Чл. Настоящата Наредба определя начина за стопанисване, управление и реда за предоставяне за ползване на пасища и мери – общинска собственост. Ч



Дата27.08.2016
Размер109.91 Kb.
#7513
Проект!

НАРЕДБА


За ползване на пасища и мери – общинска собственост и предоставянето им за индивидуално и общо ползване на земеделски стопани за отглеждане на животни или на лица, поели задължение да ги поддържат в добро земеделско и екологично състояние.

СЪДЪРЖАНИЕ


ГЛАВА ПЪРВА

Общи положения

ГЛАВА ВТОРА

Стопанисване, управление и ползване на общинските пасища и мери

ГЛАВА ТРЕТА

Условия и ред за предоставяне на пасища и мери за индивидуално и общо ползване на земеделски стопани или лица поели задължение да ги поддържат в добро земеделско и екологично състояние

ГЛАВА ЧЕТВЪРТА

Задължения на общината и ползвателите на общинските мери и пасища

ГЛАВА ПЕТА

Административно – наказателни разпоредби


ГЛАВА ШЕСТА

Преходни и заключителни разпоредби

ГЛАВА ПЪРВА

Общи положения
Чл. 1. Настоящата Наредба определя начина за стопанисване, управление и реда за предоставяне за ползване на пасища и мери – общинска собственост.

Чл. 2. Предмет на Наредбата са общинските имоти с начин на трайно ползване

„ Пасище, мера” на територията на Община Плевен.



Чл. 3. Наредбата определя конкретните правомощия на Общински съвет – Плевен, Кмета на Община Плевен и кметовете и кметските наместници на населените места в Община Плевен относно стопанисването, управлението и предоставянето за ползване на пасища и мери.

ГЛАВА ВТОРА


Стопанисване, управление и ползване на общинските пасища и мери

Чл. 4. Стопанисването и управлението на пасищата и мерите обхваща:

  1. поддържането на съществуващите пасища и мери в съответствие с условията за поддържане на земята в добро земеделско и екологично състояние и прилагането на националните стандарти, определени със заповед на Министъра на земеделието;

  2. създаването на нови пасища и мери;

  3. рекултивация на пасища и мери;

  4. извършване на агротехнически и растителнозащитни мероприятия;

  5. предоставяне за ползване.


Чл. 5. Предоставянето за ползване на общински пасища и мери се извършва с решение на общинския съвет за всяка календарна година, в съответствие с изискванията на Глава пета от Закона за собствеността и ползването на земеделските земи и Правилника за неговото прилагане.

Чл. 6. Забранява се строителство в общинските пасища и мери, без промяна на предназначението им, както и превръщането им в обработваеми земи - ниви

Чл. 7. Промяна предназначението на пасищата и мерите се допуска по изключение в случаите и предвидени в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи и Правилника за прилагането му.


Чл.8. (1) Ползването на общинските пасища и мери, включва следните начини за въздействие върху тяхното общо състояние, касаещо продуктивността, качеството и ботаническия състав на тревостоя:

  1. почистване от нежелана храстовидна растителност и битови отпадъци;

  2. регулиране на водния режим;

  3. борба с плевелите;

  4. торене;

  5. посяване;

  6. режим на ползване;

  7. противоерозионни мероприятия.

(2) При ползване на пасища и мери трябва да се прилагат минималните национални стандарти за прилагане на добри селскостопански условия, определени със заповед на Министъра на Земеделието и храните, както следва:

1. За опазване на почвата от ерозия - Национален стандарт 1.2. Задължително е запазването и поддържането на съществуващите трайни тераси в блока на земеделското стопанство и/или земеделски парцел и сключването на споразумения между земеползвателите на даден физически блок.

2. За запазване структурата на почвата – Национален стандарт 3.1. Забранява се използването на земеделска техника в парцели с преовлажнена почва.

3. За осигуряване на минимално ниво на поддръжка на естествените местообитания – Национален стандарт 4.1. Земеделски стопани, ползващи постоянно затревени площи (пасища и ливади), са длъжни да поддържат минимална гъстота от 0,15 животински единици на хектар (ЖЕ/ха) или да извършват минимум 1 коситба за съответната година – до 15 юли за равнинните райони и до 15 август за планинските райони включени в обхвата на необлагодетелстваните планински райони.

4. Национален стандарт 4.2. Задължително е постоянните пасища и ливади да се почистват от нежелана храстовидна растителност. Да се провежда борба с агресивни устойчиви растителни видове – орлова папрат (Pteridium aguilinum), чемерика (Veratrum spp.), айлант (Ailanthus altissima), аморфа (Amorpha fruticosa) и къпина (Rubus fruticosus).

За земеделски земи (затревени площи) с висока природна стойност, земите попадащи в националната екологична мрежа Натура 2000 и защитените територии, в зависимост от завареното положение на ливадата или пасището се разрешава да се оставят мозаечно разположени единични или групи дървета храсти и/или синори, до 20% от общата затревена площ.



5. Национален стандарт 4.3. Задължително е да се запазват съществуващите полски граници (синори) в блока на земеделското стопанство и/или земеделския парцел.

6. Национален стандарт 4.4. Задължително е опазването на земеделски площи в близост до гори от навлизането на дървесна и храстовидна растителност в тях.

ГЛАВА ТРЕТА


Условия и ред за предоставяне на пасища и мери за индивидуално и общо ползване на земеделски стопани или лица поели задължение да ги поддържат в добро земеделско и екологично състояние


Чл. 9. Организацията по предоставяне за ползване на общинските пасища и мери се осъществява от Кмета на Общината, след решение на Общинския съвет.

Чл. 10. (1) На основание Чл. 37о и Чл.37п от Закона за собствеността и ползването на земеделските земи Общинския съвет ежегодно приема решение с мнозинство от общия брой на съветниците за предоставяне и актуализиране на ползването на мерите и пасищата, което съдържа:

  1. годишен план за паша;

  2. съгласие за предоставяне на мери и пасища за общо и за индивидуално ползване;

  3. задълженията на общината и на ползвателите за поддържането на мерите и пасищата.

(2) Към решението за общо ползване се прилага списък с данни за земеделските стопани или техни сдружения, регистрирани като юридически лица и отглежданите от тях животни, данни за физическите блокове, определени в Системата за идентификация на земеделски парцели, както и други данни, необходими за кандидатстване за подпомагане по схемата за единно плащане на площ.

(3) Кметът на общината, района, кметството съгласува списъка с областната дирекция по безопасност на храните.

(4) Решението на общинския съвет е правно основание за общо ползване на мерите и пасищата на чл. 41 от Закона за подпомагане на земеделските производители.

(5) Земеделски стопанин, включен в списъка по ал. 3, може да получи заверено от кмета на общината, района, кметството копие на решението за определяне на ползването на мерите и пасищата.



Чл. 11. (1) Мерите и пасищата – общинска собственост, могат да се отдават под наем или под аренда само на земеделски стопани, отглеждащи пасищни животни, или на лица, които са поели задължение да ги поддържат в добро земеделско и екологично състояние за срок 5 години. По искане на арендатора или наемателя договорът може да се сключи и за по-кратък срок.

(2) Отдаването на мерите и пасищата по ал. 1 се извършва при спазване на изискванията по чл. 37и – 37о.

Чл. 12 (1) Мерите и пасищата от ОПФ се отдават под наем или аренда чрез публично оповестен търг от общинската администрация, при спазване на разпоредбите по чл. 37и и чл. 37п от Закона за собствеността и ползването на земеделските земи.

(2) Участниците в търговете за индивидуално ползване на мери и пасища, могат да

бъдат земеделски стопани, отглеждащи пасищни животни в съответното населено място и/или в съседни землища на територията на общината, които:


  1. Отглеждат животни регистрирани в Системата за идентификация на животните и регистрация на животновъдните обекти.

  2. Да са регистрирани земеделски производители по Наредба №3 за създаване и поддържане на регистър на земеделските производители

  3. Да нямат прекратени договори за ползване на земи и пасища и мери от ОПФ поради неиздължаване на парични задължения по тях.

(3) На основание чл. 37м, ал.1от ЗСПЗЗ, мери и пасища, останали свободни след провеждането на търговете между участниците по чл. 10 ал. 2 се предлагат чрез публично оповестен търг под наем или аренда на лица, поели задължение да ти подържат в добро земеделско и екологично състояние.

(4) Началната тръжна цена за ползване на мери и пасища за срок до 5 години е 6 лв./дка а размера на депозита за участие в търга е 10% от началната цена умножена по площта на имота.

(5) Наемната цена за индивидуално ползване на мерите и пасищата от ОПФ не може да бъде по-ниска от началната тръжна цена за отдаване под наем или аренда на мерите и пасищата от ДПФ.

Чл. 12. В сектор „Земеделие и Гори” на общината се съхраняват всички документи, свързани с отдаването на мери и пасища под наем.

ГЛАВА ЧЕТВЪРТА


Задължения на общината и ползвателите на общинските мери и пасища
Чл. 13. Задължения на общината:

  • Да осигури безпрепятствено ползване на предоставените за общо ползване общински мери и пасища;

  • Да предоставя периодична информация на ползвателите относно необходимите мероприятия по поддържане и опазване на мерите и пасищата.

Чл. 14. Да актуализира договорите за ползване на пасищата и мерите ежегодно.

Чл. 15. Да предостави мери и пасища – общинска собственост на земеделски стопани или лица, които са поели задължението да ги подържат в добро земеделско и екологично състояние.

Чл. 16. Да предостави номер на банкова сметка, в която желаещите да ползват под наем или аренда мери и пасища – общинска собственост да могат да заплащат годишен наем.
Чл.17. Задължения на ползвателите за индивидуално ползване на мери и пасища е да осигуряват стриктното прилагане на технологични и организационни мероприятия относно:

  • Да нямат задължения към общината;

  • Да подадат заявление по образец до Кмета на общината за предоставяне под наем на мери и пасища – общинска собственост;




  • Да сключат договори с общината;

  • Да заплатят годишен наем;

  • Да осигурят свободен достъп до мерите и пасищата на всички тревопасни животни;

  • Да почистват мерите и пасищата от битови, строителни и др. отпадъци;

  • Да не разорават мерите и пасищата и да не променят предназначението им;

  • Повърхностно да подобряват терена;

  • Подобряване на мерите и пасищата чрез оптимизиране на минералното торене;

  • Органично торене на мерите и пасищата;

  • Борба с плевелите и вредната растителност;

  • Подсяване на деградирали мери и пасища;

  • Основно подобряване на мери и пасища при нископродуктивни естествени тревостои със силно влошен тревен състав;

  • В случай, че не са в състояние да поддържат минимална гъстота от животински единици /едър рогат добитък, дребен рогат добитък, еднокопитни/ в предоставените им пасища и мери да извършват минимум една коситба за съответната година до 15 юли за равнинните райони и до 15 август за планинските райони включени в обхвата на необлагодетелстваните райони;

  • Да опазват мерите и пасищата в близост до гори от навлизане на дървесна и храстовидна растителност;

  • Да извеждат и връщат животните „до” и „от” наетите мери и пасища само по точно определени маршрути;

  • Да не допускат по никакъв начин навлизането на животните си в земеделски земи освен определените за тяхно ползване мери и пасища;

  • Да не преотстъпват ползваните от тях пасища и мери – общинска собственост на трети лица;

  • Да не допускат замърсяването на мери и пасища с битови, строителни, производствени, опасни и др. отпадъци;

  • Забранява се наторяването с изкуствени торове и утайки от пречистването на отпадъчни води;

  • Забранява се паленето на растителност в мерите и пасищата. Кметът на населеното място и специализираните органи осъществяват контрол за провеждането на мероприятия по осигуряване на пожарна безопасност в пасищата и мерите. Мероприятията по осигуряване на пожарна безопасност се извършват и са за сметка на ползвателите при сключен договор за ползването им;

  • Да се опазват от ерозирани, заблатяване, засоляване и други увреждания;

  • Да спазват разпоредбите на ЗСПЗЗ, ППЗСПЗЗ, ЗОЗЗ, ЗОССИ;

  • Да провеждат борба с агресивни и устойчиви растителни видове / орлова папрат, магарешки трън, лопен, чемерика, къпина и др./;

  • Ветеринарна профилактика се прилага при доказано заболяване на животните, причинено от кърлежи. За целта заразените пасища и мери се поставят в изолация и не се допуска паша на животни в заразените участъци.




  • При необходимост да се премине към химизация на заразените терени със специфични и разрешени ветеринарни препарати;

  • Охраната на наетите мери и пасища от ОПФ е съответно за сметка на ползвателите.


Чл. 18. Въвеждат се ограничения за ползване на мери и пасища, включени в Натура 2000, както следва:

(1) Забранява се:

  • Забранява се превръщането на ливади и пасища в обработваеми земи;

  • Забранява се коситба в размножителния период на птиците;

  • Забранява се използването на определени торове и средства за растителна защита;

  • Забранява се унищожаването на видовете от флората – късане, изкореняване, изкопаване и сеч;

  • Преминаване и престой с моторни превозни средства;

  • Паша на животни над допустимия вид и брой;

  • Изхвърляне на селскостопански, битови и други отпадъци;

  • Косенето да се извършва след 15 юни, максимум две коситби годишно. Косенето да се извърши ръчно или с ръчни косачки за бавно косене, като се започне от средата към периферията


Чл. 19. (1) Задълженията на ползвателите посочени в тази наредба се включват като клаузи в сключените договори с ползвателите.

(2) Договори за ползване на пасища и мери с некоректни ползватели от предходни години не се сключват.

(3) Договорите за ползване на общински пасища и мери, влизат в сила от деня на подписването им.

(4) Договорите за наем за индивидуално ползване могат да се прекратят преди изтичането на срока когато ползвателят:

- Не отговаря на условията за отдаване на мери и пасища под наем;

- Не спазва условията за поддържане на земята в добро земеделско и екологично състояние;

- Не спазва Правилата за ползване на мери и пасища на територията на Община Плевен.

ГЛАВА ПЕТА


Административно – наказателни разпоредби

Чл. 20. (1) Наказва се с глоба от 100 до 500 лева лице, което:

  1. ползва общински пасища и мери, извън установения в тази наредба ред.

  2. извършва паша на селскостопански животни, извън указаните места,

численост или вид животни.



  1. преотстъпва предоставените му за ползване общински мери и пасища на трети лица.

(2) Наказва се с глоба в размер от 100 до 500 лева физическо лице и с имуществена санкция от 500 до 2000 лева едноличен търговец или юридическо лице, което унищожи общински мери и пасища и/или ги превърне в обработваема площ – нива.

(3) Лице, което унищожи, повреди, извади или премести траен знак за обозначаване на границите на общинските пасища и мери, се наказва с глоба от 250 до500 лева.

(4) За други нарушения на тази наредба
Чл. 21. (1) Нарушенията по тази наредба се установяват с актове на служители от общинска администрация, определени от кмета на общината.

(2) Наказателните постановления се издават от кмета на общината или изрично оправомощено от него лице.


Чл. 22. Административно – наказателното производство по тази Наредба се извършва по реда на Закона за административните нарушения и наказания.

ГЛАВА ШЕСТА


Преходни и заключителни разпоредби
§1. Контрол по изпълнението на настоящата наредба се възлага на Кмета на Общината или на изрично упълномощени от него длъжностни лица от Общинска администрация – Плевен.

§2. Кметът на Общината назначава комисия, която да проверява състоянието на наличните общински пасища и мери, да прави оглед и съставя протокол за различия между документалните данни и установеното на терена. За дейността си комисията се отчита пред Кмета на Общината.



§3. Настоящата наредба е приета на основание чл. 21, ал. 1, т.8 и ал. 2 от Закона за местното самоуправление и местната администрация в съответствие с чл. 37и – чл. 37п от Закона за собствеността и ползването на земеделските земи /ЗСПЗЗ/, с Решение №…………….. по Протокол №…………………./ …………..2012 година на Общински съвет – град Плевен и влиза в сила от датата на приемането й.
Каталог: uploads -> posts


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница