Д е й н о с т на Метин Казак, член на Европейския парламент



страница1/4
Дата26.10.2018
Размер290.5 Kb.
#101156
  1   2   3   4


Д е й н о с т
на
Метин Казак,

член на Европейския парламент,

АЛДЕ – ДПС

за мандат 2009 – 2014 г.

Уважаеми госпожи и господа,

През изминалите години Европа беше изправена пред нови изпитания за нейните граждани, за страните-членки и за европейските институции. С оглед на тежката икономическа криза и трудностите, пред които е изправен Европейският съюз и България, изминалите години бяха изпълнени с предизвикателства за работата ми в Европейския парламент през мандат 2009 - 2014 г. като представител на ДПС и член на парламентарната група на Алианса на либералите и демократите за Европа (АЛДЕ).

През втория ми мандат като български представител в Европейския парламент бях избран за заместник-председател на Подкомисията по правата на човека, координатор на AЛДЕ и заместващ член на Комисията по външните работи и концентрирах парламентарна дейност като член на Комисията по международна търговия. Дейността ми в тези комисии бе свързана, както с отстояването на конкретни позиции по време на обсъжданията в заседанията, така и чрез внасянето на поправки по проекто-доклади, резолюции и мнения в съответната комисия. Членувах и в Съвместния парламентарен комитет „ЕС – Турция” и съм заместващ-член на Комисията по външни работи и Делегацията за връзки с Арабския полуостров, което ми даде възможност да участвам и следя в дълбочина състоянието и процеса на развитие на отношенията между Европейския съюз и съответните държави. Участвах и в предварителните обсъждания на важни въпроси и точки от дневния ред на Пленарните сесии на Европейския парламент в рамките на групата на АЛДЕ, където се оформя политическата позиция на европейските либерали по тях.

Като координатор на европейските либерали в Комисията по международна търговия, която поддържа тясна връзка с Международната търговска организация и отговаря за финансовите и икономическите отношения с трети страни, както и следи за техническата хармонизация и стандартизация на международното право в тази сфера, работих активно за разпределението на задачите между евродепутатите-либерали, утвърждаването на общата позиция на АЛДЕ при гласуване, както и за постигане на баланс в различните позиции и на компромис между отделните политически групи при разглежданите резолюции, доклади, становища и предложения.

Работата ми като заместник-председател на Подкомисията по правата на човека, в която се разглеждат въпросите относно правата на човека, защитата на малцинствата и насърчаването на демократичните ценности в трети страни, както и прилагането и оценката на политиките на Европейския съюз за човешките права, включваше подготвянето на резолюции, доклади, устни и писмени въпроси. Участвах в редица правозащитни мисии в трети държави, междупарламентарни делегации и съвместни парламентарни комисии.

В качеството ми на член на Делегацията в Съвместния парламентарен комитет „ЕС – Турция”, както и в Делегацията за връзки с Арабския полуостров активно участвах и следях състоянието и процеса на развитие на отношенията между Европейския съюз и съответните държави.

Икономическото възстановяване и усилията на Европа за преодоляване на кризата остават най-важната за обществото част от дебатите в Европейския съюз. Затова с моите екипи от Информационните офиси в цялата страна организирахме редица форуми с акцент върху икономическата и финансова политика на Европейския съюз, бъдещето на структурните фондове и приоритетите в следващата финансова рамка (2014—2020), които провокираха качествен диалог между експерти, граждани и медиите по тези болезнени въпроси. През изминалите години Информационните офиси в страната предоставяха услуги за гражданите, фирмите и общините, които желаят да кандидатстват със свои проекти по европейските програми, както и да развиват бизнес с партньори от Европа. Така те се превърнаха в изходна база за провеждане на семинари, курсове и колективни консултации по актуални теми от европейската политика и съдействаха за включването на българските граждани към програмите, финансирани от Европейския съюз.

Приоритет в моята работа бе и разширяването на комуникационните дейности, работата с гражданите, медиите и неправителствените организации, които споделят либералните ценности, както и организирането на инициативи и събития за популяризиране дейността на АЛДЕ и ДПС, насочени предимно към младите хора в България. Голяма част от тези събития бяха организирани съвместно с младежките структури на ДПС в цялата страна.

Другият основен приоритет в работата ми бе осъществяването на динамична и ефективна връзка между българските граждани, избирателите от ДПС, българското правителство, неправителствения сектор и Европейския парламент. През втория ми мандат като евродепутат организирах поредица от информационни кампании, форуми, обучителни семинари, дискусии, срещи с бизнеса и благотворителни инициативи в цялата страна, подкрепени от Алианса на либералите и демократите за Европа, чиято цел бе запознаване на българските граждани с политиките на Общността.

С успешното провеждане на редица граждански форуми в отделни региони на страната продължих установения ефикасен контакт с гражданите и представителите на местната власт в България, както и с нашите сънародници извън граница, за да бъда максимално полезен на своите съграждани на европейската политическа сцена.

Заедно с моите екипи в Брюксел и България работихме активно по темата за защита на човешките права, екологичните права на гражданите, равноправието между половете, борбата за еднакво плащане за равен труд, в подкрепа на жените предприемачи, утвърждаване на европейските стандарти в областта на политическия живот и междуетническите отношения.

Друг акцент от дейността ми с оглед популяризиране работата на Европейския парламент и другите основни институции на Европейския съюз бе организирането на посетителски групи от цялата страна. Те се запознаха пряко с работата на европейските институции и възможностите, които има в офисите ми в Брюксел и София.

И през втория ми мандат като представител в Европейския парламент продължих срещите и тясното сътрудничество с представители на българските общности в Белгия, Испания, Холандия, Великобритания и Турция, с които осъществихме редица дискусии и прояви за запазване на традициите и ценностите ни извън граница.

Събитията, които проведохме от 2009 до 2014 г. в Европейския парламент и цялата страна в партньорство с българските институции, неправителствени организации, университети, средни училища и бизнеса допринесоха за превръщането на приоритетите в моята дейност в постоянно присъстваща и важна тема за българското общество. По този начин работихме за мотивирането на младите хора в България за включването им в демократичния живот и бъдещото изграждане на Европейския съюз.




Метин Казак

член на Европейския парламент,

АЛДЕ-ДПС

I. Парламентарна дейност през 2009 - 2014 г.


    1. Доклади, Резолюции по време на Пленарните сесии на Европейския парламент в Брюксел и Страсбург

В периода 2009 - 2014 г. бях избран за основен докладчик по два доклада, които бяха гласувани и приети с голямо мнозинство по време на Пленарните сесии на ЕП. Също така бях избран за докладчик в сянка по 27 доклада, които също бяха гласувани и приети с голямо мнозинство от ЕП. Бях докладчик по 4 становища на ЕП, както и докладчик в сянка по 8 становища, дискутирани и гласувани в комисиите на ЕП, в които съм пълноправен член или заместник член. Съдокладчик съм на 39 Резолюции на ЕП. Автор съм и на 17 парламентарни въпроси, които бяха адресирани до Европейската комисия с искане за писмен или устен отговор.


Обща търговска политика
В периода 2009 – 2014 г., като член и координатор на АЛДЕ в Комисията по международна търговия отговарях за разпределението на задачите между евродепутатите-либерали, както и за общата позиция на групата при гласуване. През изминалия период бях докладчик и съдокладчик на АЛДЕ, изготвих и внесох поправки по редица доклади, резолюции, становища и предложения по важни теми за общата търговската политика на ЕС, дискутирани и гласувани от ЕП.

2009 – 2010 г.: * В Комисията по международна търговия бях избран за докладчик от АЛДЕ по доклада по собствена инициатива на тема: „Търговските и икономически отношения с Турция”, който бе гласуван и приет на 21 септември 2010 г. на Пленарната сесия на ЕП в Страсбург. В този доклад се препоръчва оставащите бариери пред търговията между ЕС и Турция да бъдат премахнати, за да се подобрят търговските отношения между двете страни като Анкара изпълни в пълна степен своите задължения, произтичащи от митническия съюз с ЕС, включително и по отношение на Кипър. С този доклад ЕП призовава също така Турция да премахне "обременяващите" процедури за внос и се подчерта, че "повтарящите" визови проблеми значително ограничават движението на турски бизнесмени и водачи на камиони в ЕС. ЕП призова Комисията и Съвета да преразгледат визовите процедури с цел премахване на пречките пред търговията и др.

* Резолюция относно „Евро-средиземноморското икономическо и търговско партньорство“ в навечерието на 8-та министерска Конференция на Евромед по въпросите на търговията (Брюксел - 9 декември 2009 г.), приета на Пленарната сесия на ЕП в Страсбург през месец ноември 2009 г. Като докладчик в сянка на АЛДЕ с внесените поправки изразих позицията на европейските либерали за необходимостта от търговски споразумения без бюрократични структури или централизъм с цел засилване на контрола и премахване влиянието на някои олигархични структури в страните партньори, както и необходимостта от насърчаване на действията на ЕС по отношение на проекта „Desertec”, които трябва да бъдат съгласувани и активно да допринасят за развитието на държавите от Северна Африка и Близкия Изток;

* Резолюцията относно „Перспективите пред Програмата за развитие от Доха след Седмата министерска конференция на СТО”, приета на Пленарната сесия на ЕП в Страсбург през месец декември 2009 г. Като съдокладчик за АЛДЕ внесох поправки по Резолюцита, с която се призовава развитите и по-напредналите развиващи се страни да последват инициативата на ЕС „Всичко, освен оръжия“, гарантираща 100% безмитен и освободен от квоти пазарен достъп на най-слабо развитите страни. С Резолюцията ЕП призова Комисията да изпълни определените в мандата за преговори цели по отношение на защитата на географските указания и правата на интелектуална собственост, пазарен достъп за промишлени стоки и услуги, и обществени поръчки в развитите и развиващи се страни, както и минимални изисквания за установяване на екологични и социални стандарти;

* Резолюцията относно „Прозрачността и текущото състояние на преговорите по Търговското споразумение за борба с фалшифицирането (ACTA)”, приета на Пленарната сесия на ЕП в Страсбург през месец март 2010 г. Като съдокладчик на АЛДЕ внесох поправки, с които подчертах, че неприкосновеността на личния живот и защитата на данните са основни ценности на ЕС и трябва да бъдат зачитани във всички политики и правила, приемани от ЕС, както и че всички мерки, целящи укрепване на правомощия за презгранични проверки и изземване на стоки, следва да не засягат световния достъп до законни, достъпни и безопасни лекарствени продукти;

* Резолюцията относно „Регламента за прилагане на схема на общи тарифни преференции (ОСП)”, в която се изисква от Комисията в преразгледания регламент относно ОСП да предвиди осъществяването на редовна оценка на спазването от всяка страна-бенефициер на нейните задължения по силата на ОСП+, като по този начин гарантира неприложимостта на нито едно от основанията за временно оттегляне на преференциалните режими. Като съодкладчик на АЛДЕ работих активно за постигане на баланс в различните позиции и достигане на компромис между политическите групи;

* Резолюция относно „Прилагането на Регламент (ЕО) № 1236/2005 на Съвета относно търговията с някои стоки, които биха могли да бъдат използвани с цел прилагане на смъртно наказание, изтезания или други форми на жестоко, нечовешко или унизително отнасяне или наказание”, приета на Пленарната сесия на ЕП в Страсбург проведената през месец юни 2010 г. Като съдокладчик за АЛДЕ внесох поправки и подчертах, че коректни и партньорски търговски и икономически взаимоотношения не могат да се градят, ако човешките права и свободи са пренебрегвани и е необходимо изготвянето на подробен списък по ясни критерии кои стоки следва безусловно да се забранят и разпространението на кои от тях трябва да се контролира;

* Становище към доклада за „Стратегията на ЕС за Черно Море”, прието на 9 ноември 2010 г. в Комисията по международна търговия. В становището ми към доклада подчертах, че глобалната финансова криза е засегнала сериозно Черноморския регион и рязко е забавила растежа и притока на чуждестранен капитал, необходими за по-нататъшното икономическо развитие на черноморските държави. С измененията, които внесох изтъкнах, че стратегията за Черно море следва да се гради въз основата на опита от Балтийския, Балканския и Дунавския региони, като се избегнат недостатъците от тези региони, както и прилагането на проектния подход по линия на инициативата "Черноморско взаимодействие", и по-специално партньорството за околната среда и планираните партньорства за развитие на транспорта и енергийната инфраструктура;
2011 г.: * Доклад относно предложението за Регламент на ЕП и на Съвета за изменение на Регламент (ЕО) 55/2008 на Съвета относно въвеждане на автономни търговски преференции за Република Молдова, приет с голямо мнозинство по време на Пленарната сесия на ЕП в Брюксел през месец март 2011 г. Като докладчик в сянка от АЛДЕ участвах в разискванията по основните теми в доклада, чиято цел е въвеждането на специфична схема на автономни търговски преференции за Република Молдова за подпомагане усилията на страната в областта на износа на вино. Като резултат бе увеличена поетапно съществуващата тарифна квота за вино;
* Доклад относно предложението за Регламент на ЕП и на Съвета за отмяна на Регламент (ЕО) № 1541/98 на Съвета относно доказателствата за произход на някои текстилни продукти и за изменение на Регламент (ЕИО) № 3030/93 относно общите правила за внос на някои текстилни продукти с произход от трети страни, приет с голямо мнозинство по време на Пленарната сесия на ЕП в Страсбург през месец юни 2011 г. В доклада се посочва, че правният инструмент, който трябва да бъде отменен, се отнася до условията за приемане на доказателства за произход за някои текстилни материали и изделия от текстил с произход от трети страни с цел да се избегне срив на пазара, причинен от нарастване на вноса от страни извън ЕС като Китай, които бяха впоследствие отстранени с изтичането на Споразумението на СТО за текстила и облеклото през 2005 г. Като докладчик в сянка на АЛДЕ изцяло подкрепих докладчика, който споделя становището на Комисията, че в резултат на твърде ограничените мерки на търговската политика в текстилния сектор, прилагани от Съюза, могат да се управляват без да се налага прекомерна тежест за представяне на доказателство за произход за целия внос;
* Доклад относно проект на решение на Съвета за сключването на Протокола за включване на митническите мерки за сигурност в обхвата на Споразумението под формата на размяна на писма между Европейската икономическа общност и Княжество Андора, приет с голямо мнозинство на Пленарната сесия на ЕП в Брюксел през месец юни 2011 г. Със споразумението се установява митнически съюз по отношение на неселскостопанските продукти между двете страни;

* Доклад относно проекторешението на Съвета за сключване на Протокол към Споразумението за партньорство и сътрудничество между ЕС и Република Узбекистан с оглед изтичането на действие на разпоредбите по отношение на двустранната търговия с текстилни изделия, приет с голямо мнозинство на Пленарна сесия на ЕП в Страсбург през месец септември 2011 г. Като докладчик в сянка от АЛДЕ изцяло подкрепих осъждането използването на принудителен детски труд в Узбекистан. Застанах зад призива на ЕП за допускане на наблюдателна мисия за мониторинг на МОТ относно принудителния детски труд и подкрепих призива на парламента към търговците на едро и дребно да се въздържат от закупуване на памук от Узбекистан, за чието производство е използван принудителен детски труд и да уведомяват потребителите и всичките си доставчици относно поетия ангажимент;

* Резолюция относно търговските отношения между ЕС и Япония, приета с голямо мнозинство на Пленарна сесия на ЕП в Страсбург през месец май 2011 г. Като съдокладчик на АЛДЕ представих визията на либералите за бъдещето развитие на търговските отношения между ЕС и Япония, която се явява шестият най-голям и важен търговски партньор на ЕС. ЕП бе призован да даде своята подкрепа за едно бъдещо Споразумение за свободна търговия между ЕС и Япония чрез създаването на група на високо равнище, която да окаже своята подкрепа и най-вече след трагичното бедствие през март 2011;

2012 г.: * Доклад за законодателна инициатива относно предложението за Регламент на Европейския парламент и на Съвета за установяване на общи разпоредби за макрофинансовата помощ за трети държави, приет с голямо мнозинство на Пленарната сесия на ЕП в Страсбург през месец май 2012 г., който цели да запази демократичния и бюджетен контрол на ЕП върху макрофинансовата помощ за трети държави. Във връзка с действащата процедура на съвместно вземане на решение при всеки случай на предоставяне на МФП, предложих да се използват делегирани актове за предоставянето й във всеки отделен случай, които съчетават по-голяма бързина и ефективност и необходимостта от осъществяването на демократичен контрол от страна на ЕП;
* Резолюцията относно стартирането на търговските преговори между ЕС и Япония, приета с голямо мнозинство на Пленарната сесия на ЕП в Страсбург през месец октомври 2012 г. Като докладчик на ЕП по тази резолюция представих визията на европейските либерали за бъдещото развитието на търговските отношения между ЕС и Япония, както и произтичащите ползи за европейската икономика от сключването на Споразумение за свободна търговия с японската държава. По време на дебатите бе изтъкната и сложността на преговорите и необходимостта от принципност и последователност на Европейската комисия спрямо японските партньори в преговорния процес. Обърнах внимание и на измененията, внесени от мен като докладчик, за включването на обвързващата клауза за преразглеждане в рамките на една година от започването на преговорите, което ще осигури възможност за пълна оценка на прилагането на 31 пътни карти, договорени в рамките на подготвителното проучване. В тази връзка изразих и убедеността си, че ако по време на преговорите Япония не демонстрира достатъчно амбиция в изпълнението на приоритетните изисквания на Европейския съюз, Комисията трябва да преустанови преговорите след консултации с ЕП и Съвета;

2013 – 2014 г. * Резолюция относно „Обозначаването на страната на произход на определени продукти, внасяни в ЕС от трети държави, приета с голямо мнозинство на Пленарната сесия на ЕП в Страсбург през месец януари 2013 г. В тази резолюция ЕП призова Комисията да преразгледа планираното си решение да оттегли предложението за Регламент относно обозначаването на страната на произход на определени продукти, внасяни от трети държави, одобрен на първо четене от ЕП през месец октомври 2010 г. и да уведоми парламента за графика на бъдещите действия, необходими за възобновяване на законодателния процес и преодоляване на настоящия застой. По време на разискванията, в които бях съдокладчик на АЛДЕ, бе изтъкната и необходимостта от използването на всички налични средства на регионално, национално и европейско равнище до влизане в сила на ново законодателство, които ще дадат възможност на потребителите в рамките на единния пазар да правят по-добре информиран избор при покупка, включително чрез образование и чрез повишаване на обществената осведоменост чрез средствата за масово осведомяване;

* Доклад относно предложението за Регламент на ЕП и на Съвета за изменение на Регламент (ЕО)  № 1215/2009 на Съвета по отношение на тарифните квоти за вино, приет с голямо мнозинство на Пленарната сесия на ЕП в Страсбург през месец октомври 2013 г. Предложеният регламент цели да коригира съществуващата асиметрия с разпределянето на специфичната тарифна квота за вино и да постигне равнопоставеност по отношение на вноса му в ЕС за всички държави на Западните Балкани. Като докладчик в сянка на АЛДЕ изцяло подкрепих докладчика, че предоставянето на специфична тарифна квота за вино с произход от Косово няма да доведе до увеличаване на общата тарифна квота за вино, внесено от Западните Балкани, а само ще промени нейното разпределение, като поправи предполагаемото неравноправно положение на износителите на вино от Косово;
* Доклад относно предложението за Регламент на ЕП и на Съвета относно достъпа на стоки и услуги от трети държави до вътрешния пазар на обществени поръчки на Съюза, както и определянето на процедури за подпомагане на преговорите относно достъпа на съюзни стоки и услуги до пазарите на обществени поръчки на трети държави, приет с голямо мнозинство на Пленарната сесия на ЕП в Страсбург през месец октомври 2013 г. Като докладчик в сянка на АЛДЕ по проекта подчертах, че този регламент е от съществено значение за ЕС по отношение на либерализацията и достъпа на Съюза до външни пазари с оглед настоящите предизвикателства, произтичащи от променящите се баланси в глобалната пазарна среда. Основната му цел трябва да бъде насърчаването на взаимното отваряне на пазарите в ЕС и в третите страни. По време на обсъжданията представих позицията на европейските либерали и посочих, че основен приоритет е разработването на инструмент, който да защитава целостта на единния пазар и на общата търговска политика на ЕС. Това ще предостави повече правомощия на Европейската комисия, с които да се гарантира равнопоставеност и справедливи условия за достъп, както на фирмите от държавите-членки на ЕС до пазара на обществени поръчки на трети държави, така и на фирмите от трети държави до пазарите на обществени поръчки на Съюза.
Защита правата на човека и основните свободи
Като заместник-председател на Подкомисията по правата на човека в ЕП работих по изготвянето на резолюции, доклади, устни и писмени въпроси. В качеството ми на заместник-председател на Подкомисията по правата на човека бях и специален пратеник на ЕП в редица страни, когато се инспектираха условията в бежански лагери и местата за задържане на поискалите политическо убежище. Участвах и като наблюдател и на парламентарните избори проведени на 7 ноември 2010 г. в Азербайджан - една от най-бурно развиващите се икономики в района на Южен Кавказ, от важно стратегическо значение за ЕС, която притежава изключително богати природни ресурси от нефт и природен газ.

Като съдокладчик на АЛДЕ работих по изготвянето на следните Резолюции, отстоявайки позицията на европейските либерали:


2009 – 2010 г.: * Резолюция относно „Положението в Иран”, приета на Пленарна сесия на ЕП в Страсбург през месец октомври 2009 г. във връзка със сериозните съмнения за точността на изборните резултати, довели до утвърждаването на втори мандат за президента Махмуд Ахмадинеджад, въпреки силните индикации за мащабни изборни измами. Като съдокладчик на АЛДЕ работих за постигането на балансирана позиция между различните политически групи в ЕП, който призова иранските органи да дадат достъп на Международния комитет на Червения кръст до всички затворници без изключение и да позволят на международните правозащитни организации да наблюдават положението в страната;


Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница