Д о к л а д за дейността на обществения посредник на община кърджали за 2016 Г. Уважаеми господин председател



Дата02.06.2018
Размер140.37 Kb.
#71294
Д О К Л А Д
ЗА ДЕЙНОСТТА НА ОБЩЕСТВЕНИЯ ПОСРЕДНИК

НА ОБЩИНА КЪРДЖАЛИ ЗА 2016 Г.
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ПРЕДСЕДАТЕЛ,

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН КМЕТ,

УВАЖАЕМИ ГОСПОЖИ И ГОСПОДА ОБЩИНСКИ СЪВЕТНИЦИ,

УВАЖАЕМИ СЪГРАЖДАНИ,
През изминалата 2016 година дейността бе насочена към всекидневно решаване на отделни случаи по конкретни жалби и сигнали, молби за съдействие от страна на граждани и предложения на неправителствени организации, изнесен прием в кметства и подобряване на информираността.  
      В работата си по отделни жалби срещам отзивчивост и добро сътрудничество с ръководството на общината и служителите в администрацията. След като анализирах наблюденията си по повод постъпили сигнали, свързани с многообразието в дейността на органите на местното самоуправление и местната администрация, подчертавам, че намесата на обществения посредник е полезна и спомага за решаване на проблеми и конфликти, преди те да се разраснат и да засегнат в по-голяма степен личен или обществен интерес. Установената ми практика да извършвам проверките на място и да разговарям със служителите и техните ръководители помага за откровен и професионален разговор, в който се изясняват затрудненията и се намира правилният път за решаване на всеки отделен случай.      Основен акцент в дейността си поставям на постоянните контакти с гражданите и техни организации. Създадох добри взаимоотношения на доверие и разбирателство с активисти от гражданския сектор. Държа на обратната връзка по вече решени случаи, за да се установи траен позитивен резултат. Целта ми е с добро съдействие и добри стъпки, като обществен посредник да успея да защитя неотменните права на гражданите ,за да е налице и готовността на самите граждани да участват в управлението на общината и обществото.

  

 СТАТИСТИКА
Структурата на доклада е съобразена с последователността, посочена в чл. 37, ал. 1 Правилника за организацията и дейността на обществения посредник на община Кърджали.
Дейността в цифри:
-Приети, изслушани и консултирани граждани – 217

-Заведени жалби – 106

-Решени случаи чрез взаимодействие с администрацията-86

-Становища с предложения и препоръки –93

-Жалби в процес на разглеждане –16

В технологичен план още веднъж мисля , че е необходимо да се уточни, че не всяка среща на гражданите с Обществения посредник е свързана с подаване на жалби и стартирането на проверка от моя страна. В много от случаите гражданите разчитат на консултация и съдействие за решаването на възникнал въпрос с органите на местната или централната администрация. В широк кръг от случаите се налага предприемането на срочни действия и посредничество между двете страни в процеса.

Авторитетът на институцията, компетентните консултации и възможността за помощ без заплащане на допълнителни такси, получава оценката на гражданите на общината, изразяваща се в доверието им към Обществения посредник.

Според естеството на възникналите проблеми жалбите се отнасят до следните общински дейности (Приложение № 1):

През отчетния период са подадени 106 жалби и сигнали на граждани,в това число и съставени протоколи по устни сигнали. Положително са решени 42.4% ,а отрицателен отговор е даден на 16,1%,. Насочени към друга институция са 17,9% от жалбите.В процес на проверка и изпълнение са 15,1% от случаите.Нерешени са 8,5 % от случаите.

Ясно се откроява големият брой жалби, свързани със собствеността на гражданите , строителство и благоустрояване -28 броя,социални проблеми на гражданите-29 жалби и административно обслужване на гражданите -10 . Общо само в тези три сфери са над 50% от всички жалби.

Най-честите оплаквания са за: благоустрояване на населени места, асфалтиране на улици и прокарване на път и достъп до имоти, забавяне при издаване на искан документ, удостоверения, скици на имот, предоставяне на обществена информация, удължаване на срокове за извършване на проверки по сигнали за незаконно строителство и др.

През 2016-та година социалните проблеми са на първо място по значимост за кърджалийци- 29 сигнала и жалби.Основно се поставят проблеми за социално и парично подпомагане,осигуряване на личен асистент и съдействие за намиране на работа . Повдигат се и въпроси свързани със забавяне ,издаването на ТЕЛК-ови решения, като се иска съдействие за издаването им до определен срок, за да не изпуснат възможности за участие в различни социални програми.

От административното обслужване на гражданите са се оплакали 10 жители на общината. Седем от жалбите са получили положително решение, на една от жалбите е даден отрицателен отговор,като неоснователна и по един от проблемите на гражданите е даден съвет и насочен към други институции,поради липса на информация в общината .

Безопасността на движението и обществения ред и сигурност безпокоят значително по-малко граждани. Постъпилите жалби за годината са 3, като две от тях са положително решени.

Наболял е проблемът за безстопанствените кучета в парковете и улиците на Кърджали . Има и сигнали за замърсяване на околната среда в с.Дъждовница и с.Пъдарци,в района на Пазара и кв.Прилепци.

На пръв поглед от статистическите данни можем да отбележим извода, че се наблюдава известен ръст на приетите, изслушани и консултирани граждани през отчетния период, спрямо предходните години. От друга страна е видно, че ръстът се дължи по-скоро на индивидуални проблеми, отколкото на случаи, разкриващи лоши административни практики.

Молбите за съдействие за настаняване в общинско жилище зачестяват и често в процеса на разговора се установява , че няма основания за жалба и не са налице незаконосъобразни действия или различно третиране на кандидатите за жилище.

През този период внесох в Общински съвет предложение за изменение и допълнение на Наредбата за обществения ред, свързан с преодоляване на възможността при разрешени сватби , и други групови мероприятия ,те да не нарушават обществения ред –шум,замърсяване, посегателство на обществени имоти и други.



ІІ.ПУБЛИЧНА ДЕЙНОСТ НА ОБЩЕСТВЕНИЯ ПОСРЕДНИК

Продължиха усилията ми за укрепването на институцията при активно посредничество между гражданите и техните организации и местните власти в Община Кърджали.

През миналата година стартирах планираната инициатива, целяща създаването на организирана форма на партньорство с неправителствените организации, работещи на територията на общината. Подготвих регистър на НПО–тата, желаещи съдействие от страна на местния обществен посредник при осъществяване на своята дейност.

1.Изнесени приемни в селата на община Кърджали

През първото четиримесечие на годината бяха посетени 16 населени места. Срещите са много полезни, а повдигнатите въпроси се обсъждат и с кметовете и се търси подходящо решение. От някои кметове не получих съдействие за уточняване на графика и поради не навременна информираност на местните хора ,срещите бяха с малък кръг от хората по селата . Жителите поставиха повече от двадесет значими проблема, формулирани в жалби и сигнали. Повечето са от социално –битово естество. Акцентираха на благоустройствени въпроси, като водоснабдяване, канализация, изграждането на подпорни стени. Те сезираха обществения посредник за невъзстановени щети след проливните дъждове.Има и жалби свързани с екологията.



2.Кампанията „Дари празник на баба и дядо”
Общественият посредник на община Кърджали, заедно с председателя на ОС на БЧК доц.д-р Тодор Черкезов бяхме координатори на дарителската кампания „Дари празник на баба и дядо”на Националния омбудсман Мая Манолова,която се проведе през м.април 2016 г.По наша инициатива в средствата за масово осведомяване бяха публикувани призиви към гражданите на областта да се включат в кампанията.Бе оповестен и апел лично на омбудсмана Мая Манолова.Координаторите на дарителската акция в Кърджалийска област се обърнаха чрез Кърджалийската търговско промишлена палата към 20 водещи фирми за съдействие.Чрез Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България бяха персонално уведомени собствениците на 70 дружества в областта.Апели бяха отправени и към кметовете на седемте общини в Кърджалийско.Разлепени бяха и афиши.В резултат на което бяха набрани средства в Кърджалийска област над 30 х. лева.
3.Кампания за даряване на дрехи
По инициатива на обществения посредник и със съдействието на Областния съвет на Българският червен кръст бяха осигурени палта,мъжки и дамски костюми,постелъчно бельо,детски дрешки и играчки от „Хиполенд” .Със съдействието на община Кърджали и областното ръководство на БЧК те бяха разпределени между Дома за възрастни хора ,Дом „Майка и дете”,на Къща от семеен тип и три защитени жилища,както и между социално слаби граждани.На сектор „Управление при ОМП” за евакуации и бедствия бяха предоставени 5 комплекта постелъчно бельо, дюшеци, възглавници, юргани.Единадесет кметства също получиха дарение.Сред тях са Болярци,Припек,Сватбаре,Широко поле и др.Нуждаещи се граждани от Кърджали и селата също получиха дрехи .

Заедно с зам.-кметът Елисавета Кехайова и Жана Чакърова от БЧК зарадвахме възрастните кърджалийци в Дома за стари хора. Ръководството на общината и институцията Обществен посредник са готови винаги да откликнат на техните нужди и сигнали.Децата в защитеното жилище в района на Пазара получиха нови дрешки и играчки .


4.Връчване на наградата „За гражданска доблест”
За втора поредна година в залата на Бизнесинкубатора организирах връчването на наградата „За гражданска доблест”. За 2016 –та година с нея бяха удостоени директорът на Обл С на БЧК Жана Чакърова-Шукерска и дванадесетокласничката от СУ”Владимир Димитров-Майстора”- Шенай Сюлейман.Според утвърдения правилник ,регламентиращ наградата носителите й се номинират от обществения посредник и неправителствения сектор.Тази година обществеността се обедини единодушно около двете кандидатури. При връчването на наградите в залата присъстваха представители на ключови институции, неправителствени организации и медии.Медиен партньор на проявата бе БНР в лицето на Радио „Кърджали”.

 Участието на гражданите и организациите на гражданското общество в процесите на вземане на решения на местно ниво е от решаващо значение за едно прозрачно и отговорно местно самоуправление, работещо в интерес на общността.

Нейните цели са три:

-Възраждане на единството на неправителствения сектор.

-Опознаване и синхронизиране на гражданския сектор и институциите в услуга на кърджалийци.

-На трето място ,но най-важно по значение -възраждане на моралните добродетели,чрез стимулиране на действащо гражданско общество.


   5. Взаимодействието с Омбудсмана на Република България и с местни Обществени посредници:
На национална среща с Омбудсмана на Република България се предложи реализирането на национална кампания за популяризиране на институцията пред новоизбраните кметове и Общински съвети и се подчерта, че това би било в защита на гражданския интерес по места.

Членовете на Националното сдружение на местните обществени посредници в Република България/НСМОПРБ/ формулираха като основна цел на сдружението разширяването на мрежата от Обществени посредници в страната.

През месец юни, след инициатива на Председателя на парламентарната комисия по взаимодействие с неправителствените организации и жалбите на гражданите – Бойка Маринска започна усилена работа по подготовката на законопроект, целящ да отвори процеса по разширяването на мрежата от местни обществени посредници. Свои предложения направиха и действащите местни обществени посредници в страната.

С предлагания проект за изменение и допълнение на Закона за местното самоуправление и местната администрация се цели усъвършенстване, надграждане и детайлизиране на института на „Обществения посредник“ в общините на Република България. Измененията и допълненията в закона съответстват на вижданията на българския законодател за конституирането и развитието на институцията в местното самоуправление на Република България. Проектът се базира на натрупания в десетки български общини тринадесет годишен опит в дейността на „Обществения посредник“ и е в съответствие с препоръките, съдържащи се в последния мониторингов доклад за България на Конгреса на местните и регионални власти към Съвета на Европа от 21 септември 2011 г. Не на последно място е важно да се отбележи, че предложените изменения и допълнения ще гарантират еднаквото развитие на местното самоуправление във всички общини в Република България.



III. ПРИМЕРИ НА РЕШЕНИ ЖАЛБИ НА ГРАЖДАНИТЕ:
І. ПОЛОЖИТЕЛНО РЕШЕНИ ЖАЛБИ :

1.1 След сигнала на Е.В. от Кърджали са предприети мерки за почистване алеите и между гробищните пространства на Централния гробищен парк .

1.2 Почистени и премахнати са незаконните сметища в района на бл.”Солидарност”след жалбата на И.М. от Кърджали и край бившето училище в квартал”Прилепци”и по пътя за с.Кьосево .

1.3 След намесата на общ.посредник по-бързо са разгледани документите пред ТЕЛК на гражданите Е.П от Кърджали и на Ф.А от с.Широко поле .

1.4 След задълбочена съвместна проверка и намеса на социалните институции и община Кърджали е сменен настойника на психично болната жена от Кърджали П.Б. и са подобрени условията на живот и грижи към нея .

1.5 След проведен разговор с Областна служба „Земеделие”е удовлетворена молбата на З.Р. от с.Ябълковец общ.Ардино за приемане на документи за получаване на субсидии за отглежданите от семейството животни.

1.6 По жалбата на Р.Г.от гр.Кърджали срещу начислени сметки и интернет услуги от мобилния оператор „М-тел” през времето,в което телефонът е бил върнат на фирмата за ремонт.

1.7 Дадено е строително разрешение за поставяне на павилион в района на Перперикон.

1.8 След намеса на Обществения посредник е осигурен достъп до домовете на Ф.Х. от с.Звезделина, М.Р. от с.Долна крепост и Й.Х. от с.Божак.

1.9 По жалбата на Г.Н. от Кърджали бяха подкастряни клоните на дърветата на ул.”Мара Михайлова” в гр. Кърджали.

1.10 Във връзка с жалбите на Ю.Ю. от Кърджали и Б.Д. от с.Пеньово сме съдействали за настаняване на двама болни граждани в дом за стари хора с психически увреждания.

1.11 Оказали сме съдействие на Р.А. от град Кърджали, Х.Е. от с.Широко поле, Н.П. от с.Висока поляна за включване в програмата и осигуряване на личен асистент.

1.12 По жалбата на П.М. от с.Чифлик и З.И. от с.Широко поле и А.М. от с.Висока поляна сме съдействали за парично подпомагане и осигуряване на средства за лекарства и лечение.

1.13. На повече от 5-6 граждани от село Пеньово, А.М. от село Бащино, М.М. от кв.Възрожденци, Р.А. от с.Върбенци сме съдействали за по бързото разглеждане на документите им пред ТЕЛК Кърджали.

1.14 След моята намеса е възстановена неправомерно удържаната сума от гражданката Е.Н. от гр. Кърджали, клиентка на банка в града .
ІІ . ЖАЛБИ ,КОИТО СА В ПРОЦЕС НА ИЗПЪЛНЕНИЕ
2.1 На вниманието на общинския съвет и община Кърджали поставихме проблемът на граждани от кв.”Боровец, живущи на ул.”Морава” за довършване ремонта на улицата,гражданите от Задболничен квартал предлагат ремонт на ул.”Владимир Стойчев„ по която ежедневно се движат коли на Бърза помощ, на хора отиващи до гробищата и живущите от селата Сипей ,Зимзелен и др.

2.2 Очакваме отговор на жалбата на М.Н. от с.Долище до КАТ – Кърджали,за отказа да му бъде издадена шофьорска книжка ,след като е завършил курс през месец ноември .

2.3 Информирали сме ДСК Кърджали за жалбата на В.Л. от Кърджали по Закона за дългосрочните жилищно спестовни влогове на гражданите .

2.4 Жалбата на К.Г. от Кърджали за междусъседски спор по повод шума от неизправен климатик в блока, който нарушава спокойствието на живущите .

2.5 Направили сме предложение пред община Кърджали за подмяна на водопроводната мрежа в селата Резбарци, Крайно село, Чифлик и махала Изгрев с.Кобиляне.

2.6 Във връзка с жалбата на група граждани от с.Вишеград за замърсяване на въздуха и почвата от временно депонирането на отпадъци в сметището край селото сме информирали и са предприети мерки от Отдел Екология на общината.

2.7 По жалбата на група граждани от село Кьосево е осигурено почистване и ремонт на затлачения микроязовир край селото.

2.8 Направено е предложение до общината по жалбите на С.Д.,Б.А.и Ш.Е. от село Чифлик за изграждане на подпорни стени до двете махали в селото.

2.9 По сигнала на група граждани от Кърджали се проучва въпроса за маркировка и поставяне на легнали полицаи пред Дома на културата.
ІІІ. НЕИЗПЪЛНЕНИ /НЕОСНОВАТЕЛНИ/ ИЛИ ИЗВЪН КОМПЕТЕНЦИИТЕ НА ОБЩЕСТВЕНИЯ ПОСРЕДНИК
3.1 От 2014 година гражданката З.Г. от Кърджали се жалва от посадени и израснали в близост до къщата й дървета от съседите, които въпреки дадените им предписания да бъдат отстранени все още причиняват влага по стените на къщата, корените им подкопават основите на къщата и запушват олуците .И след нашата намеса проблемът не е разрешен .

3.2 По сигнала на Д.Б от град Кърджали за почистване на дерето до бившата консервна фабрика в квартал Байкал получихме отрицателен отговор от общината поради това, че дерето е държавна собственост и извън урбанизираната територия на общината.

3.3 Извън правомощията на обществения посредник е намесата ми по жалбата на В.К. за неуредени финансови проблеми с частна фирма и гражданинът е консултиран и насочен към разрешаване по съдебен ред.

3.4 Въпреки усилията ни да осигурим посещение на личен лекар по график в село Пепелище се оказа невъзможно тъй като липсва лекарски кабинет и невъзможност за компютърна обработка на информацията от посещенията на пациенти при личния лекар на квартал Гледка, /обслужващ населението на село Пепелище/ както и издаването на направления и изписване на лекарства от същия.
ІV. ЖАЛБИ НА ГРАЖДАНИ ,ДАДЕН СЪВЕТ И НАСОЧЕНИ КЪМ ДРУГИ ИНСТИТУЦИИ.
4.1 Към бюрото по труда е насочена жалбата на гражданката Р.Й. за включване в програмите по временна заетост.

4.2 Гражданката Р.Й. от Кърджали оспорва неравномерното разпределение на местните данъци и такси между всички наследници на частно жилище е консултирна със специалисти и препратена към съда .

4.3 Оспорването на определената такса смет/поради липса на постройки в тях/ от гражданина В.Б. от Кърджали за притежавани от него наследствени имоти в чертите на града.Насрочена бе среща и беше проведен разговор със специалисти от отдел „Местни данъци и такси „по поставения от гражданина проблем .

4.4 Искането на З.М. от град Кърджали за издаване на документи от Общината от регистъра и архива на село Гледка за минали години е насочена към Държавен архив.

4.5 По жалбата на А.Х., която е с двойно гражданство и живее в Република Турция се обърнахме към НОИ Кърджали за преиздаване на изгубена трудова книжка и получаване на пенсия в Република България.
V. ЗАКЛЮЧЕНИЕ:
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ПРЕДСЕДАТЕЛ,

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН КМЕТ,

УВАЖАЕМИ ГОСПОЖИ И ГОСПОДА ОБЩИНСКИ СЪВЕТНИЦИ,

УВАЖАЕМИ СЪГРАЖДАНИ,
Институцията на Обществения посредник се ползва с достатъчно между институционален авторитет, което позволява да се излиза извън тесните рамки на правомощията в опит да се защитават права и законни интереси на гражданите.

Хората очакват действия по сигналите им, а не размяна на писма. Необходимо е по-бързо проучване на конкретна жалба, за да се вземе навременно решение за конкретни мерки. Ето защо предлагам да се помисли за облекчаване на процедурата за служебно изискване и получаване на информация между различните общински структури и звена.


Множество предложения и въпроси са изказвани от граждани и граждански организации за повече достъпна информация на електронната страница на Общината, като: страницата да се попълва с информация заотговарящите по изпълнението на различните Наредби приети от Общински съвет- да се посочат конкретните служители поименно и с телефон за връзка и служебните задължения- по коя наредба.
Убеден съм, че подобряването на информационната среда ще увеличи информираността на гражданите, а оттам и преките им впечатления за работата на органите на местното самоуправление.

Иска ми се пред Вас да споделя за два проблема които през 2017 година да намерят своето решение:


1.Окончателно установяване статута на живеещите в района на махала Дар дере ,село Перперек.Започната е процедура за изясняване на фактическото положение и начертаване на план за решаването му.Вярвам ,че Общинското ръководство и Общинският съвет имат потенциала целенасочено и законосъобразно да решат този тежък проблем;

2.Много жители живеещи в кв.Боровица и покрай пътя за с.Царевец са принудени още веднага след раждането на дете да правят различни гимнастики за да излъжат или по заобиколен и при всички случаи в нарушение на изискванията да го регистрират на определен адрес и т.н.

Предлагам специална комисия избрана от Общинския съвет по предложение на Кмета на общината да уточни районите в Общината попадащи в този казус и за всеки поотделно да се състави план за решаването му през годината.



Освен решаването на индивидуалните случаи усилията ни бяха насочени към анализиране на системните проблеми в административната дейност и изготвяне на препоръки за нейното коригиране и привеждането й в съответствие със закона и добрата административна практика. Констатациите от разглежданите случаи ще се обобщят и ще изготвим предложения за промени и допълнения към подзаконови нормативни актове, приемани от общински съвет през 2017 година.

06.01.2017 г. ОБЩЕСТВЕН ПОСРЕДНИК

гр. Кърджали НА ОБЩИНА КЪРДЖАЛИ:…………………......

/ Р. МУСА /




Каталог: docs -> Ombudsman
docs -> Фондация «Гъривер клиринг хауз» (c/o Център за култура и дебат „Червената къща”)
docs -> Иван (Ванчо) Флоров и м а г и н е р н о с т а
docs -> Соу „СВ. Св. Кирил и методий
docs -> Рискови фактори на тютюнопушенето
Ombudsman -> Обществен посредник на община кърджали о т ч е т е н д о к л а д януари 2013 декември 2013 г
Ombudsman -> С п р а в к а приложение №1 писмени жалби, сигнали и предложения на граждани, постъпили през 2016 година
Ombudsman -> Д о к л а д за дейността на обществения посредник


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница