Чл. (1) Комисията



Дата25.07.2016
Размер76.44 Kb.
#5570
На тази страница ще направим някои разяснения за проверките, извършвани от служителите на отдел "Надзор" към Държавната комисия по стоковите борси и тържища (ДКСБТ) по спазването на Закона за стоковите борси и тържища (ЗСБТ).

"…. Чл. 8. (1) Комисията:

1. контролира стоковите борси и техните членове, стоковите тържища и пазарите на производителите за законосъобразното осъществяване на дейността им;

2. издава и отнема лицензите, предвидени в този закон;

3. регистрира стоковите тържища и пазарите на производителите при условията и по реда, предвидени в този закон;

4. налага принудителните административни мерки, предвидени в този закон;

5. сезира компетентните държавни органи за предприемане на действия извън нейната компетентност;

6. решава други въпроси от нейната компетентност.

(2) Комисията има право да проверява всички лица, за които има данни, че нарушават закона.

(3) При осъществяване на контрола комисията има право:

1. на свободен достъп до служебните помещения на всички контролирани от нея лица, включително и на лицата по ал. 2;

2. да изисква документи и писмени обяснения от проверяваните лица;

3. да изпраща свои представители на заседанията на управителните и контролните органи на контролираните от нея лица.

(4) Всички данни и документи за нарушения на закона, които могат да разкрият самоличността на предоставилото ги лице, се предоставят от комисията на трети лица само с негово писмено съгласие, освен ако в закон е предвидено друго.….."
Едно пояснение: под “внос” по-надолу в текста ще се има предвид влизането в страната на стока от държави извън Европейския съюз.

В чл.65 от ЗСБТ са изброени разпоредбите, неспазването на които води до налагането на имуществени санкции и затова тук ще разгледаме само някои от тях.



Контрол на Стоково тържище и Пазар на производителите

Търговец на Стоково тържище и Пазар на производителите:

«...Чл. 55. (1) На стоковото тържище и на пазара на производителите се допуска извършването на сделки само с налични храни и цветя, приети на територията им, и на местата, определени за продажби.

(2) Сделките по ал. 1 се извършват само от търговци, регистрирани при условията и по реда на Търговския закон или на Закона за кооперациите, или от лица, регистрирани по съответното законодателство на страна - членка на Европейския съюз.

(3) Когато земеделски производител няма регистрация по Търговския закон или по Закона за кооперациите, сделките по ал. 1 могат да се извършват от субектите по ал. 2 или от организатора на пазара на производителите по реда на чл. 52а, ал. 3 на цена, определена от производителя.

Сделки на Стоково тържище и Пазар на производителите се извършват само от регистрирани търговци.

...Чл. 57. (1) Продавачът на стоково тържище и на пазар на производителите е длъжен да предоставя на купувачите:



1. описание на стоката и документи за нейните качествени характеристики;

2. нормативно изискуемите документи, които придружават стоката, относно нейната безопасност или декларация от производителя, когато такива документи не се издават;

3. документи за произхода и собствеността на стоката;

4. информация за продажната цена.

(2) Продавачът на стоково тържище и на пазар на производителите е длъжен да съхранява и предоставя документите по ал. 1 на мястото на извършване на продажбите......”

По ал.1 т.1 - това е издадения от производителя "Сертификат за качество" с който той декларира, че съответната партида от дадена стока е произведена по предварително одобрената от кампетентните органи технология за производството на този продукт (позната под името "техническа спецификация" - ТС или “технологична документация” - ТД). За пресните плодове и зеленчуци се изискват документите, издадени по реда на Наредба № 16 от 28 май 2010г. (Обн. ДВ. бр.43 от 8 Юни 2010г).

По ал.1 т.2 - това са документи, издадени от компететни органи относно безопасноста на предлаганите стоки или декларация от производителя, когато такива документи не се издават.

По ал.1 т.3 - това е фактура за покупка на дадената стока или друг документ, издаден на територията на Европейския съюз който дава информация за произхода и собственоста на стоката. При продажба на стока от внос, вносителят представя като документ за произхода и собствеността копие (или оригинал) на Единния Административен Документ с който тя е преминала границата.

По ал.1 т.4 - текстът, записан в ЗСБТ е достатъчно ясен и не се нуждае от допълнителни разяснения

Съгласно ал.2 продавачът е длъжен “...да съхранява и предоставя документите по ал. 1 на мястото на извършване на продажбите...”. Това означава, че документите по ал.1 трябва да се съхраняват на теритарията на тържището или пазара на производителите (при търговеца ) като оригинал или заверено копие.



Чл. 59. (1). Всеки продавач на стоково тържище регистрира сключените от него тържищни сделки в специален дневник, в който вписва вида и количеството на стоките по сключените сделки, качеството им, платената цена, начина на плащане, както и други допълнителни условия.

(2) За сключените на тържището и на пазара на производителите сделки се издава фактура. В случаите на плащане в брой се издава и касова бележка от регистриран електронен касов апарат с фискална памет.

(3) Продавач, който сключва сделки на стоково тържище и на пазар на производителите, е длъжен своевременно да дава на длъжностните лица, упълномощени от управлението на стоковото тържище и на пазара на производителите, верни и пълни сведения, необходими за изготвяне на информация за тържищните сделки.
По ал.1 - в тази алинея се визира наличието на специален дневник в който се регистрират всички сключени на тържището сделки (описват се всички издадени от търговеца фактури за продажби). (Приложение 1 и Приложение 1а).

По ал.2 - за всяка продажба на Стоково тържище или Пазар на производителите се издава фактура (включително и на физически лица), а при продажба в брой и касова бон. Отказът на купувача да разпише или вземе фактурата не е основание за нейното неиздаване. (съгласно чл.7 от Закона за счетоводството подписа на клиента не е задължителен реквизит в първичния счетоводен документ, в случая - фактура, и неговата липса не го правят невалиден).

По ал.3 - това е информацията, която представител на организатора на тържището ежедневно събира от търговците за изготвяне на ежедневните отчети.


Организатор на Стоково тържище или на Пазар на производителите


"… Чл. 15. (1) Съветът на директорите на стоковата борса, организаторът на стоковото тържище или организаторът на пазара на производителите, уведомяват комисията за всяка последваща промяна на заявените по чл. 14 обстоятелства в 14-дневен срок след настъпването им.

(2) Уведомяването се извършва в писмена форма или по електронен път при спазване изискванията на Закона за електронния документ и електронния подпис и на Закона за електронното управление...…."

Тук трябва да се обърне внимание на четиринадесетдневния срок, който организатора на стоковото тържище трябва да спази. При уведомявянето на комисията за настъпилите промени на заявените по чл. 14 обстоятелства се изпраща заверено копие на документа, удостоверяващ тази промяна. Когато дадена промяна засяга няколко документа се изпраща копие от всички тях.


"….чл.52 ал.1….

т.3 изисква стоките, предназначени за продажба на стоковото тържище, да се придружават от документи за произход, както и от документи за съответствие със задължителните изисквания за качество и безопасност и за съответствие със санитарните, ветеринарно-санитарните, хигиенните и други норми, издадени от специализираните държавни контролни органи;…..

ал.4 Изпълнението на задълженията по ал. 1, т. 3 се удостоверява чрез писмен документ, чиито реквизити се утвърждават от комисията... ." (Приложение 2)

В този текст е визирано задължението, което има организатора на стоково тържище да извършва проверка дали стоките, продавани на тържището, се придружават от документите по чл.57 ал.1 т.1,2 и 3 (разгледани по-горе). При съвместни проверки с органите на Агенцията по храните това да се отбелязва в дневника.


“...Чл. 52а ал.1...

4. изисква стоките, предназначени за продажба на пазара на производителите, да се придружават от документи за произход и за съответствие с изискванията за безопасност



ал.2 Изпълнението на задълженията по ал. 1, т. 4 се удостоверява чрез писмен документ, чиито реквизити се утвърждават от комисията. ...» (Приложение 2)

В този текст е визирано задължението, което има организатора на пазар на производителите да извършва проверка дали стоките, продавани на пазара, се придружават от документите по чл.57 ал.1 т.2 и т.3 (разгледани по-горе). При съвместни проверки с органите на Агенцията по храните това да се отбелязва в дневника.


...чл54 (3) Спазването на правилника е задължително за администрацията на стоковото тържище, за продавачите на тържището и техния персонал, както и за посетителите на тържището.....”

Тази разпоредба изисква всички участници в Стоковото тържище да спазват стриктно одобрения от ДКСБТ Правилник за организацията, дейността и охраната на стоковото тържище. Нарушаването на Правилника е административно нарушение.

...Чл. 54а(3) Спазването на правилника е задължително за администрацията на пазара на производителите, за продавачите, както и за посетителите на пазара....»

Тази разпоредба изисква всички участници в Пазар на производителите да спазват стриктно одобрения от ДКСБТ Правилник за организацията, дейността и охраната на пазара на производителите. Нарушаването на Правилника е административно нарушение.

Контрол на търговски бази действащи като Стоково тържище или Пазар на производителите, без да отговарят на изискванията на ЗСБТ

... Чл. 3. (1) Стоковото тържище е място за търговия на едро с налични храни и цветя.



(2) За извършване на дейност като стоково тържище се изисква регистрация при условията и по реда на този закон

Чл. 3а. (1) Пазарът на производителите е място и инфраструктура за търговия на едро с налични храни и цветя, където стоката от земеделски производители може да се манипулира, окачествява, етикетира и партидизира за по-нататъшна продажба на вътрешния пазар или за износ.

(2) За извършване на дейност като пазар на производителите се изисква регистрация при условията и по реда на този закон.....”

Текстът на тези два члена предполага, че при предоставянето на търговски площи на търговци (които извършват търговия на едро с налични храни и цветя) без извършена регистрация от ДКСБТ се осъществява дейност в нарушение на ЗСБТ.


Търговци, които извършват търговия на едро с налични храни и цветя извън Стоково тържище или Пазар на производителите.

...Чл. 3б. Не се допуска извършването на търговски сделки на едро с налични храни и цветя на места, различни от тези по чл. 3, ал. 1 и чл. 3а, ал. 1, с изключение на търговия:



1. в търговски обект, представляващ магазин или вериги от магазини за самообслужване за продажба на едро и дребно на храни и нехранителни стоки, където търговията се извършва от името и за сметка на едно лице и сградите и съоръженията представляват комплексен обект;

2. между производител, включително чрез посредник, и преработвателно предприятие или вносител и преработвателно предприятие....»

Съгласно тази разпоредба търговски сделки на едро с налични храни и цветя могат да се извършват само на територията на Стоково тържище или Пазар на производителите с изключенията по т.1 и т.2.







Каталог: doc
doc -> Български футболен съюз п р а в и л н и к за статута на футболистите
doc -> Програма за развитие „България 2020 8 Национална стратегия за регионално развитие 2012-2022 8
doc -> Лична информация
doc -> Изготвяне на Технически инвестиционен проект и извършване на строително-ремонтни работи /инженеринг/ на стадион “Плевен”
doc -> П р а в и л а за организиране и провеждане на ученическите игри през учебната 2013/2014 година софия, 2013 г
doc -> Провеждане на общинските състезания от ученически игри – 2015 г. Гр. Стара загора
doc -> К о н с п е к т по дисциплината “Обща и неорганична химия” за студентите от І–ви курс специалност “Фармация” Обща химия


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница