Даниела Димитрова Тодорова усъвършенстване на инвестиционната политика в железопътния транспорт за ефективно развитие в пазарни условия



страница1/5
Дата21.09.2017
Размер0.54 Mb.
#30680
ТипАвтореферат
  1   2   3   4   5


СПЕЦИАЛИЗИРАН НАУЧЕН СЪВЕТ ПО ОТРАСЛОВА И ФИРМЕНА ИКОНОМИКА ПРИ ВАК

Даниела Димитрова Тодорова

УСЪВЪРШЕНСТВАНЕ НА ИНВЕСТИЦИОННАТА ПОЛИТИКА В ЖЕЛЕЗОПЪТНИЯ ТРАНСПОРТ ЗА ЕФЕКТИВНО РАЗВИТИЕ В ПАЗАРНИ УСЛОВИЯ

АВТОРЕФЕРАТ
на дисертационен труд за присъждане

на образователна и научна степен „доктор”

по научна специалност 05.02.18 „Икономика и управление (в транспорта)”

Научен ръководител

Проф. д.ик.н. Петко Методиев Аврамов
Рецензенти:


  1. Проф. д-р Евгени Григоров Василев

  2. Доц. д-р Екатерина Атанасова Величкова

София


2009 г.
Дисертационният труд е обсъден и насочен за защита от обединено научно звено във Висшето транспортно училище „Тодор Каблешков” – катедра „Икономика и счетоводство в транспорта”, хабилитирани лица от УНСС и от други катедри на ВТУ.
Докторантката работи като главен асистент в катедра „Икономика и счетоводство в транспорта” на Висшето транспортно училище „Тодор Каблешков”, където е извършена основната част от изследванията.
Дисертационният труд е структуриран в увод, три глави и заключение, списък с използваната литература и приложения. Общият обем е 205 страници, съдържащи основен текст, 83 таблици, 61 фигури и 19 приложения.

Защитата на дисертационния труд ще се състои на 23.04.2009 г. от 13.00 ч. в зала 2032А на Университет за национално и световно стопанство, София на открито заседание на Специализирания научен съвет по отраслова и фирмена икономика при ВАК.

Материалите по защитата са на разположение на интересуващите се в библиотеката и в отдел ”Научни съвети и конкурси” на Университет за национално и световно стопанство, София.
Автор: Даниела Димитрова Тодорова
Заглавие: УСЪВЪРШЕНСТВАНЕ НА ИНВЕСТИЦИОННАТА ПОЛИ­ТИКА В ЖЕЛЕЗОПЪТНИЯ ТРАНСПОРТ ЗА ЕФЕКТИВНО РАЗВИ­ТИЕ В ПАЗАРНИ УСЛОВИЯ
Печатна база на Висшето транспортно училище „Т. Каблешков”
І. ОБЩА ХАРАКТЕРИСТИКА НА ДИСЕРТАЦИОННИЯ ТРУД


  1. Актуалност и значимост на темата

Страните от Централна и Източна Европа през последните години на миналия век, в резултат на политическите и икономическите промени, изживяха рецесия, която се характеризира с висока инфлация, фалит на държавни предприятия, голяма безработица, рязко спадане на търговията, преструктуриране на икономиката и сериозни проблеми в платежните баланси.

България не беше подмината от световните икономически и политически събития, което наложи резки промени в системите за управление на стопанските и́ субекти. Икономическата среда беше крайно неблагоприятна и се характеризи­ра­ше с ограничено потребление и високи нива на инфлацията и валутния курс. Тези условия доведоха до ограничаване на производството. Въвеждането на Валутен борд от 01.07.1997г., като механизъм за стабилизиране на икономиката, доведе до намаляване на инфлационното напрежение. Необходимо бе бързо и цялостно преструктуриране на икономиката. Динамичните промени в търговските връзки, развитието на леката промишленост, спадът в селското стопанство и индустрията, както и други фактори доведоха до значителни промени в транспортните потребности на страната.

Икономическите промени се отразиха и на развитието на железопътния транспорт. Като основен вид транспорт той бе пряко засегнат от тези промени, които се изразяваха в следното:



  • Промени се обема и структурата на производство в страната.

От една страна значително намаляха производителите с голям обем продукция, които основно използваха железопътния транспорт, а от друга страна се увеличи броя на производителите, с по-малък по обем продукция, които се насо­чиха към автомобилния транспорт поради по-голямата му мобилност. В резултат на изменението на обема и структурата на произ­вод­ството се намали единичното тегло на пратките, с което нарасна дяла на по-леките товари. Това доведе до промяна в съотношението на използваните видове транспорт;

  • Настъпи промяна в техническото състояние на транспортните средства.

Поради финансови ограничения железопътният транспорт не можа да извърши бърза подмяна подвижния състав с по-съвременен, докато в автомобилния транспорт навлязоха съвременни нови или рециклирани транспортни средства с добри технико-икономически показатели;

  • Промени се относителната използваемост на пътната и железопътната инфраструктура.

Докато при железопътният транспорт се отчита тенденция към намаляване използването на железопътните линии, то при автомобилния се наблюдава нарастване броя на новооткритите дестинации, увеличаване на среднодневния брой пътувания, както и подобряване качеството на предлаганата транспортна услуга.

Всичко това доведе до необходимост от ревизиране и преоценка на провежданата стратегия и политика за развитие на транспортната ни система.

Определянето и реализирането на нова стратегия и на транспортна политика, съответстваща на икономическите тенденции цели нарастване на относителния дял на чуждестранните инвести­ции, създаване на съвременна законова и нормативно правна уредба, изпълнение на стратегически проекти, което ще доведе до интегриране на националната транспортна система в европейските транспортни структури.

Развитието на инфраструктурата освен важно е и необходимо условие за функциониране на ефективна транспортна система. Развитието и усъвършен­стването на инвестиционната политика в железопътния транспорт може да се разглежда като важна стъпка за интегрирането на националния с европейския железопътен транспорт. Целта е от една страна да се активизират различните инвестиционни източници, а от друга да се даде приоритет на предлаганите инвестиционни проекти. Това усъвършенстване се налага с оглед гарантиране на ефективното развитие на материално-техническата база на този вид транспорт и неговата конкурентоспособност на европейския транспортен пазар.

В условията на либерализация на транспортния пазар в Европейските страни през последните години се предприеха различни мерки за интегрирането на железопътните системи, като бяха създадени единни правила и стандарти за функциониране.

Преструктурирането на железопътният транспорт е важна стъпка за развитието му като необходима част в транспортната система на България. С цел да се създадат по-благоприятни възможности за активизиране на инвестиционната дейност е необходимо да се провеждат редица мероприятия за изграждането на транспортните коридори в съответствие с изискванията на Европейския съюз.

Чрез инвестициите се извършва реконструкция и модернизация на железопътната инфраструктура, обновява се подвижния състав, въвеждат се съвременни технологии в превозния процес. Този инвестиционен процес оказва влияние върху качеството и конкурентоспособността на услугата предлагана от железопътния транспорт.

Актуалността на проблемите, свързани с инвестиционната политика в железопътния транспорт се подсилва и от факта, че тяхното решаване е залегнало с приоритет в политиката за развитие на железопътния транспорт в света и преди всичко в Европа.




  1. Цел и задачи на дисертационния труд


Целта на дисертационния труд е да се усъвършенства инвестиционната политика в железопътния транспорт и по-конкретно за развитие на железопътната инфраструктура, като се предложат научно обосновани подходи и модели.

Чрез изследване и анализиране на състоянието и източниците на финансиране на инвестициите в железопътната инфраструктура да се оцени провежданата инвестиционна политика в железопътния сектор на България. Изпълнението на поставената цел би позволило да се формира инвестиционна политика, съобразена с особеностите на железопътната инфраструктура и изискванията на транспортния пазар.

В съответствие с поставената цел в дисертационния труд се решават следните задачи:


  • Изясняване на теоретичните аспекти на инвестициите, инвестицион­ния процес и инвестиционната политика в железопътния транспорт;

  • Изследване на основните принципи и методически подходи при оценка на ефективността на реални инвестиционни проекти в железопътния транспорт;

  • Изследване на инвестиционният процес в железопътния транспорт и по-конкретно в железопътната инфраструктура с оглед установяване тенденциите на развитие;

  • Изследване на всички възможни източници за финансиране на инвестициите в железопътната инфраструктура с цел установяване на тяхното състояние;

  • Изграждане на модел за анализ и оценка на раз­хо­дите и ползите на проекти в железопътната инфраструктура.

Инвестиционната политика трябва да се осъществява в резултат от прилага­нето на точни и научнообосновани критерии и методи за разпределяне на инвестициите.


  1. Обект, предмет и обхват на изследването


Обект на изследване е железопътната инфраструктура на Република България.

Железопътната инфраструктура е публично държавна собственост и нейното развитие и усъвършенстване отговарящо на европейските стандарти е от особено значение за привличане на повече превозвачи. Този фактор ще се отрази на конкурентоспособността и развитието на железопътния транспорт на страната.

Модернизирането на железопътната инфраструктура е важно и необходимо усло­вие за успешното интегриране в европейската транспортна система. Необходимо е време, целенасочен подход и осигуряване на стабилни финансови потоци, както и отговорно отношение на всички ресорни държавни институции и организации. От много голямо значение е пълното усвоява­не на значителните европейски фондове, като за целта трябва да се изготвят реални и необходими за развитието на железопътния подсектор инфраструктурни проекти.

Предмет на изследване са инвестиционната политика, инвестициите, инвестиционния процес и източни­ците на инвестиции в железопътния транспорт и по-конкретно в железопътната инфраструктура.

В изследването е обхванат периода от 1990г. до 2006г., като периода е разде­лен на два етапа: до 2002г. и след него, когато с прилагането на Закона за железопътния транспорт реално се постави началото на реформата в железопътния сектор и железопътната инфраструктура се отдели като самостоятелна стопанска единица. В съответствие със Закона за железопътния транспорт е създадена Изпълнителна агенция „Железопътна администрация”, а Национална компания „Български държавни железници” е разделена на Национална Компания „Железопътна инфраструктура” (управляваща железопътната инфраструктура) и на „Български държавни железници” ЕАД (железопътен оператор).




  1. Изследователска теза

Тезата на изследването е, че инвестиционната политика осигурява всички основни насоки за развитие на инвестиционната дейност в железопътния транспорт. Нейното усъвършенстване, чрез прилагане на точни и научно-обосновани критерии и методи за разпределяне на инвестициите, е основна предпоставка за ефективно развитие на железопътната инфраструктура в пазарни условия.




  1. Методология на изследването

За постигане на поставената цел, както и за решаване на свързаните с нея конкретни задачи в дисертационния труд са използвани статистически, матема­тически, икономически, аналитични методи под формата на сравнителен и структурен анализ, специализиран анализ, графичен способ, научни сравнения и обобщения.

За изчислителната работа, реализацията на използваните методики, изграж­дането на модела са използвани възможностите на софтуерни продукти, базира­ни на програмните пакети "MS Office Excel 2003" и " MS Office Word 2003".


  1. Основни информационни източници

За нуждите на изследването са използвани различни информационни източ­ници като: статистически справочници и годишници на Република България, оперативни програми и стратегии за развитие на националната транспортна система и транспортната инфраструктура, разработвани в системата на Министерство на транспорта, годишни отчетни доклади на Изпълнителна агенция “Железопътна администрация“, НК “Железопътна инфраструктура“, бизнес планове и др. Използвани са 122 литературни източници и 44 нормативни документа.




  1. Апробация

Основните аспекти и теоретични изводи от дисертационния труд са публикувани в специализирани научни издания и са обсъдени на международни научно-практически конференции: “5. International Conference “DPPGIS 2005 – Transport Infrastructure, Information and Communication Technologies”, 16-18 март 2005г. в гр. Пардубице, Чехия, “59-й научно-технической конференции“ Белоруского национального технического университета, 3-4 мая 2006г., Минск, “2. International Conference Bezpieczenstwo w administracji I biznesie“, Gdinia, Poland may 2007, ХVІ, ХVІІ и ХVІІІ Научни конференции с международно участие “Транспорт 2006“, “Транспорт 2007“ и “Транспорт 2008“, 2006, 2007, 2008, София, “13. medzinárodná vedecká konferencia Crises situations solution in specific environment”, 27-29 may, Jilina, 2008.



Част от предложения модел за анализ на разходите и ползите при разработване на инфраструктурен проект е приложен в международен българо-словашки проект финансиран по договор № Д01-253/21.04.2007 год. с Фонд „Научни изследвания” на МОН на тема „Социални аспекти на инфраструктурата на масовия градски транспорт”.
ІІ. СТРУКТУРА И СЪДЪРЖАНИЕ НА ДИСЕРТАЦИОННИЯ ТРУД
Дисертационният труд се състои от увод, три глави, заключение, използвана литература и 19 приложения. Общият обем е 205 страници, съдържащи основен текст, 83 таблици и 61 фигури и обхваща:

УВОД

ГЛАВА І. Теоретични аспекти на инвестициите в железопътния транспорт

1.1. Определение и икономическа същност на понятията “Инвестиция”, “Инвестиционен процес” и „Инвестиционна политика”

1.2. Методи и показатели за измерване и оценка ефективността на инвестиционните проекти

1.3. Характеристика на източниците на финансиране на инвестиционни проекти

1.4. Реформата в железопътния транспорт

1.4.1. Европейската стратегия за развитие на железопътния транспорт

1.4.2. Основни принципи на реформата в железопътния транспорт в България

ГЛАВА ІІ. Развитие, анализ и оценка на инвестиционната дейност в железопътния транспорт на България.

2.1. Макроикономическа среда.

2.2. Особености на транспорта и транспортната продукция

2.3. Преструктуриране на българската икономика


2.4. Анализ и оценка на инвестиционния процес в железопътната инфраструктура в България

2.4.1. Характеристика на елементите на железния път


2.4.2. Технико-икономически характеристики на железопътните линии

2.4.3. Технико-икономическа характеристика на сградния фонд на железопътната инфраструктура

2.4.4.Технико-икономическа характеристика на осигурителната техника и телекомуникациите.

2.4.5.Технико-икономическа характеристика на енергийните съоръжения.

2.4.6.Технико-икономическа характеристика на железопътните линии и терминали за комбинирани превози.

2.5. Анализ и оценка на източниците на инвестиции в железопътната инфраструктура

2.6. Задачи за развитието на железопътната инфраструктура в България до 2015 година

2.7. Насоки за усъвършенстване на инвестиционната политика за развитие на железопътната инфраструктура

ГЛАВА ІІІ. Модел за анализ на разходите и ползите на инфраструктурен проект с оглед усъвършенстване на инвестиционната политика на железопътния транспорт

3.1. Теоретични и методологични аспекти на анализа на разходите и ползите.

3.2. Модел за анализ на раз­хо­дите и ползите на инфраструктурни проекти в железопътния транспорт

3.2.1. Цел и изисквания към модела

3.2.2. Идентификация на инвестицията за инфраструктурния проект.

3.3. Основни предпоставки и допускания

3.3.1.Времеви хоризонт

3.3.2. Прогнози за трафика в железопътния участък Карнобат – Синдел

3.3.3 Дефиниране и избор на сценарии

3.4. Анализ на разходите и ползите

3.4.1. Финансов анализ

3.4.2 Икономически анализ на разходите и ползите

3.4.3 Анализ на чувствителността

3.5 Основни предимства на приложената методология

ЗАКЛЮЧЕНИЕ

ЛИТЕРАТУРА

СПИСЪК НА ПРИЛОЖЕНИЯТА

Каталог: uploaded files
uploaded files -> Магистърска програма „Глобалистика" Дисциплина „Политическият преход в България" Доц д-р П. Симеонов политическа система и политически партии на българския преход студент: Гергана Цветкова Цветкова Факултетен номер: 9079
uploaded files -> Конкурс за научно звание „професор" по научна специалност 05. 02. 18 „Икономика и управление" (Стопанска логистика) при унсс, обявен в дв бр. 4/ 15. 01. 2010
uploaded files -> Автобиография Лична информация
uploaded files -> Стопански факултет – катедра „стопанско управление” специализиран научен съвет по икономическа
uploaded files -> Утвърдил весела неделчева
uploaded files -> Конкурс за проект, при реализирането на проекти, финансирани със средства от европейските фондове, по реда на зоп
uploaded files -> Христо Смирненски
uploaded files -> I. Описание на клиентския терминал Общи положения на работата на системата
uploaded files -> Специализиран научен съвет по отраслова и фирмена икономика при вак на република българия
uploaded files -> О б я в я в а м к о н к у р с: За длъжността “младши експерт


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница