Цялото знание на света на едно място



Дата10.10.2018
Размер45 Kb.
#83922
Цялото знание на света на едно място

С обновен многофункционален сайт в интернет се представи в края на миналата седмица Централната библиотека (ЦБ) на БАН - най-старата и най-голяма научна библиотека у нас, която събира и съхранява ценни издания и научни сбирки в течение на над 136 години. В началото на празниците на библиотечното дело преди 24 май тази огромна информационна база на българската наука демонстрира пред научната публика автоматизирания си каталог и он-лайн достъпа до световните бази данни.


От 2003 г. ЦБ на академията поддържа електронен каталог, който отговаря на модерните световни стандарти в тази област, обясни директорът на библиотеката ст.н.с. Динчо Кръстев. Библиотеката дава възможност за достъп до близо 9500 публикации от 400 издателства, до 20 000 научни издания и над 4000 списания. А чрез връзката с 8 световни информационни портали осигурява за изследователите възможност да ползват 15 000 заглавия от научни реферирани списания и общо около 600 хил. документа. Според изследователите особено полезен е достъпът до информационната база SCOPUS, която е вид търсачка в научните центрове на Европа. Специализирана информация предоставя специален портал за най-стойностните публикации в областта на биологията, чийто подбор е направен от над 2000 водещи учени в биологичните науки. Библиотеката на БАН е конституирана като депозитна база за документите на Световната банка (около 1600 заглавия).
В момента библиотечният фонд на тази истинска съкровищница на знанието съдържа около 2 млн. тома литература, само в Централната библиотека могат да се ползват около 630 000 от тях. Поддържат се специализирани сбирки - за дисертациите в България, изданията на ООН, научни библиографии, микрофилми на съвременни издания и на славянски и гръцки ръкописи, микрофилми на гръцки, арабски, сирийски, грузински ръкописи, славистика, старопечатни издания (над 600 заглавия от български старопечатни книги, творби на най-големите българи в новата история на страната ни, възрожденски периодични издания). Особено богатство са и личните библиотеки и колекцията библиографии на членовете на академията и на други видни учени, като този фонд се поддържа от 1953 г. Отделно в депозитария за малко ползвана литература по поръчка на читателите два пъти седмично се доставя желаната литература.
Създаването на библиотечния фонд на БАН започва преди Освобождението в румънския град Браила през 1869 г. Зората на днешната библиотека е свързана с имената на Васил Стоянов, Марин Дринов, Васил Друмев, а Тодор Икономов през 1879 г. премества събраните от дарения първи сбирки в София, където започва развитието на фондовете. През Втората световна война бомбите над София разрушават сградата на БАН, но безценната библиотека е била спасена, защото академичното ръководство евакуира фондовете в Бистрица.
Днес ЦБ поддържа в единна мрежа 49 свои специализирани филиали в звената на академията, издава справочници и книги, получава над 3500 научни списания от чужбина годишно. Нейни сътрудници разработват и приложен софтуер - например програмата BASLIB за малки училищни библиотеки и за музеи в страната. С цялата си огромна дейност академичната билиотека е уникален център на българската култура и на опазването и обогатяването на изследователското, историческото и културното наследство на страната ни.

Страница на Велиана Христова

16.05.2006 Дума
Каталог: kampanii -> nbs2006 -> spodeleno
kampanii -> Десет идеи как всеки може да отбележи Деня на Земята – 22 април
nbs2006 -> Май 2006 I. Проведени срещи на представители на библиотеките с
kampanii -> Международен ден на Черно море – 31 октомври 2012 г
kampanii -> Биологично разнообразие на българия
kampanii -> Книга на България
spodeleno -> Ден на библиотеката
nbs2006 -> Съюз на библиотечните и информационните работници / сбир/ union of librarians and information services officers /uliso
spodeleno -> Национална библиотечна седмица 15-21 май „Библиотеките – инвестиция в бъдещето”
nbs2006 -> Ръководство за библиотечния застъпник американска библиотечна асоциация


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница