Частни болници плашат държавата със съд



страница1/3
Дата23.03.2017
Размер450.82 Kb.
#17626
  1   2   3
04 декември 2012 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ





Частни болници плашат държавата със съд


Причината е идея частните лечебни заведения да работят три години на самоиздръжка
Националната асоциация на частни болници заплашват държавата със съд. Причината е идея на финансовия министър, частните лечебни заведения да работят три години на самоиздръжка, преди да имат право да сключат договори със Здравната каса.

 В момента у нас работят около 100 частни лечебни заведения. Повечето от тях обслужват здравноосигурени пациенти и работят с пари от Здравната каса от създаването си. Според министър Симеон Дянков, обаче, догодина тази схема може да се промени. Това потвърдиха за Нова телевизия от финансовото ведомство. Идеята е новооткритите частни лечебни заведения да се самоиздържат три години, преди да заработят с обществени пари.


Това ще лиши много пациенти от свободен достъп до медицинска помощ. В момента около 14 процента от заболеваемостта в България се държи от частните болници. Очакваме около 2-3 болници за следващата година да бъдат разкрити и ние държим те да сключват договори с обществения ресурс”, коментира доц. Стайко Спиридонов.

 Ако това не се случаи, частните болници са готови да отговорят. „Ще съдим този, който нарушава законите... ще имаме доста големи протести в тази насока”, каза още доц. Спиридонов.

 

От Здравната каса засега не коментират доколко приложима е идеята на финансовия министър. Приемат ли я обаче пациентските организации? „Има наистина такава тенденция – частните лечебни заведения да изграждат печеливши отделения и да сключват договори само за печеливши клинични пътеки – това не е редно. Прав е г-н Дянков, че лечебните заведения в България са прекалено много, но аз смятам, че с публични средства трябва да работят само най-добрите лечебни заведения”, коментира д-р Станимир Хасърджиев.



Затова пациентите настояват държавата да разпределя парите само между болници, които предлагат фиксиран минимален набор от  медицински услуги.
Видеозапис от репортажа на Нова телевизия може да видите на сайта на Асоциацията



Стоматолозите извоюваха още пари
в бюджета си за следващата година. Вместо 101 млн. лв. здравната каса ще разполага със 106.5 млн. лв. за дентална помощ, съобщиха д-р Борислав Миланов и д-р Николай Шарков от Българския зъболекарски съюз. Увеличението ще отиде да покрие поскъпването на някои материали. "Една амалгама стана направо златна! В нея има сребро и живак, а те непрекъснато поскъпват", обясни Шарков. Специалистите искат и основният пакет, поеман от касата, да бъде разширен с още лечебни дейности за възрастни, но от 2014 г. Според тях 38% от възрастните страдат от кариес и съпътстващите усложнения, а пакетът не е променян от 10 г. насам. "Такива усложнения трябва да се добавят в пакета - като пулпит и периодонтит. Или поне почистването на зъбен камък", заяви Шарков. Миланов добави, че от съюза нямат проблеми по финансовата част на НРД 2013, но предупреди, че запазват правото си да не подпишат, ако договореното разпределение на средствата бъде променено.


Започна договаряне на скъпи стентове
Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) започва да договаря цените на медицинските изделия, които ще плаща догодина.

Целта е с издействаните от фирмите отстъпки да се купят повече консумативи, т. е. да се разшири достъпът на пациентите, обясниха от НЗОК.

Освен досегашните 14 медицински изделия, ползвани в болничната помощ, от следващата година НЗОК ще покрива и изделията от 4 нови групи. Това са вътреочни лещи, раменни стави, ушивате-ли, както и консумативи, прилагани в неврохирургията. Стентовете, които по вътрешносъдов път се поставят на пациенти с мозъчни кръвоизливи, за да ги спасят лекарите от смърт, струват между 20 000 и 40 000 лв. В момента много тежко болни българи разкриват дарителски сметки и участват в благотворителни кампании, защото само така могат да съберат крупните суми за спасението си. Такъв е и случаят на Силвия Петрова от Сопот, за която „Труд" написа поредица материали. Първата й неврохирургична операция струваше 40 000 лв., семейството събра 9000 лв., а останалите след материалите във вестника бяха дарени от Министерския съвет по предложение на здравната министърка Десислава Атанасова.


Бизнесът все още чака правителството да го чуе
Цветелина Катанска

Все още правителството не се вслушва достатъчно в нуждите на бизнеса, прекалено много се разчита на парите от европрограмите, липсва електронно правителство, недостатъчно реформирани остават секторите здравеопазване, енергетика и сигурност.

Това са обобщенията от седмата годишна среща на бизнеса с правителството, организирана от в. "Капитал" и Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ). Този път събитието мина под мотото "Големите въпроси". Отговори обаче бяха получени само на част от тях.

"На седмата среща с правителството можем да отчетем, че една част от предложените от нас преди година мерки са вече факт, други се изпълняват, а трети бяха "негласно" отхвърлени", коментира Огнян Донев, председател на КРИБ, при откриването на събитието. По думите му вече се виждат положителните за бюджета резултати от свързването на фискалните устройства на фирмите с данъчните.

Освен това са узаконени, вместо да бъдат разрушени, строежи отпреди 2001 г. и това не е довело до построяването на небостъргач срещу "Шератон", каквито са били опасенията, посочи той. Положителна стъпка било и предвиденото уеднаквяване на наказателните лихви при закъснение на плащането на осигуровки и данъци на 10%.

Критики


Донев отбеляза, че контролът се съсредоточава прекалено много в секторите, които работят на светло, вместо да изкарва тези от сивата част на икономиката.

Председателят на Асоциацията на банките в България Левон Харпарцумян пък изтъкна, че липсва предвидимост на средата.

Отговорите

"Вътрешното потребление се свива, но това е, защото хората са уплашени. Има криза на доверието не само у нас, но и в целия Европейски съюз. Трябва да запазим чувството си за самосъхранение и да действаме заедно", призова българската еврокомисарка Кристалина Георгиева.

Тя припомни, че все още са нужни структурни реформи, по-голяма подкрепа за малкия и средния бизнес и най-важното - да се работи в условия на реализъм.

Според Томислав Дончев, министър по управление на средствата от ЕС, неправилно се разчита само на финансиране от Брюксел. По думите му едва 10% от всички разходи ще дойдат от еврофондовете, а в същото време две трети от инвеститорите разчитат на парите. Думите му бяха подкрепени от кметицата на Габрово Таня Христова.

"Не приемаме сценарии без евросредства, а същевременно бюджетът ни се свива заради кризата. Какво ще стане, ако спре финансирането от Брюксел?", попита Христова.

В сферата на реализма дойде и изказването на вицепремиера Симеон Дянков, който освен нови мерки за справяне с кризата, разкритикува три от секторите, които се нуждаят от реформи - здравеопазване, енергетика и сигурност.

Има и постижения.

Като добри постижения Дянков отчете намаляването на броя на големите данъкоплатци от 3000 на 1080, сключването на новите газови договори с Русия, както и намаляването на задълженията на държавата към бизнеса.

По думите на вицепремиера преди четири години държавата е дължала 3 млрд. лева на бизнеса, а сега дългът е намален на 345 млн. лв.

На което Светослав Глосов, председател на строителната камара, контрира, че наистина държавата е намалила задълженията си към бизнеса, но не и общините, от които строителният бранш има да си прибира около 180 млн. лева.

Своя представа за бъдещия растеж на България изрази икономическият министър Делян Добрев. Според него ресорното му ведомство е направило три неща в тази насока - създаден е единен орган за управление на подземните богатства, ускорена е оперативната програма "Конкурентоспособност" и туризмът придобива все по-голямо значение.

Защо няма е-правителство.

По време на срещата беше разискано и забавянето на проекта за електронно правителство. Според зам.-министъра на транспорта Валери Борисов, който пряко отговаря за проекта, две са основните причини за забавянето - липсата на достатъчно средства от бюджета за изграждането на електронно правителство, както и липсата на достатъчно административен капацитет.

Според него трябва да бъдат прехвърлени електронно над 2100 услуги, 80% от които се предлагат от общините. Борисов предложи да се създаде черен списък на фирмите, които не изпълняват задълженията си по поръчки на държавата.


Стъпките на Дянков

Седем стъпки предложи вицепремиерът и финансов министър Симеон Дянков, за да бъдат подпомогнати бизнесът и икономиката на страната. По думите му тяхното изпълнение е важно, защото прогнозата за нулев растеж в Еврозоната била твърде оптимистична. Кои са мерките:

- Приемане на реалистичен бюджет. "Правителството вече прие такъв бюджет, предстои Народното събрание да го одобри в горе-долу същия вариант", посочи той;

Правителството да разплаща навреме поръчаните от него проекти;

- Да се намали бюрокрацията. Постижение в областта според Дянков е въвеждането на единно данъчно платежно, защото бизнесът ще трябва да си плаща всички данъци, а не тези, които предпочита да покрива;

- Да се подпомага бизнесът при навлизане на нови външни пазари. Освен на икономическото министерство това е задача на Министерството на външните работи;

- Да се развива България като туристическа дестинация. Постижение в тази посока било изграждането на втора спортна зала в Пловдив, защото така се подпомагал спортният туризъм;

- Стимулиране на администрацията да работи по-добре с бизнеса. Броят на бюрократите бил намален с 11%, а заплатите им повишени с 15%;

- Всички министри да декларират какво ще направят през следващия мандат. "Това е най-важната стъпка", каза Дянков.
Президентът предлага пакт за европарите

Днес бизнесът виси по опашките и моли хората за услуги. Ако няма електронно правителство до средата на 2013 г., ще сигнализирам пред цялото общество", предупреди президентът Росен Плевнелиев.

Той допълни, че освен на е-управлението особено внимание трябва да се обърне на еврофондовете. И излезе с предложение за формиране на пакт между обществото за тяхното усвояване, базиран на пет правила:

Следващите правителства да не променят структурата на работещите системи

Да бъде подобрен административният капацитет и да няма политически чистки

Да се запази добрият темп за усвояване от 2,5 млрд. евро на година

Да се спазват сроковете

Да се поставят високи цели за изпълнение.

"1 плюс 2 плюс 3 плюс 4 е равно на минимум 45 млрд. евро инвестиции в бъдещето", изчисли държавният глава. В изказването си Плевнелиев не пропусна и образователната система, като посочи, че няма нужда "над 30% от младите хора да бъдат висшисти и не е нужно всички да са икономисти и финансисти".

Президентът изтъкна също така, че платформата за развитие на икономиката чрез селско стопанство и туризъм не му е достатъчна. Според него трябва да се работи в сферата на индустрията и високите технологии. "Не трябва да изнасяме мозъци и ресурси", изтъкна Плевнелиев.

Президентът разкритикува и мярката на правителството за въвеждане на изненадващата такса достъп за производителите на зелена енергия. Той определи решението като "нещо, с което не се гордее".

Държавният глава припомни, че тази година е направил 16 посещения зад граница, а догодина е планирал 20, чрез които се опитва да помогне на бизнеса. Той все пак подчерта, че "трябва да си подредим къщичката и да не гледаме кой пада или става около нас". За добър пример при външното сътрудничество президентът изтъкна отношенията ни с Турция, Катар и Виетнам.
Павлова: Липсват проекти за цирк и лунапаркове

Бизнесът трябва да бъде по-ефективен, да дава обратна връзка и да участва по-активно при усвояването на евросредствата. Това посъветва строителната министърка Лиляна Павлова, която направи отчет на постигнатото по оперативните програми "Транспорт" и "Регионално развитие" на срещата между бизнеса и правителството.

"В София например няма цирк. Може да бъде внесен проект за създаването му. Освен това липсват идеи и за изграждане на тържища, аквапаркове и лунапаркове", допълни Павлова. По думите оглавяваната от нея администрация си е научила урока по проблемите, свързани с усвояването на евросредствата.

През настоящия програмен период, който свършва в края на 2014 г., основният проблем е липсата на цялостни проекти, посочи Павлова. И даде примери: когато се строят пътища и улици, не се мисли да бъде подменяна инфраструктурата отдолу - тръби, кабели. Имало е случаи, когато се санират сгради, а не се оправя покривът им.

"През следващия период ще се коригираме", обеща министърката. Мерки са взети и за подобряване на мониторинга върху европрограмите.

"България има реалния шанс, като страна на кръстопът, да бъде единствената държава, през която да минават пет от водещите транспортни коридори в Европа", изтъкна още Павлова. След което подчерта, че най-ниската цена в търговете за строителство не е най-правилното решение при избор на изпълнители и не гарантира качество на работата.

Според Павлова освен европрограмите шанс за изграждането на нови пътища дава и публично-частното партньорство.
МНЕНИЯ

Огнян Донев, председател на КРИБ: НАП ще проверява ли сивия сектор?

Да чакаме ли 31-ва поредна ревизия, или да можем да очакваме, че кръгът на ревизираните субекти от Националната агенция по приходите малко ще се разшири? Това е свързано и със златния регистър за ДДС. Надали някой, който е проверяван десетки пъти и е доказано, че не укрива данъци, ще го направи при поредица от проверки.

Може ли да се очаква, че фирми от сивия сектор ще влязат в белия? Много по-лесно би било този оскъден ресурс, с който разполага НАП, да бъде насочен на друго място. Знам, че на другите места не осигуряват помещения и компютри, не черпят с кафе. Тук е и място другата служба по сигурност (б.р. - ДАНС) да се насочи към тези по-рискови субекти и ще се радваме това да стане факт.

През изтеклата година бяха проведени редица срещи на УС на КРИБ с отделни министри. Беше представен пакет от мерки за насърчаване на добросъвестните работодатели, но само някои от тях бяха приети и изпълнени.
Левон Хампарцумян, председател на Асоциацията на банките в България: Къде отиде предвидимостта?

Няколко банки в България, анализирайки позицията на правителството и намеренията му преди години, вложиха в проекти за зелен ток около 2 млрд. лева. Изсипаха се един кош пари, подкрепихме го, а след това стана, каквото стана. Разбирам, че е по-лесно да сащисаш стотина инвеститори, отколкото всички избиратели, но предсказуемостта на средата я няма. Сега имаме държавни гаранции, намерения, утре може да дойде някой друг, да каже: "Объркахме се".

Много моля да бъдем по-коректни при дефинирането на проблема. Да кажете, че хората са достатъчно глупави да инвестират 2 млрд., не е добре. Хората си губят не само печалбата, а си губят част от капитала. Това е конфискация! Дали се прави с пушките от Октомврийската революция или с писалките на регулатора - няма значение.

Относно влизането в еврозоната, въобще не трябва да говорим. Подписали сме договори и това, че се колебаем дали да го изпълним, също говори за предсказуемостта.


За умряло в болница дете 1500 лв. глоба, за убита сърна – 4500
Лекарите трябва да носят адекватна отговорност за грешките си
Слави Ангелов

Миналата седмица, докато депутатите гласуваха сурови наказания за всеки, който посегне на лекар, един 69-годишен мъж издъхна в линейка в София заради малшанса да живее в кв. Обеля, вместо в кв. Света Троица.

Не обаче дългото разстояние до болницата стана причина за тази смърт, а отказът на медик в Трета градска да приеме умиращия човек, защото не живеел в същия район.

Като оставим настрана факта, че райониране при спешни случаи няма от години, този лекар наруши всички възможни правила и норми като Кодекса на професионалната етика, Националния рамков договор. И най-вече като представител на тази възможно най-хуманна професия демонстрира липса на най-елементарна човещина. За Хипократовата клетва няма и смисъл да споменаваме - явно днес тя е някаква отживелица...

Докторът от Трета градска удари дъното и хвърли петно не само върху себе си и болницата, но и върху цялата гилдия. И точно за това лекарското съсловие преди всичко трябва да има интерес подобни случаи да бъдат разследвани и наказвани строго.

Случаят от миналата седмица не е първият - имаше такива инциденти с хора с инфаркт, дори с деца - което изисква адекватна реакция - за отказ от лечение трябва не само да се прекратяват лекарски права, но и да се носи наказателна отговорност.

За момента практиката показва, че при лекарски грешки и немарливост, дори и при случаи на причинена смърт поради непредпазливост най-често наказанията са глоби и забрана да се практикува професията в срокове до 2 години.

От една страна, ясно е, че няма съдия, който да прати в затвора медик с чисто съдебно

минало, от друга, това не устройва по никакъв начин близките на дете, починало в болница след серия от лекарски грешки.

На почернените родители няма как да обясниш, че докторът може да бъде глобен по Закона за здравето между 500 и 1500 лева за мъртвото им дете, а един бракониер например за убита сърна плаща 4500 лв.

Не са много логични тези цифри, нали? Очевидно е - зее дълбока пропаст между причинените на пациента и близките му болки и страдания и възмездието за виновника.

Суровите наказания за всеки, който посегне на медик по време на работа, трябва непременно да бъдат приети от парламента. Лекарите трябва да бъдат добре платени и да работят спокойно. Но и да носят адекватно произтичащите от това отговорности.




Данните потвърждават сензационното откритие с наше участие
След експеримента в ЦЕРН за търсене на Х-бозона с участието на български специалисти, световноизвестният учен Стивън Хокинг обяви, че резултатът се доближава до статистическата грешка. Оказа се, че греши.

"Набраните до момента данни се утроиха - каза пред "168 часа" Владимир Генчев, участник в проекта на ЦЕРН. - Те ще бъдат събирани до Нова година, след което за две години ще спре работата на ускорителя. Тези данни ще бъдат обработвани в течение на две години. Единственият въпрос, който остана, е дали това е стандартен Х-бозон или суперсиметричен Х-бозон. Теоретиците -привърженици на суперсиметрията, твърдят, че са предсказали, че само суперсиметричен може да съществува с такава малка маса. Докато на стандартния модел са правени хиляди проверки и винаги са потвърждавани. За да се докаже, че това е стандартният Х-бозон и че си оставаме реалния свят, трябва да се определи едно число, което се нарича спин. Данните, които ще утроят статистика, ще са насочени към измерването на спина на Х-бозона."

"Тогава аз съм абсолютно убеден, че ще се докаже, че това е стандартният Х-бозон - казва топученият ни. - Така ще отпаднат съмненията, че това е статистическа грешка. Абсолютно невъзможно е да е направена грешка."

На въпрос какво може да е приложението на това фундаментално откритие, Генчев казва: "Позитронът е открит през 1932 г., а чак сега е намерено приложението му. Теорията на Айнщайн е отпреди 100 години, но чак сега има приложение в навигационните уреди. Така че може би след 100 години и тази частица ще намери своето място в практиката. Ние предлагаме това откритие на индустрията и бизнеса, нека опитат те да му намерят приложение", коментира ученият.




Ролф Хойер, шеф на ЦЕРН:

Ключов въпрос за нас става транспортът на енергия
-Г-н Хойер, по-близо ли сме до чиста и безопасна енергия?

-Видяхте проекта ни за соларна енергия. Безопасната и чиста енергия трябва да бъде транспортирана. Това направление също трябва да се развие. Именно тук ние в ЦЕРН можем да помогнем с нашата експертиза. Транспортът на енергия вече е ключов въпрос.

-Защо?

-Защото има много енергия, но на места, където не е така необходима. И тя трябва да бъде транспортирана до места, където от нея имат нужда.



-Какво мислите за работата си с българския бизнес?

-Ние вече работим с българската индустрия и сътрудничеството ни се засилва. Но индустрията ви трябва да има по-голяма готовност с проекти. Разбира се, това важи и за другите страни. Необходими са и стимули, може би за малките и средните предприятия. Примерно някои големи компании в Германия не проявяват интерес да работят с нас, но малките са по-гъвкави.




Депутатка от ГЕРБ:

Премиите ни злепоставят пред обществото
"Да не изпълняваш посланието на премиера, че времето на бонусите е свършило, за мен е дързост - твърди влиятелна депутатка от ГЕРБ. - Огромна грешка от страна на председателката на КЗД да разрешава бонуси за служителите по време на криза. Дали си дава сметка, че така злепоставя самия премиер и правителството? Дава се материал на хората да критикуват партия ГЕРБ, която я е предложила на високата позиция. Дано доц. Страшимирова си е взела поука от този гаф, който ни дискредитира пред обществото. Възможно е да е била подведена от комисари." Депутатката пожела анонимност, преди партията да е излязла със становище по случая.

"След раздадени премии шефката на НЗОК си подаде оставката. Редно е и председателката на КЗД да я последва", смята независимият депутат Тодор Великов.

"Майка ми получава пенсия от стотина лева, а тези хора по 7000 - безочие", отсича той. Допълва, че ще инициира дебат дали КЗД не трябва да се закрие, след като произвежда скандал след скандал.

"Интересно ми е как премиерът би приел поредното раздаване на бонуси. Нали обеща, че вече няма да има, защо практиката продължава на високи обороти," попита депутатът от ДПС Йордан Цонев.




Да раждаме вкъщи, значи да се върнем в пещерите
Свободни сме да изразяваме мнението си. Но тази свобода означава и отговорност. Един специалист, който има знания за психиката на човека и който умее да търси пътеките към нея, има неоспорима роля в едно общество.

Той е личността, която може да направлява човешките състояния, да контролира колебанията и да внушава сигурност.

Вярват му. И това е основанието за моята тревога. Не тревогата на журналист, който повече от четиридесет години се е опитвал да доближи тази крехка територия - душата на непознатия, да помогне с нещо, да успокои някого... А тревогата на майката, родила три деца, познала родилната болка и целия свят на това сбъдване.

Раждането е нещо, в което жената съсредоточава всичките си сили, цялата си дадена от живота енергия - и е потопена в тази всевластна самота, за да даде живот. Спомням си първото раждане. Разхождах се в предродилната зала и ми се искаше това да е изпит, който мога да отложа. Да дойда друг път. У мен набъбваше страх, неясното грозно пулсираше в пространството - и очакването оставаше зад гърба на страха. Беше май и след като болките се изплъзнаха от мен, заедно с детето, усетих зеленината на болничния двор, вечерта дойдоха с оркестрите си и ята щурчета. Бях спокойна, в болнично легло, до други като мен, сред акушерки и лекари. И онези останали вече далече във времето родилки са част от онова тържество, което животът ми позволи да имам. Те са част от моето настроение и никак даже не ми пречи присъствието на тези полупознати жени.

Възразявам с цялата си душа

на жена едно внушение да бъде наложено на бъдещите майки -че трябва да раждат у дома. В случая правото на избор има детето - а то ще е защитено в болнично заведение. Няма защо тук да отгръщам страници, ненапи-сани, запазени у мен - за случаи толкова тежки, че без намесата на специалист едва ли щеше да е спасена майката - или детето. Или и двете. И ако един психолог изисква връщане към "естественото" раждане, заради уюта на душата - според него - как една майка и едно дете да получат целия контрол, осъществим в родилен дом - изследванията, прегледите, консултациите? И

как екипът, който ще обслужва родилката, ще бъде едновременно и в родилния дом,

където сигурно чакат други жени. Или ще има специален екип за домашно раждане? Колко екипа? Всъщност при цялата неуредица в родното здравеопазване една такава идея е абсурдна.

Къде да се завърнем? Майка е раждала преди повече от седемдесет години в частна клиника. Дядо е бил адвокат, баба - учителка, имахме огромна библиотека, имали са познания за много неща. Защо са предпочели болнично заведение? Раждането е било седалищно. Къщата ни е предполагала условия, но е приет като решение изборът на специалиста: болница. Един повърхностен анализ на темата веднага зачерква болницата като добър вариант за сегашните майки. Защото имало риск.

Винаги има процент на неочакваност, въпреки отговорността и уменията на специалиста. Един

организъм може да бъде видян като част от общото, но той има своите неизвестни. Ако говорим за естествено раждане, разбирам отричане на секциото като единствена възможност, като право на жената да избяга от болката и прочие. Тази манипулация трябва да е по медицински показания. И ето: да речем, тесен таз. Раждането започва у дома. Трябва бърза намеса - детето не може да се пребори с трудностите на родилния път.

Какво ще направи бащата?

Или който и да е от близките? Ще звъни... в болницата. Но понякога и секундите са решаващи. С много неприятно чувство прочетох и редовете срещу лекарите. Защото те бяха поставени като основна причина да се ражда у дома. За да се избяга от грубостта им. Това не е аргумент. Защото не всички лекари са такива. И не навсякъде условията са лоши. А ако са - каква е вината на лекарите за това? Имам близък професор, допитах се до него, когато чаках едно от внучетата си. И той ми каза: "Да... но и плъхове да има, пак ще изпратя моите деца да раждат в „Майчин дом" - там са специалистите!"

Бих приела един анализ на психолога как се отразяват на родилката условията в болницата. Но с отправка към представителите на държавата, която осигурява тези условия. Бих приела като аргумент и грубостта - но с името на специалиста. Анонимността обижда всички други, които спазват всяка буква на Хипократовата клетва. И по-скоро - спазват своите собствени принципи на честни и почтени медици.

Невинаги можем да срещнем точно тях. Но нямаме право да ги поставяме под общия знаменател на грубостта и цинизма. Не съм от жените, при които всичко е вървяло гладко... Но това още повече ме кара да изпратя една молба в общественото пространство: дами, не се връщайте в миналия, че и в поминалия век. Никой не знае кога и как ще се срещне с небреж-

ността, общественият механизъм далеч не е уравновесил отношенията между всички нас. При едно от ражданията парче от плацентата останало у мен. В поликлиниката лекарят все ми повтаряше: "Нали си раждала, така е ..." Докато попаднах в болница, слава Богу, в златните ръце на незабравимия Карло Огнянов. Оживях. Но без намесата на специалиста отдавна щях да съм някъде другаде

Жените, които ще раждат, трябва да знаят колко трудно се става лекар. Колко се учи. И да не пренебрегват тези знания с едно лекомислено решение. Ако не заради себе си - заради децата. Небрежните и безотговорните трябва да бъдат наказвани. Човечността трябва да е изискване към всеки лекар. Но обществото ни трябва да пре-

стане да тръгва след всякакви странни идеи. Която и да е изпълнителна власт лукаво приема много от "обществените" предложения, за да се задържи или да спечели още няколко години власт. И този диктат на " обществото" (всъщност на някакъв процент от него) при-плъзва развитието ни във всякакви главоломни посоки.

Ще раждаме у дома, тротоарите ще бъдат има-няма метър ... Но моля ви - зад много подобни идеи има интереси, които не са нашите, на всички нас интереси ... Но звучат така добре, така интересно! - и се втурваме след тях ...

Хайде да махнем ваксините, границите, да си отидем в пещерите ... Толкова е естествено ...

Един млад човек, психолог, събужда доверието на неофита. Непосветеният ще види в тази идея застъпничество, човечност, някакъв уют, ласка. Не, не е така. Дайте път на науката, пък имайте претенции и за човечност. Намирам изповедта на психолога, искрена и убедителна, за вредна. Вредна за бъдещето на живота.

(Материалът е по повод статията в „168 часа" за психоложката Румяна Божкова, избрала да роди третото си дете вкъщи.)




Здравната каса ги поема от догодина



Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница