните признаци свързани с PSS, много от които имат неврологичен характер. Комплексът от неврологични и поведенчески признаци причинени от чернодробната дисфункция се наричат чернодробна енцефалопатия. Портосистемните отклонения могат да бъдат първични и вторични. При първичните (конгениталните) животните се раждат с такива отклонения. При вторичните те са следствие на някое друго заболяване. Конгениталното отклонение обикновено е един аномален кръвоносен съд, който е остатък от ембрионалното развитие. Тези отклонения се определят като интрахепатални или екстрахепатални в зависимост от локализацията им спрямо черния дроб. Повечето от животните с конгенитални портосистемни отклонения показват клинични признаци преди да навършат 6 месечна възраст. Когато признаците са слабо проявени заболяването може да бъде диагностицирано много по-късно.

Наследяване. Засега начинът за наследяване на това заболяване е неизвестен. Установена е обаче породна предразположеност към него при следните породи:

- екстрахепатален PSS: малките породи и особено при Йоркшир териера, Миниатюрния шнауцер и по-рядко при Кейрн териера и Малтийската булонка.

- интрахепатален PSS: големите породи и особено при Ирландския вълкодав и по-рядко при Австралийското овчарско куче (Australian cattle dog), Голдън ретривъра и Лабрадор ретривъра. Приблизително около една трета от случаите на портосистемни отклонения при големите кучета представляват екстрахепатални отклонения.



Tobias и Rohrbach (2003) съобщават за конгенитални портосистемни отклонения при 0.18% от всички изследвани от тях чистопородни кучета и 0.05% при кръстоските. Случаите на такива диагнози са нарастнали от 5 на 10000 изследвани кучета през 1980 г. на 5 на 1000 през 2001 г. Най-голям е бил броят на диагнозите при породата Йоркшир териер. Най-високо съотношение на диагнозите е намерено при Хаванското куче (Havanese - 3.2%), Йоркшир териер (2.9%), Maлтезе (1.6%), Данди динмонт териер (1.6%) и Пуг (1.3%). Според тези изследователи тези резултати подкрепят хипотезата за генетично предразположение към конгениталните портосистемни отклонения. Според Straten et al. (2005) от общо изследвани 6367 Кейрн териера са открити 32 мъжки и 26 женски кучета. Преобладаващият брой засегнати кучета са принадлежали към три големи фамилни групи в сравнение с цялата изследвана популация (P < 0.0001, P < 0.0001, and P < 0.044). На базата на тези изследвания авторите считат, че това заболяване има наследствен характер и се наследява автозомно полигенно или моногенно с различна степен на експресия.

Признаци. Ако кучето има конгениталено портосистемено отклонение първите признаци на заболяването ще се проявят преди да навърши 6 месечна възраст. Тези признаци са свързани главно с централната нервна система, гастроинтестиналния тракт или отделителната система. Най-важното е, че се показват признаци на чернодробна енцефалопатия – нервните признаци и промяната в поведенческите реакции са указание за дифузно мозъчно заболяване, което се дължи на чернодробната дисфункция. Тези признаци могат да бъдат твърде неясни и могат да включват загуба на апетит, депресия, летаргия, обща слабост, дисориентация, слепота, припадъци и кома. Признаците могат да отслабват постепено или да се засилят особено след консумация на богата на протеин храна. Кученцето може да демонстрира забавен растеж. Други неспецифични гастроинтестинални признаци могат да бъдат интермитираща загуба на апетит, повръщане и диария. Невъзможността на черния дроб да пречиства амоняка обикновено води до повишено отделяне на урина. Това от своя страна води до уролитиаза в бъбреците, пикочния мехур или целия уринарен тракт. Може да се наблюдава също хематурия, трудно уриниране и болки при уриниране. Първите признаци на PSS могат да бъдат маскирани за продължително време ако се приложат болкоуспокояващи лекарства, тъй като те няма да бъдат метаболизирани в черния дроб и те ще циркулират в тялото продължително време.

Диагноза. Допуска се, че диагнозата е PSS въз основа на данните от анамнезата, клиничните признаци и лабораторните изследвания. Най-характерното е, че кучето е младо, принадлежи към порода предразположена към PSS, показва клинични признаци и резултати от лабораторни изследвания, които са характерни за чернодробна дисфункция. Най-добрият начин да се потвърди или отхвърли тази диагноза е контрастната портална радиография. При нормалният черен дроб с нормално развити кръвоносни съдове контрастното вещество се диспергира равномерно в много кръвоносни съдове на този орган, а при конгениталният PSS голяма част от това вещество заобикаля тези кръвоносни съдове и се влива директно в v. cava caudalis. Контрастната радиография помага и за правилната оценка на възможностите за лигиране на отклонението при хирургическа интервенция. Ако се открие по-голямо количество от контрастното вещество в черния дроб възможностите за успешно лигиране са по-големи. Контрастната радиография също определя дали отклонението е интра или екстрахепатално.

Хематология: често няма промени, но слаба и важна улика са микроцитозата и умерената нерегенеративна анемия.

Биохимия: умерени отклонения, показващи чернодробна дисфункция са хипопротеинемията, хипоглобулинемията, хипоалбуминемията, хипоглицемията, нормални до умерено увеличени нива на чернодробните ензими. Следобедните серумни нива на жлъчните киселини са съществено увеличени и стойностите на амонячния толеранс са съществено променени при кучетата с PSS.

Отделителна система: кучетата показват полиурия и полидипсия, често са изостенурични или хипостенурични. Кристалите на амониевиея биурат в седимента на урината са честа и важна находка. Когато има уролитиаза се установява още хематурия, протеинурия и пиурия.

Обикновенна радиография: често се вижда черен дроб с намалени размери.

Допълнителни изследвания: ултрасонографията, контрастната портография и ректалната портална сцинтиграфия могат да дадат информация за наличието, локализацията и типа на отклонението

Заболяването при Ирландския вълкодав: това е типично интрахепатално портосистемно отклонение, което е с наследствен характер и се среща при около 2-3% от кучетата при тази порода. Заболяването предизвиква висока концентрация на амоняка в кръвта и клинични признаци на чернодробна енцефалопатия. Трябва да се помни, че ниски нива на амоняка в кръвта са често срещано явление при младите кучета от породата Ирландски вълкодав (преходна метаболитна хиперамониемия). Това не е свързано с портосистемното отклонение или с други клинични признаци. Това очевидно е преходен ювенилен дефект в метаболизма на амоняка, който присъства при почти всички млади кучета и изчезва с израстването им без да причинява никакви здравни проблеми. При Ирландския вълкодав изследването на следобедните концентрации на жлъчните киселини е важно за да се диференцират нормалните кученца от тези с PSS. Бързият амониев тест не е за предпочитане, защото има препокриване на резултатите при здравите и болните кученца. Според д-р Meyer (Dept. Clinical Sciences of Companion Animals, Fac. Vet. Med., Utrecht Univ.) средните стойности на амоняка при здравите кученца е средно 32 µМ, а повишените стойности при породата Деерхаунд са средно 57 µМ; при Ирландския вълкодав са средно 74 µМ.

Диференциална диагноза: обикновените портални конгенитални отклонения трябва да се диференцират от вторично придобитите портални отклонения и от чернодробната микроваскуларна дисплазия. За тази цел е необходимо да се използват гореописаните методи. Най-важното е, че при чернодробната микроваскуларна дисплазия липсва макроскопско откриване на портално отклонение.

Лечение. Най-важното лечение е лигиране на отклонението чрез хирургическа операция. Екстрахепаталните отклонения се лигират много по-лесно от интрахепаталните. Независимо от това операцията във всички случаи трябва да се направи в клиника с необходимото оборудване и разполагаща с подготвени специалисти. Важен е и следоперационния период особено при интрахепаталните отклонения, защото може да има усложнение с повишено портално кръвно налягане породено от това, че до операцията черният дроб не е бил достатъчно кръвоснабдяван и като следствие от това той е с по-малки размери. Кучетата с екстрахепатални отклонения след операцията имат много добра прогноза за нормален живот докато тези с интрахепатални отклонения след операцията може все още да имат някакви биохимични отклонения, но те не са съществени и клиничното състояние на животното е доста по-добро.

Медикаментозното лечение на PSS включва прилагане на lactulose, neomycin, metronidazole, диета с ниско съдържание на протеини и високосъдържание на въглехидрати.



Развъдни съвети. Кучетата с такава диагноза не трябва да се използват за разплод. Родителите и страничните родственици също трябва да се изключат от развъдната програма. При породата Ирландски вълкодав е необходимо да направи изследване на малките кученца преди да са навършили 6 до 8 седмична възраст т.е. преди да бъдат продадени.

Литература.

1. Karen M. Tobias, Barton W. Rohrbach. Association of breed with the diagnosis of congenital portosystemic shunts in dogs: 2,400 cases (1980–2002).



J Am Vet Med Assoc 2003;223:1636–1639.

2. Kerr M.G. and van Doorn, T. 1999. Mass screening of Irish wolfhound puppies for portosystemic shunts by the dynamic bile acid test. Veterinary Record 144:693-696

3. Straten G. van, P.A.J. Leegwater, M. de Vries, W.E. van den Brom, and J. Rothuizen. Inherited Congenital Extrahepatic Portosystemic Shunts in Cairn Terriers. Journal of Veterinary Internal Medicine, 2005, Vol. 19, 3, 321–324.
Недостатъчност на хипофизната жлеза (Hypopituitarism)

Друге наименования: pituitary hypofunction, hypopituitarism, hyposomatotropism.

Характеристика. Това рядко заболяване е резултат от намалена функция на хипофизната жлеза, която се намира в основата на главния мозък. Тази малка по размер жлеза секретира хормони необходими за растежа и нормалното развитие на кучетата. Признаците се проявяват в ранна възраст и са свързани със забавено телесно развитие и растеж.

Наследяване. При Германската овчарка и Carnelian bear dog това заболяване се наследява като прост автозомно-рецесивен признак. Начинът на наследяване на това заболяване при другите породи кучета не е установен.

Признаци. Развъдчиците и собствениците на кучета забелязват първите отклонения в растежа на малките кучета, когато те са възраст около 2-3 месеца. Тези отклонения се предизвикват от дефицита на хипофизния растежен хомон (соматотропин), което се изразява в забавен растеж на тялото, космената покривка и евентуално обезкосмяване и потъмняване на кожата, бавно израстване на постояните зъби, потиснат имунен отговор и променен умствен статус. Тези кученца са с пропорционална джуджевидност – това означава, че те са малки на ръст, но с нормални телесни пропорции и имат остро, пискливо лаене. Другите хормони, които се продуцират от хипофизата също са с намалена концентрация и причиняват нарушения във функциите на други жлези като щитовидната, надбъбречната и гонадите. Повечето от болните кучета имат по-кратък живот.

Диагноза. Диагнозата се поставя на базата на анамнезата и характерните клинични признаци при младите кучета. Ветеринарният лекар не трябва да забравя, че има и други причини за забавено телесно развитие.

клинична патология – може да се наблюдава умерена нормохромна и нормоцитна анемия, хипоглицемия (вторично поради ACTH дефицит), хипофосфатемия (вторично поради GH дефицит); често рутинните клиникопатологични изследвания показват несъществени отклонения.

Изследването на растежния хормон (GH) или на серумния инсулиноподобен растежен фактор (IGF) може да се извърши в някои специализирани лаборатории.

Лечение. Кучетата се третират с растежен хормон, което е скъпо, а и самият хормон трудно се получава. Лекуванита кучета трябва да се изследват за развитие на diabetes mellitus, което е потенциален страничен ефект от GH терапията. Вторично може да се развие хипотироидизъм и хипоадренокортицизъм, които също трябва да се лекуват.

Развъдни съвети. Развъдчиците не трябва да използват за разплод родителите на болни от това заболяване кучета.

Литература

1. Andresen E, Willeberg P. Pituitary dwarfism in German shepherd dogs: additional evidence of simple, autosomal recessive inheritance. Nord. Vet. Med., 1976, 28(10):481-6.

2. Nichols, R., Thompson, L. 1995. Pituitary-hypothalmic disease. In S.J. Ettinger and E.C. Feldman (eds.) Textbook of Veterinary Internal Medicine. p. 1422-1436. W.B. Saunders Co., Toronto.

3. Andresen E, Willeberg P. Pituitary dwarfism in Carelian bear-dogs: evidence of simple, autosomal recessive inheritance. Hereditas, 1977, 84(2):232-4.


Катаракти (Cataracts)

Наследствена катаракта (Hereditary Cataract)

Характеристика. Катарактата е заболяване на очните лещи, които нормално са бистри и прозрачни, но когато заболеят стават бели или матови. Това влияе върху зрението на кучето и дори може да предизвика слепота. В зависимост от възрастта на проявяване катрактите се разделят на три вида: конгенитална, ювенилна и сенилна.

- Конгениталната форма се забелязва още при раждане на кучето. Може да бъде наследствена или тератогенна (т.е. появява се под влияние на околната среда). Конгениталната катаракта се проявява на възраст до около шест години. В повечето случаи тя има наследствен характер.

- Сенилната катаракта е характерна за възрастните кучета. В повечето случаи на катаракта, която се появява след 6 годишна възраст причина за това е наследсвеността.

При кучетата има няколко типа наследствена катаракта, които варират в зависимост от тежеста на заболяването и възраст на проявяване.



Наследяване. В повечето случаи заболяването се наследява като автозомно-рецесивен признак, но в някои случаи се наследява като доминантен или полигенен признак.

Има няколко различни причини за катаракта при кучетата:

- Наследствени фактори –наследствената катаракта засяга обикновено двете очи, но не винаги едновремено. Може да се прояви при раждането (конгенитална форма), в млада или напреднала възраст.

- Катарактата е честа последица при кучетата, страдащи от захарен диабет поради смущения в метаболизма на лещите, което се предизвиква от ненормално високото ниво на глюкоза в кръвта.

- Катаракта може да се появи при тежки възпаления на очите, вследствие на отравяне или недоимъчно хранене.

- Катарактата може да бъде свързана с глаукома (повишено налягане в очната ябълка), заболяване на ретината или вследствие на травма.



Диагноза. За да се постави диагноза Наследствена катаракта задължително трябва да се проучи родословието на изследваното куче. При наличие на предшественици, които са страдали от това заболяване с голяма сигурност може да се твърди, че пробанда (изследваното куче) също воже да страда от това заболяване. Напоследък изследователската група на д-р Cathryn Mellersh (Animal Health Trust) идентифицира една мутация в ген HSF4 (heat shock transcription factor gene), който детерминира рецесивно наследяващата се ювенилна катаракта при породите Стафордшир бултериер и Бостон териер. Предложеният тест (VetGen, USA) е разработен на базата на тези изследвания. Трябва да отбележим, че при Бостонския териер има две форми на катарактата: ранна и късна. Този тест се използва за генетична диагноза на късната форма.

Според някои автори (Gelatt et al., 1983; Zhang et al., 1991; Shastry and Reddy, 1994) катарактата и микрофталмията при Миниатюрния шнауцер имат наследствен характер, но не са успели да идентифицират отговорните за това гени. Barnett (1986) съобщава, че катарактата при Немската овчарка не е конгенитална, но е билатерална и прогресираща до пълно ослепяване. Причинява се от автозомно рецесивен ген. Според същият автор катарактата описана от Hippel през 1930 г. е конгенитална и непрогресираща и се дължи на автозомно доминантен ген. Следователно двете заболявания са различни.

През 2006 г. Mellersh et al. доказват, че при породите Стафордшир бултериер, Бостон териер и Австралийска овчарка причина за наследствената катаракта е една мутация в ген HSF4. Интересното в случая е, че различните мутации в този ген вероятно причиняват рецесивната форма на катарактата при Стафордшир бултериера и Бостон териера и доминантната форма при Австралийската овчарка. Идентификацията на тези мутации според авторите дава възможност да се контролира заболяването в популациите и да се прави оценка на риска при конкретни съешавания.

При Лабрадор ретривъра са описани няколко форми на наследствена катаракта. Ювенилната или както я наричат още “развиваща се ретривър катаракта” може да бъде диагностицирана на възраст от 6 до 18 месеца. Тази катаракта прогресира бавно и често остава малка и не засяга зрението. Тази форма на катаракта се причинява от доминантен ген. Повечето кучета имат само един ген (т.е. са хетерозиготни). Ако кучето е хомозиготно по този ген катарактата може да прогресира и да засегне голяма част от лещите. Това засяга зрението и може да доведе до слепота. Друга форма на катаракта при Лабрадор ретривъра е с малък до среден размер и е бавно прогресираща. Първоначално се появява в предната част на лещите. Тази катаракта рядко засяга зрението и е характерна за кучета над 5 годишна възраст. Начинът за наследяване засега е неизвестен.

Голден ретривърите също страдат от наследствена катаракта. Също както при Лабрадорите и Чийзрийк бей ретривърите те могат да развият “ювенилна ретривър катаракта”, която не засяга зрението. Те обаче могат да развият и пълна прогресираща катаракта, която причинява тежък зрителен проблем. Има съмнения, че тази катаракта при Голден ретривърите се наследява като доминантен признак. Животните с триъгълна катаракта са хетерозиготни, а тези със зряла катаракта са хомозиготни по патологичния доминантен ген. При Голден ретривърите “ретривър катарактата” най-вероятно засяга вътрешноста на лещите и прогресира до загуба на зрението. Счита се, че този ген е широко разпространен в породата.

Müller и Distl (2007) съобщават, че причината за наследствената катаракта при породата твърдокосмест Дакел са точкови мутации (SNPs) в гените, кодиращи синтеза на β-crystallin.





Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница