Чек-лист на mcil за оценка ефективността на фирмен уеб-сайт



Дата22.07.2017
Размер376.43 Kb.
#26279
ЧЕК-ЛИСТ НА MCIL ЗА Оценка ефективността на фирмен уеб-сайт
Източник: Web Site Effectiveness Review, разработен от Management Centre International Ltd.

http://www.mcil.co.uk/review/7-site-review-homepage.htm
Подготвено от Асен Канев в рамките на проекта Why Independent на фондация „Следваща страница“

Чек-листът включва 10 показателя, всеки от които с различен брой под-показатели с различна тежест. Максималната оценка е 100 точки.




  1. Първи впечатления (15 т.)

  2. Съдържание (20 т.)

  3. Навигация (15 т.)

  4. Техническа изправност и съвместимост (10 т.)

  5. Откриваемост (10 т.)

  6. Възможност за контакт (5 т.)

  7. Познаване на потребителите (5 т.)

  8. Удовлетворение на потребителите (5 т.)

  9. Примамки (5 т.)

  10. Друга полезна информация (10 т.)




  1. ПЪРВИ ВПЕЧАТЛЕНИЯ (15 т.)

Първите впечатления винаги са важни. Ако уеб-сайтът не изглежда професионално, ако не работи ефективно и ефикасно, или ако не е визуално привлекателен, потенциалните клиенти лесно могат да бъдат загубени. Чек-листът предлага подход за оценка на ефективността на уеб-сайта въз основата на 12 критерия, които се отнасят до „първите впечатления”.


    1. Интуитивност на URL (Uniform Resource Locator) адреса – URL адресът трябва да бъде кратък и прост, лесно запомнящ се, интуитивен. (1 т.)

    2. Време за „разтоварване” (download) на страницата – най-важният фактор при създаването на впечатление за ефективност е времето за разтоварване на страницата. Зависимост от скоростта на Интернет-достъпа. (1 т.)

    3. Външен вид и впечатление (Look and feel) – Страниците трябва да са лесни за четене, ясни и лесни за разбиране. Важно е страницата да не е прекалено претрупана с текст и картинки. Размерът на шрифта трябва да е достатъчно голям, за да се чете лесно, като е добре да се избягват цветове, които се „бият” едни с други. (2 т.)

    4. Необходимост за допълнително инсталиране на софтуер – допълнителното инсталиране на програмно приложение или plug-in преди влизането в сайта може да предизвика раздразнение или объркване у посетителя, и така да го отклони. (1 т.)

    5. Страниране в рамките на екрана над „прегъвката” (fold) – потребителите предпочитат да виждат всичко пред тях в рамките на екрана, без да се налага да местят курсора нагоре-надолу (scroll). (1 т.)

    6. Уникално предложение за продажба (Unique Selling Point) – изключително важно е потребителят незабавно да разбере, че сайтът може да му бъде полезен. Уникалното предложение за продажба трябва да е показано още на стартовата страница. (1 т.)

    7. Възможност за предприемане на действие (Key Action Point) – Сайтът трябва да е интерактивен и да насърчава участието на потребителя от самото начало. Трябва да има преки връзки към ключовите възможности за предприемане на действия, видими от самата стартова страница. (2 т.)

    8. Желание за повече информация – дълбочина на сайта – сайтът трябва да се опитва да събуди желание за повече информация у потребителя. Целта е да се накара потребителят да остане колкото е възможно по-дълго, и да се връща на сайта отново и отново. (2 т.)

    9. Информация за връзка – предоставянето на информация за връзка, като електронни адреси и телефонни номера на уеб-страницата, създава чувство за отвореност и личен контакт, като така увеличава доверието на потребителя при използването на сайта. (1 т.)

    10. Препоръки и препоръчителни писма (credentials) – сертификати, членства в асоциации и пр. Предоставянето на препоръчителна информация е полезен начин за създаване на доверие у потребителя. (1 т.)

    11. Изявление от управленския персонал – това дава възможност на потребителя да се запознае с бизнес-визията и ценностите на компанията. (1 т.)

    12. Ненасилствена регистрация на потребителя в сайта – Насилването на потребителите да се регистрират или абонират още на стартовата страница, преди да продължат да използват сайта, не се приема добре и може да отблъсне мнозина. (1 т.)




  1. СЪДЪРЖАНИЕ (20 т.)

Без ценна и полезна информация, уеб-сайтът няма да може да постигне целите си. Ключът към доброто съдържание е изчерпателност и оригиналност. Чек-листът предлага начин за оценка на ефективността на уеб-сайта с помощта на 14 ключови показателя, които се отнасят до съдържанието.


    1. Полезна информация – цялото съдържание на сайта трябва да е от най-високо качество. Обикновено потребителите се интересуват от съдържанието, а не от засуканите анимации и графики. Важно е съдържанието да мине през пълна коректура, преди да бъде публикувано на сайта. Правописни и фактуални грешки дразнят потребителя. (3 т.)

    2. Степен на конкретизиране на информацията (3 т.) – информацията, публикувана на сайта обикновено се оценява по следните критерии:

  • източник: кой стои зад съдържанието, изложено върху страниците, какви са квалификациите и афилиациите на отговорните лица и могат ли те да бъдат проверени?

  • актуалност: ясни ли са датата на създаване на сайта, и на неговото последно актуализиране?

  • обхват: какъв е фокусът на сайта? има ли ясни заглавия, които илюстрират основните линии на съдържанието?

  • обективност: ясно ли са изказани предубежденията, ако има такива? Ясни ли са пристрастията?

  • точност: ясно ли са указани източниците на информацията и фактите, и достъпни ли са те за съпоставяне?

    1. Степен на интерактивност – като специфична медия (средство за комуникация), мрежата е специално пригодена да представя информация посредством употребата на текст, визуални образи (графика) и видео (анимация). Затова, уеб-сайтът трябва да е колкото е възможно по-интерактивен и да се възползва от възможността за взаимодействие с потребителите. (3 т.)

    2. Уместна употреба на графично съдържание (визуално съдържание) – визуалните образи трябва да носят добавена стойност на уеб-сайта, вместо да намаляват ефективността, без да носят истинска полза за потребителя. (1 т.)

    3. Уместна употреба на видео и анимация – използваните анимационни и видео-ефекти трябва да носят добавена стойност на сайта, вместо да намаляват ефективността му, без да носят истинска полза за потребителя. (1 т.)

    4. Уместна употреба на звукови ефекти – озвучаването на сайта трябва да носи добавена стойност, вместо да намалява ефективността на уеб-сайта, без да има истинска полза за потребителя. (1 т.)

    5. Рецензии, свидетелства и сертификати – предоставянето на независими коментари и оценки относно благонадеждността на уебсайта (примерно, от други потребители, независими рецензенти и др.) изгражда доверие у потребителите. (1 т.)

    6. Съдържание в „смилаемо” количество – съдържанието трябва да бъде раздробено и разбито на лесно „смилаеми” парчета. Страници, които се състоят само от текст, който за да бъде прочетен, трябва да бъде проследен с мишката нагоре-надолу (scrolling text), трябва да бъдат избягвани, тъй като отегчават потребителя. (1 т.)

    7. Актуализираност (up-to-date) – съдържанието трябва да бъде с актуална дата. (1 т.)

    8. Достъпност на различни езици – предоставянето на съдържанието на страницата на различни езици прави информацията по-достъпна за по-голям обхват потребители. (1 т.)

    9. Достъпност за хора с увреждания – важно е, сайтът да бъде пригоден и за хора с визуални и слухови увреждания. (1 т.)

    10. Договорни условия – важно е да се предоставят подробности относно покупката, доставката и евентуално рекламацията на продаваните стоки и услуги. Информация за платежните методи и условия е абсолютно задължителни. (1 т.)

    11. Често задавани въпроси (FAQ) – често задаваните въпроси дават възможност на незапознатия потребител по-бързо да се запознае със съдържанието на сайта и да навлезе в използването му. (1 т.)

    12. Възможност за обратна връзка – уеб-сайтът трябва да предоставя възможност за обратна връзка и диалог с фирмата. (1 т.)




  1. НАВИГАЦИЯ (15 т.)

Предлагането на лесен начин за ориентиране в уеб-сайта е изключително важно за успеха на начинанието. Чек-листът предлага начин за оценка на ефективността на уеб-сайта на базата на 9 основни критерия при навигацията.


    1. Лесна употреба – навигационната система трябва да е интуитивна и лесна за използване, предоставяща пряк достъп до различно съдържание и услуги, предоставяни от сайта. (3 т.)

    2. Карта на сайта – картите на сайта следва да са лесни за разбиране и да представят алтернативен начин за навигиране на сайта за потребителя. (2 т.)

    3. Възможност за връщане в началната страница от всяка друга страница – предоставянето на връзка обратно към началната страница е съществено, за да не се губят потребителите и да се чувстват по-сигурни при придвижването из сайта. (1 т.)

    4. Вътрешна търсачка – предлагането на вътрешна (за сайта) търсачка дава на потребителите възможност за намиране на това, което търсят в сайта по-бързо и по-ефективно. Това е особено важно за големи сайтове с обемно съдържание. (2 т.)

    5. Вътрешни връзки – вътрешните връзки позволяват на потребителите да се придвижват в сайта не само с помощта на текстовата или графична навигационна система, но и посредством самото съдържание. Това позволява на потребителя да се придвижва из сайта, като следва естествената последователност на съдържанието. (2 т.)

    6. Неработещи връзки – всички връзки трябва да бъдат постоянно тествани, за да се провери че работят. Неработещите връзки объркват посетителите и създават впечатление за непрофесионалност. (1 т.)

    7. Текстови описания на графичните връзки (ALT tags) – възможно е графичните изображения да нямат еднозначен смисъл за всички посетители, затова предоставянето на допълнителни текстови връзки е важно. Текстовите връзки към графичните образи обслужват както посетителите с нарушено зрение, така и могат да повдигнат рейтинга на сайта при някои търсачки. (1 т.)

    8. Видимост на навигационните връзки – навигационните връзки между отделните страници трябва да са постоянно видими и последователни в рамките на целия сайт. (2 т.)

    9. Употреба на рамки (frames)* - основният поглед към информацията в Мрежата е страницата, която се разглежда като неделима частица. Рамките разделят уеб-страниците и могат да увеличат объркването на потребителя, когато се опитва да навигира в сайта. (1 т.)




  1. ТЕХНИЧЕСКА ИЗПРАВНОСТ И СЪВМЕСТИМОСТ (10 т.)

При наличието на множество различни браузъри и монитори днес, важно е уеб-сайтът да е достъпен за колкото се може повече интернет-потребители. Чек-листът предлага подход за оценка на ефективността на уеб-сайта според следните показатели по отношение на техническата изправност и съвместимостта.


    1. Техническа изправност на сайта (работещи връзки, хипервръзки и пр.) (3 т.)

    2. Съвмесимост с различни браузъри и техните по-стари версии - Internet Explorer, Netscape Navigator, Mozilla Firefox и др. (3 т.)

    3. Съвместимост с PC и Macintosh (2 т.)

    4. Съвместимост с различни монитори (2 т.)




  1. ОТКРИВАЕМОСТ (FINDABILITY) (10 т.)

Тези въпроси улесняват намирането на сайта на първо място. Чек-листът предлага начин за оценка на ефективността на уеб-сайта по отношение на 8 ключови елемента, отнасящи се до откриваемостта му.


    1. Интуитивен URL адрес – установено е, че 47% от посещенията към уеб-сайтовете идват от пряка навигация (URL-ът се вписва директно в навигационната ивица (navigation bar)). Затова, URL адресът трябва да бъде интуитивен, т.е. колкото е възможно по-близък до името на компанията или марката. (2 т.)

Ефективност на търсачките:



    1. Интуитивни ключови думи – интернет-сърфистите обикновено търсят уеб-сайтове като вписват ключови думи в полето за търсене на търсачките. Най-вероятните думи, които е потребителите ще впишат, когато търсят вашия сайт, са стратегически. (2 т.)

    2. Употреба на Meta tags – т.нар. Meta tags могат да подобрят класирането на сайта сред някои търсачки и затова са полезни, за да бъде един сайт по-лесно откриваем. По дефиниция, Meta tags носят мета-информация за съдържанието на сайта. Обикновено това е информация, която се използва, за да дефинира и документира съдържанието на сайта. Те не са видими, когато страницата се разглежда в браузъра, а са скрити в HTLM документа на страницата. (1 т.) Например:





    1. Употреба на рамки (frames)* - търсачките могат да се затруднят при индексиране на рамкирани страници. Това е защото когато се използват рамки, URL адресите могат да не работят, тъй като URL-ът в адресното поле вече не представлява пълна спецификация на информацията, показана в прозореца. (1 т.)

Реклама:


    1. Он-лайн реклама – рекламата чрез он-лайн банери (on-line banner – една от най-старите форми на он-лайн реклама, още от 1994 г.) е полезен промоционален инструмент, като услугата често се заплаща на база брой потребители, пренасочени към сайта. (1 т.)

    2. Он-лайн препоръка до приятел – компонентът „Препоръчай на приятел” е важен при промоцията на сайта. Много вероятно е потребител, който намира сайта за интересен и полезен, да има приятели, роднини или познати, които също да бъдат заинтригувани от сайта. (1 т.)

    3. Партньорски или афилиирани сайтове – когато други сайтове сложат връзки към вашия сайт, това може значително да увеличи трафика през вашия сайт. Друга полза от свързването на други сайтове към вашия е, че това може да повдигне рейтинга ви в някои търсачки. Следователно, уговарянето на реципрочни връзки с други сайтове може да увеличи откриваемостта на вашия сайт по два различни начина. (1 т.)

    4. Оф-лайн реклама – адресът на уеб-сайта трябва да присъства във всички печатни рекламни издания на фирмата, като визитни картички, формуляри за писма (letterheads), брошури, каталози, фактури и пр. Адресът на уеб-сайта трябва да бъде упоменат във всички възможни рекламни средства и канали като телевизия, радио, билборди, вестници, списания и пр. Включването на сайта във всички налични оф-лайн справочници, като например Golden Pages и др., също е препоръчително. (1 т.)




  1. ВЪЗМОЖНОСТ ЗА КОНТАКТ (5 т.)

Повечето бизнес-взаимоотношения се нуждаят от някаква степен на контакт между заинтересованите страни. Чек-листът предлага подход за оценка на ефективността на уеб-сайта предвид следните параметри по отношение на възможността за осъществяване на контакт.


    1. Видимост на адреса за електронна поща и подробна информация за лицата за контакт (1 т.)

    2. Време за получаване на отговор на запитвания (1 т.)

    1. Приложение на он-лайн формуляри (1 т.)

    2. Предоставени телефонни номера за връзка (1 т.)

    3. Предлагане на телефонно обаждане в отговор на направено запитване (1 т.)




  1. ПОЗНАВАНЕ НА ПОТРЕБИТЕЛИТЕ (5 т.)

Колкото повече уеб-сайтът познава навиците на потребителите си както по отношение на сърфирането в Интернет, така и при правенето на покупка, толкова по-добре може да удовлетвори нуждите им. Чек-листът предлага подход за оценка на ефективността на уеб-сайта по следните параметри предвид познаването на потребителите.


    1. Профилираност на уеб-сайта за различен тип потребители (2 т.)

    2. Адаптивност на уебсайта – адаптивният уеб-сайт „помни” предпочитанията за покупка на потребителите. (1 т.)

    3. Предложения, основаващи се на направените покупки до момента (1 т.)

    4. Наличност на статистика за използваемостта на сайта (1 т.)




  1. УДОВЛЕТВОРЕНИЕ НА ПОТРЕБИТЕЛИТЕ (5 т.)

Удовлетворението на потребителите е изключително важно, за да се връщат е-купувачите отново в сайта. Чек-листът предлага подход за оценка на ефективността на уебсайта по следните 5 параметри по отношение на потребителското удовлетворение.


    1. Изправност и способност за справяне с грешки (1 т.)

    2. Брой на кликванията до финализиране на заявката или запитването (Правило за 3-те кликвания) (1 т.)

    3. Изпращане на потвърждение за направената заявка или запитване (1 т.)

    4. Възможност за проследяване на състоянието на заявката или запитването (1 т.)

    5. Cookie, което автоматично попълва формуляра със зададените вече данни и ги запаметява при следващи посещения в сайта (1 т.)




  1. ПРИМАМКИ (ATTRACTORS) (5 т.)

Примамките привличат повече потребители към сайта. Чек-листът предлага подход за оценка на ефективността на уебсайта по отношение уебсайт-примамки. Чек-листът помага на рецензента да определи алтернативни форми за привличане на потребители.


    1. Конкурси, игри и състезания (1 т.)

    2. Специални оферти (1 т.)

    3. Freebies (безплатни неща) – например, скрийн-сейвъри, картички и др. (1 т.)

    4. Горещи новини (Breaking News) (1 т.)

    5. Връзки с други сайтове (?)

    6. Фирмен бюлетин с възможност за абонамент (Newsletter) (1 т.)

    7. Други (?)




  1. ДРУГА ПОЛЕЗНА ИНФОРМАЦИЯ (10 т.)

Предоставянето на допълнителна информация спомога за изграждането на доверие у е-купувача. Чек-листът предлага подход за оценка на ефективността на уеб-сайта по отношение на предоставената допълнителна информация.


    1. Общи условия на доставка (?)

    2. Списък на продуктите, закупени до този момент от потребителя (?)

    3. Възможност за пряк контакт с отговорника за доставките (1 т.)

    4. Списък на възможностите за работа (отворени работни места) в компанията (1 т.)

    5. Възможност за пряк контакт с отдела за човешки ресурси (1 т.)

    6. Финансови резултати (1 т.)

    7. Актуални финансови новини (1 т.)

    8. Информация за цените на акциите на компанията (1 т.)

    9. История на компанията (1 т.)

    10. Управленска и географска структура на компанията (1 т.)

    11. Мисия (1 т.)

    12. Актуална прес-информация (1 т.)




ПОКАЗАТЕЛ

Макс. точки

1

2

3

4

5

6

1. Първи впечатления

1.1. Интуитивност на URL

1



















1.2. Време за разтоварване на страницата

1



















1.3. Външен вид (Look and feel)

2



















1.4. Допълнително инсталиране на софтуер*

1



















1.5. Страниране над сгъвката

1



















1.6. Уникално предложение за продажба

1



















1.7. Key Action Point

2



















1.8. Желание за информация, дълбочина

2



















1.9. Информация за обратна връзка

1



















1.10. Препоръки и референции (credential)

1



















1.11. Изявление от управленския персонал

1



















1.12. Регистрация на потребителя в сайта*

1



















Общо за показател 1

15



















2. Съдържание

2.1. Полезна информация

3



















2.2. Източник, актуалност, обхват, обективност, точност

3



















2.3. Степен на интерактивност

3



















2.4. Графично съдържание

1



















2.5. Видео и анимация

1



















2.6. Озвучаване

1



















2.7. Рецензии, свидетелства и сертификати

1



















2.8. „Смилаемост” на съдържанието

1



















2.9. Актуализираност

1



















2.10. Достъпност на различни езици

1



















2.11. Достъпност за хора с увреждания

1



















2.12. Общи и договорни условия

1



















2.13. Често задавани въпроси

1



















2.14. Възможност за обратна връзка

1



















Общо за показател 2

20



















3. Навигация

3.1. Лесна употреба

3



















3.2. Карта на сайта

2



















3.3. Възможност за връщане в нач. страница

1



















3.4. Вътрешна търсачка

2



















3.5. Вътрешни връзки (хипер-линкове)

2



















3.6. Неработещи връзки*

1



















3.7. Текстови описания на графичните икони

1



















3.8. Видимост на навигационните връзки

2



















3.9. Употреба на рамки*

1



















Общо за показател 3

15



















4. Техническа изправност и съвместимост

4.1. Техническа изправност

3



















4.2. Съвместимост с различни браузъри

3



















4.3. Съвместимост с PC/Macintosh

2



















4.4. Съвместимост с ралични монитори

2



















Общо за показател 4

10



















5. Откриваемост

5.1. Интуитивен URL адрес

2



















5.2. Интуитивни ключови думи

2



















5.3. Употреба на Meta tags

1



















5.4. Употреба на рамки*

1



















5.5. Он-лайн реклама

1



















5.6. Он-лайн препоръка до приятел

1



















5.7. Партньорски или афилиирани сайтове

1



















5.8. Оф-лайн реклама на сайта

1



















Общо за показател 5

10



















6. Възможност за контакт

6.1. Видимост на е-мейл адрес за връзка

1



















6.2. Време за получаване на отговор на заявка

1



















6.3. Он-лайн формуляри

1



















6.4. Телефонни номера за връзка

1



















6.5. Телефонно обаждане в отговор на заявка

1



















Общо за показател 6

5



















7. Познаване на потребителите

7.1. Профилираност на сайта

2



















7.2. Адаптивност на сайта

1



















7.3. Предложения въз основа на историята на покупките

1



















7.4. Статистика за използваемостта на сайта

1



















Общо за показател 7

5



















8. Удовлетворение на потребителите

8.1. Изправност, справяне с грешки

1



















8.2. Брой на кликванията до финализиране на заявката

1



















8.3. Потвърждение на заявката

1



















8.4. Проследяване състоянието на заявката

1



















8.5. Автоматично попълване на потребителските данни (Cookie)

1



















Общо за показател 8

5



















9. Примамки

9.1. Конкурси, игри, състезания

1



















9.2. Специални оферти

1



















9.3. Freebies

1



















9.4. Горещи новини

1



















9.5. Връзки с други сайтове

-



















9.6. Фирмен бюлетин

1



















9.7. Други

-



















Общо за показател 9

5



















10. Друга полезна информация

10.1. Общи условия на доставка

-



















10.2. История на покупките

-



















10.3. Пряк контакт с отговорник доставки

1



















10.4. Възможности за кариера

1



















10.5. Пряк контакт с отдел ЧР

1



















10.6. Финансови резултати

1



















10.7. Актуални финансови новини

1



















10.8. Цени на акциите на компанията

1



















10.9. История на компанията

1



















10.10. Организационна структура на компанията (управленска, географска)

1



















10.11. Мисия

1



















10.12. Актуална прес-информация

1



















Общо за показател 10

10



















ОБЩО

100

























Каталог: activities
activities -> От финални състезания “ученически игри 2011г.” Юноши и девойки 11 – 12 клас баскетбол девойки- гр. Габрово 7- 10 май 2011г
activities -> Програма за конкурентоспособност и иновации програма за предприемачество и иновации
activities -> Докладчици: Jutta haug раздел III (Комисия) Janusz lewandowski други раздели
activities -> От финални състезания “ученически игри 2011г.” Момичета и момчета 5 – 7 клас баскетбол момичета- гр. Сливен- 12- 15 май 2011г
activities -> Daisy eXpert-kl
activities -> Technical university sofia technologies ltd


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница