Даоското „съвместно усъвършенстване и търсенето на сексуалната любов



страница1/16
Дата03.08.2017
Размер3.72 Mb.
#27172
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   16





СЪДЪРЖАНИЕ

За автора

ВЪВЕДЕНИЕ

Даоското „съвместно усъвършенстване” и търсенето на сексуалната любов

Китайското Сексуално Гун Фу: ще има ли ефект на Запад?

Резюме на принципите за Даоското развиване на сексуалната енергия
ЧАСТ I

ФУНДАМЕНТАЛНАТА ПРЕДПОСТАВКА: СЕКСУАЛНАТА ЕНЕРГИЯ МОЖЕ ДА БЪДЕ ПРЕВЪРНАТА В ДУХ



Глава 1 -

ЧАСТ II

ДАОСКИ ПРАКТИКИ ЗА ОВЛАДЯВАНЕ НА СЕКСУАЛНАТА ЛЮБОВ



Глава 6 - Танцът на тестисите: упражнения за тазова сила

Глава 7 - Прoтивополажността е ключът за преобразуването на сексуалната енергия

Глава 8 - Тайните на запазването на спермата
ЧАСТ III

ПРЕВРЪЩАНЕ НА СЕКСУАЛНАТА ЕНЕРГИЯ В ДУХОВНА ЛЮБОВ

Глава 9 Обмяна на Ин и Ян: развитие на Долииен оргазъм

Глава 10 Седемте духовни степени на усъвършенстването на духовната енергия

Глава 11 Оргазмът и У Уей

Глава 12 Най-често задававигс въпроси относно запазването на спермата

Глава 13 Опитът на учениците в Даоското сексуално усъвършенстване

Глава 14 Практически указания за поддържане на здравословен и лъчезарен секс

Глава 15 Упражнения за повишаване на мъжката потентност

Глава 16 Акупунктурата, моксата и билките могат да излекуват отслабналата сексуална енергия ;

Глава 17 Биологичните факти относно женската сексуалност, които всеки мъж трябва да познава

Глава 18 Резюме на седемте степени на Даоската езотерична йога

ЗА АВТОРА

Авторът на гази книга, Мантак Чиа, е Роден в Тайланд през 1944 г, Когато е бил 6 или 7 години, се научил „да седи и да успокоява ума“ от будиста монаси, докато бил в лятна ваканция. Целта на този будистки метод е да успокои ума. Това не означава, че е бал инертно и тихо дете. Всъщност се отличавал със своята жизненост по време на ученическите си години в Хонконг. По това време срещнал и майстор Лу, който му преподавал Тай Дзи Цюан и скоро след това го въвел в Айкидо, Йога и продлжил да го обучава по Тай Дзц Цюан. Езотеричното му обучение обаче започвало, когато навършил осемнадесет годи­ни и се завърнал в Тайланд. Тогава най-старшият ученик на И Ен, Чен Сю Сю му преподал деветте степени на Даоската езотерична практика, включително Повторното обединяване на човека с небето.

Когато бил на двадесет години, Мантак Чиа учил пря майстор Мюги в Сингапур, който му преподавал Кундалини йога и Будистката длан. Чрез Будистката длан скоро се научил Да отстранява блокирането на потока от жизнена сила в своите вътрешни органи и да отнема студената, суха или болестотворна енергия от пациентите, които идвали при неговия учител, възстановявайки по този начин тяхното здраве. Мантак Чиа чувствал обаче, че Кундалини йога произ­вежда твърде голямо количество топлива и с това може да стане опасна, затова по-късно я комбинирал с елементи от Даоската прак­тика, които имат охлаждащ ефект.

По-късно, преди още да навърши тридесет години срещнал и се учил при майстор Пан Ю, който обединил будистки, даостки и Чан елементи, както и при майстор Чен Яо Луя, който също създал нова система, комбинирайки Тай-бокс и Гун Фу, От майстор Чен Яо Лун усвоил шаолинския таен метод на вътрешната енергия, както и Желязната риза а освен това и метода, наречен „Изчистване на костния мозък и възстановяване на сухожилията“. От майстор Пан Ю усвоил вариант на Кундалини йога, както и „стоманеното тяло“, техника, която предпазва тялото от остаряване. Майстор Пан Ю все още живее и практикува в Хонконг.

И въпреки всички тези постижения, майстор Чиа беше мени­джър в Гестетнър къмпани в Тайланд, завеждащ отдела по продажби на офсетна техника. Може би той е единственият даоски майстор с компютър във всекидневната. Той е женен и има син. Накратко, той е живо доказателство за това че неговата практика е съвсем земна, служи за подобряване на ежедневния живот и не е необходимо бягство от обществените задължения и воденето на отшелнически живот.

Оснвното в неговите намерения е да отстрани мистицизма, неотменимата власт на гуру, уповаването на мистиката на отвъдния свят или на някаква магическа сили и вместо това да представи един напълно предсказуем модел на работа, който може да се разгледа като научно обосновано средство за работа с енергийната система. Той се надява, че сдед време това може да доведе дори до развитие на

техниката, което да послужи за опростяване на средствата и ускоряване напредъка в тази област.С такива надежди той кани членовете на Лекарската общност да дойдат и да се запознаят с това, което може да предложи. При него има вече лекари, адвокати и компютърни специ­алисти, които са опитали от първа ръка ползата, която методът на майстор Чиа носи. От тях и от останалите членове на научните среди зависи да се присъединят към Мантак Чиа в задачата, която си е поставил за преодоляването на пропастта между разума и духа, ума и тялото, науката и религията.

ВЪВЕДЕНИЕ

ДАОСКОТО „СЪВМЕСТНО УСЪВЪРШЕНСТВАНЕ“ И ТЪРСЕНЕТО НА СЕКСУАЛНАТА ЛЮБОВ

от Майкъл Уин

''Колко жалко! Планински връх, не по-широк от няколко квад­ратни сантиметра, от векове се е превърнал в източник на вдъхновение и страдание.“



Анонимен китайски поет за обсебването на мъжа от женския пол.

Написани са хиляди книги, които се опитват да помогнат на мъжа и жената да решат проблемите, възникващи от безкрайния стремеж към удовлетворяващата сексуална любов. Може ли да се напише нещо, което да е ново?

„Даоски тайни на любовта“ не е просто още един цветист фило­софски трактат върху екстазите на източната любов. По-скоро това е ръководство, което синтезира тайните учения за секса на четирима различни даоски майстори, които Мантак Чиа е срещнал по време на петнадесет годишното си пътуване и учение в Далечния Изток. Кагато казва самият той: „Прочетох маса книги, които ми казваха колко забележителна е езотеричната любов, но нито една от тях не обяснява как точно се прави тя. Затова реших сам да напиша,“

Повечетох книги върху даоския секс, които пропускат да обяснят как да се преобразува сперменат енергия, след като веднъж тя е обуздана, къде в тялото да се съхрани сексуалната енергия, какъв е най-добрият начин тя да се обменя с жената и разглеждат съвсем повърхностно задържането на спермата. Чиа синтезира древните даоски методи в прости, но мощни методи, които много лесно могат да бъдат усвоени от мъжете. Първият том е предназнача главно за мъжа, просто защото мъжете са сексуално по-слаби в сравнение с жените и горят повече енергия в секса, отколкото жените. Един следващ том ще изложи езотеричните даоски сексуални практики за жените, в които се включва и преднамереното задържане на менструацията.

Сексуалното неравновесие между мъжа и жената е очевидно. Една жена може да приема своя мъж сексуално толкова пъти, колкото тя пожелае и поради тази причина, твърдят даосите, нейната Ин същност е почти неизчерпаема. Способността на мъжа да се люби е ограничено до количеството енергия, която има, за да поддържа своята ерекция. Неговата Ян същност по-лесно се уморява. Жената в сексуално отношение е по-силна от мъжа, защото биологично трябва да бъде така. Нейните органи за възпроизводство трябва да издържат напрежението от физическото износване на децата и тяхното откърмяне. Ефектите върху мъжа от това първоначална биологично неравенство са значителни, задвижвайки верижна реакция, която може да прониже мислите и чувствата на мъжа на всички нива, от брака и социалните роли, които Избираме да изпълняваме, до духовните мо­дели, които избираме за нашето вътрешно развитие.

Вътре в себе си мъжът е ужасен от неограничените сексуални способности на жената в такава степен, в каквато е и очарован от тях. Крайният резултат е Чувството за сексуална несигурност, което го кара да търси компенсация чрез някаква друга сила. Сексуалната несигурност може би е основната причина мъжът да се стреми към физическо, политическо, финансово, интелектуално и религиозно пре­възходство над жената. Коригирането на това сексуално неравновесие може в значителна степен да подпомогне изграждането на едно по- хармонично общество, въпреки че първата и основна цел па Даоското обучение за развитието на сексуалната енергия е индивидуалното здраве и духовното осъществяване.

Търсенето на сексуално удовлетворителна любов се осъществява в рамките на религията сред онези хора, които са твърде либерални или с прекалено рационален ум, за да вярват в традиционните представи за Бога. Силата, която стои зад тази вяра в романтичната любов, във върховното отдаване на един човек, е силата на сексуалното преживява­не. Ако предлага нещо осезаемо и реално за споделяне, нещо схарактера на тайнство, което е лично и налично.

Упадъкът на религията на Запад може би е започнал, когато сексуалното преживяване е ст|шало по-завладяващо от духовното преживяване, предлагано от религията чрез молитвата. Днешното оцеля­ване на религаята на Запад по ирония на съдбата вероятно се дължи отчасти и на сексуалното изтощение, което беше резултат от сексуал­ната революция. Сексът се Превърна в дрога, в опиат за недоволството. Тоталната сексуална свобода не осигури стабилността, от която хората нуждаят най-много. Днес хората се обръщат отново или към брака, или към религията, за да търсят смисъла на абсолютното.

Даосите не предлагат нито религията, нито семейството като рецепта за стабилността, освен ако това не е бракът на фини енергии.

които те определят като Ин и Ян. Те съветват всеки индивид да развие своята естествена вътрешна жизнена сила или Ци. Именно в този контекст древните китайци са развили много прецизни методи за увеличаване на сексуалната жизненост както на самотните, така и на семейните хора. Съществуват два основни начина, по които тези методи за развитие на енергията могат да бъдат използвани и в този смисъл тази книга ще представлява интерес съответно за два различ­ни вида ученици.

Първият вид се стреми към земното щастие под формата на физическото, емоционалното и умственото удовлетворение. Тук влизат всички миряни, които се интересуват от укрепване на своята лична любовна връзка, от преодоляване на сексуалните си разочарования, от отстраняване на скуката в секса, от лечение на импотентността, нощните полюции и преждевременната еякулация, както и от увеличаване продължителността на живота и подобряването на здравето. Ако той е дисциплиниран и прави упражненията, които са дадени в тази книга, може да постигне всички тези цели.
Другият тип ученик счита, че е стъпил на духовния път и желае по някакъв начин да съчетае сексуалните си желания със своята медитативна практика или духовни вярвания. Учениците, конто вече изучават Даоските тайни на енергията заедно с майстор Чиа, преди това са били последователи на най-различни духовни дисциплини, включително всички видове йога: Кундалини, Хатха, Крия, Тантра, Сидха; бойни изкуства, както и на Т. М.(трансцендентална медитация), Зен, будизъм, Суфи, Индуизъм и Християнство. Изводът е, че много американци, колкото и удовлетворени да се чувстват от своята основна вяра, изпитват необ­ходимостта от това да интегрират по един по-задоволителен начин своите сексуални желания с духовното си развитие.

Даоската практика за развиване на Ци акцентира върху обеди­няването на божествените или фини енергии в човешкото тяло с целта за постигане на равновесие между противоположните енергии, наре­чени Ин и Ян. Дао е неописуемото разнообразие и абсолютния източник на тези енергии, което се проявява във всяка променяща се форма. Даосите, бидейки практици, предложили човек да започне с най-достъпната налична енергия, а именно сексуалното привличане между мъжа и жената и да използва това като трамплин за насочване към по-фините сфери.

Даоската езотерична йога не е нито религия, нито път за спасение на душата. Нейното прозрение е твърде дълбоко, учейки, че просветлението и физическото безсмъртие са само степени от процеса на постигане цялостността като човешко същество. Освен това винаги е твърде земна и практична. Суровият и необработен материал, който е необходим за това развитие, може да бъде открит във всеки момент от живота на човека.

Даоското учение за безсмъртието не означава, че хората престават да умират. Означава, че преди да умрат, имат възможността да развият едно „твърдо“ или субсанционизирано духовно тяло, известно също така и като „безсмъртното тяло“, „соларното тяло“, „кристално тяло“, както и с някои други имена. На Запад най-близкия паралел на даоския безсмъртен вероятно е ангелът. Тук става дума за нещо различно от училищата, в които преподават как да се превърнеш в свят Човек чрез разтварянето на индивидуалното его в блаженството на космическото единство. Даосите настояват всеки адепт да съхрани своята индивидуал­на природа вътре в тялото си (физическо или духовно), за да може да контролира развитието на своята душа до окончателното й обединение с У Ци, нищото, от което възниква единството на Дао. Това „оставане в своето тяло“ предпазва адепта от тоталното отдаване на някой гуру или божествено същество, или на някакъв религиозен авторитет. Никой не може да свърши твоята духовна работа вместо тебе.


Чиа вижда своята роля като учител, който помага на своите ученици да поемат отговорността за себе си чрез развиването на своята Ци енергия. Той подава Ци (или „шакти“) на своите ученици, само за да получат по-ясно усещане за това, което трябва да развиват и за да отхвърлят всякакви отношения на емоционална зависимост. Себе си описва като водещ шофьор на керван от автомобили. „На всеки ученик мога да предоставя пътна карта, комплект с инструменти и инструкции за това, как да поправя колата ся. Потегляме всички заедно, като си помагаме и се уважаваме, доколкото е възможно, по време на пътуването. Но в последна сметка всеки трябва да го извърши сам. Някои ще грохнат по пътя, ще се загубят или ще изберат друг маршрут. Някои могат да открият по-добър път от този, който аз съм нанесъл на картата. Като учител не мога да предложа нищо повече от карта, инструменти и точни инструкции за сигурно пътуване.“

Даоската предпоставка е, че някои хора понякога узнават тайната за безусловното достигане до сексуалната сила, която спи дълбоко в нашите тела. За обикновения човек е твърде радикална мисълта, че може да получи дълбоко и несравнимо удоволствие от секса, което не престава да пронизва най-дълбоката сърцевина на неговото същество, едно изживяване, което е много по-висше от обикновения генитален оргазъм. Продължителният „тотален телесен и душевен оргазъм“, развит от даосите, обикновено се счита, че е изключителен дар от страстните и чувствени жени. Това даже се е превърнало в един от най-големите митове на западната култура - жената като обект на силната романтичната любов, тази, която дарява с любов заедно със своята нежност. Според даосите мъжът може да бъде равностоен участник в любовта с помощта на едно наистина изящно балансиране на сексуалните енергии, което е толкова осезаемо, колкото е физическото усещане за всеки генитален оргазъм.

По какъв начин е способен мъжът на едно толкова радикално преобразуване на своята сексуална енергия и чрез това на усещането за целия си живот? Парадоксално е, но този „висш оргазъм“ може да бъде разкрит, само когато се спре да се поставя ударението върху „нормалния“ или генитален оргазъм който занимава в такава голяма степен сексолозите в Америка. Трите основни начални степени на Даоското „съвместно развиване“ на сексуалната енергия на двойката са:

1. Мъжът се учи да задържа пениса си в ерекция толкова дълго, колкото желае, без да еякулира.

2. Мъжът и жената пренасочват сексуалната енергия през специални телесни канали в по-високите области на сърцето, мозъка и жлезите с вътрешна секреция.

3. Мъжът обменя своята свръх заредена енергия с допълващата я енергия на жената.

За мъжа откриването на чувствата му и на фините му енергийни канали към женската есенция и нейното поглъщане по време на секса е основният ключ.

Ако нямаш партньор, даосите предлагат един вариант на тази практика, известен като „самостоятелното развитие“. Той учи самотния мъж на това как да накара своята сексуална енергия да функционира творчески в ежедневния живот или просто да се наслаждава на живота в добро здраве, без проклятието на сексуалната фрустрация. Целта на даоските майстори не е била създаването на нов мит за супер оргазма на любовника, който всеки мъж ще иска да постигне, като по този начин се създадат условия за конкуренция между мъжете. По- скоро това е било желанието да научат мъжете и жените на практически начини за използване на природните енергии за постигане на най-големия дар на живота - свободата да обичаш.

Какво общо има в последна сметка развиването на сексуалната енергия с любовта или дори с романтичния човек и с многообразните прояви на религиозното състрадание? Даосите учат, че мъжът и жената са отговорни за хармоничното уравновесяване на силите на земята и небето вътре в самите тях и че хармоника в останалите области на живота ще последва по най-естествен начин от това. На езотерично равнище всички прояви на човешката любов представля­ват спонтанното преобразуване на нашата зародишна субстанция. Нашата зародишна субстанция, зародишът на самата ни душа, физически се съхранява в тялото във формата на спермена и яйчникова енергия. Когато обичаме някого, не само му помагаме но също така преобразуваме част от собствената си субстанция до едно по-високо енергийно ниво. По този начин даосите разглеждат сексуалността като основния източник на силата, която стои зад любовта на нивото на човека. Всеки, който следва „пътя на сърцето“ - спонтанната и постоянна обич към всичко, което срещне - ще открие, че пътят му е укрепнал значително чрез даоските открития за използването на силата на секса за тази цел.

В същото време необхватната невидима космическа енергия на Дао е тази, която присъства непрекъснато и която позволява да настъпи преживяването на индивидуалната любов. Така даоският термин „хармония“ вероятно е най-близкият еквивалент на западното понятие „любов“ или състрадание, валидно и за двете равнища - индивидуално и космическо. Даоската цел не е да се удовлетвори човешкото сто с неговите ненаситни желания. Целта е да се успокои егото и умиротвори умът, така че фините енергии в тялото най-напред да могат да бъдат наблюдавани, а след това и да бъдат развити до едно по-високо ниво на осъзнаване. След това умът е способен.да разбере своята истинска роля в обширния порядък на вещата и да работя хармонично, за да поддържа силите в равновесие. Личните любовни отношения могат да се превърнат в една ценна степен в този процес, един микрокосмос от изобилни енергийни полета на универсума.

Някои западни сексолози без съмнение ще отхвърлят тези мето­ди като непритежаващи статистическа или проверима научна основа и ще ги обвинят в употребата на твърде смътни термини от рода на „енергия“. Вероятно ще бъдат отбягвани от западните религии, която са против сексуалното удоволствие, както и от източните аскетични школи, които считат, че духовното просветление може да се основава единствено върху аскетичността, в която се включва и сексуалното въздържание, Факт е обаче, че ранните даоси са били учени, които са базирали своите практики върху прецизното наблюдение на човешката биология и психология. Не са били нито хедонисти, нито аскети, а са следвали средния път, за да сътворят възможно най-висшата духовна хармония между мъжа и жената в съответствие с природните закони на универсума. Проникновената и изпълнена с философия поезия на даосите, от „И дзин“ до „Дао дъ дзии“ на Лао Дзъ и „Тайната на златното цвете“ е свидетелство за висотата на техните прозрения.

Фактът, че даоските практики са оцелели посредством тайното устно предаваме от поколение на поколение в продължение на няколко хиляди години, е най-убедителното свидетелство, че те работят. Интервютата, които съм провея с дузини съвременни западни двойки, които използват тези даоски сексуални практики, потвърждават, чете продължават да са валидни и действат при средностатистическия урбанизиран жител - бял, черен, млад, стар. китаец, женен или неженен. Занимаващите се с йога, бойни изкуства и медитация намират, че е твърде лесно да се усвоят техниките за семенното задържане. Мнозина вече са наясно със значението на сексуалната енергия за духовния път, но просто им липсва методът, за да я използват по време на секса.

Даоските методи може да се сторят подобни на тантристките сексуални техники, които биват популяризирани на Запад. Принципът за балансирането на мъжкото и женското и използването на тялото като тигели за трансформация по своята същност е един и същ. Както Ник Дъглас и Пени Слингър подсказват в тяхната авторитетна книга „Сексуални тайни“ Индийската тантра може би има общ произход с древните даоси в Китай и след това се завръща отново в Китай след стотици години, като в резултат обновява и съживява даоските сексуални практики.

За хората от Запад днес най-важната практическа разлика е, че езотеричният даосизъм никога не е приемал мантията на тайнствени­те ритуали и викането на религиозни божества, което може да накара тантра да изглежда странна и неподходяща, когато се пренесе в съвременната култура. В Китай сексът е бил използван по-свободно като медицинско средство за лечение и естествен път за духовно равновесие, без подобни религиозни оттенъци.

Трябва да се подчертае, че Учителят Чиа не преподава своите даоски методи за трансформиране на сексуалната енергия като нещо отделно от своята практика за медитация, Тай Дзи Цюан, Ци Гун на Желязната ризница и други даоски изкуства. Сексуалният баланс е твърде важна основа за постигането на здравословен физически и емоционален живот. Но окончателната даоска цел е събирането на всички първични енергии, които подбуждат всички наши желания, емоции и мисли и връщането им обратно до онова тяхно първоначал­но състояние на чистия дух.

Даоските майстори на Древен Китай не са били глупаци. Знаели, че любовта между мъжа и жената е тайнство, което не може да се преподава. Сексът може да е само помощник на по-висшата любов, обаче нашите сексуални окови често ни изпълват с чувството, че отношението ни с нашия любим или даже животът като цяло, не е цялостен и завършен. Техниките, които се дават в тази книга, не са заместители на любовта. Даоските тайни на любовта трябва най-напред да се усвоят и овладеят, а след това да бъдат изоставени, но едва когато преобразуването на сексуалната енергия за; мъжа се превърне в най-естествената съзидателна сила, в нещо такова, каквото за него е ходенето, говоренето или мисленето. След това удоволствието от секса може да се превърне в екстаз, далеч надминаващ оргазма, а любовта да е невероятно нежна.

Майкъл Уин Юни 1984
Майкъл Уин е главен редактор на „Енциклопедия по Даоска етерична йога“ и е инструктор в „Център по лечебно Дао“ в Ню Йорк. Роден е в Сан Франциско през 1951, завършил е Дармът и е посетил повече от шестдесет страни като журналист, фотограф, ръководител на експедиции и изследовател на глобалната култура. Занимавал се е с различни видове медитация. Кундалини йога, Ци Гун и Тай Дзи Цюан през последните петнадесет години. Практикува описаните в тази книга методи по време на продължителен период на въздържание, а след това и с партньор. Едва след като се убеждава в ефективността на методите и при двата варианта, той се съгласява на настоящето сътрудничество. Основните идеи принадлежат изклю­чително на Мантак Чиа така, както са му предадени от неговите даоски учители.

КИТАЙСКОТО СЕКСУАЛНО ГУН ФУ;

ЩЕ ИМА ЛИ ЕФЕКТ НА ЗАПАД?

от Гюнтер Уейл, д-р по философия

Увлечението на Америка по секса през 80-те години може да се; сравни единствено със страхотно обърканото й отношение към него. Нуждаем се от удоволствието на секса, но не можем да решим как да се справим с емоционалната болка и усложнението, които много често го съпровождат. Всички ние по едно или друго време сме се чувствали виновни, объркани или отчуждени от нашите сексуални ангажименти. Откъде сексът черпи такава огромна сила, за да въздейства върху нашия живот?

Без съмнение налице е биологичен императив - потребността на вида от продължение на рода. По-малко ясен, но също толкова мощен, е начинът, по който сексуалните чувства се вплитат в тъканта на нашата култура. В последна сметка широко разпространените културни сексуални навици се превръщат в мощна мрежа от подсъз­нателни влияния. Повечето от нас носят свръх багажа на сексуалните обичаи на нашата епоха от толкова дълго време, че са забравили колко е тежък този товар.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   16




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница