Д о к л а д за източниците за финансиране и разходите за предизборната кампания за избиране на президент и вицепрезидент на Република България в настоящия доклад



Дата13.01.2018
Размер64.43 Kb.
#45795


РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

СМЕТНА ПАЛАТА
Д О К Л А Д
за източниците за финансиране и разходите

за предизборната кампания за избиране

на президент и вицепрезидент

на Република България

В настоящия доклад е направен общ анализ на декларираните в Сметната палата източници за финансиране и разходи за предизборната кампания за избиране на президент и вицепрезидент на Република България. Конкретните размери на източниците за финансиране и разходите за предизборната кампания, декларирани от отделните кандидатски двойки, са посочени в приложение към доклада.


В изборите за президент и вицепрезидент на републиката участваха 6 кандидатски двойки (Приложение № 1).
Съгласно чл. 19 от Закона за избиране на президент и вицепрезидент на републиката (ЗИПВПР), кандидатските двойки бяха задължени в срок до един месец от изборния ден да декларират в Сметната палата източниците за финансиране и направените разходи за предизборната кампания.

Във връзка с изпълнението на чл. 19 от ЗИПВПР, Сметната палата подготви специална форма на декларация за източниците за финансиране и разходите за предизборната кампания за президент и вицепрезидент на републиката. Тя беше обсъдена с представители на част от предизборните щабове на кандидатите за президент и вицепрезидент и изпратена на всички кандидатски двойки, участвали в изборите.


Всички кандидатски двойки са представили декларации в Сметната палата в срока по чл. 19 от ЗИПВПР.
Спазено е изискването на чл. 12, ал. 1 от ЗИПВПР. Кандидатските двойки са набрали и декларирали общо 1 360 400 лв. за финансиране на предизборната кампания, която сума e под максимално допустимия размер на средствата за финансиране на кампанията на една кандидатска двойка - 2 000 000 лв. (Приложение № 2 и № 3).
Най-много средства за финансиране на предизборната кампания е набрала и декларирала кандидатската двойка Петър Стоянов – Нели Куцкова (650 413 лв.), а най-малко - кандидатската двойка Жорж Ганчев – Веселин Бончев (4 500 лв.). Декларираните средства за финансиране на предизборната кампания от останалите кандидатски двойки варират от 19 246 лв. (Ренета Инджова – Кръстю Илов) до 345 659 лв. (Богомил Бонев – Атанас Железчев).
Както при изборите за народни представители в 39 - то Народно събрание, така и при изборите за президент и вицепрезидент на републиката основен източник за финансиране на предизборната кампания са даренията.

Декларирани са общо 1 110 132 лв. средства от дарения за предизборната кампания (605 721 лв. от физически лица и 504 411 лв. от юридически лица), които съставляват 81.6% от всички декларирани източници за финансиране на кампанията от кандидатските двойки. Не са получили и декларирали дарения две кандидатски двойки (Жорж Ганчев – Веселин Бончев и Петър Берон – Стоян Андреев).

Кандидатската двойка Петър Стоянов – Нели Куцкова е декларирала 648 805 лв. средства от дарения (207 745 лв. от физически лица и 441 060 лв. от юридически лица), а кандидатската двойка Богомил Бонев – Атанас Железчев - 343 488 лв. средства от дарения (313 588 лв. от физически лица и 29 900 лв. от юридически лица). Получените дарения от двете кандидатски двойки съставляват съответно 99.8% и 99.4% от всички декларирани източници за финансиране на тяхната предизборна кампания. Дарените средства на другите две кандидатски двойки (Георги Първанов – Ангел Марин и Ренета Инджова – Кръстю Илов) възлизат съответно на 35.7% и 28.6% от декларираните от тях източници на средства за финансиране на предизборната кампания.

Кандидатските двойки Петър Стоянов – Нели Куцкова, Георги Първанов – Ангел Марин и Ренета Инджова – Кръстю Илов са декларирали и анонимни дарения. Те са под ограничителните размери за даренията по чл. 12, ал. 2 от ЗИПВПР, в който член не е регламентирана изрично възможността за получаване на такива дарения.


Всички кандидатски двойки са спазили изискването на чл. 12, ал. 2 от ЗИПВПР. От представените в Сметната палата декларации и допълнително извършената проверка в предизборния щаб на кандидатската двойка Георги Първанов – Ангел Марин се констатира, че получените и декларирани от тях средства от дарения са под разрешените максимални размери за дарения (от едно физическо лице - 10 000 лв. и от едно юридическо лице - 30 000 лв.).
Всички кандидатски двойки са декларирали, че не са получавали средства за предизборната си кампания от чужди държави, чуждестранни физически и юридически лица и от смесени дружества с над 25% чуждестранно участие, както и от юридически лица с над 50% държавно или общинско участие, съгласно ограничителната разпоредба на чл. 12, ал. 2 от ЗИПВПР.
Предизборната кампания е финансирана със сравнително малко средства на партиите и коалициите, издигнали съответните кандидатури за президент и вицепрезидент (99 353 лв., или 7.3% от всички декларирани средства за кампанията). Малко са и собствените средства на кандидатите, използвани за финансиране на кампанията (13 246 лв. или 1.0% от всички декларирани средства за кампанията).

Кандидатската двойка Петър Берон – Стоян Андреев е финансирала кампанията си само със средства на партията, а кандидатската двойка Петър Стоянов – Нели Куцкова не е използвала в предизборната кампания средства на партиите и коалициите, които са я подкрепили. Само две от кандидатските двойки (Жорж Ганчев – Веселин Бончев и Ренета Инджова – Кръстю Илов) са използвали собствени средства за предизборната си кампания, които съставляват около 56% от декларираните от тях източници за финансиране на кампанията. Кандидатската двойка Георги Първанов – Ангел Марин е декларирала като източник за финансиране на предизборната кампания 85 160 лв. средства, които са отчетени като разход за предизборната кампания, без да са постъпили по сметката на кандидатската двойка.


Кандидатските двойки са изразходвали за предизборната кампания общо 1 335 098 лв. Две от кандидатските двойки са изразходвали по-малко средства от набраните за предизборната кампания (Георги Първанов – Ангел Марин и Петър Стоянов – Нели Куцкова), а останалите кандидатски двойки са декларирали еднакъв размер на набраните и изразходваните средства за кампанията.
Основната част от декларираните от кандидатските двойки разходи са за пропагандни и агитационни материали (35.1% от всички декларирани разходи за кампанията) и за медийни изяви (34.2% от всички декларирани разходи за кампанията). Най-много разходи за пропагандни и агитационни материали е направила кандидатската двойка Богомил Бонев – Атанас Железчев (48.1% от всички разходи на кандидатската двойка за предизборната кампания), а най-много разходи за медийни изяви – кандидатската двойка Петър Стоянов и Нели Куцкова (45.2% от всички разходи на кандидатската двойка за предизборната кампания).

Сравнително малко са разходите за масови прояви (10.0% от всички декларирани разходи от кандидатските двойки за предизборната кампания). Най-много разходи за масови прояви е декларирала кандидатската двойка Георги Първанов – Ангел Марин (20.3% от всички декларирани разходи от кандидатската двойка за кампанията). Не са декларирани такива разходи от кандидатската двойка Жорж Ганчев – Веселин Бончев.

От останалите разходи за предизборната кампания по-голям дял имат разходите за транспорт и командировки. Те варират за отделните кандидатски двойки от 2.9% (Богомил Бонев – Атанас Железчев) до 17.5% (Петър Берон – Стоян Андреев) от всички декларирани от тях разходи. Не са декларирани разходи за транспорт и командировки от кандидатската двойка Жорж Ганчев – Веселин Бончев.
С последните изменения на Закона за избиране на президент и вицепрезидент на републиката (чл. 19) се промени изискването за представяне на декларации за източниците за финансиране и разходите за предизборната кампания за избиране на президент и вицепрезидент на републиката, като вместо в Народното събрание те следва да се представят в Сметната палата.

За подобряване на отчетността и контрола, както и за засилване на прозрачността на финансирането на предизборните кампании, се налагат съответни законодателни промени. Те са аналогични на посочените в доклада на Сметната палата за набраните и изразходваните средства в предизборната кампания за избиране на народни представители в 39 – то Народно събрание.


Първо. В Закона за избиране на президент и вицепрезидент на републиката следва да се регламентират източниците за финансиране на предизборната кампания, както и формата на декларацията за тяхното отчитане, или да се определи органът, който да разработи и утвърди формата на декларация. Необходимо е да се въведе задължение за представяне в Сметната палата на заверени копия на първичните счетоводни документи за източниците за финансиране и разходите за предизборната кампания. Целесъобразно е в закона да се предвидят правомощия на Сметната палата за последващ контрол на декларираните източници за финансиране и разходи за предизборната кампания, както и санкции при непредставяне на декларации.
Второ. Необходимо е да се преразгледа възможността за ползване на анонимни дарения като източник за финансиране на предизборната кампания или да се регламентира максимално възможният размер на такива дарения, който би следвало да е по-малък от неанонимните дарения. Трябва да се регламентира също задължение на кандидатските двойки да представят в Сметната палата списъци на дарителите с конкретните размери на даренията, за да може да се осъществява контрол за спазване на съответните ограничителни разпоредби.
Трето. Целесъобразно е да се въведе механизъм за регулиране на разходите за отпечатване на бюлетините за изборите за президент и вицепрезидент на републиката, с който да се прекрати сегашната практика те да се поемат изцяло от държавния бюджет. Необходимо е да се регламентира и задължение за представяне в Сметната палата на отчет за изразходваните средства във връзка с подготовката и провеждането на изборите. По този начин ще може да се установи и да се контролира общата сума на разходите за избиране на президент и вицепрезидент на Република България.

Докладът е приет на заседание на Сметната палата с Протокол № 8 от 12.02.2002 г.




Каталог: search -> download
download -> Доклад №0700010614 за извършен одит Изпълнение на Националната стратегия за научни изследвания за периода от 01. 08. 2011 г до 31. 12. 2014 г юли, 2015 година
download -> Доклад №0200000411 за извършен одит за съответствие при финансовото управление на община Белоградчик за периода от 01. 01. 2010 г до 31. 12. 2010 г
download -> Доклад №0400308215 за резултатите от извършен финансов одит на Годишния финансов отчет на община Белица за 2014 г. София, 2015 г. Съдържание част първа 3
download -> Списък на съкращенията
download -> Доклад №0000000709 1 за извършен одит на финансовото управление на бюджета и имуществото на
download -> Доклад №0200008813 за извършен одит за съответствие при възникването и управлението на общинския дълг на Община Кюстендил за периода от 01. 01. 2012 г до 30. 09. 2013 г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница