Черноризец Храбър



Дата14.01.2023
Размер209.67 Kb.
#116232
рам
Свързани:
реферат търново, социална дилема


Варненски свободен университет
,,Черноризец Храбър"

Курсова работа по тема
RAM памет за PC

Изготвил:
Катерина Джингарова
Специалност:
Финанси и счетоводство Проверил:
Факултетен номер: доц.д-р Евгения
223610002 Ракитина
RAM паметта или по друг начин памет с произволен достъп е паметта на компютъра , до която може да се стигне толкова бързо , колкото до всяко друго място на същия. Тя е посредника между процесора и хардуера на компютъра.
Тя е оперативната памет на устройството. В нея зареждат файловете. Препоръчително е на устройството си да имаме поне 2 гб , защото колкото повече памет имаме , толкова повече неща можем да свършим , защото системата е по- бърза и по – производителна. Добро решение е , когато си закупуваме устройство да следим то да има система за добавяне на втора RAM памет като така ще спечелим двойно повече производителност.
Видове RAM
- ROM – от английски и означава памет само за четене. Тя запазва данните , дори ако тока спре и това и е най- доброто качество.
- RAM – дава достъп до всички данни без ограничения. Връзката с процесора е директно към него , което не подлежи на забавяне и затова е светкавично бърза.
- DRAM – използват се вътрешни клетки за разпространение. Действието се осъществява чрез ключ , които записва и чете тоест зарежда клетките. След време клетките губят заряда си и за да не се случи това трябва да има постоянно включено електричество. Нейната силна страна е това , че е с ниска цена и затова се използва.
- SRAM – статична памет, която не зависи от постоянно електричество, но за сметка на това е скъпа и не се използва много често, освен когато не е необходим процесор за постигане на максимална скорост.
- кеш памет – процесорът на даден компютър е в пъти по – бърз от рам паметта , затова независимо от бързото действие му се налага да изчаква. За да не се случва това , той първи проверява в кеш паметта и тогава се насочва към рам паметта. Тя е по- близо разположена и предава информацията директно от операционната система

Видове RAM памет
- SDR – приема само една команда. Тя вече не се използва.
- DDR – появява се първо ддр 1 която има по-добър алгоритъм , но с течение на времето се появяват нови версии като 2, 3 , 4 , 5 и всяка предишна става по – бавна и бива заменена от следващата
- SODIMM – това е памет с микро размери. Тя се използва при мини лаптопи или малки устройства , при които мястото е ограничено.


RAM памет DDR3
DDR паметта първоначално е била създадена като своя предшественик. Изградена чрез микросхеми и трансфера на информация се извършва както от предната така и от задната страна. Двойното предаване става заради системата , която е 2n Prefetch . Производителността на компютъра зависи от рам паметта , което довежда до производство на двойна порта при подобрение на транзисторите. Така в хода на времето , течовете намаляват и всяка следваща версия използва по – малко гб , но те не са свързани по между си и не могат да се използват съвместимо. Затова , когато надграждаме със следващата версия, предходната става неизползваема.
DDR3 и DDR3L са двете разновидности на тази рам памет
характеристики:
RAM лентите са от 1 до 16 GB , а честотата на паметта е от 100 до 300 мегахерца. В зависимост от честотата на лентата могат да бъдат
- DDR3-1600 - от 2400 до 2500 MB/s.
- DDR3-1866 - от 2800 до 2900 MB/s.
- DR3-2133 - от 3200 до 3500 MB/s.
- DDR3-2400 - 3400 до 3750 MB/s.


Оптималните стойности на честотата на шината на паметта с произволен достъп са 1066 - 1600 MHz. С увеличаване на честотата, консумацията на енергия на модула памет достига до 1,65 V при честота на шината 2400 MHz. При това действие лентите се нагрявяват и се отделя много топлина. За да се избегне това голямо затопляне , платки са оборудвани с защита, която охлажда системата. Консумацията на енергия , която е увеличаващата се може да се поличи и при и извършване на определени операции. Това става , когато имаме вътрешни преобразователи като се използва напрежението Vddr в лентите DDR3 RAM. Трябва да се помни, че това също води до прекомерно генериране на топлина.
Структурата DDR3 има 8 банки памет, а размерът на линията на чипа е 2048 байта. Такава структура, както и недостатъците на технологията SSTL, поради които е възможно изтичане на ток, се появяват дълги паузи за изчакване в работата на паметта с произволен достъп. Това също води до относително бавно превключване между чипове памет.


DDR3L – приличат на дизайна на DDR3 , но са по – малки като размер – те са 28 мм срещи 30, 8 при предишните. Разликата я има, защото има радиатори при производството от различните създатели. Наблюдава се с 15 % по-малко използвана енергия като при нея също има охлаждаща система чрез която може да се използва повече енергия и да се увеличи производителността. Така топлината не се формира на едно място ,а се разсейва и също така като е намалена се избягва прегряване , което от своя помага за избягването на повреда на паметта. Размера на паметта е такъв като стандартните платки и се предлагат без охлаждаща система поради факта , че тази система не е възможна за голяма модернизация и няма смисъл от това нещо , след като ще бъде заменена. Обозначението за ниска консумация на енергия се обозначава чрез последната буква L. Тя се нуждае от 1,35 V енергия. Това са с 10 % по-малко отколкото другата, а сравнение с DDR2 почти на половина , което от своя страна води до повече производителност за по- малко време , както и стабилна работа на устройството, тъй като то работи в нормален режим ,а не прегрява. Съвместимост между двете устройства може да се извършва в обратен ред , но увеличаването на напрежението при едното ще доведе до увеличаване на напряването на платката на другото.
DDR4 и DDR3 сравнение между двете
1.Промени в дизайна
За развитието на технологията DDR3 използва 244 пинов пакет, които при DDR4 става 288. Също така модулите са понижени от 1мм на 0,85мм. За приспособяване на щифтовете , модулите са повдигнати с около 1мм като стават 31, 25 с мисълта , че маршрутът така ще се изминава по- лесно в сравнение с преди. Печатните платки са удебелени, като това ще доведе до хващане на повече сигнални слоеве.
2.Работно напрежение
При нисък волтаж DDR3 работи при 1,35 V докато DDR4 при 1,05 V. При стандартен волтаж съответно за първата система при 1,50 докато при подобрената версия 1,20. При производителен волтаж разликата преминава от 1,65 на 1,35V.
Макар да не звучи много при едно докаминство спестяваш малко, но ако разполагаш с повече консуматори например 1000 -спестяваш 15kW, което вече си е доста. Батерията разполага с 14нм което означава повече време в преносимост ,без да се налага да бързаш да го включваш да се зарежда.
3.Стабилност
В DDR3 имаме един източник на напрежение , които се използва в целия модул, което води до ниска стабилност и ниско напрежение, докато в DDR4 при по- ниско напрежение има чип за напрежение което води до напрежение във всеки чип по отделно,а не в цялото. Така всички капки електричество могат да бъдат контролирани като по този начин много се подобрява стабилността на самата система.
4.Алгоритми
Малко за RAM. Технически RAM са два вида - статични и динамични. Dynamic RAM, както подсказва името, продължава да обновява съдържанието си на всеки няколко интервала. Сега, в зависимост от начина, по който се обновява, DRAM се разделя на няколко типа, от които най-известен е SDRAM. Синхронната динамична оперативна памет (SDRAM) е много по-бърза от предишните конвенционални форми на RAM и DRAM. Сега нека да обсъдим разликите между DDR3 и DDR4.
SDRAM устройства като DDR3 RAM, използват автоматично опресняване (AR) и се обновяват сами (SR) за извършване на опресняване на съдържанието му. Като цяло, SR се използва, когато не се използва за икономия на енергия, докато AR се използва, когато системата е заета. DDR4 се опреснява сам с ниска мощност , но чрез метод на адаптация на температурата ,за да се избегне дрейф на сигнала.
Във всеки модул, режимите за опресняване регулират всеки масив независимо, тъй като контролерът трябва да поддържа фина оптимизация. По този начин се гарантира за съвместимостта на частите една с друга и за гаранция на стабилност.
5.Тактова честота
Тактовата честота показва с каква скорост могат да се четат данните. Тук между двете има голяма разлика. Като се има предвид , че честотата при DDR3 e от 800 мегахерца и достига до 2133 мегахерца, производителите са се уверили , че най – ниската стойност е 1333 мегахерца. Сега идва и голямата разлика , която е че при DDR4 минималната честота е тази , която е максималната при предшественика му и няма определена стойност за максимална. Следователно това води и до увеличение на честотните ленти. Тук високите стойности са по-добри , докато в следващото сравнение ,което е за латентност ниските стойности са по – добри.
6.Латентност
След повишаването на стойностите на честотата и честотната лента следва и увеличението на латентността. Разликата е около 8 наносекунди като при 3тата версия е приблизително 55 , а в 4тата е вече около 63.
7. Капацитет на паметта
За нас като обикновени потребители 4 гигабайта рам памет са ни напълно достатъчни, за да извършваме всеки вид дейност, но при геймърите тази памет трябва да е по – голяма, за да може връзката да се осъществява по- бързо. Те са склонни да търсят процесори с поне 8 гигабайта рам памет, както и хората , които се занимават с видеообработка – те имат нужда от още повече памет.
При DDR3 имаме ограничение на рам паметта на 8 гигабайта в един модул , а максималният капацитет от 16 е наличен в DIMM модулите ,които се използват при работните станции. При подобрената версия нямаме такова ограничение на паметта, което позволява на големи количества информация да се съхранява и да бъде достъпна.
8.Показатели
Чрез сравняването в няколко системи, във всяка една от тях се показва , че подобрената версия е като :
- постоянно по- бързо като начало, но след това не е чак толкова, но разликата се усеща
- последователно по – бърз и продължава да се увеличава с всяка нова и засилена степен на скоростта
но при всички сравнения разликата е такава, че се усеща , но не е фрапиращо открояваща се.
Съвместимост
Както и при останалите модели рам памет DDR3 и DDR4 не са съвместими една с друга. Компютрите от 2007 до 2014 година са съвместими с третата версия, докато тези след 2014 година са съвместими с четвъртата.
10. Цена
Тъй като DDR4 е новата версия на пазара , напълно очаквано е тя да е по-скъпа. Наблюдава се цена ,която е от около 90 долара ,докато при предшественика тя е около 50 долара.
Изводи:
Всяка нова версия ,която излиза на пазара се предполага, че е по- добра от предишната. Разбира се , това означава и че цената и също е по-висока. Повечето устройства , които масово се използват все още поддържат третата версия, която е и по- бюджетна. Разликата между двете се усеща , но не е чак толкова голяма. Всичко зависи за какво точно ни трябва да я използваме, дали за обработка на видеа и геймърски работи или за други неща, за които не нуе нужда чак толкова рам памет.
В крайна сметка , когато излезе следващата версия ще е неизбежно в даден момент да се приспособим и ние към нея и да я използваме, защото с всяко развиване на технологията, нещата започват да се случват все по – бързо и по-динамична. Старите версии отстъпват място на новите, които са подобрени и вършат по -добра работа.


Източници:


https://tscomputersblog.wordpress.com/polezni-temi-za-komputri/ram-pamet-osnovna-informaciq/
https://slabi.koshachek.com/articles/najdobrite-ram-2021-rkovodstvo-d-pokupka-i.html
https://bg.gadget-info.com/13591-ddr3-vs-ddr4-ram-is-it-worth-the-upgrade

https://bg.if-koubou.com/articles/how-to/whats-the-difference-between-ddr3-and-ddr4-ram.html

https://kato.koshachek.com/articles/ddr3l-i-ddr3-koito-e-po-dobre-da-izberete.html
https://tehnologichno.bg/article/vidove-ram

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница