Д. Бекана Systems for monitoring and diagnostics of agro-industrial machinery



Дата13.09.2016
Размер119.49 Kb.
#9499

НАУЧНИ ТРУДОВЕ НА РУСЕНСКИЯ УНИВЕРСИТЕТ - 2011, том …, серия …

АНАЛИЗ НА МОДЕЛА НА ОТКАЗИТЕ И ТЕХНИЯ ЕФЕКТ ВЪРХУ АГРАРНО ИНДУСТРИАЛНА ТЕХНИКА
Антониев А., Д. Бекана
Systems for monitoring and diagnostics of agro-industrial machinery: A Failure Mode, Effects and Criticality Analysis is a procedure for identifying potential failure modes in a system and classifying them according to their severity values. A FMECA is usually carried out progressively in two parts. The first part identifies failure modes and their effects (Failure Mode and Effects Analysis or FMEA). The second part ranks failure modes according to the combination of severity and the probability of that failure mode occurring (Criticality Analysis).

Key words: failure, analysis, function, agro- industrial machinery
Въведение

В процеса на използване, съхранение и транспортиране на машините се изменят техните свойства. Всяко свойство на дадена машина се характеризира с един или няколко основни количествени показатели, които се наричат параметри на изделието. Съвкупността от стойностите на всички основни параметри на изделието определя неговото техническо състояние. При изменението на един или няколко параметъра се изменя техническото състояние на машината. По такъв начин в различните моменти от време, машината може да има различни състояния – изправно, неизправно, работоспособно, неработоспособно. Събитията заключаващи се в нарушаване на изправното състояние на машините при съхранение тяхната работоспособност се нарича повреда. Причините за възникването на повреди се дължат на голям брой обективни и субективни фактори. Всяка повреда се отстранява в неработните периоди, като по този начин се възстановява изправното състояние. Ако тези неизправности не бъдат своевременно отстранени, същите на по-късен етап могат да бъдат причина за поява на откази и преминаването на машините в неработоспособно състояние. Един от методите за контрол и анализ на повредите и отказите настъпили в машините е прилагането на методиката „ Модел на отказа и анализ на ефекта от него” (FMEA). [1]

Целта на настоящата работа е, чрез прилагане на методиката FMEA, при съвременната земеделска техника у нас, да се създадат база данни, въз основа на които да се прилага рационална стратегия при поддържането на машините в работоспособно състояние съобразно конструктивните им особености.
Изложение

Методът на FMEA е разработен през 1949г. за въоръжените сили на САЩ. В началото на 60-те години се развива като метод за осигуряване качеството на APOLO проектите на NASA и АЕЦ. По късно през 1970г. FORD MOTOR COMPANY представя методът в автомобилната индустрия. Моделът за отказите и анализ на ефектите от тях (FMEA) е методика, за анализ на потенциалните повреди и откази в зависимост от тяхната сложност и вероятност на появяване при използване на машините по предназначение. По своята същност представлява превантивен метод за поддържане изправността и работоспособността на възли и агрегати. FMEA дава възможност да се локализират потенциалните откази, въз основа на съществуващи база данни за подобни възли и агрегати, като с нейното прилагане се постига минимизиране на разходите и ресурсите при поддържането на техниката в работоспособно състояние. Тази методика е използвана в индустриалното производство и при различните фази от жизнения цикъл на изделията. Понастоящем тя намира все по-често приложение в сферата на сервизната дейност при изделия с различно предназначение.

FMEA метода има 3 основни задачи за решаване:


  • да се открият и оценят потенциалните откази и причината за тяхното възникване.

  • да се регламентират съответните въздействия, въз основа на които да се намалят до минимум или предотвратят възникването на откази.

  • Въз основа на резултатите от прилагането на методиката FMEA да се създаде и поддържа база данни.

Първата задача има решаваща роля при поддържане на машините. Локализирането на отказите може да бъде с различна трудоемкост, в зависимост от конструктивните особености на машините както и от възможността за адаптиране на диагностична апаратура към тях. Втората задача е свързана с прилагането на методиката FMEA свързана с превантивните въздействие върху обектите. Третата задача свързана със създаването на базата данни, дава възможност за избор на рационална стратегия за поддържане на машините и прогнозиране на остатъчният им ресурс.

Известно е, че отказът представлява събитие, което се изразява в нарушаване работоспособното състояние на машините. Необходимо е да отбележим, че под отказ се разбира не само пълното нарушаване функционирането на изделието, но и влошаване на неговите основни параметри до ниво, по ниско от установените граници. Анализа на ефекта от отказите се занимава с последствията които са се получили след неговото появяване. Отказите са подредени по приоритет взависимост от тяхната сложност; от последствията които ще настъпят след появяването им, от вероятността за появяването им, от това колко лесно могат да бъдат локализирани. С прилагането на методиката FMEA се дава възможност за ранжиране на отказите като се започне от тези, които са със сериозни последствия при фактическото им проявяване не само за повредените елементи, но и за елементите, които се намират в непосредствена кинематична връзка с тях.

При появата на отказа в машината се нарушават определени функции. Последните могат да бъдат разделени на първични и вторични. Първичната функция е тази, при чието нарушение машината не може да се използва по предназначение. При нарушаване на вторичната, машината запазва работоспособното си състояние, но не отговаря на определени изисквания, свързани с екологичните, ергономичните, технологичните, икономически и др. показатели. Методиката FMEA дава отговори на въпроса, дали е целесъобразно вследствие на нарушената функция машината да се използва по предназначение или не. Същата е целесъобразно да се използва:


  • при проектиране на нови изделия

  • при разработване на стратегия за поддържане на нови или модифицирани изделия

  • за подобряване на съществуваща система за сервиз на изделията

  • за анализираме на причинно следствените връзки относно възникването на отказите в определени системи и подсистеми.

  • Провеждане на периодично обобщаване на резултатите от анализите за възникването на отказите през целия жизнен цикъл на машините и вземане на решение за подобряване на надеждностните им показатели.

За използването на FMEA е необходимо да се премине през следните 10 стъпки:

  1. Определяне функцията на машината.

  2. Определяне потенциалните модели на отказа.

  3. Изготвяне на списък с вероятните последствия от настъпването на отказа.

  4. Определяне значимостта (тежестта ) на последствията от отказа.

  5. Определяне интензивността на отказите.

  6. Определяне контролопригодността и достъпността на конструкцията свързана с локализиране на отказа.

  7. Калкулиране на RPN - рисков приоритетен номер за последствията от отказа .

  8. Определяне тежестта на отказа след ранжирането.

  9. Предприемане на действия за предотвратяване или намаляване на риска от възникване на отказа.

  10. Калкулиране на RPN след предприетите действия.

Примерно приложение на методиката FMEA за колесни трактори производство след 2004 година са дадени в табл.1 и табл.2 в приложението.
От анализа на приложените таблици в приложението се вижда че най-голяма интензивност на отказите са наблюдава при елементите от електрическата система. Това налага и диференциран подход при избора на стратегия за поддържане на тези подсистеми.

От съществено значение е да се отбележи, че всеки отказ може да има различни последствия и с различно ниво на тежест. Въз основа на това трябва да се даде индивидуална оценка, в зависимост от степента на последствията от съответния отказ. (табл. 1)

Таблица 1.

Значение на отказа S



оценка

значение

1

Няма ефект

2

Много малък (забелязан само от някои клиенти)

3

Малък (забелязан от средностатистическия клиент)

4/5/6

Среден (забелязан от повечето клиенти)

7/8

Висок (загубване на първичните функции)

9/10

Много висок (отказът може да доведе до травми на оператора)

Въз основа на базата данни се определя интензивността на появяване на отказите. Когато такива не са налични или са крайно недостатъчни, трябва да се прогнозира вероятността от поява на отказите въз основа на методите и средствата използвани в теория на надеждността. (табл. 2)


Таблица 2.

Интензивност на поява O



оценка

Значение

1

Няма данни за появяване на подобни откази

2/3

Слаба (нови откази)

4/5/6

Средна (рядко повтарящи се откази)

7/8

Висока (повтаряне на отказа)

9/10

Много висока (отказа е почти неизбежен)

Оценката за определяне на причинно следствените връзки за възникване и локализиране на отказа до голяма степен се определя от контролопригодността, достъпността и от наличието на съответната контролно-диагностична апаратура. (таблица 3).


Таблица 3.

Откриване причината за отказа D



оценка

значение

1

Почти неизвестни

2

Лесно откриваеми

3

Средна трудност при откриването им

4/5/6

Трудно откриваеми

7/8/9/10

Много трудно откриваеми

Определянето на RPN (рисков приоритетен номер) се пресмята:


RPN = S.O.D
Където S е оценките за значение на отказа;

O - интензивност на поява на отказа и

D - откриване причината за отказа

Той е от съществено значение т.к. всеки един FMEA метод е различен.


Заключение

С използването на методиката FMEA при поддържането на машините се намалява и предотвратява появата на откази, с което се подобряват и надеждностните показатели на машините. Със създаването на базата данни се дава възможност за избор на оптимална стратегия за поддържане на машините в работоспособно състояние, при минимум разход на средства и материали и прогнозиране на остатъчния им ресурс. За нейното прилагане са необходими високо квалифицирани кадри в областта на поддържането на техниката.



ЛИТЕРАТУРА

[1] D. H. Stamatis, Failure mode and effect analysis: FMEA from theory to execution

[2] R. E. McDermott, The basics of FMEA, 2nd Edition
За контакти:

Доц. д-р Д. Бекана, Катедра “Ремонт надеждност и химични технологии”, Русенски университет “Ангел Кънчев”, тел.: +359 888 701, е-mail: dbekana@uni-ruse.bg


Рецензент: 1. Доц. д-р Ив. Митев

ПРИЛОЖЕНИЕ

Моделът на отказа и на ефекта от него (FMEA) за колесен трактор. Таблица 1.




функция

Модел на отказа

Ефект от отказа

S

Причина за отказа

O

Текущ контрол на процеса

D

RPN

Дата на появяване

М.Ч.

препоръки

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

Движение на трактора напред/назад

Изключване от предавка по време на движение, немогат да се включат високите предавки

Тракторът неможе да изпълнява работни и транспортни операции

8

Замърсени филтри на трансмисията; ниска t0 на трансмисионното масло; неизправен потенциометър на главния съединител; лоша ел. връзка; неизправни соленоиди на съединителите; износени съединители; неизправен контролер на трансмисията

2

Проверка на ел връзки, проверка съпротивлението на соленоидите, проверка налягането на съединителите.

3

48







Редовна смяна на филтъра и маслото на скоростната кутия, поддържане на изправна ел. с-ма.

Вдигане/пускане на навесната система

Не функционира навесната система

Тракторът неможе да работи с прикачни машини изискващи 3-точкова навесна система

8

Замърсен филтър на хидравликата; недостатъчно количество хидр. масло; лоша ел. връзка; неизправни бутони за пускане/вдигане и позициониране; неизправни соленоиди за пускане и вдигане; износени уплътнителни пръстени на хидр. цилиндри; неизправен приоритетен клапан; износена помпа на хидравликата; неизправен контролер на хидравликата.

4

Проверка на ел връзки, проверка съпротивлението на соленоидите; проверка на налягането на помпата на хидравликата.

4

128







Редовна смяна на филтъра и маслото на хидравликата, поддържане на изправна ел. с-ма.

Моделът на повредата и анализът на ефекта от нея (FMEA) за колесен трактор Таблица 2.




функция

Модел на отказа

Ефект от отказа

S

Причина за отказа

O

Текущ контрол на процеса

D

RPN

Дата на появяване

М.Ч.

препоръки

Работа с EHR valves

Не функционират EHR valves

Тракторът неможе да работи с прикачни машини изискващи хидравлично захранване

8

Замърсен филтър на хидравликата; недостатъчно количество хидр. масло; лоша ел. връзка; неизправни включватели за EHR valves; неизправни соленоиди; задрали плунжери; неизправни микропроцесори на EHR valves; неизправен контролер; износена помпа на хидравликата

4

Проверка на ел връзки, проверка съпротивлението на соленоидите; проверка на налягането на помпата на хидравликата; проверка налягането на всеки един EHR valve

4

128







Редовна смяна на филтъра и маслото на хидравликата, поддържане на изправна ел. с-ма.

Работа на двигателя

Двигателя загрява над нормалната работна t֯

Тракторът неможе да работи при пълно натоварване

8

Неизправен датчик за t0 на охл.течност; натрупан котлен камък в охл.с-ма; замърсен радиатор на охл.с-ма; неизправен клапан термостат; замърсен филтър на охл.с-ма; неправилна центровка на ГНП; неизправен вискосъединител

4

Проверка замърсеността на радиатора за охл.с-ма; смяна на филтъра за охл.с-ма, проверка изправността на вискосъединителя

4

128







Редовна смяна филтъра на охл.с-ма; почистване на радиатора;

Каталог: files -> article
article -> Характеристики на горивата за двигатели с вътрешно горене ic engines fuel characteristics
article -> Утвърдил весела неделчева
article -> Конкурс за проект, при реализирането на проекти, финансирани със средства от европейските фондове, по реда на зоп
article -> Христо Смирненски
article -> Информация по чл. 4, ал. 3 от Наредбата за овос
article -> Алгоритми за настройване триточково осветление при наблюдение или заснемане на сценични обекти
article -> Analysis of reliability of the chassis of light lorry during operation
article -> A decision for plant- growing in large agricultural farms by spreadsheets
article -> International Scientific Conference 18 – 19 November 2011, gabrovo


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница