Чрез председателя на народното събрание



Дата17.10.2018
Размер28.32 Kb.
#90347
ЧРЕЗ

ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА

НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ

Г-ЖА ЦЕЦКА ЦАЧЕВА
ДО

И МИНИСТЪРА НА ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА

ТОДОР ТАНЕВ
ПИТАНЕ

от

Бойка Маринска



народен представител ПГ „Реформаторски блок”
На основание чл. 90, aл.1 от Конституцията на Република България във връзка с чл. 91 от ПОДНС внасям следното питане
ОТНОСНО: статута и допустимостта за заемане на ръководни длъжности и участие в Общите събрания на висшите училища на преподаватели -хабилитирани лица, навършили 65-г. възраст
Уважаеми г-н Министър,
В българската академична практика е налице сериозен проблем при изясняването на статута на преподавателите - хабилитирани лица, навършили 65г. възраст.

Съгласно чл. 328, ал.1, т.10 КТ тези лица се пенсионират при навършване на 65г. възраст.

По предложение на катедрения съвет и съвета на основното звено и/или филиала, след решение на академичния съвет, трудовите договори с хабилитираните лица, които заемат длъжността "професор", при навършване на възрастта по чл. 328, ал. 1, т. 10 от Кодекса на труда могат да бъдат удължени за срок от една година, но за не повече от три години, а за хабилитираните лица, които заемат длъжността "доцент" - за срок от една година, но за не повече от две години. Това е разпоредбата на &11 Преходни и заключителни разпоредби на Закона за висшето образование.

По смисъла на закона, обаче, подобно „удължаване” автоматично трансформира трудовото правоотношение от такова за неопределен срок по смисъла на чл.67, ал.1, т.1КТ, в срочно трудово правоотношение по реда на чл.67, ал.1, т.2 КТ.

За да е член на общото събрание, или да заема ръководен пост във висшето училище, съответният хабилитиран преподавател следва да работи на основен трудов договор в него.

По смисъла на &4д, т.1 от Допълнителните разпоредби на ЗВО „основен трудов договор" е единствено трудовият договор, сключен на основание чл. 67, ал. 1, т. 1 от Кодекса на труда.

По този начин лицата навършили 65г. възраст, макар и без съмнение да са в трудовоправна връзка с висшето училище, не могат да бъдат членове на Общото събрание на съответното висше училище, защото според чл.27, ал.1 ЗВО Общото събрание на висшето училище се състои от представители на академичния състав на основен трудов договор.

Според чл.31, ал.1 ЗВО за ректор, декан и директор на филиал или колеж се избират хабилитирани лица, които след избора заемат длъжността по основен трудов договор с висшето училище.

Според чл.26д, ал.4 ЗВО същото изискване важи и за ръководителите на катедри.

В съответствие с изложеното по-горе се формира, например, практиката в Технически университет – София, където при навършване на 65г. възраст са прекратени мандатите на бившите ректори проф. Камен Веселинов и проф. Марин Христов.

В други висши училища и то немалко на брой обаче, в съставите на общите събрания са включени хабилитирани лица, навършили 65-г. възраст, като такива лица същевременно заемат и ръководни академични длъжности от изброените по-горе

С риск избягване на разнопосочно и противоречиво приложение на закона и евентуални съдебни дела за атакуване решения на Общи събрания на висши училища и актове на органите им на управление е необходимо задължително уеднаквяването на тези практики, което може да стане чрез издаване на задължителни указания на Министъра на образованието и науката към висшите училища, уточняващи приложението на разпоредбите на ЗВО.


Във връзка с всичко изложено дотук, Ви моля да отговорите на следните въпроси:


  1. Ще изготви ли МОН писмо с указания до висшите училища с цел да се уеднакви разнопосочната практика в българските университети във връзка с цитираните по-горе нормативни текстове?

  2. Какви действия смята да предприеме МОН към лицата, заемащи ръководни длъжности в българските висши училища в противоречие на изискванията на закона?

Моля да ми бъде отговорено устно.



С уважение:

Бойка Маринска


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница