Черноморски автомобилен керван



Дата31.03.2018
Размер27.84 Kb.
#63394

ЧЕРНОМОРСКИ АВТОМОБИЛЕН КЕРВАН


Черноморският автомобилен керван, състоял се от 19 април до 28 май 2007г., беше организиран съвместно от световната организация за автомобилен транспорт – ИРУ, ЧИС-САМП и асоциации-членки от 12 страни от региона на ЧИС под патронажа на Генералния секретар на Организацията за Черноморско икономическо сътрудничество, Негово Превъзходителство посланик Леонидас Хризантопулос.

Керванът включваше 12 товарни автомобила от следните асоциации-членки:

ANALTIR (Албания);

AIRCA (Армения);

ABADA (Азербайджан);

AEBTRI (България);

GIRCA (Грузия);

OFAE (Гърция);

AITA (Молдова);

ARTRI и UNTRR (Румъния);

ASMAP (Русия);

SCC-ATT (Сърбия);

UND (Турция);

AIRCU (Украйна).
Всички превозни средства бяха покрити със специални знаци и материали на кервана, а всеки товарен автомобил носеше знамената на страната и асоциацията си.
Постоянният международен секретариат на ЧИС-САМП взе решение стартът на кервана да бъде даден на 19 април 2007 г. в Белград след подписването от министрите на външните работи на страните от ЧИС на Меморандума на ОЧИС за координирани действия относно изграждането на кръг от магистрали около Черно море.

Керванът, оборудван със специални проследяващи устройства и придружаван от транспортни експерти, беше натоварен с мисията:

а) да популяризира изграждането на кръг от магистрали около Черно море сред страните от ОЧИС;

б) да направи оценка на съществуващата инфраструктура в различните страни около Черно море, която да послужи като основа на изграждането на магистралния кръг;

в) да събере данни по време на пътуването, свързани с транспорта и условията за осъществяването му - време на чакане по границите, митнически процедури и контрол, пътни такси и визови изисквания за шофьорите. 

Цялата съществуваща информация по тези въпроси беше събрана от експертите в периода от 19 април до 28 май 2007 г. по време на продължилото близо 8500 км пътуване на кервана през 12 страни от черноморския регион. Данните бяха анализирани от Института за изследвания и обучения в областта на транспорта в Холандия (NEA) и включени в доклад, публикуван в печатното издание за кервана “Постижения и заключения от Черноморския автомобилен керван”.

Резултатите от посочения научен анализ показаха, че икономическите загуби, произтичащи от неадекватни визови процедури за професионалните шофьори, квотните ограничения и чакането по границите за превозвачите от страните от ЧИС – следователно и за гражданите на тези страни – възлизат, само за черноморския регион, на 229 милиона евро годишно (близо 850 000 щатски долара на ден).

Днес, партньорите, както от държавните органи, така и от частния сектор, очакват тези заключения да дадат допълнителен тласък на ОЧИС и нейните страни-членки за установяване на регионалните приоритети и въвеждане на адекватни процедури и съответстваща инфраструктура за улесняване на автомобилния транспорт в 12-те страни от черноморския регион.

В заключение, но не на последно място, трябва да бъде подчертано, че автомобилният керван успя да привлече вниманието на международната общност далеч отвъд границите на черноморския регион към незаменимата роля на автомобилния транспорт за изграждане на устойчиво икономическо развитие и неотложната нужда от партньорство между държавния и частния сектор за намаляване и премахване на увеличаващото се време на чакане при преминаване на държавните граници.

Подробна информация за всички аспекти около организирането и движението на кервана може да бъде открита на официалния сайт на проекта (www.BlackSeaCaravan.org) в допълнение към богатата фотогалерия и прес-архива и телевизионното отразяване на кервана.







Каталог: upload -> docs
docs -> Задание за техническа поддръжка на информационни дейности, свързани с държавните зрелостни изпити (дзи) – учебна година 2012/2013
docs -> Наредба №2 от 10. 01. 2003 г за измерване на кораби, плаващи по вътрешните водни пътища
docs -> Наредба №15 от 28 септември 2004 Г. За предаване и приемане на отпадъци резултат от корабоплавателна дейност, и на остатъци от корабни товари
docs -> Общи положения
docs -> І. Административна услуга: Издаване на удостоверение за експлоатационна годност (уег) на пристанище или пристанищен терминал ІІ. Основание
docs -> I. Общи разпоредби Ч
docs -> Закон за изменение и допълнение на Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България
docs -> Закон за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси
docs -> Наредба за системите за движение, докладване и управление на трафика и информационно обслужване на корабоплаването в морските пространства на република българия


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница