Четиридесет и първо народно събрание комисия по здравеопазването



Дата21.08.2018
Размер43.57 Kb.
#82467

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО
Д О К Л А Д
на Комисия по здравеопазването по чл. 99, ал. 1 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, относно обсъждане на проблеми, касаещи дейността и финансирането на спешната медицинска помощ в България.

На свое редовно заседание, проведено на 12 ноември 2009 г. Комисията по здравеопазването разгледа и обсъди проблемите, касаещи дейността и финансирането на спешната медицинска помощ в България.


На заседанието присъстваха, заместник – министърът на здравеопазването д-р Валерий Митрев, представители на министерство на финансите, Националната здравноосигурителна каса, националният консултант по спешна медицина доц. Д-р Димитър Раденовски, директорът на Център за спешна медицинска помощ – гр. София д-р Георги Гелев, директорите на Центрове за спешна медицинска помощ в областните градове и представители на съсловните и пациентски организации в сферата на здравеопазването.
Основните проблеми, касаещи дейността и финансирането на спешната медицинска помощ бяха представени от д-р Гелев. Той информира народните представители, че Центърът за спешна медицинска помощ – гр. София се намира в изключително тежко финансово състояние, което до голяма степен се дължи на редуцирането на държавния бюджет поради съществуващата в страната финансова криза. Намаляването на средствата от своя страна води до забавяне разплащането по подписаните от Центъра за спешна медицинска помощ договори за потребление, медицински консумативи и медикаменти.
В изказването си д-р Гелев наблегна на необходимостта от осигуряване на допълнителен ресурс за финансиране на спешната помощ в страната до края на 2009 г., с което ще се избегне демотивация на служителите особено в предстоящия процес на преструктуриране на болничния сектор. Ниското възнаграждение за положения специализиран труд и наложения работен график в центровете допълнително засилва тенденцията към намаляване текучеството на кадри в спешната помощ.
В допълнение на казаното до този момент директорът на Център за спешна медицинска помощ – гр. Габрово д-р Георги Шандурков определи съществуващите проблеми като законодателни проблеми и проблеми, свързани с планирането и разпределението на средствата в центровете. Разрешаването на тези проблеми е свързано с поемането на законодателна инициатива, включваща изготвяне на стандарти за добра медицинска практика по спешна медицина. Смисълът на създадената система за спешна медицинска помощ е осигуряване на равнопоставеност на гражданите в достъпа им до спешна помощ, което според д-р Шандурков е затруднено поради прехвърлянето на спешните отделения от областните градове към търговските дружества (болниците).
Втората група проблеми са свързани с планирането и разпределението на средствата за съществуването на центровете. Над 80 процента от отпуснатите средства са насочени към изплащане на трудовите възнаграждения на служителите и около 20 процента за изпълнение на дейността на центровете. Съществен дефицит в издръжката на центровете създава транспортирането на хемодиализно болни пациенти. Д-р Шандурков изказа мнение, че би било целесъобразно дейността по транспортирането на този тип пациенти да се осигурява от диализните центрове.
В хода на проведената дискусия членовете на Комисията по здравеопазването изразиха следните мнения и становища:
■ Пред центровете за спешна медицинска помощ съществуват три основни проблема – кадрови, структурни и финансови. Кадровите проблеми възникват в резултат на ниското заплащане на лекарите в центровете и наличието на ограничения за провеждане на специализации по спешна медицина. Съществуващите структурните проблеми са свързани с прехвърляне на спешните отделения от областните градове към търговските дружества.
■ Подобряване на съвместната дейност на системата за спешни повиквания тел. 112 и спешната медицинска помощ тел. 150, чиято дейност в момента затруднява работата на специалистите от спешната помощ.
■ Необходимост от модернизиране на спешната помощ чрез въвеждането на санитарна авиация и системата на парамедиците.
Думата за становище по изказаните мнения бе предоставена на заместник – министъра на здравеопазването д-р Валерий Митрев, който поясни, че системата на спешната медицинска помощ не би могла да се разглежда извън контекста на цялата система на здравеопазването в страната. Спешната медицинска помощ в процес на реформиране на лечебните заведения е национален приоритет, доказателство за което са отделените в проекто – бюджета на Република България за 2010 г. допълнителни 30 мил. лв. за спешна медицинска помощ.
В настоящия момент в едно с концепцията за болнично преструктуриране се изготвя и план-програма за промени в спешната помощ, която включва въвеждане на система за парамедици. Във връзка с необходимостта от цялостна промяна на модела на спешната помощ в България министерство на здравеопазването е провело редица срещи и се е запознало с голяма част от моделите на спешната медицинска помощ в света.
В унисон с изразените мнения националният консултант по спешна медицина доц. д-р Димитър Раденовски допълни, че в работата на спешните центрове трябва да бъдат разграничени транспортната и медицинската част. Всеки един спешен център трябва да бъде финансово, материално и кадрово обезпечен чрез изграждането на съвременна структура, която да играе ролята и на учебна база.
В тази връзка в качеството си на директор на МБАЛСМ „Н.И. Пирогов” доц. Раденовски предложи на Комисията по здравеопазването да вземе решение МБАЛСМ „Н.И. Пирогов” да стане методичен ръководител в процеса на преструктуриране на спешната помощ и пое ангажимента за осигуряване на качествено обучение на кадри за спешна медицина след делегирането им на определени права.
В заключение, от името на Комисия по здравеопазването, д-р Лъчезар Иванов отправи покана към министерство на здравеопазването да изгради една цялостна стратегия за развитие на спешната медицинска помощ в България като се вземат предвид мненията и становищата, изказани на заседанието на комисията и на проведените от министерството срещи в разумни срокове.
Настоящият доклад се изготвя на основание чл. 99, ал. 1 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание.

ПРЕДСЕДАТЕЛ НА

КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО:

Д-Р ЛЪЧЕЗАР ИВАНОВ







Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница